KEATINGS PASTILLEN O. P. J. BECCARI[ Prima kwaliteit Anthraciet. J. VAN WIJK, IM1LI1-LEIDIH lamrarta. Bruinkolen Briketten. Grafmonumenten voorradig V. H. TROUPIN Haarlem's Dagblad Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Sport en Wedstrijden Kerk en School Koloniën Gemengd Nieuws Sjntoor: Pietor Kiessiraat 33. Toiophoon 748* DRAGÉES a LA CASCAEA. Stoom-Timmer- en Lijstenfabriek. Maar de Doelstraat, J. 6EIJL¥0ET, Boelitraat 33 Vraag en Aanbod Em Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te samen Grootte der Advhoogstens zes reg< noorhij had eerst getracht de kan- delabres voor f850 te krijgen, wat niet gelukte. Partijen waren daarop overeengekomen. dat per accept ƒ912.50 op 1 November zou betaald worden. Van Miltenburg reide de zil veren voorwerpen ten geschenke te hebben willen geven aan den vee koopman Van Ooyen. van wien hij vaak geld leende. Waarom hij ze don niet gegeven doch in den koffer ten huize van dien bierhuishouder Stolp opgeborgen had, kon bekl. niet ophelderen. Met welk geld de bekl. gedacht had de kandelabres te betalen vroeg de president, mr. Meinesz. Antwoord Met het geld, dat hij van Van Ooyen leende De tweede bekl. sloot zich bij den eersten bekl. aan. De heer Bar ends deelde mede, dat van een betaling op crediet geen sprake was geweest. Vijf getuigen a charge en 2 a dé charge werden gehooid. De veekoop man Van Ooyen uit Loosdrecht, ge- tu'ge a décharge, vertelde aan bekl. Van Miltenburg wel eens bedragen van 300 tot 1000 toe geleend te heb ben. Uit dankbaarheid dat hij hem geholpen had, had bekl. hem wel eens een geschenk beloofd. Een zoo groot cadeau als de kandelabres zou hij echter nooit verwacht hebben. Ge tuige kocht ook wel eens paarden en 'koeien van bekl. Van Miltenburg, eens 12 koeien 160 en waarvoor hij eens op het politiebureau werd ont boden. Bekl. Van Miltenburg had toen de koeien van een derden per soon, een slager, gekocht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. EEN HAARLEMSCH SUCCES. Hier wordt wederom een belangrijk geval bekend gemaakt. De Heer C. Scholte, Zoetesteeg 20, te Haarlem, meldt ons: Het is thans reeds een paar jaren dat ik geleden heb aan hevige pijn in de linkerzij en in den rug. Ik had veel hoofdpijn, voortdurende benauwdheden en op zwelling onder de oogen en op de wangen. De urine was veelal troebel en verspreidde een onaangename geur. Voortdurend was ik gebukt- on der een zwaar, loom gevoel en ik be gon er slecht uit te zien. Toen ik ver nam, dat Foster's Rugpijn Nieren Pil len 'n afdoend middel voor mijn soort ziekte waren, liet ik daar dadelijk een doosje van komen en ik theb mij daar zeer wel bij bevonden. Een paar pil len waren reeds voldoende om de pijn veel te verlichten, en tien dagen later was ik volkomen genezen. Het water is geheel normaal en ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw prachtig geneesmiddel, en voor zoover dit in mijn vermogen is, zal ik het gaarne aan nierlij ders a anbevelen Ik ondergeteékendje verklaar, dait het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Mogelijk za] men U een ander ge neesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist het zelfde", Gij vergist U wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander geneesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Fosters Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. PERS-OVERZICHT HET ARBEIDSCONTRACT IN DE EERSTE KAMER. Over hetgeen De Standaard over dit onderwerp schreef zegt De Nederlan der: Dit schijnt ons allerminst aanbeve lenswaardig. De Eerste Kamer heeft vooralsnog niet het rodht van amen dement, en zij behoort niet te hande len alsof zij het heeft. Alleen dan kan zij een wet verwerpen, wanneer zij de bezwaren zóó overwegend acht, dat zij de wet, zooals deze haar aangeboden wordt, dus ongewijzigd (met de ge ïncrimineerde gedeelten er bij), in het landsbelang beter niet dan wèl tot stand gekomen acht. Zóó was haar fhouding dan ook te genover de ongevallenwet. Toen zij die verwierp, stond niet vast, dat ter stond een andere wet ingediend zou worden. Doch de Eerste Kamer vond de wet, zooals zij luidde, meer scha delijk dan heilbrengend. Daarom stemde zij haar af, waarna de regee ring uit eigen initiatief met een ander ontwerp kwam, waarin aan de voor naamste bezwaren was tegemoet ge komen. Bij het arbeidscontract geeft daaren tegen ook de „Stand.' toe, dat de voordeelen de bezwaren overvleugelen WanneeT de Eerste Kamer die mee- ining deelt, behoort zij niet af te stem men in het vertrouwen op wijziging. Wij herinneren in dit verband, dat onjuist is de .meening van de Stand., dat „bij de (eerste) ongevallenwet de oppositie in de Tweede Kamer juist evenzoo handelde als thans bij het ar beidscontract" (d. w. z. vóórstemde). Een deel der oppositie stemde in de Tweede Kamer tegen, omdat zij die wet, zooals zij ten slotte luidde, on aannemelijk vond. Dit standpunt werd evenzeer inge nomen door de meerdeiheid der Eer ste Kamer. Naet o.a. door haar toen malig lid wijlen jhr. mr. T. A. J. van Ascih v. Wijck, die op dezelfde gron den, waarop dr. Kuyper en de zijnen in do Tweede Kamer bij de eindstem ming over bezwaren waren heenge stapt, ook zijnerzijds over bezwaren heenstapte en vóór de wet stemde. Uit dit alles blijkt, dat do gevallen niet gelijk staan en dat men niet al dus kan redeneeren: ongevallenweten arbeidscontract beide werden in de Tweede Kamer ondanks bezwaren aangenomen; de ongevallenwet werd in de Eerste Kamer afgestemd om de bezwaren opgeheven te krijgen; dit kan dus ook met het arbeidscontract gebeuren. Want de "Eerste Kamer be hoort oen wet alleen te verwerpen we gens de reden van absolute onaanne melijkheid, welke ook in de Tweede Kamer tot afstemming moet leiden. En aldus is dan ook te werk gegaan bij de ongevallenwet, èn in de Twee de èn in de Eerste Kamer. BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. De a.r. „Rotterdammer schrijft: De anarchist Frederik van Eeden, doet in enkele bladen een oproep om hulp, gericht tot de ,-meer gegoeden", om hem te steunen bij zijn pogingen tot bestrijding van de werkloosheid. Een anarchist, die zich wendt, tot,de meer gegoeden" met een verzoek Dat is nieuw! En dien steun vraagt lvij dan om in zijn magazijnen allerlei atftikelen te kunnen verkoopen, aan arm en rijk, terwijl hij bij den arbeid dan den dienst bezit va,n de werkloozen. Aan die werkloozen wenscht hij op die wijze dan „een bestaantje" te ver schaffen, zooals hij het uitdrukt. Hier is iets. dat wringt. Natuurlijk is het uitstekend werk loozen in hun ellende tegemoet te komen. Maar ais er, zooals in Amsterdam, groote magazijnen worden opgericht, het eene na het andere, gesteund door giften van de „meer gegoeden" wel ke magazijnen dan personeel in diejist hebben, dat op die manier ge holpen wordt aan een poover „be staantje", dan is tegen zulke onder nemingen door den nijveren midden stand, die geen giften krijgt, en niet van zulk karig bezoldigd personeel kan gebruik maken, niet te concur- reeren. En wie den middenstand uit het maatschappelijk organisme weg drukt, ontneemt aan liet lichaam zijn ruggegraat. Daarna blijft alleen over de oor log tusschen arm en rijk. Met meer ellende, dan tot dusver nog gezien is. EEN BISMARCK-MONUMENT. De Duitsch© keizer heeft in den nieuwiein Beriijnschen Dom een ge- denkteeken voor Bismarck laten plaatsen in den vorm van een sa'r- kophaag. De beeldhouwer Reimliiold Beg as heeft diaarbij «enigermate de beroem de graftombe van Lorenzo di Medic is te Florence, het werk van Michelan gelo, nagevolgd. De lage, marmeren sarkophaag rust op eén van voren rc-nd onderstuk, waarboven zich een voetstuk verheft, met den naam .Bismarck" en het zittend beeld van den kanselier in oude ridderkleedij, omgeven door een ruimen mantel, de handen op de zijden en het hoofd naar rechts gekeerd, mét den blik scherp naai' de verte gericht. Aan de eene zijde van de tombe staat een vrouwenbeeld, de Geschiedenis, aan de andere een jongeling met een ba zuin. die Roean, die met. de rechter- and een kleed ophoudt, waaronder op de voorzijde der tombe in relief de éénwording van Duitschland is voorgesteld, dloor een Germania, die op een troon zit, waarachter de ge nius van den vrede met den palmtak staat, terwijl een knileilend'e pagehiaar do kedzerekroon op een kussen toe reikt en de Duitsche vorsten haar te gemoet treden. Het geheel is 41/2 Meter hoog, en 14 dagen zijn noodig geweest, om het naar den Dom over te brengen, en op te stellen. Het staat in een kapel, waar tot dusver enkel tomben en 1-eeldén van Hohenzollerns zijn opge richt. DE NAPOLEONS WILG. In een artikel over wilgen, voorko mende .in bet weekblad „Onze Tuinen' wondt hiet volgendie verteld van enkelo der merkwaardigste wilgeaisoorteh. Er zijn onder de talrijke soorten van wilgen (het geslacht omvat wel een 160 soorten) erikele, die door haai el eg an ten. bouw of groeiwijze, of op andere manier vaor onze tuinen van helang zijn. Vooral die vormen, waarvan de tak- ken erg naar beneden hangen. In verbinding met andere heesters of boamen, vooral ook aan waterkanten kunnen zulke vormen een mooi effect maken, maai- ook in kleinere tuinen, waar nu juist niet zoo'n overvloed vaai boomen en hees ten's is, kunnen enkele wilgensoorten wel eens een aardig gezicht geven. Zoo'n wilg met hangende takken in een hoek van een tuin kan soms meteen tot een soort van prieel gemaakt worden, ter wijl hij, ook op andétrc plaatsen, voor al wanneer men er bijv. een heeft met gele, hangende taikken, een aardig gezicht kan opleveren. Aan den oever van ©én vijver bijv. kan zoo'n han gende vorm een beslist aangenamen indruk teweeg brengen, ten minste wanneer de omgeving er naar is. Het spréékt vanzelf, dat aan een komme tje water midden in een klein tuin tje, zoo'n boom niét het minste effect za.l maken, maar enkel storend zal werken en een allergeksten indruk zal towoeg brengen. Elke beplanting moet natuurlijk in overeenstemming zijn met de omgeving en met het ter rein, dat ter beschikking staat. Van de wilgen, die voor dit doel wel het meest geschikt zijn. is de Ba bylonische Wilg, Salix BabylonicaL., zeker wel een van die moest bekende. Deze wilg is afkomstig uit China en Japan. Vroege<r meende men, dat dit dé wilg was, waaraan idlé Israëlieten aan de wateren van Babyion hunne harpen hingen. Thans weet men ech- ter met zékerhaid, dat dit geen wiJL- gen, maar populieren moeten ge weest zijn. In geheel Babylonië komt de Babylonische wilg zelfs niet voor. De boom wordt 12 tot 18 M. hoog. Do geelachtige, jonge takken hangen bijna tot op dén grond. Naar alle waarschijnlijkheid is dit de wilg, waaraan ook wel eens den naam van St. Helena's of Napoleon's Wilg gegeven wordt, naar aanleiding van het verhaaltje, dat Napoleon ten tijde van zijn ballingschap op St. Helena., dikwijls peinzend onder een exemplaar daarvan neerzat. Toen Napoleon in 1821 stierf, werd dift exemplaar door een stormwind omver geworpen. Als herinnering aan de nagedachtenis van dien energieken Fransohiman maakte mevrouw Rer- trand van diézen omgevallen! wilg een menigte steikken rondom zijn graf. Zoo ontstond de „Napoleonseük", naar de overlevering. Naar aanleiding van het besluit tot contributie veitiooging. genomen op de jongste algemeene vergadering van liet Hollandsch Bloembollenkweekers- Genootschap, hebben reeds een 20 le den van de afdeeling Uitgeest hun lidmaatschap opgezegd; zij gaan een zelfstandige vereeniging vormen. De afdeeling was een der oudste van het genootschap. BILJARTEN. Op de Hoogte (heeft in (haar Januari aflevering een 'artikeltje van Is. Que- rido over het biljartspel. We knippen er (het volgende brokstukje uit. „Biljartspel is een kunst, een moei lijke kunst en kan alleen goed ge speeld worden door mensctien met aanleg-voor-het-spel. Ga nu eens van de Zondags-spelers naar een biljart zaal met spelers van persoonlijken aanleg, en zie nu eens welke bijzon dere eigenschappen er noodig zijn om 't spel goed te kunnen beoefenen. Bij de niet-begrijpers: zweetihoofden, on- machtsgebaren, drift, gejaagdheid en slecht begrip, bij de t'heoretisch-tedh- nisdh onderlegden: lenigheid, groote faciliteit en lichtheid van afstoot, ge dragen© bijna rhythmasdhe beheer- sching van cou de queue. Daar wordt gespeeld met een soort bezield effect. Een goed speler, ontvankelijk voor de schoonheid van de treksloot, doorschiet- en omspeelbal, klos-stoot enz., geeft zich met z'n ziel over aan den stoot-op-zich-zelve. Ze spelen zadht, beschaafd, beheerscht, rustig, berekenen (hun effect. Hun ranke fa ciliteit van gebaar en van stand, zelfs •bij de moeilijkste massé, is bewonde renswaardig. Ze spelen met honderd maal meer lichtheid dan de niet-be- grijper, en toch maken ze oneindig veel meer caramboles, Bij den één is alles zwaar, klam, onzeker, log en on- beheersöbt, bij den ander alles fijn, doortrokken van een spel-distinctie die heerlijk aandoet. Men ziet wel een concentratie van hun aandacht, men veelt wel, ook bij (hen, een spanning van den wil, en het inzicht, maar ie-- deren stoot staat in (harmonisch ver-j band met de aestiietische eigenschap pen van het géheele spel. Alle houdin gen en standen beheerschen zij en de grade of strafheid, fijnheid of begee- righeid van hun temperament weer spiegelt zich in ieder manuaal, en in. iedere technische situatie van 't spel." NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Vianen ds. J. K. van der Hoeven te Rh eden. Aangenomen het beroep te Utrecht (vacature ds. Ter Haar Romeny) door ds. E. B. Couvee te Schiedam. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Dintel- oord door ds. J. H. Heida te Ierseke. OPIUM-DELICT Aan het „iSoerab. Handelsblad" wordt uit Semarang van den 4en De cember het volgende geseind: Doop (spionnen (gewaarschuwd,, is •het den controleur voor de politie al hier, den heer J. P. Dom, gelukt, bij een inlandsdhe vrouw in den Chinee- schen kamp een (hoeveelheid clandes tien opium te achterhalen, groot 1? blikken, elk 85 thail inhoudende, een waarde van 10.000 vertegenwoordi gend. DE G EDANGAN-ZA AK Uit Soerabaja wordt aan de Lo comotief" van den 4en December bet volgende geseind: Heden is door de strafkamer van den raad van justitie in raadkamer de revisie van de Gedanganzaak be ëindigd. Het vonnis is nog niet getee- kend maar reeds bekend. Van som mige beklaagden is de straf vermin derd. Buitendien is de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht, 24 jaar lang, m mindering gebracht. In de qualificatie van het vonnis van den landraad is weinig verandering ge bracht. Door den raad van justitie wordt hulde gebracht aan de uitmuntende behandeling van de zaak door mr. E. A. HoeffeLman, destijds voorzitter van den landraad te Sidoardjo. In de „Java-Bode" is het volgende ta lezen: Nadat eindelijk op den 27en Octo ber j.l. de stukken betreffende de Ge- dangan-affaire bij-den raad van ju stitie te Soerabaja" waren binnenge komen, om deze In revisie te behan delen, heeft de raad dezer dagen ais revisierechter vonnis gewezen en, met •bekrachtiging overigens van (het von nis van den landraad te Sidoardjo, d.d. SB October 1905, veroordeeld rijf beklaagden tot dwangarbeid in den ketting voor den tijd van 12 jaar: •twee van 11 jaar; dertig van 10 jaar; twee van 9 jaar; iwee van 6 jaar en een van 5 jaar, totaal 417 jaar dwang arbeid in den ketting voor 42 beklaag den. Voor allen telt de tijd van pre ventieve 'hechtenis in mindering van den duur der straf. IN DE GEVANGENIS. Het „BerlT Tagebl." verhaalt van 33 gevangenen uit den kerker te Vladi mir (Rusland): In deze gevangenis aten de gevan genen in een afzonderlijk lokaal op de benedenste verdieping, des mid dags en des avonds zoo, dat eerst de eene 'helft der gevangenen, later de tweede eten kreeg. Op zekeren dag wierpen de gevan genen, toen zij het eetlokaal verlaten hadden, zidh op (hun bedde bewakers, ontwapenden hen, bonden hen en slo ten hen in cellen op, nadat zij hen de uniformep lytgetrokken hadden. Hier op begaven zich de gevangenen naar de andere verdiepingen, overweldig den de hun tegemoettredende wach ters 'en deden met hen als niet de eersten. Nadat bet geheele bewakingsperso neel niets meer kon uitvoeren, werd de onder-directeur op dezelfde wijze behandeld. 'In de uniform van den onder-di rekte ur en van de beide wach ters werd nu de .poortwacht ontwa pend, de woning van den direkteur binnengedrongen, zijn vrouw en dienstbode gebonden, de telefoonlel- ding afgesneden en alles wat aan geld en sieraden voorhanden was, meege nomen. Nu braken de arrestanten de kleedkamers open, trokken de unifor men weer uit, die zij met „politiek" verwisselden, waarop zij rustig de ge vangenis verlieten ©n zich naar alle richtingen verstrooiden. Helaas duur de hun vrijheid niet lang, want de alkohol maakte verscheidene gevan genen de tong los en zij begonnen zich op hun heldendaden te beroemen. Nu zitten van de 33 gevluohten 31 reeds weer achter slot en grendel. Een werd doodelijk gewond, toen hij tegenstand hood, zoodat het maar één .enkelen gelukt is, vrij te blijven, hoewel zijn uren ook wel geteld zijn. De gemeenschappelijke maaltijden der gevangenen (hebben sinds dien dag opgehouden. DOOS GENEZEN DE HARDNEKKIGSTE HOEST. pntekt Wijlt Ovwfti lo tl ie i h bi fl ft.» Mi ft /C f.ftO. EEN PRINSELIJK PAAR IN EEN CAFé-CHANTANT. Prins Robert de Broglie die wegens zijn huwelijk met mej. Eb lel ia Alex ander, een leerlinge van Victor Ca- poul, bij zijn vader in ongenade 's gevallen en daardoor ©en heel moei lijk leven heeft gehad, ziet nu toeter dagen voot zich gloren. Hij heeft beproefd het leven voor zich. zijn vrouw .en hun dochtertje te .•erdienen als kellner, maar kon niet met een grooten stapel borden loopen, als puinruimer, doch doch dat gaf een uiterst schamel bestaan, daarna als meiselaar en nog veel andere vak ken, maar niets lukte hem. Thans is de prins door de Tivoli Music-'Hall ge ëngageerd als orkest-directeur en zijn rouw, de prinses, als zangeres. Bei den zijn zeer verheugd te Londen aan gekomen. Zij hopen nu op betere tij den. EEN KIND VOOR BORRELSCHULD VERPAND. Dezer dagen werd aan een Parijs magistraat een merkwaardig verzoek om echtscheiding ingediend. Mevr Leontine Bernhardt beschuldigde na melijk haar echtgenoot van Biet feit, hun zoontje te hebben ver,)a iJ. De eischeres vertelde vierder, dat liaar heer gemaal een verstokte dronkaard is, die -haar mishandelt; zij wilde ech ter aanvankelijk geen echtscheiding aanvragen ter wille van het kind, eer. tienjarigen jongen. Den vorigen avond, (huiskomend van een bezoek, kon zij het kind ech ter nergens vindien. Haar man, dron ken als gewoonlijk, beweerde, dat hij den jongen als pand had achtergela ten bij een wijnhandelaar, bij wien hij in het "krijt stond. Hij weigerde het adres van dezen op .te geven. En voor den magistraat verklaarde hij: „Het kind behoort mij; ik zal er mee doen, wat ik wil." Stoomvaartberichtee* Het stoomschip Prins Maurits ver trok 8 Jan. van Paramaribo naar Am sterdam. Het stoomschip Prins Willem I ar riveerde 8 Jan, des ochtends, van W.- Indië te Havre. Het stoomschip Ernest Simons arri veerde 7 Jan. te Marseille van Japan, met de Fransche mail. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 7 Jan. van Corunna. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Jan. van Perim. iHet stoomschip Oranje arriveerde 8 Jan. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Rembrandt, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 8 Jan. te Suez. Het stoomschip Farmsum arriveer de 7 Jan. van Amsterdam te Monte video. FAJLLISSEMENTEN. Geëindigd: A. Rooderkerk, wed. Van der Voet, Boezemstraat 24, te Rotterdam, in privé en als moeder-voogdes over de minderjarigen Cornelis, Petronelia Cornelia, en Simon van der Voet. tegen fabrieksprijs. TBAAOT UWEH APOT3IKER Het best werkend en onschadelijk Laxeermiddel, groote öaeon f 1, met gebruik, kleine II. 0.S0, ook direct aan ons adres te bekomen, Firma VAN TXJBERGEN, Sr. Houtstraat !41. AFOTKSliK. van HAARLEM naar: le kl. 2e kL HEEMSTEDE15 Cents 12 Vs Geilt BENNEBROEK20 17% 25 30 HILLEGOM, LISSE, 8AS8ENHEIM, OEG8T- GEB8T of LEIDEN Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de Goederenagenten geven voor korte afstanden veel besparing. Sfienwe Gracht 48, Haarlem over de Inlanterle-Xazenie, TELEFOON 564 Rijke Collectie Uitgebreide Sorteering Nieuwste Genres Billijke prijzen Nette afwerking. PAUL KRUQERKADE 27. Telefoon 1324. daar ik ronder vooruitbetaling en tegen SO Ot. per week eai- fonkeinienwe ■aaimachine met kast lever met aüe appa raten i 25.gratie onderricht en vijf jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparatiën, plaatst dagelijks Advertentün van geen WirJceï-Anriwrices) vow DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling Contant ter pa- lol

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6