Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7221 VBIJDAG 11 JANUABI 190T Mi HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: M^IlL ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Yöor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 115 Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/ jjp&l» Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gëillusfreercf zS|sblad, 'voor Haarlem 037H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. l'ijgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. (Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adyertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. avis aiSHGta mmm VRIJDAG 11 JANUARI. (Jansweg): Holl. Too- jelgezelschap: Narciss, 8 uur. Verg. der afd. Haarl, v. d. Holl. Mij. in Landbouw. JOHOTEN. Vergadering van den meenteraad, 6A uur. m ONS HEEN No. 458. -leu Ontsmetkingsdienst Enkele dagen geleden 'hebben B. en ■j. -een voorstel bij den Raad inge- Hpd, om den ontsrnettin-gsdi enst te ,,Tot -dusver", zegt bet llege, „geschiedde die ontsmetting eene wijze, die naar het oordeel deskundigen niet afdoende mag [Deze diplomatieke termen, dn ge- pon Nederlamdsch overgebracht, be ekenen dat de tegenwoordige toe- and slecht was. En dat kan er ook 't volste recht van gezegd worden, ei ontsmetten geschiedt door een po- jiernan, die zich 'zeker wel laan de Torschriftien izal hebben .göhouden, »r dli niet de -noodlge opleiding or ontsmetter heeft genoten. Boven in werden hij deze ontsmetting nog priel ouderwetsche 'methoden ge- lgd. Er werd wittebrood gebruikt, ioline en sublimaat, id'ie de wet op besmettelijke ziekten wel aangeeft, aar die volgens de nieuwere begrip- te al lang door betere middelen zijn vangen. De ontsmetter van het tte Kruis bijvoorbeeld gebruikt ran ai deh y d, vermengd met wa- damp. Deze man is op do hoogte m zijn vak, maar daar het Witte tfis natuurlijk niet alle ontsmettin- n op zich nemen kan en vergoeding n kosten oischt, kan deze ontsmet- 1 alleen zijn werk verrichten dn de izen van ameergegoeden. De wonin- van armen en mingegoeden, aarin de meeste geval- te v a n 'b o is m e 11 o 1 ij k e z i e k- voortome n. worden tot nu toe is op een geheel onvoldoende manier tsmet. Hoe bedenkelijk deze toe- md is, kan hieruit blijken, dat het tetiaJ gevallen van roodvonk en voor- van diphtheritis in den laatsteü d te Haarlem belangrijk is en de {(gelijkheid niet buitengesloten, dat ihtheritis epidemisch -zou worden Jklaard. lelukkig willen B. en W. dus nu beters. Terecht inziende dat het If niet deskundig is, heeft het Go-1- je anderen geraadpleegd, namelijk gezondhoidscommissie, den Com- ssaris van politie en den Directeur 'n de duinwaterleiding. De bevoegd- id van de Gommissie en die van in heer H ave la ar wil ik gaarne er- jnnen, imaar wat het hoofd der po- tie heeft te adviseeren in een zaak, .e volstrekt niet tot zijn terrein be- fort, zal velen met mij niet duidelijk 'B. en W. hebben intusschen gedaan, bals meer menschen' doen wanneer I om raad vragen: namelijk de ent ingen adviezen niet opgevolgd. De van de waterleiding en het van de politie 'hadden samen n ontsmettingsdienst ontworpen, tear B. en W. hebben dat plan ter {gelegd om de kosten en izelf een ontworpen ter verbetering p den bestaanden toestand op min- ir kostbare wijze. [Die regeling zal dan hierin bestaan, vier werklieden van de gemieen- reaniging eenige weken een cursus volgen te Amsterdam of Rot- en daarna als ontsmetters zul- optreden onder voorlichting van heer Havelaar. Blijkbaar hebben en W. evenwel een flauwe u n g gehad, dat de heer Ha- ilaar. die als directeur van de wa- rleiding en van het laboratorium zeer 'drukken werkkring heeft, «rdoor wel eens zou 'kunnen worden 'erbelast. „iMocht op den duur blij- zoo heet het, „dat deze bemoei- gen te veel van de werkkracht van Directeur van de gemeentelijke iterleiding zullen vorderen, -dan wij ons voot u in overweging geven, een medicus aan te wijzen om, waar noodig, voorlichting te ver schaffen." Er wordt dan nog een crediet ge vraagd van f 1200 en daarmee is het voorstel uit. Het kon wel niet soberder. Toch zou, nadat jarenlang de toestand vol gens de meening van alle deskundi gen slecht lis geweest, w:at meer dui delijkheid niet overbodig zijn geweest. Op welke manier denken zich !B. en W. de nieuwe ontsmetting die zij voorstellen? Welke plaats neemt daar bij de ontsmettingsoven in, hoe zal het gaan met het overbrengen van te ontsmetten goederen, welk tarief zal worden ingesteld voor hen die de ont smetting betalen kunnen? Ziedaar alle vragen, waarop het voorstel geen ant woord geeft. En toch zijn het zaken van belang. Bij -de verbouwing van Ihet St; Elizabeths Gasthuis zal een ontsmettingsoven worden opgericht, die aan de eischen van den tijd vol doet. Zij zal strekken ten 'dienste van het 'Gasthuis ze'lf en van de gemeente tevens, maar de wijze waarop staat -nog niet vast, die had bij deze gele genheid eveneens moeten worden ge regeld. Men moet toch wel begrijpen, dat een goede ontsmetting voor den gezondheidstoestand in een gemeente vaar het hoogste belang is. Hiertegen over wekt ;de. gebrekkige voorberei ding verwondering en -tevens dat het advies van de gezondheidscommissie en den directeur van de waterleiding eenvoudig ter zijde is gelegd! 't Is waar, dat het Dagelijksch Be stuur idat laatste gedaan beeft om de kosten, maar de vraag is hier gewet tigd -of soms de zuinigheid de wijs heid niet bedriegen zou en of in elk gev&l het publiek niet recht heeft, te weten welke dan de kosten van een v-olledigen ontsmettingsdienst zouden zijn. Ze zijn -allicht -medegedeeld in de verschillende rapporten, zoodat de le den van den Raad ze kunnen weten, maar in het gedrukte stuk van B. en W. komen die oipgaven niet voor. iZoo- als het daar ligt maakt het voorstel den indruk of. wanneer (het -zou zijn aangenomen, de e enige verandering deze zou zijn, 'dat meer geschoolde menschen dan de tegenwoordige het afgekeurde (systeem van nu zouden gaan toepassen. 'En -daarvoor zijn noch de kosten, noch de moeite noodig. Maar daarin kan ik mij vergissen. Misschien is do wijze, waar-op B. en W. de ontsmetting willen inrichten, boven mijn lof verheven. In dat geval is 't des te meer jammer, dat het Col lege zijn schoune plannen in het voorst-el niet breeder heeft -uiteengezet en de regeling van de bijzonderhe den die ik noemde, aan -de toekomst heeft overgelaten. Men zou bijna vragen: wie heeft toch voor B. en W. dit schoone voor stel in elkaar gezet? Niet de gezond- öieidscommis'sie, niet de heer Have laar, niet de -medici, niet de commis saris van politie? Maar wie dan? Laat ik om de belangrijkheid van de zaak aan te toonen, nog twee op merkingen maken. In 'één jaar tijds werden 57 woningen, waarin besmet telijke ziekte was voorgekomen, -niet ontsmet, omdat de doctoren van de volkomen nutteloosheid der ontsmet ting, die bovendien vrijwat last geeft a.an de bewoners, overtuigd waren. De tweede opmerking is deze: Al leen ontsmetten is natuurlijk niet vol doende. Men moet verder gaan en de bron, waaruit besmettelijke ziekten voorkomen, trachten op te sporen. Deze arbeid zal niemand aan werk lieden van de reiniging willen opdra gen. Het voorstel van B. en W. spreekt daarvan zelfs niet. In zoover gaat het da.n -ook niet diep genoeg. In alle op zichten is het dan ook gebrekkig en onvolledig. Want laat ik het nog eens zeggen: een goede ontsmettingsdienst is voor ■een gemeente van groot belang, even als goed -drinkwater een zaak van be- teekenis is. In zulke aangelegenheden onoet men zich wachten voor al te groote zuinigheid, omdat die zich veelal wreekt op de (hoedanigheid van het werk. Intusschen zal, naar mijne meening, het geheel-e voorstel van B. en W. zoo- als het daar ligt, in den Raad niet in behandeling kunnen worden genomen. Art. 6 van de Gezondheidswet zegt zeer duidelijk dat geen besluiten en verordeningen van gemeenteraden be treffende de volksgezondheid, kunnen worden vastgesteld, 'dan -na ingewon nen advies van de gezondheidscom missie. In de besluiten moet dat ad vies worden 'aangehaald. Ik heb in het voorstel van B. en W. daarvan niets gevonden, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat B. en W. art. 6 over 't hoofd ge zien en het advies 'der gezondheids commissie niet gevraagd hebben. Daardoor wordt het voorstel evenwel tevens ongeschikt voor behandeling. De loop der -dingen zal nu deze zijn, dat alsnog dat 'advies wordt- ingeroe pen en de gezondheidscommissie dit richten zal tot den Raad, zoodat haar standpunt in deze openbaar worden zal. Voor een juiste beoordeeling zal dit niet anders dan nuttig kunnen zijn. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA-VERKIEZINGEN zijn thans bepaald op 27 Jan-u/a-ri eerst komende. ALWEER EEN MOORDAANSLAG. Woensdagmorgen te negen uur werd te Petersburg de luitenant-gene raal1 Pawlof, procureur-generaal bij het hoog militair gerechtshof, door een revolverschot gedood. Een later bericht meldt „De aanslag op generaal Pawlof werd gepleegd op het pletin van het gebouw van het Hoog militair ge rechtshof, waar zich de ambtswoning van generaal Pawlof bovindit. Da da der was gekleed als militair beamb te hij schoot drie maal op den gene raal, die doodelijfc getroffen werd en spoedig daarna overieed. De dader vluchtte de straat op, en doodde of wondde .nog twee politieagenten, en een jongen, vóór idlalt hij gear-restleierd werd." DE TOESTAND IN RUSSISCH- POLEN. In Russisch-Polen is het nog alles behalve rustig. Sinds eenige weken hebben er te Warschau dagelijks nieuwe botsingen pl-aats tusscblen mi litairen, politiebeambten en burger-s, gewoonlijk met "Moedigen afloop. In den Joop der laatste week wierden te Warschau eenige politiebeambten ge dood of gewond, ook werd' op straat telkens door militairen geschoten, zon der dat daarvoor eenige aanleiding bestond. Het publiek is, volgens den War- schauscheu berichtgever van de „Frankf. Ztg.", daaraan zóó gewoon geraakt, dat de berichten over het vermoorden of kwetsen van personen, die eene vaste rubriek in die bladen vermen, miet etens meer die aandacht trekken. Ook in de provincie zijn terroristi sche handelingen aan d'e orde van den dag. Zoo werden deze week te Plock tweej politieagenten vermoord, en te Sosnovice eien fabrieksdirecteur zwaar gewond. Zaterdagavond te 10 uur werd een huis in de drukste winkelstraat van Warschau door politie en militairen omsingeld en formeel belegerd, naar het heette, omdat er uit een der ven sters was geschoten. Later werd het huis doorzocht en werden 30 pea nen in hechtenis genomen. De rooverijlen nemen ook -welder toe. Eiken dag worden er gewapende invallien in handelshuizen, gedaan, en menigmaal aanzienlijke sommen buit gemaakt. En de veld-rechtbanken gaan voort, melt vonnissen, zonder dat het aantal misdaden1 noemenswaard "vermjflbdert. Op 5 Januari werden negen dood vonnissen uitgesproken, in de week te voren waren twaalf personen te rechtgesteld. Uit andere Landen. DE SJAH VAN PERZIë IS DOOD Weinige maanden' nadat hij zijn volk een grondwet en een Parlement, had geschonken, stierf Moezaffr-ed- Din, nog geen tien jaren regeerend vorst in het Perzische rijk, op bijna 54-jarigen leeftijd. Evenals zijn vader wemsebte hij na der bekend te worden met de Euro- peesche besohiaving, zeden en gewoon ten' in 1900 maakte hij een reis door Europa, waarbij bij ook ons land be zocht. In Petersburg werd hij, met het oog op de nauwe handelsbetrek kingen, die toen tusscbern Ruslanden Berzië bestonden, met grooten luister ontvangen. De Sjah bezocht de ten toonstelling te Parijs, bij welke gele genheid een anarchist, Frangois Sal- scn, een gelukkig vergeefschen aan slag op hiem deed. In zijn land teruggekeerd moest Moezaffr-ed-Din krachtig optreden te gen eene samenzwering, om hem van den troon te stootendoor de tijdige ontdekking liep deze op niets uit. In 1902 e-n 1905 bezocht hij opnieuw Europa. In het laatst genoemde jaar had hij reeds plannen gemaakt voor de invoering van een parlementair bewind in Perzië, en besteedde hij zijn reds om studies te maken over de regeeringstelsels in verschillende lan den. Het gevolg daarvan was, dat in 1906 in Perzië een grondwet is inge voerd, met een parlement, bestaande uit een Senaat en een gekozen Kamer van Afgevaardigden. De grondwet is onderteekend door den Sjah' en den kroonprins, en deze heeft tevens een besluit onderteekend, waarin beloofd wordt, het pariement niiet te onthanden, dan nadat liet twee jaren heeft bestaan. Daar de opvolging in Perzië bij de grondwet tevens geregeld is, en de buibanlandsehe betrekkingen, tenge volge van -die betere verstandhouding tussolnen Rusland en Engeland geen aanleiding voor gevaren biedetn, kan de dood van den Sjah tot geen ern stige quae9tie aanleiding geven. Hij wordt opgevolgd door dien Kroonprins Mohammed- Alii Mirza, die onmiddellijk in de rechten1 en waar digheden van Sjah'Kadjar en Sjah in Sjah (Koning dier Koningen) optreedt. Deze is 34 jaar oud. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Combes' antwoord. Combes is niet zoo vlot met een gesprek tegenover de pers als zijn opvolger Briarnd. Toch heeft een jour nalist hem eens opgezocht, naar aan leiding van het artikel ju de „Dé- bats", waar wij melding van hébben gemaakt. De „Débats" bracht, zooals men weet, hiet artikel van Corhbes in' de „N-^'.e Freie Presse" in verband met ti»i gerucht, als zoude deze staatsman geneigd zijn tot onderhandelen met den Paus. De journalist vroeg, of Coanbes er werkelijk vóór was, dat de Fransche riegeering zich met dein Paus ging verstaan. Comibes lachte om de vraag en zeidie „Ja, u zult zien, dat dit loet begin van' mijne bekeering is. He d-aoht, dat ze mi j beter zouden kennen, sedert ik minister geweest ben." UIT DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. In een vergadering van den Fran- scheln miinisterraad heeft de heer Briand zijn voornemen medegedeeld, om vrijkomende kerken, bisschoppelij ke palteizen, seminaries, enz. te be stemmen voor het onderwijs of in re richten als musea. Er wordt beweerd, dat op die Sacré Co'eair, de verzoeraingskerk op den heuvel van Montoartre. reeds beslag is gelegd döor de wereldlijke overhead en dat dieze kerk ter beschikking vafi het departement voor armenzorg is gesteld'. DE VLUCHT OF KLUCHT VAN RAISOELI. Een viacru RaiiSoeli's mannen, die Zi- nat verdedigden, heeft aan dien cor respondent van de „Times" verteld, dat zij .slechts 66 in getal waren, en dat 3 hunner gedood en 5 gewond waren door de ontploffing van een hem. De 80.000 geweerschoten en 120 bommen, die (naar zijn zeggen) de troepen van den maghzen hadden af geschoten, hadden overigens geen kwaad gedaan. Donderdag 1.1. had de rooverhoofd- man enkele zijner mannen naar Tan- ger gezonden met de opdracht „Eu ropeanen te vangen". Dicht bij de vil la van Harris vonden zij zeven Span jaarden, die krabben vischten in de zee, en brachten hen naar Zinat. Raisoel-i was woest nij'dig, en zei, dat wat zij hem gebracht baddetn, geen Europeanen waren, althans niet die hij noodig had. Overeenkomstig deze Napoleontische opvatting liet hij de krabbenvisschers den volgenden dag weder vrij. HIJ IS NOG ZOEK Raisoeli moet veertien muildieren met geld naar een heimelijke schuil plaats hebben gezonden, om zijn aan hang te kunnen- betalen. Wat er in zijn huls te Zinat buit is gemaakt, is van vorstelijke pracht, liet huisraad moet eens Sultans waar dig zijn. Er waren prachtige tapijten en met zilver beslagen deuren bij. Dat alles is in de bazaars geveild. Tegen het. einde van de week ver wacht men dat de klopjacht tegen hem zal beginnen. HERVORMING DER MAROK- KAANSCHE RUITERIJ. De' „Daily Telegraph" verneemt uit Berlijn, dat luitenant-kolonel Wolff, van een regiment Wurtembergsch e dragonders en leeraar aan de mili taire academie te Berlijn, uit Ham burg naar Fes is vertrokken, waar hij als drilmeester van de ruiterij van den Sultan werkzaam zal zijn, Met hem mee gaat luitenant Tsoudi, die tegelijkertijd hoofdingenieur en vertegenwoordiger van Krupp zal zijn. De Berlijmsche bladen bevestigen dit bericht. Wolff krijgt 1000 frsc. in de maand en is voor twee jaar aan gesteld. Of de Frainsohen, nilet ontroerd zul len zijn? Stadsnieuws VOORDRACHT- EN MUZIEKAVOND. De Woensdag door de Toynbee-ver- eeniiging georganiseerds voordracht en muziekavond, is weder uitstekend geslaagd. Vielr dames hadden nu op zich genomen, het een en ander ten beste te geven, en waarlijk ze zijn er in geslaagd, de talrijke aanwezigen de bovenzaal van de Vereeniging was als altijd weer >géheed' gezet niet alleen aangenaam bezig te houden, maar wat meer zegt, hen iets te doen gemeten van wat kunst is. Onze stadgenoote mejuffrouw A. Lodewijks is in vele kringen als vio liste geen onbekende. Haar spel was ook nu weder zeer goed. ..Andante" van Mozart, en vooral „Die fliege" van Bohm werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Bij het spelen van deze en enkele andere stukken werd1 de violiste op de piano begeleid door me juffrouw D. Blooker, ook al eenstadr genoote. Deze kweet zich eveneens Loffelijk 'van haar taak, en toonde wel talent ie bezitten. Dit zal ze als leerlinge van het Conservatorium te Amsterdam neg wel verder trachten te ontwikkelen. I-Tet zelfde kan gezegd worden van de leerlinge mejuffrouw Marie Bies. Deze heeft het in de zangkunst al betrekkelijk ver gebracht. Met talent en gevoelvol misschien wel wat al te gevoelvol droeg zij verschillen de liederen voor. Het best bevielen ons „Lied" van Berend Zweers en „Gloeiend gesmeed" van Dr. E. D. Pijzel. wat echter niet belet, dat de anderen ook goed gezongen werden. Aardig klonken de twee zangnum mers met piano- en vioolbegeleiding, ook al had de keus der liederen wel gelukkiger kunnen zijn. Tenslotte zij nog vermeld het op treden van mejuffrouw Corn. P. J. Visser van Purinerend ails declama- trice. Zij droeg eenige aardige stuk jes voor, o. a. het bekende „Mieke's bespiegeling in het hooiland" alsook „Een Kerstsprookje" en nog twee kleine stukjes. De stemvorming en stembuiging van mejuffrouw Visser zijn uitste kend, en .daarom hebben wij niets dan lof voor haar. Ze moet er echter voor waken niet te veel over te hel len naar het tooneelspel. Bij Kerst sprookje viel ons dit vooral op. Jammer., dat de voordraagster het zonder souffleur moest stellen. Ze werd er leelijk het slachtoffer van. Het publiek vergaf haar die eene ha pering echter welwillend, en beloon de haar niet minder, dan de andere dames, met een warm applaus. Kama r muzi e k Woensdagavond gaf de heer Joh. Steenman zijn tweede séance voor Kamermuziek, met medewerking van de heeren Godowsky, piano, en Mos sel, violoncel. Wegens ongesteldheid van onzen medewerker voor muziek, den heer Philip Loots, moet ditmaal een cri- tisch verslag van deze uitvoering ach terwege blijven. Besmettel ij ke Ziekten. In de week van Woensdag 2 tot en met Dinsdag 8 Januari zijn te Haar lem voorgekomen 2 gevallen van roodvonk en 2 -gevallen van ddphthe- rit's. Te Heemstede 1 geval van rood vonk. Te Schoten 1 geval van diphtheri- t'"s. HERENNERINGSMEDAILLE. Bij Koninklijk besluit is aan den Leer P. J. van Mackelenbergh, gepen- sionneerd stationschef bij de Maat schappij tot (Exploitatie van Staats spoorwegen, wonende te (Haarlem, verlof verleend -tot 'het aannemen van de herinneringsmedaille van de Re geering van iZijne Majesteit Leopold II, Ihem door den Koning der Belgen gescihoriken. U it voering. Het Ned. Herv. Zangkoor „Hiarpe Davids" zal op Dinsdag 22 Januari a.s. eene uitvoering geven in de So ciëteit Vdreeniging, waarvan de netto- opbrongst ten bate komt van het Dia cones seinhuis. Tot bovengemelde uitvoering zullen de weezen van het Ned. Herv. Wees huis worden uitgenoodigd. STAATSPENSIONEERING. .Al meermalen hebben w& 't gepro beerd," zoo zeide de heer D. de Clercq Woensdagavond in zijn toespraak ter opening van den propaganda avond van de afd. Haarlem van den Bond voor Staatspensioneering, „al meer malen (hebben we ',t geprobeerd om eens flinke propaganda te maken -voor liet doel van den 'Bond." Maar. vertelde (hij er bij, de opkomst was niet bijster groot. De beste spreker was er geweest, ook de beste spreekster, maar telkens kwamen er een twintig, dertig menschen, toen is er een bij eenkomst gehouden waar platen ver toond werden maar weer 't zelfde resultaat. En nu, deelde de spreker mee, zullen we 't 'eens probeeren met een tooneelstukje. En werkelijk kunnen we vaststel len, dat de avond van Woensdag de verwachting niet lieeft teleurgesteld. In de zaal van 'Sint Bavo was een pu bliek minsteus tienmaal grooter dan de zooeven genoemde cijfers. Na het openingswoord een pakkend tooneelstukje en 'tot slot een boeiende toespraak van den heer D,e Clercq. die nog 'eens op heldere en bevatte lijke wijze uiteenzette wat men eigen lijk wil. 't Tooneelstukje, opgevoerd door ee nige leden van de afd. Hpendam van den iBond voor Staatspensioneering en getiteld: Vergeet imij niet", viel zeer in den smaak der aanwezigen. vt IDriebedrijivige tooneelspel naar. het Friesdh van G. Iepkema, tonnt op aangrijpende wijze aan, (hoe 'f den ou den van dagen vergaat, die zelf geen bestaansmiddelen hebben. Er werd over 't geheel goed en vlot spel gege ven. 't Beste oogenblik was het slot van het tweede bedrijf, waarin Eelke. de oude (arbeider, en Taatske, zijn vrouw, afscheid van -elkander -nemen.- iSoms waTen "cfe stemmen der mede spelenden wel wat te „jong", vooral in het eerste 'bedrijf. Er werd druk geapplaudisseerd en er moest ver scheidene malen gehaald worden. 'De (heer De Clercq (hield zijn slot toespraak bij' open doek. Hij bedankte de medespelers voor hun goede propaganda en sprak toen nog een enkel woord over de Staats pensioneering. Laten we, zoo betoogde hij, toch. eerst beginnen met de alleroudsten te helpen._'t Geld is er; 't ligt in de erfe nissen. Élk jaar wordt in Nederland 300 'inillioen guldën geërfd, 't Middel Om het te krijgen is er eveneens, n.L venhooging der successiebelasting. 't Orgaan om het ouderdomspensi oen is er ook: de Rijkspostspaarban ken. Men kan de successie-belasting, dl© spreker nu belachelijk laag noem de, in de zij-linie opvoeren tot 50 a 60 procent en die in de rechte linie tot 10 of 12 proc. Wanneer dat gedaan wordt, dan geeft het voorgeslacht slechts een 'deel van het door hem bijeengebrachte aan zijn veteranen. 't iMoet komen en 't ko-mt! Laten we nu aanvangen de oudsten een pen sioen te geven van een f 300 per jaar, dat zou slechts 3 ia 4 millioen kosten. Gaat 't goed dan kan men de leeftijds grens verlagen, tot 'men is waar men wezen wil. De warme woorden des heeren De Clercq lieten niet na op de toehoor ders indruk te maken. GYMNASTIEK VER EENIGENG. Hier ter stede is door een vijftien tal jongelui een nieuwe gymnastiek- vereeniging opgericht, genaamd Vol harding. ■De leden oefenen zich onder leiding van den (heer B. Smits in de zaal van den heer Reinalda, 'Kleine Houtstraat^ In vrijheid gesteld. De verdachten L. W. en J. B., aan gehouden ter zake van dien diefstal van koperen naamplaten enz., ver meld in ons Mad van gisteren, zijn na verhoor door den rechter-commis- saris voorloopig in vrijheid, gesteld. Ongestelid. Sedert eenige dagen is de Commis saris van politie ongesteld tehuis, lijdende aan spiernheumatiiek. Zijn dienst wordt waargenomen door dén hoofd-inspecteur Noithanius. Ui-tdeeling Brood en Koffie.- Hedenmorgen meldden zich aan: 234 volwassenen en 639 kinderen. Ingekomen giften: Bij den heer H. v. Niel Hz„ penn., van de Jongejuffr., t. B. f2, en letter B. f 1.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1