Weerbericht. Therraemeterstand Koloniën Letteren en Kunst Binnenhuid MEDEDEELINGEX VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildit, 14 Januari. Hoogste barometerstand nl.l m.M. te Clermont (Zuid-Frankrijk)laag ste 745.6 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van ló Januari Windmatige, tot krachtigen Z.- Westeliiken tot N.-Westel. wind. Gesteldheid va» de luchteerst be- j trokken, met kans op regen, later opklarend. Temperatuurweinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 760 m.M. Neiging tot achteru'i- gong. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat «5. ie Haarlem. Zondag 13 Januari Hoogste gisteren F. 48° Laagste heden nacht F. 41» Hoogste heden..tot 2 uur F. 6lo Maandag 14 Januari Hoogste gisteren F. ölo Laagste heden nacht. F. 38o Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 47o zagen we de rustige zekerfheid van spel eu streek, wat meer sentiment zou de voordracht zeer zeker ten goe de zijn gekomen. De heer D. K. legge wat meer ziel in zijn spel. Bij het largo uit het concert van 'Bacil voor twee violen (Dr. v. d. Horst te IJmuiden en L. Tuin te Haarlem), bleek de heer Tuin wat zenuwachtig, waarschijnlijk omdat hij even uit de maat was. Zeer gunstig stak daarbij weder af het rustige, geacheveerde spel van Dr. v. d. H.. die daardoor de voordracht weer in de maat wist te leidèn. Het zwaaien met z'n instru ment, arm en lichaam van den (heer L. Tuin deed hierbij onaangenaam aan. 'n Juweeltje van den heer G. J. K. volgde hierop. De Jtomanze F-dur van L. v. Beethoven, sleepte de hoor ders mede. Techniek was uitstekend, gevoel niet minder. Op zoo'n leerling kan de heer Tuin grootsch wezen. De „Faust Fantasie" werd door den heer D. de V. goed vertolkt. Toch bleek hij deze muziek nog niet geheel onder de knie te hebben. In de hoogere positiën klonken de tonen mat en niet altijd zuiver. Zijn succes, welverdiend, mag zeker gedeelteijk op de populariteit der muziek geschoven worden. Toch getuigde ook zijn gevoelvol spel en juiste opvatting, wat de leiding van den heer J. C. Tuin vermag. Bij Ch. de Bé riot's Conoert no. 7 gaf ons de (heer L. Tuin, naar we verne men, een broer van den 'leeraar, blijk hoe vaardig z'n techniek was; de vele (moeilijkheden overwon (hij met glans; ook hier zou meer sentiment fle voor dracht ten goede gekomen zijn, 'n wenk: de heer Tuin leere stilstaan en rustig zijn. Résumé: 'n genotvolle avond, waarin schitterend is geble ken, hoe de heer Tuin z'n leerlingen weet te bezielen voor de muziek en door juist onderricht hen in vrij kor ten lijd de moeilijkheden van het wondere instrument, de viool laat overwinnen. De voordrachtavond al hier is 'n beslist succes geweest voor den leeraar, en hebben we hier en daar 'n vlekje aangetoond, dan was 't omdat we bij zoo uitstekend spel wel eens over 't hoofd zagen, dat we met „leerlingen" te doen hadden. 'n Bijzonder woord van lof komt den heer S. Vlessing toe, die aLle de butanten op zoo juiste, zoo bescheiden en toch meegaande wijze accompag neerde. Dat ook, is 'n kunst o.p zich zelf. Bfe WERKLOOSHEID. Uit Umuiden meldt men aan „Het Volk' Dat de werkloosheid zich ook in de ze stad laat gevoelen blijkt wel hier uit, dat zich hier ter stede zelfs vak lieden bevinden uit andere plaatsen: als Haarlem, Zand voort en zelfs uit Uitgeest, om werk te zoeken. 'Dat lukt in de meeste gevallen niet, daar hier het vet al van den pot is. Zij hebben in den regel geen geld om onderdak ie bekomen en dan moeten zij zich tevreden stellen met als slaapkamer een spoorwagen te kiezen. En dat ge beurt in het welvarende IJmuiden. BENNEBROEK. Uit de lijst ingevolge art. 18 der Leerplichtwet opgemaakt blijkt, dat in deze gemeente woonachtig zijn 226 kinderen, die vallen onder dei bepa lingen dei* Leerplichtwet. SANTPOORT. Een (hond, die vermoed werd dol te zijn, (heeft Zondag heel wat beweging in Santpoort teweeg gebracht. Na lang zoeken werd het dier, dat schuim op den bek had, gegrepen en aan den ketting gelegd. De rijksveearts werd gewaar schuwd. (De bijen in het park van den heer Kelting zijn Zondag gaan vliegen. De beestjes waren door het zonne tje in de war. ZANDVOORT. Donderdag 17 Jan. zal door Dr. J. Weener, pred. te Haarlem, in „Ons 'Huis" een lezing gehouden worden. Onderwerp: „Droomenl" Door de politie alhier is wegens landlooperij aangehouden en gevan kelijk naar Haarlem overgebracht de alhier wonende visscher S. P. DE SCHILDER NIEUWENKAMP EN GENERAAL ROST VAN TONNINGEN. In een door de „Locomotief" gepu bliceerd schrijven van den auditeur militair. bij de expeditie naar Bali, mr. Thieane, schrijft deze rechterlij ke ambtenaar De kunstschilder W. O. J. Nieuwen- kamp, die te Bali was met aanbeve lingen van de Koningin en zelfs op dracht van den gouverneur-generaal aan den bevelhebber der expeditie en andere autoriteiten, om hem zooveel mogelijk te steunen bij zijn arbeid, ondervond van die autoriteiten eer der tegenwerking dan steun. De vorige resident, Eschbach, heeft het gewicht van Nieuwenkamp's ar beid blijkbaar begrepenals hij op tournée ging, moes*. Nieuwenkamp steeds mee, een kamer in de residen tiewoning was steeds voor Nieuwen- kamp gereserveerd en daar kon hij de voorwerpen van kunstnijverheid, die hij door heel Bali opkocht depo- neeren, en wanneer er ergens iets be langrijks ophanden was, werd N. steeds tijdig gewaarschuwd. Thans waren de bordjes verhangen. De ge neraal was gewoon bar onhebbelijk tegen Nieuwenkamp, hielp hem in niets en verbood hem zelfs interes sante gebeurtenissen bij te wonen de schilder is dan ook een dag of 12 na den aanvang der expeditie maar naai' Boeleleng gegaan, omdat zijn arbeid stil moest staan, waar de troe pen waren. Tegen het einde der ex peditie kwam hij in Zuid-Bali terug. Eerst toen ik met Nieuwenkamp goed en wel op reis was, bemerkte ik lang zamerhand dat hij ook over de civie le autoriteiten thans niet te best le spreken is, aangezien de nieuwe resi dent hem minder voorthelpt dan de vorige. In andere correspondenties, zoowel aan diit blad als aan andere op Java, werd gemeld, dat de schil der Nieuwenkamp, een eenzelvig man, zooveel pretenties had. dat men hem we! voor het hoofd moest stoo- ten. De waarheid zal wel in het midden liggen. INCIDENT IX DE ITALIA AN S C HE OPERA. De Italiaamsche Opera heeft ook haar incident gehad en wel bij de ..Carmen "-opvoering van Zaterdag avond te Amsterdam Onze stadtsredacteur. die toevallig de opvoering bijwoonde, geeft daar van het volgende getrouwe relaas De schouwburg was, zooals bij alle opvoeringen van ..Carmen", met Fede Fassini in de titelrol, en Isalberti als Don José, "-oed bezet. Alledn de stalles matig. Het eerste en het tweede bedrijf on dervonden geen stoornis, al coupeerde men ook in het tweede het leuke, hu moristisch© tooneeltje. Maar toen voor het derde bedrijf het doek op ging, en men goed- had begrepen, -dat heel het interessante voorspel werd weggelaten, ontbrandde op de galerij uit een paar honderd kelen een tu mult van fluiten en geschreeuw. Hot orkest speelde door, maar ten slotte werd de herrie overstelpend, en moest de dirigent het opgeven. Men riep voortdurend om 'het voorspel Deze scène in de! komedie duurde van 10 uur tot ongeveer kwart, over tienen. De consternatie nam wat toe, vooral onder lien, die de reden tot dit protest niet begrepen. Men ging de po litie om assistentie vragen, teneinde boven de orde te herstellen dn te be waren. Intusschen kwam Fede Fassini op het tooneel naar voreln (het doek bleef steeds op) en verzocht in het Fransch excuus aan het publiek. Ech ter werd dit van boven beantwoord meft het gebrul „Hollandsch, Hollandscli Hierop trad mademoiselle Savelli (Micaëla) naar voren en vroeg -'n duidelijk Hollandsch, of het publiek het gezelschap wilde pardonneeren. Geschreeuw Neen, neen en het voorspel, 't voorspelGevolgd door eenzelfde tumult en gefluit van de galerij-bezoekers, dlie ivèl wisten1 hoe de „Carmen" was en gegeven moest worden. Beheden riep een- stalles-bezoeker Gluantez, óbantez, mademoiselle (tos-en, Fassini) en een heer uit de loge pro-' testeerde heftig en luid tegen „dat Janhagel Te 10.25 kwam de vretde tot stand. Het voorspel werd gegevenen nu kwam applaus met nog zacht gefluit los Frascfuita (FagnneSIi) en Mercedes (Bonetti'i zongen haar heerlijk kaart legsterslied en daaronder keende de rust ganschelijk terug. Intusschen was ook boven politietoezicht ver schenen. In het 3o en 4e bedrijf hebben de artistetn een prachtige revanche ge nomen. Isalberti en Fassini gaven gelijk we van dit kunstenaarspaar gewend zijn eeno sublieme vertolking hun ner rollen, welke ze zongen, en meer nog speelden met een realisme, dat ontzette én aangreep tevens. Salvo's van applaus, hoera-geroep en gewuif met hoeden van 't gehee-; 1 e publiek waren hdt welverdiende' loon na het 3e- en laatste bedrijf. Tel kens moest driemaal worden ge haald. De heer De Hondt decfl.de ons mede, reden te hebben, om te vermoeden, dat kwaad will ig]tei d bij dit incident in liet spel was. („Tel.") HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdagvoormiddag mat gevolg een bezoek aan de groepen-tentoonstel- ling in „Pulchri Studio" te 's-Graven- hage. Ii. M. werd ontvangen en rondge leid door den heer Willy Martens, den voorzitter van het Schilderkun dig Genootschap. H. M. de Koningin heeft Zaterdag mr. Dijckmeester, commissaris van H. M. in Zeeland, m gehoor ontvan gen. Aan de Midd. Ct. wordt gemeld, dat dit bezoek hoogstwaarschijnlijk in verband staat met het, meer en meer vasten vorm aannemend, plan van de Koningin en Prins Hendrik, om in dezen zomer aan Zeeland een officieel bezoek te brengen. Volgens de Reichsbote bestaat het voornemen dat H. M. Koningin Wil- helmina en Z. K. H. Prins Hendrik einde Januari een bezoek aan Schwe- rm zullen brengen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van vier dagen, ingaande op Zondag 13 Januari 1907, wegens het overlijden van de Koningin-Wedu we Marie van Hannover. BENOEMINGEN. Bij kon. besl. benoemd bij het wa pen der infanterie, tot luitenant-gene raal, de generaal-majoor R. P. Ver- spijck, van het wapen, lid van het -Hoog Militair Gerechtshof; bij den staf van het wapen, tot lui tenant-generaal, de generaal-majoor J. M. Campbell, van dien staf, inspec teur van het wapen. NEDERLANDS CHE ACCOUN- TANTS-VEREENIGING. Onlangs heeft een groot aantal le den -eener bestaande accountants organisatie zich daarvan afgeschei den i Naar men bericht, hebben deze accountants in een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering eene nieuwe vereeniging opgericht onder bovenstaanden naam. In het officieel orgaan dezer veree- niging, in den loop dezer maand ver schijnend, zullen nadere mededeelin- gen omtrent die oprichting worden gedaan. VERGADERING PLAATSELIJKE BONDEN. Te Utrecht had Zaterdagavond, on der voorzitterschap van den heer A. de Haan Azn., de aangekondigde vergaderingop initiatief van den Amsterdamsohen Voetbal-Bond plaats, van de erkende en niet door den N. V. B. erkende plaatselijke en provinciale bonden. Vertegenwoordigd waren de Amster- damscöie, de Brabantsche, de Utrecht- sche, de Leidsche, de (Rotterdamsclhe, de Haarlemsche, de Geldersche en de Friesche Voetbal-Bonden, De Twent- sc'he en Noord-Hollandsche Voetbal- Bonden, (hadden bericht gezonden, verhinderd te zijn. Ingekomen was een voorstel-KAps, inhoudende, dat le. de vergadering zou benoemen een commissie belast met de samenstellingen van bepalin gen om op te nemen in (het nieuwe huishoudelijk reglement van den X. V. B.; 2e. dat voortaan de bepalingen, betreffende de verhouding van den N. V. B. tot de erkende bonden op deze basis, dat de regeling van die ver houding (dus de samenstelling van het contract) met uitzondering van de vaststelling van het rechtsgebied van de bonden kome .en vastgesteld worden 'door de algemeene vergade ring van den"N. V. B. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren De Haan, Kips en De Boer. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. „De Tijd" bevat het volgende adres dat voorzien van 10.000 handteekenin- gen, is verzonden aan H. M. de Ko- ingin: Mevrouwe! Ondergeteekenden hebben kennis ge nomen van een verzoekschrift tot af schaffing van de loting voor de nati onale militie, en nemen daarom met verscftuldigden eerbied de vrijheid Uwer Majesteits aandacht voor het I volgende te verzoeken. Indien toch wat inaar wij hopen, niet zal geschieden de loting voor de nationale militie wordt afgeschaft en m. ia. w. de algemeene dienstplicht zal worden ingevoerd, is er slechts één stap noodig om te komen tot uit breiding van het leger, 't Mag dan ook niet worden verzwegen, dat, vol gens algemeen gevoelen, de actie tot afschaffing der loting tot ondergrond heeft: legeruitbreiding. Afgescheiden van alle andere be zwaren, welke de gevolgen zouden zijn van den algemeenen dienstplicht, geldt 't groote bezwaar: vermeerde ring der lasten van Uwer Majesteits onderdanen. Indien de belangen van bet land al gemeenen dienstplicht eischten, wij zouden met dit verzoekschrift niet zijn gekomen. Om maar ter wille van militaristi sche idealen den toch al zoo zwaren belastingdruk op middenstand en minvermogenden te vergrooten om onnoodig den een uit zijn studie, den ander uit zijn betrekking of kostwin ning te rukken komt aan onderge teekenden voor in 't absolute nadeel van handel en nijverheid, en dus ook in het nadeel des lands te zijn. De industrie heeft in de allereerste plaats noodig deugdelijke sociale ver houdingen. Industriescholen en vakonderwijs voor middenstand en arbeiders, ziek te- en invaliditeitsverzekering, ouder domspensioenen, betere regeling van de arbeids- en rusttijden, beteugeling der huisindustrie, invoering van pu bliekrechtelijke beroepsorganisatie, sociale rechtspraak enz. enz. zijn ab soluut noodig in het hygiënisch en sociaal belang van het volk en voor een krachtige ontwikkeling van han del en nijverheid. En voor al deze zaken kan niets of weinig worden gedaan, omdat leger en marine een ontzaglijk percentage der belastingen eischt. Om deze ernstige redenen doen on dergeteekenden Uwe Majesteit het dringend verzoek niet te doen over gaan tot afschaffing van de loting voor de nationale militie. WERING VAN PSEUDO- VERPLEEGSTERS. Aan de geneeskundigen in Neder land is het volgende schrijven verzon den door het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging. „Bij het Hoofdbestuur komen tel kens klachten in over schade veroor zaakt door het optreden en de wijze van verpleging van sommige ver pleegsters „Bij onderzoek blijkt dan meestal, dat onvoldoend en zeer dikwijls totaal niet opgeleiden zich als Verpleegster hebben aangeboden. Zij beweerden ge diplomeerd te zijn, droegen zusters- uniform en eveneens een broche, die voor een of andere vereeniging een insigne is of op een door een vereeni ging uitgereikt insigne gelijkt. ,;Dit bedrog, dat telkens gepleegd wordt, dat den goeden naam der zie kenverpleging in gevaar brengt en de zieken aan ernstige gevaren bloot stelt, kan door uwe medewerking tot zeer geringe afmeting worden terug gebracht. Wanneer door u van ieder, die zich voor verpleegster uitgeeft en niet door e'éri bekend bureau of be kende vereeniging wordt uitgezonden, geëischt wordt, even haar diploma te vertoonen, blijkt dadelijk de waar heid. „'In verhand hiermede veroorlooft het Hoofdbestuur u te wijzen op de verschillende bureaux van den Bond uitgaand, die alle over een grooter of kleiner aantal geschikte krachten be schikken." EEN GERUCHTMAKENDE ZAAK. De commissie, benoemd in de ver gadering van een groep van aandeel houders in de Rotterdiamsche Tram weg Maatschappij, om te coufereersn melt het bestuur dien- Maatschappij, had tegen Zaterdagmiddag eene ver gadering belegd' van aandeelhouders en eenige categorieën van vermoedc- lilke belangstel len den, ten einde ver slag te deen van h.aar wedervaren. De vergadering, geleid door den heer mr. B. Denekamp, werd slechts door een klein aantal belangstellen den bezocht, waaronder zich een zes tal raadsleden bevond. Hij bracht na mens de commissie verslag uit van de ontmoeting der commissie met het bestuur der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Mem verzocht het bestuur de vra gen te beantwoorden, onder toevoe ging diat het daarop, met de open legging der beschieiddn heeft laten re kenen." De president-commissaris wei gerde met te zeggen, dat men hier geen verhoor op vraagpunten had. Na eene uitvoerige uiteenzetting van het verhandelde betoogde de spreker het volgende Wij zijn eenparig van oordeeldat de gemeente Rotterdam, de Neder- lani&scbe aandeelhouders, en het Ne- derlandscho publiek misleid zijn. Het wil ons voorkomen dat de Raad, indien hij heeft goedgekeurd de over dracht der-concessie aan de Anitwerp- sc.he electrische tram, met den too- neel-naam R. E. T. M., die behoort op te zeggen, (omldat oen financieel© regeling èn een splitsing van het. be drijf niet in zich sluiten eene totale vervreemding der concessie voor het geval de 202d aan de eten dar R. E. T. M. aan de R. T. M. niet worden terug gegeven en tot liet einde der concessie door haar in bezit gehouden. Moet de opzegging eventueel on voorwaardelijk plaats hebben, dan zult u de gevolgen wel overwegen. Vertrouwt u met ons op de Neder- landsehe justitie, welke niet pleegt den schijn der dingen voor het wezen aan te nemen, dan zult u tegen de ge volgen niet opzien. Aan de vergadering wordt vervol gens voorgesteld de volgende motie „De vergadering een ar groep aan deelhouders der R. T. M„ is beslist vau oordeel le. dat alle handelingen van 'het bestuur voorafgaande aan en in ver band miert den verkoop der electrische concessie, ten zeerste moet worden veroordeeld 2e. d die verkoop aan de Antw. Rott.-tram op bedrieglijke wijze heeft pvlaats gevonden 3e. dat, tengevolge van dien ver koop, de aandeelhouders op verschrik kelijke wijze zijn benadeeld; 4e. dat de directie en commissaris sen verzwegen hebben wat noodig was tot bepaling der waarde van de aandeden 5e. dat op ^eheel willekeurige en ongepaste wijze bescheiden der ven nootschap zijn verborgen gehouden, en de gevraagde inlichtingen gewei gerd; Ge. dat op grond van een en ander, eene buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders moet wor den aangevraagd, ten einde voor te stellen het. ontslag van de directie dn commissarissen, alsmede de onmid dellijke voorziening in de vacature der directie, eventueel in die van commissarissen. Do voorzitter bracht nu de motie in debat. Niemand vroeg hert. woord, waarna de motie in stemming werd gebracht. Van de aanwezige aandeelhouders stemden 5 vóór de motie, 1 bleef bui ten stemming. De leden der commis sie bleven buiten stemming. DE ONTROUWE BRIBVENGAARDER. Op verzoek van een commies der posterijen te Amsterdam is in bewa ring gebracht een brievenbesteller, als verdacht van diefstal van een pakket, met gouden voorwerpen. Nader verneemt men hieromtrent, dat hat vermiste bestaat uit een z. g. monsterpakje^ waarvan de inhoud op het hoofdpostkantoor moet zijn zoek geraakt. De besteller in wiens wijk de geadresseerde van het pakje woon de, is door de politie aangehouden wegens vermoeden van diefstal. De man houdt vol den brief met monster aan het bestemdie adres te hebben afgegeven, de geadresseerde evenwel ontkent hert te hebben ont vangen. EJr ontbraken Zaterdagavond vol doende aanwijzigingen om de beamb te in hechtenis te houden, zoodat hij op vrije voeten werd gelaten. Men zet het onderzoek 'in andere richting voort. UITVOER SUCADE ENZ. Blijkens resolutie van den minister van financiën, worden tot nader or der voor sukade, geconfijte gember en geconfijte citroen- en oranjeschil len geen consenten tot uitvoer op den voet van het Kon. Besluit van 5 Aug. 1897 afgegeven zonder machtiging van den minister. Aanvragen van belanghebbenden worden langs den gewonen weg met bericht en raad aan het departement van financiën ingezonden. BRAND. Een tamelijk zware binnenbrand brak Zaterdagavond omstreeks ne gen uur door onbekende oorzaak uit op de tweede verdieping van het per ceel 27 aan de Plantage Muidergracht te Amsterdam, bewoond door de we duwe Kok, die echter met haar bij haar inwonende dochter afwezig was. De brandweer, die onder lei ding van dien hoofdbrandmeester De Rochebrune met tamelijk veel mate riaal, O. a. met een stoomspuit, was aangerukt, had dientengevolge heel wat moeite, om, met een reddingslad der, de brandende kamer te berei ken. Nadat de brandweer zich een maal toegang had verschaft, was het vuur met eenige slangen op de Vecht- leiding spoedig vermeesterd. De voor kamer en de alcoof brandden uit, de bovengelegen verdieping, bewoond door mej. C. Kleinkramer, Ideeder- maakster, alsmede de eerste verdie ping en het huis, waarin de heer H. Gunther resp. zijn woonvertrekken en een café heeft, beliepen vuur- en waterschade, welke echter door ver zekering gedekt werd. Het gezin van den heer Gunther, waarvan de kin deren te slapen waren gelegd, zocht, zoodra door voorbijgangers gewaar schuwd was, dat er rook op twee hoog werd bespeurd, ijlings een goed heenkomen. Persoonlijke ongevallen waren derhalve niet te betreuren. EEN MOEDER „De moeder" te Deventer, waar van wij onlangs melding maakten, schijnt naar liet „Dev. Dagbl." meldt, eenigszins tot. inkeer te komenal thans zij heeft weer iets van zich doen hoonen. Vrij dagmorgen (heeft zij het knaapje van 8 jaren, dat reeds dooi de lieden, die hert hadden opgenomen, geheel in nieuwe kieerdn was gesto ken, opgeëischt en medegenomen. Haar Hendrik, dat was haar „lieve ling", en daar kon zij niet buiten. Onder veel „belangstelling" had haar tocht naar het station plaats. GOED OPGEBORGEN. Men meldt uit Onnen (Haren), aan de Ass. Ct.: Kortelijks is het voorgevallen. En voor de waarheid er van staan wij in. Voor eenige jaren werden vele ge- m'etenlebasturen bevangen door een hrandspuit-aanschaf'koorts. Ook hier is indertijd zoo'n dingetje gekomen, dat ternauwernood een vensterkozijn kan natmaken op 2 meter af stands. Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter, in een boerenschuur. Onlangs verschijnt er een commis sie in optima forma tot het nazien en controleeren van de spuit, Edoch de spuit is zoek. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tot de com missie zeggen„Ai hom probeeren wilt, dan moei 't aander jaor maor weerkoomn. Ei zit under 't heuj." DE RAMP TE LEIDEN IN 1807. Zaterdagmiddag werd de tentoon stelling in het Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden, betrekking, heb bend op de ramp aldaar, veroorzaakt door het springen van een kruit schip op 12 Januari 1807 en georgani seerd door de vereeniging „Oud Lei den", op eenigszins plechtige wijze geopend. De vereeniging had hare leden met hunne dames en vele anderen uiitge- noodigd, terwijl op verzoek van het bestuur prof. L. Knappert een korte toesplraak hield en er aan herinner de, dat het juist een eeuw was gele den, dat de ontzettende ramp plaats liad, die wel geen invloed op den loop deT zaken wan hert vaderland had, maar toch van nationale be teekenis was, zich hierin openbarend, dat in deze tijden van vernedering alle Ne derlanders in ons land en daar bui ten door milde bijdragen hunne deel neming betoonden, zoodat er ruim 19 ton binnenkwam. Voor Leiden zelf was de ramp echter van grooter be teek enis, wat nader door spr. werd betoogd, die echter na het verschij nen van zijn bekend boek over deze ramp niet veel nieuws meer konme- dedeelen. Enkele treffende bijzonder heden waren evenwel nog tot hem gekomen, die mét belangstelling werden vernomen. De tentoonstelling bestaande uit afbeeldingen, platen, prenten van dit stadsgedeelte vóór, tijdens en na de ramp, benevens por tretten van personen, die bij de ramp omkwamen, zooals prof. Kluit enLu- zac, en portretten van Louis Napo leon zooals hij eenige uren na de ontploffing op het terrein dec ver woesting aankwam, voorts voorwer pen daarop betrekking hebbend^ en afbeeldingen van plannen tot weder opbouw. waaronder ook een kost baarplan van Koning Lodewijk: meest alle uit het gemeente-are 'en enkele utit particuliere verza lingen, werd vervolgens nader c prof. Knappert toegelicht, nog j gevuld met eenige mededeel in van den archivaris dr. J. C. 0 voorde. De burgemeester, mr. N. de Rid dankte het bestuur van „Oud den" voor zijn initiatief omdat h van belang acht, dat niet alleen de gebeurtenissen, maar ook ram ■als deze worden herdacht en ir herinnering blijven voortleven, tentoonstelling blijft tot 20 Jam geopend. EEN VROUWELIJKE BARBIE In het dorp St.-Annaland, op eiland Tholen. heeft men sinds e ge jaren een vrouwelijke barbier haarsnijder. Toen vele jaren geleden in huisgezin de vader, die barbier v stierf, had zijn oudste dochte zooveel van het scheerdersvak lecrd, dat zij in staalt was in het lang van de overige huisgenooten zaak voort te zetten. Na eenige ja trad zij in het huwelijk eai vei daardoor den scheerwinkel. E kon worden voortgezet door h jongere zuster toen nog maar groot schoolmeisje, maar die reeds het vak goed geleerd h Thans is zij ongeveer 20 jaar; heeft een drukbezochfien scheerv kei en gaat ook dagelijks uit om scheiden© klanten aan huig te hei nen. Ook de schaar voor het ha knippen weet zij vaaixiig te h teeren. (N. v. d. D ONGELUKKEN. Te Oudorp life Zaterdag de scï persknecht Nelissen door het uiig pen van den vaartboom overboord slagen .en verdronken. Eenige ui later is zijn lijk door een vlettem opgeöiaald. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht Monk op de Prinsegrach: 's4Graven!hage dicht hij de iGro Markt .een geluid als van een piste schot en van mond tot mond ging de druk bezochte 'Zaierdagavoi markt het verfhaal van een moord, pleegd op een man door middel v een vuurwapen. Bij onderzoek ble dat hier van een misdrijf geen spra was; wèl hoogstwaarschijnlijk v de balddadigGieid der straatjeuj welke bijna een ernstig ongeluk h ten gevolge gehad. Van twee mannen, die rustig n elkaar stonden te praten, werd u een -bloedend aan het gelaat verwon "juist terwijl de electrische tram pa seerde. 'Men vermoedt, dat een ui kruit en glas gevuld voorwerp, dat] de rails was gelegd, ontplofte en q de verwonde .door een scherf in ii gelaat werd getroffen. In het Gemeenteziekenhuis, wal de wond werd verbonden, -bevoi men, dat deze gelukkig niet van en stigen aard was. Vrijdagavond reed langs den Rirf dijk te Watergraafsmeer met handwagen, de 36-jarige Alexanq van Trapp van Amsterdam. Nabij i Schagerlaan kwam hem een autoiu biel achterop rijden, welke hij, vc- gens zijne verklaring, niet hoon aankomen. Hij kon met zijn wag^ niet weg komen om eene aanrijdh te voorkomen en werd dan ook dof de auto gegrepen ©n meegesleurd, i les werd in het werk gesteld om •auxo tot staan te krijgen, hetgej spoedig gelukte. Ware de man rij goed bij bewustzijn gebleven, e< ernstig ongeluk zou hem overlaon» zijn. Nu kwam hij er betrekkelijl goed afzijn rechterarm was g> wond en dn den omtrek der maa) streek gevoelde hij pijn. De automi biel was genummerd G 825 ©n to eb) hoorrend aan iemand uit Watergraal meer. TENTOONSTELLING HUISIN DUSTRIE TE AMSTERDAM. I Ten huize van den heeff Van d Waerd© ïieeft een vergadering plaa gehad van het voorloopig bestuur v het op te richten plaatselijk comi voor de Tentoonstelling van Hui industrie. Dit voorloopig bestuur gekozen op de. vergadering van December. Op deze vergadering asl sloten zich in verbinding te steil met de arbeidsinspectie, terwijl ei vobrioopige lijst is saaragesteldvt nog uit te noocügen plaatselijke v« eenigingen en afdeelimgen van de 1 het landedijk comité aangesloten bo den. Het voorloopig bestuur is sameng steid ials volgtDe Federatie Amsfc daan van d'e S. D. A. P., De Ned. Ij Kath.\ Volksbond, Patrimonium, N. D. B., Ned. Schoenmakeirsbondi het Ned. Werklieden Verbond. DE AREND VAN SCHOORL. Te Schoorl is Vrijdagmorgen tu sc[hen 7 en 8 uur door een leerlü - die naar de ambachtsschool te Al maar ging, een arend gezien, wa« op door een jager jacht gemaa werd, zonder echter het dier te ut fen. Het had, meldt de Alk. Crt, e geruimen tijd over ©en weilasj waarop schapen graasden, gezweeS zeker niet met goede bedoeling® waarom men het onschadelijk tractj te te maken, hetgeen evenwel rif Jukte. Waarschijnlijk is dit dezelfc vogel, die vorig© jaren kinderen aa( viel. DE RUYTER-HERDENKING. I Vele schouwburgdirecties te At sterdam hebben zich bereid'verklaag op Zaterdag 23 Maart 1907 ©en we' ten tooneele te brengen, betrekkü hebbende op Mich iel Adriaensz 1 Ruytor of op den tijid, waarin groote vlootvoogd leefde. Het Amsterdamsch Comité hoopt de gelegenheid te worden gesteld zö veel mogelijk scholen, vereeniging® instellingen en ook minder geg* den uit te kunnen noocügen deze vod stellingen bij te wonen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2