te Gonrant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HAARLEM'S DAGBLAD Ut Jwrgang No. 7226 DONDERDAG 17 JANUARI 1907 M ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem 1.20 voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 f ranco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr 1. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. bonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. t d wra axsaaa oei leleefd verzoekt de Administra klachten over de bezorging bj Courant NIET aan de om- èiigers. maar aan de Adminis- ^tie tircoto Houtstraat 55, lief&t vefrriftelyk, te doen weten. AdIËNUA DONDERDAG 17 JANUARI, irongebouw: Voordradixtenavond, 8 r. ïebouw Jbngelangsviecteen. !Ghr. t. Werkmansbond, afd. Haarlem: zing-Da Schrxeke, 8 uur. Jebouw Jeruel (Bakenessergracht Evangelische 'Samenkomsten, 10J 3 uur. /"erg. R.-K. Leesvereeniging. OM ONS HEEN No. 461. Brood en Koffie. s Morgens om zeven uur, als 't nog tkedonker ds en 'een deel van de Sarlemscbe burgerij zich beSxagelijk ïdraait in 't warme bed, staat een der deel op de Gedempte Oude 'acht (e hunkeren naar 't oogenblik, larop ze zullen worden binnengela- in de vroegere meikin ridhtin; ast het voormalige Lnthersche eeshuis. Daar, 'in dat oude melk- is, wordt koffie en brood gegeven in ieder, die honger heeft, van zeven halfnegen aan de kinderen, van ilfnegen tot tien uur aan de volwas- Den. En wanneer dan .de agent van poli die onder het jonge volkje de orde waart van binnen het verzoek krijgt q ze binnen te laten, dan stroomt ider luid' klompgedaver de gretige bderschaar het lokaal in en zoekt n plaatsje op een van de zes ban- In, die daar voor lange tafels zijn :ergezet. Met een honderdtwintig is it zaaltje vol. En onder het warm de licht van groote petroleumlam- m iiouden de kinderen de oogen ge- istigd op de broodjes, die in massa 'het 'buffet staan en de koffie, die ;t een reusachtige kan in wijde kom en wordt geschonken. 't Zijn jongens ien meisjes door el- lar, hoewel de middelste van de drie ifels meer in 't bijzonder voor de eisjes bestemd is. Hun leeftijd wis- ilt af van vier tot twaalf jaar; de eesten zijn van den schoolgaanden eftijd. (Hier en daar heeft een zorg- tam broertje of zusje zich met een «in wurm belast, dat voorzichtig op e bank geheschen en met een het ïgje omcirkelenden arm voor vallen iw.aard wordt. Luid klinken de druk- gesprekken, begroetingen van de me tafel naar de andere: ,,hei Dirk! g 'Piet!" totdat de heer A. F. H. van m Vaart met uitzetting van stem om i!te vraagt, want de leden van 't be- uur kunnen 'hun eigen woorden niet irstaan. Dan smoort het schelle ge lid tot een zacht gonzen. Haastig tst de heer van der Vaart het krop- 'ood van vijf in een kilo op groote Men en gaat de rijen langs. Ieder rijgt er een en een oogenblik later is doodstil, want al die grage tanden ebben in 't brood gehapt, terwijl de eer >H. London, miet een gemoedelij en glimlach op 't gezicht, tusschen e rijen gaat en 'de kommen koffie iet melk uitdeelt. Of ze honger (hebben? -Zie ze happen het droge brood, dat geen schijn ui vet of boter heeft. Messen krij- ze niet en hebben 'ze ook niet noo- ig: de jonge tanden scheuren het ttadje gemakkelijk van elkaar. En enk miet, dat het allemaal bleeke, ^moedige stumpertjes zijn, dde hier tten. Wel zit hier en daar een van allerarmste, de groote oogen in at bleeke gezichtje gretig op het rood gevestigd, maar er zijn ook an- men bij, waarvan de kleeren van n zekeren welstand getuigen, kin- men uit flinke arbeidersgezinnen, aar waar vader sedert weken al arkloos is. :Ze happen niet minder (otig, dan die anderen. Maar 'i doet zeer, dat eien flinke ambachtsman, een die zijn vak verstaat, zijn kinde ren naar de uitdeeling van brood en koffie sturen moet. Het broodje ds zoo langzamerhand naar binnen gespeeld. En nauw nxa- ken de commissieleden een beweging naar hun blad met broodjes en koffie- kommen, of wenkende vingers gaan in de hoogte. Ze lusten nog meer. Nu wordt er aan de liefhebbers nog een half broodje rondgedeeld en wie daar na nog niet verzadigd is, kan er nog wel een halfje bij krijgen, maar dan gaan de uitdeelers ook hun oogen de kost geven, 't Is niet zeldzaam, dat gulzige klanten een brok in hun blouse wegmoffelen en dat mag niet. Alles moet in 't 'lokaal worden opgegeten. De ervaring van op de Oude Gracht gevonden- brood heeft tot dezen prac- tiischen mlaatregel geleid. Ruim een kwartier heeft de eerste ploeg nu in 't lokaal doorgebracht. Ze moeten plaats maken voor anderen en stroomen de deur weer uit, -terwijl trage eters nog op hun laatste brok loopen te kauwen. Daar heeft het ge oefend oog van den heer London een verdachte dikte onder een 'jongens blouse ontdekt: een greep en hij (haalt er een heel broodje uit en geeft met de andere den zondaar een draai om de noren, IdJÜe de jongen, aKs hem eerlijk toekomende, zwijgend in ont vangst neemt. Nu stroomt de tweede groep naaT binnen. De twee commissieleden heb ben weer handen vol werk, niet min der twee dames die achter de toon bank de handen reppen. En 't vreed zaam geknabbel gaat weer zijn gang. Af en toe blijkt het dat -een van de kleintjes geen koffie „blieft", welnu dan krijgt het thee, dat wiil zeggen water en onielk, die ook goed naar binnen gaan. Een klein meiske, aar dig 'dikkertje met roode koonen, komt die leden van de commissie vriend schappelijk een hand geven vóór ze heengaat. 'En de heer Van der Vaart ontmaskert weer wat onze vaderen noemden een et enden en dragenden gast", door een van de jongens een half broodje onder zijn blouse van daan te halen, waarop de jongen in naar mijn zim al te heftig opgezette droefenis ter deur uitgaat. Ruim een kwartier duurt het ont bijt van iedere ploeg, zoodat er van 7 uur tot halfnegen juist zeshonderd kunnen worden geholpen. Dezen mor gen, Dins/dJag, was 't wat (minder druk, de uitdeeling was immers door gebrek aan geld gestaakt geweest. Woensdag zouden de liefhebbers, dank zij de onzichtbare telegraaf, die zonder draad goede tijdingen weet te verspreiden, zich wel weer in grooter getal aanmelden. Halfnegen verschenen de volwasse nen. (Meest losse arbeiders, ook oude mannetjes, die niet meer mee kun nen en helaas, tal va.n jonge knapen, 'Opgeschoten goed, van zestien tot twintig jaar, werkloos zelf en die er niet aan behoeven te denken om bij vader thuis, die zelf zonder verdienste is, de 'kost op te halen. Zij troffen het buitengewoon. In den loop van den morgen was de directeur van den -Coöperatieven Boerenbond op de Gedempte Oude Gracht er geweest, om der Commissie kosteloos boteT aan te bieden. Een mooi aanbod, maar dat de Commissie toch wel even in móeielijMieid had gebracht, want Wie zou al dia broodjes smeren? Na derhand scheen het bezwaar opgelost. „Nou", zei -de heer London, „dan ko men we maar wat vroeger. „De kinde ren profiteerden er Dinsdagochtend nog niet van, maar de volwassenen kregen boter op hun brood en aten het er des t.e smakelijker om op. Stoute stukken worden er op het punt van brood eten vertoond. Werd mij niet verteld, dat een vrouw broodjes van drie in een kilo zonder boter achter 'elkaar had verorberd en daarbij negen koppen koffie gedron ken? Zonder bezwaar werd het haar gegeven, maar een van de leden der commissie kon niet nalaten, iets van haar flinke eetlust te zeggen. „Och meheer", zed ze, „nou krijg ik ook den heelen dag niks meer!" Tusschen de mannen dn zitten nu eenige vrouwlen, sommige met een klein kind bij zich. Daar zijn ook wel vrouwen van ambachtslui onder. Die sturen dus wel hun kinderen, hun vrouw als 't moet... maar zelf komen ze niet! Is dat niet aandoenlijk? En als de vrouwtjes heengaan, ne men ze vaak wat van het koffiedik uit den grooten filter rnee, daar is nog wel een tweede 'afkooksel van te ma ken.- Lezer, er is veel armoe, dezen win ter. Geef eens een penningske voor 't goede liefdewerk van Brood en Koffie! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht HET CORPS DIPLOMATIQUE BIJ DEN TSAAR. De Keizer, de Keizerin en de Kei zerin-Moeder hebben op den Nieuw jaarsdag (Russ. tijd) in Tsarkoje- Selo het geheele corps diplomatique ontvangen, hetwelk hun 'den Nieuw jaarsgroet kwam brengen. HET SCHRIJVEN VAN DEN TSAAR AAN STOLYPIN. Het bekende schrijven van den Tsaar aan den minister-president. Stolypin was, zooals aan de „Times" uit Petersburg wordt medegedeeld, het keizerlijk axxtwoord op de kuipe rijen van ontevreden Russische staatslieden om Stolypin uit zijn ambt te verdringen. De Tsaar wilde in het openbaar getuigenis afleggen van hat hooge vertrouwen, dat hij in minister Stolypin stelt en deed hem daarom den zeer vleienden brief toe komen. DE MOORD OP HERZENSTEIN. De verklaringen der getuigen in zake den moord op het gewezen Dioema-lid Herzlenstein zijn zoo be zwarend voor de van die misdaad verdachte personen, dat een bevel tot ■iii hechtenisneming tegen hen is uit gevaardigd. Intusschen is een derge- nien, op wie de zwaarste verdenking rust, Polownef nl., spoorloos verdwe nen. Volgens een mededeeling van den bijizonderen berichtgever van de „Voss. Zedt." heeft het comité van den Bond van .het Russische volk een onder-zoek ingesteld om te weten te komen op welke wijze een der meest bezwarende stukken in handen van de tegenpartij kan zijn geraakt. DE VERKIEZING IN RUSLAND. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap deelt mede, da!t de vroegere af gevaardigde naar de Doema Aladjin van de kiezerslijst is geschrapt. Ter herinnering diene, dat Alad jin, die tot de Kadetten- of constitu- tio-neel-democratische partij behoor de, reeds vroeger vian zich heeft doen spreken door zijn heftige redevoerin gen in de Russische Doema. Uit andere landen. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. De „Echo de Paris" deelt medie, dat bijna alle te Rome verblijf houdende kardinalen den Paus hun volkomen instemming hebben betuigd met de jongste encycliek. De Paus ontving tevens bewijzen van instemming met de door hem verkondigde denkbeel den van de bisschoppen in Frank rijk, Italië en andere landen. UIT DE FRANSCHE KAMER. De heer Lasies diende een 'ixterpel- llatie in over het beslag, door den Staat gelegd op de diocesane kassen. Bij stemming door handenopste- ken werd door de Kamer een door de regeering goedgekeurde motie aan genomen om in zake deze interpella tie over te gaan tot de orde van den dag. DE DERDE BISSCHOPPENVERGA DERING IN FRANKRIJK. De bisschoppen, die Dinsdag na het opzeggen van het Veni Greater onder leiding van mgr. Lecot den ar beid begonnen, hebben zich tot vier commissiën gevormd; de eerste voor de inrichting van den eeredienstde tweede voor den kerkpenning, de der de voor de inrichting der semina- riën, en den dienstplicht van semina risten en de vierde voor huisvesting der priesters, kerkgezang, en ver schillende andere wagen. De bisschop van Vannes moet aan een vertegenwoordiger van den „Echo de Paris" gezegd hebben, dat het voor de Kerk mogelijk zal zijn krachtig verzet te bieden tegen de aanvallen, die tegen baar worden ge licht. Alleen moeten de katholieken door de pers en door conferentiën werken op de menigte van besluite- loozen. De priesters kunnen bijna virij leven, wanneer zij gezamenlijk wonen. De toekomst der katholieke werken kan verzekerd worden. DE TOESTAND IN MAROKKO. Aa het ministerie van buitenland- sche zaken te Madrid zegt men, dat door de vlucht van RaisoeM de rede nen voor die aanwezigheid' van de Fransche en Spaansche oorlogssche pen in de wateren van Tandzjer weg gevallen zijn en de oorlogsschepen mitsdien teruggeroepen zullen wor den, wanneer de sultan van Marok ko instaat voor de inrichting van de politie. De ministerraad heeft den minis ter van buxtenlarxdsclxe zaken ge machtigd, zich met Frankrijk te ver staan, hoe een deel van de voor Tandzjer liggende schepen terug te trekken. De Daily Telegraph verneemt uit Tandzjer. dat er te Mogador eenfak- torij gevestigd is om chassepotgewe- ren en patronen te verkoopen aan alc le inboorlingen, die het binnenland ingaan. ONTWAPENING. De correspondent dier Daily Mail te Tokio seint Ik verneem, dat de Japansche re geering er voor is, aan de Haagsche conferentie de quaestio van de ver mindering der wapening te onder werpen. De zware financieele lasten, die op het land' drukken, hebben niet alleen de hoofden van leger en vloot gedwongen hun aanvragen voor dit jaar aanzienlijk in te krimpen, maar ook Japansche staatslieden overtuigd, dat, zelfs zoo er geen enkel practised gevolg uit de behandeling van dit vraagstuk te 's-Gravenhage voort vloeit, het er toch door opgeklaard zal worden en men zal kunnen zien, welke volken voor vermindering der wapeningen en welke er tegen zijn. De Daily Mail meent die mogendhe den ten opzichte van de verminde ring van oorlogstoerustingen als punt op het program dier Haagsche bijeen komst aldus te kunnen rangschik ken Engeland, Japan, Amerika en Frankrijk (ipaa.r dit, met het oog op Duitschland, aarzelend) er voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije er tegenItalië en Rusland twijfel achtig (Rusland echter zal zich waar schijnlijk bij de meerderheid voegen). De kleinere staten zijn er meest alle voor. Men vindt, dat Amerika 't best de zaak aan de orde kan brengen. KINGSTON VERWOEST. Volgens bericht, ontvangen door het .Western Union telegraaf-agent schap zou de stad Kingston op Jamai ca door een aardbeving zijn ver woest. Het aantal slachtoffers is groot. Kingston, de hoofdstad van het Britsch-Westind'ische eiland Jamai ca, Ixeeft een groote Engelsclxe kerk en behalve het King's House (regee- ringsgebouw) een rechtbank, hospi taal, krankzinnigengesticht, schouw burg eu tuchthuis, meest gehouwen van slechts één verdieping. Het aan- tal inwoners bedroeg bij de laatste telling (1891) 46,542. Een spoorweg voert naar de noordoost- eai noord west-kust. Uit Krngsto® wordt de geheele bui- tenlandsche handel van Jamaica ge dreven de haven, die 1000 schepen kan bevatten, is echter ten deele ver zand1. Stadsnieuws DE EéNPAARDSSLANGENWAGEN. Dinsdagmiddag kwamen de hooger in rang zijnden van de verschillende brandspuiten dn den tuin van het Brongebouw bijeen om den ladder wagen te bezichtigen. Eenige leden van den staf waren tegenwoordig. Ze ven minuten na het geven van het brandsein stond de wagen voor het gebouw. Door den commandant van de brandweer, den heer J. C. Cramer Jr., werd de inrichting van den wa gen uitgelegd. De volgende week zal een oefening plaats hebben voor de vrijwilligers van spuit „Tien". Brood en Koffie Heden meldden zich aan 579 kin deren en 198 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den heer H. v. Ni-el Hz., (Penningmeester), Cr. 12.50; iZ. 1; N. 2.50, H. 1; Keizerijk 1 1.50; N. N. 2 Bij den heer M. v. Ommeren, E. A. f 5. Muziekver. Laurens Jansz. Coster. De Muziekver. „L. J. Coster" heeft in beginsel 'besloten deel te nemen aan het op 9 en 12 Mei a. s. te hou den concours voor Harmonie- en Fan faregezelschappen te Beverwijk. Rijksvoorjaarskeur ing. De Rijks voo,rj aarshengstenkeuring in 1907 zal te Haarlem gehouden worden op 19 Februari. DERDE BAGH-CONCERT. De programma's der Bach-concer- ten van dit jaar getuigen in hun sa menstelling van meer sympathie voor onze eigen HoLlandsche kunst dan zij wel eens gedaan hebben. Het derde Bach-conoert bracht ons ook voor de derde maal een werk van een Ne der lands cii toondichter dit maal dh Symplxonie „Aan mijn Va derland" van den Amsterdamscihen meester Bernard Zweers. Deze eerste uitvoering van Ixet grootsohe toonge- wroóht dat intussdhen voor het Am- sterdamsch orkest zoo langzamerhand een repertoire-nummer geworden is mag in de annalen 'der Haarl. Bachvereeixiiging wel met gulden let ters worden geboekt. Een ontleding van het werk kan hier natuurlijk niet gegeven worden. En wat nut zou die ook kunnen hebben! De toelichting in hef concert-boekje die toch. nagenoeg letterlijk uit Zweers' eigen woorden bestaat maakt ons omtrent de zuiver muzikale beteekenis van dit toongedicht niet wijzer. Laat ik daarom alleen zeggen, dat het werk uit vier ongeveer even groote deelen bestaat, die respectieve* lijk weergeven de indrukken door den toondichter opgedaan: in Neerlands Wouden, Op het Land, aan het Strand en op Zee en ter Hoofdstad. Onï ons die indrukken meê te dee len, beschikt de componist met mees terhand over alle hulpmiddelen van het moderne orkest en hoe gelukkig hij deze middelen heeft weten laan te wenden, daarvan geteijgt iedere bladzijde van de lijvige partituur. Op mij hebben vooral de beide laat ste deelen een machtigen indruk ge maakt. Trouwens, ook bij vroegere uitvoeringen zijn mij deze beide ge deelten waarvan weer heel in 't bij zonder 't derde: „Aan (het Strand en op Zee" met zijn waas van melancho lie en zijn kalme sereniteit tegen het einde als van zeer getroffen stem ming voorgekomen. De uitvoering was over 't voortreffelijk. De poëtische eerste sats was prachtig van klank en kleur. Aan de humor van het tweede deel werd alle recht gedaan; bijzonder mooi klonk de choraal-melodie dn dit gedeelte. "In deel Hl waren de hoorns een paar malen niet 'heel gelukkig zonder merkbare schade evenwel voor 't geheel en 'in het vierde gedeelte heeft mij de energieke beweging van -het hoofdthema wiel eens meer ge troffen dan dezen keer; daarentegen heb ik slechts bewondering voor de doorzichtige 'klaarheid bij de meest gedurfde motief-verwikkelingen. De componist, die de uitvoering van zijn meesterwerk was komen bijwo nen, werd aan het einde op üxet po dium geroepen en hartelijk toege juicht. Moge deze eerste uitvoering binnen niet al te langen tijd door een tweede worden gevolgd! Na ieen zeer korte pauze trad de so- list van den avond, de heer Gerard Bekking, concertmeester van het or kest van het Concertgebouw, op met het 'Concert No. 1 (A-mol) van Saint- Saëus. Zijn elegant, maar door en door degelijk en hoogst muzikaal spel won hem onmiddellijk de harten zijner toehoorders. 'En de sympathie voor dezen eenvoudigen, zeldzaam be gaafden kunstenaar kon door zijn volgende voordrachten Air van Pergolesi ien Menuet van Valensin slechts stijgen. Geen wonder dat hij door het publiek met groote wiarmte werd gehuldigd. Behalve de, als steeds, uitmuntende begeleiding der solo-nummers gaf bet orkest nog de „Danse des Sylples" uit Berlioz' „La Damnation de Faust" en het Voorspel der 3e aote van „Lohen grin." Een rijk, maar nog niet, zooals wel eenige reden bestond te vreezen, over laden avond. PHILIP LOOTS. TECHNISCHE VRIENDENKRING. Zaterdag a.s. houdt deze vereeni- ging ter gelegenheid van haar vier jarig bestaan een feestelijke bijeen- komst. Eervol ontslag. De hedr A. Morons, Rijksontvanger der accijnzen te Haarlem, heeft eer vol ontslag uit den dienst aange vraagd. ONDER ONS. Vrijdag 18 Januari zal het gemengd koor Onder Ons vijf jaar hebben bestaan. Nu is vijf jaar wel geen kroonjaar, maar toch een lustrum en wanneer het een vereeniging geldt, als Onder Ons, die dn korten tijd •zulk een eervolle plaats onder de ge mengde karen wist in te nemen, is er alle reden om bij zulle eein herden king even stil te staan. Dat het wérd opgericht door den heer Henri Pielage, die als directeur. ien president fungeert, is bekend. Hoe het tot stand kwam minder. De heer Pielage, destijds directeur van Haarl., Gemengd Kooi*, wou daarmee uitko men op een concours te Amsterdam, de vereeniging had daar geen lustin en zoo stichtte Pielage een nieuw koor, waarvan zijn muzikale familie leden, vrouw, vader, zusters, broer, de basis vormden en dat door deel neming van leerlingen, oud-leerlin gen, vrienden en bekenden, bij, de edrste repetitie zoowaar al uit 40 per sonen bleek 4e bestaan. Drie maan den later, April 1902, trok Pielage met dat gloednieuwe koortje ten strij de en kreeg met algenxeecue stemme» den derden prijs, in concurrentie met het vermaarde Jacob Kwast van Wognum, en Zanglust van Am sterdam, die resp. den eersten en tweeden prijs behaalden. Dan. de Lange, die zelf lid van de jury was, schreef toen al„Ondeir Ons heeft het volste recht, zijn aanspraken te doen gelden op een eersten prijs". Voo-rloopig hingen voor het jonge koor deze druiven evenwtel neg wat te hoog, hoewel in Sept. daaraanvol- gieixde, op het tweede concours, het lot gunstiger had kunnen zijn. De drie vereenogingen, die toen voor de eerste prijzen in aanmerking kwa> men, kregen geen van allen een meer derheid voor den eersten prijsbij loting viel Onder Ons af en kreeg op nieuw een 3en prijs. Maar een jaar later, in Sept. 1903, werd de begeerde hoogste 'onderscheiding verkregen. Dat was toen het werk van den Bel gischen componist Balthasar Floren ce E x au d i Deus, werd uitgevoerd.- Met op één na algemeene stemmen verkreeg Onder Ons toen den eersten prijs en felicitatie van Florence, die tevens den directeur schriftelijk dank zeide voor „la faQpn absolumerut par- faite", waarop bet koor zijn werk had uitgevoerd. En dan volgt nog een reeks van onderscheidingen. In 1904 alweeT een derde prijs met algemeene steromenf in Den Haag. in 1905 op het concours van Proza en Poëzie te Haarlemle prijs in de le aldeeJing met algemeene stem men en le eereprijs met algemeene stemmen en bijzondere felicitatie van do Jury (met verplicht koor „In Spe- culo" van Philip Loots.) Te Breda in hetzelfde jaarle prijs B met algemeene stemmen. De eer ste prijs ward toegekend met drie tegen twee stemmen, welke twee stemmen voor den eersten prijs op „Onder Ons" werden uitgebracht door de conxponisten van verplicht en vrij koor. Te Alkmaar in 1906 2e prijs le afd. met algemeene stemmen en 1ste eereprijs met algemeene stemmen. De eerste prijs werd toegekend met 54 stemmen. Eén van de critici zond aan tafel in het hótel den heer Pielage zijn kaartje met het volgende opschrift: Henri Pielage van „Onder Ons", Voor den eersten prijs kreegt ge den bons, Schoon met 5 stemmen tegen vier. Het helpt misschien wel geen zier. Maar ik meld met wenkbrauw gefrons, Dat de eerste toekwam aan „Onder Ons Ge zult zien, dat ik het achrift'lijk Stlftf. Lees daarom ter zijner tijd ,,D« Telegraaf Hij heeft woord gehouden. Geluk kig voor hem evenwel, dat zijn colle ga voor letteren zijn poëzie met heeft beodrdeeld De laa/tste overwinning was op 9 September van het vorig jaar te Utrecht. Daar werd de eerste prijs week, behaald met algemeene stem men op één na en de 2e eereprijs met algemeene stemmen, met Kerstnacht van Westrline en Vendredi Saint van Gounod. liet vergevorderd uur was oorzaak, dat „Onder Ons" den eer sten eereprijs verspeelde, daar het koor gepakt en gezakt op het podium stond in den gr-ootsten angst voor te laat komen aan den trein. Deze beide nummers en de Winter, van Philip Loots, (te Alkmaar be kroond) staan op het programma voor het concert dait de vereeniging Vrij dagavond geven zal. Geen wonder, dat verschillende

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1