II Weerbericht. ME DE DEELINGEN VAN HEJ K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voofnn. 10.50 uur). De Bildt, 17 Januari. Hoogste barometerstand 781.3 m,M. te Oxford vZuid Engeland)laagste 760.8 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 18 Januari Windzwakke, Zuidelijke tot Oos- Ultjkao wind. Gesteldheid van de lucht: betrok ken of nevelig1, weinig of geen neer slag. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 780 m.iM. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 775 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 17 Januari. Hoogste gisteren. F. 46° Laagste heden nacht F. 42* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 47® DRANKBESTRIJDING. Woensdagavond had de afdeeling Haarlem der Nederlandsche vereeni- ging tot afschaffing van alkoholhou- dende dranken een openbare vergade ring belegd in .Weten en Werken". Voor een honderdtal aanwezigen hield de heer A. Don van Utrecht een le zing over „het lijden der kinderen". In een onderhoudende causerie schet ste spr. hoe in den laatsten tijd bij zonder veel zorgen aan het kind ge wijd worden; gezegden „de eeuw van het kind," en „Zijne Majesteit het kind' duiden daar reeds op. Bij het bedenken hiervan, doet het te meer leed te weten, dat zoo ontelbaar vele kinderen lijden onder de tyrannie van den drankduivel. In huis, waar vader en moeder drinken, hebben ze geen leven, wor den ze verwaarloosd en mishandeld op ergerlijke wijze. Opvoeding en ou derlijk gezag ontbreken, zoodat in de meeste gevallen (de kinderen „voor galg en rad" opgroeien. Bovendien zijn de kinderen in vele gevallen min der weerkrachtig, doordat het kwaad 'der ouders erfelijk is, en de kleinen dus reeds de kiem van het kwaad in zidh hebben. Resumeerende kwam de heer Don •tot de conclusie, dat bestrijding van den drank noodzakelijk is. Een der vruchten hiervan zal zijn. dat de kin deren minder te lijden hebben, en uit dit jonge geslacht een sterkere gene ratie zal groeien. Het onthouderszangkoor „Kunst Adelt' bracht ter afwisseling eenige 'liederen ten gehoore, o.a. ook het lied van Speenhof! „De kleine kleuters", wat wel toepasselijk was bij het ge sprokene door den heer Don. De zangers werden met veel applaus gehuldigd. Voor déze openbare vergadering was een huishoudelijke bijeenkomst gehouden. Daarin werd o.m. besloten, dat de over eenige weken te houden jaarvergadering een feestelijk karak ter zal dragen. Van de zustervereenigingen hier ter stede zullen afgevaardigden uitge- noodigd worden, volgens den voorzit ter den heer L. v. d. Have, een goed middel om den band tusschen de ver eent gingen te versterken. Met vreugde constateerde deze heer, dat de zaak der geheelonthouding in onze stad veld wint. Twee nieuwe vereenigingen zijn opgericht, ééne van kweekelingen en ééne op Gerefor meerden grondslag. Vooral het stich ten der laatste werd door hem met blijdschap begroet, wijl er nu einde lijk ook in Gereformeerde kringen wat leven komt. Dit heeft lang geduurd, maar eindelijk is de bres geschoten. De heer L. v. d. Have werd herko zen als lid van de Noord-Hollandsche Propagandacómmissie, terwijl voorts voor het lidmaatschap dier commissie aanbevolen zal worden Ds. Winckel de ijverige propagandist te Limmen. Failli ssementen. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier, d,d. 16 Januari jl. is failüet ver klaard Jan Rollingswier, fabrikant in suikerwerken alhier (Maerten van Heemskerkstraat) Rechter-commissaris mr. C. G. von Reeken. Storing. Woensdagmiddag is er goed twee uur lang storing geweest in den dienst der electrische tram Haarlem Bloem en daal. door een defect aan de stroomlöiding. Tal van personen hebben daardoor ©er. koopje gehad, daar zij, hopende dat de tram wett spoedig zou komen, tot m deai treur© bleven wachten. Uit de Rechtszaal LOODDIEFSTAL AAN HET STATION. In den laatsten tijd is er heel wat lood gekaapt van het afbraaktetrrein van het station. Een dezer looddieven werd in den nacht van 14 op 15 No vember aangehouden door den agent J. de Koekoek. C. J. Mol, die nu terecht stond, ont kende den diefstal gepleegd te heb ben. Volgens zijn bewering was hij aangenomen door den nachtwaker P. van Elk, om den zak te dragen. Dit werd door dezen evenwel ontkent. Wel wist bekl. van een vorigen dief stal iets af, maar van dezen niet. Het O. M. eischte tegen Mol. die reeds eenige keeren veroordeeld is, vier maanden gevangenisstraf. Tevens deelde het O. M. mede, dat binnenkort Van Elk voor andere dief stallen terecht zal staan. VERNIELING. De metselaai sknecht E. F. Koster te Haarlem, die op 19 November ru zie kreeg met een waardin, en toen den boel bij haar kort en klein sloeg, hoorde vier dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. In aanmerking dient genomen, dat de beklaagde ook mishandeld werd, o. a. met een Engelschen sleutel op het hoofd werd geslagen. EEN JEUGDIGE DIEF. Jan Nienhuis is 19 jaar en heeft reeds eenige keeren met de gevange nis kennis gemaakt. Nu stond hij terecht wegens dief stal van ©enige timmermanswerktui- gen uit een schuur te Velsen. Het O. M. eischte 7 maanden gevan genisstraf en vroeg wijl de be klaagde nu weer zonder werk is, en binnenkort nogmaals zich te verant woorden zal hebben wegens strafbare feiten onmiddellijke gevangenne ming. Beklaagde, in snikken uitbarstend, vroeg of hij „weër naar moeder mocht". De Rechtbank besliste eohter an ders en liet den jongeling -inrekenen. UITSPRAKEN. BLOEMBOLLENDIEVEN. De werkman en de leerjongen te Hillegom, die verzuimd hadden een partij bloembollen te planten, entoen de bollen maar onder 't zand verbor gen, om zoo een standje van hun pa troon te ontloopen, werden vrijge sproken van -de beschuldiging van het O. M., dat wegens diefstal respec tievelijk 10 en 5 gulden boete had ge eischt. De twee jongens, die zich schuldig -mafakten -aan den diefstail van een partij bloembollen, ten nadeele van A. Roozen, te Overveen, werden ver oordeeld. De oudste tot 3 weken en do jongste tot 5 dagen DOOD DOOR SCHULD. J. Kaptein te IJmuiden, die meteen geweer spelende, het ongeluk had eeu ouden man te dooden. werd ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. De eisch was ook 4 maanden. DAAR KOMT HIJ GOED AF Het Openbaar Ministerie had t>en maanden gevangenisstraf gevorderd tegen den bekenden ruziemaker te Velseroord Van Osch. De Rechtbank veroordeelde hem tot één maand. E. Koolman, verf molenaar te Zaan dam, wederspannigheid en beleed, ambtenaar, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. L. J. van Eganond en S. Tesselaar, arbeiders te Haarlemmermeer, dief stal, 3 dagen gevangenisstraf. A. A. v. d. Meer, werkman te Haar lem, diefstal, 6 weken gevangenis straf. P. Sterk» arbeider te Koog aan de Zaan, diefstal. 3 weken gevangenis straf. Van 't Kantongerecht Overtreding der Boterwet, Woensdagmiddag had zich voor het kantongerecht te Haarlem te verant woorden do boterbandelaar S. van Nieuwenhoven, die de Boterwet zou hebben overtreden. De man had te Zandvoort, uit een vat, waarop stond „margarine", een stulc boter, op verzoek van een dienst bode in een patje gedaan, waarop geetn „margarine" stond. Hij had over dit potje een stuk papier gelegd, waarop weer wèl stond „margarine", e.i toch w-as hij verbal!seerd, omdat op de boter zelf het woord „margari ne" niet voorkwam. De ambtenaar requireerde 5 boete subs. 3 dagen heohtenis, doch de kan tonrechter zei eerst eens ernstig te zullen onderzoeken, of hier wel een strafbare overtreding was begaan, daar hem het hier ten last© gelegde van nul en geener waarde voorkwam. („Tel.") Doopsgezind Zangkoor. IndJe Staatscourant zijn opgenomen de gewijzigde statuten van het Doops gezind Zangkoor. Uit de Omstrekes HEEMSTEDE. Aan begraaf recht "is alhier in 1906 ontvangen 494, tegen f 469 in 1905. BENNEBROEK. Eerstdaags zal voor de afdeeling „Bennebroek en omstreken" van den Chr. Nationalen Werkmansbond al hier optreden Ds. J. L. van Leeuwen, van Bloemendaal, met het onder werp „De Gilden". SCHOTEN. Alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een 4tal knapen, die er op uit waren hier en daar de bewoners op kosten te brengen. Gisteren hadden zij bij een winkelier de aanvoer kis ten in elkaar getrapt. Zal nu 'hun ver nielzucht uit zijn? Beëedigd. Voor de gemeente Schoten is heden beëedigd Dr. G. Kramer, uit Haarlem, om belast -te worden met den dood- schouw. Aanhoudin g. Woensdag is in de gemeente Scho ten aangehouden zekere N, die zich moet verantwoorden omtrent verschil lende diefstallen; 'hij schijnt een vol ledige bekentenis afgelegd te hebben. Aan de lotelingen dezer gemeente, lichting 1907, G. Nijssen en J. v. Schie, is uitgereikt het bewijs voor militaire bekwaamheid en lichamelij ke geoefendheid. HAARLEMMERLIEDE c.a. Door het gemeentebestuur zijn voorgedragen voor een lid der ge zondheidscommissie de -heeren L. Melchior en M. "Vrije, artsen alhier en •te -Spaamdam. HALFWEG. Woensdagavond gaf da vereeniging „Nut en Genoegen" alhier hare derde uitvoering; ditmaal tradt geen gezel schap van elders op, maar eenige da mes en heeren van hier en omgeving, die de twee blijspelen „Van de Per- metodsie" en „Eene Raadsvergade ring te Koekamp', opvoerden, terwijl de alhier bestaande zangvereeniging „Crescendo", directeur de heer J. C. Tuin te Haarlem, mede hare medewer king verleende; de zaal was overbezet; spel en zang voldeden uitstekend en ook deze uitvoering kan als welge slaagd beschouwd worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per regel. XSen, vijf, acht, ©If absenten. En allen wegens verkoud heid. Karei hoest, Willy heeft keelpijn, Herman is heesch en zoo gaat het voort, het rij- I tje langs en dog aan dag. Als I de menschen eindelijk eens I begrijpen wilden, welke wel- daad zij -in Faij's echte SO- DENER MINERAAL-PASTIL- LES -bezatten. Als de kinderen in plaats van alle lekkernijen die hen toch maar alleen de maag bederven, geregelder Faij's echte SOD ENER kre gen, zouidien wij geen tiende van het aantal zieken heb ben. Faij's echte SODENER koopt men voor 60 cents bij1 alle Apothekers, Drogisten en Mineraalwaterhandelaren. Jhr. V. DE STUERS. Naar wij vernemen is jhr. V. de Stuers, d-'e reeds door een zwaar jichtlijden geplaagd werd, aangetast door een vrij ernstige oogziekte, waar door gevaar voor verlies van het ge zichtsvermogen van een der oogen niet geheel is uitgesloten. („N. v. d. D.") DE VERKIEZING TE EDE. Men meldt u>'t Wageningen De Woensdagavond gehouden ver gadering der Chr.-Historische kies- vereenigingen had een zeer rumoerig verloop. Men is niet tot een besluit kunnen komen. De groote meerder heid dier vergadering bleek er echter niet voor om den anti-revol utionai-reD candidaat jhr. Citters over te nemen. Ds. Leenmans, te Bennekom, nam ontslag -als voorzatter. Naar' „Hdt Volk" verneemt, is door die sociaal-democraten in het district Ede mr. M. Mondeis ca ndidaat gesteld vcor de Tweede Kamer en heeft deze de candidatuur aanvaard. Zijn er don geen direct belangheb- benden bij de tentoonstelling? Waar blijven dan de exposanten, die voor het vormen van een afzetgebied ook op het vasteland van Europa immers niets liever kunnen wenschen, dan een te kijk stellen hunner producten in een stad als Amsterdam, door taal en ligging hiertoe zoo bij uitstek aan gewezen. Daarbij, de arme Zuid-Af rilcaan- sche kolonies betalen 8000 pond voor deze Zuid-Afr. tentoonstelling, 't Is voor de tentoonstellingscommissies wel zaak te zorgen, dat een equiva lent tegenover dat groote offer wordt gecreëerd in den vorm van afzetge bied. De Nederlandsche handel, mede ge dreven door zijn liefde voor Zuid- Af rika, kwam met een subsidie van 800 pond de tentoonstellingscommis sie genoegzaam tegemoet. En de verwachting mag dientenge volge worden uitgesproken, dat ge noemde commissie, met het oog op de belangen der kolonies en exposan ten, zich haasten zal de voorwaarden te aanvaarden en de tentoonstelling geheel of grootendeels, na afloop te Londen, naar onze stad over te bren gen. (Tel.) EEN HERINNERING AAN DE RAMP TE LEIDEN. M. J. schrijft aan d© „Haagsche Courant" In mijin kinderjaren vertelde oud man, dat dadelijk na de ramp werd begonnen met zoeken of er nog levenden onder het puin waren. On der de verschillende ingestorte ge bouwen was ér ook een school, en men hoorde duidelijk ©eme kinderstem huilen. Na opruiming van het puin vond men onder een stoel, die over eind stond, een kind zitten. Hoe de jongen zoo onder den stoel was ge raakt, bleef een raadsel. Op order van Koning Lode wijk zou de jongen lee- ren en studeer en voor diens reke ning. Die jongen is geworden de later beroemde mr. Van Gigch, de vader van mr. Jac. van Gigch. AANVARING. Eergisteravond omstreeks zeven uur bad een aanvaring plaats op het Nieuwe Meer tusschen de stoomboot Volharding XII" en een der sleep- booten van de Zandlevermg-maat- schappij te Amsterdam. De „Volharding" liep met den kop in de sleepboot, welke laatste zwaar averij bekwam, doch niettegenstaande dit de reis naar Amsterdam kon voort zetten. Op de boot de „Volharding" ontstond eenige pandek. De passagiers werden van hun zitplaatsen op den grond geworpen, de lampen vielen uit d'? hangers, zonder brand te veroor zaken. In het buffet was het treurig gesteldvan het aanwezige glaswerk bleef geen stukje heel. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, tarwijil ook de „Volhar ding" de reis naar Aalsmeer voort zette. DE ZU1D-AFRIKAANSCHE TENTOONSTELLING. De onderhandelingen om de Zmd- Afrikaansche tentoonstelling einde Maart van Londen naar Amsterdam over te brengen, zijn niet zoo vlot gegaan, als men gehoopt en... ook verwacht zou hebben. De "houding van het tentoonstel lingscomité is ons eerlijk gezegd te gengevallen en haast onverklaar baar lijkt ons de eisch aan de Neder landsche belangstellenden gesteld, om de volledige onkosten van het overbrengen en houden der expositie op het continent te betalen TWEE ROTTERDAMMERS IN DUITSCHLAND VERMOORD. De vorige week is te Homberg een afschuwelijk misdrijf gepleegd op twee Rotterdammers, den 69-jarigen schipper Petrus Claassen, en zijne dochter, de 40-jarige Johanna Claas- sen. Claassen was schipper op liet. Rijn- sclvip „N. S. R. 2" van de Ned. Stocxm- bootreederi jte Rotterdam. De moord moet gepleegd zijn door een vroegeren knecht van Claassen, uit wraak, dat deze bij de Duitsche politie aangifte had gedaan van een gelddiefstal, door dien knecht bedre ven, en waarvoor hij in de gevange nis te Keulen geruim en -tijd had door gebracht. Met een tweetal kameraden moet hij des avonds omstreeks elf uur aan boord van de „N. S. R. 2" gegaan zijn. Hij heeft toen aa-n de kajuit aan geklopt, zeggende, dat hij Klaas was, schipper's andere knecht, van wielt hij vroeger gestolen had en die nog altijd op het schap werkte. De schipper schijnt toen zonder argwaan het deurtje geopend te heb ben, waarop de moordenaars, die zich met zoogenaamde dekstoppers, ijzeren staven, van meer dan een hal ven meter lengte, gewapend hadden, onmiddellijk op hem lossloegen. Zóó woest gingen ze daarbij te werk, dat overal rondom den kajuits- irigang deuken en gaten in het dek waren. Maar ook den ouden schipper raakten ze zóó, dat hij tot onherken baar wordiens toe verminkt- en met ernstige schedelbreuk gevonden werd. Ook zijne dochter hebben de schur ken zoodanig toegetakeld, dat beiden dezer dagen overleden zijn en reeds in Duitschl-andi zijn begraven. De oude man is niet meer bij ken nis gekomen, maar de dochter heeft nog verklaard, dat zij in één der mis dadigers den vroegeren knecht her kend had. Na eenig geld en een horloge gesto len t© hebben, zijn de moordenaars gevlucht naar Nederland, terwijl de •hoofdschuldige, de knecht, zichzelf de vorige week op een der politi©bureaux te Rotterdam is komen aanmelden wegens het stelen van ©en roeiboot, waarvoor hij in bewaring is gesteld. De man heeft vermoedelijk gedacht op dlie manier aan de attentie der naar de moordenaars van Homberg zoeken de politie te ontsnappen, wat hem, zooais men ziet, niet gelukt is, denke lijk wel allereerst door de verklaring der vermoorde vrouw. De politie te Rotterdam heeft thans de zaak in onderzoek en o.a. ook oeni-g good van den verdacht©, dat nog in het pakhuis van de Nederlandsch© Stoomhootreederij stond', in beslag la ten nemen. Ook d© twee andere van het misdrijf erdachten zijn haar bekend en men tracht ze dus op te sporen. Wat den vermoorde betreft, deze was een goed en flink man, al jaren in dienst van de Nederlandsche Stoombootreederij. Buiten de mede vermoorde dochter had hij er nog één, die gehuwd is, én die te Rotter dam in de Feyenioordstraat No. 7 woont. Andere kinderen had hij niet. („L. D") kon het jongetje niet zeggen. De po litie nam hem onder haar hoede, tot gisteren, Woensdagmiddag, toen de ouders de kleine, die waarschijnlijk slaapwandelaar is, kwamen terug halen. (Tel.). GASONTPLOFFING. Dinsdagmiddag, circa 12 uur, heeft er bij den heer Mandeis, te Veghel, in de 'kinderkamer eene gasontploffing plaats gehad. De leiding was lek. Met een lucifer vilde men de ope ning vinden. Een geweldige ontplof fing had -plaat-s. Het plafond viel af, spiegels, vazen, potten raakten stuk. Een begin van brand ontstond. De aanwezige meid_ kreeg vreeselijke brandwonden. Het haar brandde haar af. Gelukkig, -dat de kinderen afwezig waren. (D. v. N.-B.) MENSCHENiSOHUW. Te Winterswijk is een 77-jarige Duitsche vrouw overleden, die in hij na 30 jaar geen straat gezien had. De vrouw, ecfhtgenoote van een sed-ert eenige jaren overleden Duitschen spoorwegambtenaar was hij den aan leg van h-et spoor -naar hier overge plaatst en sedert dien mensóhenschuw geworden. Na haar-dood werd op haar bloot lichaam een zakje met 500 mk. gevonden, dat in 25 jaar niet van haar lichaam verwijderd was geweest. Het zakje was bijkans geheel versleten. (Arnth. Ct.) ONGELUKKEN. Dinsdagavond omjstreeks half tien had -te Zwolle een ernstig -ongeluk plaats. De vrouw van Den P. aldaar, sprong, in een vlaag van krankzin nigheid, door het raam van de derde étage van haai* huis in de 'Lutteke- straat. Zij kwam met het hoofd op de tramlijn terecht, doali leefde nog. Zij is direct naar het ziekenhuis overge bracht. -MILITAIRE ZUINIGHEID. -Men schrijft ons uit Zutphen d.d. 12 Jan. Hedenmorgen arriveerden ihier één majoor, één kapitein, één luitenant -en twee sergeant-majoors uit het gar nizoen -te Arnhem. Dezen waren noo- dig om de resultaten van het schijf schieten van twee (zegge twee) aspi rant-viermaanders op te nemen. (L. en V.) ERNSTIGE -MISHANDELING. Omtrent de gisteren meegedeelde mishandeling te Nunen vallen nog de volgende bijzonderheden te melden: Zondagavond moeten naar aanlei ding eener geldkwestie woorden zijn gevallen tusschen den bijna of onge veer 60-jarigen Arnoldus Cr. en den anderen broer en de twee zusters, en dezen zouden tot daden zijn -overge gaan. In de nabijheid van de woning der familie Cr. moeten Zondagavond jammerkreten zijn gehoord. De bovenbedoelde Arnoldus Cr. fs Maandagavond te negen uur overle den en naar men zegt, zou zijn lichaam veel blauwe plekken vertoo- nen. Het lijk is, naar de ,,'s-Hert. Ct." meldt, dn het raadhuis gedeponeerd. De Msb. verneemt nog, dat (het ge recht uit 's-Hertogenbosch zeven ge tuigen verhoorde en dat de beide zus ters voorloopig zijn aangehouden. EEN SLAAPWANDELAAR? •Dinsdag te middernacht kwam aan het politiebureau -aan de Reyer Ans- lostraat te Amsterdam een knaapje van een jaar of vijf, gekleed in nacht gewaad, op bloot© voetjes binnen wandelen. Waar hij woonde en wie hij was BRANDEN. Ten gevolge van het vallen van een petroleumlamp, die op een linnen kast stond, doch daarvan bij het in- schuiven van ©en la afviel, ontstond Woensdagavond -tegen half zes brand bij den heer P. Roos, timmermans knecht, wonende aan -de Birrnastraat te Zaandam. De woning stond binnen weinige oogenblikken in brand. Niets kon worden gered. Alles was evenwel tegen brandschade verzekerd. Behalve een drietal gemeentespuiten -en een slang op de waterleiding verleende ook de fabriekisspuit' van de Gort-fa briek van de firma J. Zwaardemaker bij 'het blusscQiingswerk hulp. Te Ussen (N.-fBr.) ontstond Woens dag in den vroegen -morgen brand in een huis bewoond door de gezinnen W. v. d. Burgt en Gielis. Het huis brandde tot den grond af, ook het .grootste gedeelte van het meubilair werd een prooi der vlammen. De oor zaak van den brand is niet bekend. T© Heerde brak Woensdagmorgen, ongeveer half negen, door -onbekende oorzaak brand uit in het huis bewoond door den bakker A. van OM, in de wijk -Markluiden. Bakkerij, woning en hooimijt brandden geheel af. De inboedel werd grootendeels gered, -evenals drie koeien. Verzekering dekt de sohade. EEN HEELE BAAS! Te Uitgeest heeft de visscher Berk hout het zeldzaam gelukje gehad een karper van ruim twintig pond in zijn fuiken te vinden. ASCHGRAVEN. Bij Wierden kan men thans men schen bezig ziet met het graven van asch, welke daaT in lagen van 1 a 2 M. dikte in den grond zit als over blijfsel van het vroeger verbrande veen. De asch wordt naar Duitschland gestuurd waar er een verfstof van wordt bereid. De prijs per kub. M. bedraagt ongeveer 1. VECHTERSBAZEN. Uit Enschedé meldt men aan de Tel. De -poliitie alhier heeft drie perso nen gearresteerd, gebroeders D. en zekeren S., die bekend hebben in de Oldenzaalsc bestraat twee personen met messen te hebben gestoken. Het was geen laffe aanval, maar een scheldpairtij en vechtpartij die de mis handeling vooraf ging. NIET GEVAARLIJK Men meldt uit Zeeland: Duizenden en nog eens duizenden KG. mosselen worden jaarlijks door de Zeeuwsche mosselkweekers ver zonden en in Zeeland zelf worden ze niet bij die hoeveelheden gegeten als men zou verwachten; voornamelijk België is de grootste consument en w-el Antwerpen, Brussel en Meohelen. In vele Zeeuwsche gezinnen heerscht bij het gebruik der mosselen nog een soort van bijgeloovighed-d', die mis schien aan een meer algemeen ge bruik nog schade doet. Het komt som wijlen voor dat in den mantel van den mossel een zeer kleine krab voor komt, algemeen bekend als „teelteen" en men meent dat deze kleine krab de mossels vergiftig maakt en dus zeer schadelijk. Dit geloof is evenwel ongetwijfeld verkeeTd, want deze kleine krab in de wetenschappelijke wereld als erwtenkrabbetje (Canser Pisum) bekend en die o. m. ook wordt aangetroffen in den mantel van de cardium edule is al even onschadelijk als elk© andere krab. Het geloof aan de gevaarlijkheid van dit diertje be wijst, dat dwaze meeningen eeuwen lang kunnen voortbestaan. dit de Arheiaerswei DE STAKING TE RIJSSEX De berichtgever van 't Hbld. scS De staking te Rijssen duurt Men kan bij het begin der zet week haast zeggen dat zij een j stadium is ingetreden. Nadat d derhandelingen met de vier Hol sehe heeren geen gevolgen heblx had en de firma Ter Horst en C- 'toond heeft haar eens ingen stand-punt te handhaven, is er eet de manifest van de bestuurder arbeiders vereenigingen versobert» steun te vragen voor hen, die gen hebben het werk -te moeten ne gen om op -die wijze betere loon Verkrijgen. In genoemd manifest wordt schuld op de firma Ter Horst g pen. wijl deze van geen toegeve weten. Of zij betere voorwaarden kan bieden zonder het bedrijf met a voort te zetten, wordt in het ui gelaten. Verder word-t er gewezen voorbeeldige ihouding der stal ■arbeiders, die vooral in den v tot volslagen werkloosheid zij doemd en zich zoo buitengewooi ti'g houden. Hierop valt niets dingen. De stakers dwingen ex af door hun optreden. Rijssen is zoo kalm geweest als juist tegen d-ig en dat bij menschen, die vo< meerendeel 'zich vreeselijk tm vervelen, wijl veldarbeid in deze nagenoeg' is uitgesloten. Tot dusver vonden nog een -honderd werklieden arbeid en dienste bij de verbetering der fabriek. Deze lieden waren geei kers era hadden zidh niet aan ges bij de vereenigingen Unitas en dracht, zij ontvangen dus niet ei len ook -niet ontvangen eenige o steuning, wanneer, zooals veri wordt, de volgende week die zaamheden ten einde loopen. Het gerucht loopt, -dat men dan werk zal verschaffen door w gronden te bewerken, een noods] die velen mensehen, die dit we de buitenlucht niet gewoon zijn meevallen zal. Reeds hoort men over vele -pla: die- meestal -ais onvoldoende w-i verworpen. In de volgende week zal een v dering worden gehouden om te t 'ten -gelden bijeen te krijgen ten - den kinderen der istakers goed ei doend voedsel te verschaffen. Wanneer hfct werk wederom worden hervat, aangenomen zelf de arbeiders hun 5 loonsve ging zouden ikrijgen (want de spronkelijke eisch is reeds toi vierde verminderd) dan zullen reu voor noodig zijn om liet gek t© herstellen. Ook zal er in het 1 voor weinig -arbeiders werk zijn, natuurlijk alle orders ontbrekei Dinsdag begon men in den coö tieven winkel het dividend uit ie ren. Dit dividend (19 -bedraag geveer f 33.000, welke som vooi meerendeel toekomt aan de slak arbeiders. DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HA1 Woensdagmorgen is de ploeg volk uit- het logement „De Hoop" de De Ruyterkade, evenals den -gen ochtend, per stoomboot naa IJkade vervoerd. Er was van dl kers bijna niemand bij het ve aanwezig. Alles ging dan ook zeer rustig toe. Ook Woensdag waren weeir p! 170 menschen aan de „Ocean" v zaam. Eenige mannen waren wi bleven uit -vrees voor mishandelii aan 't- Hbld. werden eenige bri getoond van bootwerkers, die s ven niet -'hun huis te durven v ten, omdat hun d-oor de st£ wraak was beloofd als zij aai werk zouden blijven. De arbeid aan den steiger geregeld door. 'Aan het bureau van „Recht Plicht" was Woensdag voor de de mededeeling gedeponeerd, geen iniichtingen zouden word ei strekt en de toestand dezelfde als gisteren. De Werkgeversvereniging evenmin bijzonderheden aangai den strijd te melden. VREEMDE ARBEIDERS. Naar men verneemt zouden hi opnieuw 50 arbeiders uit Gorkui Amsterdam arriveeren om bij het sen der „Rhipeus" en „Jason" bei zaam te zijn. Deze arbeiders zijn op dezelfde iddtiën aangenomen als de vonigei zullen eveneens in -het logement Hoop" worden ondergebracht. In kringen, die met de zaak oj hoogte worden geacht, ds men de I ning toegedaan, dat het niet tot algemeene staking zal komen; de werkgevers hun eenmaal inj men standpunt van den beginn aan streng hebben gehandhaafd van geen verandering willen w heerscht algemeen het geloof dal opheffing der staking het einde geschiedenis zal zijn, schrijft Hbld. ■Een conferentie tusschen den gemeester en het bestuur der "V geversvereeniging op Scheepvaa bied heeft Woensdagavond nog plaats gehad, hoogstwaarschij doordat d© Gemeenteraad in ai zitting bijeen kwam. Men ven» deze conferentie dus op heden. De besturen der werkliedenon satles in het havenbedrijf (Do! Veem, Handel en Nijverheid, Red Plicht, Urenwerkersvereeniging 1 V., Voerliedenvereeniging Allen Machinisten- en Stokershond, Z<

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2