Weerbericht. Thermonieterstand Uit de @mstrekea Binnenland INGEZONDEN •I Rechtszaken Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 19 Januari. Hoogste barometerstand 780.3 m.M. te Axiom (Luxemburg-België)laag ste 767.9 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van £0 Januari tWndzwakke tot matigen, Noor delijken tot Oostelijken, wind. Gesteldheid van de luchtmeest be trokken, mogelijk sneeuw. Temperatuur weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 778 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand ie) 2 uur 780 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. iM. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Zaterdag 19 Januari. Hoogste gisteren. F. 88» Laagste heden nacht F. 32o6 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 40u AUTOMOBIEL-ONGELUK BIJ HAAR LEM OP 2 SEPT. 1906. 'Onze lezers zullen ziah herinneren, dat op Zondag 2 'Sept. 1906 op d'en Zandvoortschenweg. -en wel dn den Aerdenhout bij Haarlem, een wielrij der, S. Rep, uit Oostzaan, door een automobiel is «overreden en gedood- Tot nog toe is dat ongeluk niet vol doende opgehelderd. Namens den vader, een «armen vischboer te Oostzaan, 'die, behalve ihet «door het ongeluk veroorzaakte tieleleed, óók, door «het verlies van een werkkracht zijn Hinken en Bonden zoon een groot materieel ■verlies heeft ondergaan, wordt door de heeren Mrs. B. P. J. Plantenga en M. «R. iBruck, advocaten te Amster dam, verzocht aan allen die daarbij tegenwoordig zijn geweest zich schrif telijk, met opgave van naam en adres, en zooveel mogelijk met mededeeling van hetgeen men heeft gezien, aan te melden ten kantore van Mr. Planten ga, Prinsengracht 468 te Amsterdam. Dit verzoek geldt in 't bijzonder de dame, die op ©enigen afstand achter de beide jongelieden, van welke de doode iS. Re-p er één was, heeft gere den. (Ons wordt door Mrs. Plantenga en Bruck verzocht het bovenstaande te plaatsen. Zonder 'in deze partij te kiezen vol doen wij daaraan, omdat het natuur lijk voor alle partijen gewenscht is, dat zooveel mogelijk licht over de zaak wordt verspreid. Indertijd achtte de officier van justitie geen termen tot vervolging van «den automobilist aanwezig). Het uatstoomen van (militaire La- kensche [kleeding van de garnizoenen Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Muiden, «Naarden, Doesburg (Deventer, Zutphen, Ede, -Hoorn, den Helder en Haarlem gedurende het jaar 1907 is opgedragen aan de firma Julius Wulff en 'Co. alhier. Aantal Baden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 417 badenin dat aan het Leidscheplein 902. De Haarlemsche Brandweer. De voorzitter en vioe-voorzitter van de Haarl. Vrijwillige Brandweer-ver- eeniglng „De Tien" hadden Vrijdag middag een onderhoud met den Bur gemeester ter bespreking van de mo gelijkheid om die leden der Vrijwilli ge Brandweer vereen, vrijstelling te verleenen van de landweer, evenals dit vroeger geschiedde ten opzichte der schutterij. Reden van dit verzoek van „De Tien" is, dat hét ledental dezer vereeniginig aanmerkelijk ge daald is, nadat de schutterij is opge heven en de leden geen vrijstelling van de landweer kregen. Deze ver mindering van het ledenaantal werkt ook na op de geheele brandweer, daar het kader der overige spuiten uU de vrijwilligers der „Tien" ge vormd wordt. Het resultaat van het onderhoud was, dat het bestuur een request zal indienen aan B. en W., om de ge vraagde vrijstelling te willen bevor deren. EEN ARBEIDSGESCHIL. In verband met de actie van de af- deeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandse hen Stukadoorabond in- eeke de verkorting van den arbeids dag om daardoor den werkloozen stu kadoors gelegenheid tot werken te 'geven, kunnen we nog het volgende m ededeelen Daar er op het oogenblik .nogal ■werk is, is de werkloosheid niet zoo froot. Toch zijn er nog een zestal stu- adoors te Haarlem zonder werk. Om diezen nu aan werk te helpen, be sloot de af die-el iog Haarlem van den Algem. Stukadoorsbonii om, zooals reeds gemold, is, niet langer dan tot vijf uur te werken. Hiermede werden de patroons iu November in kennis gestaldAlle pa troons op twee na hebben daarmede in zooverre [genoegen genomen, dat zi niet later dan heit gestelde tijdstip lieten werken. Om ook hot werkvol van de beide weigerachtige patroons over te halen, om slechts to<t vijf uur te weaken, hebben de bestuursleden van den Bond Woensdag en Donder dag de werken in het Schotdrkwar- tier en d'e Miari/a-stachtang bezochit. Die uit het Schoterkwaxtier hadden echter reeds vroeger hief werk geëin digd, doch die van de Maria-stichting bleven doorwerken tot zeven uur. De bestuursleden wachtten dleizeii op, om hun daarover te spreken, even- ,wel voorloopïg zonder resultaat. Het bestuur zal nu Zondag een be zoek brengen aan den patroon, die aan de MarLa-stichtimg laat weo Inmiddels heeft die Nedierlandsche Stukadoors-patroonsbond beslaten om met ingang van Maandag a.s. later te laten werken men zie hiervoor het ingezonden stuk van dea heer H. Doïng Mi' dit nummer waarop r1° gezidllen-vereoniging Vrijdagvond bijeenkomst heeft belegd ter bespre king van dit besluit. Met 69 tegen 3 stemmen werd be sloten om het genomen besluit n.l. om tot Febr. a. s. niet langer dan tot 5 uufr' te werken, te handhaven met ingang van 1 Febr. te werken tot 's middags zes uur. Blijven de patroons dus bij 'hun voornemen om langer te laten wer ken, dan dreigt er waarschijnlijk een staking, daar de gezellen beslo ten hebben, dat, indien bij een pa troon een werkman om deze reden ontslagen wordt, al het werkvolk van dien patroon het werk neefr zal leggen. Van de zijde der stucadoorsgezel- len vernamen we, dat het hun in geheel met te doen is om te staken zij willpn alleen hun werklooze ka meraden helpen. Het eenige finan cieel» nadeel voor dien patroon, meen de men, kan daarin gelegen zijn, dat een opperman meer zal aangesteld moeten worden. Daar de andere op perlieden echter ook korter werken, verschilt het maar eea uur of vier arbeidsloon per dag. Gev. Voorwerpen. Een klos garen, een knipmesje, een sleutel, een porüemonnaie met geld, m broche, een taxhond. Te water. Een 75-jarige koopman is Vrijdag avond, door de duisternis misleid, in het water der Zomervaart geloopen. In de Sp.aaTnwouderstr.aat werd hij door de koude bevangen en is toen een smederij binnengebracht, waarna hij per brancard naar zijne woning is vervoerd. Na .te zijn verwarmd ge voelde hij zich geheel hersteld. OVERVEEN. Een uitkomst voor de zandschippers. Voor eenige jaren konden de zand- leveranoiers het zand betrekken uit de zanderij van Mevrouw Van der VlietBorski, tot op een oogenblik de zanderij gesloten werd. Welk een on gerief dit voor de zandafnemers was, kan men nagaan uit het feit, dat zij toen genoodzaakt werden onder Hil- legom en Vogelenzang het zand van daan te halen, wat veel tijdverlies ten gevolge had. Thans, na, jaren ge sloten te zijn geweest, is de zanderij weer opengesteld, wat dadelijk merk baar is aan de drukte van zandsche- pe-n door de Brouwersvaart en Brou wers Kolk, wat voor- «het zandbedrijf een waire uitkomst mag genoemd wor den. Dat viel hun niet mee. Wegens het nazien van klemmen en het zich bevinden op gronden, waar zij volgens artikel 461 Wetboek van Strafrecht niet te maken hadden, is door den jachtopziener van Mevrouw Vau der Vliet—Borski, G. de Veer, proces-verbaal opgemaakt tegen J. B. Jr. en P. V. S., wonende te Zandvoocrt. «HEEMSTEDE. Naar wij vernemen zal eerstdaags door 'den heer Willem H. Beele, orga nist .der Ned. Herv. gemeente te Heem stede, zijn eerste «orgelbespeling al daar gegeven worden. Medewerkenden zijn mej. Jo. Car ver, Alt te Haarlem en de heer F. H. Otten, viool, Amsterdam. Het programma bevat onder meer: Het Onze Vader en Ps. 42 van A. Pom- per voor viool, composities voor zang en orgel van «Bach en Guiknant. SCHOTEN. Schatten van vee. Tot schatter van vee, dat door het rijk wordt overgenomen als verdacht lijdende te zijn aan tuberculose, is be noemd de heer P. Goosens, die als zoodanig is beëedigd. Baldadigheid. Gistermorgen had een straatbengel de brutaliteit, een groote spiegelruit in te gooien van pl. m. 70 gulden, on gerekend de letters die daarop ston den. Jiammer maar, dat zulke deug nieten er zoo makkelijk af komen. HAARLEMM ERLIEDE De bouw van een Christ, school te Vijfhuizen is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. J. Koppen te Haarlem. Door het gemeentebestuur werd he den publiek aanbesteed: het verlagen van de bermen van den Ouden Haar lemmerweg, tót verbetering van dien weg; de 4 perceelen zijn gegund als volgt: I. aan W. Handgraaf, voor 51.75; II en IV. aan J. Hooggreef, voor 1 70 en 110, en III. aan M. van Doesburg, voor 58.60, allen alhier. HAARLEMMERMEER. Ter Provinciale Griffie en ter se cretarie van Aalsmeer zijn ter inzage neergelegd de plannen ter droogma king van den Westeinderplas (groot 900 H.A.) met advies uitgebracht door Gedeputeerd* Staten. Het grootsche plan zal zeer waar schijnlijk tot uitvoering komen. SLOTEN. Niet minder dan 74 sollicitanten 'hebben zich. aangemeld voor de va cante betrekking van hoofd der open bare school in den Groote® Upolder, onder deze gemeente. IJMUIDEN. Scheiding van Gemeentedeelen. Onze correspondent schrijft: Vrijdagavond werd in Hotel Kleine Willem Barendsz alhier eene open bare vergadering gehouden, uitge schreven door de besturen der hier be staande kiesvereenigingen met het doel: „'Het samenstellen eener com missie wier taak zal zijn te onderzoe ken in hoeverre het wenschelijk is, dat IJ mui den eene zelfstandige gemeente worde." De vergadering was zeer druk be zocht; wel een bewijs van belangstel ling in deze zaak. Na opening deden zich «dadelijk onderscheidene sprekers kennen als groote voorstanders van afscheiding. 'Met verschillende feiten werd aangetoond, hoezeer (de belan gen van IJmuiden afwijken van die der andere gedeelten der g Velsen. als Santpoort, Jan Gijzen- vaart, Wijkeroog e. a. en hoe weinig door het gemeentebestuur van Velsen werd rekening gehouden met die uit eenloopt de belangen. Onder «meer bleek, dat IJmuiden met ruim 7000 van de 16.300 inwoners lang niet in die verhouding in den. Raad is vertegenwoordigd; dat het een zeer groot bezwaar is, dat niet te Umuiden, maar te Velsen het ge meentebestuur zetelt enz. enz. Het aan tal sprekers, dat de scheiding drin gend aanbeval was groot. «Ook de heer Sdhuitemaker, raadslid, was van te genstander in voorstander veranderd na ernstige overweging. De heer Vermeulen, ook raadslid, bestreed de scheiding op grond van financieele bezwaren. Volgens diens overtuiging zou de belasting voor de IJmui'denaren veel drukkender wor den en stijgen van 2 tot minstens 5 van het belastbaar inkomen. De vergadering, die voorstelling overdreven achtende, besloot bij ac clamatie tot het samenstellen eener commissie als bovenbedoeld. Na ee nige discussie over het aantal te kie zen commissieleden werd met alge- meene stemmen, op voorstel van den heer Janzen, besloten tot verkiezing van zeven commissieleden. Bij een vrije stemming waarbij besloten werd, dat diegenen geacht zouden worden gekozen te zijn, die het grootst «aantal stemmen op zich vereenigd hadden, werden gekozen de heeren: Reygersberg (48 st.), de Boer (42 st.). Haak (41 st.). Roggeband (40 st.), Janzen (33 st), (Zwager (32 st.), en Knaap (26 st.). De Heeren Reygersberg en de Boer meenden wegens drukke werkzaam heden te moeten bedanken, waarvoor in 'de plaats traden nadat nader hand ook de heer Hegtkamp (die 24 stemmen verkreeg) bedankt had, om dat hij te ver «afwoonde, de heeren Langeveld «e® Beusekoro. Aan deze oommissie is alzoo opgedragen te on derzoeken, of splitsing der deelen en vormen van eigen gemeente voor IJ muiden gewenscht is. Omtrent de voor te stellen grensscheiding werd aan de commissie vrij mandaat gegeven. Op voorstël van den heer Vermeulen werd de navolgende motie aangeno men: „De vergadering van 'ingezetenen van IJmuiden, .gehoord de discussiën over even- tueele gemeente-splitsing, spreekt den wensch duidelijk uit, dat het gemeen tebestuur van Velsen met de 'werk zaamheden van Gasfabriek en Water leiding en politiereorganisatie voort ga alsof geen gedachtenwisseling over gemeentesplitsing aanhangig is, hoe wel het wenschelijk blijft met de tech nische uitvoering dier werkzaamhe den daarmede rekening te houden." Dit naar aanleiding van het korte- lings genomen besluit om voor de ge- meente Velsen de op te richten Gas fabriek en Waterleiding in eigen be heer «te nemen. 'Der commissie werd opgedragen van deze motie afschrift te zenden aan het gemee n tebestuur Motorbotiters. Vrijdag arriveerden alhier twee nieuw model vissctoers vaartuigen, nl. de motorbotters Ferdinand Louts' IJ M 138 en „Jeanette" IJ M 139. Deze schepen zijn gebouwd voor rekening van de N. V. Eerste Nederl. Motor- visscherij. gevestigd te I.Tmuiden. Di recteur de heer G. Hofer. commissa rissen de heeren Jbr. A. P. K. H. van Suchtelen van de Haere, burgemees ter van Urk, F. L. Nix, genensioneerji kapt. Infanterie O. L. te Haarlem, D. Meyer, lid van den Raad der gemeen te Helder en E. de Groot, kapitein van de stoomboot Havelaar te Kampen, Deze botters zijn voorzien, behalve van volledig zeiltuig, van petroleum - motoren, die kunnen ontwikkelen 60 I. P. K. Ze zijn gebouwd op de werf van de N. V. Scheepsbouw-maatsch. voorheen H. Schouten, te Muiden, bij Amsterdam. Bovendien zijn aange bracht dynamo's voor het ontwikke len van electrisch licht. De schepen zijn 95 voet lang, 21 breed en diep 91/2 voet achter, tegen 7 voet voor. Ze zullen visschen als stoomtrawlers met het grondschepnet (trawlnet) en zijn daarom voorzien van winsen, galgen en borden. Naar we vernemen, ligt 't in de be doeling 12 zulke schepen te doen bou wen. Er is bereids een derde opsta pel gezet. De eigenaardige vaartui gen hadden heden veel bekijks. HET CASINOBAL. H. M. de Koningin «en Z. K. H. Prins der Nederlanden vereerden Vrijdagavond het eerste Casino-bal met Hunne tegenwoordigheid. 'Even als zoovele voorgaande jaren werd deze luisterrijke avondpartij weder in het hotel „Den Ouden Doelen" ven, welke zalen in schitterende ver lichting «en uiterst smaakvolle versie ring prijkten. De vorstelijke personen werden door de commissarissen van het Casino ontvangen en op de ge bruikelijke plechtstatige wijze binnen de feestzalen geleid. DE OUD-MINISTER CREMER. Volgens hier 'te lande ontvangen te- legraphisch bericht is de oud-minister Cremer. die vergezeld is van zijne eohtgenoote, voor eenige dagen te Gal cutta aangekomen. Tegen 31 Januari hoopt bij te Ran goon, tegen half Februari te Penang te zijn, dn de laatste stad tot het bren gen van een bezoek aan de familie al daar van mevrouw Cremer. UIT EEN JONGENS OP STEL OVER DE AARDAPPELEN. Net als er een ziekte onder de men- schen is, is er ook een ziekte onder de aardappelen, die men aardappel ziekte «noemt. «Deze ds slecht vooral voor de boeren, maar voor de anen- schen en dieren ook. Ze zijn «afstam melingen uit Amerika. Columbus bracht ze eerst in «Spanje en «daarna in andere landen. (Ze worden ver- 'deeld in late en vroege soorten. De vroege worden het eerst gepoot en de late het laatst. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG Bij de 75-jarige weduwe Duins te Amsterdam is Vrijdag tijdens haar af wezigheid, op klaarlichten dag tus- schen 1 en 2 uur, «ingebroken. Alles werd overhoop gehaald, kas- ten opengebroken en een bedrag van ongeveer ,100 ontvreemd. Van daders geen spoor. EEN AUTOMAAT VOOR 2£ CENT STUKKEN. Aan den heer Presburg te Rotter dam is het gelukt een automaat te maken, die na in werping van een dub beltje, vier 2| centstukken tea*uggeeft. 'Over -den verkoop dezer vinding wordt reeds onderhandeld. ERNSTIGE AANVARING. Vrijdagavond heeft op het 'Noord- zeekanaal nabij1 de Petroleumhaven Amsterdam een ernstige «aanvaring plaats gehad tusschen het van IJmui den naar Amsterdam opvarende stoomschip „Aire" en de sleepboot Westerdok', die van Amsterdam kwam met «een zolderschuit met steen kolen, bestemd voor de Hembrug. Door den schok vielen twee opva renden overboord. Gelukkig werden beiden gered; bij het ophalen bleek evenwel dat een hunner door beknel ling een beenwond gekregen had. De „Westerdok" beliep belangrijke averij, en werd, om zinken te voor komen, nabij de~Petroleumhaven aan den 'grond gezet. POKKEN. Te 'Oosterhout is Vrijdag door den inspecteur van de volksgezondheid', 'dr. van der Hagen, een geval van «pokken geconstateerd bij een jonge ling, die eenigen tijd te Rotterdam als drukkersgezel is werkzaam geweest. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen, terwijl de jongeling ter verpleging naar het huis voor lijders aan besmettelijke ziekten is vervoerd BRANDEN. Te 'Sprundel bij Rozendaal is Vrij dag ihet huis van J. v. d. M. op het Oosteind geheel afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. Alleen een koe en een varken heeft men kunnen red den. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Te 'Finsterwolde is de behuizing van mej. de Wed. J. Modderman, be woond door vier gezinnen, gedeelte lijk afgebrand. Verzekering dekt de sahade. DE STALHOUDERS EN DE VER KIEZINGEN. Dat <een rijtuig voor de 'Landbou werskiezers die soms ver van de stem bus verwijderd zijn, van groot be lang is, bleek deze week op twee plaatsen in Gelderland. In de Kath. kiesvereeniging te Wamsveld werd geklaagd, dat het stembureau zoo ver uit den weg was hij gemeenteraa verkiezingen en waarom men besloot bij verkiezingen de kiezers per rijtuig te doen afhalen. De gemeenteraad van Zevenaar be sloot afwijzend te beschikken op een adres uit Babberich, om daar een stembureau te vestigen. Een der gron den voor afwijzing is, dat «de rijtuig verhuurders schade zouden lijden, wanneer de kiezers niet meer behoef den te rijden 1 (Vad.) OUDE RAADHUIZEN. Donderdag 1.1. zijn te De Rijp er Graft (Noord-Holland) raadszittingen gehouden waarin besloten is pogin gen te doen om de oude raadhuizen aldaar te restaur eer en volgens de plannen, daartoe opgemaakt door den architect J. F. L. Frowein, .te 's-Gravenhage. Het raadhuis te De Rijp werd in 1630 door den beroemden waterbouw kundige Jan Adriaansz. Leeghwater gebouwd, wiens gedenksteen in een j der gevels ingemetseld is, toen ,-n 1875 aijn driehonderdjarig geboortefeest in De Rijp, zijn geboorteplaats, ge vierd wend. Het gebouw van monumentale op vatting ds nog in vrij. -goeden staat, doch heeft meermalen veranderingen ondergaan. Het raadhuis te Graft daarentegen, in 1613 gebouwd, door een bouw meester wiens naam niet bekend verkeert in hoogst bouwvalligen toe stand en is zoowel in- als uitwendig zeer gewijzigd en in den loop der ja ren ten dieele gesloopt. Eenmaal in zijn vroegeren toestand terugge bracht, zal dit raadhuis, een zeld zaam voorbeeld van fijne en schilder achtige architectuur, van de 17e eeuw, ongetwijfeld onder de schoonste raadhuizen in ons land kunnen ge rekend worden. WELDADIGHEIDSZEGELS. In een stukje over de weldadig heid szegels schrijft het Hbld. o. m. Nog slechts enkele dagen, de 31e Januari is de allerlaatste, en de wel dadigheidszegels, uitgegeven door de Amsterdamsche Vereeniging ter bë- strijding van de Tuberculose, zullen «niet meer geldig zijn. Die laatste dag, door de philatelist en waarschijnlijk met verzamelaarsgenot tegemoet ge zien, komt voor de mienschlievende vereeniging en voor de lijders, die zij steunen wil, helaas veei te vroeg. Want al is er flink gekocht in die en kele weken na 3 Januari zijn nog onga/oeer 120.000 zegels verkocht het resultaat heeft de verwachtingen toch allesbehalve overtroffen. Hoe veel de totale verkoop op 't oogenblik bedraagt, valt niet nauwkeurig te be palen. maar zeker is die iets meer dan 1 millioen zegels. 'n TRAM-MOP. Op den hoek van een straat, bij een wissel. De bestuurder wil al weder vertrek ken, .als een jongen komt aangeloo- pen. De bestuurder remt haastig. Jongen: Lijn 3? Bestuurder: Ja! 'Jongen: O, rij dan maar door, dan rij je goed! ,(L. en V.) LONDENSCH. Het kon Vrijdagavond een stadge noot gebeuren, dat hij, op een kruis punt van straten in het Westen der stad «aangekomen, werd aangespro ken door twee bejaarde dames, die. in onzekerheid «en verwarring ge bracht door 'den dikken mist, tiem vroegen: „MeneeT, kunt u ons ook zeggen, waar we hier zijn? Is ,dat de brug daar vóór ons?" Het bleken dames te zijn* die Den Haag goed kennen, en er overal den weg weten. De mist was dan ook buitengewoon dik. De -wagenbestuurders der iele,etni sche tram hebben een zwaren avond 'ehad. Twintig meter voor de tram uit kon men iemand die op de rails liep, niet zien. Het wias Londensoh. (Vad.) WAT ER VAN MARINUS DE JONG WERD. Er zullen onder onze lezers nog wel zijn, die zich zullen her kun eren hoe Mariinus de Jong vóór ruim 25 jaren te 's-Gravenhage werd veroordeeld jens moord op den jongen Marius Boogaard en deswege werd veroor deeld tot 25 jaren gevangenisstraf. Einde 1905 had hij zijn straf uitge zeten en werd hij ontslagen met de vrije beschikking over zijn wil, zijn uitgaanskas en zijn geld. Z'n geld? Ja. Want z'n moeder sinds kort overleden die veel van hem hield, bad in de volle overtui- gi/ng, dat haar zoon de tuchthuis-mi sère zou doorstaan, de toekomst voor o ogen. Wat hij wel zou moeten be ginnen, 'als hij weer in de maatschap pij zou treden. Zonder geld en zonder vrienden, zonder familie wellicht. En mot d'ie gedachte sloot zij een verze kering op haar zoon m betaalde van haar armoedje want de vrouw had het zelf allerminst breed 25 jaar lang de premie, die naar verhouding gering was, aangezien die Verzeke ringmaatschappij van meening was, idat de gevangene het toch niet zou (uithouden en die premie bij voorbaat reeds als pure Verdienste beschouw \l Doch hierin tastte zij mis en ze had aan dit niet alledaagsohe postje eex strop. Want heit overeengekomen be drag is tot den laatsteen cent uitbe taald geworden. Daar stond De Jong nu vrij én met een somme gelds, maar toich voor de g „waarheen Toen nam z'n tweede zuster, een weduwe met een 24-jarige dochter, echtgenoot» van een ministerie-ambtenaar, hem op in haar huis. En daar werd de ont slagen tuchthuisboef vol toegenegen heid verzorgd. Toen hij wat op verhaal gekomen was en zijn lichaam zich had aange past aan de betere voeding en het zachtere bed, werd hij langzaam ge wend aan het schitterende, holle le ven. Eerst liep hij in den donker en later in den schemer, steeds nog met zijn geleide, schuw en 'angstig als een op gejaagde hond. Vreesde hij de' menschie®, die allen naar hem keken, zooals hij dacht, en die er om giegeldem als hij schrikte van het rumoer om 'm heen. Totdat hij- weer had geslingerd het volle scherpe licht en langzamer hand de samenleving was binnen gevoerd. Toen liep hij weer langs den weg ■als elk ander, in colbertje, met een dopje, stropdasje en kuierstok, dan dylike, voelde hij zich weer op z'n gemak, heel op z'n gemak. Zeflfs zoo, dat hij zich voor z'n 24-jarige gehuw de nicht begon te interesse-eren Toen liet ze haar echtgenoot en oude moeder i® den steek en' ging met hem er van door. Dit was de dank van oomlief aan zijn zuster, die hem had' opgekweekt, vertroeteld en verzorgd die verleiding van haar eigen kind. Het is die „Sumatra Post", waaraan dit verhaal is ontleend. („N. v. 'i N.") Van ingezonden stukken, gepia of niet geplaatst, wordt de kopie inzender niet teruggeven. Voor den inhoud dezer rubriek de Redactie aLch niet aamsprakeli: Haarlem, 18 Jan. 19 Den ge achten iheer Redacteur Haarlem's Dagblad. Mijnheer! Heden, Vrijdagavond, viel mijn op 'een bericht in uw geëerd blad, houdende eene mededeeling betrefl de de actie, door de iStucadoorsge lenvereeniging deze week begonn ten doel hebbende inkorting van x werkdag, strekkende tot beteugel der werkloosheid. Zóó gelezen, wo de 'indruk verwekt, 'alsof er werkio heid heerschte onder de stucadoors zeilen. Nu is niets minder waar d dat. Er is integendeel overvloed werk, en daardoor "is-, er niet <ail< niemand der Haarlemsche stu doorsgezellen zonder werk, ma,ar z er zelfs stucadoors uit anderê pla sen [hier werkzaam, daar «er een kort «aan Haarlemsche werkkracht Tengevolge hiervan is dan ook do de Haarlemsche Vereeniging van Si cadoorspatroons besloten, met inga van a.s. Maandag met kunstlicht laten werken, en in geval van weij ring van de zijde der gezellen, liev den arbeid geheel stop te zetten, di dergelijke onzinnige dwingerij te dl den. Hierbij komt nog dat bij invi lende vorst de arbeid riiet kan word* voortgezet, en het dus in het belai van werklieden, patroons en dire ties is, dat van het huidige gunstij weder geprofiteerd wordt, daar hl nog vroeg in den tijd is, en eenij weken vorst (in casu gedwongen werl loosheid) lang niet onwaarschijnlii zijn zou. In verband met bovenstaande is houding der gezeUenvereeniging da ook zóó ontactisch, ja ik zou zeggei zóó onzinnig, dat men niet kan b grijpen, dat verstandige mensche ziah daartoe leenen. Ik ben dan ook overtuigd, dat, a men de stucadoorsgezellen man vck man vroeg, negentig procent het m bovenstaande regelen eens zijn. «Hoogachtend, UEd. dw. dr., H. DOING, Stucadoo Mijnheer de Redacteur! Zoudt u zoo goed willen rijn onderstaand stukje te plaatsen? IETS UIT DE KAZERNE TE HAARLEM, t Is half één. De manschappen k< men uit d0 cantine .op de kamer, on aan ',t middagmaal te beginnen. Z hadden zich zoo voorgesteld een lel ker potje te «krijgen. Daar komt d sergeant van de week met de ©ten balers terug uit de keuken. „Jongens, wiat is het?" is de vraag ,/Capucijners', is hef, antwoord. „Wat. capucijners! Weet j& wat zegt de 'een, ik eet niet. Ik ook niet ■zegt de ander, en zoo zeggen ee alle maal. En het eten blijft onaangeroerd bij' het derde en vierde bataljon. Daai 'komt de luitenant van den dag. ,,ïn ordie, staat. Wordt hier nièl *geten?" is zijn vraag. „Neen, luitenant', is het aaiwoord De luitenant van den dag naar der kapitein Van de week. „Waarom eten jelui niet?" „We lusten het niet, kapitein. „Zoo, en waarom niet?" „Ja, kapitein, Maandag hadden we boonen, «Dinsdag hadden we snert.l Woensdag capucijners en nu Vrijdag capucijners." „Maar noem jij snert dan bobnen?"| „Ja, kapitein, boonen met water' (en met recht). De kapitein gaat weg en «de man4 schappen zitten den geheelen dag zon der eten. Zij hebben slechts eenmaal aardappelen gehad. Zij moeten deze vijf dagen toch 5 cent voor liet sahil- len van aardappelen (betalen. De offi cieren zeggen wel: „we zullen de klacht overbrengen", maar het helpt niet. «De manschappen blijven nu met de hoop zitten dat zij de volgende week maar éénmaal boonen en één maal sniert zullen «krijgen. Het eten op zichzelf kan ook verbeterd worden. EEN INFANTERIST. MISHANDELING. De substituut-officier van justitie ■eischte tegen B. V. te Brakel, die al daar H. C. 'v. D. met een mes in den rug stak, één jaar gevangenisstraf. MEINEED. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in booger beroep uitspraak ge daan in de zaak van den 20-jarigen Jan v. d. B„ t© Uffelte, gem. Havelte, die door de rechtbank te Assen, we gens meineed «als getuige in een zaak van eenvoudige miihaodeling, is ver oordeeld tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek der roorloo- pige hechtenis. Het hof heeft het vonnis bevestigd behalve ten aanzien der straf en die bepaald op 1 jaar en 5 maanden, mei aftrek der preventieve hechtenis. HEVIGE BRAND. Te Parijs is bericht ontvangen dat een hevige brand het landgoed van graaf Tolstoj, intendant van hei kroondomein en neef van dn eohrij -

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2