EMBLEM'S EaEBLAD Uit de Arbeiderswereld Feuilleton. De Verdwijning van Gerald Rathbone BinneolaoÉ DE BEVOLKING VAN ONS LAND. Aan de statistiek ■van dien loop der bevolking in Nederland over 1905, die thans door het Centraal Bureau voor de statistiek in bet LXXVIIe nummer zijner „Bijdragen" is in het licbt ge zonden, wordt het volgende ont leend Op bet einde van 1905 bedroeg de bevolking van ons land 5.591.701 zie len, waarvan 49.6 pet. mannen en 50.4 pet. vrouwen. Bij beide geslach ten was de toeneming, evenals in vo rige jaren, ongeveer gelijk en be droeg 1.49 pot. Door meerdere ge boorte dan sterfte zou de toenenung 1.56 pet. hebben bedragen. Zoodat 0.07 pet. afneming werd waargeno men door meer vertrek dan vesti ging. In de «groot© gemeenten met meer dan 30.000 inwoners bedroeg de to tale toeneming 1.76 pet., waarvan 1.52 pet. door meer geboorte dan sterfte en 0.24 pet. door vestigingsoverschot. In de overige gemeenten was die totale toeneming 1.33 pet., welke de resultante was van 1.58 pet. toene ming wegens gebooirte-overschot en 0.25 pot. wegens meer vertrek dan vestiging. Nog altijd wordt dus het platteland ontvolkt, om de bevolking der groo te gemeenten te versterken. Intus- schen wordt dit verschijnsel minder en blijkt uit de cijfers voor 1905, dat naast enkele zich snel u'tbreiemde groote gemeenten (Apeldoorn, Breda, Enschedé 's-Gravenhage, Rotterdam en Schiedam) er andetre zijn waar de toeneming betrekkelijk gering is. In niet minder dan 13 van de 24 voor naamste gemeenten bleef het toene- mingspercentage soms ver beneden dat van het rijk (Amsterdam, Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, Gronin gen, Haarlem, Den Helder, Leeuwar den, Leiden, Maastricht Utrecht en Zaandam). Het aantal levend .geborenen dat 170.167 bedroeg (in de verhouding van 100 meisjes tot 105.13 jongens), was in verhouding tot de bevolking 30.8 per 1000 inwoners, weder kleiner (en wel 0.3 0/00.) Sedert 1860 werd het hoogste relatieve geboortecijfer aan getroffen in 1876 n.l. 37.1 per 1000 in woners. Sedert daalde liet schier re gelmatig tot het cijfer van 30.8 in 1905. Met betrekking tot de levenloos aangegevanen, in 1905, 7173, verdient opmerking, dat zoo bij wettig als bij onwettig geborenen het relatief aan tal levenloozen dalende is. Door echtscheiding werden in 1905 766 'huwelijken ontbonden, terwijl 183 scheidingen ;v-an tafel en bed plaats vonden. Het aantal echt schei dingen neemt sedert langen tijd steeds toe. Op 100 gehuwde paren kwamen sedert 1860 de volgende aan tallen echtscheidingen voor gemid deld per jaar in 1860^-'69 0.18 1870 —'79 0.23, 1880—'89 0.35, 1890—'99 0.57, 1900—'040.69 en in 1905 0.75 VESTIGINGSVERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Op 29 Januari zal in werking tre den het tusschen Nederland en het Duitsohe Rijk gesloten vestigingsver drag. Van dien datum af zullen onder danen van elk dier Rijken om aan spraak te kunnen maken op het recht om zich binnen het gebied van het andere Rijk le vestigen of bij voort during of tijdelijk aldaar te verblij ven, behoudens naleving van de daar geldende wetten en verordeningen, in het bezit moeten zijn van een geldig paspoort, Qf wel zullen de in Duitsch- land gevestigde of verblijvende Ne derlanders moeten zijn voorzien van een door den commissaris delr Ko ningin afgegeven nationaliteitsbe- wijs en de in Nederland gevestigde of verblijvende Duitscbers van een door de bevoegde Duiitsche autoritei ten afgegeven ,Heimatschein" welk laatste stuk evenals het natiouali- teitsbewijs binnen de laatste vijf ja ren vóór den dag «van de vertooning moet zijn afgegeven of voor vernieu wing geteekend en de handteekening van den houder moet dragen). Wegens de befeekenis, die aan 'het nationaliteitsbewijs voor in Duitsch- land gevestigde of verblijvende Ne derlanders is gegeven, acht de minis ter van binnenlandschc zaken ten zeerste gewenscht, dat de behande ling van aanvragen om afgifte of voor vernieuwing afteekenen van deze be wijzen steeds ten spoedigste en op de meest doelmatige wijze plaats hebbe. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft de burgemeesters der gemeenten in deze provincie met een en ander in kennis gesteld on der mededeeling, dat het voor ver nieuwing afteekenen van de nationa- liteitsbewijzen door hem behoort te geschieden. Op verzoek van den minister heeft de commissaris voorts de burgemees ters udtgenoodigd op doelmatige wij- ee zooveel mogelijk bekend te ma ken hetgeen hierboven is gemeld. TWEE KINDEREN VERBRAND. Aan de 's-Hert. Ct. wordt uit Den Dungen geseind Vrijdagnacht is een boerderij afge brand op het Boschpad bewoond door den heer Groenemdaal. eigenaar de heer Meulenhroek. Twee kinderen zijn verbrand en twee kalveren kwa men in de vlammen om. Het 'huis is verzekerd, de inboedel niet. Van een ander oorrespondent ver nam het blad nog de volgende bijzon derheden De brand brak Vrijdagavond om streeks kwart voor elven uit. Groe- nendaal w.as er in geslaagd zijne bei de kinderen te redden en was weer het brandende huis binnen gegaan om ook zijn vee nog te trachten te redden. De kinderen zijn hun vader, zonder dat deze het wist, toen na ge- loopen en hebben den dood in de vlammen gevonden. Algemeen vermoedt men in het dorp, dat de brand het werk van een brandstichter is geweest, waarvan «de 19- of 20-jarige knecht van den heer Groenendaal wordt verdacht. Deze was dan vorigen dag weggejaagd en men denkt, dat hij uit wraak het huis in brand, heeft gestoken. De schuurdeur was open men zegt, dat die niet geopend is kunnen wor den dan door iemand, die er goed mee op de hoogte was. Toen de brand was uitgebroken werd er, zoo ver telt men, aan de deur van de boerde rij gerammeld en geroepen ,,Er uit Teen men buiten «kwam was er nie mand te zien. Eenige Dungemaren ge- Ijooven, dat de brandstichter door deze waarschuwing den bewoners zelf nog de gelegenheid heeft willen ge ven zich te redden. Vrijdagmorgen is bovenbedoelde knecht met. de stoomtram uit Schijn- del naar Den Dungen gekomen. Er werd door personen in de tram over den brand gesproken en bet vermoe den geuit, dat hij de schuldige was. Hij zeide daarop, „dat hij «gerust naai- Den Dungen durfde komen". In Den Dungen zou hij zich naar liet raadhuis hebben begeven, en de deur zou achter hem gesloten zijn gewor den. Wat er van dit bovenstaande, dat uit den mond van dorpelingen is ge hooid, waar is, weten wij niet. Wij hebben geene besliste bevesti ging daaromtrent kunnen krijgen. DOODGETRAPT. Te Gastel bij» Razendaal heeft het 12-jarig zoontje van' M. van Zundert, dat kort achter een op stal gebracht wordend paard liep, daarvan een trap tegen het hoofd gekregen, ten gevolge waarvan het kort na dien is overleden. EEN BUITENKANSJE. Een schilderij, voor eenige jaren op een boeldag van de familie van C. voor 1.25 gekocht, is dezer da gen door den eigenaar van B. te Hoo- gezand: aan een oudheidkenner te Groningen verkocht voor honderd gulden LIJK OPGEHAALD. Te Rozendaal is uit den Vliet door twee schippers het lijk opgehaald van den voor ruim zeven weken ver misten timmermansknecht W. van den Boom. Het lijk is door de fami lie herkend. EEN PAARD OVERREDEN. Nabij de Stalenlaan te Den Haag is Zaterdagmiddag een paard door een stoomtram der H. IJ. S. M. overreden en. gedood. De locomotief geraakte uit de rails. Het verkeer ondervond slechts geringe vertraging. ZENDINGSBIJEENKOMST. In het Toussainthuis te Den Haag werd een zendingsbijeenkomst ge houden, uitgaande van verschillende vereenigingen in ons land, die op het gebied «der zending werkzaam zijn. Jonk vrouwe De la Bassecour Caan, die de samenkomst opende, deelde mede, dat zendelingen op de Sangir- en Tal aut-eilanden den titel dragen van Dienaren des Woords, daar de Regeering een subsidie aan het werk geeft ten behoeve der gevestigde Christengemeente aldaar. Door den heer P. Kelling, hulppre diker op Sangir, werden daarna ver schillende mede d eel >ngen gediaan over en in verband met den zendin^s- arbeid in die gedeelten van Indië, waar hij werkzaam is geweest. Een korte uiteenzetting van de geographi- sche gesteldheid der Sangir-eilanden, benevens van den toestand der bewo ners, vlocht spr. daarbij in. Vóórdat de zendelingen hun arbeid hadden aangevangen leefden die bewoners on der het heidendomafschuwelijke wreedheden «gingen met de uitoefe ning van hun godsdienst gepaaid. Op hun „godsdienstige" bijeenkomsten werden bloeddorst, wreedheid en ra zernij gewekt en vijftig jaar geleden bij de «komst der zendingen, nam de geheel© bevolking aan die bijeenkom sten deel. Groot waren de moeilijkhe den, die aan het zendingswerk wer den in den weg gelegd moeilijkhe den vooral te wijten aan het tyran- niek fanatisme van een radja Pon- ito, die .later op klachten van zijn eigen ouderhoordgen door «de Regee- ring naar Java ward verbannen. Maai- ook van de zijde van ©en niet door spreker genoemden Europee- schen bestuursambtenaar werden de zendelingen gedwarsboomd, en de inlanders en inlandsche hoofden, die voor hun Christendom uitkwamen, moesten het zwaar ontgelden. Ten slotte kwamen «de handelingen van «dezen vertegenwoordiger van het Gouvernement ter oor© van de Re geering hij werd overgeplaatst naar Sumatra en «een betere tijd brak aan voor de zending op de Sangir-eilan- den. Een groot aantal inlanders be zoekt thans de bijeenkomsten, die ge houden worden ter voorbereiding tot den doop en de belijdenis. Daarna wees spr. op het gebrek aan mannen en vrouwen, «die ztch aan het werk der zending willen wij den niet zijn vrouw moet hij in 32 christengemeenten met 11.600 zielen, waarvan 3100 lidmaten, werkzaam zijn. Vooral voor het onderwijs van wege de zendmg komen krachten te kort, om „het werk over te nemen van de den christelijken godsdienst vij andige gouvernements-onderwij- zers". Spr. zeide van die vijandige gezindheid verschillende treffende voorbeelden te kunnen geven. Met een opwekking aan alle vrien den der zending om steun voor het werk op de Sangir- en Talaut-eilan- den, eindigde spr. Op een vraag, door prof. Ivruyf ge daan, antwoordde spr., dat de mees te neutrale onderwijzers op Sangir vijandig tegenover het Christendom staan, hoewel ar wel eenigen zijn, die oo kbruikbaar zouden zijn voor het onderwijs vanwege de zending gegeven. Gevruagd naar de medische zending, zei spa-., dast ook m dit op zicht groote behoefte bestaat aan hulp. Daarna werd de bijeenkomst met gebed gesloten. IN HET BRAAKHOK. Men schrijft uit Friesland aan ,.De Ned." Bern van de voornaamste werkzaam heden voor de arbeidersbevolking ;n den Friescheai bouwhoek gedurende de eerste wintermaanden is de vlas bereiding of het zoogenaamde „bra ken". Iemand, die zulks nog nooit ge zien heeft., kan zich niet voorsteden, hoe treurtjg deze .arbeid is, ©n alleen het van ouder op ouder gewoon zijn aan de toestanden, maakt, dat men, tevens noodgedwongen, zich voor deze werkzaamheid laat leetnen. Reeds zeer vroeg in dien morgen, gewoonlijk nooit later dan 5 uur, begeeft de vlas- braker zich met een brandende lan taarn naar „het hok", waar hij ver der den ganscheta dag tot 's avonds 7 uur in een wolk van zeer scherp it prikkelend stof zal doorbrengen, met aftrede van hoogstens twee uren voor eohiafben «ön rusten. Het eerste werk is het schoone vlas, dat den vorigen dag bij de kachel of in het zwakke winterzonnetje of op den oven van ©eto goedgezinden bak ker is gedroogd, te „beuken", zood'at do harde «en taaie bast, die de vlas vezel omsluit, gedeukt en gebroken wordt. Reeds dit beuken is zwaar werk en eisclit alle .kracht, want hoe beter d«it geschiedt, hoe lichter de verdere arbeid valt, Daarna komt het aldus gebeukte vlas bij hand vodden ondier een lang vijfvoudig mes in «hout gevat, en door de rechterhand telkens in «hakkende beweging op en neer ge« lieven, terwijl de linkerhand! de tie be werken stof er onder 'door haalt. Hierdoor valt die bast in duizend stuk jes neer, maar wordt tevens ook ver oorzaakt «die vreeslijke stofopjaging, die niet zelden allerlei ongesteldhe den en kwalen ten gevolge heeft, en de meeste brakers er doet uitzien als lijders aan borstziekten, terwijl aan houdend hoesten verraadt, wat er in de longen aanwezig is. In den middag komt hetzelfde vlas, dat nu des morgens door „de braak yin «de meeste verkeerde bestanddee- len gezuiverd is, op dezelfde wijze weer in bewerking onder een ander werktuig, waarvan de messen scher per zijn, en waarbij inzonderheid een groote vlugheid en vaardigheid aan dan dag gelegd moet worden, zal al thans het product niet bedorven wor den. Daarna wordt met een gewoon mes op een stuk letter, hetwelk men aan het linkerbeen bevestigd heeft, nog eenmaal dezelfde handvol vlas bewerkt, om ook de laatste stukjes van d©n bast te verwijderen, en daar na de aldus van alle onreinheid ge zuiverde grondstof in busselen van be paald gewicht gebonden, om zóó te worden, verkocht en afgeleverd. Dat door de brakers met verlangen wordt uitgezien naar dein Zaterdag, waarop men het werk e«eu weinig vroe iger eindigt., en nog veel meer naar het voorjaai', als er weer huiten in de frissch© natuur kan worden gewerkt- laat zich denken. Toen eenige jaren geleden iemand uit Holland in een dergelijke braak- inrichting -werd gebracht, kon de man ternauwernood geloovem, dat het mo gelijk was den ganschen dag in zulk een© onzuivere, prikkelende atmosfeer te wierken. -en vond, dat het er geen uur in uit te houden was. H©t eerste wat hij sprak toen hij weer buiten kwam, was „Ik dank God, dat ik geen braker ben 1" In den gewonen, regel krijgen de meesten hunner in d©n beginne dan ook „de koorts", totdat h©t lichaam weer aan dezen arbeid gewoon is. En wat nu de verdiensten zijn He laas, dat deze bij lange na niet aan de zwaarte en moeilijkheid van het werk beantwoorden. Daar zijn huis vaders, die met dit werk 4 of 5 per week verdienen. Sommigen ƒ7 of ƒ8. Een zeer enkele, die met inbegrip van 't verkochte afval «boven de 10 komt. Ten slotte een zeer onnoozele vraag„Maar waarom staken, die honderden arme mannen en jonge lingen dan niet, als het werk zoo moeilijk is, en de verdienste zoo klein Och, omdat zij werken willen en ©ten moeten, en er niemand is, die het voor hen opneemt, of een middel weet om betere toestanden in het le ven te roepen. En toch is het noodig, dat ook eens aan dezen nijveren boe renstand met ea-nst «en toewijding wordt gedacht. M. E. T. Men bewere va-ij, dat Spakenburg een halve «eeuw achter is bij het ove rige deel der wereld, op 't punt van den tijd is het vóóruit. Immers nu is hier ingevoerd de Midctel-Europee- sche tijd, ten gevolge waarvan de jongens thans nog met «donker naar school gaan en de zon nog twintig minuten nadat de torenklok heeft aangewezen, dat ze moest ondergaan, nog brutaalweg schijnt. ..'t Is sjand" zeggen de visschers, die zich met hand en tand houden aan hun almanak. DE GEVOLGEN VAN EEN BRAND. Men herinnert zich, dat eenige da gen geleden op de tweede verdieping van een huis aan de Plantage Mui- dergracht te Amsterdam een zware binnenbrand heeft gewoed. Op de voorkamer stonden een paar linnen kasten, waaraan veel waterschade werd toegebracht, doch de goederen bleven ongedeerd. De bewoners kwa men dan ook weder op hunne woning en toen werd' alles nagezien. Vreemd stond men te kijken toen men de kas ten opengebroken vond en liet groot ste gedeelte van liet goed verdwenen was. Het vermoeden viel op een vrouw, die op de eerste verditeping had gewerkt en eens naar boven was gegaan om te zien of de brand nogal hevig was geweest. Aangifte volgde en nu bleek, dat het vermoeden juist was geweest. Ongemerkt had zij uit -de «kasten goed ontvreemd, in een pak gedaan en aan een kennis ter bewa ring gegeven. Die brand zal der vrouw nog lang heugen. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. „De Fiets" meldt: De automobiel heeft in het afgeloo- pen jaar in Amerika 134 'honderd- vier-en-dertig slachtoffers ge maakt. Dat is heel wat- Maar de spoorwegen maakten er in diezelfde 12 maanden 3969 negen- en-dertig-fionderd-negen-en zestig dooden en 12,514 twaalfduizend vijf-honderd-en -veertien gewonden. Dat is «heel wat meer. De Staking in de Amsterdamsche Haven geëindigd Namens de werklieden betrokken bij het conflict werd d.d. 18 Januari het volgende schrijven gezonden: Aan het bestuur der vereeni- ging van Werkgevers op Scheep vaartgebied, alhier. Mijne «Heeren! Namens de werklieden betrokken bij «het conflict aan de stoomvaart maatschappij „Oceaan", zijn wij zoo vrij UEd. het volgende voorstel te doen; Den arbeid wordt direct hei-vat na dat tot overeenstemming is gekomen over de 'hier voorgestelde overeen komst, met dien verstande, dat de ranglijst en de daar op volgende lijst, van de boot, zoowel als van de loods, gehandhaafd blijft, zooals die voor deze kwestie bestond. Bij -eventueele aanstelling van nog meerdere vaste arbeiders zal rekening worden gehouden met die ranglijst. De 33 aangestelde vaste arbeiders blijven op hun plaats, hierover zal nu niet meer gesproken werden. Mocht UEd. over deze aangeboden voorwaarden met ons willen spreken, zoo zijn wij beTeïd tot eene samen komst, tijd en plaats aan uw bestuur overlatende. Vertrouwende dat de concessie, door de arbeiders gedaan en in dit voor stel vervat een spoedige oplossing der kwestie bevorderen, hebben wij de eer te zijn, Namens de werklieden betrok ken bij ihet conflioht, De Commissie. Daarop antwoordde de Veree-ni- g'ng van Werkgevers op Scheepvaart- bied het volgende, d.d. 19 Januari. Aan den heer C. Posthuma, secretaris der Commissie in za ke het conflict aan de stoorn- vaart-imiaatschappij „Ofceaan." Kennis genomen hebbende van uw schrijven dd. 18 Januari 1.1., nader 'door u toegelicht, hebben wij de eer u te berichten dat wij ons niet kunnen vereenigen met de daarin gestelde voorwaarden waarop door de werk lieden betrokken bij het conflict aan de stoomvaart-maatschappij Oceaan de arbeid direct zoude worden her vat. Bij deze brengen wij te uwer ken nis dat 't onze uitdrukkelijke wensch «is dat de arbeid op de navolgende voorwaarden zal worden hervat; lo. De tijdens het conflict aangestel de vaste arbeiders zullen evenals het aldaar reeds vroeger aangestelde vas te personeel «in «dienst der stoom vaartmaatschappij „Oceaan" blijven gehandhaafd. 2o. De stakers en overige werklie den, dewelken z!ch uit eigen beweging tot 14 Januari 1.1. 's morgens ten 7 uur hebben beschikbaar gesteld en in dienst der stoomvaart-maatschappij „Oceaan" aan het werk zijn gegaan, zullen een werkboekje van de Ve-ree- niging van Werkgevers op Scheep vaartgebied ontvangen en zullen met inachtneming «der rechten van het vaste personeel in het vervolg den voorkeur genieten bij het aannemen van werklieden in «dienst der stoom vaart-maatschappij „Oceaan". To. De stakers, die na op 14 J anuari des morgens ten 7 uur door ons voor het laatst tot werken zijn aange spoord geworden, doch «hieraan geen gehoor hebben gegeven en aldus bij de staking hebben volhard, hetwelk in strijd is met voorwaarden van het Reglement, vervat in het werkboekje onzer Vereeniging, hebben dit werk boekje ingevolge art. 8c van het regle ment verbeurd. 4o. In overleg «met de directie van de stoomvaart-maatschappij „Oceaan' achten wij «het evenwel gewenscht c bij sub 3 bedoelde werklieden gadeel* lijk de gelegenihe'd open te stellen, n verloop van een door ons te bepak» tijd en gedurende welken zij zich ot berispelijk te gedragen zullen hebbel op voordracht van de directie de stoom'vaart-maatschappij ..Oceaan hun werkboekje weder terug te kri; gen. De namen der 51 werklieden dï n'mmer meer in liet bezit gesteld zul len worden van een werkboekje onze Vereen iging, brengen wij u door d hierbij ingesloten lijst ter kennis, we) klijst door de directie der stoom vaart-maatschappij „Oceaan" is op gemaakt en in onze handen gesteh geworden. 5o. Bij eventueele aanstelling vai vast personeel zij nu voor «eens en al tijd vastgesteld, dat den werkgever, hiervoor steeds vrije keuze gelaten za worden. Dit zijn onze uitdrukkelijke en nie te veranderen voorwaarden, waaro] de arbeid door de werklieden betrok ken bij het conflict aan do stoom vaart-maatschappij „Oceaan". me uitzondering van die bij sub 4 'tweed alinea bedoelden zal kunnen worde: hervat. Wij verwachten hierop uiterlijl Zondag 20 Januari, des middags te 1 uur uw antwoord zonder eenige bij conditie of reserve aan het adres vai onzen secretaris Gelebesstraat 33 te Amsterdam. Indien dan de staking aan d stoomvaart-maatschappij „Oceaan Maandag 21 Januari Januari e.k., de morgens te 7 uur n i e t is opgeheven zullen wij ons genoodzaakt zien al 1 stakers uit te sluiten en de stoom vaart-maatschappij „Oceaan" va: andere b 1 ij v e n d e werkkrachten t voorzien» Hoogachtend, Het bestuur der Vereen:gin; van Werkgevers op Scheep vaartgeböed. D© stakers waren bij De Jong o; den O. Z. Achterburgwal in vergade •ring bijeen, toen het antwoord de werkgevers door tusschenkomst vcü h©t on der h an delingscomité hen be reikte. liet bestuur deed voorlezing van d uitvoerige missive der Werkgevers vareend-ging, wat onder groote stilt- geschiedde. Hoewel men e©n nedterlaag aai werklieden zij de had verwacht, had den de stakers zich blijkbaar toch nie gedacht, dat door die werkgevers al dus zou zijn vastgehouden aan d« voorwaarden, die zij verbonden aar de hervatting van den arbeid. Toei de vergadering vernam, dat 50 werk lieden beslist zouden worden uiige sloten, was duidelijk zichtbaar, da men deze bepaling in het geheel nie had verwacht. De namen der slacht offers werden nog een oogenblik ver zwegen, om eerst de stemming t« doen plaats hebben over de vraag, c de arbeid op die door do werkgever gestelde voorwaarden zou werden lier vat. Met meerderheid van stemmei (145 tegen. 27) werd hierop b e ve st i gend geantwoord. Daarop vernamen de stakers, wi« hunner niet meer tot den arbeid ii de haven zou worden toegelaten. E: «beerschte in de zaal groote verslagen beiddit einde was niet. gedacht. On der de slachtoffers was o. m. ook d- voorzitter der uurwerkersorganisatie Het bestuur zou officieel van het be sluit der vergadering kennis gevei aan het W«erkgever9bèstuur, terwij besloten werd Maandag a.s. aan he werk te gaan. Staande de vergadering werdet maatregelen beraamd om een onder steuningsacti© voor de slachtoffers oj touw te zetten. De bij het havenbe drijf betrokken werklieden ver eend gin gen zouden daarvoor in d'e eerst* plaats worden aangeschreven. Nog vernam men, <lat de stakers do zen strijd hadden aangebonden in d< hoop gesteund te zullen worden dooi de zusterorganisaties; toen de eenm den ander* zich tegen de actie der uur- werkers uitsprak, ontzonk wel gaan deweg de moed, maar hoopte nier toch nog op een eenigszins aanneme lijk terugtreden in het oude verband in welke hoop men is beschaamd ge worden. De staking in de haven beluoort dm thans tot het verledendat de rust liet havenbedrijf nu eens omgestoorc mag blijven, wordt zekerlijk geheopi door allen, die liet wel meernen mei Amsterdam en hare belangen. D© Gorinchemmers, die tijdelijk bi; de „Oceaan" werk vonden, zullen na genoeg allen weder naar hun woon plaats terugkeeren. Maandagochtend zal het aannemer (Naar het Engelsch van Guy Thorne). 55) Ik ben er zeker van. Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat er zoo lang er leven in dat lichaam is, ge vaar voor ons bestaat. Niet veel ge vaar, dat stem ik .toe alles is daar voor van den beginne af te goed ge regeld geweest. Maar toch is er ge vaar, en een gevaar dat grooter wordt. Waarom grooter wordt? Omdat tegenwoordig de couran ten van de geheele beschaafde wereld vol zijn van jouw naamomdat de oogen van de geheele wereld op dit huis in Regent's Park gevestigd zijn. Ja, daar is iiets van aan, Wilson. Nu had ik ook gedacht, «als heft lijk nu eens werkelijk gevonden werd, dan zou Miss Poole evenals de gehee le wereld zeker weten, dat de kerel dood was. Zouden wij dat niet kunnen klaarspelen Guest stak een sigaret aan. Ik denk het wel, zei hij, pein zend. Maar dan moet ik een experi ment opgeven, waarvan ik mij heel veel had voorgesteld. Vivisectie op' een mensch zou ons van zoo enorm groot wetenschappelijk belang zijn. Het is niets dan overgevoeligheid, dat de misdadiger niet aan de snij tafel wordt overgeleverd. Maar jij moet natuurlijk weten, wat je doet, William. Ik zal dan van dat experi ment afzien. Als het lijk gevonden wordt, dan mogen er natuurlijk geen sporen van iets dergelijks op gevon den worden. Wat is dus jouw voorstel, Gu-est? Laat mij nog even «rooken en na denken. Eenige minuten bleef hij doodstil, met bijna gesloten oogleden, zitten. Toen keek hij op. Zijn glimlach was zoo afschuwelijk in zijn gesle penheid, dat Gouldesbrough onwille keurig even achteruit deinsde. Maar die beweging was zuiver een gevolg van zenuwachtigheid, als 't ware on bewust, want hoe vreeselijk de woor den van Guest ook zouden zijn, Sir William Gouldesbrough had een plan dat nog veel erger was. Het lijk zal gevonden worden, zei Guesft. ergens in de rivier bii Wap- ping in den omtrek van de dokken, waair de bevolking van -het minste soort is. Het zal gewoon gekleed zijn. Als het ontdekt en herkend wordt daar zal ik voor zorgen dan moet het praatje gaan, dat Rathbone een voudig naar de achterbuurten ging en daar steeds dj©per en dieper zonk. Br zijn gevallen bekend van achtens waardige burgers, die plotseling uit eigen vrije beweging hun kring ver lieten en zonder eenigen verklaarba ren reden afdaalden tot de laagste rangen der maatschappij. De Quin- cey memoreert zoo'n geval in een van zijn laatste schetsen. Goed. Maar hoe kunnen, wij dat klaar spelen Wij kunnen geen lijk in een bruin pakpapier naar Wap- ping dragen. Natuurlijk niet Maar bedenk, dat wij dicht bij het Regent's Kanaal zijn Ik weet nog niet precies, hoe wij dat in orde zullen brengen, maar er zal zich wel een gelegenheid; voor doen. Er gaan voortdurend bootjes het kanaal op en af. Natuurlijk kun nen wij dat gedaan krijgen; het te alleen maar een quaestie van geld. Wij kunnen immers onbegrensd over geld beschikken. Maar luister. Het lichaam is nu nog in leven. Het zal ons met onze kennis heel gemakke lijk vallen, dit -levende lichaam zoo te behandelen, dat het, «dood zijnde, den indruk maakt van verwoest te zijn door een te gjroot gebruik van een of ander vergift. Bij de lijkschou wing zal dat uitkomen. Als wij het lichaam van dit o ogenblik af nog een maand in leven houden, kunnen wij het «den schijn geven, of het ge storven is ten gevolge van misbruik- van morphine. Wij kunnen dien Rathbone alles, wat wij willen in spuiten en hem aan een of ander ver gift verslaafd maken, of hij wil of niet. Neen, Guest. Bij een streng we tenschappelijk onderzoek zou dait ge merkt worden. Dat zouden wij in geen maand klaar kunnen spelen. Dat eischt er zes. Zoo streng wetenschappelijk is zco'n lijkschouwing niet, William. Goede experts zijn er maar tien in LondenEen of andere doctor zal de gewone proeven doen en precies vin den, wait wij wenschen dat hij vindt. Dan zullen je wenschen dus volko men vervuld worden. M«en zal over tuigd zijn van de ndood en van zijn minder geregeld leven, waarmee met een de ware reden van zijn verdwij nen zal wonden opgehelderd. Sir William keek zijn assistent te vreden aan. Je hersens zijn volkomen in orde, zei hij. Het is bewonderenswaardig zooals zij de verwoestingen van de alcohol weerstaan. Werkelijk, beste Wilson, je bent een merkwaardig mensch. Alles wat je zegt, snijdt hout. En intusschen heb ik ook een voor stel te doen. Plotseling stond hij van zijn stoel op en zijn oogen begonnen te schit teren als van een krankzinnige harts tocht bezield. Hij sidderde en zijn gelaat was totaal misvormd. Nu werd hij op zijn beurt abnormaal. En wat de beroemde geleerde eenige oogen- blikken te voren gedacht had van zijn assistent, dat zag deze nu in de oogen van zijn chef, iets wat aan waanzin deed denken. Vertel 'het mij, William, zei hij, wat is jouw idee? Gouldesbrough keek zijn assistent aan en stak dreigend zijn arm naar hem uit. Waarom, zei hij, heeft die man Rathbone al dien tijd nooit geweten, waarom wij hem gevangen houden? Hij heeft mij nooit gezien, maar da gelijks ben jij naar zijn cel gegaan en hebt hem door mid-del van de ket tingen op zijn ledikant gelegd. En al dien tijd, dat je hem d«en helm op het hoofd hebt gezet, heeft de man niet geweten, waarom dat cebeurde. Ik ga naar hem toe om hem te ver tellen, dat iedere gedachte, die bij hem is opgekomen, door ons is ge controleerd en opgeteekend. Ik ga hem vertellen, wat wij van plan zijn met 2ijn rampzalig lichaam te doen. Hij moet onze plannen kennen hoe wij, zijn hoeren en meesters, hem willen brandmerken als iemand met' een immoreel leven. Hij moet van- daag nog weten, hoe zijn lijk ont dekt zal worden, en hoe de herinne ring aan zijn bestaan voor de gehee- le wereld bevlekt zal wordlen. En ik zal hem vandaag vertellen, daft, hij i aan mijn macht is overgeleverd, dat l hij niet eens meer de macht over zijn eigen gedachten heeft, zoodra hij den kopdnen helan draagt, dat ik naar boven ga om zijn doodsangst te zten I afgebeeld en dat Marjorie daar bij mij zijn zal dat zij zich volkomen aan mij gehecht heeft en dat wij samen zullen lachen, als wij zijn ge- J dachten, zijn -doodsangst in beelden zullen zien verschijnen op het scherm, jj I Hij zweeg plotseling. Zijn hand g»ng naar zijn -keel als dreigde de groote woordenstroom hem te zullen doen stikken. Toen viel Guest hem in de rede Je bent een dwaas, William, klonk liet ijskoud uit den mond van den man met het vuurrood© celnat. Als je hem vertelt, wanirom en hoe wij hem hebben gebruikt, dan zal hij dat gelooven. (Word# V<

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5