Uit ste Omstreken Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONENKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 23 Januari. Hoogste barometerstand 799.0 m.M. te Memel (N-oord-Oostgrens Duiisah- land); laagste 763.3 m.M. te Bodo (W.- kust Noor wogen). Verwachting tot den avond van 24 Januari: Wind: matige tot krachtigen Oostel.. vrind. Gesteldheid van de luciht: licht be wolkt, droog weer. Temperatuur: strenge vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 783 m.'M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Yorige stand te 2 uur 779 m.M. Barometers en Thermometers Rtutte keuze. Prima afwerking. fVS. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Uitspraken. G. J. D. en J. I., te Haarlem, over treding Veiligheidswet, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. G. J. N., te Haarlem, overtreding Boterwet, vrijgesproken. Th. I., een J. H. te Haarlem, over treding Arbeidswet, no. 1 0.50 boete of 1 dag hecht., no. 2 f2 boete of 2 dagen hecht. J. de W., to Haarlem, overtreding Spoorwet, f2 boete of twee dagau J. die W. en J. A. K., te Haarlem, overtreding Jachtwet, no. 1 7 dogen bocht., no. 2 twee maal zeven dagen hecht. J. te Ddn Haag, wegens Straat schenderij.. vrijgesproken. H. C. van W., te Haarlem, wegens loopen over verboden grond en een valscixen naam opgeven, f 3 en f5 boete, subs. 3 en 5 dagen hecht. H. V., te Haarlem, en 13 anderen, wegens loopen over verboden grond, iesp. f 10 of f 5 boete, subs, dirie dagen hecht. P. A., to Veisen, wegens rumoer verwekken, f 3 boete of drie dagen biecht W. E., te Schalkwijk, wegens liet onbeheerd laten staan van een trdk- daer, f 5 boete of 5 dagen hecht. A. J. H. R., te Haarlem, overtreding' Bouwveaor dening Haarlem, f 1 boete of 1 dag hecht. J. W. W., te' BloemendaaJ, 2 over tredingen Motor- en Rijwielwet, twee maal f 20 boete, of twee maal 5 dagen Ihecht. L. J. S., te Haarlem, twee overtre dingen als boven, f 10 en f 20 boete, subs, twee maal 5 diagen biecht. H. G., te Velsem, overtreding We geniraglernent in Noord-Holland, vier maal f 3 boete of vier maal 2 dagen luecM. Voorts wei'dön een- achttal verzetten gen vroeger gewezen vonnissen, overtreding Jachtwet en Wetboek van Strafrecht, ingesteld door A. J. Pz. en J. K., te Jan Gij zenvaart, allen be krachtigd. den was, dealen we mede, dat niet nr'nder dan 84 vischtreinen zijn ver voerd, waarvan alleen naar Duitsch- land 42, Tot heden was het grootst aantal 77. Gemiddeld is 't 40 k 44. Therraotneterstand te Haarlem. Woensdag 23 Januari. Hoogste gisteren. F. 21& Laagste heden nacht F. 12" Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 16« slotte oordeelt, diat die werkzaamhe den 'niet vallen onder de bepalingen der Arbeidswet. O. dat door voormelde bekentenis van den beklaagde, bevestigd door ti\ in verband beschouwd met de ver klaringen der getuigen het overtui gend bewijs is geleverd, dat op ge meld tijdstip in den winkel van be klaagde bedoelde vrouwen, die als toen in dienst waren van den be klaagde, ten behoeve van diens be drijf bloemstukken, 't zij jardinie res of bouquetten uit kunstbloemen samenstelden, en dat door de gemei- <e bekentenis van den beklaagde be vestigd door de getuigen, het overtui gend bewijs is geleverd, dat dergelij- ïc-; werkzaamheid', namelijk het uit kunstbloemen samenstellen van jar- dimères en bouquetten in dien winkel pleegt te geschieden, al hetwelk bij da dagvaarding den beklaagde is ten laste gelegd O. dat de rechten- uit de ten pro- ccsse bijgebrachte bewijsmiddelen riet heeft geput de overtuiging, dat op voormeid tijdstip in voormelden ■winkel door de getuigen D. en E. kunstbloemen werden verwaardigd, noch dat die vervaardiging in dien winkel pleegt te geschieden; O. dat het met kunstbloemen sa menstellen van bloemstukken ten be hoeve van de zaak of het bedrijf van een k unstbloemen f a br Ik anttevens winkelier in kunstbloemen, -daair- stelt eene werkzaamheid voor die raak of dat bedrijf O. dat thans de vraag dient te wor den beslist, of de winkel, waarin laatstgenoemde werkzaamheid plaats •vindt, in den zin der Arbeidswet moet worden beschouwd als eene werk plaats O. dat ark 2 van genoemde wet i n c as u slechts kan worden toegep indien blijkt, dat bloemen zijn afge werkt, of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt gemaakt, aan ge- eden toch de overige in dat artikel genoemde omstandigheden hier geen geval toepasselijk kunnen wor den geacht; O. dat van afwerken van voorwer pen of stoffen" hier geen spralce kan zijn, aangezien daarbij vooronder steld wordt, dat liet voorwerp, in casu „de kunstbloiemen" nog niet als zoo danig is daargesteld, en eene zekere afwerking behoeft, om den naam van kunstbloem te ontvangen, onder wel ken arbeid zeker niet kan worden ge bracht het ten laste gelegde ,,met kunstbloemen samenstellen van bloem stukken." dat echter het bij elkander brengen van bloemen en bladeren en takken, teneinde daarvan een bloemstuk, *t zij een bouquet of eene jtardinièr© saam te stellen, wel daarstelt eene werk zaamheid, idle ten doel beeft, voor werpen tot verkoop of gebruik ge schikt te maken, daar toch, indien een bloemstuk wordt ten koop gesteld of verkocht, dit slechts dan voor den verkoop of het gobruik geschikt of be stemd is, indien het is samengesteld uit afzonderlijk tot dat doel uitge zochte bloemen, welke tot een geheel vereenigd, het bloemstuk daarstellen. O. dat mitsdien 'het met kunstbloe men samenstellen van bloemstukken, indien dit in een winkel verricht wordt, dien winkel tot werkplaats stempelt en dat deihalve het verrich ten van dergelijken arbeid in dien winkel bij art. 5 van voormelde wet is verboden. De eisoh was 2 maal f 20 of 2 maal 10 dagen hechtenis. Overtreding Boterwei. De Kantonrechter heeft den botor- handelaar Van Nieuwenhoven. die een stuk margarine uit een vloot, waarop dit woord stond, op ven-zoek afleverde in een potje, waarop het woord margarine niet voorkwam, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Boterwet. INGEZONDEN MEDEDEELCNGEN 30 Cent per regel. Emser Pastilles; r0 CE'<F.'PÉR 13 O OS. I OVEIRVEEN. De R. K. Kiesvereeniging „Bloe mendaal" zal .haar 'jaarvergadering houden. Op de agenda komt o. a. voor het jaarverslag van den secretaris, de rekening en verantwoording van den penningmeester, de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodie ke aftreding van de hoeren N. H. El- dering en P. Verdegaal R.z., en ver slag van de afgevaardigden ter cen trale vergadering te Beverwijk. BENNEBROEK. Tot Kerkvoogd in de Ned. Her vormde Gemeente alhier, is benoemd de heer H. van der Eist. Dinsdagavond vergaderde in de Van Verschuur Brand-stichting de afdeeling Bennebroek van de Chr. Nat. Werkmansbond. Met een kort woord wenschte Ds. J. A. Gerth van Wijk de afd. een gelukkig jaar toe, waarna door den secretaris en pen ningmeester verslag weid uitge bracht van de door hen als afgevaar digden bijgewoonde vergaderingen te Amsterdam en Bloemend-aal. Voorts werd benoemd eene com missie tot nazien der rekening, besloten het komende jaarfeest met eigen krachten feestelijk te vieren. Nadat Ds. Gerth van Wijk nog een schetsje had voorgelezen, getiteld „Kleine Duiveltjes", werd de verga dering gesloten. BEVERWIJK. Voor de derde maal in dit jaar brak er gisteren te Beverwijk brand uitthans in een sternen schuur ia -die Nieuwstraat, toebehoorende aan wed Molenaar en waarin enkele win tergroenten waren geborgen. De brandweer was spoedig ter plaat se en wist, ondanks den vrij hevigen wind, het vuur snel meester te wor den. HAARLEMMERMEER. De heer Hissing, Evangelist bij Sloten, heeft om gezondheidsredenen voor -zijn ambt bedankt. Dei Ringvaart is grootendeels met grondijs bezetde zeilvaart is niet meeir mogelijk. De paardenmarkt, te Hoofddorp was Dinsdag j.l. schaars bezocht. Slechts 68 paarden en veulens en 2 hitten waren aangevoerd Er was weinig handel en ook wei nig vreemde kooplieden. SLOTEN. In de Slatuonen '>s de groenboers- knecht J. Zwart bij het eten van vleesch, daar hem .een stukje in de keel bleef steken, gestikt. 1JMUIDEN. Beslaglegging. Maandagmorgen werd op den stoomtrawler Prima Vera IJ M 47 beslag geleg'd. Dinsdagmiddag werd het weder opgeheven. Zoo blijft het weTk in de wereld. Commissie Gemeentescheiding. Dinsdagavond vergaderde voor de eerste maal de Commissie, die zal hebben te onderzoeken of het ge- wenscht is. dat IJmuiden een eigen gemeente worde en zich van Velsen afscheid©. Tot voorzitter werd geko zen de heer A. M. Roggeband tot vice-voor zitter de heer H. M. Lange- veld, stationschef alhier, tot 2eai se cretaris de heer C. Janzen, tot 2en cretaris-permingmeester de heer G. F. Haak. Een drietal sub-comité" werd gevormd, aan wie verschillen de opdrachten werden gegeven, waar van publicatie evenwel nog niet ge- wenscht werd. Voor de eerste onkos ten werd bereids een bedrag gedepo neerd. Druk vischvervoer. Als een voorbeeld hoe enorm druk Dinsdag het vischfermer te IJmui HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt Donderdag-ochtend per Staatsspoor van 6 uur 1 naar Schwerin, daarbij vergezeld door den ondfommance-offl- cier len-l ui tenant baron van Heem stra, dienstdoende als adjudant van Z. K. H. In den avond van 81 Januari wordt de Prins in de residentie terugver wacht. KNOEIENDE KAMERLEDEN. U-it den Haagschen brief in het „Huisgezin" „Tot besluit wil ik, tot bewijs hoe diep het peil der Kamer door deze kiezersmisleiding daalt, nog even liet feit meedeeLen, dat er, naar mij ver zekerd werd, Kamerleden zijn, die deze speeches bedoeld worden de redevoeringen over- districts- of ca.te- goriebelongen geheel geschreven voor zich nemen, de stenografen tee kenen dan niet op, doch ontvangen de geschreven redevoering. Hiervan ma ken deze Kamerleden gebruik, om bij liet voorlezen gekeele brokken over te slaan, de „redevoering" komt dan toch in haar geheel in de Handelin gen. En daar is het alleen om te doen." De correspondent staat voor de waarheid van deze mededieeling in. DE VERMISTE BOOTWERKER. Alle ongerustheid kan worden op geheven, aan alle onzekerheid een einde worden gemaakt... Hammers- ma, de sedert Zaterdag vermiste boot werker, is boven water -gekomen. Hij zat niet over de grenzen, maar dn de hoofdstad van 't iStidht, waar Ui ij >ee- nige dagen (heeft vertoefd, totdat zijn laatste cent was verteerd en het ver langen naar de Amstelstad hem te sterk werd. Dinsdagmiddag verliet hij .de goede bisschopsstad, om platzak in Amsterdam terug te k-eeren. .Zijn eer ste gang was toen naar het politie bureau in d e Warmoesstr a atom .de (heeren verder onnoodig zoeken te be sparen. Daar gaf hij geen besliste ver klaring omtrent z'n spoorloos verdwij nen, wat hij het eene oogenblik ver telde, werd in het volgend moment weer anders voorgesteld. Maar van een verdwijning uit vrees voor een wraakneming zijner kameraden om dat hij -aan het werk bleef, schijnt geen sprake -te zijn. Tegen den avond verliet hij het politiebureau, naar hij (mededeelde niet met het voornemen naar zijn gezin"terug te keeren. bleek, doordat doch een scheur in den binnenhuis van het schuiforna- rnent gas ontsnapte, 't Zonderlinge was echter, dat de gasvlam was blij ven branden en er toch geen ontplof fing plaats had. Deze kwestie geheel op te lossen ;s onmogelijk gebleken, aangezien 't niet doenlijk is 't geheele geval te reconstrueeiron. Dit moet hier nog even gemeld wordenu aangezien Ln een ander blad verklaard werd, dat zulks wél zou geschieden, welk be^ richt wij toen hebben overgenomen. Twee belangrijke factoren zijn nl. niet meer na te gaan ten eerste de juiste samenstelling v.an het gas in den avond van 23 December, 't Was, toevalbg, een Zondag en dan wor den aan de gasfabrieken veen analy sen gemaakt. De tweede factor is de trekkracht van den schoorsteen op dien bewusten avond; deze was, als van zelf spreekt, afhankelijk van het temperatuursverschil in en buiten 't vertrek en daaromtrent onibreken de gegevens. De kundige directeur van de gas fabrieken de hee-r D. van der Horst, Meflunderstelt en dat is 't meest aannemelijke dat de trekkracht van de kachel een ontploffing voor komen heeft. Deze kachel brandde nl. niet en het deurtje stond open, zoo- dat ea* gas door den schoorsteen ont snappen kon en wel zooveel, dat de overblijvende hoeveelheid le gering was om door d-e gasvlam te ontplof fen, maar toch voldoende om de bei de -oude menschen te bedwelmen. - (Tel.) EEN FOP-BEDELKIND. Een vrouw Pep te Arnhem te bede len. Zij trachtte het medelijden van voorbijgangers op te wekken o. m. door te wijzen op een kind dat zij op haar arm droeg. Toen iemand e wat beter toekeek, bemerkte hij, dat het kind een... pop was, vrij kunstig samengesteld uit lom-pen. (A. Ct.) DE DRANK. Beoi man, verkeerend-e onder den in vloed van sterken drank, heeft zich- in eene tapperij aan de Muideigracht te Amsterdam miet een mes in tic borst gesteleen, toen. hem aldaar een glas bier geweigerd werd. Hij is naar het Isr. Ziekenhuis en- van daar, na vooiloopig verbonden te zijn; naar liet Wilheümrnagasthuis vervoerd, alwaar bij is opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. nendringende water schade aan, hoe wel niet van veel beteekenis, daar hier lading al voor een groot deel was gelost. De parafine was afkomstig van Su matra en bestemd voor de Dordtsdh-e Petroleum Maatschappij. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in (het duister; uit den dikken rook zou men mogen opmak-en dat de pakken al eenigen tijd hebben liggen smeulen. Omtrent don brand in. Alkmaar meldt men van diaiar madletr De brandweer tastte biet vuur van verschillende zij-dien aan, doch kon sle-chts de belendende perceelen ne- 1. ouden. Het woonhuis van' den heer Van der Horst bekwam vrij belang rijke waterschade. De fabriek en c'e in het benedenhuis gevestigde winkel zijn geheel uitgebrand. Te ongeveer half vier was men den- brand volko men. meieteter. Naar men- verneemt was alles ver zekerd bij de Haarlemse he Assuranti 3 Maatschappij. DE GEARRESTEERDE AM-STER- DAM'SGHE INBREKERS. De inbrekers die Dinsdagmidjia: door de politie werden gearresteerd na hun binnendringen in perceel 15 aan de Tleeren-markt, zijn oude be kenden der justitie. Een h uneer is de bekende inbreker Fransje Bouquet, wiens naam jaren geleden iierh aal de- lijk werd genoemd i-n verband met ernstige misdrijven; herinnerd zij Slechts aan den diefstal bij den dood graver van ihet kerkhof „Vredenlhof' aan den Haarlemmerweg, bij welke gelegenheid de daders -den. buit smol ten in een cafétje 'n de Kanaalstraat, waar zij door vrienden werden verra den. Bouquet heeft dan ook een vier tal vonnissen achter den rug. Zijn mededader aan de inbraak op de Hee- renmarkt ds zekere Hamerli-n-g, min der bekend als Bouquet, maar niet temin 'emand op w-ien de politie zeer scherp toezicht ih-iel-d. Omtrent bun arrestatie valt nog te vermelden, dat Kamerling zich dacht te verstoppen op het werkterrein aan het Westelijk viaduct, waar -hij zon der moeite kon worden gepakt. Bou quet holde de De Ruyterkade op, na gezet door e enige agenten uit (het post huis aan (het Droogbak, wier aan dacht door de menigte op straat was .getrokken. Zoo hard kon „Frans" niet loopen, of de politiemannen wisten hem in te holen; 'en na een vermo ei - ende-n wedloop gaf hij zich gewonnen. Ze werden dadelijk naar het bureau aan de W-armoesstraat gebracht waar een mooie verzameling inbrek-erswerk- tulgen op ben werd gevonden. Ze blij ven daar voorloopig achter slot, om Donderdag naar (het huis van bewa ring te worden overgebracht. LIJKEN OPGEHAALD. Op bet vermoeden dat «en man. wonende in de Laurierstraat te Am sterdam aan de Lijnbaamsgracht bij genoemde straat te water zo-u zijn geraakt, is tea- plaatse gedregd enzijn lijk kort daarna opg&hiaald. Hoogst waarschijnlijk is hij uitgegleden, toen hij op een vlotje aan eene natuurlijke behoefte- wilde voldoen Uit de Haarlemmeirv aart -is opge haald het lijk van een meisje, dat' be kend is als te zijn Elisabeth Pfam, di-e eenigen- tijd geleden spoorloos uit die ouderlijke woning is verdwenen. DIEFSTALLEN IN DEN BIES- BOSCHPOLDER. Mein schrijft uit Sliedrec-ht aan de- ,,N. Crt." Niettegenstaande scherper politie toezicht uitgeoefend wordt, hebben in cum laatsten tij-d weder herhaaldelijk diefstallen in de Biesboscbpolders plaats. De plunderaars kiezen daar voor bij voorkeur den nacht van Za terdag op Zondag als de meeste pol- dieirs verlaten zijn. Zoo werd nu weer ten nadeede van een werkman te Sliedr-echt uit een keet op Lijntjes plaat lijf-goed, -bed-degoed en schoeisel De onverlaten geven ook midden op den dag van een brutaal optreden Mijk. Om één uur des middags wer den in de Buitengrienden, nabij do Noorder Elsplaat ondier Dubbeldam uit de keet van A. van de Graaf te Sliedrecht ontvreemd twee geweren, benevens de aanwezige eetwaren en vier roeiriemen. De dieven namen da bij de keet liggende roeiboot ook nog mede. HET GASVERSTIKKINGSGEVAL. Men zal zich het treurige geval her inneren, dat in den avond van Zon dag 23 December 1906 in een woning op den Blauwburgwal te Amsterdam aan een bejaard echtpaar het leven kostte. Zij vonden door gas vers tik king den dood; zooals al spoedig EEN GOEDE VANGST. Verleden week merd medegedeeld, dat (de Amsterdamsche politie Don derdag -de hand legde op -een -rijwiel- dief op het oogenblik dat deze tracht te -een door hem. uit (de gang van het kantoor van de firma Adolf Boisse- vain ontvreemd rijwiel te bel-eenen: gebleken is dat de politie "hiermede een bijzonder goede vangst deed. Im mers het jongim-en-sch werd reeds naar alle bureaux in 'de stad geleid, waar aangiften van rijwieldiefstallen wa ren gedaan 'en spoedig kwam aan het licht dat minstens 8 dergelijke dief stallen op rekening van den aange- (ho u-den e moeten worden gesteld. GESTRANDE SCHEPEN. Uit Goedereedle meldt men Alle visschersvaartuigen keeren van den buitenkant van dien Hinder, plaats waai- liet Spaanjscbe stoom schip „Amboto" gestrand is, terug" echter zijn er nog drie sleepbooten al daar aanwezig, om zoo noodig, assis tentie te verleenen. Indien Dinsdagavond bij vloed de „Amboto" niet vlot is gekomen, wordt de lading in blazerschiuiten gelost. Het Zw-eedsche stoomschip „Irma", -dat aan den binnenkant van den Hinder strandde, is vlot gekomen en den Waterweg binnengekomen. BRANDEN. BRAND IN EEN STOOMSCHIP. Dinsdagmiddag is er een zware brand uitgebroken in het stoomschip „Timor" van de Maatschappij Neder land, liggende aan het. einde van de Handelskade te Amsterdam. De brand' ontstond, hoe weet mem niet, in -de voorpiek, waarin een la ding parafine-koeken is opgeslagen De brandweer was met veel materia''! ter plaatse, doch kon, wegens den zwanen rook, niet in de voorpiek af dalen. Aa-n bei blusschiem werkten me de de beidie drijvende stoomspuiten de „Jasom" en cÈe „Jan van der H-ey- den", de eerste met 6 stralen, de laat ste m-V 4 stralen. De commandant der brandweer, de heer Meier, leidde de werkzaamhed -n persoonlijk. Uit het ruiim van het schip ging het lossen der lading tij dens dien brand geregeld voort. De brand in (het st. Timor te Am sterdam aan -de handelskade liggende was na ruim een uur werken der 2 stoomspuiten gebluscht, maar voor zichtigheidshalve bleef de „Jason' nog een tijd lang naast de „Timor" lig gen, omdat het meermalen wil voor komen dat zulke brandbare waar als parafine zelfs op water nog ontvlamt. De schade zal wel zeer aanzienlijk zijn; van de lading parafine in de piek, is geen stukje droog gebleven, terwijl de boot door den brand in wendig ook wel zwaar zal hebben ge leden. Het was van middag nog niet mogelijk de schade eeniger-mate vast te stellen; dat zal eerst gaan -als het voorste ruim weer van het water is bevrijd. Ook in het daarop volgend ruim richtte het van udt de plek bin NONA. Een. geval van Non-a. is gieconsta ieerd bij een vrouw uit cle gemeent Zwammerdam (lage zijde). De pa t-iënt, die n-u sedert een week in diei toestand verkeert, wordt verpleegd in bet ziekenhuis- te Bodegraven. ONGELUKKEN. Door uitglijding over een aardap- pelensohtil viel in de Van Ostadostraat te Amsterdam eene bejaarde vrouw van de trap barer woning der tweede verdtepimg. Spoedig ingeroepen ge neeskundige h-ul-p mocht niet baten. Des nac-hts overleed zij aan tiniwendi- ;e verwonding. ONGELUK MET DOODELIJ'KEN AFLOOP. Dinsdagavond omstreeks 6 uur -is de 56-jarige schipper Albert van der Baan van de sleepboot „Hendrika" te water gevallen, doordat de schoor steen van deze sleepboot tegen een staaldraad aanvoer en op het hoofd van den schipper terecht kwam, waardoor hij te water geraakte. -Nadat hij door een schuitenvoerder en -een schipper uit het water was ge haald, hebben ee-n-ige havenbeambten, geholpen door «enige burgers, hem naar het havenkantoor Westerdok ge bracht. Daai" werd oogenblikloelijk begon nen met te trachten ide levensgeesten op te wekken, wat echter niet -mocht gelukken. N'adat door dr. Giesberg, die dntusschen ontboden was, de dood s geconstateerd, is de schipper naar de Westeihegraafplaats overge bracht. De schipper was gehuwd. Men imeldt -uit Ulico-ten (gem. IBaar- le-Nassau) aan-de 's-H-ert. 'Ct.: Op de tramlijn HoogstratenAnt werpen is dichtbij Schilde een 37-jarig man in eene bocht onder de tram ge raakt en geheel vermorzeld. De ma chinist kon niet tijdig stoppen. De verongelukte leed aan toevallen. DOEN ONTSTAAN VAN GEVAAR. De seinhuiswachter ie Hilversum die zich te verantwoorden had ge had wegens het- door schuld gevaa- doen ontstaan v-oo-r liet verkeer dooi stoomvermogen over een spoorweg werd door cle Am sterdam se be Recht b_anlc veroordeeld tot f 25 boete, sub 25 dagen hechtenis. Mr. Israëls, die den beklaagde ha> verdedigd, had betoogd, dot ten die ze geen culpa aanwezig was geweest omdat beklaagde alleen -toevallig e nir-t aan gedacht had, dat een ene] trein het station te Hilveirsum passeer en, dus alleen iets negatief f Iu.Jifet vonnis werd echter overwo gen, dat hier wel degelijk sprak was tv an eene, positieve 'handeling nl. het overtrekken van een wisse op een mo-ment boen beklr niet aai den sneltrein dacht, waaraan hij ha moeten denken. En dien ten gevolg had de bo/.sing plaats gehad, VERDUISTERING. De rechtbank te Amsterdam oordeelde den aannemer van straat werken en dein bierhuishouder, beid recidivisten, die hadden terecht gt staan wegens vend uister ing van twe zilveren kandelabnes, ter waande va f 912,50 en toebehoorende aan de winkelier Barends, overeenkomsti den eisch van het O. M., tot 2 jaa gevangenisstraf. DE VLOEDGOLF. Blijkens -een bij het ministerie van koloniën uit Nedorl.-Indië ontvangen telegram van -den civiel- en militair gouverneur van Atj-éh en onderhoo- righeden heeft, volgens particuliere, van S-inabang, op (het eiland Simeu- l-oeë, ontvangen berichten, de vloed golf, die, zo o als -in de S taatscourant van 12 dezer werd vermeld, Poeloe Simeuloeë teisterde, de Zuidkust van dat eiland gedeeltelijk verwoest en eiland Simeuloeë Tjoet bijna geheel doen verdwijnen. Vermoedelijk zijn er vijftienhonderd dooden. Dagelijks ko men -daar hevige aardbevingen voor. De civiel gezaghebber is met genees kundige ihulp naar de plaats van de ramp vertrokken. (St.ct.). DISTRICT EDE. Dinsdag zijn te Ede voor lid der Tweede Kamer officieel candidaat ge steld: j'hr. S. van Citters, m.r. M. Men- dels en mr. P. Tideman. EEN VINGER AFGEBETEN. Uit Heerlen aan -d-e Limb. Koerier: ...ruzie tusdchen twee Duitschers, -die zoo 'hoog liep, dat men al spoedi; tot handtastelijkheden overging. Een der vechtenden beet zijn tegenstander een vinger af... ÜSBERICHTEN. Men meldt uit Enkhuizen: De krachtige oostenwind heeft het oude ijs, dat nog langs de oostkust -der Zuiderzee vast zat, in beweging gebracht; er drijft reeds veel ijs rond, dat door de strenge vorst snel in dikte toeneemt; de stoombootdienst van hier op Amsterdam is weer gestaakt. De postboot -Minister Havelaar zit in -de Urker haven aan den grond; (het zeewater is zeer laag. Naar de Tel. verneemt is d-e stoom bootdienst tusachen Enkhuizen 'Stavoren gestaakt. BRUTALE DIEFSTAL. Een diefstal, die -doet 'denken aan de heldendaden van de personnages uit Gustave Aimard's verhalen, ls ge pleegd in de gemeente Haut-Ittie, ar rondissement Nijvel. Daar zijn, terwijl die bewoners slie pen, dieven op een groote pachthoef gekomen en hebben er niet minder dan vijf peerden, vier veulens en ne gen koeien gestolen. Niemand heeft iets gehoord en men kan niet begrijpen hoe -de dieven met die kudde het dorp (hebben kunnen verlaten. (H. v. Antw,) OPLICHTING. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde heden C. E. van S. S., 45 jaar, assistente in een apotheek ie VIaa/rdingen, wegens oplichting door op naam van haar patroon, bestellin gen te doen bij een leverancier te Haarlem, tot zes weken gevangenis straf. De eisch was 2 maanden. Rechtszaken INüEZONÜtN Van ingezonden stukken-, geplaali of niet geplaatst, wordt de kopie de inzender niet teruggeven. Voor den inhoud dezer rubriek ste de Redactie rich niet aansprakelijk. 22 Januari 1907. (Mijnheer de Redacteur! Vergun ons zoo kort mogelijk 1 antwoorden op ihet ingezonden sin van -den Patroonsbond. Wij zullen zijn stukje niet „foei lei lijk," niet leugenachtig noemen; 't prachtig in -elkaar gezet en „waar", natuurlijk! De patroons erkennen, dat wij te kens gevraagd -hebben o-m een reg ling van den arbeidstijd, niet talles •voor .den winter en ooit sedert laai niet tot 7 uur; neen, wij vroegen ïi herhaaldelijk voor 't geheele jaar. I patroons antwoordden óf niet of or wijkend, wat in de practijk t zelfi is. Zij schreven dan ongeveer: „"YV zullen zooveel mogelijk in dien gee medewerken." Maar nu hebben wij nog geen g regelden arbeidstijd na jarenlai (heen ien weer geschrijf. Wij zijn z(| vrij het nog een „warboel" te no enk in ons bedrijf en enkele patroons, di dat zeer goed inzien, wat blijkt r hun lieftigen tegenstand bij alles \v maar op verbetering „lijkt", profite ren daar zeer goed van. Einde November stuurden vrij o besluit out niet langer te werken dl tet 5 uur aan -cle patroons. Hoe wij daartoe kwamen (hebb wij uiteen-gezet -in ons eerste stuk Het kwam omdat de patroons-org nisatie v-eed beloofde en... niets gaf. Dat de patroons, -die niet langer 1 ten werken dan tot 5 uur, geen pi ui pj-e kregen -dat op zijn plaats is, wij meenden dat -zij het verdiende te meer, omdat zij 't dit jaar niet vc- 't eerst deden, maar al enkele jar achtereen. Het gezegde dat hun werk dat z meebracht, is een bewijs, dat die i[ troons zich het niet willen doen aa leunen „de beste" genoemd te w: den. Maar het feit, -dat zij juist slapte nog wel genegen zijn om m< schen op te zetten en kort te lat werken, is voor ons genoeg om i -pluimpje te handhaven. Dat de patroons, die later liet! werken officieel niets wisten van oj besluit, komt misschien omdat niet 'Op de patroonsvergadering vj ren, waar ons besluit werd voorga zen. Doch deze patroons, in dit gej Doing, Weber en Etmans, wisten B todh zeker wel den volgenden dag ficieus. En daar 'hun organisatie voor .kennisgeving -aannam, -dus nil besloot, is het enkel de onwil van patroons geweest. Want om stuj doors behoefden zij toen niet verleg! te zitten, «r liepen er toen begin I cembecr ongeveer 25 man zonder we maar zij lieten werken tot zéven u Dat Doing (het pas (hoorde 12 Jai ari, hij -de man, -die dagelijks and patroons spreekt-, wordt door ons sdhouwd als een smoesje. Op hetgeen enkele gezellen heb besproken met onzen voorzitter dan weer met patroon. Doing, go Wij niet in. Als dat waar was, <i was onze voo-rzitter -nu geen vo zitter meer, daarvoor staat onze gan-isatie borg. Dat het gesprokene met onzen vc zitter invloed heeft gehad op 'het 1 ven werken van 't personeel i Doing, och, vraagt Ihet de mensc! maar eens, maar niet man voor m hoorl jammer genoeg zijn allen d niet tegen bestand. Dat de patroons (of is het D.?) d actie onder „directe actie" rangsd ken; och, eene actie waaraan men zooveel jaren bezig ls, komt niet reet". Wij schreven h-et reeds; Woensc 16 dezer is geen besluit genomen d< de patroonsver.; dat besluit viel I voor 't inzenden van ons eerste stuï het werd genomen Zondag 20 dd

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2