Letteren en Kunst Sport ea Weditrijdea Land en Tuinbouw Kerk ®n School Vervolg Gemeenteraad te trachten hel, voorgestelde te bereiken. m een berichtgever van de ,,Tri- e" te Parijs deed hij daarover die fencto raededieolrngen en is met allerlei bezwaren Lo- aandragen tegen mijn ondeme- g, de meeste echter rijn gemak- k te ontzenuwen. Zoo ós -bijv. >gd, dat daar de grootste afstand, .tot dus var re door een bestuurba- ballon is afgelegd, slechts 100 bedroeg, het een d'waasheldl zou- een tocht van 600 K.M. te onder - len, dat is de afstand n.l. dlie s bergen scheidt van. de pool, irop antwoord iik, dat mijnlucht- ip sterker gebouwd is en een gtroo- ctr a agvermogen heeft dan het be- 1de luchtschip, de „Patrie" nl. i den -heer Lebaudy. Ik achtt mij rtuig-d, dat ik met een snelheid i 28 K.M. per uur dn 110 uur den zal kunnen afleggen. Natuurlijk ten we niet steeds miert dezelfde Iheid voortgaan en zullen we niet noodzakelijkheid zijn steeds met t motor te weiken. Ik stel mij voor, mijn bestuurbare luchtballon 15 20 dagen in de lucht kan blijven, jp de 'tegenwerping, dat hij den te rstond door tegenwind buiten be- louwing had gelaten, antwoordde i bee r Wel Imam, dat hij te Spitsber- n zoo lang zou wachten tot er gun ge wind was. Maar mocht die uit- ijven. dian zou hij toch gaan. „Mijn bhtsdhip gaat zelfs bij tegenwind >g sneller in een uur dan een slede i'een dag. Ik heb speciale studie ge kakt van de winden in de pool- reek en uit een analytische tabel [or mij samengesteld, blijkt, dat [ar van heea-schende winden geen jrako is. Ze veranderen telkens, un snelheid echter schommelt tus- ihen 10 en 14 K.M. per uutr." In hoeveel tijd hij het doel van zijn M zal bereiken, hangt grooten- els van den wind af, de mogelijk- id bestaat, er in 30 uren te komen, aai- langer dan een week acht hij slist niet noodig te hebben. Op alle mogelijke gebeurlijkheden hij voorbereid. Hij zal voor zich en jn 4 metgezellen provisie miedene- teh voor 75 dagen en zijn schip is er i ingericht zonder veel moeite ver- kier d te kunnen worden in een uit etende motorslede, wanneer de ustandigbedien het noodzakelijk ochten maken de reis door de lucht te breken. Ook zal hij eene inrichting voor 'aadlooze telegraplhie opstellen op ktsbergen. Hij neemt het toestel ede in zijn luchtschip en acht het logelijli op 300 K.M. afstand in ver- nding te blijven met de boofdkwar- eren der expeditie. Het weder zal ïen beletsel zijn voor zijn tocht, aar hij dien onderneemt op het ein- e v.an Juli of het begin van Augus ts en in deze twee maanden de tem peratuur in de Poolstreken niet zeer ag is, maar voortdurend schom- eh tusschen eeniige graden boven en (wieden het vriespunt- In het begin van Mei zal hij, uit- rarijs naar Spitsbergen vertrekken in d;us heeft hij daar nog 6 weken ten tijd om zijn luchtschip ,te beproe- ten, voor hij den tocht onderneemt. I Te Spitsbergen is een waar „we- enscha.ppelijk dorp" ingericht. Al mi maar eeniigszdns voor dezen koe ien tocht'nood'ig kan zijn, is daarin •ereedheid gebracht. .Hot luchtschip, huig 181 voet, is jgaar-vormig en heeft een draagver- jiogen van ongeveer 8 ton. Enkele onderdeel en zijn nog in be perking, maar zullen bepaald in jïaarr, gereed komen. De lieer Wellman gaf als zijn over- [uigiinig te kennen, dat het nog wel jaar of vijf zal duren alvorens de aan alle te stellen •jischen zullen voldoen, maar dat het zoover zal komen, daarvan is hij Itellig overtuigd. aardbevingen. (Het permanent comité voor het on- lerzoek van aardbevingen heeft te Ro tte» vergaderd en besloten een lijst van plaatsen waar aardbevingen voor met nauwkeurige beschrijving lfan de ligging .en inrichting van de uit te geven; evenzoo de plaatsen waar zeevloeden wor sen gemeten. Italië zal een aardbe- .Pings-observatorium oprichten in Ook in Kasjgar, in Ghl- tteesdh Toecrkestan wondt er een op gericht, terwijl het Deensdhe station )p het eiland Hisko bij Groenland -juister werkende instrumenten zal 'Besloten is dat aan idie Golf van Na- -pels zeer nauwkeurige ihoogtemetrn- egen zullen wonden gedaan om vera.n- efleringen te weeg gebracht door uit- van den Vesuvius te kun- söen waarnemen. EEN SCHATGRAVER, e Dd politie te Oberhausen nam cte- dagen een machinist in hlecihitends, lie langen tijd als schatgraver 'n Kedertand werkzaam was geweest en de Pruisische grensplaatsen tal slachtoffers maakte. Hij gaf voor Nederland 120.000 mk. te hebben geborgen. Hij kon de menschen ge- JnakkeLijk aan geld helpen, .als ze hem maar 100 mk. voorschot gaven. %ij liet de menschen dan naar Rot daan reizen, waar hij ze in den dpteok liet, en vanwaar zij bedrogen tiaar Pru'sen terugkeerden. BOM GESPRONGEN. I Te Barcelona is e.en bom gespron- ren, die op de trap van een partacu- '"Ker huis lag. De bewoner was zoo «voorzichtig het onbekend pak op te temen en bij het bezien om te draai,en. laa.rdoor volgde do ontploffing. De >ewoner werd bijna op slag gedood, tijm vrouw en nog iemand werden t" Ondersteld wordt, dat de bom door 1-ten anarchi stischen bezoeker van het te coffiehuis onder de wonimg, on de i-lonkere trap was gelegd met die he loeling dien later naar de plaats der c )esteinming over te brengen. HET SPOOKSCHIP, a De vliegende Hollander heeft nooit tsfichipbreuk geleden dat spookschip ii walkt nog- altijd over de wereld zeeën geen zeeman van de gtrootc vaailt of hij, heeft in een stormnacht het nevel vaartuig voorbij zien schim men, de bemanning met hun bleeke starre hoofden aLs doodskoppen in 't want, de vreeselijke kapitein onbe weeglijk aan het roer In de laatst» jaren weTd err zelfs één bepaalde plaats aangewezen, waar het spookschip geregeld ge praaid kon worden. Het was in de Zuid-Amerikaansch» wateren, bij Kaap Horn, dat verschillende sche pen deze akelige verschijning ont moet hadden. Telkens kwamen er matrozen verhalen van, soms zette een kapitein in zijn scheepsjournaal er een aanteekenang over. Zeelui zijn. bijgelooviig dus ge loofde rnen er aan den wal niet aan. Toen leed de „Crown-of-Haly" diaar in de buurt schipbreuk. De beman ning had ,een schip gezien, meend», dat het in gevaar verkeerd»de ka pitein had er koers heen gezet. Maar zijn .schip stootte te pletter op een rots, ïen tegelijk was het andere schip verdwenen. Daarna, mei de Senna", was het bijna eenzelfde rampzóó dicht had men er op aangestuurd, dat heel de bemanning de beschrijving van het spookschip kon geven het lag half op zij, de masten afgebroken, de zei len als de vleugels van een aange schoten meeuw, slap over het achter schip. Toen men er dicht bij kwam, was weer het schip verdwenen. En op geen drie scheepslengten vooruit had men eensklaps een rots gezien, die uit de schuimende zee uitstak, en hadden ze nog juist bijjüjds het roer kunnen omgooien. Hierna maakte de regeering d'er Vereenigde Staten er weak van. Op haar verzoek liet de Argentijnsche regeering in die buurten kruisen. En wat rij vond mag ieder kapi tein, die in deze streken vaart, wel weten rnien ontdekte, dat het spook schip mets anders was dan een rots blok, dat uit zee opstakin de bran ding van den golfslag, in het schich tige licht van de maan, maakte biet den indruk van een schip in nood. De regeering der Ver. Staten heeft nu op haar sehieepskaarten op de be ruchte plek laten bijschrijven: ,,Hier ligt een rots, die op een schip ge lijkt". EEN GEVAARLIJKE PLEK. Te Kapellen.', dei bekende plaats aan dm Rijn bezuiden KoKLenz, boven welk» hert, kasteel. Stolzenfels ligt, wordlt reeds eandge weken de) wacht gehouden, omda/t een groot rotsblok dreigt neen- te vallen. Daar is een steengroerve niet ver van die spoor baan en d;en straatweg ieai men tracht' het gevaar af te wenden doen- de rots: te doen springen, waartoe veiligheids-1 maatregelen genomen worden. Reeds eienig» weken rijidft de elecfcri-( sche tram niet meeü' langs den straat weg, die tusschen de spoorbaan en de gevaarlijke plek loopt. Naar die zijde hieieft men1 een muur gebouwd en daar achtea* .eeln breedign lange greppel gegraven en zoo het gevaar op te' vangen. Voor hiet spoorwegverkeer schijnt geen gevaar te bestaan, maar aan beide zijden zijn op 2 kilometer af stand wachtposten geplaatst, om tij dig' te waarschuwen. ZONDERLINGE GASTEN. Jn Berliju 'heeft zich het geval voor- gedaan dat een vermogend Ameri kaan die met vrouw, kind en bedien de was aangekomen, uren lang te ver geefs 'heeft moeten rondrijden alvo rens hij in een hotel kamers kon 'krij gen. Niet omdat de andere zoo vol waren, maar omidat de reizigers er zoo vreemd uitzagen. Alle waren, blootshoofd; de mian droeg enkel een normaal Ihemd met »en witten bad mantel er om heen en aan de voeten enkel sandalen. Ongeveer even een voudig was (de (kleeding vaai zijn vrouw en van de (bediende, en het kind droeg enkel een wollen tricot. Ten slotte liet een hotelhouder aau het 'PaÖsdammerplein zioli bewegen hert zonderling gerin op te nemen, dat vermoedelijk tot een of ander sekte behoort. MIDDEL TEGEN DEN HIK. Volgens 'dr. Henry Tucker is -een onfeilbaar middel tegen den hik een mengsel van niet te fijn» suiker met sfienjken azijn. Een fcheelepepigenor men op het oogenblik dat men den hik heeft, is voldoende om dezen da delijk te doen ophouden. In het zeld zame geval dat het middel niet mocht helpen, neme men een tweede lepeltje. (M. tegen V.) IN EEN VISCH. In Duitsche 'bladen wordt gemeld, dat dezer dagen in hert meer van Konstanz een snoek is opgehaald die 10 küo woog en binnen welke bij het schoonmaken werd gevonden ,,een halve menisdhenhand, waaraan drie gouden ringen zaten." DE RUYTER-HULDE. Het Nationale Comité voor de her denking van den 300-jarigen geboor tedag van Miohiel Adriaanszoon de R'uyter heeft, aan de hand van diens beroemden levensbeschrijver Gerard Brandt, zijn levensloop opgesteld, welke in chronologische volgorde de verschillende feiten in zijn werkzaam leven boekstaaft, en dezen tekst ver sierd met reproducties van oude schilderijen, teekeningen, gravures, portretten, medailles enz. Deze zijn, naai' liet uitvoerend comité mede deelt, met de meeste zorg gekozen en vormen gezamenlijk een reeks vam prenten van tijdgenoaten over De Ruyter, zooals tot heden nog niet is b ij eengebr acht. I>it boekje zal in den handel ge bracht worden. Het uitvoerend comi té is van meening, dat het als ©en passend geschenk zou kunnen dienen, om op den 23ston Maart, den dag van het De Ruyter-feest, aan velen te worden aangeboden, waarom de prijs zoo laag mogelijk is gesteld. Het comité wenscht de aandacht van hoofden van scholen, directeuren van industrieel» ondernemingen enz. op deze uitgave te vestigen, waarvan de firma Martinus Nijhoff te 's-Gro- venhoge met de exploitatie is be last. „DE RUYTER" DOOR FRANS HALS. Een afbeelding van het zgn. por tret van De Ruyter door Frans Hals, dat te Londen ten toon gesteld is, heeft ons overtuigend bewezen, dat de „Graphic" gelijk hadhet stelt De Ruyter niet voor. Eén blik op D» Ruyter's portret van Ferdinand Bol in het Rijksmuseum zal het ieder dui delijk maken. In de verzameling van lord Spencer', wïen liet toebehoort, heet hot een portret van De Ruyter en dezen titel lieeft de catalogus der i Winter Exhibition zeer ten onrech te overgenomen. (Hbld.) DAMMEN. De lieer J. de Haas, van Amster dam, heeft Maandagavond dertig par tijen simultaan gespeeld in het Utrechtsch Damgenootschap. Hij won er 28 en verloor er 1één partij gaf gelijk spel. HOCKEY. Tweede klasse afdedLing. Haaribem- sche H. C. IIHaagscho II. V. II, te 1 Heemstede. Gewonnen door do Haog- sche H. V. II met 21. Stand bij cle I rust00. TREURBEUK IN HET VONDEL PARK. i „Wie- in het Vondelpark van hert Melkhuis naar de „kaars" of Katten- laan wandelt, ziet achtereenvolgens van rechts naar links kijkend den gjrooiten rijweg, iaën voetpad er langs, 'eenlange, smalle strook gras merto.a.. /een perkje Tamarix ea' in, weer een /voetpad en dan teen groot - gazon. Daarin staat de mooie treurbeuk Vaar die meest bekendis tr-eurboomen, ah treurwilg, -esch, -iep en -beuk, wordt hij alleen door de laatste in .fijnheid van takken overtroffen, door geen enkele in vreemde sierlijkheid, tenminste niet in bladerloozen toe stand." Het bovenisrtaanidie is ontleend aan het populair weekblad „Onze Tin nen", dat een afbeelding' geeft van bovenbedoelden boom en een photo bevat van den beroemden Canada- populier op hert landgoed „Hiaan- wijk" van baron Do Grancy te Vucht. HERSTELD EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen hot beroep te Gorin- ebern door ds. A. Klinkenberg J.Az. te ITaflingten VEREENVOUDIGING LEERPLICHTWET. 1 Bij Koninklijk besluit van 27 Do. comber is aan de hoofden vaar sdhx> len bekend gemaakt, welke vereen voudigingen in de administratie dier Leerplichtwet zijn aangebracht. Tot nog toe moesten de hoofden van scholen wekelijks alle verzuimen, zoowel ongeoorloofde als geoorloofde, aan' cleni arn'ondissements-schoolop- I ziener opzend ear. De laatstgenoemde verzuimen zijn, veie! talrijker dan de .ongeoorloofde en veroorzaakten zeer 'veel administratie, ook voor d» schoolopzieners. 1 Daarom behoeven in het vervolgde geoorloofde veuzuimen slechts maan delijks in hun algemeen tótaal, dus niet meer per kind afzonderlijk, te woTden opgegeven, hetgeen voor schoolopzieners en hoofden zeer veel administratie bespaart. Van de onge oorloofde verzuimen blijven de weel; lijsten bestaan. Nog is bij Koninklijk Besluit van 31 Decembea' j.L bepaald, dart alle ver zuimen van leerlingen, die niet meer .onder de Leerplichtwet vallen, bij de geoorloofde verzuimen behaoren 1» worden, ingedeeld. ACADEMISCHE EXAMENS. Leidien. Bevorderd tot doctor in 'de plan)t- 'en dierkunde de heer G. J. de Groot geboren te Rotterdam, op proef schrift „De onitwdiklcehng van sco- leplos Armiger". PUNT 1. Ingekomen stukken .en miededaelin- gen. De Voorzatter deelt mede: a. dat Is ingekomen: een uittreksel van het Koninklijk besluit van 27 December, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van haven- en kaartgeld. De VOORZITTER stelt voor een geldleening' aan te gaan van f 1.650.000 ter bestrijding van buiten gewone uitgaven in obligaties van f 1000 tegen 4 De aflossing is aldus geregeld van 1908 tot en met 1917 jaarlijks 42.000, van 1918 tot en met 1947 jaar- ij ks minstens ƒ41.000. Buiten deze behoudt de gemeente zich voor, deze Leeöuiing ten allen tijde geheel of gedeeltelijk k pari af te los sen, zich evenwel verbindende, om voor 1915 geen girooter aantal obliga.- ■tiën per jaar af te losseta, dan waar toe het aflossdngsplan haar ver plicht. De leening zal worden geplaatst bij openbare inschrijving, de tijd, plaats en koers van uitgift» worden door B. en W. bepaald. Zoo noodig, geschiedt de toewijzing pondspondsgewijs. Obligartiën en coupons, die niet 'bin nen 5 jaar na den termijn van aflos sing en verschijning zijn aangeboden, worden na dien tijd niet meer vol daan, maar vervallen ten voordoele der gemeente. B. en W. zijn gemach tigd, voor de uitgifte van de geldlee- ning gebruik te maken van de mede werking van een bankinstelling op de aan den Raad bekende voorwaarden. Hert voorstel wordt aangenomen. Aan de orde as de lijst der aanhan gig gebleven stukken op 1 Jan. 1907. B. en W. stelten o.a. voor om af te vofereri) het .adrefe (ter Gemeente werklieden, om de loodjes der munt- ïneterteidingen aan hen te geven voor d» tuiberculose-lijdcrs. De heer HUGEN HOLTZ meent, dat dit stuk niet op de lijst hoort, daar het niet aan den Raad gericht is. Vérder vraagt spreker, wat B. en W. van plan zijn te antwoorden op het adres. Da VOORZITTER erkent, dat hiet stuk niet bij den Raad behoort, moor nu het eenmaart op de lijst stond, moest bet ea' ook afgevoerd worden. B. en W. zijn voornemens hét ver zoek niet toe te staan. De beer VAN DE KAMP vraagt om bespoediging van den bouw van het nieuwe Stads-Ammen- en Ziekenhuis, opdat idrtt (liet volgend jaar iniïiet weer op deze lijst sta. De VOORZITTER zegt, dat dit punt het. volgende jaar niet meer op de lijst dm- onafgedane stukken zal voor komen. PUNT 3. De. veaeetoiiging „Ons Belang" ver zoekt om op cle aanslagbiljetten voor het vergunningsrecht den grondslag te vennedicten, waarop de aanslag ge baseerd ds en zoo daartegen, een be zwaar bestaat, verzoekt zij de be>- zwaarschriften in openbare vergade ring te behandelen. B. en W. stelten voor liet eerste ver zoek voor kennisgeving aan te nemen en het tweede van die hand te wij zen. De heer VAN DE KAMP deelt me- cle, dat van de 150 vergunninghou ders er 100 zijn, die wenscben, dat aan dlit verzoek wordt voldaan. Het argument van B. en W„ dat de ver gunninghouders dit zelf niet wen- schen, gaat dus met op. Over de schattingen zal spr. ndet uitweiden. Toch wil hij mededeeden, dat van 1880—1904 van de 860 her schattingen 737 malen het te betalen vergunningsrecht is verlaagd. Daar- uR zou men dus kunnen afleiden, dat de schatt'ngen vaak onjm'st zijn. Spr. stelt voor, om de bezwaarschrif ten in het openhaar te behandelen, dan zal men zich wel tweemaal be denken, om een ongemotiveerde ro ei am e in te dienen. De heer HUGENIIOLTZ wil het ver zoek om vermelding van den basis toestaan, dat geeft niet zooveel werk. De heer KRUSEMAN zegt, dat de basis vermeld staat in de wei-orde ning, of althans daaruit valt af te leiden. Wat het teekenen der 100 ver gunninghouders betreft,, spr. herin nert aan het wegbreken van de KI. Houtpoort. De bewoners toekenden i toen adjressen èn om de poort te be- Ihouden èn om de poort 'Of te breken. Wat cle onjuiste schatting betreft, de heer Van de Kamp rekent den goeden ouden tijd mede. De tegenwoordige schatter heeft daarin een groote ver betering gebracht. Daarvoor is hem hulde gebracht in het Gemeente verslag. Thans is het aantal h-er.schat tingen tot .het normale teruggebracht. In 1905 en '06 zijn slechts 7 -en 5 her schattingen aangevraagd. Van de laatste 5 zijn vier onveranderd ge bleven. Van den vergunninghouder, wiens schatting is verlaagd, had men geen goede gegevens. Openbare behandeling zou maken, dat in 't ge heel geen gegevens meer verstrekt werden. De heer VAN DE KAMP, erkennend dat de opmerking- van den heer Kru- seman over het. teekemen op lijsten juist is, meent toch, dat- dit niet opgaat bij dit adres van. vakgenoten. Hert 'grofiste (gedeelte wil openbare verhandeling. Spr. wil medegaan in de huldebetuiging aan den tegen- woordigen schatter, maar wanneer deze eens weggaat, kan men weer schommelingen krijgen. Voor niiet- vergunningh ouders wordt sterke drank verstrekt, onder geleidebiljet van een vergunninghouder. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen het tweede deel aangenomen met 10 stemmen tegen. Tegen d,e heeren Levert, Hugen- holtz, De Braai. Miedema, v. Rossum, Van de Kamp. Groot, Rinkema, Leu- pen en WelsenaaT. Thans wordt het geheerte voorstel aangenomen. PUNT 4. De tolgaarder-wegwerker Leendert Pleging, aan de Leidschevaart, ver zoekt den Raad om loonsverhooging, daar hij geen vormeefrdering van sa laris gekregen heeft bij de laatste loonsverhooiging voor de stadswerk- lieden en plantsoenwachters. B. en W. dee len mede, dat Plegteg een salaris heeft van 800 plus 5 van alle opbrengsten van den weg langs de Leidschevaart, uitgezonderd de huur der opslagplaatsen van schel- pon, en het genot van vrije woning. Zij stellen den Raad voor, dit adres in hun handen te steHen ter afdoe ning. B. en W. zijn voornemens den adressant jaarlijks ƒ100 te waarbor- gen wat aangaaft dezen 5 toeslag, welke van 1899.1905 afwisselde van ƒ116 tot 83. Tevens stellen zij voor, den desbe- treffenden begrootingspost voor 1907 met 20 te verhoogen. De Iheer RINKEM'A meent, dat bij een waarborg van 100 de prikkel voor Pleging niet zal blijven bestaan om zooveel mogelijk, binnen te krij gen. Spr. acht het beter, om het trac- tement van den man te veriioogen. De (heer GROOT noemt 'het onver geeflijk van de gemeente, om den man op dit loon te laten staan, te meer. daar eigenlijk twee menschen, Ple gingen zijn muw. in het werk zijn. De heer DE BREUK meent, dat dc salarisregeling aan B. en W. be hoort, het daarover gesprokene is dus slechts te beschouwen arts een advies (gelach). De prikkel zal in zoo verre blijven bestaan, meent spr., dat hij zal zien meer dan 100 te maken. Bovendien is deze betrekking niet ge makkelijk te vergelijken met andere betrekkingen. De heer RINKEMA blijft »r tegen om den waarborg te geven. Wordt dit gedaan, dan zart ïiij verslappen in het opsporen van goederen, di» op ge meentegrond liggen. Beter is het. om het percentage te verhoogen. De lieer GROOT handliaaft zijn mee ning ieveneens. (De vrouw imoet ge meentewerk doen, als de man naar buiten is en dit gebeurt dikwijls. De (heer RINKEMA doet thans een voorstel óm B. en W. uit te noodigen tot verthoöging van het percentage tot 10 De heer (HUGENHOLTZ vindt het onaangenaam voor B. en W. een der gelijke motie van den tieer Rinkema aangenomen te zien, daar de salariee- ring aan B. en W. is. Kunnen B. en W. nu niet de verzekering geven, dat zij meegaan met 'het denkbeeld van den heer Rinkema? De VOORZITER zag de motie liefst 'behandeld. 'Spr. acht. do betrekking goed gesalarieerd. Bij de tolwactvters doen de vrouwen ook wel dienst. De heer HUGENHOLTZ: Juist, maar dat is ook verkeerd geregeld. De heer SPOOR meent,, dat de Raad op een gevaarlijken weg is, daar hij nu eigenlijk gaat uitmaken, wat B. en W. moeten doen. De heer RINKEMA den heer Spoor antwoordend, zegt, dat liij het voor stel niet gedaan zou hebben, wanneer de Voorzitter dit niet gevraagd 'had. De heer SPOOR deelt mee, dat zijn woorden niet tegen het voorstel-Rin kema gericht waren. (Gelach). De heer VAN STYRUM is (het met den .heer Spoor eens, dat dit voorstel niet door den Raad mag behandeld wonden. De VOORZITTER meent, dat de Raad zonder bezwaar een ad-vies kan uitbrengen. De Iheer HUGENHOLTZ zegt, dat de Raad bij de 'begrooting toch liet re dit (heeft om het salaris te verhoogen. De motie-Rinkema wordt aangeno men. Vóór waren de heeren Kleijnenberg, Levert, Hugenholtz. Thiel, de 'Braai, Miedema, Thijssen, v. Lijnden, Loo- ineijer, v. Rossum, v. d. Kamp, Mo- 'doo, Groot. Rinkema, Leupen, 'Schram Loosjes en Welsenaav. i punt 5. i B. eai W. stellen voor aan J. P. A. Nelissen, den aannemer van de wer ken aan den Kou denham, een» ver goeding toe te kennen van 2100, zijn de het door hem boven zijne begroo ting uitgegeven bedrag voor de af- giavitig van dien wart bij het volksbad huis, (in welken wart werden, aange troffen ongeveer 500 zware parten van vermoedelijk 10 a 12 meter lengt». B. en W. achten hier een buitenge woon geval, arts bedoeld bij paragraaf 16 der Algemeene Voorwaarden van hert bestek, aanwezig, en de gevraag- vergoeding billijk. Wordt goedgekeurd. PUNT 6 Naar aanleiding van een verzoek schrift van dé Kamer van Arbeid voor Hout- en Metaalbewerking e. a. stel len B. en W. voor I. Over te gaan tot het instellen eener Commissie, welk© tot taak zal .hebben het doen van een onderzoek naar het Al- of niet bestaan van ge dwongen werkloosheid in de verschil lende bedrijven binnen deze gemeen te, het boramen van middelen tegen gedwongen werkloosheid, indien zij blijkt te bestaan, alsmede tegen de uit die werkloosheid voortvloeiende geldelijke nadeeien, en voorts deswe ge aan den Raad verslag, uit te bren gen en, zoo noodig, voorstellen te deen. II. Te bepalen, dat die Commissie zart bestaan uit tien leden, van wie 5 zullen zijn leden, van den Raad de zer -gemeente. III. Tot bestrijding van eventueele kosten ter beschikking van gemelde Commissi» te stellen een bedrag van /200, behoudens nadere financieel» regeling betaalbaar op den post volg nummer 236 der begrooting, dienet 1907. IV. Over te gaan tot de benoeming van de vijf Raadsleden, die in de Commissie zitting zullen hebben. V. B. en W. uit te noodigen tot in zending eener aanbeveling van dub beltallen, ter benoeming van de ove rige 5 leden der Commissie. De iheer LEVERT zou niet gaarne zietn, dat Ihet punt zoo aangenomen eou worden, als het er ligt. Spr. betwijfelt of er niet veel werk gedaan zal moeten worden, dat niet noodig is. Onnoodig werk zou b.v. gedaan worden, indien de oommissie ant woord ging geven op de eerste vraag, dié wel beteekenen zal: Hoeveel werk- loozen zijn er enz. Want werkloosheid bestaat er. Ook de tweede vraag geeft veel on noodig werk, daar er geen nieuw gezichtspunt te openen is. Spr's mee- ning is, dat punt 1 en 2 der opdracht kunnen vervadlen. opdat de Commis sie meer aandacht zou kunnen wij den aan (het derde punt, de hulp der gemeente, Spr. heeft in den laatsten tijd veel hooren spreken over het reoht op zulk een verzekering door de gemeente. 'In ons land zijn zeer veel aanflian gers van het Gentsche stelsel. Spr. heeft niet gevonden een motiveering van de quaestie of het bouwvak b.v. zelf niet in staat is een dergelijke ver zekering in te stellen. Waarom heb ben de patroons niet een dergelijke verzekering? Spreker doet in dezen zan een voor- stél. De heer DE RRAAL ziet de bezwa ren van den heer Levert niet zoo sterk in. De gegevens zijn er reeds. De Ge meentelijke Arbeidsbeurs zou ook ge gevens kunnen verstrekken. Het i's een geheel nieuwe zaak, daarom moot het geheel bewaard blij ven. De lieer HUGENHOLTZ spreekt zijn voldoening er over uit, dat B. eai W. de werkloozenverzekering aanhangig hebben gemaakt, Da.t is een goed be gin van 't nieuwe jaar. De éérste op dracht zal het werk der Commissie zeer vertragen, daar cle organisaties hier niét zoo sterk ontwikkeld' zijn. Spreker herinnert aan liet werk der Amsterdamsch» Commissi». De gege vens, die deze Commissie verzamelde, zijn van groot» waarde, maar zij moeten onder reserve aanvaard wor den, daar zij zich alleen wendde tot de beste organisaties. Spreker waarschuwt oók tegen ver nedering van de werkloozon door lief dadige lapmiddelen. Spreker is het niet met den heer Levert eens, die in hert Ge-mtscho stelsel een soort van liefdadigheid ziet, daar bij dit stelsel die werklieden ook bijd'raigen. De heer Levert schept, zich een» '1- lusie, wanneer hij verzekeringen' van elk val; mogelijk acht. Hier staan we voor verschijnselen van sociaal-oeco- nomischen aard, die dus door de ge meente en niet door particulieren moeten onderzocht worden. Do heerr KLEIJNENBERG lieeft do quintessens van 't betoog des lieeren Levert niet begrepen. Dit is juist het denkbeeld van B. en W., dat zij de Commissie een zoo ruim mogelijk» taak geeft. Interessant is liet om cLe vraag na' to gaan in wélke vakken em waar om werkloosheid bestaat. Er b.v. in de typografie geen werkloos- lieid. Waarom met? De beantwoor ding dezer vraag is van belang voor dö gemeentenaren. Spreker is het dus met B. een W. .eens om een zoo rurni mogelijke tauk aan deze Commissie op te dragen. De VOORZITTER zegt, dat tl» hoer Kleijnenberg zijn meéning zeer juist hééft uiteengezet. Spreker protesteert tegen do uitdrukking lapmiddel van den lueer Hugenholtz. Dat willen B. én W. met. De heer LEVERT houidit vol, dat veel overbodig werk zal gedaan worden. Spreker heeft deze ervaring opgedaan bij de Kamer van Arbeid. Het werk der vragenlijsten is eenvoudig wan hopig door de onvoldoende beant woording. Spreker meent, diat wanneer oen werkloozo aanklopt bij de gemeente, dlit wijst op een nood-toestand van het vak, waarin hij werkt. Deze nood toestand kan veroorzaakt worden dooi' tegemoetkomingen vam dén werkgever, den werkneniea' en con sument. D» VOORZITTER is er niet voor om oen onderzoek naar een gedeelte van de werkloosheid te doen. B. en W. willen onderzoek naar d» werkloos heid in don geheel en omvang. D» heer THIEL zegt, dat het wel aangenaam is alles te onderzoeken en een compleet voorstel niet toelichtin gen te ontvangen, maar de Commis sie zal het spoedig ervaren, dat het niet gaat. Er kan wel een poging ge daan worden. De eerste vragen boo ten er echter bij als inleiding. Spreker zou desnoods voor bekte voorstellen stemmen. De voorstellen komen op 'hetzelfde néér. De lieer VAN DE KAMI5 kaai niet stemmen voor het vo-orstel-Levert, daar spieker mét wéert of er werkloos heid bestaat. Wel bestaat er werk loosheid, maar niet bij cl» dirulckeats'. bij de bakkers kent spreker ook geen werkloosheid. De heer HUGENHOLTZ vindt oolc de opvatting van B. en W. mooier, maar liet zou veert to veert work geven. Mén kreeg in geen vijf jaar een rap port als men alles moest onderzoeken, hoewel men dain ook een' rapport van zoor veel waarde liad. Het amendement-Levert wordt ver- worpen. Vóór wanen de hieeron Levert, Hu- .genlioltz, Thiel, Mi'edema, Van don Berg, Van Rossum, Spoor, Stolp, Groot on Wel.sonoor. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 7. G. Schous is in beroep gekomen van do beslissing van B. en W., dat ,hij bij 't verbouwen van het pakhuis eoi de bovenwoning aan de Drosse- straat no. 16 niet mag afwijken van liet bepaalde bij artikel 11 sub 1 der Bouwverordening. Adressant betoogt, dat liet te ver bouwen gedeelte van hei perceel al leen bestemd is tot bergplaats van ijzer, dus hoegenaamd niet tot wo ning zal worden gebezigd, terwijl de boven gelegen woning doocr deze ver bouwing in veel beter conditie gaat verkeeren en de toetreding van licht en lucht niet wordt belemmerd, doch! verbeterd. De heer THIEL zegt dank voor he: spoedige advies van de Rechtsgeleer de Commissie. Het staalt, voor spr. vast, dat iemand niet in beroep kon komen, waarneer het verzoek gewei gerd is. Art. 5 geeft evenwel beroep van elke geweigerde verguniv'ng- Wat geeft dit beroep echter, arts in Art. 6 dit beroep weer geweigerd wordt Art. 5 kan dus alleen een for meel beroep beteekenen. Hoe zijn Artt, 5 en C nu mest elkan der te rijmen Spr. lieeft er dit verschil in gevon den, dat men met in beroep kan ko men, wanneer een vrijstelling is ge vraagd, wel, wanneer geen vrijstel ling, nmpir een bouwvergunning is gevraagd. Sluit dus een vergunmng een vrijstelling in, dan zijn deze arti kelen niet met elkander in strijd. Spr. erkent, dat deze uitlegging een for- meele is. Art. 95 geeft het recht van beroep. De Raad kan dus niet overgaan tot cal et-ontvankelijk verklaring der be roepen Men zal dus eerst dit art. moe ten wijzigen. Spr. kan thans nog met uitmaken, hoe hij stemmen zal. De lieer VAN STYRUM constateert dat de Rechtsgeleerde Commissie heeft voldaan aan de taak haar op gedragen. Art. 5 bedoelt dit, dat de Raad beroep kan toelaten, wanneer hij meent, dat d© opvattingen van B en W., waarop de weigering der vrijstelling is gegrond, niet juist zijn. Thans Art. 95. D't artikel beteo- kont, dat beroep kan worden aange- teekend, indien de artt, 5 en 6 dor Woningwet, daarin niet voorzien. DH in verband met liet feit, dat er twee verordeningen in deze eene verorde ning zijn samengebracht. De heer THIEL handhaaft zijn rnee- ning omtrent Art. 95. Omtrent Art. 5 herinnert spr. aan punt 19. De heer Van der Vies geeft een nieuwe opvatting van een art. der Woningwet, Volgens de heer Van Styrum zou dit beroep dus op

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 7