den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eenör beslis sing van de Bank, is bepaald, dat ook na 10 Juli 1906 aan A. H„ dok- knecht te Hardmxveid, voorloopig zal blijven uitgekeerd do hem toegeken de ;rente van f 1.60 per werkdag, ter zake van eon ongeval', waardoor hij een kneuzing' aan de linkerzijde heelt bekomen. Do Centrale Raad vernietigde de uitspraak, behalve voor zoover daar bij is vernietigd do beslissing der bank, en kende aan getroffene met ingang van 11 Juli 1906 voorloopig een rente too van f 1.20 per werkdag. Hooger beroep van A. V.4 te Anna Paulowna, tegen do uitspraak van den Raad' van Beroep to Haarlem, waarbij hem. scbadél oosstelling is ge- weigerd tor zake van eon ongeval. Uithoofde hot beroepschrift niet vol dood aan do wettelijke eischon en V. in gebreke bleef na uitnoodiging do verzuimen te herstiefllen, werd hij door don Centralen Raad! niet ontvan kelijk verklaard in zijn hooger be roep. Blnneeltüd HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin is Dinsdagmid dag te 12 uur naar den Huize ter Horst gereden, alwaar 'H. M. koffie ge dronken heeft en in dé bossdhen van dit landgoed gewandeld. H. M. dineerde Dinsdagavond bij H. M. de Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins komt a.s. Don derdag te 's-Gravenhage terug. H. M. de Koningin-Moeder bezocht Dinsdagmiddag de groepententoon stelling van Pulchri 'Studio. H. M., ■die ongeveer een uur in de tentoon stellingszalen vertoefde, werd rond geleid! door den voorzitter van het Ge nootschap, den heer Willy Martens. DE MINISTER VAN MARINE. De Minister van Marine bracht Maanidlag eon zeer goeden nacht door en bevindt rich zeer wei. Eenige spoedeisohende stukken beeft do heer Stuart met de linker hand geteekend. Ook doet de minister loopeude za ken af met den chef van zijn kabinet, tevens adjudant. GEEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel', heeft vandaag. Woensdag 30 Januari, niet plaats gehad. DE POKKEN. In de laatste vijf dagen hebben zich te Rotterdam geien nieuwe gevallen. Van pokziekte geopenbaard. Van die 43 koppen tellende equipage van liet aan boei 29 aldaar gelegen (hebbend Engelsche stoomschip „Gu- „listan", zijn thans de laatste 14 man ontslagen uit de observatie, wegens het voorkomen van pokken aan boord. Twee van de opvarenden, een ma Hij had zich in het ruim verscholen. Te Grimsby dreef de honger 'hem zich te vertoonen. Hij zei, diat hij een vluchteling was. Men gaf hem te eten en sloot hem in een hut op. (Hij ont snapte echter door !het lichtgat, maai' gisteren had men 'hem weer gepakt, en nu -zal de vreemdelingenwet op hem .toegepast worden. DE OPSTOOTJES IN KEDIRI. De correspondent van de N. R. Grt. te Batavia seint nader De oorzaak van het oproert je te Baroeng is geestdrijverij. Een goeroe met 50 volgelingen zijn de aanstich ters. De bevolking is méerendeels pas sief. HOF VAN ARBITRAGE. Ais opvolger vaai wijlen den 'heer De Paepe, Belgisch lid van liet Hof van Arbitrage, noemt de „Vaid." den heer Léon ArenJdlt., directeur-generaal van' het ministerie wn buiténiland- sche zaken te Brussel. bondgenoot Denemarken heeft bewe zen1 door het voortreffelijke werk van De Ruijter. KWAKZALVERIJ. Door het Internationale Comité zur Bekampfung deT Gharl-atannierie, be staande uit de heeren prof. Hector Treub, rar. A. Lind, Herman van Gel- dor en J. M. van Elk, is aan de af- deelingeu dér Maatschappij ter bevor dering rler Geneeskunst en aan. de departementen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Pharmacie een circulaire gericht, waarin om finanoieeile stöun wordt gevraagd'. Waar verschillende commissie's (het buitenland (Duitschland, Oosten rijk, Frankrijk en Zweden) zich be reid verklaard hebben tot het comité toe te tredlen, is het te hegrijpen, dat 'tot het bereiken van het beoogde doel over eenige gel dmiddielen moet kun nen worden beschikt. Wel heeft de Vereanigmg tegen de Kwakzalverij eerie geldelijke bijdrage beschikbaar gesteld, en heeft het comité ook reeds een klein bedrag beschikbaar gesteld, doch deze som is hij lange na niet voldoende om ©enigszins werkdadig op te treden. Daarom besloot, Wet. een verzoek te richten om financieeilen stóun tot die personen en lichamen, van wie het mag veronid'ersf.eülleini, dat zij de be strijding van de kwakzalverij bê- schouwen ais 'een. plicht van elköen, wiem de bevordering van, die volksge zondheid en volkswelvaart ter liarte gaat. DAT LUKTE NIET. Op het eind van de vorige week maakte een Nederlander ongemerkt aan boord van de Marylebone de reis mee van Rotterdém naar Grimsby. Tan de Leestafel IX. „Het boekje van de Vuurka- boutertj.es", 'door Aleftta Hoog. Uitgave Vincent Loos- jes, Haarlem. „Waarom hebben wij kikkers geen kleeren aan?" door Veninde. Uitg. Vincent 'Loosjes, Haarlem. Deze beide boekjes voor kinderen, kunnen mij1 slechts matig bekoren. Aletta Hoog vertelt wel aardig, maar het gegeven van haar vertelsels is van een gezochtheid, die kinderen moei lijk zal voldoen. En ze heeft blijkbaar in haar sprookjes te veel zinnebeel digheid willen leggen. Welk kind be grijpt den naaan van Koning Imagina- tio, die het wonderland ontsluiten kan? En dan de worm „Ontevreden heid!" Neen, de les zit er hier wel wat al te dik op, en neemt het mooie dat er zijn kan in een sprookje, zoo goed als geheel weg. Het schrijven van sprook jes is geen all-em ams-werk, en sprook jes schrijven voor kinderen is zeker we] 't moeilijkste wat men zich den- teen kon. DE RUIJTER EN DENEMARKEN. „PoMftiken" bevat een artikel, waar in de groote verdiensten herdacht warden, die De Ruijter voor Dene marken h'eeft gehad, ,,ails aanvoerder .van die machtige Hollandsche vloot, 'die in Meii 1659 Denemarken te hulp werd gte<zoncl)en". Gedurende hiet beste' deed van dén zomer, vervolgt het opstel, belette het diplomatieke infcragemspel De Ruijter nnet zijn veertig oorlogsschepen in heit belang van Denemarken op tetré- demi, maar men ziet uit zijn brieven, hoe moedig hij zijn landgenooten voorstelde, hoe liet hem en- zijn zee volk aan het hiart ging, dat di.e, heer lijke vloot ondier den steeds veriéng- dm wlaipn'estilstand werkeloos moest blijven liegen, terwijl hij op den koop toe de 4000 man h'nlptroepdn niet aan wal mocht 'zetten, die nutteloos den leeftocht opteerden, terwijl Denemar ken's -vijanden die) handen vrij had den., Zoo verliep de tijd tot de najaars stormen osptuken. Maar toen hij zelf in zijne bewegingen vrij werd, zocht hij d!e haven niet op, maar verbond zijn naam aan het eerste groote licht punt in den oorlog, nadat de aanval op Kopenhagen was afgeslagen, Ijve rig zorgde hij voor het overbrengen van de troepten naar Fyn, voor het te laat was; dapper leidde hij zelf de gevaarlijke landing bij Kerteanin- de, en zijn krachtig optreden met zijn vloot bij Nyborg droeg er mach tig toe bij, dat het heel©, door de landmacht hier omsingelde vijandelij ke leger zich op genade en ongenade moest overgeven. Maar ook voor de verdediging van de hoofdstad verwierf hij zich groote verdienste1. 1 Na de overgave bij Nyborg in No vember 1659, zorgde hij voor leeftocht en brandstof, levensbehoeften voor het steeds belegerde Kopenhagen, dat hij- in December bereikte, bijtijds vóór de vorst intrad, en beveiligde de stad van den zeekant. In de belegerde veste bracht hij frisschen moed en toonde hij zich als altijd onvermoei- Zoodra liet dooi die had! hij zijn vloot in orde; hij was die eerste, die den koning onderrichtte over diergelijke toebereidselen van den vijand. En mén kan veilig zeggen, dat zijne krachtige -maatregelen tegen een deel van die vijandelijke vloot, dat van Landskrona trachtte weg te komen, en zijin rechtstreékscbe bemoeiingen bi] die -diplomaten, een aanimerkelij- ken invloed hadden op liet sluiten van den vrede, gelijk zijn praktische aanstalten voor het n-aar buis zen- dien vian die 'troepen tot bevestiging van dien vrede bijdroegen. Na den slag bij Nyborg schonk Fre- denifk III hem een prachtige gouden keten .met zijn portret in diamanten geizet. Bij' zijn vertrek ih Augustus 1660, vereerde hij hem met een levenslang jaarlijksch inkomen en zijne opne ming in dien adelstand. In zijn wapen naim De Ruijter de Dairanieb-rog (de Deens olie vlag) op, die hij zoo dapper verdedigd had!, een kanon als gedach tenis aan Nyborg, een ruiten als zin nebeeld van zijin naam, en een oor logsschip als toeken. van zijai woro element. Zoo loonde hletm zijn tijd1, maar nu zijne herdenking weder op den voor grond treedt, moet dat een goede aanleiding zijn om te bewijzen, dat Denemarken ma 250 jaar niog niet de verdiensten vergeten- is, die d)e be roemde Nederlander zich hier ver worven.' heeft. Hielt opstel besluit met die medede-e- ling, dat er zich een comité heeft ge vormd, met vice-admiiraal Wandel ah voorzitter, om op een nadien te beslis-, sen manier passende uitdrukking tej geven aan Denemarken1 s dankbaar-' beid voor die hulp, -die Holland zijn, NOODLIJDENDE VISSCRERS. Te Edam vormide rich een commis sie van 3 heeren predikanten en den Burgemeester, om gelden samen te brengen voor verarmde en zeer nood lijdende vüssohers. Dezen brachten in de vorige week bij goed weder hun netten in de Zuiderzee, den daarop volgenden nacht trad <le hevige vorst in en al hun fuiken zijn weg ze heb ben hondenden guldens schade en zijn broodeloos geworden. Een prentenboek als dat van Ve n-iade stelt minder hooge eischien. De te-ekemaar -is bier -geen meester, maarj dit plaatwerk is toch -beter dan de onbeholpen krabbels van G. van Doorn in Aletta Hoog's „Boek van de Vuur-kaboutertjes". En 't versje .hoewel wat langdradig wekt, blij kens een genomen proef, bij kinderen wel aandacht en belangstelling. In zijn soort een aardig kinderboek. „De avonturen van vier -pret makers, door -Cb. Krienen. Uitg. Vincent Loosjies, Haar lem.- Dit 'boek is een jongensboek; het vertelt tenminste de vacantie-avontu- ren van vier jongens. Toen wij jongens waren kenden We geen speciale jongensboeken, maar amuseerden ons met Cooper, Aimar-d en Jules Verne, wier wonderverhalen «ons vaak den slaap uit de oogen heb ben gehouden. Toch neem ik aan, dat menige jongen meer geloof zal hebben geschonken aan Verne's pracht fanta- siën, die toch zoo zuiver op werkelijk heid geleken, dan aan die „werkelijk heid", die de heer Krienen-zich ver beeld heeft. H-eusch, 't ligt mis schien daaraan^ dat ik geen jongen meer ben, maar wij kunnen aan de bestaanbaarheid van de situaties, waarin dit viertal verkeert, in de EEN COLLECTE VERBODEN. Burg. en Weth. van Leeuwarden hebben afwijzend besohliM op hot verzoek vian den Christel ijken, Be- stuurdersbond, om in die gemeente een collecte aan de huizen der inge zetenen te houden ten beihoeve van de slachtoffers d.er werkstaking te Rijssen. ART. 46 DER GEMEENTEWET. Naar aanleiding van een vraag door een der Raadsleden gedaan', of in verband met art. 46 der Gemeente wet, Raadsleden mogen medestem men over zaken vereenagingen of vennootschappen betreffende, waar van zij aandeelhouder, lid, comtois- saris, bestuurder of directeur zijn, hebben B. en W. van Schiedam den Gemeenteraad een memorie overge legd, waarin zij hun stand|punt te diien aanzien uiteenzetten. ,,In de „Gemeentestem" vai§ 22 en 29 December 1906 nos. 2882 en 2883 zijn aan dit artikel twee hoofdartike len gewijd. „Reeds bij de totstandkoming der gemeentewet is dtolor de Regeering verklaard, dat „persoonlijk aangaan" beteek'ent „Waarbij men „onmiddellijk en in dividueel -betrokken is" niet enkel dat men daarbij belang heeft Aan deelhouders van naamlooze vennoot schappen zouden daardoor mret ge troffen worden. (Zie Van Oosterwijk art. 46 aanteekening 3a.) „Aan die uitlegging is de jurispru dentie niet altijd, maar toch over hét algemeen, trouw gebleven. „Ook bij de wijziging dier Gemeen tewet in 1904 is deze enge. uitlegging aangenomen, toen wend bepaald, da-t een benoeming alleen wordt geacht iemand persoonlijk aan te gaan wan neer hij behoort tot di-e personen, tot welke de keuzo door eene voordracht of bij ©ene herstemming is beperkt, dus niet reeds wanneer hij ondier do sollicitanten behoort of op ©en aan beveling voorkomt. „Persoonlijk aangaan is dus zóó op te vatten, dat de zaak een Raads lid in persoon of rijn naaste familie (tot den derden graad) betreft. „Betreft een zaak nu een vereent- ging, stichting, naamlooze vennoot schap, coöperatieve vereeniging of andere instelling, die rechtspersoon lijkheid bezit, dan betreft het niet'de personen van har© leiden, aandeel- i recte'uren daar" de Rechtspersoon van hunne personen is afgescheiden. „Betreft de zaak een burgerlijke 'maatschappij of 'n vennootschap on dier firma, dan is bet een andere quaestie, daar deze geen rechtsper soonlijkheid bezitten. „Nog zegt de wet wel, dat Raads leden ook niet mogen medestemmen in zaken, waarin zij als gelastilgdJen zijn betrokken. Men zoiu kunnen mee- nen, dat als zoodanig te beschouwen zijn, zij, die krachtens statuten of re glementaire bepalingen met het be stuur of eenig beheer in een zedelijk lichaam of stichting rijn belast. Dit is echter niet het -geval, daar onder galastigden verstaan warden alleen zij, die een; lastgeving aanvaardden als bedoeld in art. 1829 van het Bur gerlijk Wetboek. Eerst wanneer dus de bevoegde macht in een vereeniging enz. aan een zeker persoon een gewo ne lastgeving heeft verstrekt, aal de ze- persoon, niet op grond van zijn al gemeen e betrekking tot de vereent ging enz., maar wegens die bijzonde re lastgeving niet miad'e mogen stem men over de zaak, waarin hij ge-las- tigd is. Raadsleden-aandeelhouders, 1 e - den, commissarissen, zelfs directeu ren van vereeniigingen enz. worden dus niet door art- 46 getroffen." VREDESPALEIS. De heer Cordonnier, le prijswinner bij de prijsvraag voor het Vred'espa- leis i'S te 's-Gravenhage aangekomen. Bij de firma Goupil aldaar is biet ontwerp ten toon gesteld, door den heer J. F. L. Frowein voor een Vre despaleis gemaakt, ontwerp, dat aan alle eischen van hiet prijsvraag-pro- gramma voldoet wat betreft de ge vraagde lokahteiten, de grootte daar van, en die gestelde bouwsom van 1.600.000 (pl. m. f 27.50 per kub. M.) waalrvoor het ontwerp ongewijzigd zou zijn uit te voeren. O.olc zou 'het terreinoppervlak, door dit ontwerp ingenomen, slechts 4680 vierk. M. beslaan, waai- 'hiet ontwerp- Cordoimier 5320 Vierk. M. en biet vier de, in_de)n wedstrijd- bekroond© ont- vverp-Wagner, méérmalen aangelhaold en geprezen om zijn klein in te mem men terreinoppervlak, nog 4750 vierk. M. beslaat. meeste gevallen .niet gelooven. Het bezwaar tegen de meeste opzet telijk voor jongens geschreven verho len: dat ze -de (onwaarschijnlijkste din gen vertellen alsof die dagelijks in .een jongensleven voorkomen, dat be zwaar bestaat ook tegen idi-t boek van Krienen, Trouwens (het is moeilijk om frisch te blijven in -dit genre. Maar, laten de heeren dan wat minder er zich op toeleggen, om toch vooral om de zooveel tijd weer een boek (klaar te hebben! Er zijn waarlijk goedle boe ken genoeg. En landers... Jules Verne is er altijd óók nog! „Karakter", door Jacob Knud- sen. „Ulf Ran", door lh, P. Krag. „Door die Brandling", Vilma Lindhé. Uitgaven van H. J. W. ©echt, Amsterdam. Ik heb vroeger al eens in 't alge meen gewezen op het eigenaardig-be- korende .in d-e Scandinavische litera tuur, het mystieke element, idot die Noorsche litteratuur, bovendien over- vuld van een krachtig natuur-senti- ment, voor ons, «die aan het Holland sche realisme der laag-bij-den-grond- sche werkelijkheid gewoon zijn, zoo buitengewoon frisch maakt. In de 'drie hierboven genoemde boe ken ontbreekt dit element wel niet ge- HET WEER IN DECEMBER. Gedurende de -eei'ste helft der maand bevond zich boven >Z.-W. Europa een gebied van hooge drukking, terwijl meerdere diepe depressies over N.-W. Europa trokken. Het weer was -daar bij h. t. '1. tot den 15en regenachtig, dia temperatuur van 35 vrij hoog. In den avond van den 5en onweerde het op verscheidene plaatsen; ook op 9 en 1 -kwam hier -en daar onweer voor. Den 16en verscheen in O.-Europa een nieuw -gebied van hooge drukking, dat h. t. 1. met daling van tempera tuur gepaard ging en van 19 tot 23' toen de luchtdruk boven de Oostzee aanzienlijk was, met O.dijken wand; het -trok den 24en in Z.W.-lijke rich ting weg. Van 24 tot 27 viel sneeuw in verband met eenige depressies over N.W.-Europa. De temperatuur bleef meest beneden het vriespunt tot den 31-en, 'toen na een sneeuwstorm dooi intrad. De -gemiddelde maandteanipe- ratuur bleef ten slotte beneden de normale; de -maandsom van den neer slag was iets hooger dan gewoonlijk. ONGELUKKEN. Men meldt Diusdiagmiddlag is op een overweg bij EssCheln de voerman Wilikens door den trein overreden. Hij overleed spoedig. IJSBE RICHTEN. Uit Delfzijl De sleepboot „Spes Mea", 23 Jan. van Mor uitgezonden ter opsporing van de tjalken „Goedle Verwachting", Leertouwer en Delfzijl, die De Boer, beadien begin van de vorige week van liter met metselst-e enen naar Norder- ney vertrokken, kon beidie scheepjes die bij Bandsbalg in bet ijs bezet za ten, niet meer bereiken. Met den ingetmdeta diood zijn de vaartuigen met het ijs in beweging gekomen, als gevolg waarvan eerst genoemde lek geworden- en gezonken is. Er was reeds over het ijs veel van dien inventaris aan land gebracht. De „Delfzijl" is miet de bean-anmtng aan boord nog dlrijvendie. Het houten scheepje is niet verzekerd. („Schvr-t.") BRANDEN. Gisterennacht te ruim th-alf vijf brak een zware binnenbrand uit in perceel 'Reestrfiifl ■en besi (Zweenes. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de brand aan in het -achter den winkel gelegen vertrek, hetwelk ge heel uitbrandde. Het gezin van den heer -Zweeres kon zich, nauwelijks gekleed, met moeite redden, terwijl ook de bovenbewoners het .perceel ijlings verlieten. De brandweer was met twee spuiten den brand spoedig meester. RAADSHEER GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer -in het gerechtshof te Am sterdam, mr. J. H. Bij'dendijk, thans rechter in de arrondissem-ents-recht- bank 'aldaar. ACCOUNTANTS. Aan het twaalfde jaarverslag van het Nederlandsch Instituut van Ac countants is het volgende ontleend „De in het afgeloopen jaar aan den dag gekomen, zooveel opzien verwek kende verduisteringen en verval- schingen bij eenige groote finoncieele instellingen hebben niet nagelaten hun invloed te doen gelden op de ac countants en hun stand in Neder land. Bleek daaruit op de meest stel lage: Wijze, dat leen wettelijk voor schrift omtrent eene onafhankelijke, zelfstandige, contrö'l© door admi nistratieve deskundigen bij alle li chamen die op crediet steunen, voor het publiek belang een zaak van ur gentie is en vonden velen daarin aanleiding om van den wetgever ingrijpen te verwachten, tevens ver heel, maar hief is toch in veel mindere mate -aanwezig dan bijvoorbeeld in Lagerlöf's en Knut Hansum's werk. „Ulf Ran" is nog 't meest een nar tuurboek, en ook in „Door de Bran ding" beeft de schrijfster krachtig van hare liefde voor den storm en de wa teren der fjorden -getuigd. Maar mys tiek vindt men in deze dirie werken niet veel, en in twee ervan, in „Ka rakter" en „Ulf Ran" mist cmen ook het algemeen menschielijke, dat La gerlöf's boeken zoo diep van gevoel maakt, „Karakter" is de bijnarfragmenta- r-ische levensbeschrijving vamAnders Hjarmsted, een pendant van Staring's „hoofdige boer" ,en als zoo-danig een goed zoon van rijn vader, dia evenals Anders, meende dat hij al leen 't recht en -alle anderen 't onrecht beminden. In .dien strijd voor recht is de jonge Anders in den beginne ja, bijna 't heele 'boek door sympa thiek, tot we, op een gegeven oogen- blik, 'als we 't blij-einde verwachten, den strijder voor recht in een wreker van onrecht zien verandetren, die niet aarzelt, men zou zeggen: in koelen bloede, twee moorden ,te doen, en, tus~ schen die twee in, eventj.es rijn hu welijk door een dominee ]aat voltrek- ben. Die man is gek, denken we, en we gaan na, wanneer die zonderlinge wekte de aard van de aan den dag gekomen malversatiën ©ene zoodani ge bezorgdheid, d-at verschillende maatschantiijen het gewenscM von den zich vrijwillig zonder eenige restrictie onder contróle van een ac countant te stellen en menige com missaris, zoo ruw aan het gewicht van zijne verantwoordelijkheid her innerd, zocht onverplicht toevlucht bij accoutamtshulp of accountants advies. En verder „Bij-na altijd wordt nog onze op dracht, als afhankelijk van particu lier initiatief, niet met zooveel woor den, maar door de omstandighe den als van zelf gelimiteerd. Toch is de publieke opinie geneigd, zoodra er iets verkeerds geschiedt, de opdracht aan den accountant als ongelimi teerd te beschouwenzij ziet in hem een schild tegen alle vervaJ- sching of verduistering en -tegen iede re daad van Icwad-e trouw. „De voorgevallen malversatiën lieb- ben velen de oogen doen opengaan. De gebleken practijben hebben de meest pessimistische voorstellingen nog overtroffen. Helt wettelijk stelsel van toezicht door commissarissen heeft gefaald. Zal de wetgever in Ne>- d-erland thans gebruik maken van het door zoovele Staten reeds aange grepen middel van accountaaits-con- tröle, voorgeschreven bij de ivvet On ze commissie voor de wettelijke reger bug blijft actief, onze léden blijven verwachten, dat een wettelijk© belij ning onzer verplichtingen zoowel het publiek belang als den accountants- belangen zal t© hulp bomen." Het aantal leden le klasse daalde tot 83, van wie 80 ini Nederland en 3 in Nederl.-Indië. Het aantal leden 2e 'klasse steeg van 18 tot 22. Het aantal adsistientem groeide aan van 193 tot 206. De gewenschte wettelijke -regelin ■op het acoountantsbaroep bleef nog steeds uit. Daar de antwoorden dar Kamers van Koophandel door den Minister De Marez O yens over ons ontwerp uitgelokt, in handen waren gesteld van den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, wendde de commissie uit het bestuur zic-h tot diezen bewindsman, -aanvankelijk niet zonder hoop op goeden uiftsl-ag doch de goede gezindheid van den Minis ter Veegens vOor het onderwerp bracht de zaak alweder niets verder, omdat deze verklaarde niets «te bun- nen doen zonder medewerking van zijn amb-tenoot van justitie. Een paring om den Minister Van Raalte, die zich bij de behandeling der Staatsbegrooting van 1906 bad uitgelaten dat vooralsnog van hem geen voorstel tolt wettelijke regeling van 'het beroep van accountant te wachten was, tot andere gedachten te brengen, mocht nog niet tot liet ge- wenschte resultaat leiden. Verblij dend acht men het intuisschen, dat bij de behandeling der justitiebegrooting voor 1907 in de afdoe ling-en der Twee de Kamer opnieuw stemmen ten gun ste -van de wettelijke regeling zijn opgegaan. In de vergadering Zaterdag teRot- teirdam gehouden, werden als be>- aaniKJoOu,Kajybtvnoiomd. eLo h I-P,TV—n H. J. Franck, A. E. Meyer en J. F. Werner Jr. Als voorzitter w;erd herbe noemd de 'heer C. Knapper Kzn. Tot lid le klasse werd benoemd het lid 2e -klasse, de heer W. J. Hartman te Rotterdam, terwijl tot leden 2e -klasse werden benoemd dé h'eetren: JC. Groothoff, J. den Hartog, C. van Uden en H. de Vries -te Amsterdam, J. Th. van Douwe en G. Langelaar Jr. te Rotterdam en H. R. E. L. Kett- litz te Utrecht. Tot comité-leden werdien benoemd te Rotterdam de -heer A. J. Plasmeyer en te 's-Gravenhage de heer J. Moret, Groningen. Bevordead tot doctor in en: do rechteweienschap op Stellingen de ixb heer E. D. H. Schutter Wan., •en te Groningen. MILITAIR APOTHEKER NED.-INDIë. De Minister van Koloniën brengt ter kennis, dat in 1907 voor twee jon gelieden gelegenheid' bestaat om te worden aangenomen, ten einde, on dier genot van edn subsidie van f 4000, te worden- opgeleid tot militair apo theker bij het leger in Nederlandsch- Indië da-t de aanvraag om toelating (bij gezegeld request) vóór 1 Juni e.le bij het Departement van- Koloniën moet zijn ontvangenen dat hiet ver gelijkend eooamein zoo noodig zal plaats hebben op Dinsdag 16 Juli a.s. en volgende dagen', des voormiddags te 9 uur, in het phormaoeutisch labo ratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht (Rijnkade no. 2). („St.-Crt.") Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd' tot doctor m de rechtswetenschap op Stellingen, de heer J. J. de Vries, geboren te Amabeij (Ned.-Indië). dingen in 's mans hoofd opgekomen zijn. Na den brand van zijn hoeve, meenen w-e dan. Maar neen, -gaan we verder terug, -dan vinden we dat Ihij ook vroeger al vreemd deed... zoodot we ten slotte tot de conclusie komen, dat, wat de auteur Knudsen ons als een „Karakter" wilde teekenen, eigen lijk niet anders lis dan het -type van een abnormaal m-ensclh, dien 't, erfe lijk belast als hij is, in 't hoofd' ge slagen is. Jammer, want 't was toch wel -een goeie kerel, zeggen we dan, en we hebben een lclein beetje meêlij met den auteur, die zich -zóó vergist heeft. 'Met „Ulf Ran" is 't al niet veel be ter. Waarom dit boek eigenlijk ver taald is, begrijp ik niet. Er zijn én kele -mooie passages in, maar overi gens wek-t Ulf Ran niet de minste be langstelling. Do lezer gaat rich in 't gezelschap van dezen nietsdoemen-inet- 't-air-van filosoof 'gruwelijk vervelen, •Zóó althans is 't mij gegaan. Door de Branding" maakt een uit zondering op deze twee. Hier is waar lijk Levens-ernst -en fijne psychologie, -en schijnt het gegeven in -den be ginne ook to-t gevaarlijke afdwalin gen te zullen voeren, het is ver werft op een wijze, die dit boek ook tot een moreel zeer hoogstaand werk maakt. ittÉ JUBILEE DS. M. GöPNER. ader vele hartelijke blijken van belangstelling en sympathie her dacht Dinsdag ds. M. Gópner, pitedi- karnt bij de Ned. Henv. Gemeente te Amsterdam, rijn 25-jarige ambtsbe diening. Ds. Gópner aamjviaardde 29 Januari 1882 zijn dienstwerk te Lin- sclh-oton, ging in 1885 naar Gendrin- g-en, vertrok van dlaar in 1888 naar Harderwijk en na op 30 April 1891 te zijn bevestigd, deed hij 3 Mei d. a. v. rijn intrede in de Amsterdamsche gemeente. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. VAN AMSTERDAM. Het hier aangehaalde getuigschrift is afkomstig van Am-sterdam. De heer H. J. FRIJLINK, Laagte 'Rad-ijk 27> te Amsterdam, deelt ons mediei: Reeds lange jaren ben «ik niet wel geweest 'en het was mij bekend, dat dit een nierkwaal was. Ik gevoel de steeds erg vermoeid bij de min ste beweging, het schemerde mij veel voor de oogen 'en -da-n had ik dikwijls erge benauwdheden. Ik (had steeds hevige pijn in de linkerzij. De urine kwam steeds langzaam, met kléine hoeveelheden en gepaard met een pijnlijk gevoel, ze was -erg beslagen en hef. geneeskundig advies dat men mij gaf, was dat er voorloopig niet veel aan te doen was. Ik was zeer mismoedig en terneergeslagen, w-a-nt •wat (moest ik beginnen? Toen ik zoo veel goeds vernam omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen ontbood ik da delijk een doosje -en dit was mijn ge luk, Ik nam ze zorgvuldig in en na twee dagen "bemerkte 'ik -reeds ee-n groote verlichting en na verloop van veertien dagen, was ik geheel her steld. Ik was weer opgewekt, de pijn was verdwenen en de urine was weer noranaal geregeld en helder. Ik ben U zeer dankbaar voor dit uitmuntend middiel en zal Ibet im-et vertrouwen aan andere lijders kunnen aanbeve len. Ik -ondergeteekende verklaar, dat- het bovenstaande waar ds en machtig U (het publiek te maken op elke w-ijize- die U goeddunkt. Het waren de échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, die den Heer Frij- link genezen hebben. Verzeker U. dat' gij het échte geneesmiddel krijgt; de li-andteekeninig- van James Foster staat; op elke doos. (Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij- de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppinger, Groote (Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franc-o na ontvangst van postwissel 1.75 vrw*vr A An -nf f 10 v-oór zes doo- zen. Rechtszaken DE ERFENIS-VAN COOTH. In do bekend'e procedure van zeveD gemeenten, erfgenamen van wijlen mr. Van Cooth, te s-Hert-ogenbosch contra dein executeur testamentair, mr. Rits, concludeerde Dinsdag de procureur-generaal bij hiet Bossche Gerechtshof tot bevestiging van hiet vanni'S der Rechtbank aldiaar, dat de verschillend© aanmerkingen op des executeurs rekening gemaakt, onge grond verklaarde. ONBRUIKBAAR MAKEN VAN EEN GETUIGSCHRIFT. Eién patroon, die loopjongens ,-n dienst heeft, bad de gewoonte de ge tuigschriften diüer jongens in beiwa- a-irng té (Hennen. Als vr- bun plicht niet de-dén, dan ziettie bij dat o-p die ge tuigschriften- Zoo bad hij op liet ge tuigschrift van een jomgmonsoli aan- getieekend: „Wegens dfiéfstal ontsla gen". Die patroon bad zich nu Dnisd'ag voor de 4de kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens zaakbeschiadiging. Hiji lerkendi© de woorden op het ge tuigschrift, dat hij tea* bewaring on der zich bad, geplaatst té hebben, zondér dat d© knaap hem hét recht gegeven had op 't getuigschrift even tueel aanteekeningen te maken. Het O. M., mr. Bo-sier, vond beltl.'s hainidleJiwij-ze zeer onbeaioorüijk. De be; Idaagdé beriep rich wiel op Duitsch land, iva-ar dé patroons gerechtigd zijn in de werkboekjes aanteekenin gen betreffende de vervuiling der „De Kippen van den Majoor," door F. A. Buis (Oranje- serie no. 13). Uitg. H. J. van der Munnilc, Haarlem. Een (geestig en onderhoudend sclietsije van dén bekenden romancier F. A. Buis (Fabius), dat als reislec tuur menigeen -eenige aangename oo- g-enblikken bezorgen zal. Nu de tweede jaa-rgang van doze se rie, bedoelende goedkoope Volkslec tuur te geven, is ingegaan, vestigen wei, met instemming en waardeering voor de 'bedoelingen van uitgever en redactie, er nog eens de aandacht op Elk nummer "kost... 5 cents. „Het Leven van Michi-el Adri- aanszoon de Ruyter", door L. Penning. Ud-tg. J. ML Rredée, Rotterdam. Van dit werk, dat in 20 afl. a 10 cent verschijnen zal (gebomd-en <f 2.40,) -ont vingen wij de eerste aflevering. De heer Penning schrijft vlot, (niet altijd zuiver Nederlandsch), hij is een -smakelijk verteller. Het werk wordt verlucht mét oude prenten en teekeningen van Jan iSluyters. Het omslag echter -is foei-Leelijk. 't Jaartal van uitgave moaht in een werk als dit niet ontbreken. Wij- missen hét, op 'i titelblad. DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6