NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Mb Jaargang. No. 7240 VaryefciSst-dagelijks, «beftafr» op Zbn* «n Fee&tddgeo, ZATERDAG 2 FEBRUARI 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.20 1.30 1.65 0.02 H 0.37)4 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Tclefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteirtfcn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31*>is Faubourg Montmartre. avia aj.saaa AÜCNltö ZATERDAG 2 FEBRUARI. Bnoagebóuw: Nederlandsche Foto grafen /Kunstkring: Tentoonstelling van artistieke Fotografieën 104 uur. O verveen, Gafé „Van ouds het Raad huis Tentoonstelling van bloeiende hol- ten knolgewassen. Wegens plaatsgebrek blijft heden de rubriek ,,Om ons Heen" achter wege. eveneens het Tooneel verslag. Buiteniandsch Overzicht DE RUSSISCHE REGEERING EN DE VERKIEZINGEN. De voorzitter van clen ministerraad heeft ao.il den gouverneur-generaal en de gouverneurs in den Kaukasus een omzendbrief gericht, waarin de voor- van hat ezag verbiedt, zich te men- verkiezingsstrijd der par- >p de verkiezingen /invloed Onder verwijzing naar het program verklaart de mi- iiident, dat hij de overtui- dat de invoering der her- slechts zal gelukken als de Ier regeering in de Rijks- a kritiek worden onderwor- iar ontwerpen daar een ractisch ondetrzoek onder minister-president logen - liet gerucht, dat de regee- lan zou zijn, de P.ijksdoema en te roepen om haar ter- ir te ontbinden en tot het >r. stelsel terug te keer en. pt verscheidene wetsontwer- a besluit met te zeggen, dat ning van het Rijk zich zal op den grondslag van g van de beginselen der beid. zooals de Tsaar die afd. GROM IN ODESSA, ewapende bende trachtte te Odessa een progrom te en begon in de Preobras- ,t te schreeuwen: ..Slaatde d Deze opwekking bleef r ge vol Q\ ongeveer 50 Israë- den gewond. ION AIRE GESCHRIFTEN. ®a worden revolutionaire verspreid waarin wordt aid tot vernieling van sohe- ihaven door middel van ïachines. De haven wordt r kozakken bewaakt. Ook eken is de bewaking ver- WILHELM GECONDO- ser lieeft, naar aanleiding ijnramp te Reden, hartelij- ugen van deelneming van den koning van Engeland uiing van Italië ontvangen. INGESNEEUWD. >ensdagavond af is er een pak sneeuw gevallen, zoo- n er ongehoord diep in kier en daar den indruk 03 een geheel ingesneeuwd .et gebergte. Daarbij kwam eigen morgen een angstwek- >on onweer met bliksem en >e door dichte sneeuwwol- verschietende bliksemstra- i wonderbare lichteffecten lijn, en de donder gromde be lucht somber gedempt. 3r duurde een riikelijk uur, ijftien sterke bliksemontla- teld werden. staat liet geheele verkeer stil. Vrachtwagens, huur- trams, alles zit reddeloos ak ingesneeuwd. Door de raaft men moQlegangen. Al- po ote autobusseii weren zich en snuiven eenige straten -er de sneeuwploeg hun den and heeft. In winkels en is het werk in de warook recht, daar het personeel en n niet op tijd komen. I S VERVOLGING, iger wordt gemeld, dat de a.n den kaïd Zellal en ver- hoofden der Beni-Msaner den Maro'kkaanschen minis- orlog Gebbas hebben onder- Ie stammen uit de omgeving an moeten hebben beloofd lood of levend uit te leveren, geval hij bij hen een sdhuil- j zoeken. P TE KINGSTON, druk bezochte vergadering, r te Kingston gehouden, motie van afkeuring aan tegen dein gouverneur van wijl deze niet de noodige Ien had genomen om de plundering der winkels na de aardbe ving te beletten en omdat hij de daarvoor aangeboden hulp van den Amdrikaansohen admiraal van. de hand had gewezen. Volgens een mededeeling van de „Globe" heeft de Engeische regeering het. verzoek om ontslag, ingediend dooi' Sir Alexander Swettenha/m, gou verneur van Jamaica, aangenomen. WEER EENE MIJN- ONTPLOFFING. Weder heeft een hevige mijngas- ontploffing, ditmaal in de Stewart- mijnen, bij Favettevrille (West-Virgi- niè;. een aantal slachtoffers geëischt. Men schat hei aantal mijnarbeiders, die ouder de ingestorte mijnschacht bedolven zijn, op ongeveer 100. üïadsnleisws Hot varken Gisterenmiddag, op den Wagen weg Een vet zwijntje, vet van lichaam, en moddervet van huid, in den let terlijken zin van 't woord, wandelde zigzag dén Wagenweg af. D'r was geen haar op z'n karigen kop, dat er aan dacht regelrecht naar het onbekende land te gaan, waarvan zwijntje gruwelijke dingen had ver nomen. Do slagersknecht achter 'm trok bij dd ooren, en trok aan den staart, ge lijk slagersknechts plegen te doen, om Zwijntje tot voorwaarts gaan te bewegen. Maar het varken wou de wereld zien, zwenkte ineens rechts af en liep een openstaande deur in. Mietje d'e werkster had juist de prachtm armer en cang in de blankste blankheid geschuurd, maar Mietje was zoo kordaat met, 'dat ze 't ongure beest terug-bonjourde... Integendeel, schreeuwende vloog ze naar de keu ken, door het varken, dat onverstoor baar-kalm bleef, gevolgd. De slager ging zijn diertje na, en klotste met z'n modderklompeffi even eens de marmeren gang in, waar krulstaart zich intusschen op zijn modderigste zij neergevleid had. In de verte stond Mietje, ze huilde bijna. „Hij doet niks", zei de slager ge ruststellend. „Nou, kijk me gang maar 's", mop perde Mietje. „Noem je dat niks?" ,.Hij gaat al", zei de slager, en inderdaad, het varken maakte mot een rechtsomkeert, en schommelde weer naar buiten. „Zoo'n smerig zwijn schold Mietje „Dat zeg je ook niet als d'r'karbo- naadjes van gemaakt zijn, juffie 1" zei de slager lakoniek. Daar had hij wel gelijk In. DICK. Centraal Genootschap: Kin derherstel lings- en Vacantii ekolonies De af dealing Haarlem van boven genoemd genootschap hield Donder dagavond hare jaarvergadering in een der zalen van het „Nut". Nadat de heer Dr. L. C. Kersbergen de ver gadering geopend had. werden ver schillende huishoudelijke aangele genheden behandeld, waarvan we hier aanstippen, dat binnenkort de Koninklijke bewilliging zal worden aangevraagd op de statuten. Aan hef eerste jaarverslag wordt ontleend, dat op 31 December jl. de afdeeling 213 leden telde en door har re inkomsten contribution en vrij willige giften in staat was 32 kin deren in 'rie -groepen tot herstel en aansterking te zenden naar Egmond en Oudenbosch. Met waardieering go- tuigden de ouders van het vele goe de door hunne kinderen genoten. De geldmiddelen zijn, in aanmer king genomen het kort bestaan der afdeeling, in goeden staat; niettemin werd terecht de hoop op meer alge- meeneai steun voor het goede doel, uitgesproken. De le penningmeesteresse. Me vrouw C. Badon Ghijben, werd na mens de Commissie van Verificatie gedéch argeer d voor haar correct be heer. Tot leden van genoemde Commissie voor het volgend jaar weiden be noemd mej. C. Westendorp, en de hoeren J. L. E. I. Kloynenberg en Ed. A. van Bildorbeelc, terwijl de aftre>- dende bestuursleden, Mevrouw Op 't EyndeStolp en de heeren Mr. H. J. D. D. Enschedé en Dr. G. A. Ootmar, werden herkozen. In de plaats van Mevrouw Mod er, die zich niet her kiesbaar stelde, werd Mej. Van der Chijs gekozen. Crescendo. De mannenzangvereeniging „Cres cendo", directeur de heer Otto W. de Nobel, besloot dezer dagen in de eer ste (internationale) afdeeling mede te dingen van den Zangwedstrijd door Onderlinge Oefening te Amsterdam, tegen Juni a.s. uitgeschreven. 25-jiarig bestaan van de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden betreffende Bouwk. en' ■aanverw. vakken alhier. Dinsdag, den 29sten Januari j.l„ hield bovengenoemde Vereeniging hare eerste vergadering in dit jaar in een der bovenzalen van do Sociëteit Vereeniging. De voorzitter, de heer A. Rinkema. opende deze eerste vergadering in liet nieuwe jaar met de gebruikelijke wen- schen voor de leden,Jhun werkkring en gezinnen en herdacht hierbij het feit van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging op den 17en dezer. Spr. releveerde hierbij hoe destijds deze vereeniging, door eenige industriee len werd opgericht, om elkanders en algemeene industrieele belangen te behartigen en te steunen. Hoe evenwel later bij het ontwaken van het VereenigingSlevenhet den oprichters bleek, dat partieele (belan gen beter door ieder onderdeel -der in dustrie in eigen kring konden be hartigd worden,. De oprichting van verschillende pa- troonsvereenigingen op industrieel ge bied was (hiervan een gevolg, terwijl de algemeene vereeniging zich blijft beijveren de algemeene belangen van de industrie te behartigen en te bevor deren. Er is in die 25 jaren veel gedaan, zeide spreker, en steeds werd met de adviezen der vereeniging van indus trieelen rekening gehouden. Hulde brengend aan de oprichters van 1882, wil spreker erop vijzen, dat er altijd veel zal blijven te doen, en dat ieder lid van de vereeniging daar toe individu eed veel bij kan brengen. Spreker eindigt met den wensch, dat de vereeniging van Industrieelen enz. steeds moge bloeien, en dat de in den vervolge te houden vergaderingen in het nieuwe eigen gebouw, Jans straat 65, steeds vruchtdragend mo gen zijn. Aan het jaarverslag van den secre taris, den heer Jan A. Jonker, ontlee- nen wij het navolgende: Dit 25ste jaarverslag geeft onder motto: „Geen tijd «onder strijd en zonder strijd geen overwinning", een overzicht van Biet werken dezer veree niging in de kwart-eeuw van haar be staan. Met name wordt o.m. genoemd haar bemoeiingen inzake de stichting van de gemeente-lichtfabrieken, waardoor voorkomen is, dat de „Imperial"' nog langer haar abnormaal hooge winsten naar Engeland zond. Een eere-saluut wordt gebracht aan de stichters en opbouwers der ver eeniging, de heeren J. van Ek, P. Har- rebommée, D. A. Braakenburg, J. B. Lasschuit, C. van Niel, H. T. Pelten- burg, P. Kleiweg Dyserinck, J. W. Veldheer, II. J. Geyl J.Czn. en anderen Het jaar 1906 is voor de Vereeniging een merkwaardig jaar geweest, en zal in haar geschiedenis een ruime plaats blijven innemen. Tot de belangrijkste gebeurtenissen behoort de stichting van een eigen gebouw, waarvoor het perceel Jans- st/raat 85 werd aangekocht. Het bestuur had echter nog al moei lijkheden met het plaatsen eener geld- leening, maar eindelijk is deze toch in orde gekomen. Ook de aanbeste ding ging met moeilijkheden gepaard, die zich echter eveneens oplosten. Zoo staat aldus Biet verslag dat gebouw als een mijlpaal van een arbeid van 25 jaren, als een symbool van (hetgeen toewijding en samenwer king vermogen. Gaarne wensdht de verslaggever niet alleen, dat dit gebouw „de Nij verheid" in den gewonen zin een bloei ende sociëteit mag worden, maar vooral, dat er gestreefd zal worden, om daar te vormen een vereeniging of samenkomst van Industrieelen en Kooplieden uit alle oorden des lands. Het ledental der Vereeniging be draagt thans 137, terwijl zich weer 8 candid aten hebben aangemeld. In het bestuur kwam geen veran dering, de aftredende leden werden herkozen. Er werden 28 vergaderingen gehou den. waaronder 8 algemeene, alsook een samenkomst met introducées. waarin de heer J. Blom de oprichting van een gemeentelijke fabriek voor gec arbureerd watergas besprak. Met de Technische Vriendenkring werd een adres aan den Raad gezon den, om aan de Burgeravondschool een vervolgklasse toe te voegen. Het Dagelijkscih Bestuur der gemeente heeft aan dien wensch gehoor gege ven., Wegens geringe, deelneming en veel concurrentie werd de afdeeling „ver zekering tegen ongevallen" opgehe ven, ook om het daardoor vrijkomen de waarborgkapitaal te gebruiken voor de leening voor het Eigen Ge bouw. Over de Bataklanden. De heer Prof. Ophuysen, van Lei den, vervulde gisterenavond een der spreekbeurten van het Koloniaal Mu seum uitgaande, doch ditmaal daar de gewone zaal in De Kroon" gesloten is in de gehoorzaal van Teyler's Genootschap. Het wane te wenschen, dat deze verandering een blijvende kon zijn, een verbetering is zij zeker. Prof. Ophuysen, die .de Bataklan den heeft bereisd, en blijkens ziim zeer gezellige, vaak geestige en on derhoudende voordracht, zeer goed heeft bestudeerd, gaf een levendig beeld van het huiselijk en maa/tscliao- pelijk leven van dit volk met zijne eigenaardige gebruiken. Hét is niet wel doenlijk een verslag te geven van de zeer vele bijzonderheden, die de spreker daarover ten béste gaf. Spreker begon zijne voordracht met eene schets van de huiselijke opvoe ding, waarin het doen van goede en kwade geesten een bijzonder groote rol speelt. Dat begint reeds bij de geboorte, bovendien met allerlei aar- di'f-e gebruiken omringdhet leven van de Bataks in een. aaneenschake ling van pantanggangs. of eigen aardige geboden, waaruit een Euro peaan nooit wijs wordt, al is de he- teekemis van enkele wel duidelijk, maar de Bataks loeren de verbodsbe- nalingen van jongs af. Eigenaardig is zeker, dat in dit opzicht de wou wen het conservatieve element verte genwoordigen. Er ziin verschillende stammen of Marga's, tusscben wier leden een hu welijk absoluut verboden is. T" Bataklanden heerscht het patriarchaat, met andere woorden geldt de afstamming in de mannelij ke linie, in tegenstelling met den toe stand in de Padangsche bovenlan den, waar het matriarchaat (afstam ming van moederszijde) "-eldt. Spreker meent met Prof. Wilken, en in tegenstelling met het betoog van den uitnemenden kenner der Ba- ta.ksche taal en gewoonten, den zen deling J. H. Meerwaldt, dat ook in de Bataklanden. vroeger het matriar chaat heeft bestaan. Verschillende eigenaardige gebrui ken zijn gevolg van de diepgewortel de overtuiging den- Bataks, dat alle dingen en voorworpen bezield zijn. en diaf de invloed dier voorwerpen op do menscheen, zoowel als van die van menschen op menschen en van men schen op voorwerpen, zelfs van voor werpen op voorwerpen, onmiskenbaar is Wil bijv. een boom niet best groeien, dan steekt men er eeai stort naast in den grond, die wat langer is de boom zal zich schamen, en dus gaan groeien. Dit eigenaardige bijgeloof oefent zijn invloed op heel het huiséHjk en maatschappelijk leven van den Batak, gelijk spreker in zijn uitvoerige le^ vensscbets van den Batak dien hij van kind tot man (en vrouw) toeken de, en die met bijzondere aandacht door een vrij talrijk gehoor werd ge volgd. Rookmasker. Donderdagnamiddag heeft do op zichter over de brandblusdhmiddelen op do plaats van het politiebureau aan het politiepersoneel onderricht gegeven over en met het rookmasker. aanwezig op den .eenpaardsslangen- wagen. Terwijl een agent van politie dit masker op heeft, verstrekt een tweede agent hem door middel van een blaasbalg de noodige lucht door e>en slang, bevestigd aan het. masker, welke slang tevens dient voor spreek buis. Dat dit masker groote diensten kan bewijzen bij brand is reeds bij die proefnemingen gebleken. Bedoelde slang kan gebracht wor den op eene lengte van 30 meter. Jubilé Lasschuit. Het gouden ;,'bilé als loodgieter van dein lieer Lasschuit werd heden ge heel in huiselijken kring gevierd. We zeggen er daarom niet meer van dan alleen, dat de werkplaats in do Schoutensteeg met groen en bloemen aardig opeesierd was, en van een gelukwensch voorzien. In deze werkplaats, waarboven de driekleur uithing, werd de patroon door zijn gezellen gehuldigd en werd hem een geschenk aangeboden. R. K. LEESVEREENIGING. Donderdagavond tlrod de heer J. Roodnat hoofd dei* R. K. School- vereeaiigLng alhier als spreker op, in een, in het café Brinkmann, gehou den bijeenkomst van deze Leesveree- niging. Als onderwerp bad' spreker geko zen „de opvoeding en onderwijs in ons land van de vroegste tijden tot heden". In een aangename c aai serie gunde de heer Roodnat den vrij talrijken aanwezigen een blik te slaan in de historie. Het is een eigenaardige taak, na te gaan, hoe de evolutie van een noma denvolk want dat waren onze voorouders de Germanen tot eeu modern-beschaafde mensckheid tot stand is gekomen. Beschaving is niet anders, dan opvoeding dor jeugd, het toekomstige geslacht. Wil men dus de beschavingsgeschiedenis nagaan', clan moet men zijn oog richten naar de opvoeding van de jeugd. In de eersto eeuwen onzer jaartel ling was de -opvoeding der jeugd niet veel rneer dan een zorgen voor de voeding. De jongeling had geen ideaal, dan zich weerbaar maken, vechten, jagen, paardrijden, zwem men en drinken. De jongedochter be hoefde zich slechts tot 'huishoudster te bekwamen, wat toen lang niet zoo veel te beteekenen had, als thans. Het Christendom heeft de opvoe ding der jeugd op nieuwe paden ge- loidde Kerk heeft het volk onthe ven ban zijn geestelijke onmondig heid. De geheele geschiedenis leert ons, zoo zegt spreker, dat het steeds de Kerk geweest is, die het licht der kennis ontstoken heeft, ook al wordt dit door d© geloofsvijanden telkens ontkend. Aan den Franschen koning, Karei den Grooten, komt de eer toe, 'teerst scholen opgericht te- hebben. In 789 schreef deze monarch voor, dat er iu verschillende kloosters klooster scholen zouden worden opgericht, waar de jeugd zich moest laten on derwijzen. De scholen der middeleeuwen be schrijvende, liet spreker vooral het licht vallen op de primitieve inrich ting daarvan. Zonder kastijding ken de men toen geen onderwijs, ja, er zijn nog geschriften, waaruk blijkt, dat de kastij ding-zucht zich niet al leen tot de leerlingen uitstrekte, maar ook tot de ondermeesters 1 De school was in de eerste tijden geheel aan de Kerk verbonden en men kende toen nog geen zoogenaam de neutrale school. Spreker herdacht met eerbied het werken der Broeders des Gemeene Levens, aan wien -het onderwijs veel te danken heeft. Met de intreding der Hervorming kwam ook voor het onderwijs een nieuwe periode. De Roomsche on derwijzers werden verdrongen door die, beiioorende tot de Hervormden. Gedachtig aan de spreuk„Geef ons het kind en de toekomst is ons", maakte het Protestantisme zich mees tor van de scholen en dus ook van de kinderen. Wat is dat een tijd van ellende en bange kommer geweest voor onze Kerk. Wat zullen onze Katholieke on derwijzers gezucht 'hebben, over het lot van die anme kinderzielen aan hen ontrukt. Maar gelukkig, bij den gezegen/den toestand van thans, past ons geen bitterheid en verbittering, maar slechts dank. Het onderwijs in dien gouden tijd was alles behalve schitterend. Roe de, plak en gard vierden nog steeds hoogtij. De onderwijzers dachten, dat hun leerlingen zoo iets als machines waren, die maar alles konden ver werken, wat werd ingepropt. Van geestelijken en zedelijken invloed Was geen sprake. In de 17de eeuw was het even treu rig, maar in de achttiende eeuw nóg treuriger't was toen alleen psal men zingen en hoogmoed toonen. In het laatst der 18de eeuw ston den er echter lieden op, die begrepen, dat er wat gedaan moest worden, ter verbetering van het onderwijs. Zoo doende kwam er in de 19de eeuw eon belangrijke reorganisatie. Spreker brak nog een lans voor goede lectuur voor de jeugd. Slechte boeken passen niet in handen van den knaap, zij stichten onnoemelijk veel kwaad. In de 19de eeuw is veel verbetering in het onderwijs gekomen. De in werkine tredende Schoolwetten maak ten het Bijzonder Onderwijs mogelijk. Spreker spoorde de aanwezigen aan, voor dat Bijzonder Onderwijs testrij den. opdat eenmaal het ideaal be reikt wordt. De waarnemend voorzitter, de heer J. J. Beynes de hee/r Gonnet was door een lichte ongesteldheid verhin derd dankte den heer Roodnat voor zijn leerzame en onderhouden de lezing. De aanwezigen betuigden met ap plaus instemming met deze woorden Gouden feest Men verzoekt ons (het volgende te beridhten: Op den 18en dezer zij n J acobus Phi- lippo en Cornelia Maria van Riesen 50 ja/ar door den edht verbonden. De man geniet een wekelijksch in komen van 4 van de ongevallenwet, waarvan f 1.75 huishuur moet worden betaald. Het zou dus niet te versmaden zijn indien deze arme oudelui op dien dag van meer gegoede zijde sympathiebe tuigingen móchten ontvangen. Voetbal. Op het- terrein aan de Spanjaards- laan zal Zondag een voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen Velocitas uit (Breda en de H. F. C. van hier. Hooger beroep. Hooger beroep is aangeteekend door Comelis en Jacob van Dijk te Edam, die door de Anr. Rechtbank allrer ter zake van diefstal zijn veroordeeld elk tot 3 maanden gevangenisstraf. EIGEN GEBOUW. De Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden in bouwkunde en aan verwante vakken is, naar men weet, bezig 'het gebouw Jansstraat 85 te ver bouwen en in te richten tot eigen ge bouw. Spoedig moet het gereed zijn, de inwijding zal samenvallen met de feestelijke (herdenking van 'het 25-jarig bestaan der vereeniging. Over dit laat ste feit zie men elders in dit. blad. In den linkervleugel van Biet nieuwe gebouw worden beneden een biljart een lees- en societeitszaal gevestigd, boven een flinke vergaderzaal voor ongeveer 200 personen, die met een aardige lambrizeering, bohangen wan den en een schouwtje in 't midden, gezellig zal worden ingericht. Ver wacht wordt, dat al de patroonsver- eenigingen betreffende bouwkunde en aanverwante vakken daar hunne ver gaderingen zullen houden. De rechtervleugel bevat vier kamers, twee ruim,© vertrekken, ieder met een kleinere kamer er bij, die voor een medicus zeer geschikt zijn of voor kantoren kunnen worden verhuurd. Het gebouw heeft nog een flinken tuin behouden. De vereeniging telt op dit oogenblik ongeveer 150 leden. Harmonie en Fanfare. Tot lid der jury voor de wedstrij den van den Zuid-lloll Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen is o. a. benoemd de heer C. P. W. Kiiens, alhier. STAKING TE RIJSSEN. Het Steuncomité voor de werksta king te Rijssen alhier, heeft aan den Burgemeester verzocht om toestem ming tot het houden eener collecte langs de huizen ten behoeve der sta kende jute-arbeiders te Rijssen. Aan dat verzoek heeft adressant een uitvoerige memorie toegevoegd» waarin hij wijst op de lage loonen van de stakende arbeiders, en op de pogingen door personen en door een Commissie, bestaande uit de heeren Hooy, Aalberse, Talma en Polak, ge daan om tot een schikking te komen, evenwel zonder resultaat. Zelfs een loonsverhooging van 30 cent "s weeks wilde de firma niet toestaan, omdat d't onmogelijk was wegens de concur rentie. Dit acht adressant onjuist, daar de jute-industrie zeer bloeiend is. De sympathie van het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk is dan ook zegt adressant, aan de zijde der ^takers. Particulieren en vereenigiingen van allerlei kleur en richting stellen po gingen in het werk, om hen zooveel mogelijk in deze moeilijke dagen te steunen. Naar het oordeel van adressant zal niemand onder deze omstandigheden aan een collecte aanstoot nemen. Het adres en de toelichting zijn on derteekend door de heeren H. C. de Zeeuw, ïüs voorzitter, en K. H. Si mons, als secretaris. Br)ood en Koffie. Deelnemers waren heden: Woensdag 760 kinderen, 275 vol wassenen; Donderdag 784 kinderen en 282 volwassenen; Vrijdag 780 kinde ren en 274 volwassenen. Ingekomen giften: Bij den Penn. H. van Niel Hz.: P. W. f 5 en van den heer II. Pielage, directeur der Zang- vereeniging „Onder Ons" 40.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1