NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. mmm Uit de Omstreken 24e Jaargang. No. 7242 VersdMM dagaliiks^feefoafv» *p saus- airFeesfdSgen. DINSDAG 6 FEBBUABI 1907 X HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: IlilfL van regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 Wiwr^ Tff li®/ 50 cts- voor 3 plaatsingen k contant. MlïSd zTd^lad, 'voor Haarlem' I I I I Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Adverrentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DINSDAG 5 (FEBRUARI. St. Bavo: Orgelconcert, 1—2 uur. Brongébouw: Feest-voorstelling Hen ri ter Hall, 8 uur. Buiteniandsch Overzicht DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Naar cte „Ti-mes" uit Petersburg verneemt, maakt de hongersnood in Rusland een leaning van 50.000.000 a'o-ehel noodig. De regeiering meent 112,000.000 poed graan noodüg te heb ben om in dien nood te yaorriëin, DE TOESTAND IN KAZAN. De provincie Kazan is liet cen trum .dier door honger geteisterde streken in Rusland. De hongersnood en de koude hébben er noodlottige!' gevolgen- dan in ©enige andere pro vincie van het groote Tzarenrijkde wijze van hulpverleening en- de on- dersteuning der zwaar beproefde be volking laten er, veel meer nog dan -elders. te wenschen. De Londiensche „Tribune" heeft een bij-zonderen berichtgever naar de l'artaron-.provinoie gezonden, en deze geeft een uitvoerig verslag van zijne réisincirukken en van zdjne ondervt'n- dangen ter plaatse. De afstand van Petersburg over Mosc.ou naar Kazan, de hoofdstad der provincie van dienselfden naam, is ongeveer dertienhonderd K.M. en eiselu twee en een halven dag spo ren?. Van Kazan uit bezocht die be richtgever de plattelandsdisitrioten over 'een gebied van bijna 500 K.M., midden door hiet gebied van honger, koude, riekte en eHendlei, waarvan men te Petersburg en te Moscou niets weet er.: welks bevolking men- niet kent. Tot Kazan, de voornaamste stad var Oud-Rusland, mét ongeveer 20.000 inwoners, het middelpunt van handlee en Landbouw, is de reis vrij gemakkelijk, hoewel de afstand Mos couKazan ongeveer het dubbele v.nn den *.ijd eischtt, welke een dérgeliiko reis in Westelijk Europa zou kosten. Vertragingen van tien uuir op het gebied MoscouKazan zijn heel ge woon. vertragingen van zes-en-twin tig uur op een reis van veertig uur kornet) vaallc voor en de reis over die /Wolga moet per slede gemaakt wor den di&ar die brug, dlie in 1876 ontwor pen. en meit welker bouw in 1903 be gonnen weird, naar men.' aldaar ver moedt. wel niet voor over eetn jaar of twintig voltooid zal rijn. Van Kazan uit zuidwaarts ging het per slede over een afstand van bijna vijfhonderd kilometer en overal heerscM hongersnood, met de ziekten die daarmede gewoonlijk gepaard gaan, terwijl er nergens voldoende hulp wordt Verleend. De slede werd op alle dorpen aangehouden dioor de bewoners, die- in de meaning ver keerden, dat er nu eindelijk hiulp en uitkomst kwam en smeekten. om on dersteuning. In de meeste dorpen is de- hielft van den. veestapel reeds verkocht, hoewel de toekomst der boenen geheel af hangt. van heit. bezit van hun vee. Aten ruilt zijn samowar, zoowel' als zijn orani share ikl eedingstukkenvo or brood en brandstoffen, terwijl dearm- Sten en ellendigsten, na alle brand bare dédlen van hun huizen en' hutten verstookt te hebben in menigte gaan samenwonen in, ellendige ruimten en aldus nieuwe brandpunten van riek ten scheppen. Daar in het gunstigste geval, de voorraadem aan levensmid- dlelen voor één dag over drie diagen verdeeld worden, netemt die beklagens waardige bevolking haar toevlucht tot 'allerlei mengsels, ternauwernood ge schikt voor varkensvoeder. Tiéni gevolge van de onvoldoende voeding heerscben scheurbuik, dysen terie en typhus in alle districten en de halve bevolking lijdt aan oogziek ten. De ontzettende berichten over den verkoop van kinderen door wianlhiopi- ge ouder®, die voor hun gezin voedsel noodig hebben, worden door den, cor- nespondénit bevestigd. Hij noemt, de namen der dorpen, waar een veertien tal méisies verkocht zijn tegen 75 a 150 gulden iper hoofd' en hij kent de namen en verdere bijzonderheden. De meeste gevallen worden namelijk ge heim gehouden. De' hulp van regeewngswege is slist onvoldoendeéén poed koren wordt berekend voor een maand, maar feitelijk is het slechts toerei kend voor tien of vijftien dagen en dan is die hoedanigheid -nog uiterst slecht, zóó zelfs, dat de boeren vaak trachten bet. mengsel te verkoopen. Wel heeft het ïtoodé Kruis enkele keukens gehad, maar bij gebrek aan fondsen zijn die opgeheven en van andere zijde opgerichte keukens heb ben eveneens geldgebrek, zoodat zeker zestig percent der bevolking geen hulp krijgt. Komt er niet spoedig grondige, af doende* hulp, dan dreigen tegen het voorjaar epidemieën de bevolking te' d,ecimeeren. Uit andere Lanideu. DE HERSTEMMINGEN IN DUITS CHLAND. Van -de 11 herstemmingen, di'e Za terdag plaats hebben gehad, warmte middernacht. 9 uitslagen bekend. Go- kozen werden2 natdnmaal-liberalen, 1 lid van de vrijzinnige volkspartij. 1 van de vrijzinnige vereendging, 3 conservatieven, 1 wild-liberaal, 1 lid van de Wirtsohaftlache Vereinigung. De conservatieven verliezen 2 ze tels en winnen ,er 1, de nationaail-labe- ralen winnen er 2, die vrijzinnige volkspartij wint er 1, die sociaal-de mocraten verliezen 2 zetels en die wlld- liiherallien' winnen er 1. KIESRECHT IN ZWEDEN. Bij dén Rijksdag werd door de re-I geering ingediend een ontwerp betref fende de hervorming van het politie ke en gemeentelijke Mesrec.ht. De verkiezingen voor de tweede ka mer zullm, volgens dit ontwerp, plaats hebben op grond van hiet alge-, meene kiesrecht met evenredige ver-: togenwoo r dd'gingde verkiezingen voor die eerste kamer hiebben plaats door dlein .Landsthoing van iédere pro vincie. UIT MAROKKO. Van Engeüische rijdé werd uit Tand- zjer gemeld, d'at die Marokkaanschie regeering rich tot alle mogen dhieden heeft gericht, otm een leening bij de Staatsbank te verkrijgen. Gaat dat niet, dan wil zij bij eieto of meer mo gendheden geld l'eemeu, want zij. heeft 't krap. PRESIDENT ROOSEVELT EN HET NOBEL-COMITé. President Roosevelt heeft in een brief aan minister Lovland, den voor zitter van hiet Nobel-comité uit het Storting, zijn dank betuigd voor den hleui toegekenden Nobelprijs. Hij zal, schrijft hij, zijn leven lang het ge tuigschrift en den penning, hem ver leend, in eere houden, en na zijn dood zullen zijne kinderen' dat ook doen'. Het geld, herinnert hij, heeft hij overgedragen aan een commisste, die hiet aan de bevordering van den vrede in dé Amerikaansche .arbeiders- wereiM zal besteden. De vrede tusschen de standen on derling is. zoo besluit Roosevelt, te genwoordig van even veel belang als de wede tusschiem de volkeren. Dus gelooft hij het geld in dien geest van den stichter van den vredesprijs ge bruikt te hébben. Stadsnieuw* F)1 ink optreden. Zondagmorgen 12 uur reed een vrachtwagen, bespannen met één paard op de Amsterdam,sch.e vaart. Door de sneeuw en gladheid kon dat arme dier den wagen, heiaden met wasdhgoed. niet voorttrekken, waar door het beest telkens viel. Na opge holpen te zijn, werd het dier onder zware zweepslagen weder tevergeefs tot voorwaarts gaan aangespoord. Een voorbijkomend heer maakte den voerman opmerkzaam, dat hij het paard niet zoo mishandelen mocht; doch het baatte niets, waardoor de politie gewaarschuwd werd. Deze ge lastte het dier af te spannen en na een groot uur waohtens verschenen er eindelijk twee paarden om den wagen haar Halfweg te brengen. Aanbesteding. Zaterdag werd door den ingenieur- arcïritec't J. A. G. v. d. Steur alhier, aanbesteed: Het bouwen van een weeshuis aan de Olieslagerslaan. Ingeschreven wierd als volgt: v. d. Vliet en Nieuwstadt, 'Amster dam, 103.500; B. de Bruin, Weesp, 101.950: J. A. Jonker en Zn., 99.9S4; H. Sdhornagel, f 99.885; C. Nieuw en- huysen, Dordrecht f 99.380; M. Neder- koorn, f 98.045; C. Nederkoorn en J. Maahielse Jr. 97.500; A. Bijland, 96.900; J. W. van Santé, f 96.541; J. van Gelder, 96.115; P. van Duuren, f 95.800; J. Miezerus 94.750; W. A. v. Zanten 93.990; iMarteus en Zn., 93.939; B. Hagen 93860; H. van 't Wout, \f 93.400; J. W. Lassïnk, Bloe mend aal. <f 90.203. De inschrijvers, bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen te Haarlem, Voetbal. Zondag trok Concordia van Slier met 9 spelers naar IJ.muiden om een vriendschappelijke match tegen IJ. V. V. te spelen. IJ. V. V. won met 21. KINDERBAL VAN DE HEEREN MARTIN. Dit feest had Zaterdagavond plaats in de Vereen iging-zaal. Daar was het een vroolijke, jolige boel! Een blij gestoei en gewoel van eeni- ge honderden dansers en danseres sen, allen jong van jaren, die in druk geroezemoes door-een-dartelden. En wat zagen ze er allemaal lief uit; vooral de meisjes! Aardige, snoe zige kopjes, waarop de levenslust lachte en de schalksheid bloosde. Beelderige japonnetjes, en snoeperige hooggehakte laarsjes. De mannelijke jeugd was voor een groot deel gestoken in het zwierige matrozenpak, terwijl vele ouderen on der deze jongeren reeds in het deftige officieele zwart waren. :t Was een genot (hen te zien dan sen! Dat dwirlen en dwarlen, dat goud-gegloei der kleuren in weelderig Ze dansten, dat het een aard had, en keurig ook. Correct bewogen ze zich op 'het klaatrend-sch,allen der muziek, en bewezen het al reeds ver in de kunst van Terpsichore gebracht te hebben. Rondom de dansvlakte die, hoe groot genomen, toch natuurlijk nog te klein bleek, zoodat groep na groep mocht binnenkomen hadden rich de ouders neergegroept in knusse- onder-onsjes. Ook onder hen IheerscMe een vroo lijke stemming, want, hoe kan 'het an ders, welk ouderhart geniet niet, bij het zien van zoo'n onbeperkte kinder vreugd? Onder de dansjes kwamen de jeug dige feestvierders hij hun familie, om daar eens den inwendigen mensch te streel en, do or een sno eperij-tj e 'en in geuren en kleuren laan pa of ma, of broer of zus, te vertellen, hoe plezie rig ze weer gewalst hadden. Zoo werd van zeven tot tien uur een veertien-nummerig programma afgewerkt. Toen kwam nummer 15, liet ballet, de clou van den avond. Het stelde voor de vier jaargetijden ,,les quatr-e saisons". Eerst werdén op het tooneel de jaar getijden in tableaux-vivants gegeven. Het eerste levende schilderij teeken- de de lente. In aardige voorjaars-cos- tuums stonden de jongens en meisjes daar saamgegroept de meisjes met de eerste bloemen, de jongens met harken en schoppen gewapend. Toen gingen ze in de zaal om daar, bij hun kinderspelen, kunstige dans jes uit te voeren en lente-verheerlij kende zangen te zingen. De zomer werd ver-zinne-beeld door acht jonge meisjes, die op kwistig met rozen getooide fietsen, paradeerden. Bewondering verdiende het vaste zaalrijden dezer jeugdige fietsters, 't Mocht gezien worden! Het najaar bracht ook weer meis jes, zij dansten met de eerstelingen van den oogst, prachtige druiven ranken. Maar lest, best! de winter was het aardigste. Eerst moesten de jon gens de meisjes sleden, wat minder gemakkelijk ging o,p den houten vloer. Hierna werd er in de zaal een reuzen-sneeuwpop opgesteld met ijse- lijk gezicht ien vervaarlijk grooten hoogen hoed. Met ruime hand werden aan de kinderen vloeipapieren ballen sneeuw-dum-dums uitgereikt, waarmede ze dieD sneeuwman, die ook van papier bleek te zijn, gingen bekogelen, 't Regende ballen, en het duurde ook niet lang, of van den sneeuwman was niet veel meer te zien, dan een ijzeren geraamte; zijn papieren-lichaam was door de kogels aan flarden gescheurd. Dit alles ging gepaard met een he vige sneeuwbui; kleine stukjes papier, door de zoldering afgelaten, bootsten heel aardig het sneeuw-vlok-gedwar- rel na. Met dit nummer was ook het kinder bal geëindigd. Gauw werden de man teltjes, jasjes en sjaaltjes gehaald en warm ingebakerd gingen de kinderen naar huis, om daar onder de wol ze ker nog te droomen van dien heerlij ken avond. 't Was dan ook ial twaalf uur! 't Kan niet anders gezegd worden, U was een reuzen-succès-avond. 'De heeren Martin kunnen er terecht trotsch op zijn! JUBI'Lé VAN EMMERIK. Zondag vierde de heer H. AI. P. van Emmerik, onder-stationschef van het Centraal-sfiation te Amsterdam, zijn 25-jarig jubileum als spoorweg-amb tenaar. Zooals men weet Is deze heer oud- Haarlemmer, langen tijd hier ter ste de werkzaam geweest en eerst voor korten tijd naar Amsterdam overge- Deze jubileums-dag ging voor den ijverigen, maar vooral ook vriendelij ken, spoorwegman niet onopgemerkt voorbij. Integendeel, de dag van 3 Fe bruari, is een ware feestdag voor 'hem geweest! Des morgens wérd de heer Van Em merik ten zijne huize door de heeren Barlemijn en dhr. Laman Trip, na mens den Raad van beheer der H. IJ. S. M., hartelijk gecomplimenteerd. De heer Sariemijn stelde in het licht de groote verdiensten van den juhilaris, dankte hem uit naam der maatschappij voor de reeds bewezen diensten en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren het vliegend wiel zal mogen dragen. Ook overhandigde deze inspecteur, den jubilaris het gebruikelijke ge schenk der maatschappij, een enve loppe met inhoud en .een oorkonde. Hierna werd de heer Van Emmerik uitgenoodigd, om in de examenzaal van het station te komen, die feeste lijk met groen ien bloemen versierd was. Hieo* ontving hem het spoorweg personeel. 'De chef, de heer A. van Vassen, sprak den jubilaris toe, hul digde eveneens zijn verdiensten, en sprak ook de beste wenschen uit voor de toekomst van den heer Van Em merik. De heer A. W. M. Gicliam, chef van den binnendienst van het Centraal station, sprak ook woorden van ka^ mecraadsc-hap en waardeering. Tevens bood hij namens het perso neel een zeer kostbaren salonhaard aan, vergezeld gaande van een kun stig uitgevoerd album met de namen der sohenkers. Dit album, uitgevoerd 'door den len teekenaar van het Hoofdbureau der Maatschappij, de heer Van Doornik, is zeer zeker een waar kunststuk. De heer Van Emmerik dankte voor de vele blijken van belangstelling, als ook voor die vele vriendschap hem reeds betoond in zijn nog maar kort verblijf in Amsterdam. Aan mevrouw Van Emmerik werd, bij haar binnentreden in dit feestlo kaal, een bouquet aangeboden door een zoontje van den heer Van Vassen. Des middags van 1 tot 4 uur hield de jubilaris ten zijn© huize, ook in het stationsgebouw, receptie. Daar kwa men vele vrienden en bekenden den heer Van Emmerik persoonlijk geluk wenschen, Vooral ook werd veel be langstelling uit Haarlem getoond. Ve le brieven, kaartjes, telegrammen en bloemstukken getuigden daarvan. Aanwezig was onder meer een de putatie van de koninklijke letterlie vende vereeniging „J. J. Cremer", die haar verdienstelijk 'eere-lid niet ver geten (had. Ook waTen er vel© leden aanwezig van een vroeger te Haarlem bestaan de vereeniging, wier leden toch nog door vriendschapsbanden verbonden blijven. Namens deze heeren sprak de heer P. A. Leupen, die na eenige waardeerende woorden een bloemstuk overhandigde. Een der kamers van de woning van den jubilaris, waar de receptie gehou den "werd, was door den heer Paerels uit Amsterdam feestelijk versierd. Deze had alle eer van zijn werk. Verpachting buffet Open baar Slachthuis. Op 19 Februari a.s. zal ten Raad- huize de verpachting plaats hebben van de exploitatie van het buffet van het Openbaajr Slachthuis; dit buffet zal dienen voor de slagers, slagersge zellen enz., die op liet Slachthuis zul len vertoeven. De pacht loopt van 1 Mei tot 31 December 1907, met dien verstande echter, dat de pachter in geval van vroegere openstelling van bet Slachthuis tot 30 April 1907 zon der bijbetaling van het buffet zal mo gen gebruik maken. De pachter zal moeten zorgen voor het schoonhouden van eenige lokalen en voor de bedie ning van de badkamers. Sterke drank mag niet worden ver kocht, terwijl vrouwelijke bedieniina- niet zal worden toegelaten. DIRECTEUR TEYLER's MUSEUM. Naar dé Tel. verneemt, is de heer John F. Hulk, secretaris van het ge nootschap „Anti et Amicitiae", te Am sterdam, benoemd tot directeur van Teyler's Museum te 'Haarlem, in de plaats van den heer 'Scholten. Bedoeld zal wel zijn conservator. Bovendien treedt de heer Scholten nog niet af. Een roekelooze knaap. Op het ijs van de diepe Wester gracht, waar Zaterdag een boot was doorgegaan, liep Zondagmiddag om één uuir alweer een knaap, die er dan ook doorzakte en bij zijn pogingen om weer op het ijs te komen, alles om zich heen zag afbreken. Dén heer L. J. R., alhier, mocht het gelukken dioor plat op het ijs aan den kant van de gracht te gaan liggen, door een vriend vastgehouden, den roeikeloozen jongen uit zijn zeer ge vaarlijken toestand te redden. Hedenmorgen om 10i uur geraakte de werkman Bijster .aan de Centrale Werkplaats met zijn arm bekneld tus- sdhen wiel en bandlbij het opzetten. .Zijn arm werd gekneusd en aan de Centrale Werkplaats verbonden. Diefstal. Tusschen Zaterdagnamiddag 5 uur en heden Maandagmorgen 7 uur is uit een verbouwd wordend perceel aan de Jacobstraat no. 7, timmermansgeneed- schap ontvreemd, waaronder 3 kope ren schietlooden, toebehoorende aan verschillende werklieden. Dit gereed schap was geborgen in kisten, staan de op den zolder van dat perceel. De diefstal is gepleegd door middel van overklimming der 2 meter hooge schutting voor dat perceel. Ongestel d. De commissaris van politie en de hoofdinspecteur van politie Nolthe- nius zijn ongesteld en te huis. Met de tijdelijke waarneming der zaken is door den Commissaris van politie be last de inspecteur van politie P. van Dam. Gladheid, Daar de werkloosneid nog groot is, zou het overweging verdienen, om ee nige honderden werkloozen vanwege de gemeente zand te doen strooien, aiet alleen in die hoofdstraten, maar ook in de buitenwijken, waar het ver bazend glad is en menigeen kennis maakt met de harde sneeuw. Een waagli als. Hedenmorgen te (half negen uur, waagde een jongen zich op het ijs in het Zuitler-Buitenspaarne. Natuurlijk was het ijs te zwak om (hem te hou den en zakte hij er weldra door. Met veel moeite werd de -knaap gered, doordat het publiek hem een waar boom toereikte, waardoor hij op den wal werd gehaald. Hij kwam dan ook met de schrik en een nat .pak er af. B eng,emd. Bij Kon. Besl. (is tot reserve-eerste- luiteinant., hij zijn tegenwoordig korps, benoemd de reserve-tweede- luitenant van het 10de regiment In fanterie F. D. Bijleveld. WINTER-ELLENDE. Sohemerocbtand, met een loodgrijs- witte sneeuwlucht boven de ontwa kende stad. Staag valt de sneeuw in fijne vlok ken, alles overdekkend met een blan ken mantel. Als zwarte stippen zijn de huismusschen die hun voerplekjes be-azen. waar goedige menschen de eet-resten en broodkruimels strooien, heele sneden brood soms.... Ze weten precies waar ze wezen moéten, de gevederde hongerlijder- tjes, en al vóór dat de mensdhen ko men vliegen ze rond boven 't plekje van overvloed. Spiedend loeren ze van 't dak, uit die kozijnvensters.... Dan gaat einde lijk een deur open, en 't meisje in d'r dienst japonnetje werpt een paar halve meden brood naar buiten, op de dik ke sneeuw. 't Alussol tien volk piept woest, maar wacht- nog even tot de deur dicht is... Dan.... Dan komt een jongetje, koud in z'n vodjes van kleeren, rondkijkend, spie deend.... Niemand! Met snellen greep pakt hij de drie halve sneedjes voor de vogels weg, dan rept hij de vlugge voetjes, en om den hoek van de straat eet-ie ze gul zig op.... 't Is gebeurd, in een der zijstraten van den Zijlweg.... Denkt aan de Commissie voor gra tis brood en koffie, Gij, die dit leest DE HAARLEAISCHE STRAATJONGENS. Ten spijt van het feit, dat Hildie- brand wijlen Nicolaas Beets een Haarlemsclie jongen moet geweest rijn, geloof ik toch, dat hij bij zijn beschrijving van den Hollaitidisahen straatjongen hot type van den Haar- lamsc'hen dito bedMst niet op 't oog gehad heeft. Tenzij wat óók kan de straat jongen uit Hildebrand's tijd vian een ander genus was dan het huidig».: Ah bah gelijk de schrijver van Me a Culpa zou zeggen! ah bah! wat is me die Haarlemsche straat jongen tegengevallenNee heusch. Dick houdt wei van een grapje, hij kan wel tegen een sneeuwbal en wordt er, gedachtig aan de zonden zijner jeugd, zoo gauw niet boos om, maar hij zou ziefi toch schamen voor zooveel geniepigheid .als gij, Haartem- sdhe straatjongens, in mooie en min der mooie kleeren, in deze sneeuwda- gen tentoonspreidt! In plaats van in breede straten, ot daar! desnoods op de officieele Groote Markt, een on-officieelen sneeuwoor- Iog te gaan organiseeren, van bijvoor beeld klas tegen klas, dn plaats van toe te zien, dat ge geen weerloos» oude mensdhen, geen darmes en meis jes raakt, kiest ge bij voorkeur hen tot .uw slachtoffer uit, wel begrijpend dat ge dan geen wraak te duchten hebt. En een van u liep van middag langs me heen met de kennelijke in tentie om den bal van modder en sneeuw, -die hij -achter de hand had, me in den nek te gooien, maar zoo- dra had ik ane iniet omgedraaid, of de held zette (Hét schijnheiligste ge richt van de wereld, en had het hart niet. om ook maar inet gooien te drei gen! En dan de trampassagiers, het komt er bij u niet op aan of het vrou wen of ouden van dagen zijn, of het den wagenvoerder of den conducteur geldt, die heusch -niet voor hun piel- zier op de tram rondrijden, gij, Haarlemsche bengels, meent dat die menschen door u wel mogen worden bekogeld, -en de vuilste sneeuw is blijkbaar in uwe handen nog schoon genoeg voor dit doel. Biafi, jongelui, ge valt me tegen! Ik heb nog éénige thoop, dat -deze boetpredikatie u tot inkeer zal brengen, en zoo niet, dan is er maar een middel: dan richten we ieen Vereeniging tegen u op. en dan: wee je gebeente, bengels die ge zijtf DICK. DE GEMEENTELEENING. Naar men ons mededeelt» is de lee ning van f 1.650.000 in handen van de Labouchère Oyens en Co.'s bank. HEEMSTEDE. Het oudie pompstation der Amster- damsche waterleiding aan de Leid- sdhevaart wordt afgebroken. BENNEBROEK. Bijna verdronken. Twee zoentjes van J. Kortekaas al hier waagden zich Zondagmiddag nog op het ijs in de Leidschevaart, met liet gevolg, dat zij er door zak ten. Aan yrouw Kokkelkoren en Ruig- rok, di'e spoedig op het hulpge schreeuw waren toegeschoten, mocht het gelukken de jongens nog levend op het droge te brengen. HILLEGOM. De Vereeniging van Nederlanxische Kalkzandsteen-fabrikanten alhier heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een drietal bouwkundige ont werpen, uit te voeren in witten kalk zandsteen. Mededingen kunnen' alle bouwkun digen in Nederland. Tot jui-yled'en zijn aangewezen de heeren dr. P. II. I. Cuypers, Kd. Cuy- pers, prof. H. Evers, prof. J. F. Klink hamer en C F J Louis Rieber. In de bouwkundige bladen zijn de uitgebreide programma's opgeno men. SANTPOORT. Zaterdagavond laat was hier een verdacht persoon. Hij zat op den Hagelingerweg te gen een huis aan en hield zich sla pend. Toen twee heeren de politie wilden halen, stondl hij op en ging er van door. Tot groot ongerief van de bewoners van den z.g. „Hofgeest" komt daar maar eens per dag een postbestel ling. De andere doelen der gemeente krij gen drie maal daags de post thuis.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1