iLEM dagblad dimi 5 1907 üiananittl Feuilleton, TER GEDACHTENIS BEZOEK VAN PRINS HENDRIK AAN VL1SSINGEN. Uit Vlissiogen Wordt gemeld Biotas kan beslist wonden ineege» eJd, dat Z. K. H. de Prins der Ne- srlanden. de De Ruyter-feesten al- er zal bijwonen. De Prins zal op den feestdag te .20 uur arriveeren en te 5 uur ver- elcken. De- invaai-1 van De Ruyter, zoome de historische optocht, zullen door )m Ai-orden in oogenschouw geno- en, op liet bordes van het stadliu's. K. H. zal ook tegenwoordig zijn de eerste-steenlegging van de Zee- lartschool, genaamd de De Ruyter- hool. JHR. DE SAVORNIN LOHMAN. De" lieer De Savornin Lohman, ver- omen hebbende, dat eenige zijner ienden .voornemens zijn hem op n zeventigsten verjaardag aenig nenlijk blijk te gaven van hun iendschap en sympathie verzoekt 5e. Ned." mede te deeleii, dat of- hoon hij dit voornemen op zeer jogen prijs stelt,, en in andere oni- andigheden zulk een blijk zeer aarne zou hebben aanvaard, het em hat aangenaamst zou zijn in- tan de dag, voor hem een diag van e herinnering, onopgemerkt lorbijging. (Zooals men weet, werd jhr. De pornin Lohman onlangs diiep ge- offen door het verlies van zijn echt koet». BÜTERVERVALSCHING.. Te Breda heeft men een brutale bo- irvervalscihing ontdekt. Een agent au een boterfabriek daar ter stede leed de papiertjes, waarop het tijks-contrólemJerk van de ontvan- en natuurboter en plakte die dan met margarine vermengde, welk ïeogsel hij als roomboter in den- an del bracht. Door de politie is lans proces-verbaal tegen hem op- Smaakt. VERMIST. Te 's-Gr avenhage is vermist 1 roote ttrudne portamonnaie, inihou- erode 1 coupon 51/2 pCt. Oblig. Bïby jrbat no. 594, vervallende Juni of ecember, waande plm. 301 cou- W an 4 pCt. Centr. Pacific Refunding ïotes no. 8195, vervallende Februari' H)7, waaide plm. f 25, het stuk is IPoot 500 dollarsverder inhoudende wig Mean geld plm. f 2.50, een cou- anboekje dier hameenige postze- voor ongeveer f 1. VALSCH BANKBILJET. Men meldt uit Deventer, dato 2 Heden is ïiier aangehouden een 'rouw uit Zutphen, die trachtte een alsch bankbiljet van f 100 te wisse- m bij verschillende ingezetenen. Het hieek, dat het biljet was een ithografie van een fotograpkie van' en echt bankbiljet. Die vrouw is ter beschikking der iUtiphensche justitie gesteld. RIVIERVISCH-STUDIE In de Kampioen schrijft Henri le ij er: ,,Ik heb iaën 'Haastrechter boertje «kend. dat groote studie had ge maakt van riviervisch. Na een schaats ocht over de Vlist ontmoette ik hem p het ijs in een der polders, gewar end met een soort stalen drietand, lalingschaar gelieeten. Van vriend 'almgschaar heb ik toen veel geleerd, lat mij tot op den dag dezer ontrnoe- ing duister was. Op mijn belangstellende vragen wil le het boertje mij wel een kijkje in ,e geheimen van zijn kunst gunnen. ,Kijk, heertje", zei hij, met zijn drie- and naar een plek' midden op het ijs ran een breede sloot wijzend: „daar lit nou een baas van een paling." Ik keek naar de plek, ging er bijna liet den neus op liggen, maar zag liets. Lichtelijk verontwaardigd, wil de ik den bedrieger links laten liggen, oen (hij nog eens op stelligen, bijna iefkoozenden toon zei: „Kerel, kerel, wat een pracht van een paling!" Toen naaide hij een priem uit den zak, peu terde een gat in het ijs tot er een lang, smal zaagje in paste, waarmee bij nu knaphandig een driehoekig bijtje za/agde. Dan stak hij zijn drie tand in het gat, peilde voorzichtig den bodem, stootte daarna fluks toe, en riep: „Kip, .ik heb je!" En waarempel, (tusschen de zaag tanden wan zijn palingschaar zat een kanjer van een paling vastgekneld. We wandelden speurend verder. Ik keek en keek, maar zag niéts. Vriend Palingschaar evenwel zag van alles. „Daar, (heertje," zei hij, weer op een plekje wijzend, waaraan absoluut niets te zien was, „daar zit nou een zeelt. Maar 't is een nest, niet de moeite waard." Op mijn verzoek evenwel wilde hij 't bewijzen, vooral toen 'ik zei. ,,'k Wed om 'n fijne sigaar dat je 't liegt." Toen zaagde'Palingschaar weer zijn bijtje, stak zijn drietand meteen vlug gen stoot in den modderbodem en... tusschen de schaar zat een zeeltje!... 'k Heb wel anderhalf uur met dien wonderkerel in den polder gestroopt. Hier zag hij een zeelt en daar zag hij een baars en ginds zag hij paling, dunne en idikke en middelsoort en zijn knapzak raakte aardig vol want maar hoogst zelden ontging hem zijn prooi. Ten slotte vond 'hij er aardigheid in om mij ook eens een palinkje te laten steken. Hij wees mij de plek waar ze zaten en gaf mij dan den drietand in de handen. Maar 't mocht mij niet ge lukken er ook miaar één te pakken te krijgen. Dat vond vriend Paling schaar verschrikkelijk grappig. ,,Ja, ja", zei hij, „die statische meneertjes denken wel dat ze van alles kennen. Ze parlesanten Fransch en Latijnsch en de duvel weet wat al meer, maar een hoertje is ze soms nog te glad af!" Nu zal de lezer vragen: hoe kon deze brave borst aan het ijs zoen wat in de 'diepte in den modder verscho len zat? Als 11c de zaak goed begrepen heb, dan waren het de luchtbelletjes tegen de onderzijde van het ijs, die vriend Palingschaar precies vertelden wat hij weten wilde: de soort en de grootte van de visdh en, waar het vooral bij het steken op aankwam, de juiste ligging van het dier. Want stak je overlangs, dan was het altijd mis, stak je overkruis, dan had j'm..." BRANDSTICHTING Donderdagavond, 'omstreeks tien uur, ontdekten de bewoners van Puiflijk brand aan den 'hooiberg van de gebroeders Van der WJelen. Door flink optreden was men den brand spoedig meester, zoodat de schade niet heel groot is. Tom dit afgeloopen was, ontstond eveneens brand in eene schuur van A .Kotvenbach te Affenden. De schuur, gevuld met turf en stroo, met nog wat .hooi, werd spoedig een prooi der vlammen. Dit gebeurde omtrent Kalf één. Men vermoedt, dat. beide branden door kwaadwilligen aangestoken zijn. iu de stoomvaartdienst volgens deze overeenkomst wordt onderhouden, zal met 20 reizen, als hierboven om schreven, kunnen wordlen volstaan. 4. Het comité heeft volledige vrij heid om meer reizen per jaar te doen maken of meer havens te laten aan doen, dan waartoe zij bij overeen komst verplicht is. Art 3. Het comité zal voor het uit voeren van dJe hierboven omschreven, dienst kunnen bezigen de thans bij de naamlooze Vennootschap Zuid- Ameffikalijn in gebruik zijnde stoom schepen. DE MlDDEiLBURGSCHE GASTHUISKWESTIE. Het weekblad „Nosokomos" deelt mede, dlat het hoofdbestuur der Ver- eeni-ging tot bevordering der belan gen van verpleegsters en verplegers aan 65 .directies van inrichtingen voor zie/keniverplegimg en krankzinni gengestichten 'heerft gevraagd of de ontslagen, en door haar directie op een zwarte lijst gebrachte leerling- veapleegsters uit Middelburg, bil een sollicitatie' evenveel kans op aanstel ling zouden hebben als andere oandi- daten. Er kwamen 34 antwoorden, waarvan zonder voorbehoud, 29 be vestigend' luidden. Twee zijn ontwij kend, o. a. dat /van den directeur van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam aan de directie van het Vlissingsche ziekenhuis is de zwarte lijst niet toe- NEÜERLANDSCHE STOOMVAART OP BRAZILIë EN ARGENTENIë. Een wetsontwerp is ingediend tot toekenning van een voorschot ten be>- hoove van eene stoomvaartverbiiv cling tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië. Aan de betreffende stuk ken is het volgende ontleend Voorgesteld wordt eene bij de wet gevoegde overeenkomst met het co mité tot reorganisatie dei' Zuid-Am e- bka-Lijn goed tie keuren. De overeenkomst wordt aangegaan tusschen den minister van landbouw, nijverheid en handel ter eene zijde en commissarissen en directeuren der Nationale Stoombootmaatschappij, te zamen vormende het comité tot reor ganisatie der ZuidkAmerika-Lijn, ter andere zijde. De voornaamste artike len van deze overeenkomst zijn Art. 1. Het comité verbindt ach om een stoomvaartdienst onder Neder- landsciie vlag te onderhouden tus schen Nederland, Brazilië en Argen tinië. Ait. 2. 1. Het comité verbindt zich om door stoomschepen met tussdhen- poozeii vian ongeveer 15 dogen jaar lijks 24 reizen te doen maken in den navolgenden dienstvan Amsterdam of Rotterdam over Rio de Janeiro, Buenos-Ayres en Santos of Rio de Ja neiro naar Amsterdam of Rotterdam. 2. Van aandoen van Rio de Janeiro en Santos kan door den minister van Landbouw, nijverheid en handel vrij- stahimg worden verleend', al dan niet onder voorwaarde dat eene andere Brazilia ansche hoven zal worden aan- 3. Gedurende het eerste jaar, waar slag heeft toegepast bij een patiënt, die, na een amandel operatie, tegen het uitdrukkelijke verbod in, vast vcedsel had gebruikt en een hevige nabloöding had gekregen. De gewone middelen vermochten de bloeding niet tot staan te brengen. Nadat de agrar ven echter op de boven aangeduide wijze waren aangebracht, hield de bloeding onmiddellijk op. De niéuwe methode stelt den dokter in staat tij dig in te grijpen, en daar de bewer king zondér veel omhaal dn de spreek kamer kan geschieden, kan voorko men .worden, dat men zijne toevlucht moet nemen tot de onderbinding van de halsslagader, een operatie waar voor vele toebereidselen noodig zijn en die daardoor dikwijls te laat ge schiedt. De waarnemende geneesheer-direc teur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht is niet bereid de Middelbungsche leerling- verpleegsters in zijn gesticht aan te stellen. WERKLOOSHEID TE HILVERSUM. Het steuncomité voor de werkloo- zeu, dat zich te Hilversum gevormd heeft, kan thans op meer medewer king bogen dan aanvankelijk. In de afgeloopen week kwam aan giften f 1363.67 in, waarbij niet is in begrepen een collecte, welke langs de huizen gehouden is en waarvan de opbrengst nog niet békend is. Voorts ontving 'liet comité van de coöperatieve bakkerij „Ons Belang" 100 broaden, met toezegging van een zelfde aantal. De firma Paul C. Kai ser heeft voor deze week 500 broeden Tot dusverre hebben er 3 uitdeel in- gen plaats gehad. ROOFMOORD. Van 6 op 7 Augustus 1906 is te Fa- tenberg roofmoord gepleegd op den getoeente-voorzitter Janssen door vier .personen, waarvan er reeds twee gearresteerd. en nog twee voort vluchtig zijntegen idleze twee perso nen is een steekbrief (bevel van ge vangenneming) uitgevaardigd. Dé twee voortvluchtigen zijn lo. Holte, Mast Karl Menso, gebo ren 8 Maart '1870 t.e Itzekoe, lang 1.65 M., slenk, tamelijk krachtige figuur, slepende, gang, donkerblond haar, zware snorbaard, of geschoren, of volbaard, voorhoofd hoog, blauwe oogen, vol aangezicht, kin rond, op gezette aderden, operatiewond aan den linker onderscheen, beetwond aan .die .rechterhand, vermoedelijk aan den wijsvinger. Men vermoedt, dat 'hij rond/zwerft met een draaiorgel, vergezeld van een vrouw, hij zou nog niet lang ge leden gezien zijn in het logement van Blokpoel te Sittard. 2o. Güttich, Georg Gust a v August Karl, geboren 18 December 1875, geta- touöend in rood op de bonst, op den linkerarm getatoueerd, 2 vlaggen tusschen duim en wijsvinger der lin kerhand een sleep met tours en een anker met touw op den rechterarm. Op verzoek van de politie te Aken, wordt dooi" den brigade-commandant der koninklijke marechaussee te Vaals verzocht, te woT.den bekend ge maakt met de verblijfplaats van bo vengenoemde personen. INTERN. BAKKERIJ TENTOONSTELLING 1906. Donderdag bad in een der zalen van het café „Krasnapolsky" te Amster dam een vergadering plaats van aan deelhouders der Internationale Bak kerij-tentoonstelling te Amsterdam. De vergadering wend geleid door den heer H. Franken Sr., die in zijn openingswoord wees op het succes de zer tentoonstelling, een succes, dat vooral te danken was aan de ltxach- tigte medewerking ivan ai-lle betrok kenen. van de comité's en de pers. Spr. herinnerde met een enkel woord aan het bezoek door Prins Hendrik en vele autoriteiten aan de tentoonstel ling gebracht, aan de onderscheiding hem, den voorzitter van het Dage- lijksch Bestuur der tentoonstelling, verleend. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat deze ook uit finan cieel oogpunt zoo schitterend ge slaagde tentoonstelling moge bijdra gen tot de verheffing van het .bak kersvak. Onder de ingekomen stukken wa ren brieven van de besturen der ver een iging en „Onderling Hulpbetoon" on „De Voorzorg", die 'beide vragen indien wiinst .mooht zijn gemaakt, de ze aan hun vereenigingen te zullen afstaan. Het bestuur van de „Voor zorg" vroeg dit met 'het oog op de stichting van een vakschool. Uit de balans en de winst- en ver liesrekening, waartoe de penning meester, de beer Paul C. Kaiser een korte toelichting gaf, blijkt, dat een winst is gemaakt van 3181.701/2. Aan 'huren .van plaatsruimten en aan entrèe's en abonnementen werd door het bestuur ontvangen (de helft dei- opbrengst de andere helft kwam ten goede aan het Paleis voor Volksvlijt) respectievelijk ƒ7588.18 en 13.532.48. Met een woord van dank aan den voorzitter werd dien penningmeester decharge verleend voor het gehouden beheer. De gemaakte winst sal dus den aandeelhouders^ wiorden uitgekeerd en zij zullen vrij zijn een deel dezer winst -voor een of andere Bakkers- vereeniging of fonds te besteden. Een lijst werd 'hiervoor bij den uitgang der vergadering ter teekening neer gelegd. BLOEDSTELPING. In het Ned. Tijdis. v. Geneeskunde beschrijft de heer I. C. Henkes, keel-, neus- en oorarts te Amsterdam, door hem uitgedachte methode van bloedst^lping, ter toepassing na amandel-operaties. Deze methode komt hierop neer, dat met een bij zondere soort van tang agraven, van grootere en dikkere afmetingen dan in de chirurgie gebruikt worden,op de wond bevestigd worden, die na een etmaal wear met een andere op zettelijk daarvoor geconstrueerde tang verwijderd worden. De schrijver deelt ten slotte mede, hoe hij zijne methode met goeden uit- de Middellandscbe Zee, gelegenheid voor het bestudeeren van de antitho- bij Turken, Arabieren, Fellah's en Mooren. Wij ontvangen wel eens brieven van de volgende soort. Een Neder landier, in Bagdad wonend, wil een reis maken via den Kaukasus naar den Oeral, en van daar via Archan gel en de Noordkaap naar Groen land. Kan hij zijn correspondentie te gen zóóveel per stuk aan „Het Va derland" zenden? Helaas schrikken vorm en inklee ding van den brief wei eens af van kennismaking met de veelbelovende correspon denties. Zijn wij Nederlanders, die ons zoo lïchft een vreemde taal eigen maken, ons zoo gemakkelijk voegen naar de zeden en gewoon/tem van vreemde lan den, en ondanks onze „petieterig- bed'd" thuis, zoo licht te voldoen zijn op reis zijn wij misschien inter- natóonaier aangelegd dan andere vol ar? Een overblijfsel, een atavistisch ru diment wellicht van. den aanleg voor en die neiging tot reizen, die onze voorouders in het bloed zat - „Ik geloof het wel", meende de in Iradië geboren dame (zie boven), die op reds naar Venezuela ons bureau praaide. „Ik geloof het wel. Als ik eetn mailboot, zie, gevoel ik mij als een trekvogel in den herfst. Maar mijn opinie iis, dat ons koloniaal be zit, het karakter van ons land al9 polderland, onze oude nationale nei gingen en voorliefden, dien trek heb ben. verstekt. Mijn faanilie in Vene- zu.ola is familie van moeders zijde; mijn vader heeft in de West gewoond en mijn moeder was een Spaansche. Mijn man verbetert in Boelgarije een rivierbed. Mijn ééne zoon zal hiem daarin waarschijnlijk navolgen. Mijn anderen zoon zit de echte Hdll'and- sche liefde voor bloemencultuur ;n het bloed' En die muziek van uw dochter De muziek is de internationale taal bij uitnemendheid. Zij behoort bij „internationale rnmschetn", was het antwooTd. („Vad."! INTERNATIONALE MENSCHEN. De toenemende snelheid, gemakke lijkheid en goedkoopte van het ver keer, de opgewekte belangstelling voor wat leiders gebeurt, en nog eenige andere factoren, hebben liet aan schijn gegeven aan' een ras van „in ternationale menschen", personen voor wie een reis naar San Francis co, (Yokohama of Buenos Ayr es ge lijk staat met een „pasje" op d'e ti am. Een dame»van onze keinnis is in Iiidië geboren, was dezer dagen op <Le passage door Holland, waai* zij een paar dagen bleef alvorens naar Venezuela te gaan, waar zij familie heeft. Haar man, e«en ingenieur, is itn Boelgarije. Haar dochter studeert mu ziek te Berlijn. Van haar twee» zoons is de een op een Techinicum in Sak sen, de andere in dein tuinbouw te Gent. Een Nederlander, die op een der Kleine Antillen woont, reisde dezer 'd/agem even voor zaken naar Ran goon. Zijn vrouw ging in dien tus- schientijd logeer en bij een vriendin te Ghristiania, waar zij hoopte op haar verjaardag haar zoon te zulletn ziien, die in Parijs schildert Bekend is in ons land liet geval van eein Nederlandscli koloniaal staatsman, die, terwijl zijn villa op den Noord-Hollands chen duinrand werd verbouwd, zoolang ging logee- rem teBombay. Een ander Niederlandsch staats man, tijdens zijn activiteit reeds veel besproken wegens zijn geruchtmaken de buitenlandsche reizen, deed zoo mogelijk nóg medr van zich spreken door zijn reis rondom het bekken van EENE ROERENDE GESCHIEDENIS. De vogelkenner J. L. F. de Meyere uit Ede, die in De Levende Natuur van Januari het een en ander vertelt over proeven door iheon genomen met Berlepsohe kunstnestjes verhaalt cle volgende roerende geschiedenis van een viiagerav angertje, met drie an dere van dezelfde soort wonende in nestje no. 14. Hij schrijft Of de 4 vliegenvangertjes uit no. 14 het veel varder gebracht hebben dan tot vliegen, meen ik te mogen betwij felen. Ze waren nog zeer slecht ter vleugel, .toen zij de wijde ruimte bo ven het warme nestje verkozen en zijn, vrees ik, een prooi der Vlaom- sche gaaien geworden. Dat één der vier dit lot heeft getroffen, weet 'k zéér zeker, omdat ik het met eigen oogen waarnam. Het was den 7den Juli om half twee ongeveerik zat voor het open raam van mijn kamer een brief te schrij ven. Op het tuinpad, een meter of tien van inij af, zat een pas uitge vlogen vliegenvangertje nog stumpe rig en onnioozel om zich heen te tojr ken. Nu en dan kwam een der ouden hem een vlinder, een vlieg of wat an ders brengen. Opeens een groote op schudding in de vogelwereld. Nog juist 'had ik tijd tusschen velerlei vo- gclgefl adder een gaai te onderschei den, die vlug als h)et weerlicht het jonge diertje ophapte. Even nog zag ik 't blauw van den spiegel en 't wit van den stuit fel schitteren in de zon_ toen was de kleurrijke roover u!t 't gezicht verdwenen. Een merel, een paar roodstaartjes, die zelf jongen hadden, dus meevoeldén wat het zeg gen wil als je kind voor je oogen wordt opgehapt, en de oude vliegen vangers hoorde ik nog heftig napro- testeeren, toen keerde .de rust zacht jesaan weer terug. DIEFSTALLEN IN DE KAZERNE. In de kazerne te Middelburg moe ten diefstallen van Meeding, bedde- goed ian sdhoenen aan het licht zijn gekomen, door drie tamboers ,en een soldaat reeds geruimen tijd gepleegd iZe zijn Donderdag aan het lidht geko men, toen die vier manschappen, on der den invloed van sterken drank, ruzie maakten, handgemeen wenden en elkaar de diefstallen verweten. Ean tamboer is reeds in arrest geno men; de andere schuldigen zitten in de provoort. Er moet ook door diezelf de personen dienst geweigerd zijn, onder do bewering, dat die hun, nu ze zoo weinig in aantal zijn, te zwaar is. Op dit oogenblik rest er in de ka zerne slechts een tamboer, die nu alle diensten moet verrichten. De kazerne is gesloten. Tot zoover de door ons verkregen mededeelingen. Ook deed het gerucht de ronde, dat twee militairen beneden den rang van onderofficier zouden ge deserteerd zijn. (Midd. Ct.) TWEEDE KAMER. Vier afdeelingen van de Tweede Ka mer zijn Vrijdag uiteengegaan tot morgen, Dinsdag, ter voortzetting van het onderzoek der financieele wetten, dat men de volgende week hoopt ten einde te brengen. In ééne afdeeling ia 't al afgeloopen. Het gerucht, reeds na den eersten dag van het sectie-on derzoek verspreid, dat de belasting- watten ook van vrij-liberale zijde sterk zouden zijn bestreden, vindt geen be vestiging. Het Haagsche Correspondentiebu reau kan veeleer het tegendeel verze keren, zelfs zou de meerderheid in de afdeelingen zidh vocrr de belastingwet ten verklaard hebben. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is te Ter- heide de 'hoeve met schuur en stal van den landbouwer Van der Mark tot den ga-ond afgebrand. Niets kon gered worden. Drie koeien kwamen in de vlammen om. Alles was verze kerd. Een felle brand brak uit in de wo ning van Kers, aan den Binnenweg naair Den-enter te Twello. Door den sterken wind stond het huis in zulk een korten tijd in vlammen, dat aan blusschen niet te denken vielalleen het huisraad en 't vee kon gered war den twee geiten verbrandden. N-'ets was verzekerd, ook het huis niet. Te Hengelo ontstond brand in een 'huis van 3 uroningen aan de Olden- zaalsohe straat, toébedioorende aan en bewoond door het gezin Evers. Het huis brandde geheel af. Huis en ;n- boedel waren verzekerd. Te Rouuan is voor den vierden keer in 14 dagen hrand geweest aan de haven en wel in een lading vlas, die op de kade lag. De schade dOairaan bedraagt 200,000 francs en tevens is voor 50,000 francs aan planken ver brand. Men vermoedt brandstichting, maar heeft nog niets met zekerheid kunnen ontdekken. ONGELUKKEN. Te Lekkerkerk wias de '.hovenier Van Herk bezig hoornen te snoeien. Een der takken trof zijn dochter, die daar juist passeerde, met het noodlottig gevolg dat zij terstond gedood werd. Te Vianen is de molenaarsknecht De Jong door een der wieken gedood. SC HAP EN WEELDE De N. Gron. Ct. vertelt: Het is markt dag. Door eenige mannen wurdt met het gebruikelijke, aanmoedigende ge roep een kudde schapen door de 'Oos terstraat geleid. De belhamel voorop, de anderen gedwee daar achteraan. Uit het huis van een geacht ingeze tene komt het dienstmeisje, dat even aan den overkant een boodschap moet doen. Gemakshalve Laat zij de deur van het heerenhuis openstaan. In blanke reinheid' strekt zich 4e lange, marmeren gang voor 'de oogen der voorbijgangers uit. Onder deze voor bijgangers bevindt zidh ook een straat jongen, die glunder eerst naar de gang en dan naar de kudde schapen ziet, welke blatend nadert. Een boos aardig plan komt in zijn kwajongens- hrein op. Hij plaatst zich vóór de kudde en weet. dien belhamel te bren gen naar de stoep van liet heeren huis. Dan aaept hij „ssst!" En liet ge hoorzame dier loopt, als eerste schaap dat over den dam, in casu over de stoep is, de in blanke reinheid schit terende marmeren gang binnen, ter stond gevolgd door de anderen. Wel dra vervullen de ongenoode gasten 't huis met hun angstig geblaat. Het kost heel wat moeite om de afgedw,aai den op het rechte pad terug te bren gen. De heer des huizes lacht om het JOHN INGERFIELD eoi adf* vrouw ANNA. Ee» verhaal uit oud-Londen dóör JEROME K. JEIROME. J 2) Zij staan bekend als goede echtge- aooten, vaders en meesters te zijn geweest maar men moet zich hen ze ker meer geacht dan bemind voor stellen. Het Wiaren menschen, die den hal ven cent, die lxun toekwam', afpers ten, maar ook niet zonder volkomen overtuigd te zijn van hertgeen van hen geëischt werd Ihun edgen plicht en verantwoordelijkheid allen had den zelfs die oogenblikken van hel denmoed, die de plicht van groote mannen is De geschiedenis vermeldt dat een zekere kapitein InigerfiéM' met groote schatten hoe ze verkregen waren, zullen wij liever niet nauw keurig onderzoeken uit West- Inddë terugkeert en in 'volle zee door een fregat van den koning wordt in gehaald. De kapitein Van hét konank- lijk fregat zendt kapitein Ingerfield een (beleefde (boodschap, waarin hij verzocht zoo Vriendelijk te willen zijn, hem een zeker lid van zijn scheepsbemanning, dat zich om de een of andere oorzaak bij de vrien den des konings gehaat had' gemaakt, uit te lav^ien, opdat hij (namelijk de bedoelde gallate persoonlijkheid) da delijk aan de ra zou kunnen worden opgehangen. Kapitein Ingerfield zendt den kapi tein van het koninklijk fregat het beleefde antwoord, dat hij (kapitein Ingerfield) met het grootste genoegen ieder van zijn scheepsbemanning, die verdiende opgehangen te worden, zou ophangen, ma air, dat nodh de koning van Engeland, noch iemand anders, wie dan ook dit op Gods zee voor hem behoefde te doen. De kapitein van liet koninklijk fregat laat zeg gen, dat. wanneer men den gehaten persoon niet dadelijk uitlevert, hij tot zijn leedwezen gedwongen zou zijn, kapitein Ingerfield en zijn schip naeir den bodem der zee te zenden. Daarop antwoordt kapitein Inger field juist dat, zal hij moeten doen, eer ik een van mijn mannen uitle ver, en hij bevecht het groote fregat bevecht het zoo woedend, dat de kapitein van het koninklijk fregat na verloop van drie uur goed vindt), on derhandelingen te beproeven en daar over een nadere boodschap zond. Hij erkende beleefd den moed en de be- löwaaimineid van kapitein Ingerfield, daar deze voldoende bewezen had, zijn moed en roem te kunnen verde digen, maai' liet zou nu verstandiger zijn, de onwaardige aanleiding van den strijd uit te leveren, en dan met zijn schatten te ontkomen. Zeg uw kapitein, roept deze In gerfield, die wel weet, dat er heerlij ker dingen bestaan dian geld. wam men voor strijden kan, dat .de Wilde Eend" tot nu toe met schatten bela den over de zeeën vloog, en zoo God wil weer zal vliegen, maar dat lieer en manschap met haar samen zeilen, samen strijden en samen sterven 1 Daarop gaat het koninklijk fregat nog krnchtigek dan te voren er op los en het gelukt hem werkelijk zijn bedreiging ten uitvoer te brengen. De „Wilde Eend" zinkt, haar laatste jacht ds gedaan, zij stort met plotse- lingen vol en met wapperende vlag gen, hols over kop naar beneden, en met. haai- gaat elk man onder die op haar dele stond. Zoo liggen nog op den huidigen dag op dem bodem van den Atlanti sch en- Oceaan heer en bemanning naast elkaar en houden de wacht bij hun schatten. Dit wel geloofwaariüg voorval be wijst voldoende, dat de Ingerfields, welke begeerige en vrekkige mannen zij oiok zijn mogen, mannen, die liever geld verdienen dan liefde ver werven, die meer van den killen druk van het goud dan van den warmen druk van hart en hand houden to oil in hun hart de toean van edele dapperheid verborgen houden, die echter door den on vruchtbaren bo dem van hun eerzucht slechts weiniig voedsel krijgt. De John Ingerfield van dat veithaal is de typische verschijning van zijn geslacht. Ilij heeft ontdekt, dat olie- en talk-koken zoo ook al geen aange name, dan toch een zeer winstgeven de zaak is. Het is de goede oudetij'd ondier koning George III, en Londen wordt weldra de stad, waar het des nachts licht wordt. Talk. olie en al dergelijke verlich- tlngisstaffen, 'komen meer en meer in navraag, en de jonge Jodin Inger field bouwt een groote ohefabriek en eon huis en kantoor in de voorstad Limehouse, die zich uitbreidde en tusschen de drukke rivier en de kal me velden ligt. Nu verzamelt hij een menigte lie den om zich heen, begint met een moedig hart zijn werk en wordt rijk. Zijn jeugd gaat voorbij met werken on schatten verzamelen. In zijn „bes te jaren" is hij een rijk man. De hoofdzaak in het leven, geld verdie nen, iis gedaan. Zijn onderneming staat hecht gegrondvest en zal aicli zonder al te groote inspanning voort ontwikkelen. Het wordt tijd voor hem, aan de tweede levenstaak te denken een wouw en een tehuis te verkrijgen, want do Ingerfields wa ren altijd goede burgers, achtens waardige hoofden van huisgezinnen, gastvrije gastheeren, die zich aan buren en vrienden wel mochten ver- toonen. Op een stoel met redhite booge leu- nnig zit John Ingerfield in de eetka mer boven zijn kantoor, langzaam slurpt, hij een glas portwijn en zit in zichzelf verdtept. Hoe moet zij zijn Hij is rijk en kaïn zidh iets goeds permitieeren. Zij moet jong en schoon zijn een sieraad voor het pirachtige huis, dat hij in de nette Bloomsburu streek, verwijdend van de olie- en talkhicbt voor Ihaar huren zal. Zij moet welopgevoed zijn. en be vallige, beschaafde manieren heb ben, die zij-n gasten in verrukking brengen en eer en aanzien op hem .doen terugstralen. Voor alles moet zij van goeden hui- ze zijn, met een voldoend langen ge- sLadhteboain, die de Lavender kade voor de oogen ddr maatschappij ver bergt. Hoe zij voor het overige zijn of niet zijn moet, lis hem onverschillig. Natuurlijk zal zij deugdzaam en vol doende godsdienstig zijn, zooals het voor vrouwen behoort. Het zal ook goed zijn, dat zii zacht aardig en toegevend van aard is, maar dat is, voor zoover het hem be treft, van minder belangde Inger fields behooren als echtgenooten niet tot de soort, waaraan do vrouwen hare luimen kannen botvieren. Nadat hij besloten heeft hoe zij zijn moest, overlegt, hij verder, wie het zijn1 zal. De kring van zijn kennissen is klein. In gedachten gaat hii gere geld de gelieele rij langs en onder zoekt in zijn geest elk 'hem bedoemd meisje. Eenigen zijn bekoorlijk, eeni- gen zijn schoon,, eenigen zijn rijk maar geene van haar komt met zijn zorgvuldig uitgezocht ideaal over een. Hij houdt liet onderwerp in go- dachten en denkt er tusschen de pau zen in de zaken over na. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5