Weerbericht. Thermometerstand Uit de Omstreken (MEDE DEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 5 Febr. Hoogste barometerstand 776.7 m.M. te Malta Head (Westkust van Enge-, land); laagste 758.7 mM. te Nice (Zuid-, kust van Frankrijk). Verwachting tot den avond van1 6 Februari. j Wind: zwakke, tot matigen Noord, tot Oostel. wind. Gesteldheid van de lucht: mogelijk sneeuw, veranderlijke bewolking. Temperatuur: weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 772 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SGHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Dinsdag 4 Februari. Hoogste gisteren. F. 32o Laagste heden nacht F. 28®5 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 33° Emi g r anten. Zaterdag a.s. vertrekt van hier een gezelschapje handwerkslied en, zadel en schoenmakers, benevens eenige landbouwers, naar Winipog in Cana da. Of ze in de Nieuwe Wereld ge lukkiger zullen zijn dan in de oude'? Ze hopen 't natuurlijk wel. Gev. vcnorw. Een halsketting, een baret, een zal; met zakdoek, een grijze kat, een zak mesje, een wandelstok, een keeshond, een ring met Sleutels, een paarden dek. Verm st. Uit een' in aanbouw zijnd perceel aan de Voorzorgstraat wordt een partijtje lood vermist. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Van 25 December 190615 Januari 1907 zijn aan extra-giften ontvangen i 174-8.26*. 15 Januari1 Februari 1907. Mevr. H. de P.; Mr. C. M. R., Douair. S., ieder f 25. •Tbr. J. B. van M.. f 20. H. W. A., f 10. Mevr. Wed. J. J. E., Mej. J. G., ie der f 5. J. J. van T., 2.50; N. N. 2; J. D., f 1.50; Brievenbus Kennemerpl. 1. Totaal f 1870.26^. Wegens den langdurigen winter ge paard met werkloosheid zijn de be hoeften groot. Van de 1500 Kierstmis- kaarten zijn honderd een en veertig teruggezonden. Mogen velen dit goe de voorbeeld volgen en nog eene ex tra-gift zenden aan den penningmees ter. den heer S. Crommelin, Staten- Bolwerk 5. OVERVEEN. Zondagmiddag was alhier het echt paar Nieman, twee bejaarde men- Bchetn, die in de De Witstraat te Haar lem wonen en alhier door het venten" met groenten en vruchten den kost 'denken te verdienen. Door de gladheid viel de oude man zoodanig op de straat neder, dat hij in het politiebureau moest worden binnengedragen. Door den heer H. Kok. nit het logement „Van ouds het. Raadhuis" werd toen een rijtuig voor 'de ongelukkige menschen besteld waarmede ze naar huis zijn vervoerd. Hun wagen met sinaasappelen wend door de politie opgeborgen. Het been was op twee plaatsen ge kneusd. BLOEMENDAAL. Hedenmiddag is de ijsbaan van de ijsclub Duin-en-daal op den vijver van Duin-en-daal geopend, doch de liefhebberij is niet zoo groot als de vorige week. De .reden daarvan moet waarschijnlijk hierin worden ge zocht, dat de baan niet zoo mooi is als te voren. HEEMSTEDE. Donderdag a. s. van twaalf tot twee uur zal alhier in de kerkekamer aan de lidmaten der Ned. Herv. Ge meente gelegenheid worden gegeven, hunne stem uit te brengen voor drie notabelen. Aftredend zijn de heeren J. ten Hagen, W. A. v. Amstel en L. Zieren. Allen zijn herkiesbaar. Bij de Maandagavond alhier ge houden verkooping in het Wapen van Heemstede, ton overstaan van nota ris mr. C. J. Boerlage, van een bur ger woonhuis aan den Voorweg, is kooper geworden de heer N. Wild- eohud voor f2275. De behoefte aan een nieuw Raad huis, althans aan eene uitbreiding der lokalen voor den gemeentelijken dienst, deed zich heden wederom ten zeerste gevoelen, daar de drie be schikbare lokalen van het tegenwoor dige Raadhuis, waaronder een zeer klein vertrek, tegelijkertijd benoo- digd waren voor iSeoretaris, trouw zaal, zittingslokaal ontvanger, dito armbestuur en vergadering van B. en W. met publieke aanbesteding. Onze corr. meldt ons: Maandag avond gaf het kinderkoor „Len televen," onder leiding van den heer J. Fremzel, eene eerste, allerliefst ge slaagde uitvoering in het lokaal voor Chr. belangen. Het koor zong met groote opgewekt heid en toewijding; de nummers vain 't programma onder welke van Cath. van Ronnes en J. J. H. Veitiulst, ga ven hlijik van ernstige en nauwgezette studie. „Ze zaten er in," zoo als men dat noemt. Het applaus dat na menig welge slaagd nummertje gehoord werd, gaf duidelijk de tevredenheid van het flink opgekomen publiek te kennen. Een kwartet van groote menschen en eene sopraan-solo boeiden door hunne keurige voordracht, en gaven eene vriendelijke afwisseling van het programma. Aan het slot der samenkomst werd door een der aanwezigen den wenscth uitgesproken, dat het koor in ledental mocht toenemen, en de heer Frenzel met denzelfden ijver op den door hem ingeslagen weg voortgaan. Het maken van een riool met bij heb ooren de werken is gegund aan J. Barends te Haarlem voor 5480. BENNEBROEK. Maandagavond gaf de Tooneelclub „Nut en ^Genoegen", onderafd. van den R. K. Volksbond, eene uitvoering. Het zaaltje was zeer goed bezet en de twee stukken, die werden opge voerd „Pierre de Galeiboef" en „De Schoorsteenveger" slaagden uitste kend. SCHOTEN. Naar wij vernemen zal de parochie- kerk H. H. Elizabeth en Barbara in het Schoterkwartier .in het laatst van Februari door den bisschop worden ingewijd en half Maart in gebruik worden genomen. Dat het niet sneeuw inwrijven niet altijd onschuldig blijft, bleek Maan dagmiddag weer. Toen eenige jonge lui meisjes op den Schoterweg wilden inwrijven was er zeker een scherp voorwerp in de sneeuw gekomen, met ■het gevolg, dat de wang van het meis je bloedend verwond werd, wel niet ernstig, maar toch onaangenaam ge noeg, HAARLEMMERMEER. Naar alle waarschijnlijkheid zal met de uitbreiding der postbestelling in Haarlemmermeer overgegaan wor den, tot het bouwen van hulppostkan toren. Een groot aantal bewoners de zer gemeente wonen 2| uur van het Hoofdkantoor Hoofddorp. Door een ongelukkig toeval heeft T. de Lange den werkman H. Sdholte te Hiaarlemmermeer, toen hij land werk verrichtte, met een kamerbuks in den 'hals geschoten. Ofschoon hij dadelijk onder geneeskundige behan deling werd gesteld konden de hagel korrels op heden niet verwijderd wor den, IJMUIDEN. Alg. Ned. Zeemansbond. Maandagavond werd na eene be spreking door den heer J. Ronner, voorzitter van den Alg. Ned. Zee mansbond, eene afdeeling van dien bond gevormd, met dadelijk meer dan 100 leden. Op voorstel van het Hoofd bestuur vormden C. Meyer, voorzit ter, H. Teunissen, secretaris, G. Vol der, penningmeester, en P. Zwart en E. Ranshuysen, commissarissen, een voorloo'pig bestuur en verdeelden de functien als achter hun naam is ver meld. De contributie werd bepaald op 10 ets. per week. ZANDVOORT. Maandagmiddag ontstond alhier brand in een perceel gelegen aan de ■Baan, De vlammen namen spoedig in om vang toe en weldra had ook de tim mermanswerkplaats van A. Koper vuur gevat ietn leverde groot gevaar voor de "Belendende woningen op. Vele handen waren echter spoedig aanwezig, om zooveel mogelijk brand bare goederen te verwijderen en toen de brandspuiten op het terrein ver schenen, was men den brand weldra meester. Alles was tegen brandscha de verzekerd) De naastbij wonen den begonnen zich zoo beangst 'en gejaagd te gevoelen, dat velen met hun huisraad naar bui ten kwamen sjouwen. Zij werden daarin trouw bijgestaan door wel een beetje te veel hulpvaardige handen. Alles is tamelijk goéd afgeloopen, en de nieuwe brandspuit heeft hier flink in meegeholpen. Biue&iaild HOFBERICHTEN H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zondag die voormid dag-godsdienstoefening bij in de Zui- d er kerk onder gehoor van ds. Cra mer. H. M. de Koningin-Moeder was te genwoordig bij de godsdienstoefening in de Fransch'e kerk, waar ds. Bour- Lier voorganger was. H. M. de Koningin en Z. K. H. ate Prins vertoefden Maandag op het buitengoed „Raaphorst", dat thans in het sneeuwkleed een zoo schilderach tig wintergezicht biedt. In het land huis werd het middagontbijt geno men. STALLEN OP HET LOO. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging van het le Hoofdstuk der staatsbegrooting 1907, tot stichting van nieuwe gebouwen, i dienende tot stallen, koetshuis, wo ningen voor den onderst al meester en het intern stalpersoneel, c.a. op het Koninklijk zomerverblijf het Loo 233.750). In de Memorie van Toelichting merkt de minister van Financiën op, dat wel is waar de grondwet beperkt de kosten van onderhoud der zomer en winterverblijven tot een maximum van if 50.000 's j.aarsrdocJh het in ge reedheid brengen van noodzakelijk ge bleken geheel nieuwe inrichtingen niet kan beschouwd worden als on derhoud, gelijk blijkens het Voorloo- pig Verslag op het wetsontwerp 1906 vrij~algemeen als 'juist werd erkend. De minister kan met hiet plan der commissie voor den houw in zijn ge heel medegaan, wijl het, naar zijne stellige overtuiging voldoet aan de billijke eischen voor eene, ongetwij feld noodzakelijke vernieuwing van de in bijna alle opzichten zeer ondeug delijke inrichtingen op het Loo, die thans tot verblijf, stalling en berging dienst doen en wijl bovendien dit plan in zijn eindcijfer ad f 425.000 bij ver gelijking met het vroegere eene be sparing geeft van f 200.000. De uitvoering van dit plan zai zijn te verdeel en over drie jaren, zoodanig dat 11720 der kosten komen ten laste van 't loopende jaar, 6/20 ten laste van liet' dienstjaar 1908 en 3/20 ten laste van den dienst 1909. Te zijner tijd zal eene beslissing moeten worden genomen over de be stemming van den paleisvleugel, waarin thans de stalinrichting ten deeie is ondergebracht. VROUWEN EN KIESRECHT. In het kort overzicht van de voor gestelde wijzigingen in de Grondwet, in ons 2de blad,, is verkeerdelijk op gegeven, dat de Staatscommissie voordiraagt „de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw mogelijk te malcen." Dit moet zijn de verkies- baarheid van de vrouw tot lid van de Staten-GeiieraalProv. Staten of Gemeenteraad. In de artt. 84, 127 en 143 die de vereischten voor dat lid maatschap regelen, wordt dan ook het woord „mannelijk" vóór .Neder lander" weggelaten. Het actief kiesrecht der vrouw behoori in art. 80 te worden gere geld, over welk artikel de Commis sie geen advies mocht uitbrengen. W. M. HOUWING. in den ouderdom van 76 jaar is over leden de emeritus-predikant W. M. Houwing, oud-lid der Tweede Kamel en van de Provinciale Staten van Drente. (Alg. Hbld.) KINDEREN OP HET TOONEEL De politie te 's-Gravenhage heeft Zondagmiddag in den schouwburg be let dat 7 kinderen deelnamen' aan de kinderoperebte „Ezelsvel", omdat de ondernemer der -uitvoering geenwettig bewijs kon overleggen dat de kinderen den leeftijd van 12 jaar hadden be reikt. Het stuk moest dientengevolge ver toond worden zonder de jeugdige too- neelspelertjes. VAN TWEE OUDJES. Zondagmorgen kw.am aan het bu reau Reyer-Anslosstraat een werk vrouw de hulp der politie inroepen, omdat haar aan het huis, waar zij werkte, ook na herhaald schellen, niet werd open gedaan. Een paar agenten gingen met haar mede naar het be doeld (huis in de Vondelstraat 16, al waar de gezusters B., twee oude da mes, de eene 64 en de andere 66 jaren oud, te zamen woonden. 'De politie kreeg ook geen gehoor en ontbood toen een smid; miaar daar de deur van binnen gegrendeld was, kon ook deze haar niet openen. Men klom nu over een belendende tuinschutting, en het gelukte, de tuindeur te openen. In de slaapkamer lagen de beide dames op den grond. Een barer, die verlamd is, was uit het bed gev.allen, en toen hare zuster, te hulp komende, haar wilde oprichten, was ook zij op den vloer neergezegen en niet in staat geweest zich weder op te richten. De beide dames, die overigens geen Let sel bekomen hadden, doch alleen *ïdh niet bewegen konden, zijn daarop we der door de agenten te bed geholpen. (Nws.) VADERMOORD. Men meldt uit Breda, dato 4 Febr. aan de Teil.: Hedenavond te 7 uur kreeg de ko perslager Verstreepën, wonende in de Van Goorstraat, alhier, hevigen twist met zijn zoon, waarbij hij door dezen met een mes in de polsslagader werd gestoken. Hij was onmiddellijk dood. De zoon is in arrest gesteld. Het geval verwekte groote ontroe ring in de buurt. RECHTSPOSITIE VAN DEN AMBTENAAR. Naar de „Tel." verneemt, is het den Minister van Justitie gelukt de hand te leggen op een zeer bekwaam jurist, die dte opdracht heeft aanvaard een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de ambtenaren in gereedheid te brengen. Die jurist zal daarbij voeling houden met den amb tenaar aan 's ministers departement, die het ontwerp betreffende de admi nistratie rechtspraak heeft bewerkt, zoodat het verband tusschen dte twee onderwerpen niet zal worden ver waarloosd. HET EINDE VAN EEN TYPE. Uit Zaltbommel wordt aan de Tel. geschreven Een bekend Bommelsch type Jan v. Hemert, bijgenaamd „de spokert" vooral bekend als strooper van wild en verder van alles wat van zijn ga ding was, verlustigde zich gisteren middag ook in het schaatsenrijden. Jan struikelt en valt voorover; met do woordennou, da's net op het mumdje! richt hij zich op, doch zakt wieder ineen en is een lijk. Een be roerte had hem getroffen. LASTIGE MEDEREIZIGERS. De politie te) Zaandam heeft Zon dagmiddag op dte boot der Zaan]. Stoombootmaatschappij drie perso nen gearresteerd, die het den passa giers lastig maakten, hen beleedig- dten; en bovendien den dekknecht op een pak slaag onthaalden. Bij fouil leering werd op 'elk een groot mes in schede gevonden. De aangehoudenen zijn Zaandammers, oud 24, 22 en 17 jaar. INBRAAK. Bij den kapper B. in de Korte Koe straat te Utrecht is Vrijdagnacht in gebroken:, terwijl de bewoners niet thuis waren. Vermiist werden behalve een spaarpot met ongeveer 19, ver schillende odeurs, haarolies, zeep en eti verdere lcappersartikelenNu wil de het toeval, dat een politieagent Vrijdagavond eenige jongens met val- sche snorren zag loopen. In een bier hui® vernam hij, dat door dezelfde jongens met haarolie- gegooid was. Hiermede wist onze politieagent ge il oeig. Hij zette zijn .onderzoek Vöort, en slaagde er Zaterda.gnaebt in, twee der daders, dien 18-jiarigen J. A. B., Kievitdwairsstraat, en den 21-jarigen H. van S., Kruisstraat, hij het hu's- waarts keeren aan te houdien. Beidein zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht en hebben al daar het misdrijf bekend. Er was nog een derde in het spel, de 18-jiandge Th. B., Oudegracht W.Z., die Zaterdagmiddag aangehouden. !s. Deze heeft zich aan handlangeirsdien- sten schuldig gemaakt. Hij was be diende hij den bestolen kapper en heeft aan de beide anderen verklapt, wanneer zijn patroon niet thuis was, en. van welk soort sleutel zij zich moesten bedienen. („U. D.") RAADSLEDEN EN DE DRANKHANDEL. Uit een door de Fritescbe Propagan- da-commissie dei' „Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank" in 31 gemeenten der pro vincie gehouden onderzoek, is geble ken, dat. van de 395 raadsleden, 19 direct en 28 indirect bij den drank handel betrokken zijn: 3 gemeenten hebben zelf een herberg in exploit, a tie en 1 een bierhuis. BEDORVEN VLEESCH. Men schrijft uit Tri ebt aan de „.Te legraaf" Te Beesd (Geld.) was eten koe door dte ambtenaren van de rijksbelastin gen benaderd en hoofdzakelijk in Tricht werd het vleesch verkocht, on der voorgeven, dat de kote geslacht wa.s, omdat zij een poot gebroken had. Tegen deze handelwijze is bij het gerecht een aanklacht ingediend, daar gebleken is, dat het vleesch min derwaardig en afkomstig was van eten koe, die óf haar natuurlijken dood gestorven was. óf dien dood zoo nabij was, dat zij onthalsd werd. Een der inwoners van: Tricht moet zeer ernstig ongesteld geworden zijn na, het gebruik van dat ((goedkoope) vleesch. EEN BRAVE! De correspondent te Uitgeest van 't Hbld. schrijft: Gisteren bereikte mij het gerucht als zou een schandelijke aanranding hebben plaats gevonden tusschen Uit geest. en Akersloot. Het slachtoffer zou zijn geweest een dienstbode van een landBouwer in de Starnmeer. Op onderzoek uitgaande bleek mij hier met het brutaalst mogelijk verzinsel te doen te hebben. De dienstbode wist mede te deelen dat twee mannen haar metlhaar rijwiel in een onderdijk had den getrapt, waar zij bewusteloos was blijven liggen, terwijl de aanranders zich met haar rijwiel en beugeltasch. hadden verwijderd. Dit hield zij staan de tegen den veldwachter, die haar 's nachts uit een beruciht bierhuis te Uit geest had verwijderd! Toen viel ze eindelijk door de mand. Haar rijwiel had zij ergens on deer dak gebracht, om zoo haar verhaal schijn van waar heid te geven en haar 's nachts uit blijven goed te praten WONINGVERBETERING TE MAASTRICHT. Te Maastricht had met veel plech tigheid de inzegening en onthulling plaats van een gedenksteen in de 80 arbeiderswoningen, die door de bouw- vereeniging „St. Servatius" worden gebouwd. Bij dite plechtigheid waren o.m. te genwoordig 'de Commissaris der Ko ningin, de burgemeester, de president van de rechtbank, de pastoor-deken van St. Servaas, enz. De Comm. der Koningin, die o.a. het woord voerde, bracht dankbaar in herinnering de hulp door de regeering en gem'eente hij dien houw verleend. RATTEN. Een der loodsen van de firma Wam- bersie en Zonen aan de Rijnkade te Rotterdam is voor het verkeer geslo ten en onder bewaking van den ont smet/tin gsdienst gesteld, omdat men in de daarin geloste lading van het stoomschip „Lesbros" uit Alexandrië op een hoeveelheid ratten is gestuit. Enkele doode exemplaren zijn naar Utrecht opgezonden» ten einde na te gaan of men hier met een eventueel besmettingsgeval te doen heeft. In de loods zelf zijn rattenvallen geplaatst om zich van de nog levende dieren meester te maken. Het stoomschip zelf is reeds naar Hamburg doorge gaan. MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. Zaterdagavond omstreeks half tien bevonden zich in de herberg van J, v. d. Broek te Tongelre bij Eindho ven eenige personen van wie een 'n ko nijn bij zich had. De veldwarihter, W. Martens meende dat hei eenen haas was en wilde .het dier in beslag ne men. Er ontstond toen twist, waarbij een viertal personen zich ten slotte met het mes in de vuist op den veld wachter wierpen. Uit noodweer loste deze eenigen srihotennit zijn revol ver, zonder iemand"te treffen. (Hierna trok de veldwachter zich terug, doch werd vervolgd en opnieuw aangeval len door de belhamels. Hij vuurde weder op zijn belagers, met het ge volg dat Th. Cuiten aan het oor werd gewond. De veldwachter is zeer ernstig ge wond. Hij heeft tal van steken in den rug, terwijl hij links en rechts over zijn voorhoofd is gesneden. De vier vermoedelijke daders genaamd Th, Cuiten, Smits, A. iBerkers en A. Ja cobs, zijn gisteren aangehouden. VREEMD GEVAL. Men schrijft ons uit Harderwijk Een eigenaardig 'geval doet zich hier voor. Voor een jaar of acht over leed in een huisgezin een tweejarig kind. De moeder werd daardoor zoo getroffen, dat ze sinds dien tijd geen woord meer sprak en zich nergens meer mee bemoeide, Als versuft sleet ze haan* leven. Welle middel ook ge probeerd wend, niets bracht hierin eenige verandering. En nu onver wachts begint zij na dien langen tijd weer te spreken en belang te stellen in he toe en rondom haar gelbeurt. (N. Ct.) ADMIRAAL DE RUYTER. De Kopenhaagsohe correspondent der N. R. Ct. schrijft dd. 3 dezer Dezer dagen heeft de N. R. Ct. een gedeelte overgenomen van een arti kel in Pol'bi'ken, waarin herinnerd werd aan de groote verdiensten van admiraal De Ruyter ten opzichte van Denemarken. Een .gelijkluidend arti kel is opgenomen in de meeste bla den, en door toedoen van den Neder landsehen consul-generaal, die daar voor zeer geijverd heeft, is er een uit gebreide commissie gevormd, waar in autoriteiten op .allerlei gebied, zit ting hebben, en die, door het plaatsen van advertentiën in del dagbladen en het rondzenden van circulaires, gelid tracht in te zamelen voor een hulde betoon aan de nagedachtenis van den Hollandschen zeeheld. Lid van de commissie is o. a. de archivaris G, L. Grove, die zich voortdurend be zighoudt met de Ruyter-studn'ën. en in 1905 in het „Personal h'storisk Tidsskrift" een uitvoerige verhande ling geschreven heeft over de ver houding van den admiraal tot de Deensche koningen Fredetrik II en Gliristiaan Y, Een opfrissching van de histori sche kennis der Denen in dit opzicht was voor liet doel der commissie ook niet overbodig. Men hoorde b.v. „Voor Obdam willen wij geld geven, maar idezen man kennen wij heele- rnaal niet (kenner vi skam ikke)"'. Zooals men weet was het Obdam, die in 1658 door de Zweedsche vloot in den Sond heenbrafk en het beleger de Kopenhagen levensmiddelen bracht. De Ruyter's talrijke en ge wichtige dienst.en was men echter vergeten. Het oorspronkelijke plan, hij te dragen aan het nationaal Neder- landsch huldebetoon,, vond geien in stemming. Men was van oordeel, dat de Hollanders daarvoor zelf geld ge noeg hadden, en dat over eenigen tijd niemand meer zou weten, dat er ook door Denen aan bijgedragen was. Daarom besloot men voor de ingeko men gelden een gouden heuketak met opschrift te laten vervaardigen, en 'dien te leggen op het grafteaken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Men heeft een beuketak gekozen, omdat de beuk hier d!e nationale boom is; zoo blijft dit huldebetoon iets echt en afzonderlijk Deensüh. Dit plan komt zeker tot uitvoering, daar, naar ik verneem, de bedoelde tak reeds in bewerking is. ONGELUKKEN. Aan boord van het Engelsche stoom schip „Gladmire" aan de De Ruyter- kaïde te Amsterdam is gistermiddag plotseling een werkman doodgeble ven. De oorzaak van den dood is nog on bekend. Door het ijs gezakt <en verdronken is de 12-jarige zoon van den heer P. van der Ent .te Weere. (N.-H.) ACCOUNTANTS. In de algemeen® vergadering van de Vereeniging van Adsistenten van het Ned. Instituut van Accountants werd met nagenoeg algemeene stem men besloten de Vereeniging te ont binden. De aanwezigen besloten on middellijk daarop zich aan te sluiten bij de onlangs opgerichte Ned. Ac countants Vereeniging. EEN BRIEF VAN ADVOCAAT MALAN. Ons Land bevat weer een brief van den heer F. S. Malan, den hoofdredac teur, uit Amsterdam, d.d. 21 Decem ber. Van*zijn verblijf hier te lande kan hij slechts zeggen dat ,,'t zeer aange naam zoowel als leerzaam is geweest" Overal ontmoet hij „vrienden, die met ons sympathiseeren, die met ons voe len in den strijd om het behoud van onze taal en nationaliteit". Met name noemt hij^dr. Mansvelt onder de man nen, die zich hier voor Zuid-Afrika beijveren. Hij heeft de Afrikaanscfhe studenten aan Nederlandsche univer siteiten gesproken en de voord eelen van „vrije studie" weer gezien. Maar men zende de Afrikaansche jongelui niet te jong uit, zegt hij, ze zouden in Europa anders licht hun Afrl- kaansch karakter verliezen. En Zuid- Afrika heeft ontwikkelde Afrikaan- ders noodig; het wil zijn zonen niet als vreemdelingen, hoe knap ook, te rug zien keeren. Hij gewaagt ook met ingenomenheid van het Bureau voor Hand el sinli dhtin gen van den heer O. Kameriingh Onnes te Amsterdam. Met groote- bewondering spreekt de tl lieer Malan ten slotte over de eatvelfa- d brieken die hij te Leeuwarden en te Marssurn gezien (heeft, van de hoev«„ van den heer N. K. Kuperus diaar ins de huurt, en van de coöperatie in helg zuivelbedrijf hier te lande. t EENE ONTPLOFFING. M a and agn. amid'diag was do kapitein8 van de ïrjotorboot Bilbao, liggende aan de werf St. Joris van de firmac Gebr. Kor tl and t ,aaai de Zalmhaven te Rotterdam, en toebehooren.de aai f de cargodoorsfirma Sola en Azmar bezig met een soklep.nlamp een onder zoek in te stellen .in de ma.ahrneka metr, toen ten gevolge van de dJaai hangende benzinedampen eien ont i 1 plotrmg volgde en de vlammen uit d< boot sloegen. De kapitein H. Buis man trachtte zioh midden door di 1 vlammen te redden, doteh bleek zoo i •danig aan 'het Ihoofd gebrand, dat hi 1 naar het Diaconessen/huds mo-eptwor' I den vervoerd. Op het hooreu van den slag warei een vijftal brandspuiten uitgerukt 1 duc'h met behulp van spuit 25 wa 1 men den brand in een uur tijds mees EEN DIENSTWEIGERAAR. Zaterdagmiddag werd de dienst weigeraar Maimmen, van Alkmaar nadat hij een gevangenisstraf van maanden had ondergaan, uit de ge vangenLs te Haarlem ontslagen. Da ai* hij een dikke knie bad wa het loo&en hem niet mogelijk. Pe rijtuig werd hij naar het station ge bracht, om naar zijn garnizoensplaat Den Helder te worden vervoerd. Naar men ons mededeelde, is hi van plaat om den dlienst te blijvei weigeren. (Alkm. Ct.) HET ZODIAKAAL LICHT. H. sdhrijft in de Zutph. Gr.": Nu de maanvrije avonden wede daar zijn, is de tijd voor belangstel lenden inlliet zodiakaallicht aangebro •ken, te meer daar Februari de mees geschikte maand van het jaar ïs vooi de waarneming daarvan. Het vertoon zidh, zooals men weet, des avondsaai den Westelijken! hemel, als de sch.e mering nauwelijks is opgelaouden overhellende naar de Zuid (linker) zij de, thans een hoek (makende van on geveer vijftig graden met betrekking tot den horizon. Bij pradlitigen sterrenhemel, wei nig damp in de kim, was dit merk waardig lichtverschijnsel, gister avond voora.1 tusschen zeven uur ei (half acht, bijzonder krachtig. Het ver hief zich om zeven uur met den voe in 't sterrenbeeld „De Waterman" waarin de planeet Saturnus op enke le graden hoven den Westelijken hori zon srfnitterde, in de sterrenbeeldei ,,De Vissöhen" ten „de Ram" met ziji spitsen afgeronden top in de richting der Plejaden, tot op ongeveer vijf ei vijftig graden hoven den Z.-Westelij ken horizon, alwaar het zich in hie azuur van den zoolHelderen heme verloor. Het had een overwegend geli kleur, met roodachtige tint en wa vrij wat helderder dan de Melkweg oij dezelfde hoogte boven den N.-Weste lijken 'horizon. Zooals uit bovenstaande valt af t leiden is de beste tijd voor de waar neming dezer dagen omstreeks ze ven uur. EIGEN HULP. Door het district 's-Gravenhagte vai de vereeniging „Eigen Hulp" weri Maandagavond in 'het feestlokaa Wnllemstraat vergaderd, ten einde tl komen tot '.herroeping van het beslui op 8 Decembea' 1906 genomen. Dit be sluit toch', met. één stem meterdterbeii genomen, houdt in, dat die bijdragi aani de afgemeten® kas ad f 0.75 per li< niiet zial worden betaald en geen gel den zullen; worden geïnd. Het bestuur verklaarde in dien oc roepinlgsbriJef, dait dit besluit tegen d statuten van de vereieniiigitng, eoowe als tegen het reglement vian htet dis trict indruis chit ten biet bestuur Zelf ii eenie moeilijke positie is gebracht. De goed. bezochte vergadering weri geleid door dr. G. J. Dozy. Vóór dat de hierboven aangeduid quaestie aan de orde) komt, wordt eev zuiver huishoudtelijk geschil beslecb! nopens het stellen van een Candida tuur voor hoofdbestuurslid ter alge meene vergadering. Thans wordt ihieit antwoord vat htet hoofdbestuur voopgelezen op df kennisgeving van htet besluit van 8 December. Het hoofdbestuur wijst oj het strijdige van dit besluit met d< statuien en verzoekt herstel. De beier Posthuma (die het beslui! van 8 December door zijn voorste! had uitgelokt) opponeert reeds dade lijk tegen htet doen dier kennisgeving aan het hoofdbestuur, De voorzitter meent, dat htet hoofd bestuur toch- op die hoogte moest wor den; gebracht. De heer Posthuma blijkt van ander gevoelener is een: verslag van da vergadering verschenen. De heer Goedhart bestrijdt de be weerde onwettigheid: hét district heeft rechtspersoonlijkheid, tem dus zelf rechtsgeldige besluiten nemen. Integendeel acht hij onwettig, wat het hoofdbestuur thans van het dis trict wilop zijne uitnoodiging te rugkomen op eten wettig besluit. De voorzitter wijst op de betrekking tusschen' gemeenteraden, Gedeputeer de Staten, wetgever en grondwetge ver; er zijn machten, maar er zajn hoogere machten. De statuten der vereeniging derogeer en dus wél dege lijk aan besluiten van districten. Een zeer groot aantal leden vraagt het woord. De heer Breevoort neemt aanstoot aan dte' satyr e" van het bestuur, dat in den beschrijvingsbrief releveerde, dat het aangevochten besluit werd genomen mtet 1 stem meerderheid. Ve le wetten zoo herinnert hij wer den óók aangenomen met ©ene meer derheid van één stem. Den heer Vervloet is de bombarie, die over de verschuldigde f 0.75 wordt gemaakt, onaangenaam, hier ie een eereschuld, een schuld van het dis-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2