Semeagd Nieuws ïiiiv;rd Lij taai* L=i Stadsiüekei". tuis vervoerd, waar bij aankomst Week, dat hij reeds was overleden. Wié liet is, is niet bekend. Te Nordborn raakte de arbeider Schwavinck uit Denekamp op de spin nerij der firma Kistemaker en Schlie- per niet zijn hand in de duivel sin a- chine, waardoor hem de rechterhand boven den pols werd afgeknepen. In eeer zorgvekk enden toestand werd hij opgenomen. SPORT IN WELDOEN. ..Practicus" verzoekt de Prov. Gr. Ct. de aandacht (te 'vestigen op een door hem uitgevonden methode om de vogels in dezen voor hen zoo hoogst onaangenamen tijd aan voedsel te helpen en tegelijkertijd zich zelf ee- oige aangename en interessante oo- genblikken te verschaffen. Het schijnt éen vreemde combina tie on over het geheel en speciaal te genover menschen heeft onze inzen der bezwaren tegen deze sport, die nog te veel beoefend wordt. Doch ten aanzien van de menschen voelt hij die ethische bezwaren niet zoozeer; daar komt het er op aan de maagjes te vullen. Dus, zegt Practicus, strooit brood kruimels voor het plezier der mus- schen en dan weer een heele boterham voor eigen plezier. Ge zult dan eens een opschudding in deze musschen- wereld zien. Van solidariteit geen sprake, alles is het grofste eigenbe lang. Eerst vertrouwen zij het vreem de ding niet, beschouwen het waar schijnlijk als de nieuwste „musschen- dood" waarbij zij vooral de kat van den buurman verdenken van een aan deel in het zaakje te hébben. Doch een jonge, radicale musch, die van de nieuwste ideeën houdt, een „vrije", die zich tegenover geen kapitalist ge neert, trekt de stoutste schoenen aan .en wipt op de korst. Het ding kantelt. De oude mussohen: „We hadden het wel gezegd..." De jonge muschTs in tusschen al ge vloden en verheft zich op zijn helden daad. Ik zou het wel... als niet" De boterham ligt. er nog. De mus- sdhen kijken. Daar komt nog een brutalere jonge musch van elders en ondanks de na- geschreeuwde waarschuwingen vliegt hij naai* het ding toe. «Een sprong rechtuit, een sprongetje links af... 's jongens, meent deze musoh, dat ziet er niet zoo slecht uit. Weer een spron getje onze musch watertandt. Voor zichtig met een korte pik, pikt hij in het weeke brood. De oude bedekken zidh het gelaat, zij vreezen een herhaling van den •klap. Maar niets daarvan. De dappere musch pikt weer en .haalt, nu een lek ker stukje binnen. ,,'Hm! smoezelt 'hij. Verbazing in de boomen. Vooral musch no. 1 is nu zwarte dingen aan het voorspellen. Doch no. 2 trekt er rich niets van aan. Pikt weer. „Haam!" smoezelt weer de musch. De anderen watertanden vol verbazing. Een nieuwe gaat op avontuur. Hij waagt zich naast no. 2. Dan kantelt het ding weer. iRrrrt... alle mussöhen weg. Doch er zijn geen dooden gevallen. Zelfs no. 1 is nu op weg. No. 4 volgt, 5, 6 en 7 evenzoo. En weldra is de strijd om den boterham in vollen gang. Twee trekken hem links met verwoede rukken. Twee anderen een beetje meer -naar reohls. Een vijfde pikten iet dan nadat, hij tegen een zwakkere"zesde een don- d rend „afblijven kereltje" heeft la ten hooren En nu komen er steeds meer, dansend om het gouden kalf. Het wordt een kabaal van belang. Totdat zus, die een eindje van het venster, half op haar teenen adem loos heeft toegekeken, van .pleizier kraait... rrrt weg zijn ze weer! Doch na. korten tijd is men weer bezig te halen wat .er van te halen is. Van tijd tot tijd acht een de gele genheid sdhoon om er met de heele massa van door te gaan. Doch dat ge lukt niet. Qui trop embrasse... het groot e brood-gevaarte moet op de plafits zelf geslacht worden en metho disch graaft men een kanaal door 'het weeke van den boterham. Geen oogen- biik ligt deze stil. Nu eens zijn de schetterende banketteerdere met hem in den hoek van het plaatsje, nu ver huizen zij weer met hem naar liet midden straks ligt hij bij de goot. Het kanaal wordt breeder, het werk koortsiger. Een paar rappe monden worden nu aan do uiteinden gezet en ziet daar gaat de kolos in tweeën. Wacht, denlct een musch, en imeent met het eene stuk weg te kunnen vlie gen. „Mis poes" zegt een tweede en rukt het hem af. Maar wegvliegen daar voor is het toch ook voor hem nog te zwaar. Inmiddels zwerven kraaien in de nabijheid, als zware pantserséhepen, die te veel diepgang hebben om de .vijandelijke haven binnen te loopen. Met 'machinale snelheid pikken de kopjes in de twee korsten, die nu al dunner wordend over liet plaatsje dansen. Even wordt echter links liet werk gestaakt. Een vijftal pikkers krijgen hc-t met elkaar te kwaad en werpen om. zich mét ruwe scheldwoorden. Men vergeve het hun wie met men schen omgaat, wordt ermee besmet denkt een meer gereserveerde kraai in een boom achter in den tuin. In tusschen het kabaal houdt eerst aan. 'En als zij weer willen toetasten komt ineens een zesde en vliegt er mee weg. 'En ook aan den anderen kant is een bijzonder individualisti sche muscti erin geslaagd een eindje, met hot ding weg te vliegen toen een zwarte schaduw over den tuin komt. De kraaien zijn in aantocht, hot muschje laat ontzet de korst vallen, i En Juno, de hond, ziet verbaasd op, hoe er plots brood uit de lucht valt. Loom lummelt hij er heen en kauwt het langzaam optot groote ver ontwaardiging van de geduldige kraai achter in den tuin. •Moraal: denkt aan de musschen en aan deze goede sport ien leer uw hond, die nog veel erger met menschelijk- 'heid besmet, is, gelijk de kraai terecht ietwat bits opmerkt, die slokop-ma nieren af. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Gemt per regel. Grootpapa lijdt aan Rheuma- tiek, hij gaat naar bed en neemt een pak TRermogèna watten mee om op de pijnen te leggen, als hij morgen wakker wordt is hij zoo niet heel en al genezen, dan toch veel verlicht. Thermogène verwekt (zoo als de naam aanduidt) op de oppervlakte van het lichaam die zachte weldadige gestadige warmte, die zoo goed doet bij pijnen op de borst en bij allo rheumatische aandoeningen. Thermogène is thans het populair geneesmiddel bij uit nemendheid, bij iedereen bekend en door iedereen gebruikt, is dat niet het beste wat men er van zeggen kan? In de kleinste gehuchten zoowel als in de grootste steden heeft elke huis moeder, bezorgd over de gezond heid van haar gezin, een doos Thermogène in voorraad. Als een kind hoest, de man rheu matische pijnen gevoelt, of als zij zelf aan zenuwpijn of ste ken ia de zijde lijdr, wordt er Thermogene gebruikt en alle pijn is vergeten. Wat is er meer noodig dan deze algemeene toepassing om de waarde van een geneesmiddel te bepalen Wil men er echter steeds baat bij vinden, dan is een be- hoorlijke toepassing hoogst nood- f zakelijk en daarom dringen wij er op aan dat diegene die Thermogène watten gebrui- ken, nauwkeurig de gebruiks- aanwijzing nalezen die in elke doos aanwezig is. De doos met gebruiksaanwij- f zing 75 Cents bij alle Apothe- kers en Drogisten. Sport «n Wedstrijden RUGBY. Volgens een telegram uit Kaapstad toeelft de leader van de reis der Springbakken aan het Rugby-bestuur in Zuid-Afrika medegedeeld, dat het aandeel van de Springbakken in de entreegelden, /bij hun spelen in En geland opgehaald, f 115.416 bedraagt, behalve van den wedstrijd' tegen hei Engelsche vijftiental, waarvan nog ruim 27.500 verwacht wordt. Riet af trek van de réis- en verblijfkosten zal het Rugby-bestuur naar schatting f72.000 in kas 'krijgen. BETROUWBAARHEIDSRIT VOOR MOTORWIELRIJDERS. In samenwerking met de Club Mo- tor-cycliste Anversois, zal de „Neder- landsch-e Motorwi el rij ders Vereen i- ging" dezen zomer een betrouwbaar- heidsrit voor motorwielrij ders over een afstand pl.m. 500 K.M. organises aen. Vea*mo.édelijk zal van Breda over Amsterdam en Nijmegen naar Antwerpen gereden worden. OP DE PARIJSCHE WINTERBAAN. Veel publiek woonde de wielerwed strijden Zondag op de Parijschie wi n- terbaan verreden", bij. Op liet pro gramma stcxnd namelijk een match PoulainJ-a-cquelin. De tegenwoordige Fransche kampi oen Poulain won zonder veel moeite vaai den vroegemen kampioen E. Jacquelin, die nu vrijwel afgedaan heeft, Mac Farland won den wed strijd over 30 K.M. met levende gang- making door Vanoni en Carnet. Guignard won de 50 K.M. race met motolrga.ngmak;ng in 37 min. 47 sec. Verk eu NED. HERV. KERK. Beroepen te Wouterswoude ds. J. R. van Kooi te I.Tzendoorn. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Duis burg door ds. D. B. Hagenbeek, te Fijnaart c. a. ROOMSOH-KATHOLIEKE KERK. Uit Rome ontvangen wij liet be richt der officieele benoeming tot vï- caris-apostolicus van Suriname van den hoogwaordigen pater J. C. Meeu- wissen, provinciaal der E.E. P.P. Re demptoristen te Amsterdam. Mgr. Maeuwissen wordt bisschop van Palbo (Syrië) i. p. i. (Centr.) ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht, Doet. geneesk.: M. van Selms; theor. geneesk. 2: D. Heineke; theor. tandheelk. ex.: G. L. B. Thie mann. SPAREN OP SCHOOL. Aan de arrondissements-schoolop- zieners is door den Minister van Binn-anlandsche Zaken een schrijven gezonden met de mededeeiling, diat de Minister een onderzoeik wenscht in te stellen naar de gelegenheid tot sparen op school en na air het oor deel van de hoofden van scholen daarover. Het komt den Minister wensehelijk voor, in de eerste plaats na te gaan aan welke scholen gele genheid tot spanen bestaat. De Minis ter verzoekt formaliteiten te doen toe komen aan ieder der hoofden van la gere scholen en deze spoedig inge vuld terug te zenden. AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS. Het aanschouwelijk onderwijs, dat in de laatste jaren ook hier te lande op steeds ruimere schaal wordt ge geven. heeft wellicht nergens die uit gebreidheid erlangd als in een dorpje (Sompting) aan de Zuidkust van En geland, niet ver van Brighton. Toen 10 jaar geleden twee zusters, de da mes Johnson, de school aldaar over namen, vonden zij de kinderen der inwoners, meestal landbouwers en groenboeren, zeer achterlijk. Het ant woord op vragen was meestal„ik weet het niet". Zij besloten toen het aanschouwelijk onderwijs, waar het maar kon. toe te passen. En met uit stekend gevolg, zoodat er nog altijd naar deze methode wordt gewerkt. Een -voorbeeld. De geschiedenis van Engeland is aan de beurt. „Waar is Koningin Elisabeth vraagt juffr. J. En daar stapt een klein meisje uit de bank. gaat naar de kleedkamer, gevolgd door een ander, die Sir Wal ter Raleigh, den beroemden zeereizi ger-geschiedschrijver, zal vooretel len, en door nog ande're jongens en meisjes. De onderwijzeres begint te vertellen en o-p het juiste oogenblik komt Koningin Elisabeth binnen met een papieren kroon op het hoofd, en gevolgd door haar hofstoet. Dan ver schijnt Raleigh en wordt door de Ko ningin tot ridder geslagen. Zoodoen de vergeten de kinderen niets van de les. Evenzoo gaat het met andere vak ken. Worden bij aardrijkskunde de koloniën behandeld, dan wordt een aanschouwelijk beeld gegeven van 't leven der eerste kolonisten. Voor de kennis der natuur woiidt zooveel mo gelijk <n de open lucht gewerkt en bij de spelen der kindenen .worden die ren nagebootst. Ook bij het eerste re kenen. dat zooveel moeite geeft, wordt de methode toegepast. Elk kind stelt een getal voor en bij spe- len en dansen worden daaruit aller lei combinaties gevormd. Eerst hadden de ouiders nogal wat in te brengen tegen deze nieuwig heid. Maar toen zij bemerkten hoe flink de geestvermogens der leerlin gen zidh ontwikkelden, keerde het blaadje om. De school is nu in den omtrek bekend om haar goede uit komsten. Rechtszaken NOODLOTTIGE VERGISSING. In Januari 1902 had een dokter te Appingedam in behandeling een meis je, dat iets aan haar linkeroog had. Eiken dag werd dit ingestoven met chlocotum hydrargyrosum, anders genoemd calomeJpoeder. Toen het fleschje leeg was, had de dokter dit ter vulling gezonden naar den aldaar wonenden scheepsapotheker of dro gist, die het opschrift verkeerd le zende, het fleschje vulde met. clhloce- tum hydrargyricum, wat sublimaat in poedervorm en zwaar vergiftig is. De dokter, natuurlijk in de meening calomel gekregen te hebben, hetwelk •bijna niet te onderscheiden is van sublimaatpoeder, stoof het oog hier mede in, met het noodlottig gevolg, dat de kleine patiënte, na ontzettende pijnen, het ge zich ts vermogen uit dat oog heeft moeten verliezen. De vader van het meisje sprak nu den dokter aan om vijf duizend gulden schade vergoeding en beweerde, dat deze zich had moeten overtuigen, vóórdat hij met het /poeder was gaan instuiven, of het werkelijk 'calomel was. De rechtbank Groningen evenwel sprak den dokter vrij, na drie deskun- digen op dit punt gehoord te hebben. Inmiddels werd de drogist door de zelfde redhtbang voor zijn grove ver gissing veroordeeld tot 5 dagen hech tenis, nadat de officier 1 maand ge- ëischt 'had. De vader was met Ihet eerste vonnis niét tevreden en ging in hooger be roep. Don-derdag is deze zaak bepleit voor het gerechtshof te Leeuwarden en trad op voor den deleter mr. J. Woltman van Heer,en veen, -gn voor hei ongelukkige meisje mr. R. Kranen burg, uit Groningen. De uitspraak volgt later. SWETTENHAM VERDEDIGD De Kingston Port is met het reisge zelschap van Sir Alfred Jones in En geland aangekomen, en aanstonds hebben de verslaggevers verschillen de leden van het gezelschap over de aardbeving op Jamaica en 'het voorval tusschen gouverneur Sweltenham en den A m e rik a an s chen vlootvoogd Da- vis uitgehoord. Van de aardbeving hebben we nu genoeg gehoord, maar berichten uit de eerste hand en van betrouwbare personen nagenoeg niet. Hooren we eerst Jones, een bekend reeder en een der invloedrijkste han delslieden te Liverpool. Onze indruk, zeide hij aan een verslaggever van Central News, was dat de gouverneur de rechte man op de plek was. Hij, en zijn viw.v mót hcxii, werkte ais een slaaf om de bevolking te helpen. De hulp die admiraal Davis aanbood was natuurlijk welkom, maar de gouver neur had groot gelijk, dat hij het lan den van -gewapende troepen zonder verlof niet kon gedoogen. Toen het verlof daartoe gevraagd werd, sliep de gouverneur juist een paar uren, voor 't eerst na de ramp. Het waar nemende hoofd van politie gaf toen het verlof zonder zijn meerdere te raadplegen. Toen de gouverneur dat hoorde, verzocht hij onmiddellijk, de landingstroepen woer in te schepen, en twee uur daarna was dat gebeurd. Wat de brief aan admiraal Davis be treft, Jones geloofde niet, dat de gou verneur een oogenblik gedacht heeft, dat d'e brief ooit -openbaar gemaakt zou worden. Aan een verslaggever van de Stan dard zeide Jones nog, dat het mis schien niet juist gezien was van de Am er'kanen om troepen te lauden. Aan voedsel was er beslist geen ge brek. Er -was in Kingston genoeg voor drie weken, en in een land met zoo'n weelde van groente en fruit kan men haast geen gebrek krijgen. De gouver neur -liet hier en daar ook meel en .andere) waren verkoopen. Hij hield zich prachtig. Het liberale Parlementslid Hamar Greenwood zeide, dat Swettenham al les gedaan hééft wat een Engelscih gouverneur moest doen. Heeft bijv ge dwaald, dan was het -om de vreeselij- ke paniek die er heerschte. Hij br.acht eenige -orde in den waanzinnigen chaos. Ieder moet den hoed afnemen voor de wijze, waarop de gouverneur de menschen kalm hield en voorging, en troepen en politie aanvoerde. Te v-itten op de bewoordingen van zijn brief zonder te denken .aan de ver schrikkelijke omstandigheden, waar onder hij schreef, lijkt op de aanmer kingen van den dikzak in zijn luien stoel op den sterken man in het ge- vecllvt. Moet de madht en majesteit van het Britsche rijk dezen zijn uit muntenden vertegenwoordiger ont houden en hij opgeofferd worden aan een uitbarsting van Yankees-opsnij derij? vroeg Greenwood. Ook Jesse Collings, oud minister en unionist, en het conservatieve Parle mentslid H'enniker-Heaton namen met vuur de partij van Swettenham. Mis schien zullen deze mannen bij de re geering kunnen bewerken, dat de gou verneur niet zijn afscheid krijgt. Jones zeide nog, -dat de haven van 'Kingston niet geleden had. Ten slotte zij nog vermeld, dat het gezelschap in een 'besluit, aan 'boord genomen, met verontwaardiging de besdhuldi- gingen afwees, door Amerikanen aan boord van de Prinz Eitel Friedrich tegen den gezagvoerder van de Port Kingston uitgebracht. Zij verklaren, dat het schip al 't mogelijke gedaan heeft om menschen in den nood te hel pen. RUGGE ME RGS-HE RSEN VLI ES ONT STEKING heersóht nu hevig te Glasgow en te Belfast. -In Januari zijn er te Glasgow 103 gevallen aangegeven, waarvan er 47 doodelijk afliepen. Van het begin der ziekte af waren er meer dan vijf tig menschen .aan gestorven. De helft van de gevallen is van kind/eren be neden de vijf jaar. De ambtenaar van den gezondheidsdienst gelooft, dat de ziekte nog meer verbreid is dan dat men wee-1 weet, omdat vele gevallen voor influenza, stuipen enz. worden gehouden. Uit Belfast kwam bericht, dat daa.s> weer twee sterfgevallen aan de ziekte waren voorgekomen. Van een gezin zijn vier leden er reeds aan bezweken; wie er nog van over zijn hebben de ziekte ook. Ambtelijk is vastgesteld, dat 80 pet. van de zieken sterven. EENE VREEMDE VOORSTELLING VAN HOLLANDERS. Op een toon-eel te Londen vertoont men ieen muzikale grap, zooals men er daar zoo veel opvoert, getiteld Miss Hook of Holland. Al de Nederlanders die er in optreden dragen natuurlijk petten >en wijde broeken, voorzoover ze tot het mannelijke geslacht behoo- ren, en kanten mutsen, oorijzers en bonte boezelaars, voorzoover het vrou wen zijn. Een jeneverstokerij komt er ook aan te pas. In één woord, öh» land wordt op de Londensche planken vertoond overeenkomstig de voorstel ling, -die Engelsche kranten en boeken er zoo gaarne van geven. EEN WONDERDOKTER. Te Madioen bevindt zich een z.g. wonderdokter Bang'Konang genaamd schrijft men van daar aan „De Lo comotief". Deze man -oefende een paar jaar geleden te Semarang het eerza me bedrijfvan kleermaker uit.Dat ging ■góed, tot op 'n kwaden dag de speel- duivel hem ingaf, een hem in bruik leen afgesbane naaimachine als zijn eigendom te beschouwen en naar •Oome Jan te 'brengen, die hem er tien gulden voor gaf. Dat zaakje bezorgde hern drie maanden grassprietjes trek ken, steentjes bikken en op den open baren weg luieren, alles en altem-a.al voor den kost en zonder loon. En „se- bab maloe"" toog het heerschap naar Madioen, waar hij bij den beken-den woekeraar SIngo terecht kwam, die hem wel in zijn zaak kon gebruiken, •immers B. K. had dn de gevangenis de noodige „ervaring en rechtskennis' opgedaan, kortom hij is een man van algemeene ontwikkeling 'en ziet, de firma Bang Konang Slngo Co. gaat; vooruit. Nu oefent Bang Konang het vrij lucratieve baantje van „doekoen* uit en dat dit. hem goen windeieren legt, is maar al te waar; alles, blank, bruin, geei, stroomt tin tijden van soe- sah naar hem toe. En zijn kennis en wetenschap strekken ver, tot in het oneindige. Onlangs heeft hij .eens den ééndgen keer gefaald toen hij bij het ziekbed van een Europeesdh kind je geroepen -werd. Het schaapje had zich voor een gobang te goed gedaan aan roedj-ak manfis, waardoor het he vige buikkrampen kreeg; professor B. K. er bij (gehaald, zette eerst een be denkelijk gezicht -en schreef toen, na zijn diagnose 'vastgesteld te hebben, zijn recept, -luidende: een geroosterde vleermuis, fijn gestampt -en daarna oppeuzelen! Aan dat voorschrift werd strikt voldaan met ihet gevolg dat het 'kindje stierf, 't Zal wel niet de eerste keer zijn dat Herr Professor op die wijze zijn patiënten in den grond ge nezen heeft. ONGEPASTE RECLAME. Men is gewend, wamneetr or sprake is van goed geslaagde reclames, aan Amerika te denken. Ongetwijfeld ver staat men daar die kunst terdege. Doch! men he*etft er tevens een reeks ongepaste reclame-middelen uitge dacht, (die, hoe Vernuftig gevonden ook, niet anders verdienen dan den naam van. oplichterij. Om eens de proef te nemen met eeM'ge de©er ook ten onzent reeklis doorgedrongen advertenties, hiee-ft onlangs iemand, die zich toet genoe- genoegm betaleh kon, op een aafntai daarvan geschrevenhij had er tel kens den gewaagden dollar voor over en ontving op d'e onderstaande ad vertenties de volgende antwoorden De eerste luidde „Voor één dollar wordt men van. drankzucht genezen" het antwoord „Zweer toet drinken af en wordt nooit medneedi-g." Advertentie twee beloofde een uit stekend middeH, om bieten uit den grond te trekkenantwoord „Pak de bieten van boven aan ear trek ze er zoo uit." Advertentie drie luidde: „Hoe maak ik ieen diepetn indruk op toet meisje anijner keu-ze", antwoord: „Zet haar onder een stempelmachine." Op een advertentie van dezen in houd! „Hoe verdubbelt mdn in korten tijd zijn geld?" was toet antwoord: „Wissel al uw beschikbaar geld Ui bankpapier en scheur het in tweeën om het te verdubbelen." Een volgende advertentie beloofde voor één dollar twaalf nuttige voor werpen, wélke later bleken te be staan uittwaalf naalden. De- volgende aanlokkelijke aanbie ding „Hoe kan ik snel rijk worden?" kreeg als antwoord„Werk als een paard en geef vooral nooit één cent uit." Een andere: „Hoe kan men zonder inkt en pen schrijven antwoord „Gebruik een potlood." Maar d'e laatste was de brutaalste „Hoe kan men 1-eVen zondier werken?" en als antwoord „Zoele naar stommelingen, evenals ilc doe." Het Orgeriijkste is misschien wol, da.t er altijd stommelingen gevonden worden, diie hiun dollars of dubbel tjes blijven offeren. VOOR KOUDE DAGEN. Al is de koude nu wat voorbij, mis schien kan het volgende stukje, dat e©n -Belgisch dokter schrijft in een Vlaarnsche krant in do toekomst van nut zijn: ,,0.tn de gevaren der groote koude af te weren moeten wij trachten: lo. ons lichaam voor te groote verkoeling te bewaren; 2o. veel warmte in ons opvangen. „Het -eerste bekomen wij door het verwannen onzer woningen en door het dragen van warnne kleederen en hét -dragen van verscheidene kle dingstukken over elkander, wijl die tusschen de kleederen zich bevinden de lucht, -als slechte warmteleider, de warmte terughoudt en ons daardoor warm maakt. Daarom zijn ook de pels kleederen warmer, omdat zich tus schen do haren van Ihet vel lucht be vindt. „Bijzondere voorzichtigheid ver-ei- schen de periphere licilraamlsdoelen, dei ver van het hart zijn, omdat deze licht bevriezen. We noemen maar de tee-nen, de 'Vingers, de ooren. Voor de voeten is 't raadzaam dubbele, steeds droge kous-en en gemakkelijke breede schoenen te dragen, die den bloeds omloop, na natuurlijke bescherming tegen koude, niet belemmeren. Wan neer wij op straat nog overschoenen dragen, dan bevrijden wij de teen-en tegen het- bevriezen. „Voor tengere ihanden drage men niet spannende glacéhandschoenen, maar wollen handschoenen of nog he ter met pels gevoerde wanten en voor de vrouwen moffels. De ooren beschut te men door -oorlappen. De neus kan niet beschut worden en -daaTom zal men hem niet anet een sluier bedek ken, mevrouwen. „Tot vedhoogmg van den toevoer van warmte, moeten- wij eene passen de voeding uitkiezen, waarin vee-1 vet en suiker voorkomt of andere koolhy draten. Voor den winter zijn de vol gende spijzen te verkiezen: spek, bo ter, leieren, -oliesardienen, verder brood, rijst, aardappelen en meelspij zen, die alle een goed brandmateriaal in onze stofverwisseling zijn. Warme dranken kunnen ons hier en daar hel pen om rasser warm te worden. De alcohol, jenever, rhurn, cognac, wijn, kunnen voorovergaand verwar-men. Maar dit is niet rationeel, daax op de alcoholische warmte ras -eene sterke lichaamsafkoeling volgt. Een voor treffelijk verwarmingsmiddel is de be weging. In de vrije lucht moet men zich bewegen om niet te vervriezen. Beweging verwekt warmte. Vandaar het trappelen der menschen die op de zelfde plaats moeten blijven staan, van daar heit afmen-te-saimen-slaan van de koetsiers. „De koude is voor ons niet nadee- lig als de lucht droog is. NadeeJigsi is de koude wind. We verdragen be ter 10. 15 graad koude onder vries punt hij s-tul -weder, dan 3.4 graden-bij windig -weder." UIT ALGERle. .Uit een particulier schrijven uit Bis kra (Algerië). ...Daar zitten we nu eindelijk on Bis kra, waar we -na een reis van plm. 24 uur door de sneeuw van uit Algiers aankwamen. Algiers is mij -tegenge vallen. 'Laat nooit iemand 's winters naar Algiers gaan met de gedachte daar warmte 'te -vinden. Zij, die er wonen, vertellen je dadelijk, dat die pas einde -Februari begint. De stad v-iel -ons tegen; -alles is te veel Euro-, peesch, -de huizen, de winkels, de snuisterijen, alles. Men denkt bij al les wat men ziet „made in Germany" of „in Manchester". De Arabieren spreken er allen Fransch, maar de Franschen hoogst zelden Arabisch. „On n'est pas pressé". De winter- daenst op de spoorwegen begon 5 De cember, maar het spoorboekje was 10 Januari nog niet gedrukt. De electri- sdhe trammen, van groot belang, -tot Qiet -gaan van de heneden- naai* de bovenstad, rijden niet na 8 uur naar 'boven, het Arabische leven, -dat wij in Egypte zagen en -ooïc hier in 'Bis kra vinden, ontbreekt er geheel. Op muzikaal gebied staat Algiers m. i. ook niet hoog. Ik woonde een concert bij; daar was een zangeres, die een militair hart -scheen te hebben, Elsa's „Rêve" geleek op een marsch dn flink tempo. Wij waren dus blijde Algiers te kunnen verlaten, ofschoon het Hotel de rOilivage in Mustapitoa Supérieur uitstekend en niet duur was, met uit stekend eten, zoo als ik 't op al mijn reizen nog nergens lheb aangetroffen, het is bovendien prachtig gelegen, tusschen groote hossctoen en tuinen, waarin gewandeld mag worden. IntusscEe-n- itoen wij' weg wilden, kon de Sp.-Mij ons niet garandeeren, J dat wij Biskra -zouden 'bereiken, zoo veel sneeuw lag er op de bergen. Op een reis va-n 24 uren, kwam uien 24 uur te laat -aan, en zo-o besloten wij dus te wachten tot -men ons 's mor gens 8 Januari de zekerheid wèl kon geven. -Die reis was allesbehalve -Afri- kaansch of misschien juist wel. Een 1 paar uur voorbij Algiers begon de j sneeuw. Te El Guerrah, waar wij des morgens te 8| uur aankwa-men (we gingen 's avonds te 7| uur uit -Algiers) moesten wij door een voet sneeuw •baggeren naar Ihet Ih-otel t-ot ihet béko- men van een -ontbijt en te Batna, waar wij 1 uur aankwamen, was het eveu- zoo voor de lunch. Na El Kantara werd het echter beter en wij kwtamen 5| uur 's avonds te Biskra aan, waar 1 we in Royal best onder dak kwamen. Men ziet hier gelukkig weer het echte Arabische leven en gewoel, karava nen, die aankomen of afreizen en bui ten de stad de echte dorpjes van klei i en leem. 3 Naast het hotel is het zg. Casino, waar 's avonds gespeeld wordt, waar door veel vreemdelingen natuurlijk naar hier worden gelokt en vermoede lijk binnen -enkele jaren hier nog wel 1 een paar 'hotels meer zullen noodig 1 zijn. Als men niet speelt, kan men luisteren naar -de muziek, Het orkest bestaat uit een le 'riool, een 2e dito, een cello, èën "Fas", een fluit en een -piano. Het spelen ging nog a-1 -goed en is er al eens een fouïje, dan overe stemt de piano -dadelijk -de dissoaao- nan-ten, itot alles weer bij elkaar is. De pauzen worden aangevuld met Arabische dansen, die men ook moet gaan zien in de 'Arabische café's of 1 danshuizen. De dames, die daar dan- sen, hebben andere begrippen over zedelijkheid dan -onze jonge dames. Maar genoeg voor ditmaal. PRESIDENT ROOSEVELT AAN DEN 1 MAALTIJD. President Roosevelt heeft onlangs te Washington -aan een diner Van de Gridfirion-clnb (een p-eks-vereewigiihg, waar het steeds ge-ani-meerd toe- 1 gaat), ongenoegen gehad mat sena- t tor Fo-raker en de financiers Rogers j- (v-an de Standard Oil trust) en Pier- pont Morgan, Roosevelt schijnt daar toe aanleiding te hebben gegeven door liet houden van een onvriende- a lijke toespraak. Ten slotte ontaard- a de de woordenwisseling in een for- v meel standje en het eind van het v lied w-as, dat de maaltijd werd- af ge- e broken en d-e gasten in hevig opge- wonden stemming huiswaarts keer- Hét stoomschip Sindoro, van Rot- ter-dam naar Java, arriveerd© 3 Febr. te Southampton, e; Het stoomschip Gedé, van Rotter- ti dam naar Java, passeiérd'e 3 Febr. 0 Kaap del Armi. Het stoomschip Wills, van Java naaa* Rotterdam, passeerde 3 Febr. Gibraltar. d H-et stoomschip Bogor, van Java a naar Rotterdam, arriveerde 3 Febr. te b Havre. g, H-et stoomschip Madura, van Am sterdam naar Bata.via., arriveerde 3 Febr. te Port Said, H-ett. st-oomschip Koningin- Regentes,. va-n Amsterdam naar Batavia, a-rfl- st veerde 3 Febr. te Singapore. -rc Het stoomschip Bali, van Baf.aria V| naaa* Amsterdam, passeerde 3 Febr. Kaap -St. VttiTcamt. Het stoomschip Fl-ores, van Batavia naar Amsterdam, vert-rok 3 Februari van Port Said. zi Het stoomschip Koning Willem III, -ni van Amsterdam naa-r Batavia, ver- trok 3 Febr. va-n Perim. j Het stoomschip Statendam-, van Rotterdam naar New-York, passeerde (1' Februari, des nam. 9 uur 45 min., zi Lizard. Het stoomschip Gulistatn, va» Am- a, sterdam naaa' Buenos-Ay res, vert-rok Vj 31 Jan. van Duinkerken,

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6