Weerbericht. MEDEDE EIÜNGHN VAN iHET KONiMKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm, 10.50 uur). De Bildt, 16 Februari. Hoogste baxxxmeteTstand 773.6 mM. ie Horta (Azoren); laagste 726.9 m.M te Haparanda (Oostkust Zweden) Verwadhting tot den avond van 17 Februari: Wind: meest matige N.W. tot W.- wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt, mogelijk neerslag. Temperatuur: iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 16 Februari. Hoogste gisteren. F. 38» Laagste heden nacht F. 36o Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 40" GOUDEN JUBILEUM C. J. GONNET. 16 Februari 1857 trad een veertien jarige knaap, Cornells Jóhannies Gen- net, als klerk in dienst op de Ge- meente-secretarie. Door ijverig wer ken en vlijtig studeeren heeft deze jeugdige gemeente-ambtenaar zich opgewerkt en vervult na een halve eeuw de gewichtige ambten van ge meente-ar chi varis, provinciaal-airehi- varis en rijks-archivaris. Dat deze be vorderingen niet zonder moeite en strijd verkregen werden, bleek uit een artikel, dat wij vroeger plaat sten, waarin de levensloop van den heer Gonnet beschreven werd. De Hmaap. die bij don aanvang van zijn Icopbaan niets anders dan de gewo ne lagere school dooriOopen had, moest door zelf-studie deze leemte ge heel aanvullen. Heden was het dus 50 jaar geleden, dat de heer Gonnet in gemeente dienst trad zeker een zeldzaam ju bileum. Hoewel in den laatst en tijd de offti- cieeïe huldiging van jubileerende ge meente-ambtenaren blijkbaar afge schaft is. heeft het den wel will enden en kundigen archivaris niet aan be langstelling ontbroken. Toen hij hedenmorgen om onge veer half elf in zijn werkkamer op het jStadhuis kwam, vond hij daar op zijn schrijftafel een fraaie bouquet en eon plaat, de eerste een attentie van de boden en concierge, de laat ste een geschenk van een gemeente ambtenaar. Zoolang de heer Gonnet op het Stadhuis bleef, werd hij bezocht door collega's, gem een te-ambtenaren, die 'hem allen hartelijk dei 'hand drukten en complimenteerden met dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag. JLn deze kameraadschappelijke ge sprekken dankte de jubilaris voor deze belangstelling. Iïij toonde zich zeer onder den indruk. Maar, zoo zei hij tegen een zijner collega's, op zoo'n dag rijzen ook weer treurige herinneringen op, die enkele o ogen blikken de aangename aandoeningen verdringen. Er zijn ere in dien lan gen tijd' zoo velen heengegaan, aan wie ik zoo veel te danken heb. aller eerst aan Dr. B. W. Hoffmann, Mr. A. J. Enschedé en anderen. Door de heex-en J. D. Rutgers van dei- Loeff, W. P. J. Ovenneer, F. II. Benraadt, en A Steenkist, vormende het personeel der Stadsbibliotheek, werd den jubilaris een albuun met '10 prachtige fotographieën laamgebo- den, voorstellende verschillende inté rieurs van ibet oud-archief, bibliotheek en Prinsenhof, Ihet gebouw .waarin de Iheer Gonnet gedurende een halve 'eeuw zijn dagelijkscbe werkzaamihe- 'den verrichtte. Ook bezocht de iheer Gonnet in den •loop van den morgen nog het Provin ciaal en ihet Rijksarchief. Ook daar complimenteer d en de (ambtenaren (h'em zeer (hartelijk. Heden Zaterdag en morgen Zon dagmiddag ontvangt de lieer Gonnet ten zijnen huize aan de Paviljoens- laan. Zeer zeker zullen nog velen van deze gelegenheid gebruik maken om den jubilaris te huldigen en hun belang stelling te toon en in zijn feest. ORGELBESPELING in de Gx*oote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 19 Februari 1907, des namiddags van 1—2 uur, door den heer W. Bzeaunan. Programma 1. Concert op. 4 No. 4, Handel. 2. Rhapsodic No. 1, O. Saint-Saëna. 3. Sonate, J. A. v. Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Finale. 4. Offertoire, Tlx. Dubois. 5. Pox Bobiscum, Schubert. In het doudhebadhuis aan den Kou- denhdTtn zijn dn de afgeloopen week genomen 389 baden, in dat aan het Leddscfiepleln 817. DE'KLEINE VEREENdGING. Zondag treedt er een specialiteiten- gezelschap in de Kleine Vereeniging op. waaraan o.a. medewerkt de be kende HollandsChe soubrette Louise Fleuron. Avoudreceptie. De Commissaris der Koningin eu mevr. Van 'IHenhoren zullen hun tweede avondreceptie houden Donder dag 21 Februari. Gevonden voorwerpen: Een medaillon met portretten, eeni- ge spaarbankzegels, een diensiiboden- muts, een protestant vragenboekje, een handmof. Opgedragen. Naar wij vernemen is de levering van 30 waggons hardste enen trottoir banden voor de gemeente Haarlem opgedragen aan den heer G. de Mum- nik, steenhouwer, Brauwei'skade. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Dat eisdbt verbetering. In tegenstelling met andere plaat sen, waar bij verordening het ledi gen van beerputten is verbaden op den dag, vooral in de bebouwde kom der gemeente, 'is men thans op klaar lichten dag op de Leidschevaait nabij do Schouwtjeslaan, dagelijks bezig met dergelijke werkzaamheden, zeer ten ongerieve van de omwonenden, die hierdoor genoodzaakt zijn dieu ren en vensters gesloten te houden wegens don verpestenden en ondxa- gel ijken stank, die er door wordt ver oorzaakt. Brutaal. Door de politie zijn opgespoord twee personen genaamd J. S., metselaar, en S. C. P., los werkman, wegens het zonder toestemming van don eige naar omver zagen van een tep in een van de bosschen aan de Z andvoox*t- sche laan met het doel om zich be doelden boom toe te eigenen. BENNEBROEK. Bijna verdronken. Het zevenjarig zoontje van Koper waagdie zich Vrijdagmiddag nog op bet ijs van .die Bennebroekervaart met het gevolg, dat ihij er door zakte. Het mocht den knecht van den slager KöhiLer gelukken het kind nog levend op het djroge te brengen. HAARLEMMERMEER. H. F. BULTMAN. De toestand van het Eerste Kamer lid Bultman is naar aan „Het N. v. d. D." gemeld wordt zeer verer gerd. De zieke is ijlende. Een hoogleer aar uit Amsterdam is geraadpleegd. Wat zelden in Haarlemmermeer plaats vindt, gebeurde Vrijdag j.l. a>l- llxier. De verlatene vrouw Verpleeg, wonende .op het Kavel in de nabijheid van Nieuw-Vennep, weid met haar 'kind uit de gehuurde woning verwij derd en met haar inboedel op den pu- blieken weg gezet. Nog altijd is er van dien diefstal met inbraak bij D. v, Wieringen aan den IJweg te Haarlemmermeer bij de po litie niets bekend. Thans is ontdekt, dat bij 't ontruimen van stroo in de nabijheid van den berg gevonden zijn 2 doozen met 'kinderkleederen. Waar schijnlijk geborgen om ze later te ha len, waarin ze werden verhinderd' door de waakzaamheid der bewoners en politie. BEVERWIJK. Dr. Rutgers van der Loeff. predi kant alhier, heeft aan de gemeente bekend gemaakt, dat hij den lsten Juni a. s. zijn ambt zal nedei'leggen, om redenen van geheel persoonlijken aard1. Wij vernemen, dat hij voor de pers zaJ gaan werken en zich gaat vesti gen te Haarlem. (P. B.) MOORDAANSLAG TE OSDORP. Hedenmorgen 6 uur is alhier een moordaanslag gepleegd. De bejaarde veéhouder J. Does is aangevallen en met een mes twee sneden in 'den (hals toegebracht; badend in zijn bloed is hij gevonden; tot bewustzijn gebracht kon hij enkede inlichtingen geven. Als vermoedelijke dader is door den dief-veldwachter Verplamke aange houden de 48-jarige Traksel, die de grootste onverschilligheid betoonde. BESCHADIGING SCHUTSLUIS. Men meldt uit LTmuiden, dato 15 Februari Het Engelsche stoomschip „Win nie", komende van Zaandam en be stemd voor Methil, heeft bij liet schutten schade veroorzaakt aan een der eb-deuren van de groote schut sluis te IJmudden. Na borgstelling ad f 1200 heeft de „Winnie" de reis voort gezet. ZANDVOORT. De heer Koppelaar. Commies H. S. M., van Rijssen, ds werkzaam gesteld ■aan het station H. S. M. alhier. Binnenland DE MINISTERIEELE CRISIS. Naar „Het Volk" verneemt, wordt met de heeren Tydeman, Kamerlid voor Tiel, en Van Leeuwen, burge meester van. Amsterdam, onderhan deld over de vorming van een nieuw ministerie. DE HEER TH. M. KETELAAR. Naar de Tel. uit goede bron hoort, heeft de heer Th. M. Ketelaar, nu hij benoemd is tot arrondissements- schoolapziener, het voornemen om zijn functie als secretaris van den Bond van Nederlaxidsche Onderwij zers neer te leggen, wijl hij deze functiei niet vereonigibaar acht met het ambt van schoolopziener. WERKLOOSHEID TE HILVERSUM. Het totale bedrag, dat nu is inge komen, beloopt met de gelden van 7 tot en met 14 Febr. f 4640. Nog gere geld wordt met steuülijsten ondier de arbeiders zalf gewerkt, terwijl de ga ven van .particulieren nog steeds blij ven inkomen. Niet alleen wordt thans uitgekeerd aan weoMooaen als be paalde ondersteuning, /doch men helpt thans ook aan reisgeld om elders werk te bekomen. EEN ADRES. Onder de ingezetenen van Amster dam circuleert een adnets aan dien burgemeester, waarin verklaard wordt, dat zij zij/n heengaan zouden beschouwen ais earn ramp voor de stad. HONDSDOLHEID. De burgemeester van Utrecht heeft bevolen, dat honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moeten zijn, wegens vrees voor hondsdolheid. DE VERMOORDE VELDWACHTER. De commissie, die geld vraagt voor de weduwe van den vermoorden veld wachter te Mill en haar acht jonge kinderen, schrijft, dat ze zeeir dank baar is voor die tot 'dusver ondervon den medewerking. Binnenkort zal de lijst der ingeko men giften gepubliceerd worden. Er komen echter nog dagelijks gif ten in, izoodat die lijst nog niet geflo ten kan iwordetn. De commissie zou er zich zeer in verheugen, wanneer zij aan de wedu we en kinderen uit die ontvangen bij dragen een nieuw huisje met land zou kunnen geven. IN GIJZELING GESTELD. Men meldt uit Middelburg Bij de behandeling eemer strafzaak voor de rechtbank 'alhier weigerde Vrijdag een getuige wiegems geloofs overtuiging dien eed af te leggen. Hij werd in gijzeling gesteld en naar hei huis van bewaring overgebracht, ter wijl de betreffende zaak geschorst werd. VERBRAND. Donderdagavond is in hiet Zieken huis te Rotterdam opgenomen dJe 41/2- jarilge J. M. van E., die din de ouder lijke wonling, door het iin brand ge raken van haar Meertjes, vreeselLi.iike brandwonden over baai' geheele li chaam had bekomen. Vrijdagmorgen overleed de kleine. Viiijdiagvoormï ddalg is per rijtuig naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd eene 18-jarige dienstbode, W. J., die onder het stof afnemen van dien schoorsteenmantelmet haar schort te dicht bij een brandenden haard kwam, zoodat hare kleereux vlam vatten en zij vrij ernstige brandwonden aan beenen >en rug op liep. - VERDRONKEN. Te Ossendreoht (N.-Br.) is van den beer Oh. P'h. eene kudde van 150 schapen, die op de schorren graas de, door 'het water overvallen. Allen zijn verdronken. MARTIN WOLFF. Hedennacht is in den oudeiviom van 61 jaar te .Amsterdam overleden de beeft' Martin Wolff, oprichter en di recteur der Kiosk-onderneming. DROEVIG. Op den Catherijnesingel nabij de Nic. Beetsstraat te Utrecht, verwekte Donderdagavond de 20-jarige F. v. d. E., wonende aan den Jutfaaschen weg, een volksoploop, doordat hij een meisje lastig viel, en een student, die hem op het onbetamelijke hiervan wees, op een pak slaag traoteerdie, evenals een official" van gezondheid in uniform. Door de brugwachters is hij hierop aangegrepen en naar den politiepost aan de Tolsteegbrug overgebracht, alwaar aam het licht kwam, dat de man iniet heel best hij het hoofd was. Aanvankelijk wilde hij zijn naam niet opgeven en ten slotte veiklaardle hij „Jezus van Nazareth" te zijn. Men slaagde er echter in. naam en adres uit te \isschem en daarop i s (hijna eenigszins gekalmeerd te zijn, met zijne moeder vertrokken. Het gebeurde had eeax grooten volksoploop ten gevolge. (U. D.) BELANGRIJKE DIEFSTAL VAN DIAMANT. Vrijdag zijn ten nadeel e van den diamantslijpers-patroon Schreuder door een zekeren Van P., schijven- schuurder. uit de diamantslijperij in de Ververstraat te Amsterdam, 19 stuks Iooden doppen ontvreemd, waarin diamanten gevat waren van groote waarde. De politie heeft de zaak in handen. Men verwacht, dat de dader zich naar het buitenland heeft hegeven met den buit. (Tel-) ONGELUKKEN. Te Bloemendaal is het 8-jarig zoon tje van den heer Van Erk, dat zich nog op het ijs waagde, daar doorge zakt en verdronken. De 45-jarige arbeider W. Mennink te Rlieden, was Woensdagmiddag be zig op de steenfabriek de Mugge- waard van de firma Amtz en Van de Loo met het afgraven van grond, toen plotseling een groote massa be vroren aarde naar beneden stortte en 'M. er geheel -ander bedolven werd. Dadelijk werd alles in het werk ge steld om den ongelukkige uit zijne hachelijke positie te verlossen en vx*ij spoedig was de aarde verwijderd, doch de man verkeerde in bewusteloo- zen toestand. Naar zijn woning vervoerd, weid onmiddellijk een geneesheer geroe pen, die constateerde, dat de beide beenen geheel verlamd waren en de man waarschijnlijk voor altijd, het gebx-uik er van zal moeten missen. Hij heeft een behoeftig gezin met drie kinderen. (Amh. Ct.) Donderdagmorgen viel bij het boo- mensnoeden te Egmond' de werkman P Verduin uit een boom met het ge volg, dat de man een been en een paar ribben brak. Vrijdagmiddag is tussöhen Renkum en Heteren uit den Rijn opgevischt het lijk van den 21-jarigen D. uit Heteren, sedert erikeie weken ver mist. D., die niet normaal was, moet per ongeluk te water zijn geraakt. BRANDEN. Bij, S. Uiterwaai, Ringdijk te Haar lemmermeer, ontstond Donderdag nacht brand in een schuur. Deze brandde geheel af. Ook een paaird werd' een prooi dier vlammen. Verze kering dekt de schade. Vrijdagmox-gen brak plotseling brand uij, te Teteringen in de hofste de. bewoond door J. Reijntjes. Het buis brandde tot den grond toe af, niets werd van den inboedel gered, twee varkens vonden den dood in de vlammen. DE INKTGOOIER. Donderdagavond, bij het uitgaan van het Concertgebouw te Amster dam, deed zich weer een geval voor van (het bekladden van een lichten dames-avondmantel met een vloieistof, bestaande uit een mengsel van~wa gensmeer en inkt. Dit keer was da kleur van 'dien inkt rood. De z.g. „inkt- gooier" schijnt dus van variatie te 'houden. „DE GOKBODE". Men meldt 'aian L. en V.: Een aardig bewijs voor 't feit, dat ook in Leiden door studenten druk ge- hajzardeerd Wordt, blijkt hieruit, dat op 8 Febr. j.l. door een club studenten een blaadje in conrantenformaat is verspreid, getiteld: „De Gokboidia", weekblad' voor 't hazardeerenJd deel der natie. Hierin komen vele geestige kwinkslagen op het hazardspel voor. Julius Caesar izou een standbeeld krijgen >als uitvinder van het Rano- spel, door zijn woorden „de teerling is geworpen. Sinlds de veiiclezingen in Dudtsdh- lanid zou bij' hét rouge ou noir", „nedr" de meest gewensebte Mot zijn. Velen zouden „rood" door blauw' /vervangen willen als atten tie voor de liberale partij, STAATSEXPLOITATIE VAN SPOORWEGEN. Uit een overzicht in het Tijdschrift ider Maatschappij van Nijvlehhleid, blijkt, 'dat vóór staatsexploitatie van 1 spoorwegen zich verklaard hebben: de departementen der Maatschappij ^Arn hem, Deventer Dordrecht, Utrecht en Zwolle, en daartegen: de departemen ten Amsterdam, Breda, Delft, Haar lem, Hengelo, Rotterdam en Zaan streek. Rechtszaken MEINEED. De rechtbank te 'Middelburg heeft F. F., arbeider te St. Jansteen, over eenkomstig de vordering van het O, M., wegens meineed1 'Veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met mindering van het voorarrest. BJÖRNSTJERNE BJöRNSON OVER HET STRAFPROCES. Een der laatste nummers van de „Frankfurter Zeitung" bevat een feuil leton van IBjörnstjerne Rjömson, waarin de Noorsche schrijvei" uit gaande van de Italiaansche strafzaak tegen gravin Linda Bonmartini—- Murri, die voor eenige jaren zooveel sensatie 'heeft gemaakt/ "zijne denk beelden omtrent de tegenwoordige on voldoende regeling van het strafpro ces in alle landen 'Uiteenzet. Aanlei ding vond hij daartoe in een onlangs verschenen boek van den Duïtschen jurist en psycholoog Karl Federm, die na uitgebreide studie van de zaak- Murri tot de slotsom komt, dat men hier met de veroordeeling van een on schuldige te doen heeft. De feiten van het proces zal men zich nog wel herinneren. Den 2en September 1902 werd' graaf Francesco Bonmartini in zijn woning te (Bolog na door den broeder van zijn vrouw, Tullio Murri, vermoord; die vrouw zelf, Linda Murri, werd als mede plichtige aan den moord in hechtenis genomen. Verder werden als mede plichtigen aan den moord terechtge steld dr. Carlo Secchi, een bekend ©olongneesch geneesheer, die Linda's minnaar geweest zou zijn, en Tulio's meiisje, 'een zekere Rosina Bonetti. 'Ziehier hoe dr. Fedem het proces tegen deze beklaagden kenschetst: ..Tegen deze vijf personen werd een proces gevoerd, dat vier jaren duurde en geiheel Italië in een opwin ding bracht, die in den loo-p van het proces ,tot een soort van razernij steeg. Te Bologna was een algemeene kreet van woede tegen de beklaagden aangeheven. De bladen bradhten steeds nieuwe afschrikwekkende bij zonderheden over (hen, een golf van verdachtmakingen en schimpscheuten stortte zich over de beide Murri's, over hun ouders en verwanten... en ten slotte werden de vijf beklaagden ■door de jury te Turijn veroordeeld en het vonnis in Maart 1906 door het Hof van Cassatie bekrachtigd. ,Wie dacht toen aan wantrouwen? j Wie heeft tijd en neemt zich' den tijd om een proces opnieuw te gaan onder zoeken, dat vier jaren geduurd heeft, waarin 420 getuigen gehoord zijn, waarin twintig advocaten gedurende vele weken gepleit hebben, waarin 't résumé van den president drie dagen in beslag nam?! „Wie echter zich die moeite geeft, zooals ik nu gedurende vele maanden heb gedaan, die ontdekt iets verba zingwekkends. Te vergeefs zoekt hij naar de keten, die van de geconsta- teei'de feiten en geschriften voert naai" de gevolgtrekkingen, die de bladen der geheele wereld (hebben vexkon- digd. Te vei'geefs zoekt hij naar het geen in een proces het voornaamste is, naar bewijzen. En ten slotte be merkt hij dat hier een proces gevoerd is, dat van het begin tot ihet eind een juridische monstruositeit is, een tra gische klucht, een proces waarin de allereeirte rechtsbeginselen geschon den zijn, en dat iden onbevooroordeel de de overtuigfhg geeft: Hier is, wat ook de waarheid zijn •moge, een van dë ergste justitieele misdaden be gaan; hier heeft men de publieke opi nie en de mannen van de pers op de meest ongehoorde wijze om den tuin geleid hier is iets vreeselijks ge beurd, veel vreeselijker en slechter dan de moord in het Palazzo Biste- ghi." Dan indruk, zegt Björnson, dat Lin da Murri onschuldig was, had ook ik gekregen, niet door het bestudeeren der processtukken, maar zoowel door de (heldere, nobele wijze waarop zij •zich verdedigde als uit Linda Murri's aanteekeningen in de gevangenis. Dat dit niet onmiddellijk door den rech ter is ingezien, ligt in de eerste plaats /aan den rechter v.an instructie. Deze heeft zich allereerst af te vragen: wie is hij of zij die voor mij komt? Een zaak kan zóó duidelijk zijn, dat deze vraag niet beslissend is, maar in ee-n geval als dit, waaxhij alles op aanwij zingen aankomt, is ze beslissend. Nu had deze rechter van instructie het prachtigste materiaal voor dit oxxdex*- zoek dat men zich denken kan: Linda Muiri's brieven uit een reeks van ja ren. Maar wat doet hij' er mee? Hij scharrelt er een paar uit, die naar zijn meening bezwarend voor haar zijn, en legt al de overige in een kist, die hij verzegelt en voorziet van het opschrift: „Deze brieven hebben geen betrekking op de zaak." Juist dtile brieven waren het ech ter, waarop het aankwam, daar men juist daaruit Linda Murri zoo goed leert kennen. Men ziet daaruit, dat zij> volstrekt niet in staat was het misdrijf, waarvan zij beschuldigd werd, of oak maar eenig misdrijf, te begaan. Uit Linda Murri's geheele leren blijkt verder, dat zij onschuldg moest zijn aan de daad, die haar bij het waanzinnige af hartstochtelijke broe der pleegde om haar van een man te verlossen, met dien de omgang haar een dagelijks terugkeerende kwelling geworden was. Haar verhouding tot di*. 'Secchi, een vriend uit haar meis jesjaren, is geheel verkeerd voorge steld; had men haar leven nagegaan, men (had op psychologische gronden kunnen weten, dat die verhouding niet zoo was als zij thans, om een veroordeeling te bewerken, werd voor gesteld. Evenzoo is het met de ovei- weging dat de beide Murri's den graaf gedood zouden 'hebben om een testa ment, .dat hij bij zich droeg, te ver nietigen. „Men denke zich toch eens!" roept Björnson uit, „de beide eenige erfgenamen van den rijken professor Murri, beiden even vertieren van ge voelens en beiden evenzeer bereid om anderen te 'helpen, deze twee zouden samengespannen hebben om een tes tament te stelen! Het werd Later in de woning van den graaf te Padua gevonden. Maar toen waren broer en zuster reeds lang veroordeeld." Dit alles zegt Björnson niet om het proces-Mum weer in behandeling te doen nemen; dat is de zaak van de Italianen. „Neen, ik vraag wat wij allen moeten doen, niet slechts in Ita lië, maar in lalle beschaafde landen, opdat het gerónde psychologische in zicht tot zijn recht korne in alle straf zaken, waarin (het bewijs slechts op aanwijzingen berust." Aanwijzingen zijn op zichzelf reeds gevaai'lijke bewijsmiddelen, die vele al of niet ontdekte rechterlijke dwa lingen ten gevolge hebben. Maar in den 'laatsten tijd is onze kennis der psychologie zoo toegenomen, dat het een beschavingsedscih geworden is, dat een bewijs in aanwijzingen niet meer beslissend geoordeeld mag worden, wanneer die aanwijzingen in strijd zijn met 'het inzicht van den psydholo- loog. Hier is in de wetgeving van alle landen een leemte aan te vullen. Als nu Italië, dat in zoovele opzichten zijn proces op de meest moderne leest geschoeid heeft, ook met deze nieu wigheid eens vooraan kwam?... het onmogelijk maakte, dat iemand enkel en alleen op aanwijzingenbewijs ver oordeeld wordt, zoodi'a de uitspraak der psychologen met die veroordee- ling in tegenspraak is of de rechtvaar digheid daarvan zelfs maar in twij fel trekt? Een dergelijke psychologi sche uitspraak zou dan echter niet al leen van de juristen moeten komen; er zouden erkende psychologen bij ge raadpleegd moeten worden. En een overtuigende psychologische bewijs voering moet evenveel gewicht /krij gen /als alle andere bewijzen. Dit is een beschavingseisdh van den- zelfden aard als de eisch, dat de rech ter acht moet slaan op de psychische motieven, die den misdadiger tot zijn daad hebben gebracht, een eisch die zich' thans vooral in Frankrijk steeds meer doet gelden. 'De psychologie moet In alle strafzaken de plaats verkrij gen, die de ontwikkeling haar in de menschelijke gemeenschap reeds 'lang (heeft /aangewezen. Verder komt Björn son nog op tegen de tegenwoordige inrichting van het vóóronderzoek, dat, naar hij meent, in den regel geleid wordt door man nen, die daarvoor in meerdere of min dere mate ongeschikt zijn, Me#.i heeft, zoo besluit (hij, altijd gezegd: asrst de- vrijheid en dan de rest. Maar zoo ai de vrijheid iets zeer wenschrttiks is, onontbeerlijk is ze niet, dat <i£ alleen de gerechtigheid. Aan dien eisdli moet daarom in de eerste plaats worden voldaan. Als een der noodzakelijke gevolgen van de nieuwere strafrechtsschool lijkt de easch van den beroemden psy choloog, de onmiddellijke n geregel de deelneming van den zielkundige aan het berechten van misdadigers een eisch die bij een minder hoog staand man misschien iets ran een oratio pro domo gehad zou hebben te belangrijk om ze niet mede te dee- len. Of echter Ihet te hulp roepen v.an psychologische specialiteiten een be tere oplossing van de bestaande moei lijkheid mag heeten dan eeh. des noods uitsluitend voor den aanstaan den strafrechter bedoelde meer psy chologische opleiding van den jurist, een wensöhelijlcheid die reeds eoo vele malen bepleit 'is, lijkt voorshands nog de vraag. Kerk en Schooi (NED 'HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep^te Wètsrijp c.a. door ds. M. Woudstra te ïferieh. Gemengd Nieuws DIERENMISHANDELING Een lompenkoopster te Wiesbaden lxad, 'als maatregel tegen diefeöal, een houd in een schuurtje opgestoten. Ook nadat zij opgemerkt bad, dat de hond in het schuurtje door ratten geheten was, had zij liet dier daar gelaten. De hond is toen dóór de ratten gedood en opgevreten. De rechtbank veroordewM- de vrouw wegens diex-enmishaaxdeding tot 100 mark boete. Zij is een me/eds be jaarde vrouw, andetos had ze. gevan genisstraf gekregen1. BUITEN-KIPPEN. O.p een hoeve in Essex hoert; een gezelschap van hoenderfokkers een proef genomen om te zien, welke kip pen 's winters het meeste eieren leg gen, die welke buiten in de kou, of die welke warm binnen worden gehou den. De proef duurde zestien weken en werd genomen met tachtig kippen binnen en tachtig huiten. Saterdag liep de /proef af. De bui ten-Kippen heb ben 'het verre gewonnen. EDISON. Edison, die Maandag 51 jaar is ge worden, heeft een opzienbarende me dedeel ing gedaan'. De groote uitvin der is van oordeel, dat hij genoeg voor de ontwikkeling van de toepas sing der etectriciteit voor niirerheids- en Imndalsdoeleinden heeft ge/daan. Voortaan 'zal hij rich uitsSuitemdi voor zijn genoegen aan ds 'weten schap wijden. D. w. z. hij gö&c voort aan eens wat „spelen" met dfe ediectri- citeit, uitsluitend met 'het doel, er zooveel mogelijk van te weten te' ko men, .zonder zich daarbij te bekom meren oon mogelijke geldsweiai'dige ontdekkingen. KORT TELEGRAM-ADR££. Een koopman te Budapest, heeft aan de Kamer van Koophandel eeax een voudig middel aan die hand gedaan, orn de kosten van een uitvoerig adres bij telegrammen uit. te snaren, en de Kamer heeft terstond den Minister van Koophandel verzocht dat middel toegelaten 'te krijgen. Het komt neder op het gebruiken van het telefoon nummer, din plaats van het cadres. Its plaats van „Jan Klaassen, -Korte Prin sengracht 36, Amsterdam''. hoeft iemand uit Berlijn slechts te seinen, si«1 ,,9437 Amsterdam" en met hef tetefoombo/ekje weet het telegraafkan toor hier precies wie bedóeld wordt. Het ei van ColumbusMaar ml het «li inderdaad gelégd' warden0 EEN TELEFOON-SLACHTOFFER Een Rerlijnsch advocaat fe 'de vori ge week door de rechtbank tot 450 mark boete veroordeeld wegens hele2- diginig van telefoon-juffrouwen, in 19 gevallen. Een uitgelezen reeks van scheldwoorden,, welke hij rich tegen over die dames veroorloofd luad, werd op dé zitting bekend gemaakt. Hij trachtte zich te verdedigen, met de bewering, dat hij door de ongehoord slécht© bedtenimg „nerveus" gewor den' wa:s en toien in rijn drift, die woorden geuit had. Wegens «fn her haalde klachten was bij zijn num mer nog wel aamgeteekemid: ,,Mdt zorg bed/ilenen." De rechtbank was van oordeel, dat de dames tegen zulke bejegening door de Veroordeellnig van den heklaagdb tot een zware boete moesten worden beschermd. DE STRIJD OM CARMEN Reinigen tijd geleden heeft, Ghou- diens, de Pairijscfoe uitgever van Car men", schadevergoedinggeëisioht. van' den directeuT der Berlijmsche ..Ko- misclte Oper", Wegens het niet-betalen cier tantièmes. De Bertijnsche rechtbank heeft ech ter beslist, dat voor de opvoering ren Carmen" geen tantièmdsi meer ver schuldigd zijn. De vertegenwoordiger van Choudens- zal nu in hoogev be roep gaan. ROOSEVELT EN DE VROUWEN- KIESRECHTVOORVECH'TSTERS. De president dar Vereemigde Staten (heeft .een paar dagen geleden lady Cook ontvangen die hem ondertiteld over 't nut van 't /vrouwenkiesrecht), en tevens trachtte een goed woordje te doen ten gunste van de vrouwen- ki e s r echtvo 0 r vecht er shew eging Na haar audiëntie verklaarde de dame President Roosevelt heeft mij te kennen gegeven, dat hij een diep gaande studie van het vrouwenkies recht-vraagstuk zou maken; wan neer hij meende, d'at er dan voordeel voor de dames aan zat. zou hij zijn steun aan die hervorming verleenen. Echter voegde hij hieraan 60e, dat hij nog niet bijster veel van de goede

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2