GERED. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Feuilleton Uit de Omstreken Uit de Arbeiderswereld ferk en Schoo? VAN Haarlem, 19 Febr. 1907. Iu tegenstelling mei gisteren was de markt heden over het algemeen wat lager. Van Staatsfondsen waren Russen flauw met aanbod voor bui- terüandsciie rekening. In de overige soorten was de handel stil maai' de koersen eerder iets hoogeer. Cedulas waren op buitenl. no leerlingen ca. 1 hoogei-. Wat de lokale fondsen be treft, was de teuidemz verdeeld. Ta- haksaand. waren niet onaanzienlijk lager. Zonder onderscheid toonen de j koersen belangrijke prijsverminde- I ringen aan. Blijkbaar heeft de ta- baksmarki het aantrekkelijke, dat de ze af deeding in de laatste maanden van 'het vorige jaar 'had, niet unieer, althans de affaires zijn zeer inge krompen en het enthousiasme dat in die dagen onder de beursbezoekers bestond om elkander „een tip" tege- I ven, is verdwenen. Nu-is het zeer wed mogelijk, dat zoodra de veilin gen beginnen en hooge prijzen be steed worden, de animo opnieuw ont brandt, maai' waar men thans in vak kringen hoort mompelen, dat voor zoo verre over de thans aangekiome- ne partijen kan geoordeeld worden, de kwaliteit gunstig is, maar toch niet zoo onverdeeld schitterend als verwacht werd, daar is het niet on mogelijk, dat de kalme stemming wat ruimer aanbod doet ontstaan, dat minder gereed© opname vindt en tot een lager prijsniveau leidt. Men houdt hierbij wel in het oog. dat het hier een geheet lokale markt geldt, waarvan die strooming veelal eene zijde uitgaat, hetzij dat deze is a la hausse of a la baisse. Daarentegen was er een gunstige steinrning voor petrol, aand., inzon derheid bij de opening. Koninklijke openden 768, maar liepen reeds spoe dig terug tot 761 om op dien koers te sluiten. Intusschen was de tendienz in deze aidieeiïng vast en merkte meu ruilorders van tabahsaand. in petrol. I aand. op. Mijnaand. vast, met vraag voor de Aand. Redjang Lebong, waar omtrent de stemming veel gunstiger dan de laatste dagen was. De New-YorkschiB markt is folijik- baar nog miert, in teen .stadium geko men, waarin op een voortgaande rij- I zing gerekend mag worden. Wel schijnt er aan gene zijidie van dieai Oceaan allengs edn betere stammfi/ng dooi' te breken, maar blijkbaar lokt, iedlea' herstel realisaties uit, waardoor I het koersniveau per slot van rek ending weinig verandering ondergaat. Zooalls gewoonlijk ging ook giste- ren die reactie vergezeld van versohil- j lende min gunstige berichten, maar in werkelijiMieid bestaan voor de I koersfluctuaties van de Laatste dagen weinig andere redlenen d'an die van I vraag en aanbod. Feitelijk is de mankt als hot ware op het doodle punt geraakt, waaruit zij alleen door een ingrijpende verandering van de situ atie kan gebracht wordiecti. Zoo is de wiet betreffende die oi'rculatieimtddetLen waarvan wij gisteren gewag maak ten, zeker een dier factoren,, welke eene wijziging in do stemming kan teweegbrengen. Inttussohien waar de marktpositie gezonder is dan voor eenige maanden, schijnt eiene rieatctte van leenitg belang vrijwel mtgesLoiten. Het verloop der beurs was gisteren ongeanimeerd. Bij (die opening was de stemming aanvankelijk vast en verbe terden de koersen fractioneel, maar de scherpe daling dn Anacondas, wel ke hfet gevolg was van realisaties door de onlangs gevormde pool, veroor zaakte een algemeen zwakkere ten- denz, zoodat 'het avans niet alleen verloren ging, maar de prijzen bene den die van Zaterdag terugliepen. La ter op den dag trad een kleine verbe tering dn, zoodat de slotkoersen in de meeste gevallen sleahts weinig veran dering aantoonden. In de spoorweg- fonidlsenafdeeldng bestond voor de lich tere -aandeelsoorten een betrekkelijk goede iten'denz en waren speciaal Rock Isl., M'issouris en Gulfvnaarden gevraagd. Wat Industrials betreft, bleef de teruggang in Anacondas niet zonder invloed op de overige waarden welke zonder uitzondering lager no teerden. Ook Steels hadden hieronder te lijden, maar op het verlaagde koers- peil hestond goede kooplust, terwijl er tegen het islot slechts weinig aan drang tot verltoopen was. Onze Arnerik. afd. geeft ook heden weder weinig stof tot bespreking. In Naar het Duitsch van Rudolph Stratz. 2) Nu moet alles weg, vervolgde Anne-Marie, iederon nacht wat, alles wat onze voorouders met zooveel zorg bij elkaar gespaard hebben., totdat je maar zoo gauw mogelijk keltoer of zooiets in New-York wordt ©n ik gou vernante in Engeland en mama en de Idnderem ergens bij familie, om ge nadebrood te eten. O, wat ben, je toch dom, wat onuitsprekelijk doan tochDat heeft nu alles, wat hij kan begeetren, heeft luet oneindig beter dan duizenden andleren maan' neen geen rust, vóór dat hij zichzelf en zijn familie ongelukkig heeft gemaakt. Wacht dat eerst eens af, z-ea de kleine referendaris, schijnbaar kalm. Ik hdb, du nikt me, lang' genoeg gewacht. Maar nu is het hoog tijd, dat iik tmssóhenbeiben kom. je speelt als een krankzinnige. Wij sparen thuis, wat we kunnen ik sloof me uit erger dan de remtmciester. Bol-' aansluiting bij 'New York en Londen waren ook hier de koersen lager. Middenbeurs trad een vastere stem ming in op hoogere noteeringen van Londen zonder dat dit tot verlevendi ging van zaken leidde. Tot een gedetailleerde béspreking geeft deze afd. geen. aanleiding. GeldöJ HEEMSTEDE. Alhier hebben zich aangemeld om op de kiezerslijst geplaatst te worden 51 loon kiezers, 3 spaarbankktezers en 2 examen-kiezers. Aan den loteling dezer gemeente W. W. van Looij, der lichting 1907, is uitstel van eerste oefening verleend vooi' den tijd van één jaar. ÖiïlüefliÉlka HOFBERICHTEN. De Koningin heeft baron SMema van Grovestins, grootmeester, opge dragen H. M. te vertegenwoordigen bij de begrafenis van J. Werner ba ron van PaLlandt van Oud-B ei jarland opper j agermeester. Namens de Koningin-Moeder heeft jhr. De Ranitz generaal Verspyck met zijn 85en verjaardag geluk ge- 1 wenscht. NIJVERHEIDS TENTOONSTELLING 1907. In de „Köln. Zeitung" werd dezer dagen gewaarschuwd tegen liet deel nemen van industrieelen aan boven genoemde tentoonstelling, op vrond dat hier te lande do uitvinder niet door eon patentwet beschermd wordt. Het Eerste Nedlerlandsche Koop mansgilde" te Dusseldorf maakt nu hetzelfde blad de opmerking, dat, af gezien van het feit, dat de Neder land sche regeering reeds een octrooi- wet aan de orde heeft gesteld, de tentoonstellingsstatuten der Maat schappij ven Nijverheid waken te gen het maken van teekeningen en photographieën der ten toon gestel de voorwerpen. Het Gilde" wijst er bovendien op, dat iemand die de be doeling .heeft amderer werk te exploi teer en, niet een tentoonstelling 'n Nederland behoeft af te wachten. Voor zulke praktijken kan Mj ook elders terrein vinden. Niet deelnemen aan een tentoonstelling zou wellicht schadelijker zijn dan de geringe kans dat men slachtoffer wordt van kwa de praktijken. Het oorspronkelijke Duitsche fabrikaat blijft op die wijze den bezoekers onbekend. HET ONGELUK IN DE SCHIET- KATOEN-BERGPLAATS. Naar de „Tel." verneemt, is de toe stand van de werklieden, die Maan dag bij de ontploffing in. de berg plaats voor schietkatoen der marine, in polder No. 8, aan het Y, gewond werden,, tamelijk bevredigend. Visser is minder ernstig gewond dan zijn kameraad Ader, die door de wond'en in Inert gelaat bijna onherken baar is. Beiden' valt h.et spreken moeilijk-, doch, zooals wij reeds melddenbe staart voot hen geen oageubliikkel iik levensgevaar. VALSCHE MUNTERS TE AMSTERDAM. In ons vorig nummer ma akten wij melding van, eene bende valsche mun ter s, die er vooral werk van maakt, de muntstukken bij de tramconduc teurs kwijt te raken, schrijft de Tele graaf. Voor de conducteurs is het. te hopen - aldus schreven wii diart zij de schade niet, behoeven te dragen. Rij de ontvangst van geld in die hand. hoor en zij geen klank en kunnen ze dus die echtheid niet controlearen. 21e mogen dus voor die schade niet aan sprakelijk worden gesteld. Naar wij vernamen denkt de tram- directie er ook zoo over. De conduc teurs worden voor 'hert door hen ont vangen valsobe geld niet aansprake lijk gesteld. Bij het afrekenen des nachts in de remises, zijn de contro leurs zelfs verplicht de door de con ducteurs ingeleverde valsclue munt stukken rte accepteeren. De tram-administratie doet de, poli tie heft valsche geld toekomen, zoo dat op dusdanige wijze die stukken nog donzelfden dag van het in omloop brengen, aan de circulatie worden onttrokken. Gedurende idle laatste vier weken vea'd voor een bedrag van f 6.75 aan valsc.h gold door 'die conducteurs ont vangen, en wel 13 kwartjes, eenrijks- lermann wordt ook al zoo oud. Hij kan mauweüljks meen* op een. paard komen. Eigenlijk doe ik allies, 's Mor gens vroeg, als jij je van de speeltafel naar huis sleept, dan ben ik al in dien stal en hou toezicht op het mel ken, en dan rijd ik langs de velden en 's middags zit ik met Bolilermann ovler de boeken gebogen en reken met hem af en 's avonds als: iedereen al i naar bed is, ga ik overal nog inspec tie houden, of alles wel in orde is - - juist als jij naar de club gaat en dan ben iik op van moeheid. En dan durft zoo'in ongelukkig mannetje voor je te gaan staan ©n. praat van hoofd van de familie. Ha j;e zoudrt er om lachietn, als het miert zoo in-treurig w as Benno von Wackerode rookte zijn sigaret, keek die rookwolk] es tot <n de verste verte na, om zijne zuster niet te behoeven, aanzien en zei ein de! iik Je zult toch niet loochienen, dat hert landgoed van mij is. Ik heb het van papa geërfd, en overgenomen met vaste verplichtingen tegenover mamaien jullie. En' o/p een co eten dag zal je d!e verplichtingen niet meer kunnen ma- komón. Als je zoo'n oude, vette rok dTaagt en de menschen in New-York beduent. Van je fooien zullen we dan niet kunnen leven. Daarom ben ik Ir er gekomen', om voor cms te redden, wat er nog te redden valt. daalder en 1 gulden. Vooral de kwartjes moeten zeer bedrieglijk zijn nagebootst.' Bij „dagorder" is aan de conduc teurs opgedragen bij het ontvangen van geld' goed o,p te letten. Het hen voorzien van een controle-middel acht do directie minder wensebeiijk. Zooals reeds medegedeeld, stelt de politie in dezen een streng onder zoek in. DE MIDDELBURGSC.IIE GASTHUIS- KWESTIE. Man meldt uit Middelburg, diat drie dier verpleegsters uit het gasthuis al daar, die op de zoogenaamde zwarte lijst voorkomen, geplaatst zijn in het ziekenhuis te 's-Gravenliage. EEN MAATREGEL INGETROKKEN. Van de bereden wapens (veldartille rie en cavalerie) zuilen de man schappen, die 1 April a.s. naar hum haardsteden zouden terugkeer en, niet met tij'dlelijk verlof naar huis gezon den worden, zoodat de maatregel vol gens de voorgestelde ooriogsbegroo- timg voor 1907, waarbij het blijvend gedeelte met verlof zou gaan, in ge- trokken is. GELEGENHEID MAAKT DEN DIEF. Dezer dagen sloeg een man met, de vuist het raam van een goud- smidswinkel op Luidigate-hïll te Lon den stuk en hij greep verscheidene doozen met gouden broches, ringen, armbanden en andere sieraden die hij op stiraat wierp. Wat hem daar toe bewoog is nog niet gebleken Maar wat wel vastgesteld is allerlei menschen. die daar toevallig stonden of voorbijkwamen, gingen aan het graaien, zoo hiaird ze konden. Er moet voor 500 pond sterling .gestolen zijn Op den man, die het raam stuk ge slagen had, werden enkel maar drie ringen gevonden. Hij was ook niet op de vlucht gegaan. Maar een bur ger, die hem aanhouden wou, smeet hij tegen den grond, en hetzelfde lot onderging een politie-agent. Toen kwamen er echter gauw meer agen ten,. die den zonderling in rekenden. SCHEEPSBRAND. Het te Amsterdam aangekomen en aan de IJkade gemeerde stoomschip „Prometheus". gezagvoerder Moïv, een der zgn. „blauwpijpers" van de Maatschappij „Ocean", heeft op zijn laatste reis van Japan naar Amster dam een niet on aanzienlijken brand aan boord gehad. Twee dagen vóór Gibraltar werd m het tweede ruim, waarvan een ge deelte der lading uit tabak bestond waarin zich waarschijnlijk broeiing en zelfontbranding heeft 'voorgedaan brand geconstateerd. Door de hitte zette een tusscbenscbot uit en lieten enkele nagels los, d'oor die openingen waarvan het vuur zich blijkbaar ook aan het eerste ruim heeft meege deeld, waar eveneens balen koffie en kapok en pakken tabak gestouwd la gen. Het vuur heeft daar. voor h n door de bemanning met eigen midde len geblusCht werd, een giroow ver woesting aangericht, vooral ouder de kapok, waar-van een gedeelte ui. 8Ü pakken, in de haven van Gibraltar overboord werd gezet, doch o.p last van den havenmeester aldaar weer moesten woiden opgevisebt. Daarna in een houten lichter overgebracht, vloog die kapok toch nog weer :n brand. Van die 14,000 pakken tabak, welke oorspronkelijk tot de lading haddien behoord, moesten er 1300 zwaar be schadigd te Gibraltar worden achter gelaten. De totale omvang van de schade was nog niet te schatten. Zij wordt echter door 'verzekering ge dekt. Ook het schip, waarvan zich echter de beloopen schade vrijwel ,tot hef tusschendek bepaalt, voer onder eigen verzekering. EEN GEVAARLIJK MENSCH. Na den aanslag op den minister van justitie is nog gebleken, dat de dader zich eenige dagen te voren op het stadhuis te 's-Gravenhage bad vervoegd en verzocht den bugemeester te spreken, teneinde het hoofd der gemeente over een persoon beklag te doen. Daar de werkzaamheden van baron Sweerts op dat uur geen oogen- hLik storing toelieten, deed hij Polak, die zich onder zijn naam had laten aandienen, weten dat hij hem thans onmogelijk kon ontvangen. STUURLIEDEN-EXAMENS. De commissie voor die stuurlieden examens zal, aanvangende 12 Maart, zitting houden te 's-Gbavenhage. De aanvragen om tot de examens Och. wat heb jij daar nu voor verstand van? Hij deed zijn best een hou ding aan te nemen, sloeg de beenen over el kaar en hekeek aandachtig zij.n lan ge, keurig onderhouden nagels. Ik heb er ook geen verstand van. Maar toen ik voor een week of zes zoo angstig werd, heb ik aan neef H., den overste geschreven Bahdie? Ja, hij ;s een ezel en naar alle waarschijnlijkheid zal hij wel gene raal zijn, voor dat het daar in de nieuwe wereld tot ober-kellner ge bracht hebt. Hij beeft infonnattes vooir me ingewonnen zakelijk en pnactisch, zooaüis altijd en nu schrijft hij mij Bitte spaar me Na con korte inleiding schrijft hij „Je broer Benno is op het punt ..jullie heele vermogen aan zijn ..speelwoede op te offeten. Had „hij er vroeger al aanleg voor. nu ..schijnt de speeldruive! hem.totaal „in zijn klauwen te hebben, nu „hij lid geworden is ram de zoo genaamde Residentie- clu been gesloten speel kri ng, die in het „geheim bloeit. Een der matado- „ren van dit clubje is een zekere „Horst v. Henniing Ze vieQ zichzelf in de rede to worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie bereikt heb ben vóór 2 Maart. In deze aanvragen moeten worden vernield lo. de vaart en de rang waarvoor men examen wenscht af te leggen 2o. indien men in dezelfde zitttog een aanvullingsexamen wenscht afio leggen, voor welken rang dit ge- wenscht wordt 3o. indien men reeds in het bezd is van diploma's voor dezelfde vaart waarvoor men examen wenscht af te leggen, opgave van den rang waar voor het laatstverworven diploma geldt en de dagteekening van dit di- jiloma indien men wenscht alleen een aan vullingsexamen af te leggen, dezelf de opgaven als boven betreffende het diploma, dat hierop aanspraak geeft. GRAPPENMAKERS. De Limb, Koerier schrijft Het geheel© ministerie bijeen op bezoek, het overkomt liet zoo ver af gelegen Maastricht niet iederen dag. En toch, nu de heeren hun ontslag hebben aangeboden en den tijd aan zich hebben, althans niet in hun be wegingen belemmerd worden door bij te wonen Kamerdebatten, nu zijn zij er gisteren eens op uitgetrokken om toch ook dat daar geheel in de verte gelegen levendige, eri van haar be staan door requesten nog al eens blijk gevende Maastricht te gaan be kijken. De bijna overreden minister van marine ontbrak zelfs niet op het appèl. Met den arm in een doek schreed hij evenais de 8 collega's, allen in ambtsgewaad, voort, de sikbaard op de vleugelen dies winds fladderend. Allen marcheerden ze druk gesti- culeerend langs Maastricht's straten, do portefeuille onde* den arm, om stuwd door een belangstellende me nigte, die niet weinig plezier had in de aanwezigheid van zulke hooge gas ten. Wat minder delicaat was Onmiddellijk ging een sjiek sekleed heer, de hooge zijden op. met een plakkaat op de borst voor hen loopen, waarop de woorden „Heden overleed na eene kortston dige ziekte (begrooting) ons dierbaar 's Meesters Ministerie in den leeftijd van 2 jaar." „De diepbedroefde Liberale Unie". Intusschen de bewindsmannen stoorden er zich niet aan, liepeu kalm door, redeneerden over alles en nog wat, tikten al eens op hunne por tefeuille, kortom deden hoogst ge wichtig. Vooral minister Staal liep aanhou dend rond te kijken naar het blijvend gedeelte, d-at hij toch minstens in een garnizoensstad had mogen ver wachten. Men fluisterde, dat hij op zijn ge- heelen tocht tot gisteravond 10 offi cieren. 8 sergeanten en een hal ven soldaat zag. En minister Cohen Stuart, die zijn verbijstering te kennen gaf geen p;mlserscbepen in de Maas te zien dobberen, werd daarin terecht gewe zen door minister Kraus, die hier in Maastricht prachtig den weg ken nend, min of meer als gids optrad. In de buurt van Ceramique en Sphinx nam minister Veegens de lei ding tijdelijk ovor. Wat bij die geheel© officieele ver tooning sterk opviel. Dat die dienaren der Kroon over eien ontembaren dorst bleken te beschikken. Althans ieder café was hun. Zoovermaakten gisteren een 10-tal grappenmakers op den zooge- naamden nao-Vastelaovond een groot gedeelte van Maastricht kostelijk. Neen, nn'et 10, er waren er zelfs 11. Immers een huilende aanspreker sukkelde nog naast de hooge gega lonneerde oomes voort. INSTRUCTIE OP DE WERVING. De instructie op de werving, door den minister van Oorlog bij de jong ste begrootings-debalten in uitzicht gesteld, is thans verschenen. Een drietal nieuwe beginselen zijn daar in belichaamd, zooals die door den minister :in de Tweede Kamer wer den aangekondigd, n.l. irivoering van eene proefverbinte nis voor één jaar voor zeer jeugdige personen en van hoogstens driejari ge verbintenissen voor hen, die ouder San 17 jaren zijn afschaffing der zoogenaamde aan brengpremie, en gewijzigde uitbetaling van dewerf- en dienstpremiën. Als ik me niet vergis, vei-wachtte je idiezen verwensebten Henning juist? Ja. En zou hij nog komen Vermoedelijk wel. Wanneer? Waarschijnlijk straks. Hij kotmt dikwijls om zaken bij me. Maar stop ntu als liet je bekleft dat ding weg. Ik wiil niets moer hoar-en. Maan- Anne-Marie gingverder een zekere Horst v. Hen- „ntng, de zoon van een gefailieer- „den landgoed-befflitter, die sinds „een tiental jaren in Berlijn „woont en als een 'der geronti- „neerdste dn kalmste spellers be- „kend staat. Reedis menig aner „varen jongtmensch is zijn offer „geworden. Op liet. oogenblik heeft „hij je broeder totaal ;n zijn „macht. Hij is letterlijk diens boo- „ze ge-eist Hoor je, Bennodiens boo ze geest! De mferendaris 1 raaide slechts do schouders op en glimlachte. Henniing is het, met wien „Benno hoofdzakelijk zijn onzinm- „gen en woesten strijd aan de „speeltafel strijdt. Naar ik langs „omwegen uit de club hoor, heb- „hen Benno's verliezen' reeds een „verontrustende hoogte bereikt, Wat meer bepaaldelijk het eerste punt betreft, wordt voor hen. die ouder dan 17 jaren zijn, de duur der verbintenis wel bepaald op 10 jaren, maar hiervan zijn slechts de eerste 2 of 3 jaren (naar gelang de verbin tenis plaats heeft bij de onbereden of bij d-e bereden troepen) in werkelij ken dienst door te brengen al thans voor hem, die zich niet langer wil verbinden en worden de ove rige 8 of 7 jaren in reserve doorge bracht, zonder andere verplichting dan indien dit door de Koningin wordt Tioodig geacht ééne herha lingsoefening van ten hoogste drie weken voor hem die niet langer dan 2 jaren in werkelijken dienst heeft doorgehracht. Door deze regeling is den vrijwilligers liet voordeel ge waarborgd, hetwelk door de artt. 45 en 46 van de militiewet met betrek king tot vrijstelling van mililiedienst wegems eigen of broederdienst, wordt toegekend. Overigens bevat de instructie doel matige bepalingen op het stuk vati re- engagei nenten. HERSENVLIES-RUGGEMERG- ONTSTEKING. Uit 's Hertogen ratlh wordt aan 8iet Berl. Tageblatt geseind, dat in het Nederlandsdhe steenkolendistrict de hersenvlies-ruggemergonfsteking be gint te .heersdhen. In de laatste dagen zouden er verschillende gevallen rtnet doodelijk-en afloop zijn voorgekomen. DE STAKING TE RIJSSEN. Zondagnacht werd aan den Ooster hofweg bij den. werkwillige K. weer een waterput, met petroleum on bruikbaar gemaakt. De politie deed Maandagmorgen onderzoek en heeft naar aanleiding daarvan den zoon van een buurman, zekeren G„ in hecht ©nis genomen dn naar Almelo getransporteerd. De vermoedelijke dader is geen fabrieksarbeider. Het muziekgezelschap „Wilhelmi- na". dat rua het. Kroningsfeest, in. 1893 door de fi-rrma. Tea* Horst onder haar arbeiders was opgericht, is thans ont bonden. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift Over de grondslagen der Wiskunde, de heer L. E. J. Brouwer, geb. te Overschietot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. C. A. M. van de Mortel, geb. te Tilburg. PERS-OVERZiCHT OVER DE CRISIS, HARE GEVOLGEN EN OORZAKEN. „De Vaderlander." het orgaan der Liberale Unie, onder redactie van ïiet Kamerlid Roodhuizen, heeft een arti kel over dien val van Minister Staal. „Staal gaat heen, en met hein alle de ministers. Terecht. En dat niiet uit eene soort dwaze solidariteit. Maar omdat hetgeen Staal wilde een ge wichtig deel uitmaakte van het lte- geeringspi-ograan; het collectief ont slag, bat het Kabinet aan Hare Ma jesteit aanbood, is Ihet logisch gevolg van hetgeen de Eerste Kamer bedreef; wij zouden het niet gaarne andei's ge zien hebben. Wat de gevolgen van de ze ontslagaanvrage wezen zullen moet de toekomst leeren. Moge ons kiezersvolk mede het ge- wiohtige van bit oogenblik beseffen; Iaat heit öhans voor zich be vraag ern stig overwegen, of ze wil de reactie, die niet alleen de legeiriervormiing, maar feitelijk alle hervorming wil te genhouden, en die hare krachtigste uiting vindt in be cleriealen in de Eerste Kamer, of wel de hervorming langs geleidelijken weg, waarvan het kabinet-De Meesier de drager was. De keuze is, dunkt ons, niet moeilijk. •StaaTs wedervaren zal aller oogen openen. Generaal Staal, eerste Minister van Oorlog, die tevens burger zijt in den schoonsten zin des woordis, wij bren gen u onze eerbiedige hulde.' „zoodat -het niet onmogelijk is, „dat op een goeden nacht jullie „heele vermogen dezen Henning, „zonder ednige moeite, als een© „rijpe vrucht in den schoot „valt Het jonge meisje' kon niet verd>r lezen. Voor het eerst trilde haar stem van ingehouden tranen, werden haar heldere, vroolijke oogen vochtig. Benno dat kan toch niet waar zijn Je bent wel lichtzinnig, maar ons allen aan dein rand van den af grond brengen zoo gewetenloos kan je toch niet zijn. Dat zijn toch, maar praatjes dat is toch overdreven, nietwaar De kleine, blonde referendaris zweeg. Hij rookt© kalm door. Spreek dan toch, drong zijn zus ter aan. Toen ntets als een minachtend schouderophalen zijn eenig antwoonl v.as, kon zo plotseling haar woede niet meer inhouden. Ellendig wezen Weet je, wat 'k wou Je om je ooren slaan, dat wou ikRechts en. linksDat had. je ver diend, dubbel en dwarsBen jij oen mar*?! Daar zit hij, het ongeluk, en beweegt zich niet. en antwoordt niet. tei iik zou, omdat, ik maar een,vrouw ben, lijdelijk moeten toezien, hoe ons goed in vreemde handien komt ons oud, heerlijk Wackero.de het. oude park, de vijver, het gezellige buis Zoo luidt het slot van dit, warm ge steld artikel. Merkwaardig is het ze ker tegelijkertijd het oordeel te ver nemen van een militair, den heer G. Potvliet, die in de „Ned. Spectator" (thans te Amsterdam uitgegoven) in een artikel, dat overigens den maat regel van Minister Staal verdedigt, nadrukkelijk constateert: „Wij ontkennen niet, dat de proef door Minister Staal genomen, bij de natie een meer krachtigen drang naar het Volksleger zal kunnen doen ont staan, en dian zal voorzeker met die wensdb der natie rekening moeten worden gehouden. Nadrukkelijk dient eohter nog eens te worden verklaard, dat die proef op zichzelf allerminst een stap in die richting is.' De 'heer PolvMet is overigens van oordeel, „dat de bezwaren (tegen het naar huis zenden van het blijvend gedeelte), practisch kunnen worden opgelost, en vooral, dat zij niet voort vloeien uit de organieke plaats door het blijvend gedeelte in het wettig van kracht zijnde militair stelsel ingeno men.". .„Eerst als een hervorming zou tot stand komen, die de dienstplichtigen niet meer door loting zou aanwijzen en hen slechts zoo lang in dienst zou houden als noodig is om hen tot mi litair-weerbaren te maken, ja, dan zou de eerste schrede gezet zijn in de richting van een volksleger, en daar mede de bestaande militaire organi satie van Nederland in beginsel zijn aangetast." „De Spectator", die zelf van oordeel is, dat de groot© beteekends van dezen strijd gelegen is 'in het feit, dat er (door het Kabinet-De Meester) „een wig gezet is in het verderfelijk stelsel der godsdienstig-politieke partijgroe- peering", meent dat uitibet artikel van kapitein Polvldet blijkt „hoezeer het onderwerp van (deze) vinnige scher mutseling is opgeblazen en overschat wordt." Dat zelfde wordt betoogd, maar op andere wijze, in een artikel ran den heer A. E. Dudok van Heel in „Allen Weerbaar", het orgaan der „Vcreeni- ging voor Volksweerbaarheid". Deze heer schrijft: Nu is het oogenblik aangebroken am pal te staan voor onze beginselen. De afstemming van de oorlogsbe- grooting brengt die beginselen in groot gevaar; de door de Regeering aa ngek on dii gde 1 egerh ervo rmöngen waren een eerste stap in de richting die wij wemsobien, in de richting tot vernieuwing en versterking van onze weermacht op nationalen grondslag. Doen wij nu niets, dan vraag ik, waarvoor is dan eigenlijk de Veree- nigiing Volkswcerbaaiheid opgericht? Laten wij, leden van Volksweerbaar heid, daarom in (het eerste gelid staan ter verdediging onzer in het gedrang gekomen beginselen. Echter niet alleen ieder mian indivi dueel, ma.ar de Vereeniging zelf stelle zich als zoodanig aan het hoofd der beweging, daartoe heeft zij niet alleen het recht maar daartoe is zij verplicht Het zal tijd en moeite kosten: wij zijn gereed om te werken en te strij den. Het zal geld kosten: wij zijn bereid om te betalen, 'ieder naar zijn venmo gen. Ik doe een beroep op ons Hoofdbe stuur en op alle leden. Op, ten strijde, mannen van Volks weerbaarheid, voor onze beginselen, tot 'heil van ons dierbaar vaderland. Het Weekblad „De Amsterdammer" dringt naar aanleiding van de crisis aan op spoedige grondwetsherziening ten einde in de eerste plaats te ver krijgen ontbindba-ameid der Prov. Staten. Het blad schrijft: Wiat wij voorzagen d© onmoge lijkheid om niet twee Kamers, die ei kaars politieke tegenstanders zijn, te regeeren, is gebleken. Het 'aanvaarden iter portefeuilles door De Meester c.s. onder zulke om standigheden, was de grootste fout. Het politiek geknutsel ran Borgesius, waarbij in de gewone kortzichtigheid van knoeilustigen, het door principe geëisdhte eenerzijds en het onmoge- alles vol herinneringen uit ornz© jeugd iedere boom, iedere struik waan* papa gewoond hoeft en groot papa en al d'ie anderen, tweehon derd jaar lang en het draagt on zen naam, wij en hot goed hooren immers bij elkaar. - Neen hij gaat naar Berlijn en gooit h©t weg als oud roest. Antwoordt toch. Plotseling greep ze met haar sterke handen den referendaris bij zijne smalle schouders ©n trok hem in de hoogte. Kijlc m© aan en antwoordt, toe hoeveel heb je al verspeeld Wat hoort ons nog toe? Benno ruitte zich los. Zijn waterige, glanslooze oogen keken langs zijne zuster heen naar dó deur, da© zacht ©n langzaam open ging. Nog bevend van ingehouden drift, maar toc-h cor rect als altijd, zei hij met zijn lang zame, slaperige stem Goedlen avond, beste Henning Mag ik je mijn zuster voorstellen mijnheer Horst v. Henning. Ann©-Marie schrok. Voor haar stond iemand, bte, wat grootte betreft, uit.stekend bij haar past©hij was zelfs nog een half hoofd' langer dau zij, mager, breedgeschouderd, rnet langen haard, donker uiterlijk en eenvoudig gekleed. Op zijnopen, man lijk gezicht prijkten oen menigt© lit- t©ekens, afkomstig uit zijn studenten tijd. (Wordt vervolgt!).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5