NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws ai» Jaargang. No. 7259 Verschijnt dagelijks, behalve ep Zen- en Fee&teapen maandag 25 ygwtUAM i»Q7 M, HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Hfj' TSÊÊ& Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der <^37*^jT£ItffP Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 er jY,jAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (ffl w' TjukyI h^T 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. feïsfree'rd Zondagsblad, voor Haarlem 03m Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31*is Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN" PAGINA's. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 24 FEBRUARI. SdhouwburgToo vei' vo o rst ellin g Ben-Ali-Bei, 8 uur. Brcmgebouvv: Opena^Concert, 8 uur. KI. "Vereeniging: Specialiteiten-voor stel ling 7$ uur. Sociëteit Vereen. Ma/tilnée 2$ urn*, door Arrvst. Dilettanten mandoline- ensemble. De Kroon: Concert, 2 uur. 'MAANDAG 25 FEBRUARI. Brongefoouw: Lezing Daihne, 8 uur. Teyler'e Museum: Lezing Koloniaal Museum. Schouwburg: Toovervoorstelling, Ben-Ali-Bei, 8 uur. Nutggebouw: Voordrachtavond Me vrouw' J. Spoor. St. Bavo: R. K. Kiesvereeniging. Spreker "Mt. Regout. @M ONS HEEN No. 488. Subsi tie aan den Schouwburg. De exploitanten van den Haarlem- schen /Schouwburg, 'de heeren Van Gasteren en C'nabot, ttiebben een adres gericht aan den Raad oan hun een subsidie te verleenen van f 1500 per jaar, voor vijf jaar. Op zichzelf is dat denkbeeld vol strekt «iet buitenissig. Adressanten vestigen er terecht de aandacht op, dat dergelijke subsidieering ook in andere gemeenten van ons land be staat en ons eigen gemeentebestuur is van he* beginsel volstrekt niet afkee- rig. We herinneren ons, dat in een van de vele phasen die de schouw- burgquaestie heeft doorgemaakt. B. en W. een voorstel bij den Raad heb ben ingediend om voor een nieuwen schouwburg een stuk gemeentegrond kosteloos af te staan. Al is 't zoover niet kunnen 'kamen omdat het toen bestaande Comité zich ontbond, het dagelijkecih bestuur had eenmaal blijk gegeven,, dat het er niet tegen opzag een belangrijke som uit de gemeente kas fin den vorm van 'grond /aan een nieuwe sdhouwburgondorneming te schenken. Was het tweede Comité, dat den ouden schouwburg in de Jansstraat afbreken en daar een nieuwen stich ten wou, door een samenloop van om standigheden niet in zijn plannen ge stuit, dan zou het zonder eenigen twij fel op zijn beurt hij den Raad om steun uit de gemeentekas aangeklopt en dien, /als ik mij niet bij/zonder ver gis, ook wel gekregen hebben. De heeren Van G/asteren en Ohabot doen dus feitelijk niet anders, dan de voetstappen hunner voorgangers drukken. En toch is er een element in de zaak, dat helt, naar ik veronderstel, voor 'de Raadsleden zeer moeilijk zal maken hun stem vóór subsidie uiit te brengen. Dat is de omstandigheid, dat de schouwburg, zooialg die nu ver bouwd werd, niet het eigendom is van de adressanten, noch van een combi natie of vennootschap, die door hen wordt vertegenwoordigd, doch van een particulier, diie op onbekende voorwaarden voor een onbekenden tijd aan de heeren Van Gasteren en Ohabot den schouwburg heeft ver pacht. De eerete vraag dus, die bij de le den van den Raad zal opkomen is deze: hoe is de verhouding van de adressanten tot dezen particulier? En in verband daarmede: wanneer de exploitatie van den schouwburg zóó weinig loonend is, dat de exploitanten bij de gemeentekas om steun komen aankloppen, ban het dan ook op den weg van den eigenaar liggen om de .pachtsom te verminderen, daar hij toch de eerst belanghebbende is bij bet voortbestaan van zijn schouwburg? Dat zich hieraan nog tal van andere vragen kunnen vastknoopen, bijvoor beeld of de pachttijd van adressanten meer of minder is, dan vijf jaar. of de pachtsom voor dén geheel en duur van het pachtcontract is vastgesteld en dergelijke meer, gevoelt iedereen. En ik zeg dat niet, om wantrouwen uit te drukken ten opzichte van wien ook, maar omdat de Raad zeer stel lig dergelijke bijzonderheden zal wil len weten. Het gaat bij een gemeen teraad niet zoo huiselijk toe, dat wan neer er een onvolledig verzoek wordt ingediend, de Raad aan B. en W. op draagt, om er eens over te gaan kou ten en /adressant te vragen, hoe de vork eigenlijk wel in den steel zit. In zoo'n geval wo.rdt het request eenvou dig .afgewezen. Vooral wanneer het een subsidie uit de gemeentekas geldt, die de Raad toch (en terecht) niet vlot toestaat. En komt dan de adressant, nadat hij vernomen heeft wat er aan schort, met een nieuw beter, gemoti veerd adres, dan is de ongunstige in druk eenmia/ail gevestigd en de kans op welslagen belangrijk minder ge worden. Behalve een u-'teenzetiing van de fi nancieels positie zullen dan adres santen tevens moeten geven een ver klaring van het feit, dat zij om sub sidie komen, terwijl zij den schouw burg nog géén geheel jaar in exploi tatie hebben gehad en 'het seizoen nog niet /om is. Alweer: ik maak daarop /geen aanmerking, want het kan zeer wel zijn, dat adressanten nu al de resultaten van hun wintercampagne kunnen overzien. We zijn in de vas tten, een ongunstigen .tijd voor het schouwburgbezoek en zoodra die voor bij zijn, loopt het seizoen op een eind. Maar de Raad zal, wanneer hij ern stig op de zaak ingaat, ook hierover nadere inlichtingen wensch/en. Heb ik dus gewezen op de argumen ten, 'die in (het request worden ge mist, er valt ook wel iets te zeggen over die welke er in zijn opgenomen. De heeren Van Gasteren en Chabot leggen den nadruk op de groote kos ten, die gemaakt zijn moeten worden op last van Burgemeester en Wethou ders, ter bevordering van de veilig heid van het .publiek en op de uitga ven, die het onderhoud vau brand- en regenscherm meebrengen. Dit argu ment 's ter snede. Inderdaad hebben de maatregelen van voorzorg, door B. en W. voorgeschreven, een uitgaaf van duizenden guldens geëischt en de Raad, die nu niet zoo eenparig daar mee /in/genomen was, zou dus mis schien wel bereid worden gevonden daarin door een subsidie vergoeding te verschaffen. Maar lalweer komt do vraag op: met wien heeft men "hier te maken? Officieus mag men wel eens iets gehoord (hebben van de manier, waarop deze verbouwing tot stand gekomen is en wie die voor hunne re kening hebben genomen, officieel is de Raad daarvan miert op de hoogte gesteld Het eenige tipje, dat door adressan ten van den financieelen sluier wordt opgelicht, is de /al te vage verklaring, dat schouwburgen in het algemeen, en ook die te Haarlem, geen rentegeven de inrichtingen zijn, hetgeen hieruit blij ken kan, dat er te Amsterdam, Rot terdam :en Haarlem tegen 30, 40 en 50 procent van het oprichtinigskapitaal in andere handen zijn overgegaan. Over 't (algemeen is die sombere beschou wing wel juist, al vraag ik me af, welke di/e schouwburg in Haarlem zijn zou, die met zooveel verlies is veitnandeld. Wanneer bij geval de Kroon wordt bedoeld, is het voorbeeld minder juist, daar deze stichting niet in hoofdzaak schouwburg, maar café- restaurant is geweest. Ik heb géhoord van bezwaren, die tegen dergelijk subsidie zouden wot- den aangevoerd door menschen, die den Schouwburg niet alleen nooit be zoeken, maar in beginsel nok dat be zoek voor verderfelijk houden. Met volkomen eerbiediging van dit stand punt zou ik willen vragen, of dat in derdaad een motief zou kunnen zijn tegen subsidieering. Er worden uit de gemeentekas wel meer zaken gesub sidieerd, waarvan een gedeelte der burgerij niet alleen geen voordeel heeft, maar die bovendien verkeerd acht, ik noem bijvoorbeeld ihet lager onderwijs en het vaccdnatiebureau. Althans voor den Raad kan dit het criterium niet zijn. Hij zal hebben na te te gaan, of het subsidie aan den schouwfburg is -een gemeentebelang en of door het niet verleenen daarvan het voortbestaan van den schouwburg als zoodanig in gevaar wordt gebracht De subsidie-aanvraag (heeft ons met een doen zien wat we niet verwacht hadden, .namelijk dat het schouwburg bezoek na de vernieuwing weinig of niet is toegenomen. Waren de klach ten over den ouden schouwburg dan maar doekjes voor 't bloeden? Of vindt het publiek /den schouwburg in zijn tegemvöordigen toestand nog onvol doende? Als 't laatste waar is, dan verlangt men van een schouwburg in Haarlem itodh te veel. 't Is waar, de zaal kon ietwat gedecoreerd worden, maar wat zitplaatsen, veiligheid en gezelligheid /aangaat valt nu niet meer te klagen. Misschien zou 't .goed zijn, wanneer de exploitanten den ,,1oop" naar hun komedie aanmoedigden, door geen ge brekkige opvoeringen van de Italiaan- sche opera ite dulden en af en toe 5 ets te geven, dat niet alledaagsch is, ik denk aan de Fransche opera. Ik weet wel, dat zij zullen antwoorden, dat die te duur zijn, maar'ik zou wel eens willen vragen of het in de laatste ja ren wel eens geprobeerd is. Weinig voorstellingen en dan goede is op den duur zéker ook voor de expléiitanten beter, dan talrijke van niet altijd 'hoog gehalte. .Als 't mogelijk was, zou de gemeen te «al iets goeds doen door /haar subsi die te verleenen ln den vorm van een waarborgsom voor /goede voorstellin gen. )Maar in elk geval zullen /adressan ten, willen zij kans op subsidie heb ben, den Raad (heel anders en veel beter moeten inlichten dan zij nu ge daan hebben. J. C. P. NASCHRIFT. Een van onze bericht gevers weet al mee te deel en, dat B. en W. een ongunstig advies op het request zullen uitbrengen. Om boven genoemde redenen zou mij dit niet verwonderen. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA-VERKIEZING. Reuter seinde Vrijdag uit Peters- burg De definitieve uUslacr van de verkiezing voor de Doema is nog niet bekend, maar het is nu reeds zeker, dat de 'kadetten over een groote meer derheid zullen beschikken. De telling van de stembiljetten in de Peters- burgsche districten was pas laat in den avond afgeloopen. In alle dis tricten zegevierden de kadetten. Van de 160 gekozenen zijn 150 kadetten, 6 van de linkerzijde en 1 Octobrist. DE OVERWINNING DER BOEREN. De Boeren hebben overwonnen de Times tracht het niet te verhelen. Hoe groot hun overwinning is blijkt vooral, naar het Cityblad in een hoofdartikel opmerkt, uit het feit, dat het geheele hoofdcomité van Het Volk in het nieuwe parlement zitting zal /hebben. Hetzij deze overwinning al dan niet zal leiden tot de vorming van een Bóeren-ministerie onder lei ding van den heer Smuts Krugers ouden procureur-generaal „de re geering van de Transvaal, zegt de Ti mes, gaat thans over in de handen der mannen met wie wij slechts vijf jaar -Meden nog vochten." En de Ti mes voegt daarbij, dat de Boeren voortaan veel groot-er en doeltreffen der macht zullen liebben over hun toekomst en voor een groot deel over die van Zuid-Afrika, dan de Duit- schers of de bevolking van vele ande re vastelands-staten over de zaken van hun onderscheiden landen. Natuurlijk wijt liet city blad dezen uitslag of althans het verloren gaan van vier of vijf zetels van den Rand ten deele aan „manipulation van Campbell-Bannermans regeering in het belang van Het Volk". Doch het geeft toe. dat „de betreurenswaardige oneenigheid onder de Britsche kie zers nog veel krachtiger bij gedragen heeft om den Boeren de overwin ning te bezorgen. De Britsche kie zers in Transvaal waren niet zoozeer als de Boeren bereid, persoonlijke meeninge/n op te offeren en persoon lijke vijandschappen terzijde te stel len in 't belang van de politieke een dracht. Do oppositie met haar 24 le den is zelfs niet zoo sterk als de eer ste stemmencijfers deden verwach ten. Het Volk zal beschikken overeen meerderheid van ten minste 21 stem men. ROEREN'S ONTSLAG. De bekende Duitsche Centrum-afge vaardigde Roeren, „Oberlandesge- richtsrat" bij het „Oberlandesgericht" te Keulen, heeft ontslag uit den Staatsdienst gevraagd. DE PAPIEREN VAN DEN PAUSE LIJKEN NUNTIUS TE PARUS MGR. MONTAGN1NI. Vele fantastische verhalen zijn door bladen als de „Dépêche de Toulouse" en andere onruststokers verspreid over verwikkelingen, waartoe de ge schiedenis met Montagnini's papieren aa/nl&ad/'ng 'zouden geven. Tot ge ruststelling laat het ministerie van Buit. Zaken verklaren, dat het ar chief in gesloten door de Fransche po litie verzegelde kisten aan het Oos ten rijksdhe Hongaarsche gezantschap overgegeven wordt. De Leaatie zal den inhoud der kisten niet verder on derzoeken. De kisten zullen van het zegel der Fransche regeering en der Oosten rijksch-Hongaarsche legatie worden voorzien en door deze laatste na het opmaken van een lijst, aan den Parijschen advocaat van mgr. Montagnn'ni worden overhandigd. De ze zal het archief aan het Vaticaan verzenden. AMERIKA EN JAPAN. Aan de „Times" wordt uit Was hington bericht, dat het departement van binnenlandsche zaken aldaar uit Tokio de mededeeling heeft ontvan gen, dat de Japansche regeering de uitsluiting van koelies uit de Ver- ecnigde Staten goedkeurt. Daardoor is de weg gebaand voor de verdere onderhandelingen, die in hoofdzaak worden gevoerd door den Amerikaan- schen gezant te Tokio. VEREEN. TER BEVORDERING DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. De /afdeeling Noord- en Zuid-Hol land van bovengenoemde vereenig ing hield gisteren een algemeene ver gadering in hotel Lion d'Or te Haar lem. Ingekomen was een adres van de cmderafdeeling '<t Westland waarbij zij kennis gaf dat zij zich van de af- deel/ing afscheidt en een zelfstandige afdeeling wordt met een ledental van 27 leden. De rekening vaxi den pen ningmeester. sloot met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 453.60 en een voordeedig saldo van f 192.47$. De afdeeling bestaat uit 190 leden. Do begrooting voor 1907 sloot met een bedrag van 446.22. Bij de behande ling diaarvan stelde de heer Netscfher voor de post van f 80 voor de honing- markt van de b'egrootimg te schrap pen, daar hij er geen nut in zag en men op zoo'n markt de honing toch niet kwijt zal raken. N/a veel discus sie werd het voorstel aangenomen met 5 voor en 4 stemmen tegen. De bedde aftredende bestuursleden Bos te Wijk aan Zee en Netscher te Santpoort, werden herkozen. Tot af gevaardigde voor het vereenigings- jaar 1907 werd gekozen de /heer Net scher, als plaatsvervangend afgevaar digde de (heer J. M. van Es. Aan de orde was daarop de liquida tie van den /modelstad.. De heer Net scher stelde voor de modelstal te handhaven en uit te breiden en een nadere /regeling /aan het bestuur over te laten. Dit voorstel wérd met alge meene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van dit voorstel werd opgemerkt, dat de modelkorven zoo duur zijn. De Qieer Netscher. echter merkte op, dat hij een korf (heeft die als hand werk (heeft 'gekost f 3.47. Daar de ver vaardiging vaai deze korf geheel on der huisvlijt gerekend kan worden, werd de opmerking gemaakt, dat het goed zou zijn deze korf te zenden naar de in Mei te Haarlem te houden huis- vlijttentoanstelling der afd. Haarlem van den Volksbond, waartoe besloten werd. Schouwburg. Een onzer berichtgevers schrijft, dat naar hij verneemt B. en W. besloten hebben don raad te adviseeren, af wijzend te beschikken op het verzoek van de heeren Van Gasteren en Cha bot., om subsidie, in hoofdzaak omdat in de toekomst ook andere exploitan ten zich zouden kunnen beroepen op dit besluit en eene weigering dan moeilijk zou zijn. Tentoonstelli ngs-commissie. In de Commissie voor de tentoon stelling van Zuid-Afrikaansche pro ducten, die in 1907 te Amsterdam zal worden sehouden. zijn o. m. be noemd de heeren: G. S. de Clercqen Dr. M. Greshoff te Haarlem, en de heer Mr. H. C. Obreen te Heemstede. De Scheepsramp acn den Hoek, (Vervolg van stuk in derde blad) DE ACHTERGEBLEVENEN GERED. Hedenmorgen seinde men ons de ge. lukkige tijding, dat ook de 3 vrou wen, die Vri]dag het wrak niet durf den verlaten, des nachts door de red dingboot daarvan zijn afgehaald, zoo dat in het geheel v ij f t i e n personen zijn gered, met inbegrip van kapitein Parkinson. EEN REDDER A.AN T WOORD. Iemand, die mee had gered, ver haalt o. m, „Die vrouwen liebbe-n we eerst op een baken gelicht, en door een Rotter- damsche jol. die ik nog niet ken, kre gen we toen waarachtig weer verbin ding met de reddingboot. Zoo haal den we van daar een dikkere lijn naar de baken en daaraan trokken we hen stuk voor stuk naar de schuit van Jansen. „Je hield je hart vast. Ze waren van al die kou, zoo doorwat ern at, on beschut onder het sloependek van het wrak, tot in hun merg uitgeput. Toen we kwamen, lagen ze als lam over de verschansing, maar nog wuifden de stakkers, terwijl ze al niet meer op hun beenen konden staan, En vierkant hadden ze zich laten zak ken. „Toch hrregen we er zoo tien op de reddingboot. Twee vrouwen er on der en een' kind zal ik maar zeggen, want het scheen met die plakkende leer en en druipende haren nog wel een heel jong deerntje. „Maar waarachtig, drie dames ble ven er achter, en een meiske, behal ve de lijken, die er van gebrek al ge storven lagen.- En dat was niet om aan te kijken, want die stumpers durfden niet. waren versuftToch, waremnp1 toen ze allemaal op de reddingboot zijn. zien we een van die dames den laatsten moed samenvat ten, en in Godsnaam ook aan de lijn gaan hans-en. Maar of haar bewust zijn haar ontzonk, ze kon niet naar beneden komen, en bleef zitten op het berghout. „Dat was niet langer om aan te zien. Want het duurde zoo misschien wél een uur. Wij er weer heen, weer op de pier, haar toegeschreeuwd om toch te volgen, en ineens.... liet ze de handen los en sloeg neer. Maar no" grepen we haar en voerden haar zwemmende mee." „Nooit" zei de kapitein „al zijn we nu ook niet van was, maar nooit zal ik het gehuil vergeten van de drie rampzalige vrouwen, die niet durfden en die we dus achter moes ten laten in de branding, op dat ont redderde wrak. Ja, de tranen rolden me uit de oogen. Ik kreeg het zóó te kwaaddat ik God dankte, toen we uit dat gejammer mochten gaan. De jongelui hadden hun leven gewaagd, niets was er nu meer te doen aan die iimige stumpers. En de vloed kwam weer op, 't was er zoo schrikkelijk bruin. Een van de jongens, de Ree, de eerste die 't waagde, was de kluts ai een beetje kwijt. „Maar die door waternattever kleumde schipbreukelingen, door het ij'aiige sneeuwwater gehaald, waren op die kleine reddingboot zonder eenig gerief in de onstuimige buien immers niet best. En de Prins ge lastte, dat ze bij ons aan boord moes ten worden gehaald, om ze te war men en goed te doen. Dus de jollen gingen weer udt, en brachten ze hier op de loodsboot...." „Odh, schipper" zei de redder ontroerd ,,en hoe slap ze ook wa ren, ze wisten ndet hoe ze ons onder het zwemmen hun dankbaarheid moesten betuigen, de zielen. Die laat ste vn>uw aaide on? met haar ver kleumde handen dn 't gezicht, en kon niets meer uitbrengen dan ,.tak-tak- tak 1" Krampachtig knepen de ande ren onze handen „Wat een heerlijkheid" vervolg de glimmend van welbehagen de ka pitein toen we ze daar allemaal in hun natte plunje aan boord had den en ze dadelijk in de warme lo gies konden stoppen, de druipende plunje uit doen, onder dikke dekens, gloeiende kruiken. De hulp van Prins Hendrik daarbij, die 't alles aange zien had, is niet om na te vertollen, zoo hartelijk was hij voor die men schen. Handig hielp hij mee om hen de ijskoude bullen uit te trekken en in het droge goed te stekenvan de bemanning ging hij kleeren en hand schoenen halen om ze hun aan te trekken, en zelf voerde hij hun thee en brood, en sprak met zo als een doodgewoon mensch zoo hartelijk. Prins Hendrik (heeft het hart gesto len van ieder, die hem bezig zag in dat eenvoudige, innige doen, om 't den bibberenden stakkers maar be haaglijk te maken. En u had zijn ge zicht eens moeten zien. Daar straalde do genegenheid uit, en net zoc sprak hij ook met ze. „Ja, want, niet waar, die iatme bliksems hadden in die 36 uren, dwars in de sneeuw/stormen en het bar- ltoudie weer, geen andere beschutting voor de overspoelende branding ge had dan dat armzalige, van beide kanten open sloependek, dag en nacht door, met den verdrinkingsdood voor oogen. Toch vielen ze mij mee. zoo als ze nog waren, al konden de moes ten niet meer staan. Ze namen het eten graag, hadden in al dien tijd ook niets te eten of te drinker, ge had een enkele wou zelfs rooker,Én de cognac g 1 e e d er in ,,'t Was zulk vervaarlijk slecht weer. Uwe Hoogheid moet na&i'be- neden gaan, zal een ziekfe oploopeu" zei telkens bezorgd 's Prinsen ad judant. Maar dan glimlachte Prins Hendrik even en schudde manhaftig van neen.... tot hij eindelijk kon hel pen om de schipb reukei insrer. warm te wrijven. ..De burgemeester en de loodBCom- missaris, de lieer Van Heuvelen, wa ren ook aan boord Wat waren die bandon en voeten van de geredden toch ellendig wit.... „Een mooi moment was het, toen de Prins. zelf beelemaal onder de sneeuw, de acht matrozen van het loodswezen, die de redding hadden verricht, liet aantreden om ze rond weg te bedanken en hun ieder de hand toe tè steken. Tegen mij zei Zij ne Hoogheid ..Kapitein, die 22ste Februari zal mij lam? hengen." „Maar aan dat huilen van die ach tergeblevenen moet ik niet terugden ken- ontzettend was het, meneer I DE AANKOMST DER GEREDDEN Gejuich ging op toen van de „Helle- voetsluis" op baren de geredden aan wal gedragen werden. Heel voorzichtig werden ze uit de ka juit naar boven en aan wal gebracht. Een der geredden, de dekjongen Farthing, een boy van 'n jaar of vijf tien was nog zoo flink, dat hij met 'n sigaar in hot hoofd, de loopplank o\ erkuierde en naar het hotel „.Ame rika" gewandeld zou zijn. wanneer er geen dokters aanwezig waren ge weest om zulk een staaltje van aus dauer te verbieden. Nu werd hij even als de meeste andere geredden, in welwillend daartoe geleende automo bielen naar het hotel gereden. Ook Prins Hendrik was inmiddels aan wal gegaan, en rimmer te voeren zagen wij den vorst met zulk een har telijk gejuich begroot. Het „hoera" en „leve de Prins" 1 klonk voort tot Z. K. H. zijn motorwagen weer be stegen had, en na afscheid van den burgemeester geneftnen te hebben, was weggereden naar Den Haag. Ik geloof niet, dat het te boud gespro- ken is, wanneer ik zeg, dat deze eene dag, waarin de Prins zich zoo één heeft getoond met de besten van ons volk, met de zeehelden onzer eeuw, liem meer populair heeft gemaakt dan alle andere dagen, die hij in on6 land doorbracht. DE GEREDDE MEJ. GaBLER VERTELT: Van de geredden vertelde mejuf frouw G&bler, diat er na het breken van liet schip veel opvarenden door uitputting waren weggeslagen, ®oo- dat er per slot nog slechts 15 over wa ren. Kort voor de redding werd nog een dame van boord /gevaagd. De overgeblevenen klemden zidh zoo krampachtig vast, dat haar alle bo ven kleeren van het lijf gescheurd wa ren. Fr], Gfibler zat tegen de verschan sing; doordat de menschen in hun be dwelming telkens over haar beenen vielen zijn die opgezwollen. De ma trozen deelden broederlijk hun laat ste rantsoen. Mejuffrouw Sahröder was evenals vorengenoemde dame vol dankbaar heid voor de goede zorgen van den Prins. Het lijk. eerst herkend als dat van den (heer Washington, blijkt te zijn de overleden heer Gransworish, 2e stuurman van de Myrmidon, die hij met kaptein Parkinson ging halen. SIGNALEMENTEN. Signalementen van de laatst gevon den, niet herkende lijken: 36. Man, lang 1.70, haar zwart, oo gen grijs, voorhoofd laag, wenkbrau wen zwart licht opkomende knevet, oud pl. m. 27 j/aar. 37. Man( lang 1-60, luaarzwarfc, Do gen grijs, tanden gaaf, kamgaren pak, nieuwe rijgschoenen, ongemerkt. 38. Man, lang 1.75, pl. m. 40 Jaar. haar en snor zwart, oogen donker, tanden gaaf, aan rechterpink gouden

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1