HAARLEM'S BaGBLAB GERED. binnenland BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 27 Febr. 1907. Bij hoogst beperkten handel was de stemming" treden iets vaster. In de Slaatsfondsemmarkt vallen weinig veranderingen te vermelden. Rtissen waren fractioneel .honger, terwijl van Zuid-Amerik. waarden Brazilianen aangeboden waren. Ook iin die lokale fondsen bleef de handel gering. Tabaksaand. waren hoogie-r, zonder dat de tendenz in deze afdeeling wil lig was. Aan het slot was do tendenz zelfs flauw en in vakkringen hoorde men heden «ie meaning uiten, dat die markt wiel eens wat terug kon loo- pen, omdat de eerste taxatiën vermoe delijk eene teleurstelling zulten zijn. De hoog» openingskoersen konden niet gehandhaafd worden en tegen het slot was er overwegend aanbod. In Petrol.- en Mijnwaarden was de stemming kalm. Voor de Aamd. Great Cobar was tot verhoogde koersen eenige vraag. De New-Yorksche markt verkeerde gisteren aanvankelijk in een flauwe stemming en hij de opening wias er eenige neiging in dalende richting. Tegen den middag evenwtel trad een Oogstem Graan Tarwe Haver Hooi Katoen Totaal pd.St. 3,178,000,000 blijvende verbetering in ten gevolge van een gedeeltelijke dekking der aanzienlijke blanco positie, welke aankoopen het gevolg waren van meer gunstige berichten van Washington, met betrekking tot de Currency bill". Over het algemeen was de stemming minder gedrukt dan den voorgaanden dag, al toonde het publiek weinig neiging zich bij de markt te interesseeren. Overgeleverd als de markt, is aan manipulaties van professionals en bij gebrek aan eenig bepaald nieuws, moet men zich, althans wat de naas te toekomst betireft, tot gissingen blij ven bepalen. Sommigen meenen, dat de activiteit in handel en industrie in de Verg. Staten teeltenen van ver mindering aantoont. De- reusachtige expansie op ieder gebied in de Verg. Staten is de financieele draagkracht van het land te boven gegaan, het geen in hoofdzaak de reden is van den ongezonden toestand dier Naw-York- sche geldmarkt, welke evenzeer op de Europeesche geldicentra zijn in vloed heeft doen geiden. Meer dlan eenig ander jaar zullen in den herfst de vooruitzichten omtrent den oogst een factor van groote beteekenis zijn, en van welk een overwegend belang dezelve voor de economische positie van liet land is, zal uit het volgende staatje duidelijk worden Maximum pd.St. 117,000,000('05) 518,000,000('05) 303,000,000('02) 600,000,G00('06) 640,000,000('06) Minimum pd.St. 601,000,000('97) 320,000,000('99) 148,000,000('97) 398,000. OOOf 98) 37l.OOO,QOO('99) pd.St. 1,738,000,000 Verschil pd.St. 616,000,000 198.000,000 165,000,000 202,000.000 269,000,000 pd.St. 1440,000,000 Waai- zooals uit deze'opgave blijkt, het verschil tusschen een ruimen en slechten oogst 1.440.000 pd. st. be draagt, daasr behoeft het geen betoog, dat deze een der meest belangrijke factoren voor den economischer toe stand in de Unie vormt. Wat overigens liet verloop dei- markt op gisteren betireft, was zulks onregelmatig maar de verbetering, welke tegen den middag intrad, kon tot, liet einde gehandhaafd blijven, zoodat het slot vast was. In de spoorwegafdeeiing konden de meeste koersen liet verlies van den voorgaanden dag gedeeltelijk inhalen en was de verbetering speciaal voor Miss. Kans. Texas waarden belang rijk. De koers verheffing schijnt voor een deel in verband te staan, met de gunstige wiending, welke het proces neemt, dat de Mij. op het oogenblik m „Supreme Court" voert. Van industrials blijven koperwaar- den een weinig geanimeerde stem ming aan den dag leggen en schijnt zulks gedeeltelijk het gevolg te zijn van aanzienlijke blanco verkoop.en door een Bostonsche bear-clique. Steels en Car Foundry verkeer den in een vrij vaste houding en voor beide aandeelsoorten bestond goede vraag. De Londenscbe markt was heden vast gestemd, op geiruchten, dat de meer genoemde „Currency bill" door het Congres zoude aangenomen zijn. In aansluiting daarmede iwas ook hier de tendenz wat gunstiger, zon der evenwel tot verlevendiging van zaken te leiden. Alleen in Missouri •shrs. was de handel van eenige be teekenis en werd hier op vrij uitge breide schaal verkocht. Van do ve- rige soorten walren Steel en Topeka shrs. voor plaatselijke rekening ge zocht. Het slot was niet willig en <p ongeveer de laagste koersen. Geld 5-51/4%. De Scheepsramp aan den Hoek De eerste dagen na de schipbreuk van de Berlin" was het reizigers aantal op do Harwich-booten in de beide richtingen opvallend klein een natuurlijk gevolg- van den schrik dien de ramp op bij die reizendlen naar en van Engeland heeft teweeg gebracht. De nachtboot „Vienna", die Woensdagmorgen uit Harwich aan den steiger kwam, had weder voor het eerst na den vorigen Donderdag een flink aantal passagiers aan boord wait vooral te bemerken was aan de langzaam terugkeerencbe bedrijvig heid, in de restauratiezaal, die des morgens te halfzes weer druk be zocht werd. De ochtend-mail treinen waren vrij goed bezet. Het weer- was Woensdag uitstekend, de zee staat kalm, aan den horizon nog wat nevel. Nadat liet vtod dag licht was geworden, vertrokken wij met den blazer van schipper Spar ling opnieuw naar liet wrak, waar- het eerste werk was het machine- ruim uit elkander te nemen. Voor zoover de verschillende doelen be reikbaar waren, werden zij l'osgie- scliroefd en neergelaten in den bla zer, die langs zijdie bleef liggen, schrijft 't Hbld. Als het weer zoo stil bb'ïft en de zee zoo kalm, zal Sparling straks duiken in den Waterweg op de plaats waar het voorschip ligt gezonken. Voor het gelukken van die duiking mag er op zee niet te veel deining zijn. Dan is de zuiging onder- water te sterk en slingert de duiker heen en weer, wat zijn werk te zeer be moeilijkt, wijl alles hier aankomt op het 'gevoel. Die bedoeling is de lijken, die in het voorschip en in die omgeving daarvan verborgen liggen, op te halen. Ver moed wordt, dat er zeer velen boven water zullen worden gebracht. Die firma Hudig en Rieters stelde echter met nadruk de voorwaarde, dat aan de duiking niet het minsite gevaar mocht verbonden zijn. Wij spraken, alvorens naar zee te vertrekken, enkele passagiers, die met de nachtboot Woensdagmorgen medekwamein. E'en hunner dleedde mede hoe vrienden van den heer Themans uit Enschede,, wiens lijk nog niet werd gevonden, hem den avond van de afvaart van die „Ber lin" getracht hadden te bewegen den overtocht nog een dag uit te stellen met het oog op bet stormachtige we der, welke pogingen vergeefs waren, daar dei heer Themans verklaarde^ dat zijn zaken geen dag uitstel van zijn terugkomst konden velen. Hoe wel men hem wees op den zworen overtocht dien de „Berlin" daags te voren op zee had gehad, scheepte de heer Themans zich in. Hij kwam bij de ramp om het leven. DAT VERZOEK ZAL WEL INGEWILLIGD WORDEN. Een der redders van de laatst over geblevenen op het wrak, Leendert Sparling, een neef van den schipper der reddingboot Martijn Sparling, moet binnenkort in militairen dienst komen en is aangewezen voor indee- ling bij de landmacht. De jongeman heeft thans tot de Koningin het ver zoek gericht, bij de marine te mogen in dienst treden en daarom verande ring te willen brengen in zijn vootr- lcopige indeeling bij het leger te lande. In de DOODENZAAL lagen Woensdagmor gen nog slechts 7 lijken, die bijna al len zullen worden veivoerd. Het lijk van dr. Ernst Seichihold' wordt naar Duitschland getransporteerd om daar te worden verbrand. Ook het lijk van Fraulein Grünbéig ging Woensdag naar Berlijn. De pleegzusters in deze Zaal die van Donderdag af van 's morgens tot den laten avond bezig zijn met het behandelen van de aangebrachte lij ken, de zusters J. Postma, L. Jansen en M. Gilton, mogen wel eens een extra-woord van hulde ontvangen voor haar arbeid, waarvan de ellen de eenvoudig niet te beschrijven is. Zij werken met een toewijding en stille liefde, waarvoor de doctoren glroote bewondering hebben. Zondag werd het een der zusters te machtig. Zij kreeg een flauwte en moest on middellijk het werk staken. Gelukkig hersteld© zij spoedig. Door de genees- heeren wordt alles gedaan om haar zooveel mogelijk afleiding te bezor gen. VERSCHILLENDE MEDEDEELINGEN. Bij den burgemeester van Maas sluis is als strandgoed aangebracht de krop met sluiting van een zwaren linnenzak, die er 'klaarblijkelijk is afgesneden. Van den zak met inhoud is tot heden nog geen spoor ontdekt. Op een koperen plaat, welke zich naast de sluiting bevindt, is gegra veerd ..Kings Messenger Foreign Office, London". Dit stuk is, zegt de N. Ct., vermoedelijk van den zak, waarmede de koerier op reis was en welke de bescheiden van het Engel sche gouvernement bevatte. HET DüIKERSWERK. Toen we den mond van den Water weg naderden, zagen wij, schrijft .le Hbld."-cotra-espondeut, de Engelsche .houtboot „ïngenoor" aan. den grond zitten, dicht bij de zuidterpiier. Twee sieepbooten waren langszij, om te trachten haar vlot te krijgen, wat denkelijk eerst met hoog water (drie uur 's middags) zou kunnen geluk ken. De blazer van Sparling meerde aan den mast van bet voorschip van de Berlin". Sparling zou gaan duiken. De zee was echter nog te woelig, en n-idn oordeelde het raadzamer iiet. oogenblik af te wachten tusschem eb •en vloed, tusschen welke beid» dozce doorgaans een.' wijle stil is, het z. st/iltij. Dan zou Sparling zich in zee laten zakken. Wij bleven dus langer dlan een uur werkloos aan den ha venmond 'liggen. De zee deed! den blazer schommelen dn deinen aan hei eindë der pieren. Voor de scheepvaart was het vastz ten van die „ïngenoor" in de nabij heid! van hei gezonken voorschip der „Berlin," een hinder to medr. De doorvaart, was niet zeer breed. Fenv zestigtal schepen, deepen en sledpboioten voeren ons voorbij, waar van er vele rondom hot wrak bleven dobberen. De groote stoomschepen gingen full speed zee in dn waren weldra aan dien gezichteinder ver dwenen. Zandzuigers lagen langs don dam, ren dien Waterweg op vereischte diep te houden. De vind is ijzig koud on snijdend. Diep in de kraag van mijn jas gedo ken, tracht ik mij tegen de koude ie beschermen, maar op dozen tocht! gen hoek, de open hruischendie zee recht voor ons, is geen beschutting 1© vinden tegen den verkleumen den zuidwesten wind. Een ferme bries doet mij bibberen, hoewel een, vrien delijke hand mij een reisdeken om de schouders hoeft geslagen. I.k schrijf mijn telegrammen op de schommelende, soms hievïg wiegelen- .die schuit, mot schier verstijfde vin gers. Een groote jol, met eon tros aan biet einde der pieren verhonden, brengt mijn dépêches op den haven- dam, van. waar loopers ze. naar het telegraafkantoor aan den Hoek bren gen. SPARLING AAN HET WERK. Te 11 uur kwam de deining dor zee vel niet tot stand, maar verminder de toch eeniigermate do kracht van den wisselstroom. Van dat oogenblik werd aan onzen blazer gebruik ge maakt. Sparling stak zich. in een ommezien in het duikerpak, do her metisch gesloten leap werd hem om het hoofd gevestigd en stap voor stap zakt» hij af langs de ladder, die van boord was uitgehangen in hét water. Op den kop dor Nooi'deapier was veel belangstelling van hot publiek, dat, in grootar.\getale den moeizamen tccht naar hei, havenhoofd had on dernomen. Menige kiek is van den blazer met den duiker van do pier af genomen. Ik zag met behulp vaneen kijker zeker tien photografen hunne toestellen op ons richten. Pree iets kwart over 11 verdween. Sparling in zee. ONDER WATER. Sparling bleef circa 15 minuten on der wator, doch kwam onverricht er- zake betrug. Hij was langs een der m astkettingen gezakt tot op 42 En gelsche voet diepte. Met behulp van eert touw gaf hij seinen naar don blazer. Zoo seinde hij om een ketting, die weldra tot hern afdaalde. Gebrui ken kon hij dien echter nog niet Daarom kwam hij naar dek terug, om eenige modedeelingen betreffend» de situatie van het voorschip te doen. Hij had hot ruim geopend bevonden en do krat gezien, de bergplaats aan boord voor de bagage. De ketting werd zonder zich onder wator tehob- ben vastgehaakt, weer opgehaald. Deze eerste duiking was dus feite lijk zonder onmiddellijk succes ge bleven. Zij werd gedaan tusschen den mast en de noorderpier. Een tweede maal dook Sparlingon daarna nog eens. Hij l(2et zich afzak ken op eenogen afstand van don mast, waartoe de blazer een zwenking in de lichting van do pier maakte. Deze verandering van plaats was noodig, omdat volgens Sparling verder hp het dek meer voorwerpen waren te onderscheiden. Al deze bewegingen waren van do pier af goed waar te nomen. Inmiddels is do vloed opkomende De golven beuken hot havenhoofd en slaan op verschillende plaatsen schui mend over den dam. De toeschouwers worden dius genoodzaakt, naar het strand terug te keer en. De z#e zal thans snel rijzen. Ook onze loopers moeten dierhalve hot einde van de Noorderpier verlaten en hunne ver binding met den blazer verbreken Nadere berichten betreffende de verrichtingen van don duiker moeter, wij dus aan boord houden, totdat wij rnet den blazer aan don steiger zul len' zijn teruggekomen. De Engelsche houtboot „Ingonoor" is zonder adsistentie met hot opko mend© water vlot- geraakt en stoomde daarna den Waterweg binnen langs onzen blazer. BIJ DE FAMILIELEDEN VAN DE OMGEKOMEN EQUIPAGE. Wij beleven hier, schrijft de „Tel."- man, in den Hoek treurige dagen doch aan de overzij in Harwich moet het nog treuriger gesteld zijn. Alle ge ëmployeerden bij do Great Eastern Railway wonen in Ramsay of Dover- oour.t. Toen de itijiding van de ramp daar aankwam, toen werd er nog ge hoopt, doch nu van dag tot dag do lijkkisten binnenkomen, nu boersdht er een pijnlijke stilte. Een steward van de ..Vienna" verfhaal de ons, dat, hot gisteren niet aan te zien was. hoe door duizenden de lijken, die drie aan drie begraven werden, naar de be graafplaats werden gebracht. Hot was oen compacte massa van treurenden. In één straat hebben zeven families het hoofd van het gezin verloren. Wij allen zijn één familie, in den loop der •jaren zoo geworden. Werd vroeger in ons vrij uurtje wel eens gezongen, of grapjes uitgehaald als wij hier aan den Hoek passagierden, thans wordt ihet werk doodstil verricht en In beide Engelscihe plaatsjes wordt algemeen gerouwd. De enkele geredde die dan ook aankomt, zal zich mogen verheu gen in een .algemeene belangstelling. Hij meer dan eenig ander zal met de in diepein nouw gedompelden mee kunnen leven. Zij die dan ook niet onder de 125 dooden ihooren want men moet nu toch aannemen, dat de nog 60 vermisten ook tot de overlede nen behooren kunnen niet genoeg dankbaar zijn, al hebben zij ook alles verloren. HULDE AAN DEN PRINS. Onder de gelukwenschen en hulde betuigingen, die Prins Hendrik ont ving, was er ook een van de „Evening Standard", een Londensch blad. De prins antwoordde telegrafisch: „Bes ten dank voor uw vriendelijken geluk- weusc/h". De vereeniging van oud-matrozen van de Duatsdhe marine te Berlijn heeft aan den prins 'het volgende tele gram gézonden: Aan den heldlhaftigen koninklijken levensredder in wilden stormnood een dankbaar hip, hip, boera voor zijne edele onvergetelijke zoemansdaadWij gedenken nu nog vol liefde en veree ring den geüoovigen hertog Frederik Willem1 van Mecklenburg die biddend zijn. einde vond: op Zijner Majesteits torpedoboot 26 in een door een orkaan bewogen zee. Prins Hendrik heeft dit telegram met een telegrafische dankbetuiging beantwoord. Bij de redactie van de Berliner Lo- kal-Anzeiger was ftbt Dinsdagavond ruim 667 mk. voor de redders ingeko men. met inbegrip van een gift van 300 mk. van dat blad zelf. Prins Hemdriik hoeft 'de redactie te legrafisch bedankt en aan baron Van Heemstra, zijm adjudant .opgedragen voor de verdoelinig van het bij de Lo- kal-Anzeiger inkomende geld zoqg te dragen. EEN ONDERZOEK GELAST. Do Engelsche minister van handel beeft last gegeven een onderzoek in to stellen naar de schipbreuk van de Berlin. Waarschijnlijk zal het onder zoek omtrent half Maart te Westmin ster beginnen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin vereenigde Woensdag taan het jaarlijksdhe mili taire diner ten Hove de adjudanten in buitengewonen dienst, alhier, met ge neraals- of vicenadmdraalsrang, de generaals 'te 's-Gravenhage in func tie, zoomede de vlagofficieren der Kon. marine te dezer stede. Ter soirée Dinsdiag door H. IM. de Koningin-Moeder gegeven waren o.a. verschenen verschillende autoriteiten, o.a. de ministers van financiën, justi tie en binnenlandscbe zaken, de com missaris der Koningin, de burgemees ter. Onder de buitenlandsche gezan ten werden opgemerkt de vertegen woordigers van Portugail, Engeland, Du'itscJhland en Turkije. De overige gasten behoorden tot het civiele en militaire Huis van H. M. en vele da- DE ARBEIDERSBEWEGING. Als bewijs van Hr. Ms. belangstel ling in de arbeidersbeweging werd de zer dagen die (Bondiskas der anti-soc.- dem. vereeniging van Nederland, voor het personeel van „Recht eai Plicht", verrast met een gift van f 25 van II. <M. de Koningin-Moeder. OFFICIEREN-SCHERMBOND. Prins Hendrik heeft op het feest maal, gehouden ter eer» van de vreemde officieren bij bet wapenfeest, een dronk ingesteld op de officieren en legers der vertegenwoordigde mo gendheden. De Russisché kolonel Bo- zalskijk dankte voor de vriendelijke woorden en bracht een heildronk uit op de Koningin en de Prins en bet Nederla/idsche leger. DE CRISIS. Het 'Haagsche iCorrespondemtieibu- reau meldt: In tegenspraak met de dp zeer be slisten toon verspreide berichten»als zou thans spoedig de beëindiging der crisis te wachten zijn mot het oog op een in tusschen niet geschiede bij eenroeping der Tweede Kamer tegen 27 dezer kan op deugdelijke gron den worden medegedeeld, dat zelfs in ■het stadium,waarin thans de crisis is gekomen, ihiore oplossing nog niiet zoo spoedig is te wachten. Trouwens, heden .heeft H. M. de Koningin de be sprekingen met staatslieden hervat door het raadplegen andermaal van den voorzitter dor Eerste Kamer, na dat H. M. gisteren den tijdeüijken voorzitter van den ministerraad, mi nister de Meester, had ontvangen. DE VREDESCONFERENTIE. Het „Journal" laat zich uit Rome seinen, dat uit 'hot eerste onderhoud van De Marlens met Tnttoni blijkt, dat alleen de beperking der gewa pende landmacht in Den Haag be handeld zal worden en dat verschil lende mogendheden er op aandron gen, de zeemacht voorloopig nog te laten zooals zij is. VOORUITGAANDE. Men meldt uit Ben Haag: De toestand van den minister van marine is zóó vooruitgaande, dat hij morgen het zusterhuis van het Roode Kruis, waarin hij vijf weken vertoefd beeft kan verlaten en naar zijn wo ning terugkeeren. De minister loopt alleen nog wat moeilijk. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK EN DE RISICO-OVERDRACHT. Naar aanleiding van het adres, dat bet bestuur der Rijksverzekerings bank aan de Eerste Kamer gericht beeft, ter zake van de door den heer D. W. Stork op 11 Februari gehouden rede, beeft deze, volgens de N. Ct., aan den minister van Waterstaat, Nij verheid en Handel onderstaand schrij ven verzonden: „Excellentie, In het adres van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, dato 18 dezer, i de Eerste Kamer der Staten-Ge- n er aal wordt medegedeeld, dat aan Uwe Excellentie door dat bestuur een nota. van inlichtingen is toegezonden. Aangezien in het adres liet door mij' gesprokene bij de behandeling van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting in ■de Eerste Kamer als een volkomen lasterlijke aantijging wordt gekwali ficeerd, heb ik de eer Uwe Excellentie te verzoeken, zoo spoedig mogelijk dit college met den inhoud van bedoelde nota in kennis te willen stellen. Üoogacihtend heb ik de eer te zijn van Uwe Excellentie De dienstw. dien., D.W. STORK." INBRAAK. Op de Ruysdaelkade 175 te Am sterdam, is gisteren ingebroken dn de woning van den beer W. Uit een kast werden eenïge~"doosjes en trommeltjes met geld, inhoudende 'n totaal bedrag van ongeveer 80 ontvreemd. Voorts trok de practische dader 'n paar spik splinternieuwe bottines aam, doch liet als vergoeding ,zijin oude kapotte sclioenen als souvenir achter. BRANDEN. Te Rlazinayeen is de woning van H. Kwint door onbekende oorzaak af gebrand. Een gedeelte van den inboe del werd gered. Alles was verzekerd. Tusschen Hengelo en Borne is afge brand de uitspanning met boerderij, 'bewoond door den heer Stormirik, ei genaar de heer Ter Horst Een en an der was verzekerd. Dinsdagavond omstreeks kwart voor 'zeven ontstond, vermoedelijk door zelfontbranding van carbid, een zeer ernstige 'binnenbrand in de filiaal van |Fongers-ri jwiel enf abriek aan den Arnhemschen weg te Amersfoort. De spuiten, die zeer snel ter plaatse waren, konden niet voorkomen, dat 'het magazijn met zijn geheelen voor- mad aan rijwielen en onderdooien uitbrandde, doch wisten de bovenver dieping en de aangrenzende buizen te behouden, zij het dan ook ten koste van veel waterschade. Persoonlijke ongelukken zijn niet, te betreuren. Assurantie dekt do schade. VEENENDAAL. In den Gemeenteraad van Veen en daal is Maandag een motie aangeno- mleri, waarin Wordt verklaard, dat „nodh door don Burgemeester, noch door den Ontvanger iets onbehoorlijks is verricht" en dat maatregelen zijn genomen tegen herhaling van wat plaats heeft gehad, maar ,.dat er van malversatie in do administratie zelve geen sprake ds." Wat er dan eigenlijk geschied >s, zal wellicht weldra bekend worden, omdat, maar wordt gemeld, dc justitie een onderzoek instelt en de gemeente secretaris ós opgeroepen om bij den officier van justitie te Arnhem te ko men, vermoedelijk tot het geven van inlichtingen. DIERENBESCHERMING. Do Nederlandsche Vereeniging tot bescherming von dieren hield in Mar- son Concordia te 's-Gravenhage hare jaarlijkscli© algemeene vergadering, waarin dx>or den voorzitter verslag werd uitgebracht omtrent den staat der vereeniging en de werkzaamhe den. van het hoofdbestuur in 1906, en hij allereerst hulde bracht aan H. M. Feuilleton Naar het Duitseh va» Ru étolph S tratz. 9) Toen hij 's morgens naar huis reed en hot slot en de velden voor zich zag liggen, die hem nu niet meer toe behoorden, schoot hij, ziöh in zijn rij tuig dood.... Anne-Marie bleef staan en staarde ontzet haar geleider aan. Hij scheen even kalm 'als altijd. Hij haalde een cigaxet voor den dag en stak die aan. Mag ik rooken Ja Dank u. Ja, freule vi Wackerode, dat ge beurde nu dertien jaar geleden. Ik zou juist in de rechten gaan studee- ren toen met één slag alles uit was we hadden niets meer. En ik leed er niet alleen onder. Daar was mijn moeder ze kreeg van sclimi'k een beroerte en is sinds dien tijd ver lamd. Daar was ook mijn zuster, die beiden kon ik toch niet van honger laten omkomen? Amerika dat was natuurlijk on zin. Dat is alleen vaar domaoren. Ik ging naar Berlijn. Daar was een heel troepje oude corps-vrienden van me. Sommigen er van een beetje ver boemeld raaaff andiers tip-top", doden echter niets, maar speelden. Ik wilde daar niets van weten. Ik zocht een werkkring. Probeert u dat eens, als jo niets bijzonders geleerd hebt of geen bijzondere gate ergens voor hebt. Maanden heb ik gestreden. Het weinigje sold en het weinigje hoop werden bij den dag minder. En ik merkte, dat het zoo niet ging. De eerste de beste Schiilz© of Muller schoof me op zij. Ik moest, om vooruit te komen, met iets werken, dat Schülze en Mülller niet hadden met mijn naam en mijn connecties. Die openden mij •en nu nog de deuren van degroo- te-club-wereld, vóórdat ik 'in een of andere ondergeschikte betrekking on der de Schülze's verzonk en niet meer in het gezelschapsleven zou kunnen verschijnen. Daar werd hoog ge speeld, daar lag hot goud op de ta fels als men het maar wist te grij pen. F.n dat scheen mij te gelukken en dot gelukt me nóg. Dat schrijf ik toe aan mijn sterke zenuwen. Kalmte is bij het spel de hoofdzaak. Wie zijn zinnen bij elkaar houjlt. kan nooit op één avond zooveel verliezen, dat hij geruïneerd is. Als een in bet nauw gedreven man begon ik voor zichtig liet laatste, wat ik bezat, op het spel te zetten en was al dadelijk ongelooflijk gelukkig. En toen ik een paar weken later op een goeden mor gen van huis ging, werd dit mij hel der wat de kaarten hebben ver speeld, moet dodr de kaarten terug gewonnen worden. Een anderen weg zit er niet op. Nu verliezen zijn ook niet uitge bleven. Maar in het algemeen heb ik toch gewonnen. Ik heb niet alleen me zalf boven water kunnen houden, maar kan ook voor mijn familie zor gen. Mijn moeder heeft nu een rusti- gen ouden dag want ze heeft er geen idéé van, waar het geld van daan komt. Er is geld dat was ze zoo gewoon daar denkt ze vol strekt niet verder over na, maar laat alle „zaken", zooals ze dat noemt, aan mij over mijn zuster is bij 'haar en verzorgt haai- kortom het is alles in orde. U heeft zelf het stille, gezellige tehuis gezien. En daarom zeg ik er zijn zooveel stand punten in de wereld. Het uwe is on betwistbaar, maar voor het mijne >"s toch ook eenige verontschuldiging - vindt u niet? Anne-Marie's stem beefde, toen ze vroegen zaL dat maai* altijd zoo door blijven gaan Dat gaat nu al dertien jaar zoo, antwoordde hij met iets tireurigs in de stem. En geloof me, het is geen gemakkelijke kostwinning. lederen nacht tot 's morgens toe aan de groene tafellederen nacht je zenuwen tot het. uiterste te moeten bedwingen, om kalm te blijven, en daarbij de zorg. dat toch eenmaal eens pech zal komen, die al je moei te van zooveel jaren te niet doet. Zoo- dra mijn zenuwen niet meer zoo sterk zijn, zal dat. beginnen. En ik begin moe ie worden. Ik verlang naar rust. Mijn moeder en zuster zijn gelukkig verzorgd. Nu moet ik ook eens aan mezielf gaan denken. Ik heb mear dan genoeg van mijn toestand... Zoo. klonk het spottend. En wat voor werkkring zou u dan aanstaan. Haar geleider lachte. Ik ben heel bescheiden in mijn eischen. Ik wil alleen dat, wat mo eigenlijk, dec(i' mijini geboorte toe kwaim een stukje eigen gtr-ond o der mijn voeten een eigen dak bo ven mfjn hoofd vrouw en kinderen en dan vreedzaam tuinieren. Tk ben eigenlijk een geboren landjonker. Ik pas even weinig in Berlijn als u. Heeft u dat, nog niet gemerkt Em om dat doel te bereiken, is iedereen welkom, die u toevallig in handen valt als u maar geld krijgt. Om te verliezen speelt niemand. En komt uw geweten daar nu in het geheel niet tegen op, dat u ande re menschen er door tot bedelaars maakt Meermalen ben ik me zelf als misdadig voorgekomen, zei hij. Maai- weet u, wie kranig en kloek is? Nu? Word niet boos u. freule v. Wackerode. Om u doet het. me leed U is eigenlijk de man in de familie, ter wijl uw broer enfin, dat weten we. Anne-Marie bloosde. Die verwenschte bengel, kwam het nog even uit den _grond van h aar hart en toen keek ze in een plotseling besluit haar geleider smeekend. aan. Ooh, mijnheer Henning er zijn toch nog zooveel domme jongens op de wereld, mijn broer ts toch niet de eenige. Er zal u toch allicht nog wel "en ander slachtoffer in handen val- u), daarom vraag ik u dringend ."■•el niet meer met hem maak niet- ongelukkig Ja, als dat maar hielp. hij schudde het hoofd maar Benno 4s een van degenen, die hun geld moé ten vergooien het koste wat het wil. Hij speelt toch, tot alles op is. En 'hij verdient zoo goed als niets en men moet etr maar bijstaan en kan niets doen. Ik weet niet eens, hoever hij nu al is, of kan u mij dat 'misschien zeggen Zoo ongeveer, ja. Toen uw broer verleden winter voor het eerst in Ber lijn en in de club kwam, had hij waarschijnlijk wat geld op de bank staan Ja. Welnu, dat heeft hij verspeeld. Van dien zomer in Ostende, Baden- Baden weet ik waar. In dezen herfst, toen de campagne weer ern stig begon, nam hij een aanzienlijke hypotheek op het goed Wackerode... Ja en toen we er zoo van schrokken, beweerde hij. dat liet voor verbeteringsdoeleinden was dat zouden we er tienmaal uithalen ©a Nu en dat heeft hij in den loop van den winter zoo ongeveer verspeeld. Aan wien Voor het grootste deel aan mij. Na de laatste nachten kan hij hoog stens nog een paar duizend mark over hebben. En don Ten slotte zal hij naar woeke raars loopen. nu en zoo verder zoo lang als het duurt.... Een Imndbcweging voltooide den zin. Ze bleef ótaar de blauwe oogen wijd open, ovdr "haar geheele lichaam sidderend. (Wordt vesrvoïgdtl.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5