NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON 01MILLIOENEN 24e Jaargang. No. 7270 Varschijnt dagdlijpka* %m° Fsestdagérï; ZATERDAG 9 MAART 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN FES?. DRÏB MAANDENS Vogi Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers -t w 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap lourens Coster. Directeur J. C. PËEREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën p en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT VAN [MERENS TIELEMAN Haarlem. 7 Maart. Met uitzondering van -een© vaste temming in de 'lokale afdeeling, hing •r overigens over onze markt een ze kere «dfeprals sie, welke in hoofdzaak roortsproot uit ide lustelooze tenttenz ivaarin de Amerikaansche markt ver eerde. Staatsfondsen waren iets he er, inzonderheid Russen. Ook was er e-enige vraag van goedle ziijde voor losario's. Peru flauw op Londen. Van Kol. fondsen waren de Aand. \Ted. Handel Mii. flauw en sloten na iet slot op 179. De daling vond Kaar lorzaak in het gerucht, dat het divi- lend 9 zal bedragen (het vorige aar 15 %i. Tabakken waren vast op de ver- ;v acht in g_ dat morgen zeer hooge rijzen zullen besteed worden. Aan het slot liepen de koersen terug en ivas de tendenz minder geanimeerd. Goede koopers werden heden ,m Ko- hnklijke opgemerkt, waardoor de koers ca. 3 verbeterde. De voor naamste koopers waren de Amster- lamsche Bank en Thovs. Mijnwaar- Ijden nagenoeg onveranderd en stil. Het was te verwachten, dat na de hevige daling welke gedurende de laatste dagen in Wall Street beeft plaats gehad, eenig herstel zou intre den. "Wel is waar was ook gisteren de stemming aanvankelijk zeer zenuw achtig door de scherpe daling, welke in enkele soorten als Canadians en Pennsylvania's plaats vond, maar de algemeene tendenz was rustiger- en- was men geneigd tot een meer kalme beschouwing over den toestand. Over het algemeen wordt de daling dejr af- geloopen dagen in New-York als over dreven beschouwd en ,is men van me©- ning, dat deze voor een deel het ge volg is van een wel overlegden aan val der bearclique. Het bleek gisteren dan ook, dat er een aanzienlijke blan co positie bestond en de dekking daarvan had voor de meeste soorten een belangrij ke verbetering ten gevol ge. Opmerkelijk is de zwakke houding door de Londensche markt aan den gelegd, hetgeen er wel eenigetrrna- te op wijst, dat daar groote posities voor Amerikaansche rekening loopen, welke thans geliquideerd worden. Ofschoon de toestand op het ©ogen blik nog zeer onzeker blijft, en het naaste, verloop moeilijk valt te beoor- deelen, is de tegenwoordige reactie van een marktst andpunt eerder gun stig dan ongunstig en zal ongetwij feld tot saniteering van den toestand leiden. Het waren gisteren voornamelijk Readingshares, waarop de aandacht gevestigd was. De fluctuatie van meer dan 10 in den prijs dezer aand. vond hare oorzaak in de ruchten, welke circuleerden dat do Union Pacific de controle over deze Mij, verkregen zou hebben. Waar evenwel de daling dier laatste dagen voor een deel toegeschreven weird aan het liquideeren der positie van den heer Harriman, komt ons dit be richt niet zeer waarschijnllijk voor. De willigt© van Readings had een gimstigeu invloed op de geheele markt waardoor de meest© fondsen het ver lies van den vioorgaanden dag deeltelijk konden inhalen. Wat de overige soorten betreft, lie pen Can. Pac. aanvankelijk op Euro- peesche verknopen tot 171 terug, doch konden tegen den middag het verlies grootendeels inhalen. Van de lichtere shares bileven Mis- souris ©ene vaste houding aan den dag leggen, terwijl ook voor Gulf- waarden de stemming vrij gunstig was. Het_slot was over het algemeen op gewekt en op de hoogste koersen van den dag. De Londensche markt verkeerde heden in eenie lustelooze stemmingen zond in den loop van den dag afbrok kelende koersen, waardoor ook hier de noteeringen onmiddellijk na de opening terugliepen om nagenoeg den jeheelen middag op het laagste ni veau te blijven. Ons publiek dat gisteren op de ver laagde koersen nogal wat fonds op genomen heeft, was heden ©vensterk verkooper, inzonderheid van Sou thern Pacific en Missouris. Voor buitenlandse lie rekening was hier aanbod van Unions en Canadian Pacific Aandeelen. Geld 41/25 Stadsnieuws LEZING 'F. G. G.EERLING. Gisterenavond 'hield de heer F. G. Geerling in de groote zaal der Socië teit Vereeniging eene lezing over: ,Een uitstapje in de Wereldruimte", duidelijke en onderhoudende wijze vertelde de spreker >een en ander over ..de stuiptrekkingen onzer planeet", waarhij de oorzaak en den aard der velschillende in de laatste eeuw" plaats gehad (hebbende aardbevingen uitvoerig besproken werden. Vooral met de beschrijving der uitbarsting van Kra'katau wist de spreker 'het pu bliek te boeien. Zeer interessant ook Was de toehandeling der vraag: ,,Zijn de Planeten toewoond?", vooral hier bij de prachtige lichtbeelden, die de planeet Mars niet de .daarop ontdekte kanalen toonden.. Ook werden de pla neten Jupiter, Saturnus en Venus uit voerig toesproken. Als Conclusie be sloot de spreker, dat van alle andere planeten slechts Mars bewoond is of in elk geval bewoond werd, de ande ren verkeeren allen in een ,m.in of meer vroeger stadium. Duidelijk legde de spreker de in richting van de seismograaf en de speötroscoop uit, en toonde .aan, hoe onschatbaar veel de astronomie voor al aan de uitvinding van het laatste instrument te danken heeft. De lichtbeelden waren zonder uit zondering zeer mooi en (helder, en droegen veel bij tot verduidelijking der Voordracht. Het vrij talrijke publiek heeft een gen'otvollen avond gehad. ORGELBESPELING i n de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 12 Maart. 1907, des namiddags van 12 uur, door den Lieer W. Ezerman. Programma No. 1. Pastorale, J. S. Bach. No. 2. Eïsa's Brautzug zuim Mun ster, R. Wagner. No. 3. Sonate No. 5, Mendelssohn. a. Andante. b. Andante coin moto. c. Finale. No. 4. Canzonetta, Rheinberger. No. 5. Hallelujiah, Handel. JAARWEDDEN BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN. Gedeputeerde Staten der provincie Noorid-HolJand besloten in hunne ver gadering van 5 December 1906 (welk besluit werd opgenomen in het Pro vinciaal Blad No. 33 van 1907) ver schillen/de jaarwedden van Burge meesters en Secretarissen te verhdo- gen. :Zij stelden met koninklijk© goedkeuring o.m. de Volgende wed den vast: Bennebroek: Burgemeester f 500; Se cretaris f 500. Bloemendaal: Burgemeester f 1400. Haarlemnierliede en Spaarnwoude: Burgeim. f 1000, 'Secretaris f 1000. Sloten: Burgemeester f 1700; Secre taris 'f 1150 (met vrij© woning ad f 250) iSpaanidam: Burgeon. 300, Secre taris jf 400. Velsen: Burgem. 2200; Secretaris f 2000. Wdjtk aan Zee ©n Duin: Burgem. f 900; Secretaris 900. Zandvoort: 'Burgemeester f 1100; Se cretaris: f 1000. 'Zuid-ScharvvoudeBurgem eest er f 550; Secretaris f 550. Uit de Rechtszaal DIEVEN. Donderdagmiddag stonden terecht de Beverwijksche voddenkooplileden J. F. Tuinman, 43 jaar, en H. Tuin man, 33 jaar. Zij werden bij dagvaarding be schuldigd, dat zij in vereeniging in den nacht van 20 op 21 Decembetr on der de gemeente Assendelft van uiit een vaartuig, liggende in het Noord- zeekanaal, hebben weggenomen drie stalen boekplaten, een stuk nieuw manillatros ter lengte van 9 meter, een stuk half versleten meertros van 9 meter, een wrijf tros van 1 meter, ear een bruin geteerd, zoo goed als nieuw meertouw van 16 a 17 meter, een en ander toehehoorend aan de aannemers Volker en Bos te Slie- drecht. Alleen Hermanns was aanwezig, omdat hij gedetineerd is. Johamnes liet dus verstek gaan. Hermanns ont kende, bewerende, diat d© diefstal door zijn broer alleen moest zijn ge pleegd. Deze heeft op zijn beurt tegen de politie verklaard, dat hij de goe deren gekocht heeft van schippers. Het O. M. achtte het bewijs gele verd, vooral omdat zij het gestolene verkocht hebben, en een werkman van den Rijkswaterstaat hun een vlet heeft geleend. De verdediging van Hermanus gaat niet op, één persoon kan die honder den kilo's ijzer en touw nooit gesto len en vervoerd hebben. Z.E.A., er op wijzende, dat d© be klaagden zeer ongunstig bekend staan, eischte tegen .elk 1 jaar gevan genisstraf, onder bepaling, dat de tijd door Hermanus in voorin opige hechtenis doorgebracht, in mindering gebracht zal worden. De ambtshalve toegevoegde verde diger van Hermanus, mr. A. A. Sth.ee- rnan, achtte liet bewijs tegen Herma nus niet sterk, en drong daarom op vrijspraak aan. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. -de Koningin heetft Donder dag met H. K. H. de Groothertogin Marie van Mecklenburg de soiréevan H. M. de Koningin-Moeder bezocht, waar op een later uur Prions Hen drik, nadat Z. IC. H. den Prins v.an Teek tot aan dien trein bij zijn ver trek heeft uitgeleidie gedaan, ver scheen. Tot de genoodigdem op deze partij, gedurende welke een orkest, samen- gesbefld uit leden dier Koninklijke Mi litaire Kapel, muziek uitvoerde, be hoorden ditmaal meerdere leden dier diplomatie, d© generaals, de wethou ders, enz. PRINS HENDRIK TE DELFT. Prins Hendrik en zijne moeder brachten- Donderdag een bezoek aan de Delftsche Aardewerkfabriek „De Prinselijke Fles", waar zij ontvangen werden door de directeuren, de her ren A. Labouchère en H. W. Mauser. Door de fabriek rondgeleid, betoon den d© bezoekers groote belangstel ling voor deze industrie. Te half twaalf vertrok men weer naar de residentie. gedreven, gekanteld en gezonken. De opvarenden de schipper met vrouw en dochter, kondien zich met eigen boot redden. Het schip, dat op reis was naar Heerjiamsdiam, waarvoor de lading be stemd was, zit midden voor de eerste spanning aan den kant van Spijke- nSsse. Het i,s niet verzekerd. Donderdag hebben 6 arbeiders het werk hervat; totaal aantal werkwil ligen 377. DE SCHEEPSRAMP AAN DEN HOEK. De ,,Hl)ld."-berich.tgever te Londen meldt Donderdagmorgen te 9.14 kwamen de hoeren Sperling en Jansen Berkhout, die ongesteld is, kwam niet mede vergezeld door den heer Dirkzwager van den Hoek van Hol land 'en den heer Miller, penning- meeteter van het Palace Theatre, aan Liverpool Street-station aan. Hot ge nacht van de aankomst had een groo te menigte doen bijeenkomen op het perronde redders werden hartelijk en met geestdrift toegejuicht. In een auto van het Palace Theatre die buiten op hen wachtte, reden zij naar Queen's Hotel op het Leicester Square, waar zij zullen blijven tot 2 uur. Dan gaan zij naar het Palace Theatre, waar zij in een afzonderlijke lege de voorstelling zullen bijwonen. Na de voorstelling zullen zij ontvan gen worden in het Lagerhuis, door minister Lloyd George, dein president van den „Board of Tradie". s Daarna is er receptie in die Holland- sch© Club. Heidien nemetti zij een kijkje in Lon den, om hedenavond weder naar Ne derland terug te keerten. Men meldt van den Hoek van Hol land: Op het wrak van de Berlin worden de werkzaamheden tot het- laten springen en isloopen voortgezet. (Donderdag is er echter niet gescho ten. Men is voornemens, na Ihet bo vendek en mast te hebben opgeruimd ihet verder© gedeelte van het voorschip door duikers te laten onderzoeken of er 'nog lijken dn zijn. Hierna zal het geheele voorschip door dynamiet w'or- den opgeruimd. Men imeldt nader van den Hoek van Holland: Donderdagivaoni-ddag is er nog een keer op (het wrak der Berlin gescho ten. De top van den mast is afgebro ken. SCHIP GEKANTELD. In de rivier de Oude Maas, bij Spij- keniiss©, is het tjallkschip van schep per Bonke van Zwolle en geladen met. steenkolen, tegen de spoorbrug HET WiEER IN JANUARI. Aan het verslag van het Meteorolo gisch Instituut ontleenen wij Ihet vol gende overzichtvan het weer over Januari: Gedurende een groot deel van de maand was geheel W.-Europa onder den invloed van een gebied van bij zonder hooge drukkingen, zooals slechts zelden voorgekomen zijn. In de eerste helft werd het aangetroffen boven Z.W.-Europa en was h. t. 1. de temperatuur nagenoeg steeds bo ven de normale. Een depressie, die in O.-lijke richting over de Noordzee trok, bracht- ons van 1 tot 5 regen, den 2 en 3 van krachtigen wind en den 4 vaü sneeuw vergezeld. Na van 17 tot 20 boven ons land te .hebben stand gehouden, vereenigde bedoeld gebied zich met een nog belangrijker dat van uit N.O.-Europa zich uitbreidde; den 23 Steeg de barometer te Memel tot 799 en te Groningen tot 790 m.M. Daarna trok de O.-lijke kern snel Zuidwaarts en was den 26 verdwenen; terwijl bo ven Z.W.-Europa de h'o'oge drukkin- gen text het einde der maand stand hielden. Op den 21 gangen sneeuw buien gepaard met een sterke verla ging van temperatuur, die tot den 26 aanhield; daarna viel bijna dagelijks sneeuw, soms van hagel vergezeld. Een depressie, die over Z.-Scandina vië trok, veroorzaakte den 29 voor al in ide Z.lijke helft van ons land een onweer, waarbij verschelidene trefgevallen voorkwamen. De maandsom van den neerslag bleef, evenals de gemiddelde wind kracht, beneden de normale. HOOFDCURSUS. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: dat voor het in de maanden Juli en Augustus e. k. hier te lande te hou den examen voor toelating tot den hoofdcursus ter opleiding van onder officieren voor den rang van tweede- luitenant der infanterie en van twee- de-luitenant-kwartiermeester, respec tievelijk voor den dienst in Nederl.- Indië, de navolgende aantallen plaatr sen worden opengesteld: I. Voor het leger hier te lande: in fanterie 14, administratie 8; II. Voor het 'leger in Nederlandscli- Indië: infanterie 15, administratie 4. ONDERSCHEIDING IN INDIë. Bij K. B. is alsnog, ter zake van zij ne verrichtingen op 25 Maart 1903, bij Ihet gevecht aan de Aloëe Lain Koen jet en op 1 Mei d. a. v. bij het ge vecht tusscfeen de gampongs Langga en Lala, bevorderd tot ridder der 3e klasse in de Militaire Willemsorde de sergeant der artillerie van het leger in Ned.-Indië C. Zon (alg. stamboek no. 61156/4741). (St.-Ct.) TRAMONGELUK BIJ GORREDIJK. Na onderzoek door deskundigen is gebleken dat de tramlijn bij Beetster- zwaag (Fr.), waarden 28en Februari 'het. bekende droevige ongeluk plaats had, zich in goeden staat bevindt, zoo dat helt ongeval een andere oorzaak moet gehad hebben. De nog in leven zijnde werkmeester Roorda, Idle de machine bestuurde en de schilders- knecht Wessëling (hebben nog hevige pijnen. DE MISHANDELING TE RIJSSEN. Omtrent de ergerlijke mifsbandeling diie de werkwillige N. Dinsdagavond van eenige kwaadwilligen heeft on dergaan, kan nog worden gemeld, dat zijn neusbeen verbrijzeld is en hij bovendien aan zijn mond is gekwetst. Diinsdagniacht omstreeks 12 uur ;s de verdachte S., in diens woning, in tegenwoordigheid van den burgemees ter (S. weigerde eerst open te doen), gevangen genomen. Woensdagmiddag half één arriveer de de justitie uit Almelo, die S. in verhoor nam, waarna hij met denzoo deerlijk gewonde in dienis woning ge confronteerd werd. Om vijf uur is S. onder poli ti egel eilde gevankelijk naar Almelo overgebracht. Nog is zeker© J. in verzekerd© bewa ring gesteld. KWARTJESVINDERS. Gistermiddag te 12 uur zijn aan het Centraalstation te Utrecht drie kwart jesvinders aangehouden. Zij kwamen uit Amsterdam en waren aldaar reeds gesignaleerd, zoódat het. personeel van den trein een oogje in het zeil kon houden. De ontvangst te Utrecht zal het edele drietal wel niet meegevallen zijn. Zij werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht en na een verhoor te hebben ondergaan weder om losgelaten. Twee politieagenten in burger wer den hun echter achterna gezonden en bleven al hun „faiits et gestes" gade slaan. Veel slachtoffers zullen zij dan ook wel niet gemaakt hebben. (U. D.) DE BATH-ORDE. Tot de personen, die de Bath-orde verkregen, behoorde wijlen de gene- raal-majoor Van Gorkum, die den 14en April 1828 destijds kolonel, door George IV, koning van Engeland, be noemd is tot honorair companion van de militaire Bath-orde, „ter beloo- nmg van zijn uitstekend gedrag en groot beleid, getoond te Bergen op Zoom' in bet jaar 1814". Deze belo'oning is hem toegekend nadat hij reeds in April 1814 voor hetzelfde feit buitengewoon bevorderd was .geworden van kapitein tot mar joor. Hij was als kapitein gedeta cheerd of toegevoegd aan het Engel- sche leger onder lord Graham, om de plannen voor de verrassing van de vesting Bergen op Zoom voor te be reiden. Ook is nog een ander Nederlandseh officier met de Bath-orde gedecoreerd geweest, nl. de kapitein ter zee De Man, en wel naar aanleiding van het volgende feit In het jaar 1864 forceerde een ver- eenigd eskader van Elngelsche, Fran- sche, Nederlandsche en Amorikaan- sche schepen de Straat van Simono- (Naar het Duitsch van Balduin Möilhiausen.) EERSTE HOOFDSTUK. Een schdrpe wind, vermengd mot ijskoude negenvlagen en lostee sneeuw vlokken, gierde over den Staat Arkan sas. Angstwekkend loeide hij door de naakte toppen, der hoornen. Ongedul dig scheen hij naar menschenwonin- gen te zoeken, die in het Westen van Arkansas maar spaarzaam verspreid lagen, omdat slechts weinig landver huizers en boeren zoo vier doorge drongen waren. Op een korten dag in. Januari was de lange avond gevolgd. Door de vensteropening van een zeer eenzaam ;elegen blokhut schemerde een flauw iebt. Wie over diag daar voorbij kwam rijden, bekeek dat hutje mis schien met een gewaarwording van medelijden en vroeg zich ook mis schien wel af, wat dien bouwer er toe jebracht kon hebben, het pas ge- >ouwde builsje weer te verlaten. Want ofschoon de balken nog niet lang aan weer en wind konden zijn blootgesteld geweest, was het geheel zoo verwaar loosd; dat het duidelijk den laatsten tijd niet beiwoond was geweest. De oorzaak daarvoor lag zeker :n de benaming „Bloody Kabin" bloe dige hut zooals de verlaten hutten van de in eenzaamheid wonende boe ren genoemd werden, een, naam, die betrekking bad op een dier droevige gebeurtenissen, diie toentertijd op de ïndianengrenzen niet tot de zeld zaamheden belkoorden. Nu woonden er weer mensoh'en, die er intusschen allerminst over dlachteftv, daar lang durig verblijf te houden. Eenig© dia gen geleden waren zij in een met twee paarden bespannen en met: zeildoek overspannen wagen daar aangekomen Na kort beraad hadetón zij besloten om iin de alleenstaande hut gunstiger weer af te wachten. Kort daarop brandde in den ruw- opgetrokken schoorsteen een helder vuur, dat het tochtige vertrek tame lijk goed verwarmde. Daarna had mm van een uit den wagen gehaalde matras, ©enige kussens en dekens een lied klaargemaakt voor eene ernstig zieke jonge vrouw en haar niet min der ziek vijfjarig dochtertje. Terwijl haar reisgenoot, die door de zieke met den naam Franklin aan gesproken werd., de in de stallen on dergebrachte paarden de meegebrach te maïs gaf, en daarna die openingen' tusschen de ruw vastgetimmerde planken zooveel mogelijk dichtstopte, was e©n© oude negerin bezig het eten klaar te maken. Maar hoe vol zorg de zwarte ver pleegster ook was in hiaar diensten voor de zieke, en hoe punctueel Franklin de jonge vrouw ook haar medicijnen bracht, haar krachten werden steddte minder en minder, tot zij eindelijk alle voedsel weigerde en alleen nog maar in den droom scheen voort te leven. Op den vierden avond was haar toestand zóó, dat men ieder oogenblik liet einde kon verwachten. Het schemerde reeds, toen Franklin een Amerikaan van ongunstig voorkomen, met. roodblond haar en dito baard, do negerin naar de paarden zond en haar beval niet te rug te koeren, vóór zij geroepen werd. Nadat hij in het vuur gepookt had. zoodat de hoogoplaaiende vlammen het donkere vertrek tot in alle hoe ken verlichtten, ging hij voor het bed staan. Over het kind heen keek hij met somberen blik naar het ver vallen gelaat der jonge moeder. Nauwelijks hoorbaar ademde zij door de half geopende kleurlooze lip pen. Haar oogen met de lange zwarte wimpers waren als tot eeuwige rust gesloten. Eindelijk kuchtt© zij even, gevolgd door hoesten. Zij greep mat om zich heen, als om zich te over tuigen van de nabijheid van het kind, en het lange, blonde haar van het voorhoofd wegstrijkend, keek zij als venvezen om zich heen. Haar blikken vielen op den mam naaist het bed. Hoe voel jij je nu vroeg deze met ernstig© bezorgdheid in de stem. Als mijn arm Roosje er niet was zou ik den dood welkom heeten, ant woordde de lijderes nauwelijks hoor baar. Verlies den moed niet, ging Franklin op eigenaardig arigstigen toon voort, je zult weer herstellen, zoodra je tot. rust komt. Probeer het nog .eens met de diruppeüs. De lijderes sloot de oogen, als had zij hem niet verstaan. Franklin haalde een kurkentrekker te voorschijn en ontkurkte eenflesch gevuld met een bruine vloeistof. Juist was hij van pla.n de druppels op een lepel af te tellen, toen een heftige windstoot rook en vonken uit liet vuur deed opstijgen. De hand, die de flesch vasthield, sidderde. Eerst nadat Franklin een blik vol arg waan om zich heen geworpen had, ging hij mot zijn werk voort. Hier, Rosa, zei hij, den lepel aan haar mond brengendè, op bijna stren gen toon. De zieke keek op. Eenige seconden lang luisterde zij angstig naar het loeien van den storm. Toen drong het zcaht kreunen der klein© tot haar door, en haastig duwde zij denlepel weg, zoodat de inhoud over detn de ken werd uitgegoten. Ik wil niet, fluisterde zij, met iets als tegenzin; geef ook mijn Roosje geen medicijnen meer. Zij wenken1 als vergift, zij verdooven. Sinds ik ze voor het eerst nam, voel ik mij veel slechter. Er kwam eten onaangename uit drukking op het gelaat van Franklin. Als wilde hij zich nog eens van de afwezigheid der negerin overtuigen, keek hij naar de deur. Dwingen kan ik je niet, maar wel mag ik je er aan herinneren, dat ik. omdat je overleden man mijn broeder geweest is, die meeste aan spraken' op je vertrouwen mag doen gelden. Dagelijks kriig ik dat te hooren, en toch was jij het, die mij tints het ruwe jaargetijde overhaalde tot een rei's, die voor mij en mijn teer kindje gevaarlijk kan worden. Wat moet het eind daarvan worden? Waar breng je mij heen? Volgens uitdrukkelijken wensch van je man naar goede menschep in Texas, hoe dikwijls moet ik dat her- haeln? Binnen drie dagen zijn wij daar. Zorgvuldige verpleging en zui vere lucht zullen je gauw doen her stallen. Rosa, had haar bewustzijn weer verloren. Doodelijke onrust sprak duidelijk uit het gelaat van haar zwager. Weer loeide de wind door den schoorsteen. Daardoor uit zijn ge peins opgeschrikt, begon de man op nieuw Rosa, hoor je mij Do aangesproken© opende de lip pen, zonder echter een geluid voort te brengen en Franklin gins ver der Ik weet het, jij houdt rekening met de mogelijkheid van je dood en toch. bestaat daar nog geen zorg voor. Overigens zal ik t je niet ver wijten, als in je met de toekomst be zig houdt. Daarbij mag je echter niet vergeten, dat de laatste wenschen en beschikkingen van een dierbaren overledene je heilig moeten zijn. en ook niet, dat hij voor de uitvoering daarvan iemand lcools, die alleen zijn volkomen vertrouwen bezat. De ongelukkige zag hem verbe. .isd aan. Argwaan en misnoegen spraken uit haar oogen. Je begint met te veronderstellen, dat ik aan je twijfelen zal vroeg ze scherp- Toch is die twijfel zoo onge grond. Heb je anij al niet tijdens het leven van je man leeren kennen? Hij heeft mij toch met groote zorg in staat gesteld mij bij je beleend te kun nen maken, zei Franklin. Onwillekeurig ontweek hij bii die woorden liaar blikken. (Wordt vervolgd'

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5