Weerbericht iMEDEDEELINGiEN VAN HET 'KGN1NKL. (NED. (MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Maart. Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Horia (Azoren); laagste 749.8 m.M. te Dunrossness (ten Noorden van Schotland.) Verwacht'ng tot den avond van 14 Maart. Wind: meest matige Westel. tot Z.- Westel. wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt, oi (betrokken, waarsdhijnlijk regen. Temperatuur: geringe verandering. BAR QMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 760 m.M. Geen neiging tot voor- ol achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH M SCHMIDT, Zijlstraat 85, Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 13 Maart. Hoogste gisteren. F. 41 Laagste heden nacht F. -34o Hoogste hedenmiddag 2 uur F, 44o Militaire Zaken. Van de ruim 400 lateliugen, die gis teren op d'etn Dodlen zijn ingelijfd, zijn alhier in garnizoen gekomen bij het 10de regiment infanterie 50 van de lichting 1906, 162 van de lichting 1907. Bij de 2de compagnie van 't korps pantserfort-artillerie 12 van die lich ting 1907. F i e t s o n ,g e 1 u k k e n. Hedenmorgen 10 uur, had de sla gersknecht Groenedaal de onvoorzich tigheid een 4-jarigen jongen van zijn patroon op de mand van zijn fiets te laten zitten. Door de gladheid der straat kwam hij te vallen, zoodat de knaap met het hoofd op de steenen terecht kwam. Met een gat in 't hoofd en gekneusd been werd de knaap opgenomen en naar zijn huis in de Leidschestraat gebracht. Vanmorgen om 9 uur had de krui deniersbediende K. de Wilde het onge luk, dat hij op den KI. Houtweg met zijn fiets slipte en met zijn arm in prikkeldraad terecht kwam. De arm was ernstig gewond, het rij wiel gebroken. COLLECTE H. H. V. Hoewel het juiste bedrag nog niet precies kan worden opgegeven, mag twel aangenomen worden, dat een som van twaalfhonderd gulden kan •worden overgemaakt. In aanmerking nemende, dat in den laatsten tijd hier verschillende liefdadigheids vo orstel- lingen plaats hadden en ook voor de rajnp van de Berlin op verschillende wijs is gegeven, (mag dit cijfer zeer 'bevredigend worden genoemd. 't Is voor de collectanten een aan gename gedachte, dat zij dit succes (hebben verkregen, een woord van hulde komt hun dan ook .zeker toe. De minst volle schaal leverde f 17.11 op, de volste f 190.16£. Er was een gift bij van 30 drie tientjes ide laag ste bedroeg een halve cent. Ruim .10.000 personen hebben geofferd. VERBETERING VAN VROUWEN- KLEEDING. We vestigen de aandacht op de ten toonstelling, die heden en morgen in den Foyer van „de Kroon" wordt ge houden. Een verslag dezer expositie volgt morgen. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID We ontvingen heden het jaarverslag over 1906, waarover wij in ons vol gend nummer iets zullen mededeelen. Treurig geval. De juffrouw, diie bij den heer Hout man op noodlottige wijze om 't leven kwam, lieet Balkenende en is woon achtig te Lisse. De familie was na tuurlijk zeer ontdaan, toen zij da treurige tijding vernam. Ramp der Berlin. De R. K. Tooneelvereen. „Liefde voor de Kunst" zal op 4 April een voorstelling in den Schouwburg ge ven, tot leniging van den nood der nagelaten betrekkingen der veronge lukten. Benoemd. De heer A. Onderwater, opzichter van het Bouw- en Woningtoezicht al hier, is uit 164 sollicitanten benoemd tot opzichter le klasse bij dien dienst to Enschedé. Ontvreemd. Van de spoorbaan nabij den Kin- dorhuissingel zijn Dinsdag ongeveer £00 oude cylinders van telegraaf-ele- menten ontvreemd. VIJFDE BACH-CONCERT. Op waarlijk girooiscke wijze heeft de Bachvereeniging haar seizoen 1906'07 besloten. Het concert van gisteravond'1 heeft ons opnieuw met groote voldoening en dankbaariwd doen beseffen hoe rijk ons landje toch is in het bezat van een. orkest alis dat van het Amsterdamisoh'e Concertge bouw, en hoe bijzonder wij, Haar lemmers, bevoorrecht zijn door de vaste medewerking van dat orkest bij de jaarlijkse he vijf Bach-concerten. V at Mengelberg's keurbende ons de zen laatsten avond heeft doen geme ten, is moeilijk onder woorden to brengen. De uitvoering der vier meester werken, die het programma vormden, was voor do toehoorders één overstel ping van ©del kunstgenot. Eerst Schu bert's onvoltooide Symphonio.Wat een wonderbar© bekoring gaat er toch van deze muziek uitHoe komt hier, bij alle uitvoerigheid in de ontwikke ling der muzikale gedachte, toch al tijd nog het einde to vroegDaarna wel wat gedurfde tegenstelling „Das HexehLied", gedicht van Ernst van Wildonibruch, met begeleidende muziek van M. Schillings. Zéér zeker ook 'een meesterwerk in zijn soort a' kan mem, ook met het oog opzijn lang en weinig vruchtbaar verleden, niet in de toekomst van dit kunst genre geiooven. De muziek is van sprekend karak ter, en wat in het voorgaande reeds ligt opgesloten meesterlijk van in strumentatie. Dr. Ludwig Wüllner, die in het begin van het seizoen ons was kom dn. toornen wat hij niet kan namelijk echte liederen zingen kwam ons thans de overtuiging bren gen van zijn machtig talent als decla im at or. Zijn voordracht varn liet ont zettend verhaal, dat de stervende monnik Menardus aan de ommestaan- do kloosterlingen doet, was bij wijlen diep aangrijpend. Possart door wien ik voor eenl- gen tijd „Das Bexenlied" hoorde de claim eeren is meer spraakvirtuoos dan Wüllner, maar wat de kunst van dramatiiseeren betreft, is do laatste zeker niet de mindere. Overigens beeft ook het werk van WildembrucliSchil lings en daar mede natuurlijk ook het beeld!, de in druk, dien. wij ei' van opmemén het tweeslachtige dat nu eenmaal het. genre Melodrama kenmerkt, Er kan, zooals hier, ontzaglijk veel kunst in steken, ma,ar als kunst-uiting Vs het beislist onbevredigend. De gedach te kan goed en mooi en diep en ge niaal zijn. maar de wijze, waarop ze ons wordt meègedeeld, deugt niet. En instinctmatig voelen dat ook zoowél de voordrager als de toehoor der. De eerste komt telkens in verzoe king om het onvoltooide werk Van den toondichter een beetje „bij re componeerem". Hij zou hier en daar zoo graag zingen, maar hij mag niet. Waarom niet, blijft hém evenals den hoorder een raadsel. De hoorder, van zijn kant, geraakt door de onoplosbaarheid van 't raad sel in een soort spanning of verlegen heid, die hot midden houdt tus'schen kunstontroering en zenuwaandoening. Toch moet erkend, dat de in diit ge dicht geschilderde situatie zich al bij uitstek tot melodramatische behande ling leent. Na de kerker-scène uit Beethoven's „Fidellio" is inij zelfs Schumann's „Manfred" meegerekend geen be ter specimen van deze kunstsoort be kend. De machtigste en zuiverste schoon heids-impressie van dezen avond ge werd ons ongetwijfeld door deja, laat ik maar zonder voorbehoud zeg gen gen i a 1 o vertolking der drie etórste doelen van Beethoven's „Ne gende". Zóó geweldig als dezen keer hieeift mij dat onbeschrijflijk heerlijk „Adagio moflitoi cantabile" waarin Beethoven zoo innig ontroerend zijn zielsverlangen, zijn smachten naar vrijmaking van al wat er in een men- sefoetahart laags en slaafsch en aardisch is noodt aangegrepen. Hiervoor heel in 't bijzonder dank en hulde aan Mengelberg en zijne kunlstenaars En dan volgde tot slot een onge ëvenaard schitterende uitvoering van W agn er' s Melstersinger' '-ouverture —waarbij Mengelberg zoowaar de al lures van een „dirigeer-virtuoos ging aannemen maar die daarom op niet minder imposant© wijze dit 5do Bach-conceVt en daarmede het. veree- uigingsjaar besloot. PHILIP LOOTS. Gev. Voorwerp en. Een portemonnaie met geld. een ring met sleutels. In brand Dinsdagnrdd'ag geraakte juffrouw K. ui/t Heemstede, in de woning van haar moeder in de Boerensteeg al hier in brand. 't Kwam doordat de moeder hét gas- tc.estel aanstak, toen de dochter daar over gebukt stond. Haar kleeren vatr ten daardoor vlam. Gelukkig slaagde men er echter spoedig m, de vlammen te dooven. 't Liep dus nog goed af HINDERWET. Burgemeester en Wethouder^ van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hondferwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 12 Maart j.l. hunne beslissing op het verzoek van bestuur- deren der coöperatieve broodbakkerij en vorbr uiksv ereeni ging „Vooruit gang", om vergunning tot uitbreiding van eene bakkerij, door vergrooting en ver- en bijplaatsing van een heete- luchtoven in liet perceel aan de Lan ge Wijngaardstraat No. 16, kad. Sec tie C No. 4609, voor den tijd van vier wéken is verdaagd. VAN 't KANTONGERECHT. Over een verzoek van J. Verdegaal, om Sn den Doodweg te Vogelenzang een brug te mogen maken, en een vaart door te trekken, ten behoeve zijner zanderij, is in den Bloemen- daalsohen Raad reeds veel te doen geweest. De Raad wil wel ■vergunning geven, maar over de voorwaarden kan (men (het maar niet eens worden met Ver degaal. Op 10 Januari was Verdegaal nu tooh met de uitvoering van het werk begonnen, hoewel hij nog geen ver gunning (had. De politie maakte proces-verbaal op, en nu stond hij terecht wegens hot op graven Yan den weg en het versperren van dezen. In deze zaak werd o.a. als getuige gehoord de burgemeester van Bloe- mendaal. De ambtenaar van het O. "M. eiscihte 2 geldboeten van 10 gulden of 2 maal 5 dagen hechtenis. Uit de Arbeiderswereld DE (STAKING TE HAMBURG, 't Gaat hard tegen hard tusschen de werkgevers en de bootwerkers te Hamburg. Maandag is eigenlijk de strijd 'begonnen, nadat Zondag in een vergadering van 4000 bootwerkers nog eens nadrukkelijk was uitgemaakt, dat men op de eischen van den „Ha- fenbetriebsverein" niet. wenschte in te gaan, 'wat de verbintenis aangaat voor nadht- en Zon'dagsanbeid. Maan dag stonden de eigenlijke sjouwerlie den der booten, (zij alleen staken, of juister zijn uitgesloten van den ar beid; de zoogenaamde kadewerkers, de lui aan den wal, werken door) aan den kant rustig toe te kijken hoe de Engelsohe noodhulpen ten getale van ongeveer twaalf honderd, in de aller eerste béhoeften aan werkkracht voor zien, met een honderdtal tot arbeiden onder alle voorwaarden geneigden uit Hamburg zelf. De Hamburg-Amerika- lijn 'en andere groote stoomvaartmaat schappijen hebben een aantal harer schepen naar Rotterdam en Antwer pen gezonden om 'den arbeid zooveel mogelijk te beperken te Hamburg. Des ondanks ligt 'op de zeilschepen de ar beid stil, wordt op kolen- en graan- booten gewerkt mét behulp der beman ning en heeft de paketvaart 200 man aan den slag tegen 650 a 1000 onder gewone omstandigheden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. Uit de Omstreken VELSEN. GEMEENTERAAD. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering waren alle leden aanwezig. Om half elf opende de burgemees ter de bijeenkomst, en deelde nadat de secretaris de notulen gelezen had, verschillende ingekomen stukken mede. Van het Correspondentie-bureau Vas Dias was het aanbod ingekomen om stenografische verslagen van de Raadszittingen te maken, mits de •gemeente daarvoor eenige vergoeding wil betalen. Dit adres werd in han den gesteld van B. en W. om advies. De afdeel-iDg Velsen van den Ned. R. K. Volksbond vroeg per adres om in het bestek voor het bouwen van een gasfabriek en waterleiding, op te nemen bepalingen aangaande mini mum-salaris en maximum-arbeids dag. Met dit adres zal rekening gehou den worden bij het maken van .deze bestekken. Van den Minister van Binnenland- scbe Zaken was het 'verzoek- ingeko men om den 30Qsten GEBOORTEDAG VAN DE RUYTER feestelijk te vieren, en den schoolkin deren vrijaf te geven, om hen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan optochten, spelen en feestelijkhe den, die er toch zeker op den 23en Maart in de zieebavenplaats gehou den zullen worden, tot waardige her denking en vareering van Neêrlands grooten zeeheld. B. en W. stelden voor, aan de Com missie voor deze feesten een subsidie van 50 te geven. De Raad weigerde dit echter, om dat.... er geen Commissi e is en eer ook •geen zal komen. De de Ruyter-dag zal niet officieel gevierd worden. Aan B. en W. werd overgelaten om als 't hun wenschelijk voorkomt den kinderen dien dag vrijaf te geven 't is toch maar een halve dag. want 23 Maart valt op een Zaterdag. Van Gedeputeerde Staten van NooSd-Ho Hand was do mededieeling ingekomen, dat de verhoogingen van de jaarwedden van den burgemees ter en secretaris goedgekeurd zijn en dus gelaten zooals de Raad ze heeft vastgesteld. Van een Commissie van ingezete nen te IJmuiden namelijk dehee- ren A M. Roggeband. J. J. Knaap, G. F. Haak. N. J. Zwager, D. v. Beuse- korn, I-I. W. Lamgeveld en C. Jansen was een verzoekschrift ingekomen om inlichtingen aangaande die inkom sten en uitgaven van de verschillen de onderdeelen der gemeente, ten einde te kunnen overwegen, of SPLITSING DER GEMEENTE gewenscht is. B. en W. zijn van oordeel, dat overweging van de wenschelijkheid van splitsing behoort tot de be voegdheid en den werkkring van de door de wet daarvoor aangewezen be st uurs organen. Inlichtingen aan een particu liere Commissie ten aanzien van bestuursaangelegenheden kunnen 'h. i. niet worden verstrekt. Derhalve stelden B. en W. voor, het verzoek af te wijzen, maar le. eene Commissie te benoemen van v!if Raadsleden, uit de verschil- Jendie doelen der gemeente, tot onder zoek van de wenschelijkheid van split s' ng dor Gemeente 2e. eenig erediet toe te staan ten einde een ambtenaar der Secretarie te kunnen belasten met het verzame len dier gegevens nopens de inkom sten en uitgaven van de verschillen de deelen der gemeente. Over deze zaak ontspon zich een vrij uitvoerige discussie. De heer Ver meulen sputterde vooral tegen, hij vond splitsing der gemeente onwen- schelijk, en werd daarbij door eenige collega's gesteund. Het voorstel van B. en W. om het verzoek der particulieren om inlich tingen te weigeren, werd aangeno men. I-Iet voorstel van B. en W. om eene Raadscommissie te benoemen, had slechts vier vóór-stemmers do wethouders Uytendaal, Delcourt van Crimpen, en de Raadsleden Philips en Schuitenmaker. Toen kwam de heer Philips meteen s'oort bemiddeJings-voarstel. Hij re deneerde laten wij dien ambtenaar van de Secretarie zoo'n opdracht ge ven, en laat hij het rapport uitbren gen aan den Raad. Of hij dit doet aan eene Commissie of aan den Raad .blijft hetzelfde. Dit denkbeeld vond genade in dé oogen van alle heeren, dus werd het goedgekeurd. De inspecteur van politie D. de Ridder heeft zich met een adres tot I den Raad gewend, om verhooging zij ner jaarwedde. B. en W. stelden voor, hem met in gang van 1 Januari j.l, toe te kennen een jaarwedde van ƒ900 met 3 vier- jaarl'ij.ksche vierhoo gingen, elk ad f 100, benevens een toelage van f 100 voor uniformkleeding. De Raadsleden hadden tegen deze verhooging geen bezwaar, maar be sloten op voorstel van den heer Schuitenmaker, de jaarwedde op f 1000 (met verhoogingen te stellen, maar zonder vergoeding voor klee ding. Door den Burgemeester is een uit voerig rapport samengesteld met be trekking tot de REORGANISATIE DER GEMEENTEPOLITIE. De Burgemeester is van meening, dat in het stedelijk gedeelte der ge meente politie-agenten zullen moeten worden benoemd, die z-ich uitsluitend bezig houden met politiedienst, en onmiddellijk onder den inspecteur van politie staan, terwijl in de plat telandsgedeelten de aanstelling van veldwachters vooreerst nog gewenscht is. IJmuiden zou moeten beschikken over 6 politie-agenten. Da' beide veld wachters zouden dan kunnen worden overgeplaatst naar het platteland. Om do kosten echter' in eens niet te hoog op te voeren, en ook omdat de begrooting voor 1907 een meerdere uitgaaf van 6 politiebeambten ineens niet gedoogt, stelden B. en W. (in overleg met, en met "instemming, van den Burgemeester als hoofd der ge meen te-poli tie) voor, te hesluiten, tot vermeerdering van liet politie-pèrso- neel niet 6 agenten, op een jaarwed de vastgesteld voor de thans in func- fe zijnde politiebeambten en wier aanstelling zal worden verdeeld o ver twee. jaren, te weten: 3 dn 1907 en 3 in Januari 1908. In 1907 zou dan het politiepersoneel te IJmuidoh kunnen worden uitge breid met 2 man en te Yelseroord toet 1 man. Dit voorstel iwerd met eenige wijzi gingen aangenomen. Bepaald werd, dat als de zes agenten zijn aangesteld, 'benoemd zal worden een adjunct-In specteur op een salaris van 650, ter wijl de (heeren Vermeulen en Schuiten maker hun zin kregen, toen zij voor stelden de jaarwedde der agenten op f 600 in plaats van op f 550 te stellen. Op voorstel van B. en W. is besloten, om eenige" adressen betreffende het overnemen van den Duinlustweg, aan te houden, am nader met de eigenaars te confereeren. Onder applaus der vergadering werd hierna aangenomen (het voorstel van B. en W. 'om aan den (heer Kramer voor 'den (schoolibouw te IJmuiden een gratificatie ten bedrage van f 300 te geven. B. en W. verklaarden zicfh voorne mens, om (ter zijner tijd voor den scfooolbouw te Velseroord 200 grati ficatie voor te stellen. Daarna kwam de jaarwedde van den bevolkingsagent en deurwaarder 'der pilaatselijiklei belastingen ter sprake. B. en W. achtten liet niet wensdholijk béide betrekkingen te laten vervullen door Bontébal. Zijn jaarwedde als be volkingsagent werd met f 100 verii oogd terwijl het salaris van den deurwaar der averd bepaald op 200 met 50 vergoeding voor een fiets. Aan de Zondagsschool van den Pro testantenbond te IJmuiden werd on der zekere voorwaarden vergunning verleend om een schoollokaal te ge bruiken voor haar onderwijs. Door de vereeniging „Ons Belang" (vergunninghouders) werd gevraagd om vermelding van de grondslagen der schatting op de aanslagbiljetten voor liet vergunningsrecht. De Raad vereenigde zich met het af wijzend odlvies van B. en W., omdat de gegevens veelal op ambtsberichten steunen, die niet openbaar gemaakt mogen worden. Alsnu zou in behandeling komen de herziening van de Politie-verordening Op wensch van eenige raadsleden werd deze zaak uitgesteld, zij had den nog geen voldoende gelegenheid gehad om al de stukken te onderzoe ken. B. en W. .zullen overwegen of het wenschelijk is deze zaak in een af zonderlijke avondvergadering te be handelen. Hierna kwa/m in behandeling de be paling van het schoolgeld voor de drie laagste klassen van school A. met uitgebreid leerplan. Het schoolgeld van deze drie klassen, die na de split sing der scholen A. en B. bestemd zijn voor gewoon lager onderwijs, -werd bepaald op 1.50 per leerling en per maand. De voorjaarschouw over de wateren werd voorloopig gesteld op 17 April. Het laatste punt der agenda was de BENOEMING VAN HOOFDEN van scholen. De volgende voordrachten waren opgemaakt: Velsen: 1 D. H. Prins, schoolhoofd Grosüiuizen 2 G. Westenveld, onderwijzer Haarlem. 3 J. Westenberg, schoolhoofd Haar lemmermeer. Velseroord: 1 Hk. Kingma Jr., ondervv. Haarlem. 2 J. Kleefstra, schoolhoofd Beets. 3 J. B. v. Dorp, onderwijzer Haarlem. ijmuiden: 1 G. ten Napel, onderwijzer Haarlem. '2 A. v. 'd. Hor, schoolhoofd Haarlem mermeer. 3 L. de Bruin, schoolhoofd Oostzaan. iEerst werd over deze zaak een ge heime vergadering gehouden. In de openbare vergadering maakte de 'heer 'Schuitenmaker (nog van de gelegenheid gebruik om een woord van protest te uiten, tegenover de handeling van den districtsschoolop ziener, die geen een onderwijzer uit deze gemeente op de voordracht heeft "geplaatst, terwijl er toch minstens 3 rohdloopen met de hoofdacte. Na de heropening der openbare ver gadering had de benoeming plaats. De uitslag der stemming was, (dat te 'IJimuiden benoemd werd de heer G. ten Napel te 'Haarlem, Ite Velseroord de (heer H. Kingma Jr. te Haarlem, en dat die (derde voordracht (voor de school te Velsen) door B. en W. werd teruggenomen. Tot onderwijzer met hoofdacte aan School G. werd benoemd de heer C. E. Coppée te Velsen en tot onderwijzer aan school C. de Iheer F. de Vries en tot onderwijzeres rnej. A. R. M. v. d. Does. Na rondvraag werd 'hierop de ver gadering gesloten. ZAND VOORT. Door den buitengewoon gemeente veldwachter W. van Duijn is proces verbaal opgemaakt tegen L. P. Jb.zn., weerens bet vervoeren van wildstrik ken in die duimen. Een strik werd in betslag genomen. Mejuffrouw A. W. Gorritsz, ambt© naar tem Secrétarie alhier, is als zoo danig benoemd te Loosduihen. Dinsdagavond 1.1. wend door Zand voori's Haa'monie „O. W. O. II." in café-restaurant „Zomeriuist" eene uit voering gegeven voor haai' dona teurs, kunstlievende leden en genoo- digdlen. De presidient, de heer C. Schaap, wenschte allen een hairteiijk welkom toe en verzocht een o ogenblik atten tie. Daarna richtte hij bet woord tot den heer G. W. van Toombergen, be noemd eiére-licl dér vereeniging, en overhandigde dezen een insigne. De heer Van Toombergen dankte de vereenigonig voor deze onderschei ding. Nu nam het musicale gedéelte een aanvang. Deze avond zal stellig allen vol daan hébben. De mmziéknuminers werden zeer goed uLtgevoeft'd en het publiek onthield zich dan ook niet door luide bijvalsbetuigingen zijn tevreden heid te kennen te geven. Vooral itn de stukken na de paaize, o.a. „Faiust", Mosaigue Sur 1'opéra, de Gounod, van Jo,s. Kesséls, was het applaus groot en werd een gedéelte herhaald. Ook „La Fêtie Triomphale" van G. Joh. van Dam werd zeer goéd ge speeld. Steeds is in de vereeniging vooruit gang merkbaar en zij kan zeker met genoegen op clen1 goed geslaagden avond1 terugzien. Ook hét diuetti&ten-paar, de heer en mej. Voget komt alle lof toe. Zij heb ben zeker niiet minder bijgedragen, het genoit te verhoogen. Hun spel was voortreffelijk en de stukjes, die zij op voerden, brachten de lachspieren dik wijls in werking. De beschermheer de héér C. Kruys- mulclea' bracht namens de aanwezigen der vereeniging dank-voor dien ge noeglijken avond, die met een geani meerd bal beslaten werd. SCHOTEN. (Schadepost. 'Hedenmorgen werd onder toezicht van de politie begraven eene 'koe, die door 'den Rij'ksveearis voor de con sumptie was afgekeurd. Een schadepost voor den eigenaar, die niet verzekerd was, noch uitkee- ring van het Rijk kon erlangen. Aanrijding. Dinsdagavond heeft een aanrijding plaats gehad van de stoomtram en een steenenwagen, d'ie Voor het in aahbouwzijnde Raadhuis stond te los sen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, alleen werden de lan taarns der locomotief ingedrukt. Op den zoek naar tante. Dinsdagavond deed rich een zeer ei genaardig geval voor ten huize van een deftig ingezetene. Omstreeks 8 •uur meldde zich daar een man aan, die vroeg om zijne tante even te mo gen spréken. Het dienstmeisje, nog een nieuwelinge in huis, verzocht den vrager even in de spreekkamer te ko men, omdat ier juist een juffrouw was en het meisje te goeder trouw geloof de, dat dit de gezochte tante was. De ■bezoeker werd in >de spreekkamer door den heer des huizes ontvangen, deed daar opnieuw zijn verzoek en vernam tot rijn verbazing, dat tante hier geheel onbekend was. Het slot was natuurlijk, dat de heer des huizes achterdocht kreeg en on verwijld alles in het werk stelde, om den man in wien hij niet veel goeds zag, in verzekerde 'bewaring te doen nemen. De ongenoode gast evenwel verschafte, met ter zijde stelling van •den heer des huizes, zich toegang naar buiten en verdween in de Paul Krugerstraat. Naderhand bleek, wie de man was en dat hij niets kwaads in zijn schild voerde. Moge hij elders rijn tante gevon den (hébben! Binnenland HOFBERICHTEN, Z. K. H. de Prine bezocht Dinsdag met de Groothertogin de grafelijke zalen, de vergaderzalen van de Twee- die eai de Eerste Kamer, alsmede de Trèvies-zaal in hét departement van Waterstaat. Na dit bezoek gingen de vorstelijke personen het niiddagontbijt gebruiken bij II. M. de Ivoningin-Moédér, waar aan ook II. M. die Koningin doel nam. De Prins en moeder hébben de uit- noodiging van graaf Bentinck Wal deck en Limpurg aangenomen, om ten diens liulz'e te d'iineerein, KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Naar wij vernemen., zal liet Ko ninklijk Echtpaar ook dit jaar weer liet gewone jaarlijksch bezoek aan dié hoofdstad brengen'. Vermoedelijk zal het Koninklijk be zoek in hef begin van die Mei-maan d i allen. („Tel.") DE CRISIS. ,,L. en V." méldt o. m. Hét veüiloop van de arijsis. is tot he den .aldiuls Toen het Kabin'et-De Meester ver klaard had, niet bereid te zijn om op zijn verzoek om ontslag terug to ko- meai. tenzij vooraf gebleken was, dat cLö rechterzijde weigerde het bewind, in handen te nemen, heeft de heer Heemskerk zich met de voorbereiden de maatregelen belast. Hét antwoord is geweest, dat de rechterzijde niét bereid zou zijn., tenzij vooraf geble ken was, dat. de linkerzijde weigerde bet betwind in handen te nemen of te houden. Onder een Kabinet uit de linkerzijde werd ook verstaan een zaken-Kabinet-, buiten do christelijke coalitlé. Daarop zijn pogingen ondernomen, •die nu nog hangende zijn. om bet terrein voor een zaken-Kabinet tever- l'.enmen. Of onder „de rechterzijdiei ook de partij van den heer De Savornin Loh- nuami moet. wonden verstaan, weten wij niét. Uit vertrouwbare bron' vernemen wij, dat ook d!e heer nar. Th. Heems kerk van zijne pogingen, om een nieuw ministerie saam te steillen, heeft moéten afzien. („N. v. NV') EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdac 12 Maart. Geopend 's avonds 8 3/4 uur. Mededeeling wordt gedaan van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Ingekomen is het bericht van het overlijden van den heer Bultman, in leven lid dezer Kamer. De Voorzitter brengt hulde aan de nagedachtenis van den ontslapene in wien de Eerste Kamer een harer oud ste leden verliest, daaT de heer Bult man sedétrt 1888 lid de'4er Kamer was. Van .zijne belangstelling, vooral voor zijne naaste omgeving gaf de heer Bultman, aldus de Voorzitter, nog blijk in die vergadering Van 5 December j.l. Bij de erkenning zij ner verdiensten waarvan ook buiten de Kamer blijk werd gegeven wer den ook in deze Kamer zijn grondige adviezen, vooral op landbouwgebied, zeer gewaardeerd, zoodat die seer zul len worden gemist. Besloten werd 'het bericht' van het overlijden met een brief van rouw beklag te beantwoorden. De Voorzitter herinnert daarna aan den misdadigen aanslag welke is geschied bp het leven van den Minis ter van Justitie. Met dankbare vreug de zal de Kamer, evenals de Voor zitter, vervuld zijn, aLdus spreker, dat «Ie Minister geen letsel heeft beko men en de aanslag niet heeft mogen gelukken. Zich aansluitende bij de hulde door de Tweede. Kamer d'er Staten-Gene- raal gebracht aan de moedige red ders bij de jongste ramp a&n den Hoek vaai Holland, bracht ook de Voorzitter hulde aan den moed', de plichtsbetrachting en zelfopoffering van de mannen die da air getoond heb ben, dat Dutch Courage eene beteeke- nis heeft, waarop men ook in ande re landen troisoh mag zijn. Huldé bracht de Voorzitter ook aan Z. K. II. den Prins der Nederlanden die door zijne tegenwoordigheid de redders heeft bezield en getoond heeft naast onze geëiSrbieddgde Koningin te gemoet te willen komen aan de noo- den van ons volk. (Toejuichingen). Besloten is de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen in de afdeelingen te onder zoeken. Wanneer de omstandigheden dit veroorloven zal de Kamer Donderdag 11 uur eene openbare vergadering houden ter behandeling van de ont werpen welke alsdan geneed rijn. BIJTIJDS OPGEPIKT. Metn meldt uit Deifziil Maandagniamiddag kreeg de licht- wachter Benk een roeiboot inihetoog op 'die Eems, waarin zich, bij nader onderzoek, twee jongens van 12 of 13 jaar bleken te bevinden, die zoozeer waren uitgeput, dat zij wiet meer kon- den spreken. De lichtwachter nam de kinderen in zijn huis op, waar zij werden verwarmd en gevoed. Na eenige uren waren zij weder in staat te spréken, en vertelden nu dat zij tehuis behoorden op liet eiland Juist. Zij hadden een matroos naar een_ bij evengenoemd eiland liggend schip geroeid, maar werden op den terugweg door den hevigen wind af gedreven en zwalkten ,een dag en een nacht op liet water rond. De jongens magen van geluk spre ken, dat zij niet naar volle zee, maar door clen Noordelijken wind juist de O o ster Eems binnen dreven. Dinsdag zouden zij via Emdennaar hunne respectievelijke ouders worden gebracht. VREEMDE DEPUTATIES. Men meldt uit 's-Gravenhage Tot dusver kunnen bij bet De Ruy- ter-huldigingsfeest te Amsterdam ver wacht worden vertegenwoordigers van Frankrijk en Denemarken, van laatstgenoemd rijk een bijzondere de putatie. De twee genoemd'© staten, zoomede

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2