HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. FEUILLETON OM MILLIOENEN DONDERDAG 14 MAAKT 1S07. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 12 Maart 1907. Staatsfondsen waren heden iets la- gei aangeboden ïn verhaald met den beogen geldkoers, Russen ondervon den daarbij nog den invloed der alarmeerende geruchten omtrent de mogelijkheid van 'n hernieuwde ont binding der Doema. In de lokale markt, vormden Ko ninklijke en aanvenvajite fondsen we den- de hoofdschotel. Eerstgenoemde openden nog circa 20 hooger. lie pen echter al spoedig terug door groot aanbod voor winstneming vielen nabeurs tot 874 om echter daarna weder iets hooger te blijven met vasten grondtoon. Ofschoon thans reeds iets meer bekend is van de voor te stellen kapitaals-uitbrei ding zijn de berichten tooli nog te vaag om een eenigszins nauwkeuri ge berekening van de toekomstige waarde te maken. De vraag baseert zich voorshands op het idee, dat bij vorgrooting van het aantal aandee- len deze door hun lieren koers meer de aandacht zullen Jrekken daarom in verhouding duurder be taald zullen worden. Palembangsen Enims openden ook belangrijk hoo ger. doch sloten dn reactie, vooral laatstgenoemde aandeelen werden og koopwaardig geacht Van Mijnaandeeïen waren Totoks hooger gezocht op particuliere berich ten vaai de aanboring van rijk erts. Kimberley verbeterde 19 pCt., waar van echter de luelft wédteur verloren giing. Great Cobars 4 pCt. lager met weinig affaire. Handel Mij., waarin de contramine de laatste diagen zeer agressief optreedt, viel 6 pCt. tot 168, doch sloot met 3 pCt herstel. Tabak&aandcelen opendeai in tame lijk vast© stemming in verband me! mooie taxaties, doch. bleven meeren- deels iets lager doordien de hooge prolongatiekoers aanbod uitlokte. Zeer mooi is vooral de taxatie van Amsterdam Langkat a 186 ets, welke allicht 3.of meier opbrengt. De betere Londenschtö ötotkoienseiii' sarnenivaliende met voortgezette be legigingsaankoopen brachten gisteren aan de Niew-Yorkseh© beurs een vrij krachtig berstd! teweeg, waartoe bij gedragen werd door dekkdngteaan- koopen in Steel zoowel als in Hill en Standard Oil fondsen, terwijl eene vierbetering in Atchdsons tot nagenoeg 95 pCt. gepaard ging met hernieuw de gern.iicih.ten van diividlendvenhoo- giug. Waar intusscfiien alle dividendiver- ihoogingen der laatste maanden vrij wel izonder invloed zijn gebleven en aan bet beoogde doel, zegge (het ver- i gemaikkelijkem van :B ondsuit.gif ten absoluut niet beantwoord hebben, is het minst genomen twijfelachtig of gelden welke in Ihet bedrijf zoo goed gebruikt kunnen worden, tot verlhoo- ging van dividend zullen dienen. In den namiddag ging liet aan vankelijk avans voor een groot deel verloren door aanbod voor iwinstne- ming, een feit dat zich na een zoo he vige daling natuurlijk telkens zal voordoen, dodh de grondtoon bleef ta melijk vast. Door sommige ontvangen particulieren berichten werd gewag gemaakt van een meer hoopvolle ver wachting omtrent de markt. Londen, waar 'heden de rescontre aanving, welke voorloopig blijkbaar vlot verliep, izond vaste koersen welke hier aanvankelijk werden overgeno men om echter later te wijken onder den drangvan ruim lokaal aanbod; eerst na beurs trad weder eenig her stel in. Geld 67 Binnenland UIT HET AMS TER D AA IS CHE POLITIERAPPORT. De hoofdcommissaris van politie waarschuwt belanghebbenden niet in gaan op eene advertentie, voorko mende in ,.Het Nieuws van den Dag" van Maandag 11 Maart jl., 6e blad, waarin timmerlieden, metselaars enz. ;en hoog loon worden gevraagd, al vorens nadere informatie te 'hebben ingewonnen aan het hoofdbureau van politie, kamer No. 7. GEDENKDAG DE RUYTER. Naar men uit Den Haag meldt, ko men de gelden of toezeggingen der gelden zóó sch.aarseti in, dat het Na tionaal (Comité 'bezwaarlijk eenigen flinken steun zal kunnen verleenen aan de plannen die zij voor de De Ruy- terhulde ontwierp. De Zeevaartschool te Vlissingen, de De Ruyter-medaille, 'het Historisch Maritiem Museum te Amsterdam en een verbeterde uitgave van De Ruy- ter's leven door Brandt, eisrihen een veel krachtiger financieelen steun dan liet Nationaal Comité tot nu toe van de natie mocht, ontvangen. Geheele provinciën en tal van groo- te steden onthielden zich tot dusverre van eenige hulp; Ihet bleek zelfs in vele plaatsen niet mogelijk een De Ruy- ter-comité samen te stellen. BUIKTYPHUS. Te vHeerenveen-iNijehaske is in drie gezinnen, die gebruik maken van één pomp. waarvan Ihet water in den laat- sten tijd een Onaangenamen geur ver spreidde, buiktyphus geconstateerd. Negen personen zijn aangetast. VERMIST. De heer H. A. te Bijmanen wordt se dert Vrijdagmorgen vermist. Het laatst is hij te Milligen geizien. Men vreest dat hem een ongeluk is over komen. Et is f 100 op Ihet vinden van den vermiste uitgeloofd. DE RAMP DER ..BERLIN"'. De tweede lijst der voor de gered den ingekomen giften vermeldt als to talen: bij dr. Diamant 1466.SOA; hij dr. Ten Cate te "s-Gravenizande f 5; bij dr. Thiebout te Maassluis f 65.50, sa men voor de geredden f 1537.30. Voor de redders werd bij dr. 'Diamant ont vangen f 23.63. Voor de nagelaten be trekkingen bij dr. Diamant f 1222.60 en voor de weduwe van den loods Brongers f 30. Ook Nederlanders in den vreemde doen hun- best, de 'gevolgen van de x.amp der Berlin" te lenigen. De heer W. J. Gartsein teflLonden liet op de me- taal'beurs aldaar een inteekenlijst rondgaan. Zijn moeite werd ruim schoots /beloond, want voor <f 4000 werd ingeteekend. Algemeen werd die daad van 'den „Dutchman" op de beurs toe gejuicht. Van de bijeengebrachte tsoan is 3000 voor de weduwen en weezen der omgekomen bemanning bestemd en 'J 1000 voor de redders. Hulde aan den wakkeren -Hollander Gartsen. De twee nog niet herkende lijken, waarvan gisteren sprake was, zijn thans herkend als die van den twee den machinist der Berlin, Kendall, en van den lood9 Bronder. Deze laat ste is te Rockanje begraven. De naam Carlisle, gisteren mede gedeeld, moet luiden Ellis. Dinsdagmorgen heeft men weder op het wrak van de Bejrlin gewerkt en is er één schot gelost. EEN DOODElNKiAMER. Tiet was tot dusver regel dat lijken, welke tö 'Scheven!ngen aanspoelden of gevonden werden van het (politie bureau naar het lijkenhuis op de alge- meene begraafplaats werden gebracht, hetzij al of niet ter herkenning door familiebetrekkingen olm vervolgens daar of elders begraven te worden. Voor Scheveningefr^iad dit op den duur moeilijkheden in en bleek aldaar dringend behoefte aan eene gelegen heid tot schouwplaats voor dergelijke dooden. Dit drong te meer wegens de openstelling der haven, waardoor met de mogelijkheid van zeerampen als anderszins in haar nabijheid rekening imoest worden gehouden. Hiermede is te rade gegaan door den commissaris van politie der 3de af deeling, den heer T. H. Sypkens. met dit gevolg dat in het laatstelijk in igehruik genomen nieuwe gebouw voor deze af deeling, ook gelegen in de onmiddellijke nabij heid der iiraven, thans een inrichting voor geschetst doel is tot stand geko men. Het is een 'hoog vierkant ver trek, gelegen aan eene ruime binnen plaats, welke onmiddellijk met de Duinstraat en met de kamer van den j politie-arts gemeenschap heeft. Dit vertrek is door zwarte en witte dra- peering tot een rouwkamer gemaakt. In ihet midden dezer doodenkamer staat op twee sahragen een doodkist, terwijl nog meerdere in (het gebouw bij behoefte beschikbaar zijn. De rouwkamer is overigens in zoo- danigen staat dat bij rampen of an dere treurige omstandigheden het ver blijf daarin van betrekkingen of toffi- cieele personen, niets stuitends heeft. De jongste ramp aan den Hoek van Holland (heeft ten overvloede aange toond, dat deze voorziening niet over bodig is, schoon daartoe reeds gerui- men tijd voor deze ramp toesloten was. DOOR DEN STORM. Na den laagten storm zijn op de kust van Schouwen tal van vreemde jels terechtgekomen, die niet in staat waren zich voldoende te bewe gen het is niet gelukt deze dieren in het leven te houden. Nu blijkt, dat die stormen aan tal van zeevogels het le\en hebben gekost en niet alleen langs Schouwen maar van het Noor den tot het. Zuiden schijnen doode vogels op het strand geworpen to zijn. Hoofdzakelijk zijn het Alken, Zeekoeten en Zwarte Zee-eenden, ter wijl die aan Schouwen terecht kwa men voor het meeremdeel Papegaai duikers geweest zijn, vogels die onge schikt zijn voor consumptie; mooie exemplaren zouden natuurlijk aan musea voor Nat, Historie wel welkom zijn of voor particuliere verzamelin gen gewaardeerd worden. oppervlakte, maai- op deze diepte heeft men. nog weinig of niet ge zocht. Het is niet gemakkelijk, de voor werpen, en vooral de schedels, die half vergaan zijn, zonder breken naar boven te halen. Om dit met goed ge volg te doen, moet de graver de bij zondere grondsoort kennen, waarin de geraamten liggen. Een steekmes vdrvangt, wanneer die grond gevon den wordt, de gewone spade. Het onderzoek, dat onder toezicht van don heer Jac. Grandjean dage lijks wordt voortgezet, zal wellicht binnenkort een nadere tijdjdxepaling mogelijk maken. Een der gevonden munten, mot het opschrift van keizer Coiistantiinuis, duidt aan, dat do be graafplaats nog in do vierde eeuw* na Christus gebruikt word. HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK". Naast mr. P. J. Troelstra, die dooi de afd. Amsterdam IV der S. D. A.' P. Candida at «s gestold voor de hoofd redactie van Het Volk, zijn gesteld door Leiden mevr. Roland Holst en F. van dor Goes en door Zwolle mr. Memiels. BRANDEN. Maandagnacht is te Oude-Pekela de bakkerij en woonhuis van Reinder Fruitema tot den grónd afgebrand. Er is niets gered, alles was verze kerd. ONGELUKKEN. Zaterdagavond is van de beurt- stoomboot Alkmaar—Helder de 17 jarige zoon van den kapitein P. F. van Koniugsbrugge bij Koedijk over boord gevallen en verdronken. Het lijk werd opgehaald en naar Helder vervoerd. DE OPGRAVINGEN TE NIJMEGEN. Men schrijft uit Nijmegen aan de „N. Grt." lm een dór buitenwijken van Nij megen, tueschen het Camisius-college en de Hugo de Grootstraat, worden sedert geruimen tijd voortdurend op gravingen! gedaan. Nu heeft mem daar voor .eenige wieken, een Romie-imsche begraafplaats gevonden. De overblijf selen, cUe men heeft blootgelegd, be lmoren blijkbaar tot zeer verschdllen- öo tijden, maar deze kunnen overi gens nog moeilijk worden vastge- steld, daar men nog slechts een klein gedeelte van het terrein onderzocht heeft. Men heeft tot dusver twee verschil lende lagen .ontdekt. Op een diepte v.an ongeveer twee meter vond men tot nog to;e oen twaalftal meto- schelijke .skeletten, ruim twee meter van: elkander, en alle met het hoofd ■naar liet Zuid-Oosten gekeerd. In eenige tusschenruimten vond men geraamten van paarden. Bo vendien bevatte deze laag verschil lende soorten van aardewerk, als schaleu (eenige van terra sigillata), kannen, kruiken en fleschj.es, met en zonder beschildering, afgesleten mun ten (nieuwe geldstukken werden slechts zelden in de graven gelegd:, een paar fibulae en kleindre voor werpen, die tot versiering dienden Enkele schotels zijn met zeer kleine kiezelsteentjes bedekt, <om groenten of vruchten op te wrijven, juist zooals men ze ook in Herculanum gevonden beeft. Deze stukken, meerendeels nog gaaf, lagen gewoonlijk aan liet hoofd en de voeten van een geraamte en verder op eenigen afstand vaar de zoo genaamde .brandgaten". Zulk een brandgat, een ei-vormigc kuil, die een donkere soort van aarde vermengd met houtskool, bevat, is al tijd een aanwijzing bij het onderzoek. "Vermoedelijk zijn op deze plaatsen lij ken van menechen met dieren ver brand. Een tweede laag van beenderen tgt ongeveer vier metea- onder de. HINDERLIJK OPTREDEN. Zooals men weet-, eindigde 't jong ste conflict in de Amsterdamsche ha ven, dat zich dn bet. lie gin dezes ja ars aan de Ocean-lijn afspeelde, met het intrekken, van do werkboekjes van on geveer 50 bootwerkers, die tengevolge daarvan bij een werkgever-lid van de Werkgeversvereeniging op Scheep vaartgebied1 geen werk meer kunnen bekomen. Sindls dien trachten de ontslagen bootwerkers revanche te nemen op den heer N. A. Meursing, directeur der Ocean-Company, meldt de „Tel. en in den laat sten tijd wordt zeer hinderlijk en brutaal opgetreden. Een aantal van hen houdt zich somwijlen bij voortduring op voor het huis van den heer Meursing, op de Stadhouderskade. Soms zijn er 20 ontslagenen, soms 10 man bij elkaar. Gaat de heer Meursing de deur u't, cp welk tijdstip dan ook, steedis wordt hij gevolgd door één of twee man terwijl de ovei'Lgen. voor zijn huis Wij-ven suirveilileeren. Hetzij de ver volgde zich per flets of per tram naar zijn kantoor op de Prins Hendrikka de begeeft, steeds wordt hij door min stens één der posten „vergezeld". Komt hij des middags thuis, dan wordt hij door do posten voor zijn huis „ontvangen". Gaat de heer M. s avonds weer uit zooals j.l. Zon dagavond nog gebeurde dan gaat weer één bootwerker mede. De heer Meursing doet, tengevolge van dit terroristisch optreden, niet alleen zichzelf, maar ook steedis zijn kinderen d'oov een polilie-beambto v eigezellen. Toen ,hiji gistermiddag thuiskwam, drongen de postende bootwerkers zóó dicht naar zijn deur op, da.t ook die steeds voor het .huis surveilleerende poliitie-agenit assistentie moest verlee nen. De ontslagenen vragen hun werk' boeltje terug, waarvoor ze door den heer Meursing, als lid zijner organi satie, worden verwezen naar het be stuur der Weakgeversvereeniging op Scheepvaartgebied, dat echter nul op liet request geeft. MUILKORYENWET. Wegens een voorgekomen geval van hondsdolheid .te Aöhttienhoven w.as in alle omliggende gemeenten de muil- korvemwet afgekondigd. Ook te 'Hilversum was dit geschied. Thans 'blijkt, dat de afkondiging van geen waarde is door een administra tieve fout, die begaan is, betreffende het dragen der muilkorven. De reeds opgemaakte processen-ver baal zijn vervallen; de in beslag ge nomen honden zijn reeds aan de res pectieve eigenaars teruggegeven, als ook de betaalde boeten. Binnen eenige dagen kan een nieu we afkondiging, waarin de fout hersteld, worden tegemoet 'gezien. MONUMENT H. J. SPIJKER. Ten einde de nagedachtenis te ee- ren van den vroegeren directeur van de automobielenfabriek, den heer H. J Spijker, die bij de ramp aan den Hoek van Holland het leven liet en wiens stoffelijk overschot nog niet is gevonden, is door ide d'ii'ectie besloten een monument op te richten. De beeldhouwer prof. Bart van Hove zal daarvoor een buste boetseeren, die geplaatst zal worden op een zuil. waarin de treurige ramp in beeld en schrift zal worden vermeld. Het mo nument zal dan worden geplaatst in een groote hal. Modht later het lijk worden gevonden, dan aal het geheel als monument namens allen, die met hem gedacht en gewerkt hebben, op zijn laatste rustplaats worden ge plaatst De bedoeling is, ieder werkman, die den overledene als vriend en mede werker op „Trompenburg" gekend heeft, in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan het tot stand brengen van deze blijvende herinnering aan den overledene, die 17 Maart 25 jaar deelhebber in de fabriek zou zijn ge weest. In verband hiermede kan tevens worden vermeld, dat de heer J. Spij ker, broeder van den overledene, den 17en Maart onopgemerkt wenscfit te laten voorbijgaan. ZWARE DIENST. Een coiTespondent van het schrijft Zaterdagmiddag kwam ik in sprek met een paar rijksveldwachters die gedetacheerd zijn geweest, aan den Hoek van Holland ter bewaking van het wrak van de Berlin en van het strand. De mannen waren niet best te spre ken over het leven dat ze daair ge had hebben De dienst 24 uren van de 36 is wel erg zwaar, maar daar over klaasden zij niet. maar wel over de huisvesting en voeding. Het Rijk schat -hun 2 per etmaal toe, waarvoor zij in hun onderhoud moeten voorzien. Waar ze zich aan meldden konden ze geen onderdak bekomen. De een vond, dat ze te on geregeld thujas kwamen, de tweede had geen slaapplaats beschikbaar, een derde kon meer geld maken, en zoo bleven ze 20 uren zonder eenige voeding. Ten laatste slaagden zij te gen f 1.50 per dag. Maar het eten wat ze daar kregen was meer dan slecht. Wilden ze een kop koffie, dan was hot een dubbeltje extra. Toen het op betalen aankwam had den ze geen geld. omdat het Rijk ook niet betaald heeft. Zij raven daar om een bewijs, dat zij direct zouden betalen wanneer door ihen het geld was ontvangen, en daarmede stelde hun schuldeischer zich tevreden. mijn vraag, wanneer het Rijk betaalt, konden zij geen antwoord geven, omdat zij hun declairatie moe ten indienen bij hun brigade-com mandant. Deze stuurt 'haar verder naar den districts-commandant, wel ke haai' op zijn beurt verder stuurt naar den procureur-generaal. Van daar wordt de declaratie doorgezon den aan den Minister van Justitie, die haar weer doorzendt naar de Alge- meene Rekenkamei*. Daar worden de betalingsmandaten opgemaakt en langs bovengenoemden weg in omge keerde lichting teruggezonden, en wordt dan het geld door den betaal meester uitbetaald. Dat voor het af leggen van zulke lange wegen .maan den noodig zijn, laat zich begrijpen. Dus niet alleen dat deze ambtenaren gedwongen waren schulden te ma ken, maar moesten ze zelfs nog hun kleine uitgaven oontant betalen en dus voorschieten. AANNEMERS-CONGRES. Te Parijs is dm de bureaux der „Fé- dératiom des Chambres syndicaux de Ba tem ent et des Travaux Publics de la France" eene vergadering gehou den van afgevaardigden der verschil- icude landelijke bonden, welke toege treden zijn tot de Commission Inter nationale Permanent, pour les Tra- vaux Publics. Deze commissie werd'n het vorig jaar opgericht door Frank rijk, Duilschland en Nederland. Thans zijn daarbij aangesloten, be halve de aannemers-organisaties der drie bovengenoemde landen. Duitsch- land. Engeland, Italië, Hongarije. Zweden, Denemarken, Bulgarije -n Spanje. Het eerstvolgend congres zal gehou den worden- te Parijs in Mei 1908. Op dit congres zullen onder meer de na ve lgende punten aan de orde worden gesteld. lo. De verschillende wijzen van aan bestedingen. Vaststelling der eischen, welke op financieel en technisch gebied aan den aannemer dienen te w orden ge steld. 2o. Berechting van geschillen tue schen aanbesteders en aannemers. Bevordering der oprichting van spe ciaal technische x-echtbanken of ra den van arbitrage. 3o. Regeling der verhouding tus- schcn den aannemer en do werklie den. Loon, arbeidsduur, ongevallenverze kering en werkloosheidisvei'zekering. Als afgevaardigden van Nederland waren tegenwoordig de heerdn J. N. Hendrix en \Y. de Vlugi. respectieve lijk voorzitter en secretaris van den Nederlandschen Aannomersbond, be nevens de heer en F. Weyers en H. F Boers ma uit Den Haag, M. C. Roest, Middelburg, en F. de Herder, van Zwolle. Met het oog op de plannen, welke bij den Nederlandschen Aannemers- bond in voorbereiding zijn, tot het stichten eeüier Middelbare Technische School voor die Bouwbedrijven, werd door de Nederlandse lie afgevaardig den een bezoek gebracht aan de Ecole spéciale dee Travaux Publics te Pa rijs, de beroemde inrichting, wtikeüa 1892 door den ingenieur Léon Evroi- Iös te Parijs werd opgericht. Vermoedelijk zal de heer Evroilea nog in dit oorjaar te .Amsterdam komen, ten einde met liet bestuur- van den Nederlandschen Aannemersbond de nadere regeling eerner dergelijke inrichting in ons land te bespreken. Ook in Brussel wordt in dit voor jaar een dergelijke school geopend. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE RIJSSEN. De tegenvoorstellen der firma Ter Horst zijn door de mannelijke arbei ders verworpen. Dinsdagmiddag ver gaderden daarover de vrouwen. UIT DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Dinsdagochtend is men met het los sen van het stoomschip „Kingtor" be gonnen. 'Zooals men weet, ineeft liet Purperiioedenveem het wegen aange nomen tegen een vergoeding van 10 ct, per ton. Niettegenstaande door den Voorzitter van Redht en Plicht" aan de dokarbeiders ihet geschil werd ontvouwd, hebben dezen hierin, naar het schijnt, geen aanleiding gevonden om de lading besmet te verklaren en niet te lossen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Naar uit Brussel wordt bericht, zijn de Belgen, door .een wedstrijd tegen Fulham te Rostende, verhinderd op den tweeden Pinksterdag te Haarlem tegen het NeJderlandsche elftal uit ie komen. Met het oog op het congres van de Internationale Voetbal unie, dat met Pinksteren in Amsterdam gehouden wordt, zal liet Neder]andlsche elftal nu vermoedelijk den tweedien Pin list. er- dag tegen een ander buótenlondsch elftal te Haarlem spelen. Waar en wanneer nu de wedstrijd Nederland—België plaats zal hebben, staat nog niet vast. Wegens den ach terstand van de Nederlandsche coim- pet.itales zal hij stellig niet eerder dan in Mei gehouden kunnen, worden. HOCKEY. Naar men verneemt gaat ,.Odis" met Pasdhern naar lEngeland om de Engelsdhe hockey-spelers, welke hen gedurende de Kerstvacantie in Hol land beizodht hebben, een tegenbezoek fe brengen. Het programma van den toer is als volgt: Donderdag 28 Maart. Vertrek van Rotterdam 4.30 per „Batavier". Vrijdag 29 Maart. Aankomst 8 uur. 's Middags wedstrijd tegen de King ston H. IC. Zaterdag 30 Maart, 's Morgens wed strijd tegen de Muswell Hill H. C. 's- Middags bijwonen van een voetbal wedstrijd. Zondag 31 Maart. Bezoek aan mu sea en ïandere bezienswaardigheden. Maandag 1 April. Wedstrijd tegen pfMiip Westonteam. Vertrek naar Holland 4.30. Deze wedstrijden worden onder Hol- landsche regels gespeeld. Er Ihebben reeds 7 spelers hun toe stemming gegeven. HARDLOOPEN'. Een Indiaan, Thomas Longboat, van den Onondagastam, doet van zich sproken in de Amerikaanscho sportwereld. De slanke jonge kerel heeft, onder behoorlijke controle, een afstand van 10 Eugelsche xnijlen (16.090 metea-) geloopen in.49 min. 3 sec., dat is met een snelheid vam 191/2 kilometer in 't uux\ Zijn tijd is ereldrecord. De Indiaan zal nu bin nenkort zich in een uurwedstrijd nie ten met tien bekenden hardlooper Frank Nebrich. SCHIETEN. Uit Groningen schrijft men De Vereeniging tot bevordering van A lands weerbaarhoid, alhier, zal -'n den loop van dit jaar haar 40-jarig bestaan vieren met een natdonalen (Naar het Duitsch van Balduin Mölïhausen.) Op raad van Dixon begon Nelly seer te wrijven. Hij voelde haar hart aet onregelmatige tusschenpoozen ïauwelijks meer kloppen. Zijn laatste hoop was daarop ge vestigd, dat de ongelukkige na kor en tijd van rust nog eens wakker ou worden en de afgebroken opmer kingen, die haai- dootr onmiskenbare ielsangst ontlokt werden, duidelij ker zou maken. Toen hij opkeek bemerkte hij de Iesoh aan den anderen kant van het >ed, en haar openend, snoof hij den peur er -van op. Toen pi-oefde hij er Pat van. Iets als een sombere sche luw gleed daarop over zijn gelaat. Hij, had op den duur veel ervaring op ïedaan omtrent medicijnen en be- heep, dat de hopelooze toestand der ijdefres een gevolg moest zijn van de tiaar toegediende medicijnen. Hij rilde bij de gedachte, dat zij »i-t geleden misschien nog een bloei ende, jonge vrouw en moeder lx et slachtoffer was gewoixien van een af schuwelijke misdaad. Haar verwar de woorden zoowel als die onnatuur lijke zucht tot slapen schenen daar op ook te wijzen. Met ademlooze spanning wachtte hij daarom op ver dere mededeelingen, die het voor hem mogelijk zouden maken haar een laatste vriendelijke troost tot in het ga-af mee te geven. Maar de tijd verliep. Minuten groei den aan tot een half uur, zonder dat de lijdanes weer teekenen van leven gegeven had. Nelly werd onrustig. In groote spanning stond zij aan de buitendeur to luisteren, om zich toch vooral niet te laten ontsnappen, als hoefgetrap pel den terugkeer van den gov rees- den man aankondigde. In haar angst begon zij weer de ver steende voeten der bewustelooze te wrijven, en needs na de eerste aan raking iispelde zij droomerig, zonder de oogen op te slaan Weg met dat ijs van mijn borst dominé bescherm toch mijn arm kind bewaar den brief vooral goed zorg, dat mijn broers en zus ters hem te lezen krijgen hij is mil- lioenen waard.... Bij deze blijkbaar door verwarde phantasieën in het leven geroepen waandenkbeelden dwong Dixon zich zelf tot de met opgewektheid uiige-1 sproken woorden Uwe wenschen en beschikkingen, en vóór alles het wel zijn van uw dochtertje, zullen mij heilig zijn. Wat een zwak sterveling maar kan doen, dat zal gedaan wor den. Maar laat mij uw naam weten on die van uw broers en zusters op dat het mij mogelijk gemaakt wordt in uw geest te werken. Rosa noemde hij mij. zijne lieve Rosa, klonk het -zacht en als in een sluimerinv van de verbleekte lippen; lx ij was zoo oneindig goed hij moest zoo gauw en zoo ver van mij en van mijn Roosje verwijderd ster ven nu wacht hij mij ik hoor zijn stem, hij roept mij Monika heet zijn zuster Raimund de oud ste broeder de andere.... Maar uw vaderland Gij zijt een Dudtsche, 'hoe heet uw vader'? Waar wonen uw broers en zusters vroeg Dixon met aandrang. Bij onze iante, die buiten de stad in een oude logger woont klonk het als in een zucht, en wat de arme lijderes er nog bij wilde voe gen, werd door een alles overweldi gende vermoeidheid teruggehouden. De bezorgdheid van Dixon nam tee. Hoe zwaar het hem ook viel, de laat ste gedachten eener stervende op wereldsche dingen te vestigen, toch drong hij bij haar aan Dat is niet voldoerxde, arme, lie ve vriendin. Als ge u ongerust maakt over de toekomst van uw dochtertje, on broers en zusters, stel mij dan vóór alles in de gelegenheid, met goed gevolg voor hun rechten op te komen. Noem ten minste de stad. God zegene u, fluisterde de ster vende, die niet meer in staat was zijn wooxden te begrijpen U heeft den brief lees hein gx-oet allen van mij. Zij opende wijd de oogen en staar de voor zich uit. Dixon durfde nauwelijks adem ha len. Plotseling hief zij de ai*men op. Een uitdrukking van verrukking gleed over het marmerbleeke aangezicht. Sidney, zei ze xnet treffende har telijkheid ben je daar zelf zoo on verwacht en Roosje bloeiend aan je hand wie zou dat vermoed heb ben zoo veel geluk.... De armen vielen weer op de de kens terqg. De oogen sloten zidhhalf. Hot hoofd hing op de borsthaar leed was geleden. Eenige minuten lang bleef Dixon op een laatste teeken van leven wach ten. maar tevergeefs. Alleen het kind kreunde zacht, maar werd dadelijk •\\eer rustig, teen Nelly het zachtkens suste. Zacht drukte hij de ontslapene de oogen toe. Do Heer zegene u, sprak hij ge roerd, terwijl hij zijn hand op het kcuder wordende voorhoofd legde de rust en vrede, die u hier op aarde onthouden werd, moge voor den troon des Almachtigen rijkelijk uw deel zijn. Wat ik u beloofde, zal ik trouw houden. Uw kind, voor zoover het mij gelukt, het in mijn bezit te brengen, zal het mijne zijn. Haar rechten zal ik behartigen tot mijn laatsten ademtocht. Aan droeve gedachten overgege ven, trok hij een gouden ring van deen vierden vinger der rechter hand van de doode. De letters S. T. bene- exis een datum waren op den binnen kant gegraveerd. Aarzelend, als was hij over «le rechtvaardigheid van zijn daad in twijfel, wendde hij zich tot Nelly. Zij stond in de deur te luisteren en staarde met uitgerekten hals in de verte. Daar komt hij riep zij ver schrikt uit, het is té laat om te vluch ten zij zijn met hun beiden en al vlak bij. Ge zijt verforen, als ge nu de dear uitgaat. Voor een daad van barmhartig heid zal men mij niet verantwoorde lijk stellen zei Dixon bedaard, waar om zou ik hem niet openlijk tegemoet gaan U kent hem niet, viel Nelly hean in doodsangst in de redehij is een afschuwelijk mensch. Zorg -dat ge hem uit den weg blijft, of uw vonnis ;s geteekend vlug, vlug 1 Ik hoor hem kom hier boven en zij weee op een opening tusschen de los naast elkaar li erkende zolderpl anken. Dixons tegenwerpingen sneed zij af door onder de opening den koffer op zijn zijde te zetten, en zoo drin gend luidden haar aanmaningen, dat hij, nadat hij den ring, den briefen de medicijnflesch in zijn zak gesto ken had als onwillekeurig mot den koffer als ladder naar boven klom, van waar hij juist den rand der zol derplanken met de handen kon be reiken. Snel besloten greep Nelly hem bij de knieën en hief hem zoo ver op, dat hij zonder groote moeite rijn schuil plaats kon bereiken. Texrwijl zij hem daarna zijn zware knuppelsfok aangaf en de laatste ver raderlijke sporen van zijn aanwezig heid wegruimde, overtuigde Dixon zich, dat hij door de breede naden, die tusschen de planken waren de ruimte daar beneden geheel kon overzien. Zich voorzichtig uitstrekkend, had hij juist een niet al te vermoeiende houding aangenomen, toen de ruitere voor de deur stil hielden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 7