HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE°L5'^;_ Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Kou. Besl. van 12 Nov. 1899 De Haaiüeniiscihe Hand el svereeni- gtog iiiei* -ter slede opgericht 10 Mei 1892; heeft in den loop van den tij'd .wel haar recht van bestaan bewezen. ■In zeer vele gevallen, aak en van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet oneer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni ging toe te. treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. iEIk handelaar, neringdoen de, ja, -zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het weirk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt-, als doende, wat bare hand vinldt om te doen. De voordeel-en, die de Vereenig-ing buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard, haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groo-te tegenover de geTinge gaarlijkscihe contributie van f 3.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsdhe Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor ïien tot betaling aan te manien en information voor hen in te win nen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van den rechtsgeleerden advi seur der Vereeniging te vragen, die aok in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den bande-l en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Vereeni ging is de heer Mr. Bh. de Haan Hu- genholtz, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 der vordering berekend. 'Bovendien moeit 10 cent voor port steeds worden bij-gevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plu-s 5 ets. porto vergoeding. Informatiën -naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor porto-vergoe ding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechtsge leerde adviezen werden in het afg-e- 'loopen j-aar gegeven. In December 1906 en Januari 1907 zijn 40 vorderingen tot een bedrag van f 826.73 betaald; 11 vorderingen worden afbetaald; 19 -vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te -leve ren aan. A. L. Coiver, Kennemerplein i, zich -om inlichtingen te vervoegen aan het kanio.or. Nieuwe 'leden voor het Vereenigings- jaar 1907/08 kunnen nu reeds toetre den en genieten alsdan tot 1 Mei a.s. alle voorrechten -als gewoon lid. Volgens art. 7 -dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden te blijven. Aile brieven, aanvragen, reclames of wat -ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks -van 's morgens 9 tot 1 uur Haarlemmer Halletjes (Ee-n Z aterdagavon-dpraatj e. 'De krans had het over poëzie. Dat is een onderwerp, waar je ge makkelijk een heelen avond mee kunt doorbrengen. Gevoel voor -dichtkunst en gedichten is -ee-n gaal Evengoed gevoel voor muziek. Er zijn men- sche-n, die liever trappenschuren dan de mooiste compositie van den besten componist hooren. Ik heb een vriend, die zich alleen vermaakt met verzen in den trant van den vermaarden Prikkebeen: Lieve 'zuster Ursula, Ik ga naar Amerika en -die alle andere verzen voor een soort van goedigen -waanzin houdt, 't Is een 'brave man en ik wil niets iwaads van 'hem ho-oren, maar gevoel foor poëzie heeft hij .eenmaal niet. Wouter dok niet. Die zegt maar: als ik een regel laat eindigen op hart, dan moet ik een andere regel laten eindigen top smart, verward, verhard of iets van dien aard. Neem lan, -dat ik lust zou hebben als slot woord van d'ien re-gel te nemen koek koek -of izeepsop, dan mag dat. niet. al drukt een -van die twee woorden nok het best mijn bedoeling uit. Rij men moet het. (Een dichter is -een ge vangene, in een kooi met vergulde ralies". 't Gesprek kwam aan door een pren- eboekje, dat Hupstra -meegebracht lad -oiver Midhiel Adriaansz de Ruij ter fvaarin -de navolgende scboone rijmen voorkwamen. Draaien, draaien aan het wiel, ,Was niets voor Vlissinger Mi-chiel, „Hij verlangde naar het zilten nat, ,'t Draaien draaien was hij zat." En verder: en 's namiddags van 2 tot 4 uur waar dan ook Verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem. 15 Miaart 1907. De gehieele beurs -ondervond lieden natuurlijk in nog sterkere mate dan -gasteren den invloed der verdere he iige daling' in. Amerik. waarden, wel ke velen noodzaakte h -tout prixgeld' -te maken en in de eerste plaats ko men daarvoor dan fondsen in aan merking zio-oals tabaks en petto 1. aand., welke in de meeste gevallen nog niet winst verkocht 'kunnen wor den. Staatsfondsen leden eveneens on der de al gemeen e stemming, doch slechts in bescheiden mate. Sterk aangeboden waren Aand. Koninklij ke, welke ruim 30 ipCt. verloren, ter wijl Enims en Palembangs zich met 5 pCt. verlies daarbij aansloten zon der -eenigo intrinsieke oorzaak. Voor tabaksaand. bedroeg -h-et ver lies voor de lagere soorten meestal 5 a. 10 -in de zwaard-ere Aand. wer den -echter ca. 50 lagere noteerin- ge-n gemaakt, een welkome gelegen heid voor krachtige koopers om be trekkelijk tot spotprijzen op te ne men, want „an und für sicfr' was er heden bij -den -schitterendien afloop der inschrijving -zeker meer reden voor rijzing dan voor daling. Prijshoudend' waren heden alleen Indische Mijnwaarden, waarvoor In dia vaste koersen zond, daarentegen deelden Kimberley, Welgelegen en Cobar-s in de algemeen© ontstemming. D-e New-Yoiksch-e beurs van giste ren, welke ondanks de betrekkelijk vaste Londensche markt weder in zeer gedrukte stemming opende, werd ■later een toonbeeld van ontreddering •en ofschoon ©en oogenblik getracht werd (de, paniek door steunorders te stuiten, bleek dit al spoedig onbegon nen werk en werd' de daling in vier- Sne-M tempo voortgezet onder lei ding van Unions .-en Amalg., welke ca. 20 vi-elen zonder dat ©enig spe ciaal motief daa-rvo-or bekend werd, hetgeen juist de onrust vermeerderde óm-dat men natuurlijk -zocht naar verborgen ernstige oorzaken. Uit Londen seint men -ons, dat met Unions niets speciaals aan de hand is en de .slump" uitsluitend het ge volg is van de aan alle beurzen heer- schende onrust. Te New-York kwam daarbij gisteren nog, de vrees voor zeer duur geld- -en het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat de maatrege len van clen secretaris der schatkist, welke e©v.st nabeurs bekend werden, ©enigszins kalmeerend zullen werken/ ne he-er Cortelyou heeft order gege ven tot deponearing der douane- ontv-angsten bij de banken en biedt bovendien aan 25.000.000 pond ster ling Staats Obl. met rente tot 1 Juli a. s., reeds thans af te lossen. Waar schijnlijk op nabeurs indices uit Amerika o-pende Londen ver boven N.-Y. pariteit en liep later verderop vooral voor Unions, die ca. 10 bo ven New-York golden. Hier ter beurze stond tegenover ©enige speculatieve vraag uitgebreid min of meer geforceerd aanbod, zoo dat de koersen niet ten volle met de Londensche noteeringen overeenkwa men. Over het algemeen heerschiteen -sombere en ge-agiteerde stemming, daar iedereen i-n liet duister tast om trent de invloeden, die den toestand beheer.sehen en niemand uit New- lork -eenige besliste opinie vernomen schijnt te hebben waarschijnlijk is men -daar ui-et veel wijzer dan hier, alle reden dus om voorzichtig ear wantrouwend te blijven. Geld 7 °L. ,,Zijn eerste reis had Ihij gedaan, ,,-Daadlijk toen naar .huis gegaan. „Lieve Moe-dei'! sprak hij toen, „Gaf haar toen een ferme zoen." •En aan 't eind de beschrijving van zijn dood: „Hier stierf hij -den heldendood, „De -droefenis was vreeslijk groot. „Al is hij dan -ook heengegaan, „Zijn roem (hij.blij've steeds bestaan." Hopma, ,di© .zich wel wat -op zijn let terkundig talent laat voorstaan, sedert hij 'in een wedstrijd van reclamevers- jes voor een fabriek van suikerballe tjes den tweed-en prijs heeft behaald, ■meende dat het volstrekt geen kunst is om zulke verzen te maken en dat. hij dat ook wel kon. „Kom, kom;, Hopmahaaatj©,"" zei Wouter, die -er een bijzonderen slag van heeft iemand te ergeren door zijn naam te verbasteren, „zóó gemakke lijk is 't nu óók weer niet!" Hopma, door den nijddgen nadruk o-p zoo en ook geprikkeld, (hield vol en verklaarde zich zelfs bereid, op staanden voet proeven van zijn be kwaamheid af -te leggen. Natuurlijk werd daar gretig op ingegaan. Ieder schreef een onderwerp op een stukje papier en gaf hem -dat -ter verdiclhter- lijking. Hij kreeg dn een Ihoek van de kamer een tafel voor zich alleen, een schemerlamp en schrijfmateriaal en toen 'lieten we hem aan zijn inspiratie -over en gingen een prazaïscfo spelletje willist doen. 't 'Duurde lang, dat moet gezegd. De eerste robber was uit. We hoorden Hopma af -en toe zwaar zuchten, wat blijkbaar het gevolg was van de dicht kunst, die in hem kookte en bruiste. •De tweede robber was al een ein-d ge vorderd, toen hij opstond en met be grijpelijke -zelfvoldoening verklaarde, 'dat het werk afgeloopen was. ,,'k Ben Da ontpl ffing aan boord van de Jéna. Het getal der omgekomenen bij de ontploffing aan boord van de „J-eaia" i3 thans bekendliet bedraagt 118. Honderd-drie lijken wanen tot Don derdagavond terug gevonden; zeer velen, zijn onherkenbaar. Ze zijn bij na. allen gevonden in het achter schip, maar enkelen op den bodem van het dok; het is dus wel duidelijk dat de ongelukkigen door de ontplof ringen en die zich daarbij ontwikkelen de gassen zijn geldood. De lijken zo-udeai hedenochtend worden begraven. President Fallières mi-ni-ster-presidlent Glemenceau en mi nister Picquia-rt zullen met d'en minis ter van marine a-acn de droeve plech tigheid deelnemen. Het achterschip Van de „Jeina" is onherkenbaar. Het is een chaos van verwrongen ijzerde'elen, verkoold hout, scherven van allerlei soort, uit eengeslagen kamers en dooreengc- worperu magazijnen, waarin zelfs de beste kenher van het inwendige van het sc-hó-p dan weig niet weelt te vin den. Daarin- harn-gt een verstikkende kruitdaan-p, die het binnendringen bij na onmogelijk mlaakt. Dat .er niet temin reeds zooveel lijken zijn gebor gen, ais te wïjteih a.an de omistandig- hiea-d', dat ze op hoop en hij elkander Van het geweld der ontploffingen getuigt ook de buitenwand van het achterschip. Daarin zijn groote gaten geslagen, de pa.ntseapia.teaa vertoornen de grilligste verbuigingen en de meest onverklaarbare deuken. Opliet bovendek, op de plaats waar de hut vaaa den gezagvoerder was, zijn een veldbed en een ijzeren tafel plat tegen den bodem geslagen; van den hut wand is geen splinter op zijn plaats gebleven. E-n als men. -dan. van dit tooneel van verwoesting den blik wtenidt naar -het. voorschip welk een tegenstelling Alles is daar keurig op zijn plaats ge bleven, de kabels liggen netjes opge rold op het dak bij -die kluisgaten- .cn in de holten speelt een oucl'e kat met ■ba-ar jongen. Het ondergoed -der matrozen hian-gt nog vlekkeloos wit-, op lijnen tu°- •schen de masten, te drogen. Het is -aks hiet ware tusschen- beidte 'scheeps- d-eelcn -een ondoordringbare scheids muur opgetrokken, die aan bei ver woestend ©lenient pa-al en perk stel- die. Na zijn bezoeken aan bet verwoeste schip, heeft de minister van marine eenie schouwing gehouden over het gespaarde deel dier bemanning. Van h-et eerbetoon- bij zijn -aankomst lolad de he-er Thomson, w-egens de droevi ge omstandigheden afgezien; er klon ken dus geen vroolijke tonen van de „Marseillaise". Schout-bij-nacht Man- ceron, zelf gewond bij het ongeluk, stelde de mauneaa aan dien- minister v-cor en Meld daarbij een lofrede op de bemanning van- de „Jena", welke hij aldus eindigde „Ik stel mij borg, dat de ramp van gisteren hen niet heeft ontmoedigd. 7ij wieten, dat het ongeluk onver wacht komt en zijn bereid het te trotseeren. Wat zij gisteren gedaan, hebben, willen zij heden weer doen en zu-llen zij morgen, doen voor het welzijn van den dient." De minister -antwoordde op de toe- fepraak van den admiraal „Admiraal, ik dank u voor uiwe woorden. De ram.p, die wij betreuren, beeft onzie marine niet alleen beroofd van een mooi schip, maar. ook van vele dappere dienaren, welk verlies het meest smartelijk te dragen is. „Uit naam van de regeering zeg ik u. dlat wij noch de overlevenden, noch de gezinnen der slachtoffers zul len vergeten. Ik wemsoh u geluk met uw moedige plichtsvervulling." Voor de slachtoffers wordt door .ie Parijsche bladen een inschrijving ge- oneinld'. En die oorzaak dier ramp? Men weet er nog altijd even weinig net in de stemming," -zei hij niet Zon der fierheid. „Jammer, dat het -niet in 't laatst van December is," meende Wouter. „Waarom?" „Dan zou je den een of ander met Nieuwj.aar een genoegen kunnen doen." Ilopma liet -deze onvriendelijkheid- over zich heengaan en nam de hou ding aan van een dichter, die zijn werk -zal voordragen. Zijn eerste ge dicht betrof het denkbeeld van Heem- stedes •gemeentebestmir om do-or de jongens hoornen te laten planten. De vroede Baad van Heemstee wou. Dat Heemstees jeugd wat goeds doen zou, Hij koos een -arbeid, flank gezond, Het hoornen planten in don grond, Dat is voorwaar een nieuw idee, De jeugd deed hieraan toch nooit mee, En als ize zich wat moeite ga.f, Dan plukte ze .de takken af, Dan werd de toast er afgeschild, Tot de vernielzucht was gestild. Maar voortaan zal het beter gaan, Nu plant zij zelf de boomen aan! Eerbiedigt, naar de Raad verwacht, Wat zelf zij heeft tot stand gebracht, Dit denkbeeld van den nieuwen tijd Kan ver-der worden uitgebreid. iMen leere schilderen aan het kind, Dat hierin wel behagen vindt. Een ruit inzetten, spoedig gaat, En timmerles kan óók geen kwaad. tZóó söhaft de jeugd, bezadigd, wijs, Ons hier op aarde een paradijs, Vernielt niet oneer, -maar brengt tot stand-, Tot heil van 't l-ieve vaderland, Zoo dat 't 'verf-odilijk kattekwaad In Nederland niet meer besta-at. En 't Heemsteedsdh denkbeeld, edel, schoon Terecht verwerft haar nobel loon. van-. Het onderzoek wordt met ij-Ver voortgezet, maar beeft nog niets stel ligs aan het licht gebracht. Wel is zoo goed als zeker gebleken, dat die onderstelling van. een kortsluiting niet houdbaar is. De kruitkamers w er d'en wiel ©leetrLsch verlicht, de draden ■waren echter langs de buitenwanden aangebracht en de lampjes waren in de wanden bevestigd en beschermd door een sterke glasplaat. Dat er onvoorzichtig zou zijn omge gaan met vuur schijnt ook uitgeslo ten te zijn. Er werd i-n de kruitka mers -nri'et gewerkt op het oogenblik der ontploffing en er waren, slechts oud'o mata'ozen in de nabijheid, van wie geen onvoorzichtigheid was te wachten. Meer en meer wint de onderstelling veld, d-at ten gevolge van de ontle ding van het kruit zich een ontplof baar mengsel heeft gevormd in cl© kmitkamer en dat dót van zelf i's ontbrand. Daarvoor was een warmte graad van 35 graden- C. noodig en nu wijst men er op, dat, terwijl het schip in het droogdok lag, de zon ten volle kon inwerken op de metalen romp, waarvan een aanmerkelijke teni-peratuursverhooging binnen het gevolg kon zijn. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen a.s. Zondag tentoongesteld zijn eene verzameling igra.phische repro due tien, die een overzicht geeft van de Duitsehe beeld houwkunst van de 12e tot de 18e eeuw- af. Deze merkwaardige verzameling zal slechts gedurende korten tijd ten toongesteld blijven. •Zondag -is de toegang kosteloos, DE BENOEMING VAN EEN NIEUW SCHOOLHOOFD. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct." Tusjsohen B. en W. en den districts schoolopziener i.s een. conflict ontstaan over de benoeming van een school hoofd. Er is geen overeenstemming verkregen over de voordracht en daar om zal een vergelijkend examen ge- boubeai worden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Zaterdag 23 -Maart., des voormid dags 10 uur, zullen alhier op het plein over het Raadhuis, de -kinderen der verschillende scholen bijeenkomen, tot het planten van den de Ruyteriboom en ongeveer 450 hulsten. De 'heer C. H. van -den Berg heeft wegens hoogen leeftijd, 'bedankt als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. SCHOTEN. Naar -wij vernemen heeft het ©uto- -comïté voor de De Ruyter-hulde het plan opgevat, om op den 23en Maart een collecte te houden door eenige jonge dames. Aan d-e kinderen der scholen, zoo wel openbare :als bijzondere, zal een herin-nering 'worden aangeboden, be staande uit een hoekje voor de groo- ten en een plaat voor de kleinen, Ter wijl de kapel van Fuchs dien dag zal opluisteren met vaderlandsch-e liede ren te spelen. IN HET HYACINTHEN- EN TUL PENLAND. Men schrijft ons: Dit jaar wordt 'bijzonder aanbevo len ©en bezoek aan Sassenheim bij •Haarlem, waar voor het eerst een proef zal worden genomen met eene Deze proeve van Hopma's talent werd -met .applaus begroeit. Wouter zei, dat ze hem deed denken aan Von del. Zichtbaar gevleid kondigde hij aan, dat het volgend vers ongelijke regels had, omdat een dichter meer kooiden op zijn boog hebben en zicih niet al te zeer aan handen leggen moest. Dit gedicht zou tot onderwerp hebben 't verzoek van den opzichter, belast met bet dagelijksdh toezicht over den Hout en de plantsoenen, om zijn titel te vereenvoudigen tot „Plantsoenop zichter" of „Opzichter over den Hout en de plantsoenen." De opzichter belast wiet het daag- lijksch toezicht. Heeft zich -met een 'brief tot den Raad gericht. 'Als ge tnaij de vraag: „toezicht waar over?" mocht willen doen, Dan zeg ik u: over den Hout en 'het Plantsoen. 'Hij vond zij-n titel namelijk veel te te lang, Als hij -dien neerschreef werd 't hem zoo bang, 't Kostte zoo allermiserabelst veel tij d En waarvoor diende 'ten slotte die fraaiigheid! Wilden de plantsoenwerkers hem bij geval zijn titel eens present ge ven in banket. Dan werd hun dat nobel plan door de lengte van gezegden ti tel belet. Bovendien was hij zelf niet groot van stuk, En dus op een langen titel niet tuk. Dit zou gelijken uit ter aard. Op een k-orten vdsc'h met een langen staart. B. en W. op 't Raadhuis plechtig bijeen, tentoonstelling van bloeiende bolge wassen in den vollen -grond. Het zeer sierlijk aangelegd terrein beslaat 2 HA. .Alleen aan hyacinthen zijn ruim 40.000 stuks geplant -in 4 soorten en in 4 kleuren. Binnenland VEREENIGING „VOOR JONG NEDERLAND". Het bestuur der Vereeniging tot be vordering van het tijdelijk verblijf van kindeoren in -gezonde' streken, ge naamd „Voor Jong Nederland", op gericht op 18 Januari 1907, heeft zich als volgt geconstitueerd P. Ot-to, voorzitter, M. A. Vega, vice-'voorzitteir, Mr. Godfried Parser, lste secretaris, C. Broerse Jr., 2de se cretaris, L. Goudsmi't, penningmees ter, Wed. G. A. Bodenheim, 2de pen ningmeester, Mej. H. E. Stoffers en do heeren H. J. Lammerts en M. J. F. Schreuder, commissarissen. Het doel der vereeniging, thans ook eens hulp te verschaffen aandien kring van menschent die zoo zelden geholpen worden, omdat zij met eigen -middelen „wel rond" kunnen komen, ondervond van alle zijden veel sympathie. Men woelt liet, dat een kantoorbediende, een lager amb tenaar, een magazijnmeester, om en kele voorbeelden te noemen, die op 's dokters advies zijn kind voor eeni ge weken naar buiten moet zendien, daarvoor geen 30 40 gulden beschik baar -heeft, al zou hij, doende wat hij vermag, misschien nog wel een rijksdaalder wekelijks kunnen af zonderen. Welnu, deze vader vindt bij „Voor Jong Nederland", wat hij behoeftraad en daad. Hij betaalt wat hij kan en de vereeniging be taalt de rest. Ouders en geneeskundigen zij daar om de vereeniging zeer in hun aan dacht aanbevolen. Snel wies de vereeniging ook op. Zij telt thans reeds 180 leden en do nateurs en beschikt voor dat jaar oven- een bedrag, waarmee op haar wijze allicht een vijftigtal kinderen gehol pen kunnen worden, indien niet meer. Immers de vereeniging kent als middelen ter bereiking van haar doel behalve de directe uitzending, het geveaa van raad en van geidelijken steun aan oudefs, die zelf hun kin deren willen uitzenden, naar door hen gekozen verblijven, zoo mede het bevorderen van de onderlinge uitwis seling van kinderen. De vereeniging is dl© vorige week toegetreden tot het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vac antiekolonies. De jaarlijksche contributie vian do nateurs bedraagt f 10, die der leden f 3, terwij l steun in eiken anderen vorm dankbaar door de vereeniging zal worden aanvaard. Het adres der vereeniging is Regu- b'ersgracht 71 te Amsterdam. En van het ontwerp zelf kan hij slechts zeggen dat liet is ..kwajoli- genswerk." ,Een samenraapsel van allerlei af gekloven kluifjes. Een voorbeeld van dogmatieke leugen en pedanterie. Het is geen (kerk, geen klooster, geen fa briek, en allerminst, een Hoogeschool. 't Is een lor, een ding van niks. een prul, een groote nul". Een heftigheid wij gaven nog niet eens de sterkste uitdrukkingen van den sohrijver die niet aanbeve lenswaardig, maar toch begrijpelijk is. Mo en wij eeuwig blijven leentje buur spelen bij onze voorouders'? Is er niet. een nieuwe, eigen bouwkunst, van onzen tijd, zoo niet reeds daar, dan toch komende, en is dit niet juist het oogenblik om onze kunstenaars, die eigen, oorspronkelijk werk leveren, te laten toonen wat onze tijd te zeg gen heeft, schrijft 't Hbld. HET GRONINGSCHE UNIVERSI TEITSGEBOUW. De Bouwwereld bevat een afbeelding van den voorgevel van het nieuwe Uni versiteitsgebouw te Groningen, dat, zooals onen weet, in N-oord-Nederland- schen 'Renaissancestijl is ontworpen, en daarbij -een stukje van den heer L. -M. Moolenaar, die alleiheftigst te velde trekt „tegen een dornperige tak- tiek, die op bouwkunstig gebied een eeresalut tracht te brengen aan het kanibalisme"; de schrijver noemt ih-et „godgeklaagd, dat daar -in Den Haag in den tegenwoordigen tijd nog een drijfkracht blijft voortbestaan, die de bouwkundigen opdrijft als een troep jakhalzen om zijn aas te vinden bij een hoop vermolmde beenderen, die reeds meer dan duizendmaal zijn af geknaagd." TENTOONSTELLING VOOR VOLKS VOEDING. De Commissie voor de Tentoonstel ling voor Volksvoeding, benoemd door het bestuurder afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmis bruik, heeft voor de inzending voor nagenoeg alle artikelen zooveel mede werking mogen ondervinden, dat 'het welslagen verzekerd imag heeien. Verklaarden d'at verzoek .hun wel billijk ©dheen. De wethouder van den Burgerlijken iStand meende daarenboven, Dat de bescheid«nheid van den titu laris zeer was te loven, En die van Financiën, wat begrijpe lijk klinkt, Zag hierin een 'belangrijke besparing van inkt. Als de Raad daarin meegaat, dan maar meteen, Die lange benaming hem geen blok meer aan 't been. Ik heb gehoord, dat men aan 't stad huis 'dan tevens een klerk zou kunnen missen, Maar -dat dit waar zou zijn durf ik niet gissen. Deze ontboezeming ver'wierf nog grooter toejuichingen, dan de vorige. Wouter raakte ervan aan 't dichten, want hij zei: „ja, die vorm van ver zen zou me wel bevallen. Vrijheid, blijheid." En nu kwam Hopma tot zijn derde vers, over de omstandigheid, dat het personeel van de Haarlemsche Tram niet door de Holl. Spoor voor haar electrische tram zal worden overge nomen. Toen de II. S. M. den Raad om con cessie verzocht, Waaraan heeft toen wel onze vroed schap gedoCht? Waarschijnlijk aan rails en aan breedte van wegen, Ea dat men de H. S. M. wel was ge negen, Voorts dat nu de tractie electrisch zou geschieden En dat men -dit bevorderen moest, vooral niet verbieden. Maar wat men mocht vragen en wat men wou weten, TRAMONGELUK GORREDIJK. -Ook het derde slachtoffer, de werk meester Roorda is overleden. De toe stand van den schilder Wesseling, die ook deerlijk door het heet© water uit den ketel werd gewond, is iets gunstiger. INBRAAK. Mevrouw de wed. Hojel, wonende 3e Van den Boschstraat te 's-Graveniha- ge. verliet dezer dagen haar woning om des avonds te 10 uur terug te kee- -ren. In dien tijd hadden onwelkome gasten door middel van valsche sleu tels zic'h toegang verschaft en op alle verdiepingen hun slag geslagen. Er worden onder meer vermist: tafelzil ver, een bedrag van f 1000, antiek zil ver, 'bijouterieën, enz. enz. Alle kasten waren overhoop gehaald. Gelukkig is de bestolene verzekerd. -EEN BRUTALE DIEFSTAL, De beste LondensChe speurders zijn er op uitgestuurd om den brutalen en geslepen dief van het kistje met goud- baren van de Zuid-afrikaansche Ten toonstelling te ontdekken, zoo moge lijk mleit zijn medeplichtigen, aaar de kansen zijn niet igrooi en men meent in politiekringen, dat de baren wel reeds gesmolten zullen zijn. Zoo heeft men dan de plaats van het mis drijf nog eens nauwkeurig opgenomen en zelfs gephotog-rapheerd, maar of men daar een stap verder mee komt, is de -vraag. iiNVOER VAN VEE IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. seint Te Emmerik en Duisburg zijn men seden, die levend vee uit Nederland hadden in-gevoead, door den rechter vrijgesproken. De Vossische Ztg. verneemt nu, dat dc vrijspraak alleen om zuivere foir- meele redenen geschied is, op grond van de bepalingen van een grens politie-verordening. De bepalingen van die verordening zullen nu ech- ler stellig gewijzigd worden, zoodat' de beslissing van de rechtbank geen principieel e beteeken is voor de slui ting van de Nederlandsche grens zal hebben. 3-Iet trampersoneel werd ganschelijk vergeten. I-Iet nieuw ondernemen was dan ook zeer goed, Vervoer wan 't station naar den Hout met veel spoed, Een lijn naar den -Schoterweg, een naar Ch'erveen, 't Was botertje tot den 'bodem alléén. De stoomtram naar Leiden kon nu ook terug, Den Hout uit en blijven bij de Blauwe brug. Maar wat. men mocht vragen en wat men wou weten, Het trampersoneel werd weer gansch'- lijk vergeten. War© aan de spoor de conditie gemeld Dat door haar 't personeel in dienst moest gesteld, D.an had men den menschen voor hun volgend leven, De zekerheid' van een bestaantje gege ven, Als niemand te hulp komt, dan tullen de mannen Deez' 'nare gedachte niet uit 't hoofd kunnen bannen: „Och, bracht op haar eersten rit de electrisöhe tram, Mij dan maar meteen weg naar Aken- dam!" De dames vonden dit een akelig sloL Met algemeene stern-men werd Hop ma tot gelegenheidsdichter van de krans benoemd. Hupstra vroeg hem om maar dadelijk zijn nieuwe ambt te beginnen cmet een hymne op zijn huiskat, die hem overmorgen twaalf en een half jaar trouw ten eerlijk zal hebben gediend. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5