Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Laatste Berichten Telegrammen Uit de Arbeiderswereld INGEZONDEN Stoomvaartberichten Burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN HET iKONINKL. NED. MET. INSTITUUT (Opgemaakt voonm. 10.50 uur). De Bildt, 13 April. Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 743.0 im.M. te St. Matlhiieu (Oostkust van Frank rijk). Verwachting tot den avond van 14 April: Wind: Zwiaik© tot matigen, Oosteü. tot Z.-Oostel. wind. iGiestetdlbedkl van de Iiuidhit: meest betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 753.5 m.M. Geen neiging tot voor- noch achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 756 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SGHMIDT, Zijlstraat 85, te Haarlem. Zaterdag 13 April. Hoogste gisteren. F. 54° Laagste heden nacht F. 40 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 4§o Op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) te Haarlem zijn ten toon gesteld afbeeldingen van grafzerken in de Groote Kerk, door da heeren Van Looij, afgewisseld met fraaie toekeningen van Saenredam, Van Noorde, Van dier Vinne, Bos boom. Het Museum is dagelijks te bezich tigen van 10 tot 4 uur. Zondags is die toegang vrij. G ev. Voorw. Een etensdrager, een demisaison. een colli, een medaille, eten tasehmet boeken, een verfkwast, een ring met •sleutels. 11 sf BLOEMENDAAL. Dure Kievitseieren. Vrijdag bemerkte de jachtopziener J. van Keulen, dat twee personen be zig waren op die landerijen van G. Bergman met het zoeken naar kievits eieren zonder daartoe gerechtigd te zijn. Hierom werd tegen deze perso nen, genaamd W. K. en G. van dier M-, proces-verbaal opgemaakt Niet berijdbaar. Met het bestraten van d'en Aerdem- houtweg en het daarmede gepaard gaande opbreken van den oxiden puinweg, is deze drukke verkeersweg tusschen O'verveen, Aerdenhout en Vogelenzang tijdelijk voor heft ver keer van rij- en voertuigen gesloten. Heden heeft men in de buitenplaats vau den h|eer Bispinck alhier een nachtegaal hooren zingendit is vroeger dan het vorige jaar. BENNEBROEK. Door de vergunn toghoud'ers in deze gemeente is in 1906 niet minder dian 8923 liter sterken drank ingeslagen. Naar het totaal aantal inwoners be rekend bedroeg het gebruik per hoofd ruim 7 liter. SCHOTEN. Onveilig.. In dien laats ten tijd hoort men', vol gens bewering maar al te veel, dat vrouwen of meisjes die den Söhoter- weg nabiji «die begraafplaats passee- ren, worden 'aangerand1 door een tot nog toe onbekend gebleven mansper soon. De politie is met bet voorgevallene op die hoogte gesteld!, ien .treft daarvoor maatregelen. SLOTEN. De 122 „kerkschepen" hebben bij publieke verkoop gemiddeld 29.15 opgebracht. HALFWEG. 6 Juni a. <s. is de dag, waarop 25 jaar geleden de Naamlooze Vennoot schap Suikerfabriek „Holland", di- T|ecteur de heer A. v. Rossum, is op gericht. Die dag aal niet onopge merkt voorbij gaan. IJMUIDEN. In de gewone algemeene jaarlijk- sche vergadering der Vereeniging „Zeemansrust" werd verslag gedaan over den toestand van het zeemans tehuis te IJmuiden. Het bezoek blijft levendig en het tehuis voldoet klaar blijkelijk aan de behoefte voor een gastvrij huis, waar men niets be hoeft te gebruiken. Ook van de slaap gelegenheid evenals van het kosthuis werd ruim gebruik gemaakt. LEPROZEN-ASYL „BETHESDA". H. M. de Koningin ontving Woens dag in audiëntie dën heer H. Weiss, directeur-leer aar van het leprozen- asyl „Bethesda" in Suriname, en zijn vrouw. H. M. deed met belangstel ling onderzoek naar de wijze, waa.r- cp do ongelukkigea in „Bethesda". wondlen verpleegd, welken invloed het verblijf aldaar op hen heeft, en' ook naar de wenschan en plannen dier Protestantse he vereeniging betreffen de uitbreiding van 'het gesticht. DE KONINGIN IN HET CONCERT GEBOUW. Naar vernomen wordlt zal' t,ijldiens 't bezoek dier voirstetijlkëi familie in het Concertgebouw te Amsberdiam dloor Toonkunst eenuitvoering worden ge geven van Haydn's Jdhreszeiten. wel ke uitvoering door de Koningin zal worden bijgewoond. HE1DEONTG3NN1ING DOOR MIDDEL VAN DEN STOOMPLOEG. Evenals in het jiaar 1906 zullen ook .diiit jiaar door 'de Nederliandsch e Heide maatschappij weder aanzienlijke op pervlakten^ heidegrond met den stoomploeg worden bewerkt voor den laanlieg tot bosdh. In het laatst van de maand Maart werd reietds met die werkzaamtoieden begonnen op gronden gelegen onder Haarle bij Nijlverdal en toebehwren- de aan' de heeren Van Wulfften Pai- Itihe en Ter Horst. Na afloop hiervan zal worden ge ploegd te ApeilJdOoro op de bezittingen van de Koningin, en op verschillende (andere plaatsen in de provincie Gel derland!, terwijl vervolgens voor ver schillende personen en corporaties op deze wijize gronden zullen worden be werkt in de provinciën Utrecht, Dren the en Noord-Brabant. Vóór het begin van den winter moe ten in het geheel ongeveer 800 H.A. met den stoomploeg worden bewerkt. ©RANDEN. Bij een heviigen brand1 to een huis in de binnenstad' te Lissabon, bewoond (door achttien menschen, zijn een1 aan tal bewoners vam de vierde en de vijf de verdieping, meest kinderen, omge komen., terwijl er bovendien, velen ge wond werden. Twee meisjes vielen naar beneden, en een kwam. ih haar val op een lantaarn terecht. Te Parijs is een groote wassdhterij in de wijk Easinesses afgebrand. Drie brandweerlieden werden gewond. De schade bedraagt 600.000 francs. Op het tooneel van den Gyimnase- schouwburg te Parijs is. naar mien ■meent door kortsluiting, brand ont staan. Gelukkig was men het vuur 'spoedig meester. Te Wapse, onder die gemeente Die ver (Drente) is een groote boerenwo ning van mej. Barelds in de asch ge legd. Niets kon er gered worden, ook het vee verbrandde, .slechts twee pin ken waren ontvlucht. Vier koeien, twee kalveren, vijf varkens, en de ge- heele inboedel werden een prooi der vlammen. DE AANVARING VAN DE „POLLUX". Betreffende het omver zeilen van den Marker botter in de Zuiderzee wordt nog het volgende gemeld. De „Pollux" was het span. dat aan d'e netten lag, reeds tevoren bezuiden gepasseerd. Na verandering van den koers voer het marine-schip pardoes op den eenen botter in. Volgens ingewonnen berichten door de opvarenden van den anderen bot ter, van wie er een met den geredden kameraad aan boord van het oorlogs schip ging om den beboudene door den geneesheer te laten onderzoeken, was er aan boord van de Pollux" •geien wacht op den bak uitgezet. Het is niet onmogelijk, dat men aan bcbrd van dien bodem te midden van alle bedrijvigheid de visschende bot ters, die niet kond'en wijken geheel uit het oog heeft verloren. Een nauw keurig onderzoek vanwege de bevoeg de autoriteit zal dus moeten uitma ken, waaraan het ongeval te wijten is. De „Pollux" schijnt ook den an deren botter van het span bedreigd te hebben, doch kon nog tijdig van'koers veranderen, zoodat deze gespaard bleef. De opvarenden van den behouden botter gingen uit om, na den gered de aan wal te hebben gebracht, hun netten en het lijk van den verdron ken kameraad te zoeken. GESTRAND. Donderdagnacht strandde voor Nes op Ameland een visscherspink, mast en tuig verloren hebbende. In den morgen is het volk (4 man) aoor de reddingboot van Nes afgehaald en behouden aan wal gebracht. Ook de inhoud is zooveel mogelijk geborgen een deel der vïsch verkocht. Het schip zakt reeds weg in 't zand. OPLICHTERS. Te Gouda zijn aangehouden een „heer" en eene „dame" di'e, zonder het te kunnen (betalen-, in een der eerste hotels logeerden en 't zich aan niets lieten ontbreken. Bovendien haalde de „dame" iop naam van een ingezetene eenige gouden ringen oip zicht, welke zij in de ibank van ieeuing beleende. Tiet edele paar, dat in tal van plaat sen hetzelfde spelletje uithaalde, ts naar het huis van bewaring te Rot terdam 'Overgebracht. AANGEHOUDEN. Door twee rechercheurs werd Vrij dag namiddag in een hcvbel te Rotter dam aangehouden' P. A. Kimmel, 35 jaar, tandarts te Keulen, die door de Rechtbank te Roermond was veroor deeld tot 10 dagen hechtenis, wegens het opzetetlijk dragen van een onder- isoheidingsteeken behoorende tot een ambt, dat hij niet bekleedde. Ilij is ter beschikking van de justitie naar het parket aan. den Noondstogel over gebracht. HET NATIONAAL ARBEIDS SECRETARIAAT. In „Het Volk" wordt het „Nationaal Arbeidssecretariaat" beschuldigd ruim 900 te hebben verduisterd;, di e in 1904 waren bijeengebracht ten bate van de stakers aan de glasfabrieken te Sobie- Het blad veronderstelt, dat de heer Van Erke! er zich zelf zijn salaris me de betaald heeft, doch eischt, dat de larbeiders, die die verduisterde 900 van hun zuurverdiende oenten voor de strijdende glasblazers hebben op gebracht, moeten weten' wat er mee gebeurd iel EEN PENSIOENQUAESTIE. Gepensionneerden, die tot burger lijk ambtenaar worden aangesteld en van wie de som van traktement en pensioen 'meer dan ƒ1000 bedraagt, wordjen volgens de wet op hun pen sioen gekort. Nu bepaalde de Minis ter, dat deze bepaling in liet vervolg ook op de onderwijzers van toepas sing zou zijn, hoewel daarover in die wet geen woord gerept is 'en de on derwijzers ook niet tot de burgerlij ke ambtenaren belmoren. Een van de slachtoffers van deze nieuwe inter pretatie is de heer G. Zaanen te Rot terdam. De Bond van Ned. Onderwij zers niiengde zich in deze zaak en de Staat, der Nederlanden werd gedag- vaaird. Door den kantonrechter te 's-Gravenhage is nu vonnis gewezen, waarbij de heer Zaanen wend in 't 1 gelijk gesteld. („Bode") Mr. VON BAUMHAUER. Een ambtenaar naar het hart van de persmannen was do onlangs over leden officier van justitie bij de Rechtbank te Amsterdam, mr. Von Baumhauer. In de diagen toen hot proces Lefèvre de MontignyDe Geer in vollen gang wals, liep eien gerucht ovler een zeer belangrijk nieuwtje. Dat hoort een verslaggever en hij wil er het zijne van hebben. Maar waar en bij wien Het is half één in den nacht. Dan leun je toch niemand meer opklop pen geen der rechters en de advoca ten. niet en d'en substituut-officier nietof wacht, d;e officier van jus titie, mr. Baumhauer Die was nog zo.o kwaad nietEn al bromde en vloekte die, misschien gaf hij het bericht toch, en dan was hij morgein zijn lcwad'e bui al weer ver geten. Do verslaggever naar het woonhuis van d'en officier van ju/stitie. Natuur lijk alles van boven tot ondier don ker; alles in diepe rust. Bellen d'an maar, bellen-, niet te bard, maar tel kens weer. Tot er boven -een raam. openginghet hoofd van -een dienstbode Wie daar? Is meneer Baumhauer thuis, meisje Die slaapt al lang, meneer, wilt ii morgen maar terugkomen? Maar ik moet mieneer dadelijk spreken, om een dringende zaak Heulsch. meneer, het kan- nii-et Zeg mieneer maar, dat hiet drin gend is. En eenn'ge oogenblikken later klinkt de bekende stem van den officier, die alles behalve aangename dingen' zegt, en al mopperend de trap aisukkelt naai- de huisdeur. Daar nadert de verschijning in ka merjapon die dour gaal open'. Wat is dat nou, midden in dien nacht; waar word ik nou wakker voor gemaakt? Meneer Von Baumhauer, neemt u me niet kwalijk, dat ik u in uw slaap gestoord heb. Maar ik zou zoo heel gaarne dringend inlichtingen hebben. Ik ben die verslaggever van dat en dat blad Daar verheldert het uiterlijk van den officier; zijn brorntrêk, die hem trouwens zeer ongewoon staat, trekt weg, en zijn eerste opmerking is nu Arme kereL Wat 'n baantje toch. voor jullie. Dat doe je waarachtig ook niet voor je pleizier. Maar kom binnen En over eigen ongerief -sprak hij niet eens meer. Dit meldt de Amsterdaansche cor respondent der „Leeuwaa-der Cou rant", die eeni-ge waardeierende woor den aan den- overledene wijdt. PONGOH, DE EENIGE INLANDER RIDDER MILITAIRE WIL LEMSORDE 3e KLASSE. Nadiat er de aandacht op gevestigd wae, d-at de onlangs tot ridder derde klasse in de Militaire Willemsorde bevorderde Amboineescbe sergeant Jesajus Pongoh -als zoodanig een uni cum in het leger iS', gewerd de „N. R. Ct." het verzoek, of zij ook kon mededeelen, hoe hij die hooge onder scheiding Verworven had. Gaarne gaat het blad daartoe over, voor zoover de gegevens ter zijner beschikking zijn. ALs rowoon soldaat Werd Pongoh, algemeen stamboek nummer 56429, bij Koninklijk besluit van 30 September 1903, no, 56, benoemd tot ridder Mili taire Willem,sonde vüerdle klasse. Hij had' zich bij de krijgsverrich tingen in At joh en Onderhoorigheden gedurende hot 2e semester van 1902 meermalen onderscheiden en meer bepaald op 24 Juli, bij d'e inname van Koet.a Ba.ba. Seniko (landschap Seu- naigan)toien werd onder krachtig vuur van de overzijde, een ravijn overgetrokken, om do vijandelijke stelling te bereiken. Bij deze stelling gekomen, klom Pongoh over de drie dubbele omheining' van bamboe, waar van de tusschenruimten met doorn- bamboe aangevuld waren, en drong bij, met den Ambotoeescben mare chaussee TaJurim-a, het eerst in de benting. Met grooten moed nam hij daarna deel aan het korte maar bloe dige handgemeen, tegen, de ongeveer 30 mian sterke bende, die ten slotte do versterking, met een verlies van 16 dooden, in onze handen liet. Daarna werd Pongoh bij gouverne mentsbesluit van 10 April 1905 no. 1, eervol vermeld voor zijne verrichtin gen gedurende den tocht in de Gajoe- en Alaslanden van Februari tot Juli 1904. Hij had zich toen vooral op .'8 Maart onderscheiden, bij de bestor ming van de heuvedbenting Gerooe- jang, waarbij bij een bijzonder krachtig aandeel nam aan het oprui- men der hindernissen, die onze troe pen o-n-der het vuur van den vijand het voortgaan moesten beletten na dat hij tot bij de borstwering geko men was, beijverde hij zich vervol gens de daarin aangebrachte schiet- kokeris stuik te schieten, klom daarna tegen- de laatste versperringen en te gen den wal op, vanwaar het vuur op de zeer fanatieke verdedigers gericht werd, terwijl hij eindelijk tot de eer sten behoorde, die de versterking binnendrongen. Pongoh had dus reeds een gewtes- tigden naam; toen hij ito 1905 aan gewezen werd om met de marechaus see naar Gelebeis te gaan. Bij de vele krijgsverrichtingen, waaraan hij bier deelgenomen heeft, was hij, om zoo te zeggen, het bezielend element in zijn brigade en wiet hij daarin steeds een goeden geest te onderhouden ook na groote vermoeienissen. Is dit voor een eenvoudig infante- ;rist 1ste klasse reeds een uitstekende eigenschap, hij onderscheidde zich ook hier weer door bepaalde, afzon derlijk to vermelden' feiten.. Bij een patrouillegevecht op dear 5den Januari 1906, bij kampong Sa- wieto, werd de compagnlels-comiman- dant dood'elijk gewondterwijl in de hitte van den strijd ieder het met «zichzelf druk genoeg had, bleef Pon goh alleen,' aan de zijde van zijn ge vallen commandant en behoedde d'e- z-en voor verder letsel, door -eiendge aanvallers neer te slaan. D'en' 5deo Maart werd een moeilijke strijd gevoerd om de versterkte kam pong Pabesaran. Pongoh, den 27en Februari tot korporaal bevorderd, was weer vooraan en de eerste, die op het nog door den vijand bezette front i'n de kampong drong, waarbij ito het handgemeen twee vijanden neer velde, zóó den weg wijzend, dia tot de vermeestering gèvoerd helft. Vóór dat, ter belooming van dit ge- dfrag, het koninklijk besluit van 28 Maart jl. hem tot ridder derde klasse benoemde, was hij den 7den Augus tus 1906 aangesteld tot sergeant. Wij hebben de feitenreeks gegeven zondier onze phnnitasie vrij tepel te la ten ter nadere illustratie, miaar wij wallen toch. niet eindigen1 zonder ou zo bewondering uitgesproken te heb ben voor de kranige wijze, waarop deze eenvoudige kri jgsman telkens weer uiting geeft aan. een zeldzame mate van onverschrokkenheid. De „N. R. Ct." vervolgt Wij brengen bierbij volledigheids halve nog in herinnering, dat aan de Militaire Willemsorde voor de mali- tairen beneden den rang van1 officie- ren een riddersoldij voor hun geheel leven verbonden is, volgens den graad - bekleed op het oogenblik, dat de be trokkene zich de ridderorde waardig heeft gemaakt. Hoog is die ridder- soldij niet. Voor een ridder 4de klasse zooais Pongoh, die toen soldaat was, bedroeg zij 65 gulden in het jaar, voor een korporaal 80 gulden, daar bij bij de laatst vermelde daad dezen graad had en als ridder der 3e ldasso het dubbele geniet, zal hij dus recht hebben op 160 gulden: In die toland- sch'e maatschappij is dit geen onaar dige toelage; maar als belooning hors ligne is het toch niet erg royaalEen herziening den- riddorsoldijen is dan cok, .naar men weet, reedis sedert eenigen tijd in voorbereiding. DRUKTE OP DE MINISTERIES De Avp. verzekert, diat er nog nooit zoo hard gewerkt is op de verschillen de ministeries, als to de laatste diagen. „De oorzaak van deze buitengewo ne bedrijvigheid' en werklust is te vin den in een ondier van de ministens (of (Zie dien allen hebben Uitgevaardigd weet het. blad niet zeker, maar van eenigen is 't bekend), dat hun geregeld üijisten moesten wonden overgelegd van die stukken welke nog niet zijn af gedaan. Eerstdaags nu moet dat voor de eerste maal gebeuren, en de amb tenaren, die natuurlijk niets gesteld zijn op een' uitbrander van' aillerhöoh- ste Stelle, wanneer ze zich. niet vol doende kunnen verantwoorden over 't tolet afzijn van hun werk, zetten er nu een vaart .achter, zoioals nog nooit is gezien. „Er wordlt gemompeld, dat deae or der verband houdt met de quaestie van de vermeerdering der bureau- uren tot 8. „Doch, werd' verzekerd, blijft 'i zoo doorgaan ruet het werken; dan zal niet •alleen blijken, dat die laugetre ar beidstijd onmoedig ite, dioclh tevens dat 'het amibtemaarskorps eigenlijk te groot is. Het andere redmiddel, aan de hand gedaan om den achterstand op te ruimen; en te zorgen, dat er vlug ger weird gewerkt, ni. uitbreiding van personeel, behoeft dus evenmin te worden toegepast. Integendeel, men zou eens een .poosje kunnen waöhten niet het aanstellen van ambtenaren." „DE VEREIENIGiDE TUINBOUWERS'. In Krasnapolsky te Amsterdam werd de algemeene vergadering ge houden van de Coöperatieve Vereeni ging „De Vereenigde Tuinbouwers". Het afgeJoopen boekjaar wijist op Hinken vooruitgang. Het ledental •steeg van 262 tot 295. ©e ontvangsten bedroegen 6539.43^ die uitgaven 6526.30, zoo dat een winst wel te boeken van f 13.13J. Die omzet van fruit en groenten be droeg f 46.684.39, tegenover f 41,812.38 in 1905. Tot leiden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Uitenthuis te Kwodijk (vacature J. de Leeuw); M. Alderden Czn., te Aalsmeer (vacature •J. Oor); W. van der Zwei te Roelof- arendsveen; tot commissaris, ter voor- z'ening in de vacature-W. de Dunne, benoemde de vergadering den heer Jacob Maarse G®n., te Aalsmeer. EEN BRUTALE INBREKER. Voor het Haagscbe gerechtshof werd Donderdag behandeld de zaak van A. L. C. W.. los workmian te 's-Gra venhage, door de rechtbank aldaar veroordeeld' tot twee jaar gevange nisstraf, wegens diefstal van 18 zil veren dameshorloges, die hij had bemachtigd door oen spiegelruit van een winkel in de Weste Wagenstraat stxik te slaan'. Bij zijn arrestatie bloedde d'e hand van beklaagde, doch dit werd door hem verklaard door een vechtpartij te zijn veroorzaakt. Intusschen ver klaarde d'e agent, die beklaagde had gearresteerd na een slag (het brieken der ruit) te hebben gehooid, dat hij niets van een vechtpartij had bemerkt terwijl hij dien beklaagde reeds vroe ger had nagegaan. De horloges waren in een straat op korten afstand van dear winkel gevonden. Vermoedelijk zou beklaagde ze dus hebben wegge worpen. Een getuige had' beklaagde trou wens eenigen tijd in do onmiddellijke nabijheid van den winkel, in een aangrenzende steeg zien heen onweer' 1 ooipen, wat beklaagde echter Ver klaarde nit zijn „verkeerde (gewoon ten", die nachtkroegen to dliie buurt, ie bezoeken. Advocaat-generaal mr. Reiltsima bracht hulde aan de waakzaamheid der in de bewuste buurt suirveillee- rende politieagenten, waardoor vol doende bewijs tegen deizen beklaagde is verkregen. Met het oog op zijn ongunstig verleden' en' de vermetele wijze, waarop de diefstal is gepleegd, achtte advocaiaitgemeraai itotusscben do opgelegde straf te gering, weshal ve hij strafverzwaring vorderde 'tot 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. van Rossom, advocaat te 's-Gravenhags, vroeg een nadere instructie of vrijspraak. Raadsstukken De heer J. J. Groot heeft den Raad voorgesteld: to de definitief vast te stellen concessie onder die te stellen voorwaarden op te nemen d'e bepa ling, dat de concessionaris verplicht is het vrijkomende personeel van de Haard. Tramw. Mij. voor zoover zij dat wenschen, in haar .dienst over te nemen voor zoover daartegen geen on overkoombare bezwaren bestaan we gens lichamelijke ongeschiktheid of dergelijke. (Raadsstuk 141). VOORDRACHT ONDERWIJZER. B. en W. bieden de volgende voor dracht aan ter benoeming van. een on derwijzer aan de 1ste Tussclhiemschiool (vacature R. Haverschmddt). Ie. W. P. van Munster, te Heemste de. Salaris 800. 2e. D. van Vieen, te Zaandam, Sala ris f 625. 3e. P. de Boer, te Zand voort. Sala ris f 625. A amb e,s t e ding. Door den 'architect J. A. Traantoerg is heden aanbesteed Het verbouwen der percaelen Sme- idestraat 37 en 39. Minlste inschrijverJ. J. Derr, te Haarlem, voor 8S45. VRIJZINNIGE SAMENWERKING. Het „Vad." preciseert, diat tusschen do hoofdbesturen van Vrij-Liberalen, Liberale Unie en Vrijz.-Dem. Bond overleg omtrent samenwerking bij de a.s. Statenverkiezingen hangende is. EEN ROEMEENSCHE LEGER ORDER. BOECHAREST, 12 April. ('Reuter;. Het Staatsblad bevat een dagorder van dien koning aain het leger, naar aanleiding van' h:et herstel der orde. De koning dankt van ganscber har te hot leger, en ziet mot lief die en on beperkt vertrouwen .op het leger, dat zich volkomen op de hoogte toonde van zijn taak toto ens wanneer een gevaar 'hot bestaan van ons land be dreigde. HET GESTRANDE SCHIP. LONDEN, 13 April. (Reuter). De Harwichboot „Brtxssels" Ès vlot ge raakt. DE OORLOG-IN MIDDEN-AMERIKA. WASHINGTON, 13 April. (Reuter.) Een telegram uit Managua meldt, dat. Amapala onvoorwaardelijk is overge geven. Generaal Booilla, .president van Honduras, vluchtte aan boord van den Amerikaanscheii kruiser „Chicago". Hem wordt niet toege staan op Centraal-Amertkaanschen bodem aan land te gaan. De comman dant van de „Chicago" regelde die ca pitulatie. STAKING TE BUSSU'M. De staking bij ido firma Jolloma te Bussum is opgeheven. Vijf gezellen zijn ontslagen. Maandag wordt het werk hervat. STAKING TE GOUDA. Vrijdagavond werd te Gouda een manifest verspreid van de uitgestote nen en stakers, waarin die staktogsge- sohiedenis van 't begin der onderhan delingen af wordt uiteengezet en ten slotte dé zedelijke 'en geldelijke steun wordt ingeroepen van het pu bliek. Daar het in dezen' tijd zeer druk I's- to 'it siigarenrnakersvak, en ide fabri kanten. (hun werklieden dus noode kon den missen, zal men het thans eens met machines probeereu. Op de fa briek van den (heer Donker werd reeds een machine in werking gesteld. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den toihoud dezer rubriek stélt de Redactie zich met aansprakelijk. MISHANDELING. Mijnheer d'e Redacteur Met die meeste aandacht heb ik uw stuk gelezen over de mishandeling van Aal. Ik begrijp daaruit, dat U van ware marteling heel weinig weet, want aal, die gevild wordt, i§ er nog gelukkig aan toe, want die wordt eerst den nek of de ruggegraat afgesneden, want anders kan nie mand hem vasthoudien, en dan houdt naar mijn oordeel alle gevoel op. Ik h'eb alle achting voor uWe liefde^ voor vissctoeu, maar als u nu ai rilt voor dat Wetoigje, zal ik u toch eens liet kippeve! op uw lijf jagen met hetgeen ik hier laat volgen. De paling, die gerookt moet wor den., komt zoo springlevend uit liet water, en gaat to een vat, en daar het noodige zout over heen en dan vliegen die dieren van de pijn door elkander als razenidien. Het duurt een' half uur, eer de meeste palingen1 dood zijn als U dat nog niet giezien heeft, raad ik U aan, er nooit naar te gaan kijken, want het i's voor U bepaald niet goed. En weet U hoe lang bot nog leeft, als ze bewerkt is Minstens nog, 2 uur. En blei en brasem en karper Eerst, levend schrappen en dlan de gal er uitzoeken; en dan aan beide zij den een menigte snedendlan eerst krijgt dat beest den tijd om een mar teldood te sterven; diew'öer minstens twee uur duurt, met dieh winter nog- langer. Is dat miiet verschrikkelijk? Te meer omdat die viscb zoo gemakko' lijk door een flinken slag op den kop dadelijk dJood is. In do meeste gevallen wordt dat niet gedaan, dik doe het eiken visch,. want het is in de eerste plaats een groot gemak met het schoonmaken; want hij springt, niet onder je handen wieg, en de voisch voelt er niets van, en dat is hoofdzaak om daarvoor te zorgen. Ik ben zelf vüsschler, en heb er al menigmaal over gesproken, om de- paling voor do rooberij andletrs te be- handelen, maar ik weet er niets an ders op, dlan eerst in warm' water die paling to laten sterven, dan zijn ze tenminste voor dii'e marteling be spaard, maar wie zal dit bet eerst doen, als het niet met geweld' woridlt verboflen, om levende paling te zou ten? U danken die, mijnheer de Redac teur, voor de omamio J. H., vistscber. STATIONSPLEIN. Ondier die ingezonden stukken in uw vorig nummer kloont een schrijven voor van K. over het loopen der .agen ten van' politie in zoanertenue; met. hooge waterlaarzen en' vindt deze te genstelling begrijpelijkerwijlze vreemd Toch meende ik den inzender van het bericht eens te moeten aanraden, een kijkje te nemen op het Stationsplein. (Hij aal1 dan. zeker zijn opinie wijzigen, Want waarlijk daar zijn tegenwoordig hooge waterlaarzen een ware belwjefte. Onbegrijpelijk is het hoe den aanne mers van het hoofdgebouw der stalti- lomsweiken vergunning kan worden verleend: a. tot bet plaatsen van oude stee-, nen van de 'afbraak afkomstig, bulten de schutting op het Stations- plein, terwijl er binnen de schut ting voldoende ruimte is. De gebouwen worden immers p.m. 10 meter terug geplaatst bij den vroegeren toestand;. b. Dat het te 'Ontgraven zand uit de •kelderruimte niet onmiddellijk wordt weggevo'erd; to plaats van dit te depo- neeren buiten de schutting. c. Dat bet water Uit die kelderruiim- j te, zoo maar over de straat wordt ge pompt, in plaats daarin te voorzien, door oen tijdelijk onder 'de bestrating aan te brengen afvoerbuis naar het gemeenteriool. Waarlijk, de bewoners van het Sta tionsplein worden' door de tijdelijke verplaatsing van het Station reeds z<oo getroffen in de bron hunner inkom-, sten, dat deze toestand; di'e kan wor den voorkomen, er niet aan toe'ge-j voegd behoeft te wonden. Heit stoomschip Oriana, gecharterd, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 10 April Gibraltar. Het stoomschip Noondam, van New- York naar Rotterdam', passeer die 12 April n.m. 1 u. 15 m. Lizard. Het stoomschip Koning Willem IH, van Java naar Amsterdam, passeerde 12 April Kaap Carvoeiro, ITet stoomschip Floras, van Amster dam naar Java., vertrok 12 April van Suez. Het stoomschip Zaauland, van Am sterdam naar Buenos Ayrets, arriveer de 12 April te Coruuna.' Het stoomschip Potsdam arriveer de 11 April n.rn. van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 12 April v.m. 9 u. 55 min. Scilly. BEVALLEN: 12 April: IL J. Bólt—Baatem, t. 10 C. A. BosseLantaito z.; 12 E. i. Lacefc Ego z; M. StoffelsKoning a. G. Vel- Itoiga—Wijimia d. H. M. Quax-Comet cL OVERLEDEN: 11 April. W. Brouwer, 22 jaar, Rioos- veüldskriaat; N. J. Arendsen 20 jaar, Donkere 'Spaamie, G. C., 20 maanden, dochter van K. S. Janssen; Kl.aren- beekstraat. SCHOTEN. Bevallen M. J. P. SchoutenVars Oplooi, d. E. M. A. AschlreimSté- p'aan, z.M. BokKlok, z.L. van Leeuwen—=Knol, d.M. J. van Til— Ter Smitten, z. Overleden A. Jansen, 14 j. G. Ben jamin, 2 weken H. L. M. de Goede, 2 jaar. OndertrouwdJ. van Bark én E. de Jong. BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD: H. Rosier en H. Letttoga. GETROUWD: J. J. van Schil© en M. E. Bos; P. J. van Schooien en M. A. Verzijlberg; J. Th. Verzijlberg en F. H. van Schootem BEVALLEN: M. A. Koelcmeij—Hol, d.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2