Verschijnt dags!$a, behalve ep Zon- en Feestclïgtrï: NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. BEURSBERICHT KERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON ÏOM MILLIOENEN 24e Jaargang. No. 7309 DONDERDAG 25 APRIL 1907 AARLEM'S DAGBLAD 1.20 ABONNEMENTEN PER DR3E MAANDEN! Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom t gemeente)„1.30 Franco per post door NederlandM 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. VAN Haarlem, 23 April 1907. Staatsfondsen bleven lieden bij be ukte affaine onveranderd, ook voor ederl. Staatsschuld in weerwil van vefrdere verlaging .van het bank- isconto tot 3 wélke zich trouwens iet weerspiegelde in den prolonga- ekoers, deze was integendeel weder Is hooger, ofschoon gield tot den jeers tamelijk ruiiim. ter marlot was. Het animo voor lokale iwaaibdJen over 'het algemeen niet-groot bij flïigszins verdeelde stemming. Han- el Mij. was hij opening tot voriigen ot'koers aangeboden, liep daarna terug, doch sloot met 11/2 her- el. Tabaksaand. konden die vastere emrning handh aven en sloten mee- ndeels nog iets hooger, vooral voor êli Cult, en Lamgkat tabak bleef ta- leliik veel vraag bestaan. In petrol. A and. ging zoo goed als iets om Moeara Enim gold zonder jnigen grond iets lager, terwijl Ko- - inklijke geheel onveranderd waren - odanks de aanneming van het re constructie voorstel, waaraan trou- ens wel mem and getwijfeld zal ebben. Mijuaand. waren wat lager aaaxge- oden wat betreft de Indische soor- m, alleen Soeimalata kon zich ten eelie van het gisteren geleden ver- herstellen. Great Co'bars waren hooger met vraag voor Londen n liepen nabeurs verder op tot 281/2 ipen de koers weder hooger fkwam in verband met geruchten an de a. s. aankondiging van een nterim dividend r an 15 a 20 I De markt in Kimberley West was eden minder geagiteerd en de rondioon scheen ons wel iets vas- er toe, de koers bleef ca. 118 Ofschoon ook gisteren de omzetten tan de New-Yorksche beurs betrekke- ijk gering bleven, bestónd er over't ilgemeen meerdere kooplust, welke icii speciaal in de zwaardere aan- eelsoorten ontwikkelde. De voortdu- end ruime geldmarkt en de meer juusfclge -berichten betreffende de reersgesteidhe'd en de landibouwsta- en droegen voor een deel tot de bet ere stemming bij al was de koersver- löffing van gisteren wel hoofdzake- ijk het gevolg van contramine-dek- ihg en manipulatie door professio- p ps. Het publiek logt na de debacle ;n e afgeloopen maand een zeer gere- en-eerde houding aan den dag, on och de lage geldmarkt, noch do be- redigencfo berichten omtrent de eco- omLsche toestand in de Vereenigde I taten kunnen het bewegen zich bij de I larkt te interesseeren. Het is dan ok waarschijnlijk, dat eon geruime jd zal verloopen alvorens de gele- d jan verliezen vergeten zijn en hef ertr ouwen, dat niet alleen- in Am-eri- a maar ook in Europa ernstig ge- chokt is, za-1 zijn weergekeerd. B Wat nu het verloop der markt van iste-ren betreft, was zulks wij opge- fiekt, speciaal voor I-Iaimiman-waav- en bestond een goedo tendlemz op het ericht, d!at -die Interstate Commission oorloopig besloten heeft geen verdere ictie tegen den heer Harriman to ne tten. In sympathie waren ook deove- igo zwaardere aarudeelso orten beter estemd en niet onbelangrijk hooger. Canadians verbeterden eveneens niet tegenstaande de berichten van eene dreigende werkstaking bij deze -Maat schappij, w-elke evenwel overdreven schijnen te zijn. De stemming in New-York Schijnt op het oogenblik meer ten gunste van de betere en dividend betalende aan- deelen te zijn, waardoor de lichtere soorten veronachtzaamd blijven. Van industrieel© waarden basto-nd or goedie vraag voor AmaJg.. terwijl cok Steels een betere houding aan den dag legden. Het slot was valst, en op do hoogste koersen van den dag. De Londensebe koeilsen beantwoord den niet geheel aan de New-Yorksche verbetering, -en ook hier bestond in de meeste hoeken aanbod voor winist- neminig, waardoor de koeteen onder pariteit bleven. Betrekkelijk vast wa-' ren Kans. City South-, shames op de publicatie «onier ci-roulaire van de fir ma Kiean yarn -Cortlandt Co., te New-Yonk, waarin zeer gunstige me- dedeieLingen voorkomen omtrent den tegenwobrdalgen toestand en de voor uitzichten der Maatschappij, welke het in menig opzicht wint van het meerendeel der Zuidelijke lijnen. Da pref. shares liepen op 611/2 we der terug tot 61, terwijl daarentegen de Commons 257/8 na 251/3 bleven. Geld 6 pet. Zoo licht men de vrienden voor! Uit Zwolle wordt ons een exemplaar ge-zonden van het nummer van 15 April v.an het orgaan der Vereenigi-ng tot vereenvoudiging van oruze iscbrijf- taal-. We roken al een hatelijkheid. De he oren van de Vereenvoudigde kun nen eenmaal geen critiek verdragen zonder op te vlammen en onze hoofd redacteur had de stoutigheid gehad rr.et Dr. Schepers van meening te verschillenEn jawel, op pagina 62, daar had je het. Onze hoofdredacteur had, in weerwil van een verzoek van Dr. S., diens stuk omgespeld en .voorzien van een naschrift, waaruit ten duidelik-ste de onbevoegdheid van deze journalist bleek". Men zou nu denken, dat de redactie dat naschrift zou laten volgen, om toch vooral duidelijk die onbevoegd heid te doen uitkomen. Weineen, waarom De kud&e gelooft het zoo ook wed. Wie on|s bestrijdt is onbe voegd. Klaar. Jia toch, die 'slotzin wordt afge drukt. ,,in het belang vooral van do schooljeugd schijnt mij het drijven naar deze nieuwigheid zeer bedenke lijk." Dat hoorsn de heeren van de Ver eenvoudigde niet graag. Maar daar om is het niet minder waar. De redactie maakt er zich dan ook maar van af met. te zeggen, dat die «lotzin „tekenend" is en betitelt ove rigens onze bestrijding met „klein geestig". Gemakkelijker kon het niet. VERKEER-SBELBMMERING. Vioor den Boegen Raad werd' gepleit door jihr. mr. F W. van Stymm, ad vocaat te Haarlem, in de zaak van G. 'S.landbouwer te Heemskerk, door do reefhithanfc te Baarllem', wauiheen zijn zaak door don- H-oogen R-aad was verwezen, veroordeeld tot 3 boete- of 1 dag hechtenis wegens fret belemme ren van het verkeer over een voor het openbaar verkeer openstaand voetpad dn de provincie Noordlholland, het „Schoolpad,' onder Heemskerk, door daarin palen te slaan, te graven en takken er tusschen aan te brengen. -De volgende oassatiemliddelen wer den door pleiter onitiwilkkMlo. schen ding, immers verkeerde toepassing van do artikelen 216 van het Wetboek van Strafvordering, 121 der Grondwet en 11 der Wet 'houdende Algemeene 'bepalingen der Wetgeving van het Ko ningrijk, in verband met de artikelen 1, 24 en 25 van het Provinciaal Regle ment op de wegen in 'Noor-dhollanid door den requirant te veroordeelen, niettegenstaande het. feit niet straf baar is; 2o. schending, immers ver keerde toepassing van d-e a-rtt. 211, 221 en 223 van. het Wetboek van Strafvor dering en de airtlt. .1, 24 en 25 van het Provinciaal- R-egüeimienit -op die wegen in NoomdlhloMiand door de bestemming tot openbaar voetpad ais bewezen aan te nemen-, niet op grond van een daad van de daartoe gerechtigden, waarbij zoodanige bestemming aan het pad zou zijn gegeven, doch op grond van den feitelijken toestand. 3o. schending, immers verkeerde toepassing van artikel 398 van het Wetboek van Strafvordering, door tot het construeeren van het bewijs te ge bruiken de verklaringen der getuigen a. omtrent den eigendom van den on dergrond van het pad bij verschillen de eigenaren; b. omtrent -het tijdstip waarop de recfurramt eigenaar is ge worden. Pleiter concludeerde tot ontslag van redlitsvecnvoilgiing. lOomcuisle O. M. 6 Mei. Vervolgens werd behandeld een ge heel analoge zaak van AiLdert K.. -tuin der te Heemskerk, waarin dezelfde oassatiemliddelen waren voorgesteld. Ht gold hier echter niet het „School pad", maar het ,,-Marquéttepad Plei ter refereerde zich aan zijn pleidooi in de vorige zaak. Oonousie O. M. 6 Mei. „CRESCENDO". De bewering dat „Crescendo" 's Con cert vain Maandagavond niet gloed, en zelfs zeer goed geslaagd is, zou zeker een grove onwaarheid zijn. Maar toch mag ik hier niet bijvoe gen, dat deze uitvoering mij persoon lijk bijzonder belang 'heeft ingeboe zemd. De reden -daarvan zal wel lig gen in de omstandigheid, dat ik alle dezen avond voorgedragen toonwer ken al zoo ontelbare malen bij man nenkoor-wedstrijden heb -moeten aan- hooren, en dat wel met meer aan dacht dan deze composities in door snee als kunstwerken verdienen. Maar dit kan natuurlijk voor mij geen reden zijn om niet gaarne en naar billijkheid te 'verklaren, da.t er doorloopend zeer goed, soms uitne mend is gezongen. De klank van het koor is frisch, beschaafd en wel ge er eivredigd, hoewel de eerste tenoren nog wel wat aanvulling zouden kun nen velen. Er werd door de zangers groote ijver aan den dag gelegd en nauwlettende zorg o:m aan de bedoe lingen van den directeur den heer Otto W. de Nobel te gemoet te ko men. Overigens geeft het koorpiro- granuma, bestaande uit Omhoog en Zondag op h'et Meer van H-einze, Les Martyrs auxArè- n e s van De Rillé en Sur les Rem- parts van Saintis, geen aanleiding tot. meer gedétailleerdie bespreking. Solisten waren mej. Francisca Bak- ker (alt) van hier en de heer H. van Brummelen (bariton) van Amsterdam. De eerste zong met m-ooie stem en technisch af, maar zonder veel gloed een aria van Handel en liederen van Cath. v. Rennes, Willem An- driessen, C. II. Coster, Eugen Hi-1- dach en Joseph Gierl. De heer Van Brummelen, die van zijn goed geluid nog mep partij moet leeren trekken, maar niet misdeeld is van talent van voordragen, gaftwee ballades van Löwe en eenige liederen van Pij zei. Cath. v. Rennes en Zweers. De zaal was zeer goed bezet en koor zoowel als solisten, welke laatsten door den iheer Willem An- driessen uitmuntend wenden bege leid vonden bij de hoorders een sympathie, die zich herlha-alidalijlk in de warmste bijvalsbetuigingen uitte. PHILIP LOOTS. BLOEMEND AAL. Nog eens de brand in den Aerden- hout Wij hebben van den commandant der Bloemendaalsche brandweer de volgende inlichtingen ontvangen Naar aanleiding van de in Uw veel gelezen blad van den 22sten j.l. voor komende inlichtingen, door U ontvan gen van omwonenden van het too- neel van den brand in den Aerden- hout van den 18den April, wilde ook ik g-aarno U even vertellen1, wat ik van de affaire weet. Op dien voorgrond zij gefctelcl, dat in dear- Aendenhout volstrekt geen br aaidhlnschmi ddiel en voorhanden zijn, behiaive 8 Minimax-upparaten op een wagentje in een vertrekje aan- den Schulpweg, naast de woning van den veldwachter. Die dingen zijn heel bruikbaar, mits -in bet perceel, waar brand uitbreekt, voor het grijpen hangende, anders hecht ik er totaal geen waarde aan, dus goedbeschouwd as er niets. Maar daarvoor ben ik niet verantwoordelijk. Donderdagavond circa half 8 werd ik opgebeld, er was brand aan den Doodweg. Ik spring op mijn kar en rijdt met eenigen spoed van mijn wo ning aan de Kleverlaan naar den po- ldiepost, alwaar de inspecteur van po litie mij vertelt, dat de brand woedt aan de Drakenlaan, en dat de heer D. E. L. van dien Arend water voor do spuit weet te vinden. ïk -terug naar den di-oMstbijzijnden vrachtrijder, het beste paard voorge spannen, rechts en links brandweer- gasten bijeen verzameld, de spuiten opgeladen en precies 8 uur reed ik met 370 Meter 'slang naar den Aerden- hout. Om 5 minuten voor half negen was ik daar, liet den boel uitleggen, geholpen door den heer v. d. Arend vcomoemd, en kwam tot de conclusie nog ruirn 100 M. slang te wednig te hebben. De wagen in vliegenden ren naar Bloemer.daal terug, daar 150 M. slang gehaald en te kwart voor negen kon geregeld water worden gegeven. Dat water was geen kub. M. per mi nuut, -doch voldoende voor hetgeen nog te bluSschen viel en zoo is er doorgewerkt tot 3 uur 's nachts onge veer. Dat -de villa zou -afbranden was een heel natuurlijke zaak, daar behoeft niemand, die verder denkt dan- de neus lang is, aan te twijfelen-, -doch ik heb gedaan wat ik kon. En nu uwe inlichtingen volgende, ten le ditGa naar het brandspuit huisje in den Aerd-enhout en over tuig U, dat daar geen grendel Is stuk geslagen, kom op Overveen en Inspecteer de koppelingen der slan gen, niet eene zal U er vinden, waar aan iets mankeert of gemankeerd 'heeft op ééne na. Doch dié is in den Aerden'hout m-et geweld stukgeruk-t, getuige alweer de heer K, d. Arend voornoemd en de inspecteur van po litie, nog wel een dubbel gewapende gummi slang, doch die is gerepa reerd door J. H. Bonarius, van den Zijl weg. met gereedschap uit den tascli van zijn motorfiets. Door dat stuktrekken is ook een koperen kop peling tot afsluiten van den water bak verloren gegaan en niet terugge vonden, zoodat de doorlaat van den vaarschroef door een der jongehee- ren Macdonald door een prop moest worden gestopt. De dader van die domme of baldadige vernieling ligt op bet kerkhof. Brandputten in den Aelrdenhout bestaan niet, van e|en verzanden brandput kan dus geen sprake zijn. Het Gemeentebestuur heeft het vorige jaar een proefboring doen ma ken om de mogelijkheid van brand putten maken, na -te gaan, doch de waterstand blijft ruim 3 m. onder den straatspiegaL En wat den niet-geüniformden poli tieman aangaat, had de man feitelijk geen gelijk Is het niet toevallig, dat juist na -afloop van den kijkdag van een te koop gesteld perceel het geheel in zeer korten tijd in lichte laaie staat? Is het- niet toevallig, dat ver leden jaar juist als een onvveer-eeni- ge uren woedt een andeT eveneens onbewoond perceel in een minimum van tijd verteerd is? Doc-h die niet- geüni-formde kon aan d-e Drakenlaan geposteerd zijnde vioor afzetten van liet terrein, niet weten wait in het boscli achter de vlammen werd af gespeeld. En het publiek Behalve de heeren v. d. Arend en Macdonald, die zich uitstekend hebben geweerd, heeft nie mand getracht een hand uit te slaan, had ik in Overveen geen mannen ge- requireerd, d-an had ik de handen ge rust in den zak kunnen hoxiden. En het eind van het lied Brand putten maken goede brandputten kosten minstens ƒ30.000, de water leiding doorleggen, mits toestemming wordt, verleend voor passeeren van de gronden van Elswout, ƒ50.000, en wie -kunnen dat voor het grootste deel betalen De inwoners van Bloemien- daal, het oude Overveen en Vogelen zang, wiant Aerdenhout, Bentveld en Koeduin huisvesten geen 100 belas tingbetalers. Doch dat is de zaak van het Gemeentebestuur. HAARLEMMERMEER. Vergadering van dén Raad der ge meente Haarlemmermeer op Donder dag 25 April 1907, voormiddags half el1 ten Raacthuize. Te behandelen onderwerpen: 1. -Ingekomen stukken en mededee- l-i-ngen. 2. Aanbieding van het verslag dier gemeente en het verslag omtrent het armwezen, oiv-er 1906. 3. Voorstel' tot wijiziging der bffgroo- timg -Buig. Armbestuur en tot toeken ning van yeahoogde subsidie aan dat armbestuur over 1906. 4. Adres ;van Id'e -Commissie voor de -avonld-vakteekemsdho'ol te Halfweg, om eene jaarlijksohe subsidie ad 50. 5. Adres van dén Ned. 'Stenografen- bond te Amsterdam, om subsi-die voor het opmaken van een stenografisch verslag. 6. Verzoek van mej. B. A C. Hiss-i-nk ocm ontslag als onderwijzeres aan school no. 5 te Nieuw-Vennep. 7. Aisvoren van H. A. J. Werdem-an als onderwijzer laan school no. 10. 8. 'Benoeming van een onderwijzeres aan school no. 5, vacature mej. Jon gens. 9. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 5 wegens het uitbrei den van het personeel. 10. Vaststelling bestek verbouw kap van de hoofdonderwijzerswondng van school no. 4. 11. Benoeming van een lid van de commissie vaar de gemeentewerken- 12. Benloean/ing stembureaux. 13. Jaarwedde gemeente-ontvanger. 14. Telaphoonizaken. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Tegen half twee werd het Dinsdag middag in den omtrek van 't Palels druk van hooggeplaatste militairen, die ter audientile togen bij de Ko ningin. Praal van wuivende vederbossen, kleurige sjerpen, gouden kragen, rin kelende sporen, schitterende vang snoeren en kwasten lokten weer hon derden kijkers. De Koningin ontving de heeren of ficieren in de Troonzaal. H. M. was gekleed in een japon van zware at laszijde van zachte invoorkleur, met tusschenzetsels van echte kant. De Prins was in admiraalsuniform.- Algemeen viel -het den -talrijke bezoe kers -dier audiëntie op, dat het Vor stelijk Echtpaar er zoo uitstekenduit- ziet. De Koningin trok aller aan dacht en wekte aller blijdschap door haar blozende kleur en hare merk bare opgewektheid. Te viier uur des middags verleende II. M. audiëntie aan civiele autoritei ten. te iveten de consuls der vreemde mogendheden, Commissarissen in de verschillende provinciën, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burgemeesters en Raadsleden van verschil lende gem eenten. Heden, Woensdag, verleende II. M. te 10 uur opnieuw aan civiele autori teiten audiëntie en later aan commis si ën en delegaties. Te 4.30 reden de Koningin en de Prins uit, om een bezoek te brengen aan do tentoonstelling in „Art: ét Amieitiae". Te 5.30 ongeveer keerde het- Vorstelijk Echtpaar op het Pa- deis terug. Terzelfder tijd ongeveer arriveerde H. M. de Koningin-Moeder aan het Centraal Station. Deze zal Donder dag -te 10 1/4 uur uitrijden om „Arti" en het Kinderziekenhuis te bezoeken, er- Vrijdagochtend zal de Koningin- Moeder een bezoek brengen aan heti Maagdenhuis op het Spui en liet Be- stedelingeiiliuis. De aerow-acht ten paleize werd hé den betrokken door een detachement van het 7e reg. inf., onder comman do van d«n kapitein Roel-ofs aan wien zijn toegevoegd de le-luit. Tromp erf Fruyt van Hertog. De stafmuziek liet zich weder hoe ren op den Dam van 4.30 tot 5.30. (Naar h|et Duitsch van Balduin Mollhausen). 40) Alleen om mij zelf svvilie is zoo Lets at buitengesloten. Boven-rlten zijn ir 'honderd anderen, die mij tegen Jen billijke rente Willen helpen, als k het over -mij kan krijgen hen met öijn omstandigheden bekend te maken. Heidenreich trok de wenkbrauwen op. Brackenfeld sloot sidderend van woede -het étui, stak het in zijnborst- sak en stond op. Heidenreich twijfel-de geen oogen- blik of hij meende 'het ernstig, want bij had de eerste schrede naar de deur nog niet gedaan, toen hij hem terughield met de woorden Wat ik geen ander zou toestaan, dat waag ik trots alle gevaar voor een ouden klant. Dustweeduizend, thalers, waarvan direct uit te beta len een duizend zeven honderd. En de rest zei Brackenfeld wild. Mijn-heer vergeet de rente. Driehonderd thalers op twee maanden Wat moet dat beteekenen? Tweeduizend, of er komt nieis van. Als de zaak binnen vijf minuten niet tot stand as gekomen, dan mag je mij de deur van je rooyerhol openen. Go-ed, goed, stemde b:: eindelijk toe uit vertrouwen op uw eerlijk heid zult ge de goheele som krijgen, want ik heb achting voor u, ja zjelfs groote toegenegenheid en het zou mij een genioegen .zijn u voor den ondeir- igamg te bewaren. Brackenfeld lachte spottend, -maar ging toch week zitten, terwijl hij op merkte Uw toegenegenheid gaat even ver als uw kans op woekerwinst. En achting? Ja, achting voor mijn moei lijke omstandigheden, waardoor jij w at verdienen leunt. En nu vooruit. Heidenueich haalde een formulier te voorschijn met een hoofd, waarop zijn naam. Een paar regels schreef hij daaro-ptoen overhandigde hij Brackenfeld liet ingevulde schuldbe wijs met de pen. Hier staattweeduizend vier honderd, zei deze, na er een blik op geworpen te hebben- Juist, mijnheer. Tweeduizend ge leend geld en vierhonderd als rente in drie en niet in twee maanden. Al gruwde Brackenfeld ook van de praktijken van dien schaam-teloozen woekeraar, toch begreep hij, dat ver dere voorsteUen niets zouden baten. Daarbij klemde hij zich vast aan de hoop het pand nog vóór den bepaal den termijn in te lossen. Hij streed nog een laatsten korten strijd, zichtbaar aan zijn gloeiend hoofd, toen was 'hij bereid zijn ziel aan den duivel te verkoopen. Haastig grèe-p hij de pen -en schreef er zijn naam ouder. Met dezelfde k-o-oatsa"- tige haast nam hij het ontvangbewijs van het kleinood i'n ontvangst en eerst toen betaalde Heidenreich hem de overeengekomen som gelds. Als in een droom stak hij; het geld in den zak en stond op. Heidenreich herinnerde hem aan 'het sieraad, dat -hij bij -hem in pand zou geven. Brackenfeld schrok. Waar zijn mijn gedachten zei hij verstrooid, terwijl hij het étui te voorschijn haalde. Eenige seconden hield hij het nog In de hand onder de loerende blikken van Heidenreich. Een doodelijke bleekheid verspreidde zich over zijn gelaat. Zijn hand beefde, als rustte er een centen-aarsgewicht opmaar zich vermannend, gaf hij 't oude fa miliestuk aaai den woekeraar. Wat hij daarbij uitstond, daarvan kon hij zichzelf geen rekenschap geven. Zijn goede engel was verdwenener was geen redding meer voor hem. Wel voelde hij nu weer geld in zijn zak en schepte hij moed uit het bewust zijn, nu weer uit den eersten nood geholpen te zijn maar hij voelde zich toch als iemand, die steeds dieper en dieper wegzinkt in een moeras. Zonder een enkel woord tot af scheid, .verliet hij, gevolgd door Be-i- den-iieich met een lantaarn het ver trek. Schuw keek hij om zich heen. Schuw sloop hij -d-e bewuste d-eu-r voorbij. Zijn vrees werd niet bewaar heid. De deur bleef gesloten. Eerst to-en de koele nachtlucht hem om de slapen woei, lcwam zijn gewo ne lichtzinnigheid weer terug. Een kleine, gunstige wending van het lot en ziju levensgeluk zou volkomen zijn Deze gedachte monterde hem open d,eed hem vlug voortstappen om het verpaste stadsgedeelte te ontkomen, waar hij zijn laatste betere gevoelens begraven had. Niet alzoo deed Heidenreich. Nau welijks in zijn kamer teruggekeerd, riep hij zijn dochter. Binnentredend, zag zij hem met op gewekt gelaat en handend wrijvend op en neer loopen. Breng mij een drupjje, beval hij, zonder haar aan te zien, ik hen zoo doodop na -al het gepraat met dat jonge mensch, dat ik wel wat ver diend heb. Xenia bewoog zich niet en stond daar als het beeld eener wraakgodin. Hare blikken waren star op den ouden woekeraar gevestigd, dien zij vader noemde en dien zij als doch ter gehoorzaam moest zijn. Waarop wacht je nog? vroeg Heidenreich ongeduldig, is het je te veel moeite je vader een hartsver- sterk Lng te brengen. - Een harts'versterking daarvoor, dat u een oorspronkelijk achtens waardig jongmensch door het voeden nan zijn genotzucht in het verderf heeft gestort Een loon daarvoor, dat -hij u op uw aandringen een kleinood bracht, dat -hij zijn moeder ontno men heeft? antwoordde Xenia. Zwijg, oneerbiedig wezen riep Heidenreich haar toeheb ik hem geroepen of kwam hij een weldaad van mij vragen Moet ik hem weige ren, wat ieder ander in mijn plaats zou hebben toegestaan? Of moet ik pogingen aanwenden om dat heertje op het pad der deugd te houden en daarvoor zelf te gronde gaan En zich zfedf steeds meer opwindend raasde hij voort Als ïij dan zooveel medelijden hebt me.t dat gladde 'heertje, dat jij je ter wille van hem tegenover je vadjer bezondigt, dan volgt daaruit nog niet, dat ik hem zijn verlakte laarzen moet kussen. Want datzelfde voorname heertje, dat zich ün dit armzalige vertrek -voor mij in het stof buigt, zou mij op een andere pliaats vol verachting als voetveeg gebruiken. Ja, verachtingWat geef ik om de achting der mensch en? Ik zou ze niet kunnen krijgen, al deed ik er h.et edelste voor. Daarom zal ik hun den voet -op <l|en nek zetten om te hooren, hoe zij kreunen, als zij mij smeeken om barmhartigheid. Als een standbeeld bleef Xeniu ta haar zelfde 'houding. De toornige iYit- vallen van .den vadér schenen niet tot haar door te dringen. Eerst toon hij bijna buiten adem ophield, sprax zij op eigenaardig plechtigen toon: Als een vreeselijke vloek .over uw hoofd nederdaalt omdat gij* in t bezit zijt van een kleinood dooreen zoon aan zijn moeder ontnomen, dan wasch ik .mijn handen in onschuld. Heidenreich stond daar als ver doofd. Het hoofd naar voren gebo gen, de dorre vingers krampachtig in elkaar gestrengeld, zoo snakte hij naar adem. Eindelijk kwam er flauw van zijn lippen Ik Ik, je vader Ga, ga mij uit de oogen Ik wil niets meer uit je handen ontvangen een hartssterking van jou zou op mijn tong tot vergif worden ga ga mij uit de oogen. Als een slaapdronkene ging Xenia heen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5