HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDl*b™^ BEURSBERICHT iRENS TIELEMAN Uit de Omstreken Binnenland Uit de Arbeiderswereld FEUILLETON MILLI0ENEN ij: VAN Haarlem, 5 Juni 1907. .als gisteren was er heden bij euloopcmdle stemming in. sommige tem nogal een/ige affaire, uad. Ned. Haai dei Mij. openden met nagenoeg 2 pOt. avaus, het- echter later grooterdeelSi weder oren gingAandeelen en actions iteni aai den bleven lechter tamelijk idia/t voor bef dividend Konimklij- L teftraleum gisteren 75 pCt. gebo- werd:, was d'e vaststelling op *3 denigtezdnB teleurstellendniette- was idle stemming bij opening vrij en werd op koersen van 860—862 mscbijniijk voor insiders gekocht r ontstond echter toenemend aian- van do zijdie van het publiek en de koers tot 854 terug; het be- geen productiecijfers meer te iceeren, ofschoon volkomen verdd- aar, heeft wiellieht enkele specu- nvte houd erft toch beangstigd iiinxs en Palembangs sloten in, eenistemminig met Koninklijke teens iets flauwer, ibaksiaandeetlen' sloten ma iets ere opening opnieuw in zwakke enz en meereudteels notg ondier de gje slotkoersein. a.n Indfiteche Mijnaandeelen walren one Ketahoeujs nog ielts hooger ge- tgid, Totoka daarentegen 10 pCt. r bij gebrek aan vraag voor Imdiê. it Cobars landierhalf pOt. hooger lier veel a.nimo. mberLev West vast en ten slotte pCt. hooger op het. bericht van ,61 verkoop van eien partijtje diamant, yevredigenden prijs, heitere tendtemzj welke gjisterefi Londiensche beurs heerschite, aanvankelijk slechtte weinig rklank in New-York, alwaar de lingiskoersem slechts geringe ver ering bij die van deni vorigen dag nonen. Door betere weerberichten de landbouwstateoh welke ge- rd' gingen) met eenie dialing der u- en katoenprijizien, verbeterde temming gaandeweg en verkreeg «irrs een vast aanzien, nlettegen- nide een verdere gouduitvoer naar Ijs geannonceieTd werd. ik had' het bericht, dat de Syndic a- dler 4 pCt. Louisville en 4 pCt. Nor- bonds ontbonden waren en dat teelnemeais daarin circa 90 pCt. toewijzingen, moesten opnemen. Big of geen invloed op de koersen, lat het er wel naar uitzag, of die uning te New-York gisteren gszirs optimistischer was dan de gaande dagen. fit is van hieruit moeilijk dejuis- marktpositie te New-York te be- ieelen, maar wij gel o oven ,dlat, ang de Europeescihe beurzen in en tegen wo ordigen apatibiisdhen band blijlven verkeeren, een i'gszins belangrijk herstel voor lig niet waarschijnlijk is. 'at die beurs te Londien betreft teert deze "oudetr invloed van ve- ei factoren, welke in de finanoiee- ubrlek van het Handelsblad van ïnmoTgen uitvoerig zijn toege>- t, teirwijl Berlijn welks invloed laatste jaren een factor van be tenis in Wall Street geworden momenteel slechts weinig steun eent als gevolg van de voortdn- le schaarscibte van geld aldaar, ijl voorts de reusachtige ontwik- ng van handel en industrie in tsohland alle beschikbare midde- in beslag neeimt. De beLangstel- welke Frankrijk eenigen tijd den voor Amerik. waarden aan dag begon te leggen, is er na de atie van Roosevelt tegen het «wegwezen en de daarop gevolg- age tarieven niet op toegenomen, lat ook Van, deze zijde het animo bij de Amerik. markt te inte- eeren, nieit groot is. -fn wat Holland betreft achten wij I toestand hier genoegzaam be id om er lang bij stil te staan. Ze- 1 is het, dat het publiek hier te ie een grooter belang bij Amerik. idseai heeft dan velen lief is en ook hier thans weinig neiging aat, zulks uit te breiden. Het it ons daarom niet ondienstig r er hierop te wijzen, dat het lad niet uilsluitend in Amerika maar bij den tegenwoordigen id van zaken de Europeesche po- vian grooter invloed in WaJl ft is dan do'or v'elen fdt. at varder het verloop der beurs gisteren betreft, was dit kalm een vrij vasten grondtoon. Spoor- ihrs. waren door de toename in gedurende de maand April en dooa- bebere oogstberidhten gun stig beïnvlo'ed, teirwijl de dividend- tverhooginig van Gar Foundry shQr res in de industrieele afdeeling een betere tendenz in het leven, riep. Het slot der anarkt was dan ook vast en op de hoogste koersen van den dag. In onze Amerik. afd. vormdien ook dioden Car Foundry shrs. de hoofd attractie, bij levendige lokale belang stelling opende de koers nagenoeg 2 hooger om na eenige reactie we der zeer vast te sluiten. Ook in ver schillende andere shrs. als Steels, Bries, Rocks en Miss. ging nogal iets om en de stemming bleef ten slotte gunstig op betere adviezen uit Londen, waar naar het heet de II- quidatie~<vierkoopen> ongeveer hebben opgehouden, hetgeen zeker niet zou nalaten gunstig terug te werken op de N. Y.-marktt welke de laatste da gen ,,an und fuer sirih" toch meds een vaster aanzien heeft. Geld 6-6 1/2 HILLEGOM. In de Raadsvergadering werden di verse af- ear overschrijvingen geheel conform het voorstel van B. en W. goedgekeurd.. Vergunning werd ver leend aan de harmoniekapel ,,Hille- gomi" tot het plaatsen vian eten mu ziektent op den Houttuin. Oip voorstel der gascomimissiie werd besloten als proef een klein aantal muntgasmeters te plaatsen in wo ningen van nog geen f 3 huur per week, met gebruik van twee lampen en twee kooksteilen. Per kub. M. zal de prijs van het in d:ie meters ver bruikte gais 8 et. bedragen. Tot de volgende zitting werd aan gehouden .progressieve inkomstenbe lasting" of progressie op heit per soneel. Besloten werd, thans de Meerlaan te bestraten. BEVERWIJK. In de Woensdag gehouden Raads zitting is ingewilligd een verzoek 'van de Bouwimaartsch. „Kinheim" om aansluiting van de rioleermg op baar terrein aan het gemeente riool van' de Zeestraat. Een voorstel om, ten gerieve van de firma Good, een recht van over gang dat eenend e van 1815 op gron den langs de Pijp, op te heffen ten einde genoemde firma een goede los plaats te verschaffen aan' hielt vaar water der gemeente, werd aangeno men. Eene verordening bevattende een bouwverbod voor de terreinen Kin heim en Oud-Akerdam werd, tegen het advies van B. en W. iü, goedge keurd. LU1T.-GEN. VAN HOUTUM. Te 's-Gravemhage overleed de gep. luit.-generaal J. G. F. van Houitum, oud.-commandant der stelling van Amsterdam. EEN ONBEHAGELIJK RUSTBED. Een Wageningsdbe sigarenmaker, die Maandagavond op de Rhenensche kermis wat al te veel aan Bacchus had geofferd, legde zich op den weg naar Wageningen te slapen. De stoomtram van 4 uur uit RJhenen reed hem oivier den rechtervoet. Het /gekerm van den man wekte eenige omwonenden, die hem naar het. zie- genhuis te Wageningen vervoerden. REDDERS BELOOND. Mien meldt uit VQlssingeni Aan de bemanning der hier gesta- tionr eerde reddingboot i(s' een beloo ning van. f 50 toegekend door dien eigenaar van den Russischen drie- mastschoienjer Mikus, voor die redding van de bemanning van dlalt ischip op 4 Mei, tijdente stranding op d'e Caloot- barnk. CHRISTELIJK ZANGERSFEEST. Op het landgoed Middachten bij De Steeg, daartoe welwillend afgestaan dcor W. C. Ph. O. graaf Bentinck van V- aldeck Limpurg, zal op Woennsdag 1~ Juli, evenals in Juni 1906, door den Be ndi van Christelijke zangverenigin gen in Nederland een openbaar Chris telijk zangersfeest worden gegeven. EEN REUZENSPIN. In het Inseotarium van Arbis is een vogelspin ten toon gesteld. Het fraaie ruig-behaarde exemplaar een geschenk van den heer D. Bolten te Paramaribo meet met uitge spreide poolen ongeveer anderhalven decimeter. De vogelspin weeft geen web, ze bespringt haar prooi. BEHARTIGING DER BELANGEN VAN JONGE MEISJES. In de Woensdag te Utrecht gehou den algemeene vergadering van de Nedorlandsche Vereeniging tor behar tiging van de belangen van jonge meisjes, die dieze week haar 25-jarig bdstaan herdenkt, werden na een wel komstgroet van de presidente, mej. C Tli. B. baronesse Van Lyntden, de Verslagen van de secretaresse en du penningme'esteresse goedgekeurd. In het hoofdbestuur zijn herkozen de dame/s m.ej. C. Th. B. baronesse Van Lyndian, te Utrecht, S. Bychon van IJsselstein, te 's-Gravenhage, me vrouw Van Hengst van Namen, Utrecht, en mej. C. G. WeijJiaud, te Utrecht In die middagvergadering werden verschillende redevoeringen gehou den. Zoo gaf de presidente ,,Een over zicht van de geschiedenis der Vereeni- ging". Ze telt thanb in Nederland 9 locale comité's met 780 loden. Het geheele: loden-tal bedraagt, ruim 12.000, over 46 laudlen Verspreid. Z,e Iheeft 439 ho mes in 21 landen, 190 plaateing-bu- rcaux en verder rust- en. herstellings oorden, naai-, kook- en huishoud scholen, terwijl in 76 plaatsen stations werk wordt Verricht. In ons land zijn eerige tehuizen' opgericht voter dieufst- bodeaii, kinderjuffrouwen, atelier juf frouwen ,euz. Een jongere afdeeling is de Nederlandschei Metsjesbond, die opgeriioht is in 1894 en thans ongeveer 12.000 leden telt. Verder behandelde mej. L. van der Waals, uit Amsterdam, ,,Het jonge meisj'e ien haar lectuur", mille. Ri chard., uit Neuchatel, „Stationswerk". en mej. II. W. Spiering, uit Titel, ,,De Nederlandsobe Meisj esbondf Do bijeenkomst w.erd bieden' te Zeist, op Hoog Beek en Royen, voortgezet, waarbij baronesse O. van Verschuier Van Balveren inleidde het onderwerp De opvoeding van., jonge meisjes tot. een levensdteiel". Ten slotte spreekt mejobkvr. JI. Bartsem nog een slotwoord uit. EEN WONDER. Te Losser geraakte een vijfjarig meisje onder de stoomtram, die over haar .heen ging. Wonder boven won der kwam die kleine mot eenige schrammen er af. BLOEDVERGIFTIGING. Te Heusden kreeg een vrouw uit een woonwagen een onbeduidend puistje in 't aangezicht. Zij krabde het open. Er ontstond bloedvergiftiging en Woensdag is de vrouw na een smartelijk lijden' van enkele diagein overleden. FRANS ROSIER. Het ,,Dagel. Nieuws- en Advertentie blad" (Groningen) schrijft Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft (niet rond in onze stad. Hij zit, gelijk men. weet, in het Rijktekramkzin- nigeirDgestichit. te Mecbemblik, alsnitet ■toerekenbaar individu. Maar er is hier, naar wij vernemen, een schrijven van zijn hand gekomen, flink en duide lijk. Het is gericht aan dien heer B. Jacobs alhier, uitgever van den beken den humoristischen scheurkalender, en bevat niets minder dan een juiste oploslsing van een van de maandelijks Lu dien kalender voorkomende prijs- Zoodat Haarlamsche Frans in aan merking kwam voor een prijs. Geen Rmaldo Rinalddim, evenmin een boek werk, handelende over de ontoereken baarheid van dien misdadiger werd zijn deol, maar eteai leesboek, getiteld „Op verboden paden" IZUIDHAFREKAANISGHE WOL. Ta Amsterdam had onder leiding van de ooimmilssie der -Zuid-Afrikaan- sche tentoonlstelling .de veiling plaats gehad van iZuMkAfrikaanscbe wol. De veiling had een zeer bavreddgenid ver- Loop. Verschillende inschrijvingen, ook uit IMbuirg, deden prij.zen behalen in overeenstemming met de hoogste te Londen behaald, zooidat deze uitkomst zeer (bemoedigend wordt geacht met het oog op het openen van een miarkt te Amsterdam voor 'dit Zuid-Afrilkaan- sche product. VREDESCONFERENTIE. Ter gedegenheid van de Vredescon ferentie zal te Den Haag. voor het leeateit op |15 Juni, verschijnen een ,,iQourriieir de la Gontférence de la paix", onder redactie van William iSteadl, met medewerking o.m, van barons wou Suttner, Alfred Fried, Mosobedes, Fréd'. Passy en andere be kende pacifisten. De uitgave geschiedt onder de auspiciën van de „Stichting voor het Internationalisme", door de firma Maas en van Suchtelen, alhier. De Courier zal als dagblad verschij nen 'en laliteriDefl rubrieken bevatten, op de Conferentie middellijk of on- mtddedlijik betrekking hebbende. WJJNHANDE.L.AARS. Op de jaariijiksche algemeene ver gadering van Nedenlandsche wijn- handelaars, te Amsterdam gehouden, (kwam. o.m. 1de noodzakelijkheid ter sprake, die er volgens het algemeen igevotelen. der ;aianw:eizlge leden he lstaat, om, vanwege d'e vereeniging, met kracht op te treden tegen hen die door onreëede aanbiedingen als an derszins het publiek trachten te mis leiden en die daardoor wantrouwen tegen den wijnhandel in het algemeen Ikrweelken. De vergadiering benoemde eene commissie van vijf leden om na te gaan op welke wijze hiertegen het beste geageerd zou kunnen wonden en die omtreait (haar werkzaamheden in een daarvoor bijeen te roepen bui tengewone algemeene vergadering verslag zal uitbrengen. MOiORiD TE ANDiIJK. De arbeider Ente Zwan, die te Au di jk op Oudejaarsavond den kastelein Berkhout met een spade de hersenpan insloeg en deswege door de rechtbank te Alkmaar tot 14 jaren gevangenis straf is veroordeeld, heeft in zijn von nis berust en is doior den chef der rijksveldwachters uit Alkmaar naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Naar de Tijd verneemt, heeft Ente tijdens zijn transport naar Leeuwar den aan dien Chef der Rijksveldwach ters uit Alkmaar m-eegeideeild, dat hij van. plan was in de gevangenis goed op te passen en. te trachten een fer me ultgangskas te krijgen. Als hij 10 of 11 jaren „gezeten" had, zou hij voor helt verdere gedeelte van zijn straf gratie vragen, 'hetgeen boven dien ook nog door anderen voor hem zou gedaan worden en bij inwilliging hiervan izou hij naar Amerika gaan, ten einde aldaar een nieuw leven te DE MOORDlAANSLAIG OP MINISTER ViAN RAlALTE. In de dagbdadien Is gemedd, dat S. Polak, dde« op mr. Van Raalte, den •mfinlsltler van justitie, heeft gescho ten, dien 20sten dezer maand deswege voor die rechtbank te 's-Gravenhiage zou terechtstaan. Dit bericht zou kun nen doen vermoeden, dat de dag- tvfaarding reeds is uiitigetbracht, het geen echter tot heden toe niet het ge val is. Wel is de strafzaak dioor d>e Baagsche rechtbank naar de terecht zitting verwezen, «zoo.dal de dagvaar ding elk oogenblik aan den beklaag de, die gedetineerd is, kan worden (beteekend. In de aldte vanverwijzing wordt aan den beklaagde, die 53 jaar oud fis, zonder beroep, geboren te den' Hel der en wonende te 's-Gravenhage ten laste gelegd, dat hij den 16en Febru ari' 1907 te 's-Gravenhage gepoogd heeft opzettelijk, met voorbedachten rade, mr. 'Eduard' Ellis van Raalte van het leven te beroóven, door uit een met scherp geladen revolver in zijne; onmiddellijke nabijheid vier schoten, op hem te lossen', zijnde de uitvoering van zijn voornemen en van het misdrijf, hetwelk hij als om- .schreven poogde te plegen, niet vol tooid, alleen tengevolge van de van (zijn onafhankelijke .omstandiehfeid, dat drie der afgeschoten kogels ge heel misten, terwijl de vierde kogel de 'Overjas welke mr. Van Raalte aan had doorboorde, ma/ar niet verder is doorgedrongen. Poging tot moord der halve. Subsidiair wordt aan beklaag de ten laste gelegd poging tot dood slag in geheel dezelfde bewoordingen, alleen mlat weglating dus van de woorden': met voorbedachten radie. Dioor den president der rechtbank GEEN AUDIëNTIES. De gewone audiënties van de Mi nisters Van Landbouw en Justitie zul len deze week niet plaats hebben. AUTOMOBILISTEN. Op 12 Mei h'Mid de heer Klankspoor met de leerlingen van zijn- gyimnos- tiekoursuissen een zg. veldtocht op den Apeldoornschen weg. Nabij dien 'Koningsweg werd rust gehouden'. De heer H. kwam daar met zijn auto in flinke vaart langs en een half uur la ter in woeste vaart terug, zóó dat een der kinderen, die die auto niet zag aankomen, bij het oversteken van den weg gevaar Mep. Het geval wekte des tijds verontwaardiging, o.a. Wijken de uit ingezonden stukken in de cou ranten. Daar de heer H. al oneer we- .s woest rijden veroordeeld i's, werd thans voor het kantongerecht te Arnhem .tegen hem geëdscht 10 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van het rijbewijs. Tegen baron C., die op den Jans- bultenisinged te Rotterdam reed met een snelheid, die op zeker oogenblik. naar geconstateerd werd, een 60 KM. bedroeg, werd 150 boete en 1 jaar zegging van het rijbewijs ge- ëiisdht. Is aan beklaagde als raadsman toege voegd mr. G. van Sloot en, advocaat ien procureur te 's-Gravenhage. In diens iplaatg zal evenwel als gekozen raadsman van beklaagde •optreden mr. Max. R. Bnuck, advo caat te Amsterdam. EEN VOLKS- EN SPORTPARK. Uit Groningen meldt men Bij het bestuur der in 1905 opge richte „Centrale", alhier, vereeniging tot bevordering van den bloei van Groningen, bestaat het plan, onze stad in het 'bezit te stellen van een groot volles- en sportpark, een ter rein met wedden, wandelwegen en gezellige zitjes, waar gelegenheid zal zijn voor openluchtspelen voor het houden van wedstrijden en van groo- tere en kleinere tentoonstellingen op elk gebied, in de nabijheid; der stad. De voorzitter der vereeniging. het lid der Eerste Kamer, de heer J. E. Scholten, deelde mede, dat het be stuur vertrouwt, binnen niet al te langen tijd een begin te kunnen ma ken met de verwezenlijking van dit mooie plan. Uit hef jaarverslag van den secre taris dr. J. A. Schutter, bleek, dat thans 19 vereenigingen en 82 dona teurs bij de Centrale zijn aangeslo ten. ONGELUKKEN. Dinsdagmiddag is te Stavenlsse een treurig ongeluk gebeurd; Een onge veer tweejarig zoontje van H. de V., is in eene sloot achter die ouderlijke woning verdronken. De moeder haaide het lijkje van haar kind uit liet mod- deracliiti'ge slootwater. Slechts enkele o ogenblikken te voren was het kind nog in huis geweest. DE GEHEIMZINNIGE ACADEMIE. Het volgende ingezonden stook komt in de N. R. C't. voor: „Geachte Redactie, Wellicht is "hlet voor u van belang iets naders te vernemen omtrent de- geheimzinnige .„Academic fisioo-chi- rnica Italiana" te Palermo, waarover u onlangs een bericht had. In de Zeitschrift ftir Aerztliohe FortMUdung van 1 Juni 11. lees ik o. a. hert, vol gende Waarschuwing voor een zooge naamde Academie. Door een eigenaardigen truc is een groot aantal op d'en voorgrond tredende medici iai het binnen- en buitenland in de val geloopen. In Maart van dit. jaar stuurde een Aoa- dleuila fisiCo-chimiea Italiana te Pa lermo! aan vele eminente artsen in alle landen een schrijven', waarin zij, hunne buitengewone verdiensten op wetenschappelijk gebied in aan merking genomen benoemd wer den tot eereledem der Academie met de medaille der eerste klasse. Om in hef bezit van de noodige documenten te komen, moest de be noemde daartoe zijn toestemming geven., en eenige van zijn penne- vrudhtlen (blijkbaar voor de biblio theek van de Academie!), alsmede zijn photographie wor het album dei- eeraleden inzenden. Een status van de Academie ging daarmede ge paard. In het schrijven werd echter op merkzaam gemaakt op het feit dat ingevolge artikel 19 ,een bedrag van 25 Lire ter inschrijving" moest wor den overgemaakt en dat bovendien de gelukkige ontvanger van de me daille verplicht was do kosten van 'haar vervaardiging te betalen. Daar eenige benoemden achterdocht kre gen vroegen zij een betrouwbare bron om inlichtingen en vernamen het wigendes waardoor het alleszins gewettigd is uitdrukkelijk tegen de ze pseudlo-ac ademde te waarschuwen. De zoogenaamde Academie ftisico- chdimica Italiana draagt niet den stem pel vian een vereeniging gewijd aan wetensdh appeliijike- of geleerde doel einden zij bestaat weleer uit min of meer twijfelachtige elementen, die zich onder bovenstaande benaming persoonlijke eigendommen en gelde lijke voordeel en trachten te ver schaffen. Reeds is gebleken dat de naam van een hoogleeraar te Berlijn valsahelijk op de lijst van de eere leden was geplaatst." Hoogachtend, H. W. VAN RHIJN. Dordrecht, 3 Juni. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE REMON STRANTSCHE BROEDERSCHAP. Dinsdagmorgen oan tien uur werd in de Remonstrantsche kerk te Rot tendam de algemeene vergadering dier Remonstrantsche Broederschap geopend door den voorzitter van dit jaar, den heer I. Hooykaas Jr., pre dikant te Amersfoort. Aan het verslag van de commissie tot de z alten der Remonstrantsche Broederschap is het volgende ont leend Het verslag vangt aan met herin- nerinigswoorden, gewijd aan de drie in dit jaar overleden predikanten C. L. de Jong, van Nieuwkoop, H. P. Schim van der Loeff, em. predi kant te Leiden, en G. van der Pot C.W.z. van Waddinxveen. Uitvoerig wordt vooral geschetst het verlies dat die Broederschap in Schim v. d. Loeff heeft geleden. Het aantal leden der Broederschap bedraagt ruim 14,000, waarbij, gelijk ieder jaar, weder eenige vooruitgang valt vast te stellen. Het aantal ge meenten bleef hetzelfde, maar eene (Dordrecht) kreeg wor het eerst een eigen predikant. In het algemeen spreken de verslagen der gemeenten, waarvan in dit verslag uittreksels zijn opgenomen, van bloei en opge wekt gemeenteleven. Voorts heeft de vergadering zich' met de regeling van eenige financi- eele en huishoudelijke zaken bezig gehouden. DE STAKING DER VELD- ARBEIDERS. Uit Finsterwolde meldt men Do arbeiders zijn ten getale van on geveer 350 personen samengekomen. Medegedeeld werd, dat ook de land bouwer M. Meijer de edischen der ar beiders beeft ingewilligd. Naar aanleiding eener samenspre- king tusschen den. burgemeester van F''nlsterwo'lde en een van de woord voerders. dea- arbeiders alhier, werd aan de orde gestelid, of de arbeiders niet konden terugkomen op hunnen looneisch tot den zicht- en bindtijd vastgesteld. Als de gevraagde loonen eens per uur werden opgegeven, misschien kon dat het einde van den strijd verhaas ten- Besloten werd hierin geen wijziging te brengen en in geen geval een ar beidscontract met de landbouwers aan te gaan. Nadat de werklieden zich hadden verklaard vóór een uurloon', werd hel sloten aan 5 arbeiders te Finsterwol de, 5 te Ganzedijk en 5 te Ekamp op te dragen een loonregeling, geldig na den zicht- en binditijid, te ontwerpen. Deze 15 werklieden zouden Dinsdag avond samenkomen en die lijst in de Woensdagnamiddag te houden open bare vergadering aanbieden. De bedoeling iis een overeenkomst met de landbouwers aan te gaan, tot wederopzeiggens toe. Do onderbancMiingen, die Zaterdag werden afgebroken, zullen dus weder wor dien aangeknoopt, zoodat er kans bestaat, dat partijen tot overeenstem ming geraken. DE STAKING DER ZEELIEDEN TE ROTTERDAM. Aan de Beurs te Rotterdam werd door de afdeelinig van den Zeemans bond aldaar een manifest verspreid, fi'aar het Duitsoh van Balduit» MèMbausen). a een kort oponthoud' keerde ik r het door mij gekozen arbeilds- teruig, waai' ik steeds meer geld ngaarde. Maar mijn geest vond genoeg afleiding bij die koop- isaaken, daarom dacht ik in dë W-bergwerken 'Van Ghihualhua r bevrediging te vinden. Voor ik 'heen ging, begaf ik mij nog ems i- Havanna, om de laatste banden mij nog aa.n het vaderland ver ten los te maken en het dan voor d den rug toe te draaien, iiet .zondier invloed op mijn ver- toekomst was mijn kenniisma- met kapitein Aufdermauer, die B r lading innam en met wien ik hartelijke vriendschap sloot. Met eealijken, ietwat avontuurlijken onde mem enden inborst, wist ik gauw voor mijn plannen te toen, zooclat. wij elkaar op hand- beloofden, binnen een jaar tijds elkaar in de stad Ghihualhua te ont moeten. en hij was een man, die zijn eens gegeven woord Meld. Na dat kapitein Aufdermauer het anker weer gelicht had., bleef ik nog eenige wetkeai. Een onweerstaanbare drang om mijn vroegere geliefde nog eens weer te zien, hield mij gevangen. Misschien zou het beter geweest zijn mij niet meer om haar te bekomme ren dan kon ik ten minste nog troostrijke gedachten meenemen. De gelegenheid mijn .plan uit te voeren, deed zich eerst na eenigen tijd Voor,, toen mijn broeder voor zaken naar Louisiana ging en ik dius niet be hoefde te vreezen den gehate te ont moeten. Ik reed naar de .plantage en liet mij geheel in den vorm bij mijn schoonzuster aandienen. Toen ik in den tuin op haar toe trad, ,stond zij daar hoog opgericht. Ihieit ontging mij niet, dat een eigen aardig strenge trek om de lippen 'haar vroegere, betooverende lieflijk heid had vervangen. Wat zij gevoel de, toen ik tegenover haar stond, kon ik niet vermoeden. Wel meende ik echter te ontdekken, dat zij er op voorbereid was mogelijke verwij ten niet onbeantwoord te la/teh. Maar in pQ aats van zooals zij misschien verwachtte mij over haar ontrouw te beklagen, zei ik met de grootste kalmte Om uwentwil brak ik met mijn vader. .'Vis verstooten zoon ging ik heen, maar bezield met den eerlij ken wil voor ons beiidten een rusti- gen, onbezorgdien huiselijken haard te stichten. Mijn loon Was het zwarte verraad van haar, voor wie ik mijn leven des noods zou hebben geofferd. Terwijl ik sprak, was er een duidelijk mle/rtk- bare verandering op haar gelaat ge komen. Na eerst koortsachtig ge gloeid te hebben werd het nu met een doodelijike hieekbaid avfe/rfcogen. Meende ik eerst zachtere gevoelens in haar te hebben Wakker geroepen nu sprak er groote verontwaardiging uit haar blikken. Wie was het, die niets meer van mij weten wilde? vroeg zij hard, wie was bet, die mij aanklaagde, u dioor mijn aandringen van uw vaider ver vreemd te hebben Wie was bet ein delijk, diie mij spottend aanried mij schadeloos te aitiellen door zijn broe der tot echtgenoot te nemen Toen zij ophield, moet zij opge merkt hebben, dat Verbazing mij de spraak benam en ik vergeefs poogde klaarheid in deze zaak te krijgen. En zoo duurde het een poosje, voor i'k met moeite kon zeggen U veigist zich. Of zijt gij in slaat mij de be wijzen van de waarheid uwer woor den te toonen. Die. brieven, die dóór de handen van uw broeder gingen, werden steeds na lezing vernietigd. Hij had medelijden met mij. Grootmoedig trachtte hij alles te voorkomen wat mij aan den trouwielooze zou kun nen herinneren; M'sof ik door waanzin was aange grepen, begon ik hard te lachen en dat zeide meer dan woorden zouden hebben kunnen doen. Eenige secon den bleef zij onbeweeglijk staan. Toen week zij ontzet achteruit en zonk duizelend neer op de bank, waarop zij' tot mijn komst had ge zeten. Met duivelachtige voldoening merk te ik op, dat zij moeite had haar be zinning te bewaren en dat mijn lachen haar tot in merg en been had getroffen, ik genoot van dien aan blik. Het laatste spoor van medelij den was in mij verdwenen bij de g&- daChte, dat zij, die mij ontelbare malen eeuwige liefde en trouw ge zworen had, zich door zoo'n ruw be drog had laten misleiden. Dat teekende zich zeker op mijn 'gelaat af, want eerst na een poosje van amgsitiig zwijgen naar bezinning eejnigehrmate tbiugwinnend, zei ze met onderdrukte StemU wilt toch niet zeggen'.... Ik wil zeggen, viel i'k haar in de heftigste verbittering in de rede, dat ge door een ellendigen verrader en schurk bedrogen zijt. Ik wil .zeggen, dat slechts een weinig liefde en ver trouwen noodig geweest zou zijn om het duiveisóhe weefsel van leugen te doorzien en den vervloekten bedrie ger af te wijzen. In plaats daarvan zijt ge hem vrijwillig naar het altaar gevolgd en werd zoo medeschuldige in het bedrog. Wieer volgde er zwijgen. Ik zag hoe Ellinor naar adem snakte, hlaar boezem ging heftig op en neer, zij deed haar uiterste best zich fe be dwingen. Mij echter vervulde ik beken dat eerlijk de vreugde van een duivel, een triomf, die slechte dan dankbaar is, wanneer men op hetzelfde oogenblik de oude, heete liefde nog eens met verterenden gloed voelt opflikkeren en zich tege lijk bewust is juist daardoor de laat ste aanspraken op een aardsdh geluk verloren te hebben. Ja, zij was geheel «gebroken. Maar nog eens vermande zij zich. Met een wanhoopsuitidrukking op het gelaat sprak zij sidderendKunt gij_, wat gij daar zegt, bezweren bij aJ wat u heilig is?.... Ik bezweer het bij het heiligste, viel ik haar ruw in de rede, bij de liefde, die ik eens voor u voelde en die nooit geheel sterven kan. Uw man stempelde zijn eenigen broeder tot leugenaar, terwijl hij zelf door leugen en bedrog mij mijn vrouw en erfdeel Iheieft ontnomen. Nu weet ge, welk misdadig «spel met u gespeeld isdiat is mij voldoende. Moge het u gemakkelijker viallen dan mij u met alle feiten te verzoenen. Vrees ook niet. dat ik nog eens als levend verwijt voor u zal staan. Mij «zult ge niet weer zien, en zonder nog eens om te kijken verliet ik den tuin. Daags daarop ging ik aan boord vian een sJtoomboot naar Panama, om langs den koristen weg Chichua- hua te bereiken en het met Aufder mauer ontworpen plan uit te voeren.- Noch vóór den afgesproken tijd 'voegde hij zich bij mij en als ooit twee goede vrienden bij het uitdelven van zilvermijnen van goed geluk spreken mochten, dan waren wij het. Natuurlijk kwam het ons zeer te paa, dat wij reeds dadelijk belangrijke sommen gelds in de onderneming konden steken. ACM jaar lang waren wij onver moeid aan den arbeid, toen Aufder mauer, die door aandeel en in 't bezit van een flink vermogen gekomen was, verklaarde naar het vaderland terug te verlangen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5