NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7346 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 10 JUNI 1907 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemc 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)c 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemem Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer 0,20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 9 JUNI. Muziek in den Hout, 2J uur. Brongebo-uwConcert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uuir. Buitens ooi eteitConcert Barlmionie, 8 uur. Santpoort: Muziekconcours. OM ONS HEEN No. 556 Verkoop of Opstal? Toen indertijd kie gemeenteraad be sloot terug ite 'komen op zijn vroeger gerioaïen beslissing, lom de gronden van het voormalige Dakenkoopers- gild 'alleen ki erfpacht uit te geven, hebben de tegenstanders van verkoop beweerd, dat (die gemeente de proef iiiiet goed genomen had. De voorwaar den, (zoo zeiden ze, waren niet gemak kelijk en de proeftijd wag, te kort ge nomen. Het is natuurlijk heel moeilijk oim na te gaan of er wel liefhebbers zouden zijn komen 'opdagen, wanneer de voor waarden anders len die proefperiode langer waren geweest. Dit is even wel zeker, dat de vraag: verkoop of erfpacht nog 'altijd een twistpunt is gebleven- en in onzen Raad bijvoor beeld door den> heer Hugenhioltz altijd, uit beginsel, tegen een verkoop van grond protest wordt laangeteetoend. Het is id/us leen zaak, idle, al schijnt ze beslist, inderdaad niet voor goed van Ide baan kan zijn geschoven ten het zou (mij dan ook volstrekt niet ver wonderen, wanneer te avond of mor gen dit Raadslid en zijn medestan ders 'Opnieuw het vraagstuk aan de orde isltelden, in de hoop, dat een meer derheid bereid zou worden- gevonden', leen nieuw,e proef voor erfpacht te ne men onder gewijzigde voorwaarden. Is 'het (eenmaal zooiver, dan i>s het tijd genoeg ier oen en- ander van te zeggen. Imtusschen is er naast de ele- tn'enten verkoop ien erfpa-cht een dorde beginsel geplaatst, waarvan zij, die in deze '-aangelegenheid belang stel len, laï'lichf eens kennis zullen w-iil-en nemen-. De heer G. Vlug, notaris te Rotterdam, heeft in een brochure ,,de Gemeentelijke Grondpolitiek", twee artikelen -vereemiigd, die hij in Oen van onze dagbladen heeft geschreven. 't Ig zeker een hooge uitzonderin-'; Idat leem NeidorianicLsc'he notaris zijn dankbeelden, o-ver grondbedrijf en grondexploitatie in het openbaar uit eenzet. Als rijksambtenaar zorgt hij meestal meer voor het onwrikbaar vastleggen van anderer overeenkom sten, dan- dat hij ,de (hoofdlijnen aan geeft, die -in deze verbintenissen moe ten wordlen getrokken. Intusschen Is (deze notaris dan- eens met een oor spronkelijk stuk voor den dag geko men en houdt een beschouwing over huur, verkoop, erfpacht en opstal, wier dingen, waar een notaris van we ten kan. IZeg niet, dat het een droog onder werp is. Er is geen sterveling, die niet voortdurend in zijn Leven meit min stens twee van de vier, huur of koop te doen krijgt. Zoo arm kan iemand niet wazen, of hij heeft toch altijd met huur te maken. En omdat huur niet denkbaar is zonder koop, daar ze immers zoo mauw niet elkaar in verband (staan-, zijn beschouwingen over gronidpol-itiek voor iedereen van belang, al ziet ihij in zijn kortzichtig held dikwijls de rol niet, die ze in zijn l-e/ven speelt. Onze notaris dan is tegen verkoop. Hij maakt zich van ons 'en onize erf- pachtsproof af met een kort zinne tje: ,,Te -'Haarlem is indertijd een proef genomen, die ontijdig is afge broken. „Maar hij is billijk genoeg, daarop te laten volgen,, welke bezwa- rten er aangevoerd kunnen worden tegen erfpacht en opstal. lo. de gemeente geeft veel uit voor grondaankoop en moet z-ich dienten gevolge -diep in schulden' steken; ter wijl niet, zooals bij' veTtkoop, die ge meente in het genot van hoofdsom men komt, die voor amortisatie kun nen worden aangewend. De jaarlijk- sehe pacht is niet meer of anders dan rente. 2o. De erfpachter of opstalhouder zal niet' dan onlder bezwarende con ditiën, geld;, onder hypothecair ver band, kunnen opnemen; tengevolge waarvan het met de- uitgifte niet vlot zal gaan. Toch. wil hij- o'ok niet aan verkoop omdat daarbij die gemeente dte gron den vioor goed kwijlt is, niet van de waardevermeerdering profiteert, ter- wijd nuttige, -in het algemieien belang wensohelijke, bepalingen, niet ge handhaafd kunnen worden. Wat dan wel? Die heer Vlug wil een derden weg bewandelen. De uitgifte van bouwgronden in opstal voor eeu wig, tegen eien prijs ineens, zal het imjiiddied zijlui, |dalt. uitkomst gevien moeit. Opstal wil zeggen het recht tot oprichten van gebouwen. Maar nu vraiagt ids aandachtige lezer dadelijk: wat m'aalkt het in den grond van de zaak voor verschil, -of de gemeente voor eeuwig grond verkoopt of voor eeuwig grond ter opstal afstaat? Hier zit de (kneep. Wie iets ver koopt is het voor altoos kwijt, -maar wie iets voor eeuwig in opstal krijgt, doopt gevaar, dat die eeuwigheid i,n de practijk lueel kort blijkt te wezen. Want heel leukjes voegt da heer Vlug er bij, dat da gemeente in het con tract kan bepalen, dat het recht van den o-pstalhouder zal eindigen, wan neer de gemeenteraad verklaart, dat dit om redenen van algemeen belang moodig is. Dat wordt geen onteige ning, met al den omislag daaraan ver bonden, maar een eenvoudige naas ting. Vandaag of morgen dlenikt of meent de gemecxifeinaiad- een Stukje grond moodig te hebben niets een voudiger, hij naast den (opstal, geeft een vooraf bepaalde schadevergoeding aan den op,stalhouder en neemt zijn huis, winkel, fabriek of pakhuis, waar hij gehoopt had, zoo niet eeuw i g, dan toch jaren in te leven, kalmpjes in bezit. Hier kan dus het begrip eeuwigheid vijf of tien Of twintig jaar duren. En nu eenmaal onze notaris o.p den slech ten weg is der eenzijdige verbintenis sen, waarbij de eene partij alle voor deel en geniet ien de andere geen enkel, nu ziet hij' zelfs kans, om de gemeente de zekerheid te geven, dat zij ook van de waardevermeerdering van den grond genieten zal. Hij wil namelijk, dat om de 25 jaar de waarde van den (grond opnieuw zal worden opgeno men. Is ze grooiber gewordlen, dan moet men de helft daarvan aan de ge meente uitikeeren, ineens ,of in termij nen. Maar, voegt hij er bij, in verband daarmee moet -evenwel overwogen iworden-, of de billijkheid niet zou meebrengen om te bepalen, dat inge val van waardevermindering een uit keer,ing door de gemeente aan den opstalbouder moet plaats vinden-, iets waartoe Icte gemeente zich, niet zo-ndcT bezwaar, zou- kunnen verb,inden. Die uitdrukking u/iet zonder be zwaar" is merkwaardig. En- de onge lukkige opstalbouder dan? Zou hij wel zonder bezwaar de verhooging kunnen betalen? Er zijn toch geval len, dat deze van de waard-evermc-er- dering van- dien grond niet profSteer-en zou, bijvoorbeeld wanneer hij izclf het gestichte buis bow>oonid-e>, of een pak huis had Ia-ten zetten of fabriek. Eerst wanneer hij die geh-onwen verhuren ging, zou hij van do waarde'vermeer dering voordeel trekken. Niet eerder. En toch zou hij dte in -elk geval voor de helft -aian de gemieente moeten be talen! Mocht hij 't ge-ld' niet bezitten, noch ineens, noch in termijnen, dan zou... ja, dan zou zijn heele recht van opstal maar moeten vervallen. Wan neer het althans niet- -al veel vroeger Vedviaflöfen1 was, lomdat die gemeente het nooidlig had! 'Als een- ernstig man, zooal-s een no taris geiacht kan worden te zijn, met zo.o'n denkbeeld aan komt dragen, dan moeit toch de gedachte van de overmacht id.er gemeenschap tegen over den. enkeling wel vasten voet hebben gekregen. De gemeente speelt hier de rol van dien loggen olifant, die alle andere dieren des -velids verjaagt, onder de zinspreuk: ,,ga weg, ik wil daar zitten!" Meer en, meer w.-ordt maiar het i^clbijnt, de gemeente een soort van vaag begrip, een nevel zon der vorm, -een dling, dat geheimzinnig hoven ons zweeft-, in plaats van een voudig het geheel der individuen. Wij Haarlemmers samen vormen de ge meente Haarlem. Waarom zou het nu noo'dig zijn, dat wij ons zeiven- aller lei lastige e-n dwingende bepalingen op gaan leggen, die ons persoon-lijk voordeel in den weg staan? Eigenaardig is het, dat wie aan grondaankoop en grondexploitatie denkt, zich niet schijnt te kunnen, los- rnaheai van de .gjrootie gronidmaat- echappijen, die er op uit zijn, den (meter gronds te verkio-open voor even veel guldens, als zij er centen voor betaald hebben. Die is oven wel een uitzondering, de meerderheid wordt gevormd door de mienschen, diefden m,oed hebben een stukje grond te kno pen om er een huis -of ee-n fabriek of werkplaats meer te zetten. Loopt het mee. komt de buurt in trek, dan legt tie; gemeente haar groote hand er bo venop en zegt: „betalen, of je gaat er af" Of ze zegt: „ik he(b je istu-kje grond nooddjg, hier i-s geld, maak dat je er af komt," en- betaalt hem in de verte het verlies aan nering of bedrijf met uit. Zonder twijfel -moet hef gemeente bestuur de gelegenheid ihebben door onteigening verkeerde toestanden te verbeteren. Die is baar al gegeven. Maar wanneer zij nu ook n-og een inaastingsrecibt hebben moeit, dat zon der belemmeringen kan worden toe gepast en de helft dn moet palmen- van- voordeelen, waar,aan zij niets heeft toegebracht, noch tets voor gewaagd, dan zou ik toch vriendelijk aan den Riotterdiamschen notaris gevraagd wil len hebben, of nu heusclh de persoon niets meer is en die gemeenschap alles! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE SAMENZWERING TEGEN DEN TSAAR. Omtrent -de samenzwering tegen den Tsaar wordt nader medegedeeld, dat de samenzweerders van de diensten van een jong meisje hebben gebruik gemaakt om den bewust,en onderoffi cier van de lijfwacht voor hun plan nen te winnen. Het meisje beloofde met hein te trouwenvoor haar uit zet. stelden die samenzweerders 1000 roebel beschikbaar. Daartegenover verklaarde de onder officier zich bereid tw.ee bommen in het poleis te smokkelen. Door gewe tenswroeging geplaagd, gaf hij de ak echter aan. De Tsaar lief dien m'an bij zich ver schijnen en hem, als belooning voor zijn trouw, biet dubbele van de be loofde som uitbetalen. IIET AMNESTIE-ONTWERP. VrijdagVond had in hef Winterpa leis zoo luidt een .bericht uit- Pe tersburg, een buitengewone mini.' terrand plaats, die bijzonder lang duurde. Men neemt aan, dat er be raadslaagd is over het amnestie-ont werp, 'dat heden in de Doiema behan deld zal worden. Neieimf de Doema het ontwerp aan. dan- is eene' ontbinding zeker tei ver wachten. UIT DE FRANSCHE KAMER. D'e afgevaardigde De Prelssen&é in terpelleerde de regeering o ver de in structies, dte deze van plan is aan de -gevolmachtigden ter Haagsche confe rentie te geven en vraagt welke hou ding dezen zullen aannemen tegen over het Enge!scire voorstel omtrent beperking der -oorlogstoerustingen. Nu die 1ste conferentie niet aan -alle ver wachtingen, die men op ibaar bad <re- bo-uwd, heeft voldaan', moet die tweede een isuccès zijn. Spreker trad daarna in eene uitge breide beschouwing op hert. gebied van geschiedenis ,en mensobienliefde. De Minister van Buitten"! amdscbe Zaken, de heer Pichon, gaf zijne in stemming te kennen met de histori sche beschouwing van den heer De Preissensé op de eertste Haaguche con ferentie. Op de eerstkomende confeiientiezijn -47 staten genoodigd, ,en ze zal een waar internationaal parlement van 200 leden zijn. Do böer Pichon voegde- daaraan toe dat op 19 November 1906 de -heer Bour geois eene commissie bijeenbracht, die de oplossingen bestudeerde, voor wel ke Frankrijk het initiatief zal ne men, om te trachten bet geweld te do-en vervangen -door liet recht, den oorlog door den vrede, de verove ringszucht door den geest van vrij heid. D,© moeilijkheden o-m tot arbi trage te geraken, zullen ditmaal nog grooter zijn dan, die eerste keer, daar er thans 47 staten ter conferentie Ver tegenwoordigd zijn en ide eerste maal slechts 25. Misschien editor zal men een- soort van -internationale vred-es- justitie to-t (stand kunnen brengen. Do regeering der republiek is be reid de quaestie van inkrimping der bewapening, zoo deze ter sprake mocht worden- gebracht, te bespreken. Ze maakt zich echter op dit punt geen illusies. De minister stelde daarop in hei licht, welke houding de verschil lende mogendheden tegenover hot En- gelscbe voorstel hebben aangenomen. Fa ankrijk zal getrouw blijven aan zichzelf, doordat het een rol van ge nu tigdJh ei d en verzoeningsgezindheid ,zal spelen, zooals dit reeds in 1899 door den heer Bourgeois geschiedde. Da naam en het verleden der Fran- sche afgevaardigden ijs een waarborg, dat zij hunne zending behoorlijk zul len vervullen. De Kamer nam bij hand opsteken eene motie van den beer D-eloncle aan, waarbij de verklaringen, der re geering werden goedgekeurd. UIT MAROKKO. Volgens den berichtgever van de „Köln. Zrt-g." te Tamger wordt het be vestigd, dat Rad/soeli met kaad Mac Lean in de ofhgevi-ng van- Oeczzon een onderhoud heeft gehad, waarbij beide zich tamelijk ver van de begeleidende soldaten verwijderden. Bijzonderhe den ov-er deze ontmoeting zij-n- met be kend. kien weet alleen, dat Raisoeli geweigerd heeft Mac Lean naair Fez te vergezellen, niettegenstaande de ka'd de volmacht van den Maghzen toon de. Raisoeli verlangt vier gijzelaars als waarborg voor zijne veiligheid. - Over eenige wieken' zal een nieuwe bespreking plaats hebban. UIT PORTUGAL. Do Portugeeischie gezant te W een-en ■heeft aan e-en vertegenwoordiger van de Pol. Corr. verklaard, dat de toe stand in Portugal wel abnormaal is, maar dat er voor de dynastie geien gevaar helstaat. Hét leger staat vol gens den gezant volslagen buiten het staatkundig gehaspel. Minder geruststellend is het bericht uit Lissabon' zelf, dat die gemeente raad der hoofdstad ontbonden is en vervangen d,oor eene -administratieve commissie onder den edelman Mella de Souza. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Op de tentoonstelling van oude Weefsels en bewerkte stoffen, die thans in het Museum van Kunstnij- 'vieriieib alhier geopend is, bevindt zich ee-n kostbare en zeldzame ver zameling oriëntaalsch naaldwerk in verschillende bewerking, waarop wij in Itet bijzonder ,de aandacht der da mes w-enschen te vestigen, daar de naaldkunst toch in het bijzonder de meest geliefkoosde kunst der vrou wen mag worden genoemd. Die aanzienlijke verzameling naald werk, voornamelijk afkomstiv uit Perzië, Turkije en de D on au vorsten- doimimien' levert een overzicht van de meest 'verschillende technieken, alsmede een schat van harmonieuse en kostbare motieven, die men ook in onze moderne kleeding met goed succes kan toepassen. De tentoonstelling zal nog tot den 15en van deze maand geopend blij ven. Verleden Donderdag heeft de heer A. Sluys, directeur dier Norma,al- school te Brussel, het Museum en de School vo,or Kunstnijverheid be zocht, vergezeld van een der leerar ren en 35 teerlingen. De heer Sluys had een speciale op dracht 'het onderwijs, zooals dit op de Haaricmsohe School- voor Kunst nijverheid gegeven wordt, te bestu- deeren 'en daarvah rapport uit te brengen. Muziek i-n de-n Hout! 11de Muziekuitvoering op Zondag 9 Juni, door het Haarlemsch Muziek korps, directeur luitenant-kapelmees ter C. P. W. Krtens. Programma 1. Mlarsch uit de opera „Les Troyens a Carthage", Berlioz. 2. Ouverture „Hunyada Laszlo" Er- kel. 3. „Invitation a la Valse", Weber. 4. Fa-ntaiste de 1' opéra „Ermani- Veddi. 5. Ouveaituae „Die lustigen Weiher von Windsor", Nicolai. 6. „Spec-ialberichte", Walzer, Czi- bulka. 7. Fantaisie de T opéra „La Reine de Saba", Gounod. B a d en. In het douehehadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 946 baden, in dat aan het Leidscheplein 790. M i I i c i, e n s. Dinsdagavond zal vanwege het hoofdbestuur van den Bond van Mili ciens, Oud-Miliciens en Reservisten getra.cht worden alhier eene afdeeling van den Bond op te richten. Voor nadere bijzonderheden men de advertentie. Een uitslaande Brard. Donkere dreigende rookwolken, ko mend uit het dakvenster bewe zen Vrijdagavond omstreeks kwart over acht, dat er brand was uitgebro ken in het bedden-magazijn der firma H. T. Rak en Zonen, Groote Hout straat 74. 'Reeds op groot en afstand kon men den vonkenregen zien spatten en die rookzuilen omhoog krinkelen zoo dat van heinde en, ver de kijklustigen in groote drommen kwamen opzetten. Krtens' korps, dat in den Hout een oon-cert gaf, zag getwis hef aantal luisteraars verminderen! DE OORZAAK. Ben bediende uit den winkel was (in bet, op die bovenste verdieping ge legen magazijn geweest om bekleed.- sel te halen en- heeft daarbij licht op gestoken, dat in aanraking is geko men mot kapok en ander licht ont brandbaar goedje, waardoor in wei nige oogenibtikken het bovengedeelte van (het huis in lachte laaie stond. Het vuur vonid gretig voedseil in den grootetn voorraad kapok, paar denhaar en andere voor h,et bedrijf der firma dienende, zeer brandbare stoffen. In het eerst heerschte onder het be- diiendenporsoneel als hét ware een paniek. Men begon rollen zeil, vlo<er- kleeden en pakken dekens uit 't bran dende perceel naar beneden te gooien om deze prooi het vuur te ontnemen, zonder te letten op het gevaar dat daardoor voor de veie in- de Piaanden- stëeg heen en weer loopenden onte stond. Gelukkig kwain op dit oogenbllik de heer H. Bak aanzetten, die aan stonds last gaf dit gevaarlijk werkje te staken. DE BRANDWEER TER PLAATSE. Inmiddels eeu klein kwartiertje na het uitbreken van den- brand kwam de brandweer; de een-paards- slangenwagan der politie „Jetje" en spuit X versöhen-en vrijwel gelijktij dig, er besbaai .zelfs verschil van cneena'ng over de vraag: wie er het eer ste was? Een slang was spoedig op d-e water leiding geschroefd en binnendoor het aangetaste perceel gelegd. Een pijp- leider der Tien snelde naar boven- en binnen enkele o ogenblikken werd nu de brandende zolderverdieping krach tig bespoten. Weldra begon het vuur te minderen en inderdaad zou de brand nog in zijn aanvang zijn ge stuit. toen er o gruwelijke pech! juist een kronkeling in de slang kw.am en de water-toevoer ophield. In dat oogen'blik kon het vuur weder onge stoord doorwoekeren en spoedig werd nu een rosse gloed door de pannen zichtbaar. Inmiddels wa.s de ladderwagen ver schenen, en kon men het vuur ook van- de zijide der Houtstraat aan tasten. Lang konden de blusschers het daar door de groote hitte niet uithouden. Nu eerst dit had o.i. dadelijk moe ten gebeuren begon men den.lad- dierwagen te verplaatsen en tegen het bovenhuis Gr. Houtstraat 72, bewoond door de dames Bak, op te zetten, om Vandaar den hranldW/eerlieden gele- genihéi'd te gaven den vuurgloed te bestoken. Spoedig zonden nu ©enige rappe spuitgasten van de daken van de belendende perceelen krachtige wa terstralen op het allesvernielende ele ment, waardoor het gevaar nu vrij spoedig was geweken. In het gdheel werd met vijf slan gen gewérkt, waarvan er één gelegd was door de apoitheek van den heer (Florijn-, om ook vau achteren het v-uu.r te kunnen bekampen. De schade daarbij door 't uit de slangen sijpelende water bij den heer Florijn- aangericht, is niet gering. Gelukkig werd het blusschingswerk vergeanakkeil-ijikt, doo-rdat er zoo goed als geen wind was wèl gelukkig, want 't is daar juist een voorbeeldig to'chrthoekjie anders was het gevaar voor de belendende perceelen niet te overzien geweest. Ruim negen uur was men den (brand mieeste/r. Wel sloegen toen nog steeds de vlammen uit het dak, en brandde alles nog lustig door brandend kar pok moet volgens deskundigen zeer moeilijk te blusschen zijn! maar vrees voor uitbreiding bestond niet meer. Tot half tien werd met de vijf slangen doorgewerkt, waar-na er ein delijk vier buiten dienst gesteld kon den worden. 'Men kan nagaan hoe veel water :er in het brandende hu:a geworpen- werd. 't Liep met straaltjes door de zoldering in den winkel. Da waterschade is dan ook zeer groot. Om half elf rukte de brandweer li.. Opmerkelijk was de hechtheid van het oude huis, waardoor bok voor groot deel de brand tot de bo venste verdieping beperkt bleef. Alleen vilei een gedeelte van de kar pel naar ben-eden, juist toen eendige personen vlak voor het perceel ston den. Gelukkig konden ze nog bijtijds het hazenpad kiezen, maar 't scheel de niet veel, of de adjunctrhoofd- inspecteur Van Dam was er onder ge raakt. De aangerichte schade is nog al be langrijk. BIJZONDERHEDEN. Naar wij ve rnenrten was de heer Bak .verzekerd bij de Maatschappij ,,'de Nederlanden", evenals hét huis, dat eigendom is van „de Vereenigde Ilzeithandel", die er tot voor enkele jiaren haar bedrijf in uitoefende. Voorts was die firma Bak tegen de Schade van Ibedrijfsstakin-g door brand verzekerd bij de „Alg. Bedrijfs- verzekering'', vertegenwoordiger de heer T. Nieplhaus alhier. Bij 't uitbreken van den branld be vond de heer Rak zich niet ten zijnen huize. Hij had even te voren roet ie mand istaan praten en was. om het mooie weer me-t dezen opgeloopen. Hij was nog niet hij de Stoofsteeg -op de Oudegracht, toen een knecht hem kwam achterop loopen en hem waarschuwde dat er brand was uit gebroken. Toen de heer Bak ijlings terugkeerde stond de bovenverdi'e- pi'ng al in Lichte laaie. Er was reeds getelefoneerd, nridiat de jongen, die naar boven was gegaan, haar bene den was gekomen mot de boodschap: „Baas, de boel staat lin brand!" Po gingen om zelf te bhisschen had hij niet gedaan en zouden ook niet ge baat hebben, daar (alles in de omge ving buitengewoon brandbaar was. Als men weet, dat elke waterstraal ongeveer 10 a 12 krib. mieter water per uur geeft, en dat er van half 9 >to-'t half 11 gespoten is met 5 stralen, dan is hef duidelijk dat er ongeveer 120 kubieke meter of 120000 Liter, of ongeveer 12000 emmers water- opge worpen zijn. OP HET TERREIN VAN DEN BRAND waren zeer vete autoriteiten aanwe zig. Wij merkten o-.a. op den waarna- m-end-burgemeoster, Mr. Th. de Haan 'Hugecnhoiltz, den- wethouder Jolh. de (Breuk, de raadsleden W. A. J. van de Kamp, A. Rihkeona, Mr. Joh. Spoor, en Mr. J. N. J. E. Thijssen. Ook was de commissaris van- politie aanwezig. Het blusschingswerk werd verricht under leiding van den Commandant der brandweer, den heer Cramer, ter wijl de oud-commandant van- Spuit 10, de heer II. J. D. Daudey, zich zeer verdienstelijk maakte. Hij, nog brand weerman met hart en ziiefl, kon aan de jeugdige bekampers van het vuur heel wat nuttige wenken geven;, op rijn langdurige ondervinding ge bouwd. En de heer G. A. Co-malta Jr., vertelt ons, dat hij de eerste was die op het ,dnk van het brandend perceel water gal. Wij getooven hean op -zijn Voord, want hoewel drie leden onzer redac tie op liet terrein des .omheils -aanwe zig waren, heeft het ons niet mogen gelukken zelfs de menschen op de daken te herkennen! HET PUBLIEK. In de Groote Houtstraat was het een herrie van belang. In den mooleri avond was dit centrum onzer winket- buurten- toch al druk, maar al' wat in de omgeving wandelde, in zijstraten flaneerde, buurpraatjes maakte of in- koopen deed, trok op hief brandalarm naar het kruispunt van. Verwulft en Houtstraat. Dra was aan bedde zij den het verkeer gestremd, de tram moest stoppen ter hoogte van ons bureau in de Houtstraat en de passa giers moesten maar zien hoe ze hun

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1