Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland (MiEDEDEELlNGEN VAN HET KONENKL. NED. (MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur). De Bildit, 28 Juni 1907. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Hort a (Azotren); laagste 749.3 m.M. te Dunrossness (ten Noorden van Schotland). Verwachting tot «den avond van 29 Junk Wind: ©wakke itot matigen, Weste lijken windt Gesteldheid ivan de lucht: bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorigie stand te 2 uur 762 m.M. te Haarlem. Vrijdag 28 Juni. Hoogste gisteren. F. 62° Laagste heden nacht F. 56° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 65° CIRCUS CARRé. Zooals wij verwacht hébhen, was* Donderdagavond het Circus Oscar Carré stampvol, op alle rangen was geen plaatsje onbezet. Het Haar- leansch publiek weet blijkbaar, wan neer er wat goeds te zien is, dat wel te waardeeren. Het programma was wederom zeer afwisselend, de zes verschillende nummers, origineele vrijheidsdressuren van den heer Al bert Carré, vielen zeer in den smaak, evenals de moppen der clowns de lachlust der aanwezigen opwekten. De dames kunstwielrij deressen en de Keizerlijke Japansche Hofkunste- naars gaven staaltjes van wonderba re vlug- en lenigheid te aanschouwen. De heer Carré zal zeker iederen avond hier in Haarlem een uitver kochte tent hebben, zoodat zij, die de voorstellingen willen hijwonen, 's morgens vroeg reeds kaarten zul len moeten nemen.- VOLKSBOND. Donderdagavond vergaderde de aid. Haarlem van den Volksbond, on der presidium van den heer mr. A. A. van der Mersch. Na de lezing der notulen kwam aan de orde de verkiezing van een be stuurslid tengevolge van het overlij den van den heer A. C. de Koek, aan wiens nagedachtenis de voorzitter woorden van hulde wijdde, eT op wij zend hoeveel hij in zijn werkzaam'le ven zoowel voor den Volksbond als voor andere Vereemiigingen had ge daan. Zijn nagedachtenis zal in eere blijven, zei spreker. Met algemeene stemmen werd daar op tot Bestuurslid gekozen die heer H. A. Waller, die door het Bestuur was voorgedragen als erfcenning zij ner verdiensten bij de organisatie dier Buisvli j t-ten toonstelling. Vervolgens werden tot afgevaardig den naar de algemeene vergadering benoemd de heerecu Droste en Prins, terwijl als plaatsvervangers zullen optreden de heeren Eekhout en Van der Merscfh. Hierna werden de punten van den beschrijvingsbrief behandeld. Naar wij vernemen zullen de eerste (muziekuitvoeringen in de door den heer Brinkmann aangeboden muziek tent op de Groote Markt plaats hebben op 3 en 17 Juli a.s. en zulks in plaats van in de muziektent dn den Hout GYMNASTIEK. Men schrijft ons Wie zouden denken, dat Haarlem, waar de gymnastiek helaas maar al te weinig beoefend wordt, niet warm daarvoor te maken was, zullen daar van voor zoover zij. Donderdagavond! op de vergadering der Regelingscom- mvissie voor de 11e Gewestelijke Uit voering van het Nederlandsch Gym nastiek Verbond aanwezig waren, een geheel anderen indruk ontvan gen hebben. Deze vergadering was zeer druk bezochtonder de vele aanwezigen merkten we op den vooj- ositter en secretaris van het Gewest Noord-Holland, den voorzitter van den Bond voor lichamelijke opvoe1- ding, Dr. G. Adrian, enz. Uit de be sprekingen mocht de gevolgtrekking gemaakt worden, dat er hard ge werkt was, en in een korte spanne tijcis veel tot stand was gekomen. De autoriteiten, waaronder in de eerste plaats Mr. G. van Tienlhoven en Jhr. Mr. J. W. G. Bareel van Hogedan- den, hebben allen getoond de zaak ernstig te willen steunenmogen de burgers van Haarlem nu ook allen door financieelen steun en het uit steken van vlaggen op 6 en 7 Juli medewerken om deze goede en boven al nuttige zaak, die het géheele Ne- derlandsche volk ten goede komt, aooveel mogelijk te bevorderen. Beterschap. De toestand van den heer Teunis is thans van dien Aard, dat hij' waar schijnlijk (morgen het Diaconessen- huis zal kunnen verlaten, om thuis verder te herstellen. Vijf Inbrïken. In den afgeloopen nacht zijn in Bloemeudaail en Overveen niet minder dan vijf inbraken en pogingen daar toe gedaan, gelukkig zonder dat de dader want vermoedelijk is maar één man aan 't werk geweest erin geslaagd is zijn slag te slaan. Vannacht omstreeks 1 uur werd de politie te Overveen door den heer Kra nenburg, op den BloemJenidaalsohen- w.eg wonende, telefonisch gewaar schuwd, dlat een man getracht had zijn woning binnen te komen. De echtgenoote van den heer K. had gerucht gehoord, en toen de heer K. daarop -ging kijken, zag hij" een man, die trachtte door middel van een lad der in te klimmen. Die ladder had in d buurt gestaan. Toen de man echter hoorde, dat de heer K. wakker wajs, verdween hij, waarop de heer K. de ladder omver wierp en de politie waarschuwde. Deze wals 'spoedig ter plaatse, doch zc-ciht den inbreker tevergeefs. Even later schijnt ingebroken te zijn bij den heer N. Roozen, op „Willems- oc ixl", niet ver vajn de woning des heeren Kranenburg. Hier heeft hij zich echter blijkbaar ook niet veilig geacht, en hij is zonder buit ver dwenen. Vanmorgen kwam achtereenvol gens bericht van een inbraak-poging bij den heer Van Velsen op den Over- veensohen weg, waar iemand zadh dJcor indrukking van een ruit toe gang tot de serre heeft verschaft, doch niet verder heeft kunnen ko men, bij den heer Hupfces in Groot Zomer,zorg" aan 't einde der Zomerzorgerlaan, waar evenmin iets vermist wordt, behalve een scho teltje pruimen, en eindelijk bij den, heftf Knottenbelt in d'e Sehoollaan, waar de man wel 't brutaalst is te werk gegaan. Zonderling genoeg heeft hij een kast met zilverwerk ge opend, doch den inhoud onaange roerd gelaten, alleen ƒ1.72 kleingeld wordt vermist. De man heeft hier blijkbaar den tijd gehad, want hij heeft ook een bezoek aan de W. C. gebracht. Dat hij hier dus zijn slag niet sloeg, schijnt er op te duiden, dat er .gieen beroepsinbreker aan 't .werk is geweest. Omtrent den dad'er heeft men slechts vage aanwijzingen, Men'heeft vermoeden op een manspersoon die omstreeks 12 uur door den nachtwa ker Van Nobelen werd gezien nabij de Beeildaan. Hij droeg een grijzen demi-saison en een Panamahoed1 met neergeslagen rand. De man beant woordde kalm den groet van den nachtwaker, idoch even later kwam deze hem weer tegen bij de lunch room van den heer Reyndetrs. De nachtwaker vond dit wel vreemd doch had geen enkele reden den man aan te houden. Zeer waarschijnlijk is deze echter do bedrijver van de ver schillende inbraken. Gevonden voorwerpen: Een vulpenhouder, een bankbiljet, oen etui van een sigarenpijp. SQHOTEN. Donderdagavond vergaderde de ge meenteraad, geheel compleet. Na de lezing en goedkeuring der notulen kwiaiin aan de orde de door B. en W. voorgestelde verordening omtrent het heffen van rechten voor het gebruik van openbaren gemeentegrond' of ge meentewater. Volgens deze verordening moet voor eiken vierk (Meter worden betaald 0.10 per week, f 0,30 per maand, 2 per ij aar. De heer Hooy bleek absoluut niet in genomen met deze verordening, waar door de neringdoenden ©onder nood zaak wordt bemoeilijkt. Dat mag in >een grootia stad, waar 't verkeer door winkel-uitstallingen wordt be lemmerd noodig zijn, hier is dat niet het geval. De heer Hooy meende dat de 'Openbare weg voor het openbaar is, en dat er dua voor 't 'gebruik er van geen rechten moesten worden gehe ven. Tereciht wees de voorzitter er op, dat juist, omdat de straat voor "het openbaar verkeer is, particulieren niet mogen worden bevoorrecht. Maar de heer Hooy liet zich' niet overtuigen, en Stelde voor die vergoe ding voor gebruik van grond voor uitstallingen, stoelen en tafels te 'lu iten vervallen. Dit voorstel vond ech ter geen steun, waarop hij' voorstelde de bedragen terug te brengen op de helft, waarmee evenwel niemand, in stemde, zoodat het artikel onveran derd wend aangenomen. Wel werd op voorstel van de heeren Van Schie en Hooy het bedrag voor bet schoon maken van rijtuigen en -handwagens op de helft gebracht, n.l. op 2.50 en 1.25. Die heer Hooy verzette zich ook te gen het voorstel om voor gebruik van water 1 per vierk. M. per jaar te heffen, vooral voor handelaars in steenkolen is dat zeer bezwarend en hierbij had hij oneer succes, ver schillende raadsleden waren er voor om die bedragen te verlagen. De be dragen worden nu per week 2 1/2, per maand 7 1/2 en per jaar 25 et per vierk Meter en voor 't plaatsen van een fietsenrek 5, voor stoelen en ta feltjes 2 1/2 et. per vierk. meter. D'r werd bij verschillende artikelen nog geknibbeld, imaar do heer 'Do Graaf maakte eindelijk de juiste op merking, dat de heeren veel te veel letten op de belangen van bepaalde personen, terwijl toch de verordening wordt gemaakt voor de Ihieele ge meente/ Enfin de verordening kwam klaar evenzoo die op de invordering. Een suppletoir© begrooting voor 1907 werd vastgesteld! op een totaal van GOO, on (besloten tot af- en over schrijving van verschillende posten tot een totaal van 4668.56 in uitgaaf. 'Ingekomen was een' verzoekschrift van .de onderwijzer-essen aan de open bare lagere school', om een salarisver- hoogiog van ƒ500 op 600. B. en W. stellen voor deze zaak uit te stellen tot bij die (behandeling"der begrooting van 1908. De heer Hooy pleitte voor het geven van een gratificatie over dit jaar; ƒ500 is toch- eigenlijk geen salaris, meen de hiji. De heer iDe Graaf stelde voor >een nieuwe saiarisregéling op te stellen tegen 1 Jan. 1908. De heer Vink zegt, dat hij niet be grijpt, dat die menschen die hier pas zijn, en dus wisten waarop ze kwa men, nu al weer v-enhooging vragen. De voorzitter wees or op, dat de ge meente het minimum-salaris uitkeert, evenals in Drenthe en Brabant, ter wijl hier de levensstandaard zooveel hooger is. De heer Van (Schie steunde het voor- stel-de Graaf, maar wilde toch aan bet 'eind des jaars wel vast een gra tificatie geven. De heer Hooy drong aan op aanne ming van zijn voorstel. De heer Teeuwen z-ong uit den treu- re het liedje, dat er geen gratificatie gevraagd werd. Intusschen, wat -er gevraagd werd, wou hij! niet geven, dat kwam alle maal aan 't eind van het jaar. De voorzitter, ten einde raad, wilde dan alile'en maar antwoorden, dat de regeling bij' 't eind van 't jaar zou worden herzien, •Maar de heer Hooy hield vast aan zijn gratificatie-denkbeeld. Nee, zei' de heer Teeuwen weer, aan 't eind van 't jaar... nou wordt het niet gevraagd. Natuurlijk werd 't voorstel-Hooy verworpen. Alleen hij1 en de heer Ne- lis tstemden voor. Het voorstel des voorzitters werd aangenomen, terwijl tegenstemden de heeren de Graaf, Hooy en Nelis. Bij de rondvraag vroeg de heer De Graaf naar den stand van de werk zaamheden der gascoimmissie. De voorzitter antwoordde, 'dat hij juist de nieuwe begrooting der firma Fran ken had ontvangen. 'De hföer Hooy vroeg of 't nieuwe (Raadhuis vóór de ingebruikneming nog voor 't publiek ter bezichtiging Zou, zijn. De voorzitter antwoordde, dat dit wel in zijn bedoeling lag. De heer Hooy Ihad op de rekening van 1906 een post van -4800 gevonden voor 1de verpleging van armlastige zieken. Dat vond hij buitensporig Bi'oog en hij stelde de vraag: worden de menschen' niet te gauw -als armlas tig beschouwd? De voorzitter antwoordde, dat hier bij met de omstandigtoedien rekening werd gehouden; als een kostwinner ziek is dan kan zoo'n gezin niet bij betalen. Trouwens, de regeling was tijdelijk, voortaan zal het Burgerlijk 'Armbestuur dn plaats van B. en W. zich daarmede moeten belasten. De heer Hooy vertelde nog een ge val, dat hem echter onjuist was me degedeeld. De heer Van Schie drong er op aan, dat bij 't betrekken van 't nieuwe Raadhuis een nieuwe regeling voor 't personeel zou worden gemaakt.' Den veldwachter Heertjes bijv. wilde hi] eerste klas maken, niet 'Omdat hij bet hoofd zou zijn, idlat ben u, burge meester! maar omdat hiji er al zoo lang is, en dan look 't personeel der secretarie. De voorzitter zei, dat dit allemaal bij de begrooting voor 1908 en syste matisch moest geschieden, waarmee de heer 'Hooy 't volkomen leens was, terwijl hiji 'Opmerkte, dat 't de heeren weinig zou kunnen schelen of ze een mooien titel krijgen al's er geen sala risverbetering mee gepaard gaat. Da openbare vergadering werd daar na veranderd in- -een geheime. CBBNNEBROEK. De Donderdag j.l. gehouden open bare verkoop van het huis, Leidsche vaart no. 290 ien toebehoord hebbende aan wijlen den heer P. Zieren, heeft opgebracht f 3450. K-ooper was de heer 'Ruigrok te Vogelenzang. VELSEN. Donderdagmiddag raakte de stoom- pont Velsen plotseling defect. De Ken-nemerland lag niet op stoom zoodat (liet vervoer per handpont moest plaats hebben. Voor de hooirijders een oponthoud van belang. LUMUIDEN. Onze correspondent schrijft ons d.d. 27 Juni: In 'uw geacht blad Donderdag 27 Juni, le blad, 2e pagina, komt onder de rubriek „Uit de Omstreken" een bericht voor onder het hoofd „Umui- den" van den volgenden inhoud': „Hier fis een flesch aangespoeld, waarin het volgende op een papiertje geschreven stond: „God zij onze ziel genadig ons laatste oogenblik is geslagen wij zijn naar de kelder ik kan niet meer. Groete aan mijn familie. JOHANNES DE VRIES. 'Enigels kanaal, drie M. S. Ben Bow." Naar aanleiding van dat bericht be zocht heden de heer Jan de Vries, ex pert te Antwerpen, als broeder van een Johannes de Vries, die als gezag voerder vaart op een Kofschip (zee tjalk) genaamd „Pietronella", onze plaats, om nadere information, daar hij vermoedde, dat de verongelukte zijn broer was. De „Pietronella" was n.l. 13 Juni van Frederilkshald in Noorwegen ver trokken met een lading granietsteen naar Delfzijl i©n tot heden was geen enkel bericht van het schip ontvan gen. Geen wonder dUs dat de familie zich over bemanning kapitein en echtgenoote, stuurman, matroos en kok ongerust maakte en naar aan leiding der courantenberichten zich ter plaatse op de hoolgte kwam stel len. Na izeer veel. moeite gelukte 't ion's te vernemen 'dlat Dinsdagmiddag door 'n Zaandammer nabij de IZuidpiar een flesch was opgepikt, waarin bo vengenoemde mededeel-ing {die gevon den was na verbrijzeling van de flesch). De inhoud was- met potlood geschreven op een ruw kartonnen kaartje visitefiormaat met 'n ge prikt gaatje links boven. De heer Jan de Vries meende in het handschrift Ibet schrift zijns broeders te herkennen. ZANDVOORT. De automobiel van Iden heer Th. al hier, den» Kiostverlorenweg afkomen de en den hoek aan de Zandvoortsdhe laan omslaande, kwam daarbij in aanraking met het wdndhokje van het tolhuis. 'Dit was daar niet tegen be stand, evenmin als de automobiel, die ooik veel averij (bekwam. De inzitten den 'kwamen er gelukkig met den schrik af. Aangekomen badgasten Heeler, Bromberg, Hotel Zeerust. Fam. Vegtel, Zeist, idem, 4 pers. Fam. Muskens, Arnhem, Hotel d'Orange, 2 pers. Jhr. 'Reuchlin, Tiel, idem, 2 pers. G. Fatio, Gerieve, Hotel- Beau Site, 7 pers. Mevr. Ten Cate, 'Groningen, Pen sion de Roos. Mevr. Hardenberg, Den Haag, idem. Baronesse Van der Feltz, idem, Villa Johanna Christine, 3 pers. B. L. Gompertz, Amsterdam, Villa Henriette, 6 pers. II. Gompertz, idem, idem. Fam. Soester, idem, Dependance Frank Gerzon, 3 pers. Dames Herrinckx, idem, Haarlem merstraat no. 19, 3 pers. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school A alhier is werkzaam gesteld mej. A. IJzer dra at te Haarlem.' DE TWEEDE KAMER heeft gisteren, na eenige discussie, met 59 tegen 3 stemmen' goedgekeurd een' voordstel van -dien hieer L ohm an, om de vernieuwing der secties nog vóór het reces te doen plaats hebben. Daarna warden de algemeene be raadslagingen over de Oorlogsbegroo- tim|j hervat. Bij repliek betreurde de heer Van Karnebeek, dat de Minister zijn voor- Kl ellen omtrent de bevelvoering en de soldij-verhooging niet. wensch-t terug te nemen, zoodat spreker 'hiertoe voor stellen zal moeten doen. De heer Van Vlijmen sloot zich hier bij: aan. Den commandant van het veldleger reeds nu benoemen, zou van dezen oen bureauman maken. De Ka mer moest vrijheid hebben om 's Mi nisters denkbeelden inzake de hoogere bevelvoering te bestuideeren. Ook de quaes tie der kaderschiolen was nog niet rijp voor beslissing. De heer Lobman verdedigde bet. denkbeeld-Talma tot het instellen eener commislsie van onderzoek naar den ganschen omvang onzer leger- organisatie, ter beantwoording van de vraag, of een .nieuwe richtipg moesc worden ingeslagen. Zulk een onder zoek kon de Minister zelf niet doen. Dat kon niet omdlat bij ons de Mi nister oen politiek man isfeitelijk moesten wij hebben een permanente commissie van defensie, wat die Mi nister echter niet scheen te wenschen. Steunen op eigen hervormingskracht vilde de Minister, im/aar hij vergat dat de naitae het program maakt. Wil de de Minister iets doen voor het land, dan moebt hij zulk een perma nente commissie instellen. De beer Ter Laan wilde daarentegen den Minister an staat stellen zijn eigen denkbeelden te verwezenlijken. De er varing leerde, dat commissies aks een rem werkten. Bezuiniging verwachtte spreker oolc van dezen Minister niet. Hij kwam nogmaals op tegen de onge lijke behandeling van socialistische en andere lectuur in de kazernes, en betwistte, dat de 'socialisten propagan da maakten voor dienstweigering. Niet enkel van socialistische zijde was -men anti-militairdstisch. Alle soldaten moesten gelijikrechtig behandeld wor den. De heer Van de Velde beurde af, cm de kosten vooral, het bezetten van terreinen, waar veeziekten heerschen, door recruten. De heer PLerson vroeg van den Mi nister een bereidverklaring, om de quaestie eener Staatscommissie bij de volgende begrooting aanhangig te maken. De heer Marchant achtte dit onnoo- dligiedereen had reedis nu zijn opi nie. Hij betoogde, dat de defensie nrodzakelijk deel moest uitmaken van elk politiek program, als gevolg van ae tegenwoordige partijverhoudingen. Een defensiecommissie zou een ;d- viseerendi lichaam worden, dat de po sitie Van den Minister onhoudbaar zou maken. Wanneer men aandrong op een commissie tot onderzoek der giondslagen van de 1 eger organisnt:e, vergat men dat het volk niet de grond slagen wantrouwt, doch de organisa tie. Feitenkennis was noodig en spre ker drong op aller medewerking aan om die langs den een of anderen weg te bereiken De heer Tydeman achtte in elk geval (.en onderzoeik naar het bestaande noodigtweeledig, èn naar de orga- n'satie èn naar financieele en sociale belangen. Een parlementaire commis- s'o uit de verschillende groepen acht te spreker daartoe het beste. De heer Lohman bleef zich tegen -een enquête-comimlissie verzetten; noodig was -een commissie, die de richting van het stelsel aangaf, een Staats commissie van ter -zake kundigen, om aan te geven wat voor het land; het best en het goedkoopste was. De lxeer Verhey had reedis onder minister Eland een commissie ver langd voor liet juiste gebruik der defensie-gelden. Men moest de taak eener zoodanige commissie (niet uit breiden, zooclat, die schier onmogelijk Werd. Spreker steunde- intusschen 't denk beeld vun den heer Pierson. De Minister van Oorlog herhaalde, dal een Staatscommissie hem in de uitvoering zijner plannen belemmeren zou. Hij zou meer voelen voor een parlementaire enquête-commissie, om dat cHii© vanzielf het vertrouwen, des volks zou hebben. Maar alvorens de Minister iets kon doen, moest, de Ka mer zich met beslistheid uitspreken. De kade rijschol e n- qu a esti e was 'een voudig, maar de Minister zou die scholen dit jaar nog niet oprichten. De met kadcrecholen veTkregen re sub taten waren anders niet ongunstig. Omstandig betoogde de Minister, dat de defensie moest blijven buiten de politiek. De Minister wilde geen po litiek man zijn, slechts verdedigen wat hem juist voorkwam- En zoo achtte hij een inspecteur der infante rie onnoodig. Wèl stelde hij prijs op een commandant van het veldleger. In de zaak-Baan zou (1e Minister al het mogelijke doen -in het belang van dezen man. De Minister kon niet treden ini uit stel van de quaektie der bevelvoering. Maar hij herhaalde welke commissie van onderzoek de Kamer ook w»flide zijn departement stond open. Tegen anti-militaaristische propaganda bleef 's Ministers verzet gekant. Ten slotte zette idle Minister nog maals zijn denkbeelden over de bevel voering uiteen. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Besloten werd hedenochtend voort te gaan met de behandeling Van de reorganisatie der Mariniers. De heer Eland stelde bij amende ment voor 3200 uit te trekken voor d*onmiddellijke benoeming van een commandant, van het veldleger. Na die pauze rapporteerde de heer Thomson over het adres der Neder, landfcche architecten, die (le Kamer verzochten de' Carnegie-sticMing te bewegen terug te komen op de keuze van het terrein; voor het "Vredespaleis. De commissie concIurSeefSe, diait, waai de Kamer met groote meerderheid geldien voor dit terrein had toege staan, en de uitspraak der jury aan den rechter as onderworpen, het adres kon woxldien nedergelegd ter inzage van de leden. De heer Van Karnebeek deeldle me de, dat de jury en d'e heer Gamegie zéér gestemd waren voor Zorgvfiilet. en tegen het terrein op den Musschen- bergook d'e teekeningen van het pa leis bevielen den lieer Carnegie zeer goed. De conclusie, werd goedgekeurd. Bij de voortgezette behandeling der Oorlogsbegrooting, stelden de heeren Vani Vlijmen c. s. bij amendement voor om d'e beslissing over de quaes- tie der hoogere bevelvoering uit te Stellen. De Ihleer Van, Karnebeek sprak vóór bet amendemep/t-Eland. De Minister nam het amendement- Eland over en was bereid dlat ook te deen met het amendement.-Van Vlij men c. s., maar beschouwde dirt als van comptabelen aard. Hij zou daar door geenszins zijn plannen laten va ren. De heeren Ter Laan en Van Karne beek bestreden deze houding, doch de Minister zeide, dlat hij die van den aanvang af had -aangenomen, en- de heer Van Idsinga achtte dit volkomen juiist. Bij de uitlegging, die de Minis ter aan zijn amendement gaf, meende de heer Van Vlijmen het te moeten handhaven. Maar dat ging niet, meende de Voor zitter, want de Minister had het amendement reeds overgenomende heer Van Vlijmen kon dan een motie voorstellen. Onder groote hilariteit stelde nu die heer Duymaer van Twist een motie voor, uitsprekende, dat al leen gelden behoorden t.e worden ge noteerd voor dé aanstelling van een commandant van het veldleger. Na eenig debat werd d'e motie-Van Twist ingetrokken en het artikel in quaestie goedgekeurd zonder hoofde lijke .stemming. (Hilariteit). Bij art. 22 verdedigde de heer Ter Laan een amendement om den past met ƒ11.392 te verminderen, teneinde de m-ilicieins der lichting 1903 vrij te stellen van de derde herhalingsoefe ning. De Minister moest dit amende ment beslist ontradende herha lingsoefening was bepaald noodig. Na repliek van den heetr Ter Laan verdedigde de heer Passtoors het amendementde heer Thomson ver klaarde zich er alléén voor, indien de oproeping plaats had met het oog op het groote groepsverband. De Minis ter antwoordde, d'at de oproieping plaats -had, omdat de miliciens vol doende geoefend naar de landweer overgebracht konden worden. De heer Thomson stelde nu voor ƒ5626 te schrappen, ten einde dJen duur der opkomst te beperken. De Minister en do heer Eland (C. v. R.) bestroden het amendement-Ter Laan, dat verworpen werd; met 55 tegen 24 -stemmen, evenals het aniendement-Thomson met 42 tegen 37 stemmen, waarna art. 22 werd goed gekeurd. Bij art. 54 herhaalde de heer Duy maer van Twist zijn verzet tegen de gecentraliseerde kaderopleiding. Wel verdedigde de Minister, die den heer Ter Laan te kennen gaf, dat de zaak met het blijvend gedeelte niets heeft uit te staan, de gecentraliseerde ka deropleiding, doch tegenover een door den heer Van Twist voorgesteld amen dement om den post met 10 te ver minderen, teneinde principieel uit spraak te doen tegen den maatregel, verklaarde de Minister, dat, gingen de mfaniterie-autoriteïten hierin me de, hij bereid was 'de opleiding van soldaat tot korporaal bij die bataljons der regimenten, zonder overplaatsing te laten blijven. Voor de sergeants^ opleiding handhaafde hij den maat regel. D-e heer Vun Twist trok nu zijn amendement in. Bij art. 120 vroeg de heer Thom son meer openbaarheid over de wijze van 't be'steden van geld voor ge schut. Van een monopolie dier firma Krupp mocht geen sprake zijn. De Minister deelde medJe, d'at uii voorzorg proeven werden genomen met veddhouwitsers zonder voorne men om ze1 aan te schaffen. Met Krupp bestond geen contract en van een monopolie was dus geen; sprake., Overigens was een voorstel gereeidj om een kapitein aan te wijzen voor het bestudeeren van gesohut in andlej re landen. Bij re- en publiek handhaafden de heer Thomson en de Minister het in eersten aanleg gesprokene, waarbij laatstgenoemde het laatste, dat d)e heer Thomson het hoofd dier lVda ai\ deeling van het departement eenigs-l izins verdacht had gemaakt door te wijzen op diens bijzondere voorliefde] voor Krupp's geschut. De heer Van Kol stelde zich geerJ partij, doch juichte het optreden van den heer Thomson toe en hoopte, ddf de Minister krachtens zijn toezegging stukken zal overleggen. De Minister kon dat niet beloven hij zou zijn ge heele archief moeten medebrengen. (Gelaoh.) Art. 120 goedgekeurd zijnde, her haalde de heer Thomson, bij art. 12: zijn bezwaren tegen- die aanschaffing van zei f 1 a ad'-pi-stol e-n, die niet aan d« te stellen eischen voldeden. De Mi nister verdedigde de aanschaffing bo ven die van ver-oudearte wapens. Thans werd 4000 gevraagdin hei geheel zou voorl-oiopig 133.000 wor den besteed. In stemming gebracht, werd hei artikel verworpen met 48 tegen 27 stemmen. Op een vraag van den heer Smeen- ge antwoordde de Minister, dat vooi lotsverbetering der maréchaussóe ƒ35.000 noodig zal zijn; hiji had; geer bezwaar id.it bedrag later aan te wa gen a-ls beslist zou zijn bij welk de partement, oorlog of justitie, het wa pen eigenlijk behoorde. Aan den heel Schaper antwoordde hij, dat hij ei zeker tegen zou waken, d'at de maré- chaussées verdachten mishandelden. In antwoord aan de heeren Van Bylam/dt en Verhey deelde de Minis ter m-ede, dat de Utrech/tsche batal jons niet naar Hard ei-wijk konden (nl. die der Kol. reserve) omdat te Harderwijk geen terreinen waren voor détail-oefeningen. Na nog eenig debat werd de begroo ting goedgekeurd met 53 tegeni 5 stemmen (die der aanwezige socia listen). D-e te 10 uur aangevangen vergade ring eindigde te 61/4 uur. (Voor het verslag der Eerste Kamerl zie Tweede Blad.) TWEEDE KAMER. Men seint ons: Voortgezet werd 'het idlebalt over de Süppletoire marinebegrooting, waar uit na des ministers laatste wijziging der reorganisatie het korps mariniers Is geiicTiA- an die*thane- laill&en strekt tot lotsverbetering van bet personeel van bet korps en opheffing der af zonderlijke administratie. Het ontwerp is -aangenomen, maar bij1 bet voorafgaand- deWat laakte de- beer Hugenh-oltz de onstandvastigheid des Ministers, die z. i. ondeugdelijk was langer het bewindi te voeren, ter- wijf de beer Thomson, -aan de (Kamer excuses makende voor iden lof, dien hij vroeger aan den (Minister bracht, van -de indiening eener motie van al-l keuring van 's ministers beleid afzag, (omdat beleid en deze minister niet bij ellkaar passende nevenbegrippen zijn. NE-DERLANDSCHE POLITIEBOND. Donderdagmiddag 'vergaderde te1 Amsterdam de afdeelinig Noord-Hol- lan-d van den Alg. Ned. Politiebond. De voorzitter, de heer J. C. van i Leeuwen, herdacht in zijn openings-) reide het overlijden van dien Bonds voorzitter J. P. Engelman te Heere veen. De periodiek aftredende bestuurs- leden, de heeren J. C. van Leeuwen én D. M. Damen werden herkozen. Voor de stichting tot. ondersteu ning van hulpbehoevendle en zieke i politiemannen werd' 75 uitgetrok ken. Voorts werd goedgevonden dlat dien' secr.-penningmeester een jiaarlijlksche bel'ooning van 50 zal worden toege kend. Een bespreking over de voorziening in de vacature van het Hoofdbestuur I (door het overlijden van dén heer En gelman) had tot resultaat, dat de drie candiidaten die heeren G. W. Stroink, burgemeester van S'teenwij- kerwold', Van der Mn.rsch van Elwijk, burgemeester v'an Waalwijk, en jhr, mr. T. A. M. A. Humalda van Eysito- ga, burgemeester van Wormerveèr uitgenoodigid ©uilen worden hun oor deel over verschillende politiebelan gen sdhriftelijk openbaar te maken. Vervolgens werd door den heer Koster Henke een voordracht gehou den over „De Drankwet". ONGELUKKEN. Op de rivier de Maas is ter hoogte- van Delf shaven, de 14-jarige dekjon gen L. ten K., werkzaam op de mo torboot Maria, bij het vastmeeren van d© boot aan een ander schip in het touw verward geraakt, overboord ge slagen -en onmiddellijk door de ster ke eb meegesleurd. Zijn lijk is nog niet gevonden. DE STATEN-VERKIEZINGEN- Het is nu zeker, dat de stemming I voor leden van de Prov. Staten in het kiesdistrict Zevenbergen den lien I Juni gehouden, zal worden ongeldig I verklaard, omdat 174 kiezers van I 's-Gravenmoer daaraan ten onrechte niet hebben kunnen deelnemen. De dag waarop de nieuwe stemming j zal plaats hebben, moet echter nog j worden vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2