HET BEETHOVENHUIS. Bijlage van Haarlem's Dagblad. Onlangs heeft in de pers een be- ting wijding geeft aan het geheel. En door een photographischen cliché- richt de ronde gedaan over plannen wanneer wij dan denamen noemen afdruk een zwakken indruk trachten tot oprichting van een Beethoven- van Willem Hutschenruyter en te geven. Majestueus zal het gebouw huis in de duinen te Santpoort. Die Bcrlage, dan weet iedereen, dat de zich boven de hoogste punten in mededeeling was destijds minder beste waarborgen worden gegeven den omtrek verheffen, als een Licht- juist en wij hebben dan ook den tijd l om de ideale samenwerking van toren der Kunst. Het auditorium be- afgewacht, waarop het mogelijk zou muziek en omgeving te verzekeren, vat ruimte voor 2500 personen, een zijn van deze zaak nieuws te bren- Wat men stichten wil, is dan ook j kleinere zaal is bestemd voor kamer gen, dat vertrouwbaarder was. Tot geen banale concertzaal, maar een muziek. De uitvoerenden zijn on- ons genoegen zijn wij daartoe nu tempel der kunst, waarheen de zichtbaar, zoodat de toehoorder niet in staat en verzoeken wel de aan- muziekliefhebber een bedevaart zal wordt afgeleid door hunne bewe dacht van den lezer voor wat hier doen om de priesters van de kunst gingen, maar alleen de klanken volgen zal. Het geldt hier een onder- tè hooren. hoort. neming van zoo groote beteekenis De Beethoventempel zal moeten In een periode van den zomer op artistiek gebied, dat ieder die zijn als het stralende licht der zullen de uitvoeringen, die het ka- gevoel heeft voor de schoonste aller muzikale wereld. En zooals van rakter dragen van muziekfeesten, kunsten, de muziek, er zijn onver- heinde en ver de vereerders van worden gegeven, deelde sympathie aan schenken zal. Wagner naar Bayreuth trekken, zoo Hoeveel sympathie het plan be- En aan den anderen kant een stich- verwacht men hier in Bloemendaal I reids gevonden heeft, kan hieruit ting van zoo groot stoffelijk belang de duizende muziekkenners en lief- blijken, dat men reeds de beschik- voor Bloemendaal, Haarlem en om streken, dat wij ingezetenen van Kennemerland de beteekenis daar van nauwelijks kunnen overschatten. Door een combinatie van bekende personen in den lande is het plan opgevat in de duinen in de nabij heid van Haarlem, een Beethoven- huis te stichten. Een ideaal gebouw, waar de werken van den grooten meester in hun grootste volkomen heid zullen worden uitgevoerd. Zal muziek in haar volle schoon heid tot ons doordringen, zullen wij in staat zijn die in haar fijnste nuances en in haar diepste betee kenis te genieten, dan moet de geheele omgeving daarmee in over eenstemming zijn, dan moet niets storend op de aandacht kunnen inwerken. Daartoe behoort vooreerst een orkest van hoogstaande musici, in de tweede plaats een gebouw, dat door den aard van bouw en inricli- hebbers, die hun ideaal zoeken in de richting van Beethoven en de absolute muziek. Hier is nog een derde element aan toegevoegd. Uit de vensters zullen de toeschouwers, aandachtig luisterende naar de muziek, het gezicht hebben op onze schoone duinen en de zee, om hun ziel nog meer ontvankelijk te maken voor wat de grootsten onder ons in tonen te zeggen hebben. Zoo wordt gestreefd naar een ethisch idealistisch geheel. Geen jacht op winst zit voor, geen per- soonsvergoding, alleen het zuivere pogen tot het geven van de hoogste kunst. Er zullen in den tempel zelfs geen buffetten gevestigd zijn. In het Bcethovenhuis behoort niemand met materieele behoeften den indruk te verstoren en anderen hun genot te ontnemen. Berlage ontwierp het plan van den tempel, waarvan wij in deze bijlage king heeft over den duingrond voor het Beethovenhuis die zoo gekozen is, dat men tegelijk een prachtig uitzicht heeft over de duinen en naar zee en aan den anderen kanteen heerlijk vergezicht landwaarts in. Ten slotte een enkel woord over de beteekenis van de onderneming voor onze streek. Kennemerland en onze badplaats Zandvoort zullen daardoor heinde en ver in het bui tenland bekendheid verkrijgen. Ver nieuwde bloei van onze prachtige landstreek kan niet uitblijven. En waar zij dien te danken zal hebben aan de nobele stichting van dezen Tempel der Muziek, daar mogen wij er met vreugde en dankbaar heid naar uitzien. Maar hooger dan dit staat toch het streven naar de hoogste vertol king der opperste Kunst, dat wij in het Beethovenhuis belichaamd zien en die goed doet in een tijd van jacht naar geld en stof vergoding.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 3