HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON OM MILLI0ENEN DINSDA© 9 JULI 1907 VERGADERING, van (den (Raad der 'gemeente Haarlem, op Woensdag 10 Juli 1907; des namid- s 'ten "14 (ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zulten aan de 'orde worden gesteld: 1. iMed'edeelinigen en ingekomen stuikkem Procesverbaal opneming hoeken en kas gemeente-ontvanger. Verzoekschrift Mej. J. Kwakennaak, eervol ontslag onderwijlzeres Tweede Tussdhensdhool. 2. Voorstel ÏB. en W. goedkeuring rekening en verantwoording St. Eins. of groote gasthuis, dienst 1906. 3. Id. ad', ad. Ihfuiiszittende armen en Stadsarmen- en ziekenhuis. 4. M'. id. igoedlkeuirinjg 'begrooting 1., dienst 19Ó8. 5. Id. id. regeling betaling vergoe ding tijdelijk gebruik gemeentegrond. 6. .'Id. id. beschikbaarstelling gelden aanschaffing banken gymnasium. 7. lid. id. id. perceel Meisjessclhioc] va'or m. io. 8. 'Id. id'. verzoeksdhrift H. van Akke ren, iom joarlijksche toelage, met ver zoekschrift afd. Haarlem Bond Ned. Onderwijizers. 9. Id. id. id. afd. Haarlem N>ed. On derwijzersgenootschap, vergoeding huishuur onderwijizers. 10. Id1, id. verkiolop van grond Van Eed!enstraat hoek Tempelierstraat. 11. ild. id. ontheffing ihauur water H. IJ. iS. M. 2. Id .id. vaststelling pensioens grondslag, leeraar Dr. P. G. Beukers. 13. 'Aanbeveling Curatoren gymna sium, benoeming leeraar. 14. Id. Coimimassie van toezicht Ste delijk museum, benoeming lid. 15. Id. iB. en 'W. benoeming leeraar gymnastiek H. B. iS. 16. Id. iCuraltoren gymnasium be noeming leeraar gymnastiek. 17. Voordracht B. en W. benoeming hdofd 'OpJ. school voor meisjes. 18. Id. id. id. onderwijizend perso neel ischool voor m. ai. 1. o. 19. Id. id1. m. Onderwijzer (school liitt. D. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Haarlem', ge zien de artikelen .120 en 121 der mili- tiewet 1901, luidende als vollgt: Art. 120. Hij' (de (verlofganger) meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is ut tgereikt, bij den Burgemeester izijner woon plaats aan, It-en einde deze zij.n verlof pas voor gezien teek ene. Art. 121. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vesti gen, geeft daarvan kennis aan den burgermeester zijner woonplaats. Hier bij geldt de tweede zinsnede van art. 120. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in Ide. gemeenfte, waarin hij .zich vestigt, meldt hij zich •aan bij den burgermeester dier ge meente, iten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Brengt, naar aanleiding van eene uitnoodiging van den Iheer Commis saris der Koningin in deze provincie, ter openbare kennis, dat de verlofgan ger zich naar .luid van de aangehaal de wetsartikelen in persoon behoort >aan te melden tot het ivoor „gezien" doen .teekenen van zijnen verlofpas. Op 4e voordracht. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e klas se no. 61 te Rotterdam, komen, voor A. F. Lodeizen, te HaarlemJ. T. P Kalkman, te HaarlemM. Koopman? te Haarlemmermeer. HERSTEMMING -RAAD. B. en W. maken bekend, dat op Vrijdag 12 Juli de herstemming zal plaats hebben voor leden van den Gemeenteraad. 1ste District (itwee izetels). In herstemming Ikoimén de heeren J. Joosten, E. Levert, G. van der Most van iSpijk en 0". H. Visser. De stem bureaux zijn: A. Raadhuis en B. Schoolgebouw •Haarlemmerlie- destraaf. 3de 'District (twee zetels). In herstemming kamen de heer en: J. Leupen en Z. Middelkoop. De stembureaux izijn: A. schoolge bouw Wijde Ged'cLeloozepad en B. Schoolgebouw Klein Heiligland. De stemming heeft plaats van 8 uur voormiddag tot 5 uur namiddag. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder en gevolg ver trok (Zaterdagochtend te 11 uur van iSoesfdijk naar Den Haag ter bijwo ning van het .concours hippikue. DE VREDESCONFERENTIE. Officieele (schriftelijke) mededee- ling aan de pers. 3e commissie le sub-commissie. Tweede zitting (4 Juli). De heen Hagerup neemt het woord en zegt het volgende Mijne heerenDe vraagstukken, waarmee wij ons zullen hebben bo zig te houden zijn deze le vraag. Moeten niet sommige soorten van mijnen getroffen worden door een absoluut verbod, hetzij de ze in de territoriale wateren wor den gelegd', hetzij in volle zee? Volgens het Engelsche voorstel zouden worden verboden a. de onderzeesche bij aanraking zelf-werkende mijnen, die niet vast gelegd zijn. D'e hierop door Italië en door Ja pan voorgestelde amendementen wil len een uitzondering voor die mij nen, welke na zeker tijdsverloop na hlaar legging onschadelijk worden. Het Italiaansche amendement noemt één uur, terwijl het Japansche amen dement geen termijn vaststelt. b. De mijnen, die, wanneer zij het punt, waar men ze heeft gelegd, ver laten, niet onschadelijk worden. Dezelfde verbodsbepaling is met andere woorden vervat in het amendement van Spanje en dat van Italië. Heit verschil tusschen dit laatste amendement en de bovengenoemde voorschriften lis daarin gelegen, dat het Spaansche amendement van d!e vooronderstelling uitgaat, dat er Uhlans een soort van internationale goedkeuring van het plaatsen van onderzeesche bij aanraking ontplof fende mijnen bestaat. 2e vraag. Moet het leggen van on derzeesche mijnen, die door aanra king ontploffen-, niet worden verbo den voor die volle zee? Het Eingelsche voorstel, artikel 4, beantwoordt die vraag bevestigend onder dii't voorbehoud nochtans dat het toestaat, mijnen te leggen tot op 10 mijlen afstand in zee vóór sommi ge ootrlogshavens. Het voorstel bevat voorts een om schrijving van wat men onder „oor logshaven" verstaat. 3de Vraag. Onder welke omstandig heden kunnen de staten mijnen leg gen in hun territoriale wateren Deze vraag wordt in het Britsche voorste] alleen behandeld' voor zoo ver zij de oorlogvoerende partijen aangaat, terwijl d'e amendementen, voorgesteld door de delegaties van Nedërland en van Brazilië, ook het oog hebben op de onzijdigen. Het Britsche voorstel schrijft in zijn artikelen 46 in het algemeen voor, welke voorzorgen men nemen moet om de scheepvaart tegen het gevaar van onderzeesche mijnen te beschermen. Het voorstel van de Ne- derlandsche delegatie bevat over'- gens dezelfde voorschriften omtrent het leggen van mijnen door omzijdi- igen als door oorlogvoerenden. Tus schen bet Britsche voorstel en h'et Nederlandscihe amendement is dit (verschil, dat het eerste eischt, dlat de oorlogvoerenden 'n speciale ken nisgeving doen van het leggen van mijnen, terwijl het tweede zich vér- genoegt met een algemeene kennisge ving. Hierbij is nog op te merken, dat dit voorstel elk leggen van mijnen, hetzij door de oorlogvoerenden, het zij dioor de onzijdigen, aar deze be perking onderwerpt, dat de passen, welke twee open zeeën elkaar ver binden, niet, mogen worden ver sperd. Voor het overige kan men bij die bepalingen, vervat in de voorstellen der verschillende mogendheden, de volgende gevallen afzonderlijk onder dé oogen zien. a. Mijnen leggen dioor een oorlog voerende in eigen territoriale wat teren. b. door een oorlogvoerende in de wateren van zijn tegenstander. Het Spaansche amendement bindt dit aan de voorwaarde dat de oor logvoerende in die wateren een wer kelijke macht uitoefent. Het Britsche voorstel (art. 3) schrijft voor, dat het gebruik der onderzee sche mijnen om een blokkade te ves •tigen of te 'handhaven verbaden worde. c. Leggen van. mijnen in de territo riale wateren van de onzijdigen. Het Nederlandsche amendement stelt dit geval volkomen op één lijn met het leggen van mijnen door de oorlogvoerenden, terwijl het Brazili- A. Gravestein, F. W. N. Hugeriholtz, aansche amendement den neutralen alleen schijnt toe te staan zulke mij nen te leggen, die slechts springen door een bewust verrichte handeling van de staa/tsoverheid. Dit amendlemeribbevat overigens af zonderlijke voorschriften ten opzich te van de waarschuwingen, die ge daan moeten worden 'en de verant woordelijkheid voor het verwisselen van plaats door de mijnen. d, De 4e vraag is die, welke artikel 7 van het Nederlandsche amende ment op het oiog heeft, nl. bestaat er aanleiding om 'bij internationale overeenkomst regels vast te stellen voor de schadevergoeding m geval van schade, toegebracht door de mijnen De voorzitter stelt voor in eerste lezing het voorstel te onderzoeken van de Britsche delegatie en van de daarop ingediende amendementen, waarbij men zich zou bepalen bij de beginselvraag, zonder in de bijzon derheden te treden of te zoeken naar een behoorlijke redactie .In overeen stemming met dit voorstel ontspin nen zich de beraadslagingen over dé artikelen 1, 2, 3, 4 en 5 van hetBrit- sc.he o-ntwerp. Artikel 3 wordt aangehouden voor latere behandeling met het oog op het verband, bestaande tusschen den inhoud van dit artikel en den ar beid van de 4e commissie. Aan deze zuiver technische beraad slaging wordt deel genomen door de heeren Tornielli, Bourlamaqui, Aira- |go, Castiglia, Roëll, Siiegel, Tsudzuki, V. d. Heuvel en Ottley, welke laatste in den loop van het diebat verklaart, dat, de Britsche regeering geneigtdi zou zijn, de strekking te aanvaarden van de Italiaansche en Japansche amendementen, die van de verbods bepaling die afdrijvende mijnen wil len uitzonderen, welke voorzien zijn van een inrichting, die ze na verloop van eenigen tijd onschadelijk miaaikt, op voorwaarde nochtans, dat. die tijd izeer kort zij. De heer Tcharykow verklaart, in naam van de Russische delegatie, dat de Russische regeering bij het plaat sen van dit punt op zijn program, de belangen in het oog had gevat van de vreedzame scheepvaart. De Russi sche regeering acht een zeer nauw keurig onderzoeik noodzakelijk. Aan de mogendheden moet 'een zekere tijd worden gelaten, om de technische ver betering te harent in te voeren, die •volkomen afdoende worden geacht. De zitting wordt om kwartier over vijif opgeheven. ONAFHANKELIJK HE IDSDAG IN DE V. S. Men meldt uit Den Haag De groote nationale gedenkdag, welke Donderdag in de Vereenigde Staten van Noord-Amebika gevierd is, was aanleiding voor den Amerï- ka!ansehen gezant bij ons Hof, den heer D. Jane Hill en mevrouw Hill, om niet alleen hun landgcnooten hier ter stede aanwezig, maar tevens de vredesgedelegeerden eene avondont- vangst te bereiden. Nadat in den vooravond het feest meest intiem herdacht was dooreen diner in de keurig versierde zalen van het Hotel des Indes, waaraan deelnamen als gasten van den heer eai mevrouw Hill de Volledige Arne- nikaansche delegatie, de- leden van het Amerikaansche gezantschap al hier en eenïgje consuls van Amerika in ons land, 'hielden de gezant en zijne echtgenoote na 10 "uur eene igroote receptie in hetzelfde hotel, welks fraaie hall en bovenzalen met een bij uitstek mooie versiering van vLaggen van alle rijken en guirlan des en festoenen van rozen en zeld zame bloemen prijkten. Zelden za gen wij een ontvangst-avond zoo druk bezocht ais deze, want behalve de diames en heeren uit de uitgaande klingen, die de officieele recepties bezoeken, waren dezen avond de za len van het Hotel des Indes die ver zamelplaats van alle gedelegeerden' ter Vredesconferentie met. hunne da mes, de secretarissen der delegatie, de secretarissen-generaal der Confe rentie, kortom allen die in eenige of ficieele betrekking tot de vredesbij eenkomst staan. Verder bevonden ■zich in de salons velen onzer Minis ters, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de Commissaris van H. M. in Noord-Holland, de beer Van Tienhoven ,de voorzitter der Eerste Kamer, de leden van het corps diplo matique, de secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage, de heer Mi- ohiels, en de le secretaris van het Internationaal Bureau van d)at Hof* m.r, Röell. Er waren ongeveer 700 a 800 genoodigden, die, na dén heer, en mevrouw Hill bij het binnentre den der salons te hebben gelukge- wensoht met den nation al en gedenk dag, het complex der zalen vulden. Tot de genoodigden behoorden ook de vertegenwoordigers van de Engel sche, Amerikaansche en Nederland" sehe pers. KIEZERSTRACTATIE. In een dorp nabij Maastricht, waar veel aan groen/tenteelt gedaan wordt is volgens de „L. K," door een aftre dend raadslid aan heeren kiezers, die hem bij herstemming met hun. stem willen vereeren, beloofd hen te zulle i onthalen op... let op, Ibierstemmers op poorplanten. („Tel.") MEUBILEERING ZIEKENHUIS TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben een crediet. van 155.000 gld. aangevraagd vcor de inrichting en de meuhilee. ring van het ziekenhuis aan den Berg weg. INBRAAK EN DIEFSTAL. Ingebroken ils in het kantoor van den machinefabrikant Burgerhout en Zoon aan de Zalmhaven te Rotter dam. De brandkast is opengebroken e geledigd. Vermist wordt f 300 aan specie en ruim f15000 aan effecten. EEN ONEERLIJK NAAISTERTJE. De rijksveldwacM heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een naaister uit St. Pieter, nabij Maastricht,. Reeds sedert eenige jaren 'heeft zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van gcuden voorwerpen en kleedingstuk- ken, ten nadeele van verschillende dames, hij wie ze hare diensten ging v errichten. Sedert eenige dagen kwam men tot de ontdekking van deze dief stallen. Ofschoon de gearresteerde naaister eerst alles ontkende en hevig verontwaardigd wa,s over de verden king, die op haar rustte, bekende zij. na enkele uren in de eenzaamheid te zijn opgesloten. Vele voorwerpen zijn reeds opge spoord en in beslag genomen. De juf frouw heeft de vlucht naar België ge nomen. („L. K.") GEZONDHEID SR OLON IE. De (Nederlandsche Vegetariërs-Bond (heeft een vegetarische geeondiieidsko- lonie voor kinderen dn 't leven geroe pen. Het gebouw ligt aan den Ass eisen weg te Apeldoorn, in ide onmiddellijke nabijheid wan 'heide en denhenbos- schen. RIJ.KSKRIANKZINNIGEINGESTIGHT TE MEDEMBLIK. De minister van binn. zaken brengt itfè kennis, dat, met 1 'October, aan het iRijikskranikzinnlgenge'sticht te Medem- bM-k te vervullen lis de betrekking van tweede-geneesheer, waaraan verbon den is: óf (ivoor een gehuwde eene jaarwedde van f 2800; of (voor een on gehuwde) eene jaarwedde wan f 2000, met genot wan vrije woning, voeding, •vuur. licht en verpleging. Geneeskundigen die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komen, (beboeren zich daartoe vóór 20 Juli e.k. hij een op gezegeld papier ge schreven verzoekschrift tot de Koning in te wenden. .De .NEDERLAND Het ;s.s. Rembrandt van de Maat schappij jNederflandl", 6 Juli te Bata via aangekomen, maakte den over tocht van Genua via iSabang en Sin gapore in 22-| dag, den korten tijd waarin dit traject tot nu toe werd af- iMlet het is.s. „Vondel" van dezelfde maatschappij is, na vertrek van Sout hampton, langs de gemeten mijl van (Stokes !Ray, igestoom, waarbiji teen vaart behouden rwerd van 14.55 mijl. Het schip (was op wollen diepgang be laden en de machine werkte met 69 slagen. DE VERMISTE LUCHTSCHIPPERS. De Fransche regeering heeft aan den (burgemeester van Opstenla/nd portretten doen toekomen van de drie luehltschippers die voor eenige dagen opstegen en wier halion, geheel ont redderd te Beets gevonden werd. Van de 'luchtschippers is, zoouls men weet. nog niets bekend; zeker zijn ze veron gelukt. iZwevende tuisschen Joure en Sneeek heeft een trammachinist naar (hij' (mededeelt stemmen ge- Quoord, die riepen. De ballon was toen niet hoog. EEN WONDERDIER. De correspondent der Tel. te Hoorn schrijft We zijn in de gelegenheid gesteld een kalf te zien, dat zulke buitenge wone afwijkingen vertoont, dat het de verwondering wekt van leekenen kenners. De neusgaten van dit zonderlinge exemplaar, bevinden zich onder den kop terzijde van de achterkaak, die zeer sterk vooruitspringt. Evenals een Ulmerdog laat het heest een rij prachtige tanden zien, terwijl de lan ge, zeer beweeglijke en smalle tong, evenals bij genoemde doggen, uit den bek hangt. Het vooihoofd zit op d'e plaats, waar anders de neus zich bevindt. Het dier 'heeft 2 verhemelten, waar van de onderste opening naar de keel en de bovenste naar den neus gaat. De /verzorger vertelde, ons, dat het beest reeds zeer gemakkelijk ©en wiei- nig gras eet, en dat, wanneer het iets "er van in 't bovenste verhemel te krijgt, het dat oogenblikkelijk uit de onder de keel zich bevindende neusgaten uitblaast. Heel wat moeite heeft het gekost om het beest te leeren voedsel tot zich te nemen. Wanneer toch het beestje den kop in den emmer met melk stak (iecLeren dag krijgt het 7 kan en 4 eieren), was altijd de neus onder en haalde het dioor de neus gaten de melk omhoog, waardoor het telkens dreigde te sti'kken. Nu echter heeft het dier geleerd, zich zélf te helpen en het is aardig te zien, hoe het. als een hond zijn ver pleger liefkoost ©n likt, als hij bij hem in het hok karnt. De heer De Leur, rijksveearts te Hoorn, die zich zeer voor het geval interesseert, verklaart, dat het mon ster ewenveel levensvatbaarheid heeft als een ander kalf. Onder zijn toezicht zijn er eenige foto's genomen door den heer F. Swidde, fotograaf te Hoorn, o. a. een van den opengesperden bek, waarin men zeer duidelijk de zonderlinge afwijkingen der 2 veihemelteplaten kan zien. Het wetenschappelijke monster zal worden geëxposeerd op 'het Oud-Ho 1- landsch marktplein tijdens de fees ten der vereenign'ng tot bewordering van 't Vreemdelingenverkeer. BRAND OP HET WATER. Uit Apeldoorn meldt men De heer Tholen, bekend land schapschilder, is dagelijks bezig schetsen te maken van aardige to'o- neeltjes aan de Loobrug bij Apel doorn. Tot woning dient een keurig ingerichte ark, waarmede dan van die eene naar de andere plaats wordt gevaren. Zaterdagmiddag ontdekten buren brand in de bark miaar met behulp van eenige omwonenden wist men de vlammen, die reeds begonnen uit te slaan, te dooven. Er is nog al veel schade aangericht in keuken en ma chinekamer van den motor door het vuur en het water. Niets was verze kerd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is, doordat een brandend petroleumstel het houtwerk vlam deed vatten. INBRAAK. Vrijdagavond bemerkten eenige voorbijgangers, dat de deur van per ceel Roelof Hartstraat 43 te Amster dam open stond, hetgeen hun Ver dacht voorkwam. De politie werd'ge waarschuwd en daar de bewoonster tijdelijk te Apeldoorn vertoeft., werd (een onderzoek ingesteld. Het bleek reeds spoedig, dat inbrekers aardig hiadiden huis gehóuden. Alle kasten waren opengebroken en de inhoud van verscheidene étuis, die over den grond lagen, was verdwenen. Mevr. de wed. T. is op telegrafisch verzoek van de politic spoedig over gekomen. Uit haar onderzoek is ge bleken, da.t vermist worden. 24 zwa re eetlepels, 21 vorken, 12 dessertvor ken, 12 iepels, 12 theelepeltjes, 1 an tiek zilveren theegarnitmir, 2 saus lepels en verder Verschillend tafel zilver. De recherche is ijverig in de weer de gestolen goederen en de daders op te sporen, doch heeft noch rnet 't een, noria met 't ander, tot dusver succes gehad. PLOTSELINGE DOOD. Een koetsier, die Vrijdagnamid dag eene dame 'Van den Dam af mio.est vervoeren naar een bepaald adres te Amsterdam, kwam bij aan komst aan dat adres 'bij opening van het portier tot de ontdekking dat die dame vennoedel ijk overleden1 was. Aangezien aan het door haar opge geven adres niemand thu's was, is zij .naaa- het Wilhelminagasthuis ge bracht, alwaar de dood werd gecon stateerd. UITVAART-D. VAN DER HORST. Zaterdagvoormiddag werd het stof felijk overschot van den directeur der Geaneentengasfabrieken te Am sterdam, den heer D. van der Horst, onder groote belangstelling naar het Centraal-Station geleid, am met den Duitschen trein van 10.36 Gr. naar Mainz te worden overgebracht. Toen de stoet langs het 'hoofdkantoor der Gasfabrieken op de Keizersgracht trok, stonden alle beambten voor het gebouw, om hun overleden chef een laatsten groet te brengen. Aan den Oostelijken oprit van het Centra al-Station werd de met vele bloemen gedekte lijkkist binnenge dragen, opgewacht door een groote schare van belangstellenden, onder wie, behalve ©en aantal ambtena ren der Gasfabrieken, verschillende hoofden van andere gemeentebedrij ven, de wethouder van financiën, ge meentebedrijven enz., mr. Th. Heems kerk, de heeren W- Spakler en K. C. Wiarsrna, leden van de commissie van bijstand in het beheer der ge meentebedrijven, en zeer vele leiden van de Vereeniging van GaSfabri- kanten in Nederland, waarvan de •hee»r Van der Horst eerelid was. Nadat de kist in den waggon, was geplaatst, begaf men zich naar de wachtkamer, waar de hee*r J. van Rossuna du Ghatel, ingenieur waar nemend directeur der gasfabrieken, allereerst het woord voerde. Vervolgens sprak de wethouder mr. Th. Heemskerk. Daarna bracht de heer Max van der Horst, de oudste zoon van den overledene, dank voor de aan zijn vader bewiezen hulde en vertrok de gereedstaande trein. Nadat de trein reeds weggespoordi was. vereenigde men zich andermaal in de wachtkamer, waar de voorzat ter van de Vereoniging van Gasfaibri- kanten in Nederland, de heer O. S. Knottnerus, een rede hield om den overledene te huldigen. ASSEN's EEUWFEEST. Te 3 .u, 7 'Stadsitijid zijn Zaterdag middag de Koningin en de Prins der Nederlanden uit Assen naar Het Loo vertrokken. Een jubelende menigte langs den Stationsweg en op het Sta tionsplein deed hen uitgeleide. De aerdewacht werd op het plein met een buiging ivan H. !M. en een militairen groet van den Prins afgedankt, waar na de Koningin den commandant, mar. J. T. Linthorst Homan, in het station hartelijk dank zegde voor de diensten door (hem ieu izijn onvermoeibare rui ters tijdens het verblijf in Assen be wezen. Op het perron, waar een compagnie infanterie onder commando van kapi tein W. Weertink met stafmuziek en regimentsvaandel stond opgesteld om de militaire honneurs waar te nemen, werden Hare Majesteit afscheidsrui- kers overhandigd door jonikvrouwe De Milly van /Heiden Reinestein na mens het provinciaal bestuur en door mej. Riamlbonnet namens de gemeente. Aan het station waren aanwezig de leden der Gedeputeerde Staten van Drente en Ihiet gemeentebestuur van Assen met vele andere autoriteiten, van welke .allen de Koningin en de Prins minzaam afscheid namen, alvo rens 'in den gereedstaanden koninklij ken 'trein plaat® te nemen. Van het balkon (van hun 'salonwagen spraken 1de (vorstelijke reizigers nog eenigen tijd met den Cómmissiaris der Koning in en den burgemeester en toen werd het sein tot vertrekken gegeven. (Het hoera, door Idle 'op het perron vertoevende personen aangeheven, werd overgenomen door de tmensohen- menigte buiten het station en een lan ge juddhkreet klonk den -koninklijken trein na toen deze het station uit- istoomde. (Aan de burgemeesters der gemeenten, welke (zij bezocht, (d'eed de Koningin 'giften tOekoimen voor de ar men. Precies 5.03 kwamen H. M. de Ko ningin en Z. K. iH. iPrins Hendrik met groot gevolg met den Koninklijken trein aan (het station Het Loo aan. Direct werd in de gereedstaande rij tuigen gereden naar het Paleis. Er was met het prachtige weer zeer veel publiek, dat het Koninklijk Echtpaar hartelijk toejuichte. 40 JAREN LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN. Naar de „L. K." verneemt zal het deze maand 40 jaren geleden zijn, dat mr. P. G. E. H. baron de Bieber- stein Rogalla Zawadsky te Roermond gekozen werd tot lid van Gedepu teerd© Staten. De 81-jarige grijsaard ijvert uog steeds met een vuur, diat menig jeug dige hena mag benijden, voor de be langen van het hem dierbaar ge west. AANVARING. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht zal in een buitengewone zitr ting op Dinsdag 9 Jul1' u'tspraak doen in de zaak van den luitenant (Naar het Duitsch van Balduin MöUhausem). 101) U heeft het onmogelijke vol bracht, zei ze opgewonden, ik heef nog bij de gedachte, diat Roosje voor ons onbekend had kunnen blijven, als uw onvermoeid worstelen en strij den dat niet verhinderd hadden. Hoe zullen wij u daarvoor ooit genoeg kunnen danken.... Ik volbracht alleen een plicht, zei Braddon vriendelijk weerstre vend, waartoe eerst den aanblik van de kleine, hulpelooze martelares en Taf,er 'de gelofte van mijn weldoener mij brachten. Daarvoor is geen dank noodig. Rijkelijk beloond voel ik mij door het bewustzijn een doel beTedkt t© hebben, welks mislukken een scha duw op mijn geheele leven gewórpen zou hebben. U heeft ons allen een onbeschrijf lijk geluk bezorgd. Maar overéen ding heb ik nog rekenschap af te leggen, ik bedoel mijn belofte om iets meer van bet lot van den beklagenswaardigen Frank lin Tracy te weten te komen.. Monika bloosde heftig. Als moest zij een lichamelijke pijn bestrijden, zoo drukte zij de lippen stijf opéén. Zij voelde zich nog beschaamd over haar kinderlijke dwaling uit die da gen, maar zij wist dat gevoel te on derdrukken en reikte hem vrijmoedig de hand. Laat dat nu rusten, en er was iets smeekends in haar oogen dat, klinkt mij als een verwijt over het- misverstand, dat toen een schaduw op onze verhoudinig wierp- Zij hield op, toen^Braddon haar het geopende boek van Franklin over handigde en zei Lees dit uit medegevoel met een oveiledene. Als wist zij niet wat te doen, zoo keek Monika hem in de oogen. Onwil lekeurig had zij het boek aangeno men. Een angstige vraag zweefde haar op de liggen. Lees dit toch vooral, ging Brad don dringend voort, en al zal uw hart va,n, medelijden overvloeien, u aal toch geen berouw hebben mijn raad opgevolgd' te hebben. Als gehoorzamend aan een hooger bevel, nam zij het boek aan. Terwijl zij zich dlaarop in den inhoud ver diepte, keek Braddon haar steeds vol spanning aan. Hij merkte hoe haar dit treffend verhaal ter harte ging tot er eindelijk tranen uit haar oogen vloeiden. Monika boog het hoofd. Zij scheen zich in vervlogen dagen le verdiepen en drocmerlg klonk het eindelijk van (haar lippen Moge hij rusten in vredeIn mijn herinnering zal hij altijd voort leven, al is 't dan ook in de gestal te van een ander.... Zichtbaar ontsteld brak zij af en keek voor zich. Een di'epe blos kleur de haar gelaat en zij scheen naar woorden te zoeken. Toen zij echter haar oogen weer naar Braddon op sloeg zei ze trouwhartig De dwaze droom van vroeger is vervlogenalleen de werkelijkheid blijft over. Als een hemelsche melodie klon ken Braddon die woorden in de ooren en hij moest eerst nog uit de lieve, vochtig glanzende oogen aanmoedi ging lezen, voor hij antwoordde Monika, lieveling is het geen vergissing? Sta je mij toe mijn htoop en verlangen, diiie slapen gingen, weer nieuw leven te geven? Toen stak Monika haar beide han den naar hem uit Zij kon alleen toe stemmend met het hoofd knikken. Toen rustte zij aan zijn hart. Haar zacht schreien verried tiet overgroo- te geluk. In de kajuit was men in druk ge sprek gewikkeld. De bootsvrouw kwam met beslist heid op tegen den raad' van Aufder- mauer om nu naar een grootere wo ning te veriiuizen. Maar de laatste hield vol en zei, dat voor de kleine Roza luchtiger vertrekken en vooral ook een tuin noodzakelijk waren. DiXon viel hem bij, maar bedroefd keek hij voor zich. De gedachte, van zijn kleine pleeg kind te moeten scheiden, viel hem zwaar. Eindelijk begon hij over heen gaan te spreken. Alle drie schenen de béide jonge lieden in de kamer daarnaast vergeten te zijnwant verrast keken zij op, toen Braddon en Monika binnen kwamen. Monika ging met hem mee tot in het portaal. Braddon was de laatste* dia heenging. G aeden nacht, lieveling, fluis terde Monika hem toe, terwijl zij hem hartelijk kuste, toen sloot de 'deur zich achter hem. Spoedig daarop waren zij en de böotsrvTouw bij de zwarte Nelly. Zij werden niet moéde, hun sluimeren de lieveling te bewonderen. Op dat zelfde oogenblik waren Dixon en George Braddon in het huis van Aufdermauer. Tot lang na mid dernacht zaten zij daar bijeen. Toen Braddon zijn verhouding tot Monika verbelde, lachte Aufdermauer als hoorde hij niets onverwachts. Dixon schrok even, maar haalde toen den hem als volmacht gegeven brief van Balforur te voorschijn, waarin Braddon verteld werd wat zijn afkomst was en hoe het kwam, dat hij zoo vroeg het ouderlijk huls had verlaten. Voor Aufdermauer be vatten die berichten geen geheimen, terwijl Braddon een gewaarwording kreeg als wierp het een sombere schaduw op zijn pas verworven geluk.- (Slot Volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5