ter zee le klasse O. ivan L„ comman dant von diet instructiescliip „Pol lux", beschuldigd van vernieling door! aanvaring van den botter „Marken 8" in de Zuiderzee op 11 April, waar bij één man verdronk. AMBTSIJVER. Men schrijft aan de Tel. Een dezer dagen viel er in een stadje op de Veluvve iets voor, dat voorzeker niet tot het aLledaagsche behoort, namelijkDe burgervader (houdt een wedloop met een honden kar Wat is namelijk het geval De magistraat moet op reis, ziet onderweg een hondenkar aantuffon, bespannen met 2 hondenop den wagen drie jongens zittende. Dit strijdt met de politieverorde ning, want op een kar, getrokken door één hond, mag één persoon op een kar, bespannen met 2 honden, mogen twee personen plaatsnemen. Op de kar in kwestie zitten 3 jon gens, er is dus één te veel, hij zegt echter nietsals de kar ivoorbij is, roept hij met gebiedende stem halt Jongens, Oost-Indisch doof, zetten de honden tot meer spoed aan. De burgemeester, vol plichtsgevoel er achter, looppas, versnelde loop pas, ja, eindelijk stormpas 1 Eindelijk, al hijgende, haalt hij de jongens in, kijkt ze flink aan, en loopt even kwiek terug, om nog net den trein te kunnen halen1. Van uit de plaats zijner bestem ming telefoneert hij subiet den chef van de politie en gelast proces-ver baal op te maken. Het geval maakte nog al opgang en werd druk besproken. DE DOKTERSKWESTIE TE ZEIST. Men meldt, uit Zeist aan de „Tel." In zake de bekende dokterskwestie kunnen we het volgende melden De tweede raadscommissie tot on derzoek van de klachten, gerezen te gen dr. Bendien als gemeente-genees heer, is met. haar rapport gereed ee komen. Zooals rnen weet, heeft de lsre raadscommissie in deze zaak den uit-1 slag van haar enquête (wielke uitslag zeer gunstig voor den geneesheer was) reeds in Januai-i bekend gemaakt. Het rapport der tweede commissie heeft B. en W. in de overtuiging ge sterkt, dat dr. Bendien niet ie kort schooi als gemeente-geneesheer. Het college vindt geen termen dr. Bendien opnieuw op de aanbeveling te plaatsen, maar beveelt voor de be trekking van gemeente-geneesheer aan le dr. L. W. H. Tjeenk Willink S? N. A. Kortland. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Vrijdagavond werd te Middelburg ecne door de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk' saamgeroepea vergadering gehoudien ter bespreking van de plannen voor een feestviering bij het bezoek van het Vorstelijk echt paar in September. Mededeeling werd gedaan dat tot verschillende heeren een uitnoodiging zal worden gericht om deel uit te ma ken van een eere-comité voor de feest- Tiering^commissie en wel tot den Commissaris der Koningin, graaf Van Lynden en jlir. mr. Van Reigersberg Versluys, karnierheeren der Koningin fha\ mr. Schorer, burgemeester W. J. Sjrenger en H. P. den Bouwmeester, wethouders; den garnizoens-comman- dsnt, den commandant van de d.d. schutterij en den hoofdingenieur-di recteur van is Rijks Waterstaat. Verder werden namen genoemd van heeren, die uitgenoodigd zullen wor 'der met het bestuur van"Uil het Volk Voor het Volk de commissie voïc di feestviering te vormen. Vervolgens zette het bestuur van U* meergenoemde vereeniging de voorloo- pige feestplannen uiteen. Den eersten dag van het bezoek. Donderdag 12 September, wenschtbei na aankomst van H. M. het Welkomst lied, woorden van H. W. Ilasselbach, muziek van Jan Morks, te doen ziu gen door pl.m. 1400 kinderen, dan di Klepperniarsch door een 1000-tal klak- kelaars, vervolgens een optocht ie doen plaats hebben, waarvoor zich reeds 800 kinderen aangaven en den trommelmartsch te doen slaan door pl.m. 90 jongens, die daarvoor repe- teeren. Verder een avondconcert te ge ven op liet verlichte Marktplein. Voor den tweeden dag werden ge noemd een matinée op de Markt, her haling van 'E Welkomstlied, den klep- j per- en den trommelmarsch, een gon- deltocht, een vuurwerk en een fakkel optocht. Voor den Iaatisten dag wilde men op het program zetten een vaarwel aan het Koninklijk echtpaar door de trom melslagers en 's avonds een concert.. Het denkbeeld werd ook nog geop perd om op een der diagen, dte men als feestdagen vieren wil, een reveille te doen lioudlen en een begroeting van IT. M. door de verschillende te Middel burg bestaande vereenigingen. Eindelijk werden uit den hoezen, der vergadering nog genoemd een eorewacht en een bloemencorso. Het samen .te stellen feestcomité zal alles overwegen en rekening lioudend met die financiën, waarovr het zal blijken te kunnen beschikken, een en ander trachten te verwezenlijken op een Middelburg waardige wijze. MUZIEKFEEST TE GRONINGEN. Ter gelegenheid van de jaarlijk- sche vergadering der Nederlandsch'e Toonkunstonaars-Vereoniging werd er in Groningen een driedaagsoh mu ziekfeest gevierdVrijdag, Zaterdag en Zondag. VERKIEZINGSPRAKTIJKEN. Over den uitslag der Raadsverkie zingen te Eindhoven tmeüdt men, dat de Raad haar oud standpunt blijft in nemen, ml. 5 tegen- en 4 voorstanders eener II. B. S., zoodat de quaestie van tiet middelb. onderw. voor jaren van de baan is. VEILIGHEID OP WEGEN Het bestuur der R. K. Centrale Kies- vereeniging in het kiesdistrict Amers foort iieeft zich gewend tot het Tweede Kameriid in dat district, den (heer jhr. mi'. H. W. van Oscfli van Wijck, met Ihet verzoek zijn hulp te willen verlee- nen voor liet bevorderen van de vel- lighe'd op de openbare wegen, met het oog op het toenemend automobilisme. Het bestuur verzoekt «dien afgevaar digde op eigen initiatief of in vereeni ging niet enkele izijner medeleden een zoodanige wijziging in de Motor- en 'Rij.wiel welt voor te stellen, dat de ■snelheid .van het rijden met motorrij tuigen in de kommen van gemeenten, langs de Rijkswegen gelegen, tot 10 K.M. en daar buiten tot 20 Km. per uur beperkt worden. JONGE OLIFANTEN IN ARTIS. Het ipaclhyxlermenfifuis van Arias waar de bekende groote wijfjes-olifanten en de zeldzame Maleisohe Schrabrakta- pir huizen, huisvest thans twee reeds lang gewenschte bewoners. Toen de prachtige, jonge olifant Bringing ge storven was ontbrak het er aan een mannelijken Inöasdhen olifant. Thans kan mi'en naast de (beide reusachtige en de twee jongere wijifj.es een aller aardigst tweetail vinden, jonge van 'Sumatra aangevoerde mannetjes-oli fanten, onderscheidenlijk geschenken van den Sultan van Asalhan en den heer W. A. Hoogers, le luit. der ma rechaussee op Sumatra. Toen dé jonge .dieren op liet terrein van Artis aankwamen en in de stallen werden gebracht, barstte er een lang durig (gejubel uit van d'e wijfjes-oli fanten, afgewisseld door oorverdoo- vend gebrul en luidklinkende snuit- 6lagen tegen den 'bodem. Van weers zijden werden toen groeten gewisseld, in opgewonden belangstelling werd langs ihet hek gedraafd, snuiten toe gestoken, en verwelkomend geblaas gericht op de beide baby's, die ter stond begonnen waren zich naar oli fanten-aard' flink met zand te bepoeie ren. De jonge diertjes, ongeveer 15 maan den oud, zien er flunk uit; de sfcoottan- den, het .sieraad van dien volwassen mannelijken olifant, zijn reeds aan 't doorbreken en men 'koestert alle hoop ze tot eene voorspoedige ontwikkeling te brengen, evenals het verleden jaar door den heer Knoops ten geschenke gegeven wijfje, dat, zooals men op de aangebrachte peilschaal dn de stallen kan izien, het in een jaar tij dis tot .een zelfde vermeerdering in hoogte heeft gebracht als bij in 't wild levende oli fanten van denzelfden leeftijd het ge val is. De jonge Sumatranen zijn aan hun verblijf en lotgenooten nu volkomen gewend en blijken beide zeer leven dige dieren te zijn. 'Zoodra men het zoover gebracht zal hebben, dat men ze zonder gevaar bij het reeds <aan- merkellijk grootere jonge wijfje in het perk kan laten, zal men tzich in Artis kunnen vermaken met het zien stoeien en spelen van een vroolijk olifanten-drietal. BRANDEN. Omstreeks 4 uur 'Zaterdagmorgen brak te Nijmegen een uitslaande brand uit in het perceel in da Be- touwstraat 12 aldaar, waarin geves tigd is de behangerszaak van de fir ma Co melissen (A. J. Koch), welke firma reeds meermalen door een brandramp getroffen werd. De politie gaf met 2 slangen op de leidingwater en Muschlte (dien brand1 -binnen een uur tijdis. Het achter den winkel ge legen magazijn bleek met nagenoeg dsn gehoede© voorraad goederen te zijn uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. De inboedel twas verzekerd voor f 15.000. Men meldt uit Tuil aan de Tielsche Ct.: Tijdens het hevige onweer, dat bo ven ons dorp woedde, sloeg de blik-' sem in de woning van den watermo- 'lenaar. De woning brandde tot den grond af. Een gedeedte van de meu bels ii's nog gered. Te Nieuwland bij Gorinchem zijn de meelmolen met woonhuis van den molenaar A. Janssen tot den grond afgebrand alles is verzekerd'. Oorzaak onbekend. ONGELUKKEN. De vrouw die in de Kalvorstraat door leen -geaxuwtoewal werd getrof fen, en Idoor het -vallen op straat een hoofdwonde bekwam, lis per rader- baar naar hst Binnengasthuis ver voerd en na aldaar verbonden te zijn, per rijtuig naar haar woonplaats, Haarlem, vertrokken. Een ernstig ongeluk had te Nieu- wenhoorn plaats. In een onbewaakt oogenblik kwam het 3-jarig dochter tje van B. aldaar in aanraking met een der wieken van den korenmolen dm in gang was. Het kind werd voor dood opgenomen. DE NIEUWE HEMBRUG GEOPEND. Men schrijft uit Zaandam aan het „Hbld1." De nieuwe Hembrug is gieopendi en de oude 'wordt gesloopt. Welkome tijding voor den handel er. de zeevaart. De oude Hembrug, die niet mee van dezen tijd is, die belemmerend werkte voor een snel verkeer te wa ter, die met moeite slechts den grooten zeekasteelen den toegang lot de hoof 1 etadi des lands verleende en veel ma len oor/.aak was van aanvaringen mee do daaraan gevolg;n van kosten, ver traging en verdere onaangenaamhe den, is ten doode opg?schreven. Zaterdagmorgen ongv eer 6 uur passeerde de eerste trein van Zaan dam naar Amsterdam $e nieuwe brug. De moeste reizigers ontdekten het pas toen zij tusschen 'de groote ijzeren bogen doorreden en vree'saeh- tigen slaakten een zucht van verlich ting, toen zij zich weer «veilig boven het lage polderland wipten. Onge rechtvaardigde wees, natuurlijk. De brug had reeds vroeger schitterend de proef doorstaan. Maar de angst voor het onbekende dieed hen een oogenblik huiveren. Den avond; te vo ren waren zij nog ouder gewoonte over de oude brug gereden, en thans ging het eensklaps over de nieuwe baan. Zij wisten niet wat in den afge- locpen nacht was verricht, om deze wvsseling mogelijk te maken. Hard is er gewerkt in den afgeloo pen nacht om de oude baan af te snijden en deze aan beide zijden met de nieuwe te doen aansluiten. Want dit werk moest geschieden na den laats ten trein uit Amsterdam en vóór den eertete van den volgenden morgen uit Zaandam-. Maar d'e directie li ad alles zóó berekend, dait 'het werk op tijd gereed"'kwam. Reeds vóór het vertrek van den laai- sten trein uit Zaandam stonden de mannen gereed met zware koevoeten mokers en verdere noodzakelijke en nuttige gereedschappen. Het terrein werd door een achttal carbiietlampea flink verlicht en toen na den laatstee trein uit Zaandam nog -een te ver wachten goederentrein was gepas seerd, werd het werk aangevat. Flink en vlug, maar zonder gejaagdheid. Het was aardig te zien, hoe die stoere arbeiders vijftig in getal ieder hun werk wisten hoe zij allen zonder zenuwachtige gejaagdheid op een op gemoedelijköTl toon door dexi ploegbaas gegeven bevel hun werktui gen opvatten epi aan eten slag gin gen. Eerst de verbinding verbreken, dan de rails van de heels losmaken en bei dt verwijderen. In korten tijd was een heel stuk van de baan opgebr )- ken. En toen kon men zien, hoe daar voor in de plaats, maar in eenigszins gewijzigde richting, een heele baan kant en klaar van wel 36 Meter lang. met een gewicht van 2500 K.G., werd gebracht. Deze was vooruit gSeffieed! ge maakt beels met rails daarop be vestigd en lag aan den kant ge reed. En toen ging het met de koevoe ten, met 20 man te gelijk, telkens e<m eindje verder tot het op de juiste plaats kwam. En zoo ging het met bei- do sporen te gelijk. Met het opgaande; spoor kon imen pas beginnen, toe o kwartier over twaalven de laatste trein uit Amsterdam voorbij waS ge Snord. Aan deze voorbereidende werkzaam heden was het te danken, dat te één uur in den nacht beide sporen- al la gen natuurlijk nog niet gereed. Zeer veel tijd vorderde, zooals begrijpelijk te, ook het lichten en -schiften en het spijkeren van de rails op de dwars liggers, maar toch was althans aau j den kant van Zaandam het werk] lang voor den bepaalden iijd gereed. Het weer liep gelukkig mee. Alleen was het, althans voor Juli, nogal koud, maar daar voelden wij meer van dan de kranige spoor wegwoi-, kers. Het werk werd uitgevoerd door de aannemersfirma Volkert en Bos, aan wie ook de slooping van de oude brug is opgedragen, waarmede ook al reedis een begin is gemaakt. De verbinding te Zaandam, die ter hoogte van de balkenhaven van do firma William Pont plaaits had, stond onder leiding van den heer N. M. de Kanter, ingenieur. Aan de -andóre zij de van het kanaal, onder Amsterdam, had! de heer F. de Jong, adjunct-inge nieur, het opzicht. Of de oude lijn van Zaandam naar d; Hembrug nog zal blijven belstaar te i dienste van de artfllerie-inrichtio gen, is nog niet zeker. Vermoedelijk zal evenwel dat lijntje door bet Mi nisterie van Oorlog worden o verge no j men. Sport en Wedstrijden H. V. G. B.'s ZWEMFEEST. ...:t Is altijd een prettig werk, over eene goede sportprestatie te kunnen -schrijven. En hetgeen we Zondag middag zagen, mag gerust met de zen naam betiteld worden. Vooral 't eerste nummer, 't snel- zvvemmen voor juniores, gaf uitste kende tijden, d'e van den 15-jarigen winner J. Jolles, -was zelfs buitenge woon mooi, (45 sec.), Wat, vergele ken met den winnaar van verleden jaar (G. Vouck, 5-4 4/5 sec.) een ver schil van bijna 10 sec. maakt. 't Polozwemmen (snel zwemmen met den bal) leverde een moeien strijd op tusschen de twee le zleveu- tallers Vis en Remmelts, waarin Vis slecht^ met 2 seconden voorsprong de baas bleef. Gedurende den geheelen middag bleef 't weer gelukkig droog, de tem peratuur van 't water (65 gr. F.) schikte ook nog al, zoodat de op komst .vlan publiek en deelnemers, voioral van de laatsten, uitstekend was. Bepaald loffelijk op tijd, even over eenen, wordt begonnen met 't junio- res-snelzwemmen. Twee aan twee gaan ze af. De eerste paren doen niet veel bijzonders, de tweede helft van de baan wordt nog al eens een slak- kengangetje. Dan wordt 't echtereen- beetje spannender, en vooral P. W. Peereboom en Ten Cate, Schönhuth en Boissevain, Franse en Bouw meester geven elkaar weinig toe. Jolles' overwinning is evenwel al 'n feit en 't verwondert niemand, als de jury hem als overwinnaar in 45 sec. verklaart. Tweede is A. de Koek (512/5), derde H. E. Boissevain (51 4/5), en vierde A. Zeilinga 53 sec.) Goede tijden maakten nog Bouw meester (54 sec.), Franse (542/5) en Peereboom (551/5). 't Tweede nummer, snelzwemmen met den bal, is 't eenige met weinig deelnemers (9) waarvan zich boven dien nog drie terugtrekken. Eerste wordt Vis in 45, tweede Remmelts in 47 sec. Dan komt geblinddoekt zwemmen, met eventjes 28 deelnemers, 't Doel is hier. een baan van 15 M. zooveel mogelijk in een rechte lijn af te leg gen. Enkelen, die er niet veel benul van schijnen te hebben, belanden lot roote pret van 't publiek tegen den zijkant van 't bassin, den meesten gaat 't echter nog al handig af. De uitslag is 1. J. Quarles '.van Ufford (afwij king 1/4 M.). 2. H. M. F. Peltenburg "(afwijking 1/2 MO. 3. R. Schönhuth (afwijking 3/4 M.). 4. H. Beers (afwijking 1 M.). Dan een kwartiertje pauze, waar na de zeventallen verschijnen voor den onclerlingen polowedstrijd, 't Zijn de volgende Blauw A. H. G. Fokker, K. Gtroustra, A. J. F. Vis, G. Bouwmeester, A. H. Garrer, R. Remmelts, H. W. F. OTTO. Rood A. de Koek, C. Carsten, H. E. Bois sevain. R. Lodewijks, J. Garrer, R. Peereboom, H. Wilhelmus. Rauch, die eenst in plaats van Pee reboom speelt, moet 't al na een mi nuut weg<ens kramp opgeven. Hij woont 't echter nog juist bij, dat «la blauwen door een hard. onvenvacit schot van Remmelts de leiding hen ben. Binnen twee minuten zit no. 2, cloor ic-en nu -niet bepaald -onhoud baar schot van Garrer. De RoödenlK ginnen nu langzamerhand -een beetje los le komen, -maar veel lis't nog niet. en de verdediging heeft 't nu vrij druk. Met half time is 't nog 20, met de Blauwe, weer in- de meerder-1 heid. Na de rust wordt het spel er niet beter op. Vooral de jongere spelers krijgen last van vermoeidheid. Vis en J. Garrer blinken in deze periode uit. Remmelts schijnt niet los te kun nen Icomen. Door 't goede keepen aan weerszijden, vooral van Wilhelmus, die dan ook ongeveer alles kreeg, wordt er niet meer gescoord, en hot eind -is een meer dan verdiende 20 overwinning van de Blauwen. Bij 'l vijfde nusmmer, vèrtsprinigen dat nu volgt, wordt d'e uitslag een dead-heat tusschen Quiarles v. Jf- ford en M. Miller, "die beiden 5 met :r ruim sprongen, 't Dient echter gezegd, dat Miller wat „stijl" betrof, zijn te genstander de baas was. Bij loting wordt beslist, dat Quarles den eersten, Maller den tweeden prijs krijgt. Derde is W. Labrijn, die een derden prijs krijgt, omdat hij bijna even ver ge sprongen hadl No. 6, IToepelduiken, levert veri moeilijkheden op. 'tDoel is, van den sprangtoren door den eenden-hoep d te duiken, en daarna door den opeeni- gen afstand gelegen tweeden we sr boven te komen. Winnaar wordt Ranch, dié daarmee de door den heer Sprenger -uitgeloof de zilveren -medaille, den „Sprenger- prijs" Wint. Twice de is F. Pelten- burg. 't Hindernisz wemmen konden wij tot onzen spijt niet bijwonen, zoodot We moeten volstaan met den uitsla er le M. Miller (tijd 37 sec). 2e A. H. G. Fokker (tijd 371/5 sec.) 3e Rauch (tijd 39 sec.) 4e E. C. H. de Ruyter (tijd 492/5 sec.) Hierna komt het slotnummer, de pantomime, op 't programma aange duid als „Le Médecin malgrê lui" of: De toorn des schoenmakert", droevig spel van het zoete water m één gansch beidrijf door „F. D." en „etc." Het tooneel (de ispringtoren) poog- voor te stellen een schoenmakerspot huis uit den paalwoningtijd. De handeling van 't stuk is in het kort de volgende De schoenmaker werkt op den toren, wordt echter langzamerhand slaperig en ligt op 't laatst rnet z'n hoofd ">p tafel te snurken. In een schuit naderen nu twee jon gelui, die zeer duidelijk „studs" voor stellen. Eetfst gaan ze visschen, maar nadat de een 'n ouwe schoen en de ander 'n bokking gevangen heeft. --s de mop er af, en ze bedenken wat an ders. Des schoenmakers uithangbord: P. Leer, Mr. Schoenmaker, Wordt ver- vanglen door de bij een dokter gesto len naamplaatDr. S. Poen, Arts. De gevolgen blijven natuurlijk niet uit. Fen heele optocht van „patiënten doet den schoenmaker in woede ont steken. 't Slot van de historie is na tuurlijk, dat hij de zaak doorziet, en wc-edend te water springt, gevolgd door de patiënt-en. De studenten moe ten hun schuit verlaten, en -de heele historie verdwijnt onder gelach er» appla-us door 't luik in het dames- bassin. Na afloop houdt de heer dr. W. Me- rens, H. V. G. B.'s voorzitter, na een kerte speech de prijsuitdeeling, geelt den prijswinneBs ieder 'n waardeu ren d woordje en 't is afgeloopen; we vertrekken met de overtuiging, ee.i welbeeteden Zondagmiddag te hebben doorgebracht. DE „AMSTEL-VIER" IN ESSEN. Zaterdag hebben, begunstigd door uitstekend weer, de 5e Ruder-Regat.t.i op de Ruhr bij Hügel, uitgeschreven door de „Ruderriege des Essener Tuur und Fechtsclubs", een aanvang genomen. Te vier uur werd gestart voor de eerste heat der Vierer tusschen Ger- mania, Ruhrort, Deutsdhiland en KöJn. Gewonnen door Ruhrort in acht minuten 7 2/5 sec. Tweede was Ger- mania. De derde heat ging tusschen Mün ster, Hannover en de „Amstel". Deze heat werd door de „Amstel" mooi gewonnen in 7 min. 46 3/5 sec. Daarna werd te half zeven gestart voor de heats van de Klubvierer, waar voor de „Amstel" eveneens ingeschre ven was. De Amstel-vóier won ook deze heat in 7 min. 452/5 sec., duls nog sneller dan de eerste maal, met een halve lengte voorsprong op de Ruder- j gesellscliaft Ruhrort. De Ruderverein „Deutechland" won haar heat in 7 min. 342/5 sec., en zo j dus Zondag tegen de „Amstel" uitko men. Voorloopig mogen de Amsterdam mers zich dus met dit succès van hun kranige roeiers gelukwenschen. AUTOMOBILISME. DE WEDSTRIJD IN DEN TAUNUS. 't Is werkelijk da waag of wedstrij den als de Herkomer- of de Taunus- kamp in 't v :o;nd jaar weer plaats zullen kunnen vinden van alle zij den komen er protesten. Het laatst van uit Homburg zelf, waar men, door de flnancieeJe voordeelen, nog wed louter voorstanders verwachtte. Des Keizers belangstelling voor den Taunus-kamp ten spijt, heeft de eer ste burgemeester der bekende bad!-; plaats zich tegen den wedstrijd uit gesproken en in een openbare verkla ring, beklaagt hij zich over bet op treden der „Kaiseri. Auto-Club", die eenvoudig geen rekening hield met de bewindvoerder der stad; toen dezen van de plannen kennis kregen, was 't te laat om in verzet te komen, hoewel de stad er niets goeds van heeft on dervonden. Het seizoen 1907 heeft er deerlijk do.r geleden. De burgemees ter dringt bij den relgeeringspresident be Frankfort aan op een verbod wor Ide toekomst en op kennisgeving aan den Keizer van da schade, door Hom burg geileden. Ook de dokters van Homburg, 24 in getal, teekenen in krachtige bewoor dingen verzet aan, tegen alle wed strijden in den Taunus. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Hengeloo (O.) ds. J. J. II. Bange te Oldenhove; te Hollen- doorn (toez.) ds. W. W. van Haatten, te Lemele c. a.te Zaandijk ds. P H. Swijighuisen Redgiefsberg te Eg- mond-binnen en op Den Hoefte Dockum (vac. Brink) ds. P. Groot Jz. te Beetgum: R.-KATH. KERK. PATER TH. J. TIMMERMAN. Te Zalt-Bommel is na eene kort stondige ziekte in den ouderdom van 63 jaar overleden de Weleerw. Pater Th. J. Timmerman van de orde dea* Franciscanen, R. K. pastoor aldaar, eerder pastoor te Gouda. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de geneeskunde door den heer E C. T. de Koek van Leeuwenhet. docto- raaÊexamen in de chemie cum laude, door den heer J. P. Wuitehet doc toraal examen in de geneeskunde door den heer G. J. Jebbinkhet theor. g-eneesk. ex. door den heer D. Dooremans en het doctoraal ex. in de rechten door den heer R. Ver- heyen het candidaats-examen rechts wetenschap door dien heer I. van Creveld. Leiden. Bevorderd tot doctor in de scheikunde de heer D. Mol, geb. te Berkhout, op proefschrift„Over eenvoudige esteranhvdriden van or ganische verzadigde tweebasische zuren". Geslaagd voor candidaatsexamen rechten dó heeren A. F. Telders en J A. Rijken.s. Voor het artsexamen eerste gedeelte de h'eer C. A. HijL mans. Utrecht. Cand, Rechten A. C. W. van Woerden.- Groningen. Eerste natuurkundig examen me.j. H. Bronkema, geboren te Pieterburen. Uit de Arbeiders wereld UIT DE AMSTERDAMSGHE HAVEN. De bootwerkers die in het voorjaar, in verband met da staking -aan de Oceaan, door de Vereeniging van werkgevers 'op scheepvaartgebied voor altijd werden uitgesloten, zijn thans idloör dezelfde .vereeniging weer in Blaat gesteld h'elt werk -te herv i'tten.. 'Hunne vakonganislaties kregetn nl. van de Werkgeversvareeniging ken nis, -dat de bedoelde mannen aan net kantoor der vereeniging kaarten in -ontvangst konden komen nemen, wel ke geldig zijn tot 30 Juni 1908, en ver toon waarvan (het id'en uitgesloten en mogelijk is, -evenals ieder -ander los -w-erkman, houder -van een werkboek je der vereeniging, de voorkeur te ge- nieten bij het .bootweilk der maat schappij Nederland, de Kon. Nel. Stoomb.-Maatij., de Wieet-Inidische 'Mail, de -Holll. iStoomiböot-Maatij. en de Zuid-lAimerikalijn. D. w. z. bij vijf ondernemingen welke niet meer zijn -aangesloten ibij ide vereeniging zelf. Do 'Werfcgevergvereeniging volhardt dus slechts -formeel hij haar uitslui ting. Leger en Vloot CHEF DER ARTILLERIE O.-I. L. Volgens een te 's-Gravenhage uit Weltevreden ontvangen particulier telegram is de kolonel H. W. A. S. Loke benoemd tot chef van het wa pen der artillerie in Ned.-Indië, in de plaats van generaal Rost van Ton ningen, die, naar men weet, on langs is opgetreden als legercom mandant. Gemengd Nieuws JODEN-MOORDEN IN ODESSA. Er komen weer berichten ov-;r Jo denmoorden uit Odessa. De voorzitter van het Verbond van waarlijk Rus sische lieden, graaf Konownizin, ha«l aldaar eene vergadering uitgeschre ven. Hem Wais namelijk het (valsche) gerucht ter oore gekomen, dat de Jo den van plan waren, het stadhuis t-? plunderen. Nauwelijks had de graaf dat bekend gemaakt, of met revolvers, dolken en gummistokken gewapend, ging men de straten afzoeken. Een oude Joodsche uitdrager werd dood geschoten; zes Joden werden doode- lijk gewond. Eerst toen kwam de po litie het moordtooneel met hare aan wezigheid vereeren en verstrooide de leden van het Verbond. In hun lijforganen van het Verbood verklaren de leden van het Verbond van waarlijk Russische lieden, dat zij voortdurend op deze wijze tegen de Joden zullen ageeren. De toestand der Jcden is uiterst treurig, daar niemand zich tegen deze barbaarsche handelin gen ernstig verzet. De jongste „Joden-circulaire", door Stolipyn uitgegeven, bevat de volgen de nieuwigheden Joden, die zich vóór den lsten Au- gvstus 1906 vestigden in oen gebied.f dat volgens de wet voor hen gesloten^ is, kunnen daar blijven, indien ze zulks voor goed van plan waren. Dit verlof kan eebter slechte dan verleend worden, als de bewuste persoon niet gevaarlijk is -voor de maatschappij. Dn politie heeft het recht hierover te be slissen. Men ziet het, \1eel verbetering brengt de nieuwe maatregel niet, daar de Joden toch afhankelijk blijven van de luimen der politieagenten. FORMOSA. Te Tokio is een boek verschenen! var de hand van Takekosji, waarin: belangwekkende meded'eelingen wor den gedaan over „Formosa onder Ja- pansch bestuur". De bevolking van hfr eiland bestaat (in ronde getallen); uil 2.800.000 Ghineezen, 50.000 Japan ners en 100.000 oorspronkelijke in boorlingen. De Chineezen zijn te brengen tot 2 hr.ofldlgroepen, namelijk 2.400.000 Haglo's uit do provincie Foeliën, en' 400.000 Hakka's uit de buurt van Kan ton. Een der eerste stappen van den; voormaligen civiel-bestuurder op For mosa, baron Goto, was geweest de eigendomsrechten der groot-grondbs- zitters af te koopen, waarvoor 3.672.439 jen voldoende zijn geweest. Toen was bet vlakke, voor bebouwing geschikte land kadiastra-al opgemeten. Daarbij bleek, dat 1.335.000 akkers in bewer king waren, terwijl 1.790.000 akkers braak lagen. De Japansche overheii; bracht toen de grondbelasting van 860.000 op 3.000.000 jon Voorts maakte Goto van de hoofd-1" takken van het landbouwbedrijf op. het eiland staatsmonopolies. Dit ge- ischiiedde bijv. voor opium en kamfer. Hetzelfde werd gedaan voor de zout- productie. In 1903 bedroegen de in komsten uit die monopolies 8.873.070 jen (de totale inkomsten14.337.270 jen). Na zal ditzelfde stelsel worden uitgebreid tot alle landerijen dat wil zeggen van heel Formosa zal een <st aatsdoanein worden gemaakt, dat ter bewerking wordt uitgegeven aan Ja pansche pachters. Japan is dus voor zoover liet For mosa betreft met snelle schreden op weg naar een koloniaal staats socialisme. Toch wordt socialistische propaganda, onder de Japansche ar beiders op de gestrengste wijze tegen gegaan. Zoowel de schrijver van het vermelde weric, als baron Goto, die er een voorrede voor schreef, hechten sfcer groote waarde aan de strategi sche beteekenis van Formosa. Het eiland is van het vasteland geschei den door een zeestraat van circa 75 zeemijlen, welke door de Pescadorès- eilanden wordt onderverdeeld in twee nauwere riraten. De Japansche vloot vindt tusschen deze Pescadores-eilan- den -eene veilige ligplaats, van waar zij de zeestraten ter weerszijden he- heersohit, en den toegaing tot de Noord Cbiineesche wateren kan afsluiten. DE AUTO VERBODEN. Door een 14-tal afgevaardigden dar. Tweede Kamer van Hessen is tot de regeering 't verzoek gericht een wets voorstel in te dienen, ter wering van Ide auto's die uitsluitend voor sport en reamerij dienen, van de openbare iwegen in het groothertogdom. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo, 15 Juni. J. ter Weele, schoenmaker te Enschedé. Rechter commissaris mr. J. G. Gratamacu rator mr. H. A. van Rossum. Dordrecht, 3 Juli. IV. Ivabouw, koop man te Hardinxveld. Rechter-commis- saris mr. G. Ribbiuscurator Jos. Jonker P.Hz. Roermond, 4 Juli. De handelsven- nootschap onder de firma A. Bluyssen Zonen, margarinefabriikanten, te As ten, en hare individueel e leden W. T. F. M. BluySsen en J. II. S. Bluyssen, beiden ie Asten. Rechter-commissaris mr. A. Lemmens, lid der rechtbank curatoren jhr. nxr. G. Michiels van Kesenich, mr. F. Bolsïus en L. Gam- bcn. J Verschoor, vleeschhouwer te Rot terdam Curator mr. J B. Crol:rech- ter-commiissaris jhr. mr. J. L. W. C. \on Weiler. Geëindigd M. Löwensitein, koopman te En schedé, gehandeld 'hebbende onder de firma A. M. Löwenstei-n en Zoon. F. H. Wijdeveld, aannemer, ge woond hebbende te Enschedé. Ch. Greymans, landbouwer te Hel- Geëindigd! C Straatman, kapitein van een Sleepboot te Amsterdam. („N. r. d. D.") Stoomvaartberichten Het st. Khipeus, van Amsterdam naar Batavia arriveerde 5 Juli te Port Said. Het st. Prins der Nederlanden al- riveerde 1 Juli van Amsterdam te Paramaribo. Het st. Rijndam vertrok 6 Juli van Rotterdam naar New-York. Het st. Themisto, gecharterd door de II. A. L„ vertrok 6 Tn!' van Rot terdam naar Newport News en Nor folk. Het st. Rembrandt arriveerde 6 Juli van Amsterdam te Batavie. Het st. Ardjoeno vertrok 6 Jt 'i 12 uur 'sm. van Rotterdam naar avte.- Het st. Koning Willem ITI, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 6 Juli van Singapore. Het st. Prins Willem T vertrr'. 5 Juli van New-York naar Am sterim; Het st. Prins Willem II >vert' rk 6 Juli van Paramaribo naar onsteiv dam. He>t st. Sloterdijk, van Philadel phia haar Rotterdam, passeerde 6 Juli, 'snam. 5 uur 15 min., Dover. Het st. Potsdam arriveerde 6 Juli to Rotterdam van New-York. Het st. Vondel, van Amsterdam n.- Batavia, passeerde 6 Juli Gibraltar.- liet st. Timor, van Amsterdam n.- Batavia, passeerde 6 Juli Kaap Car- voeiro.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6