NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 7372 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 10 JULI 1907 A! HAARLEM S DAGBLAD m ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Vtwff Haarlem1.20 ¥ö®r de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Pnitco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers 0.02^8 (ööfilustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 lA „de omstreken en franco per post 0.45 SJilgfive der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. IËN: ADVERTFNTl Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ350. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. RMtSTE BLAD. AGENDA i WOENSDAG 10 JULI. 11 Brongefoouiw: Zomerspelen -aards en Vertkode, „Elckerlijc" p ,r_ Hj^m Roy- ■VergaJderdng Gemeenteraad H uur. Muziek in den Hout, 8 uur. ZANDVOORT. Groote Badhuis: Concert. 8 uur. OM ONS HEEN No. 576 leis aver twaehrjidigheid. Dat onze rechterhand het troetel kind is en onze linlker de verschoppe ling is zó o waair, dat wie hefii van pure gewoonte nauwelijks meer op merken. Van onze vroegste jeugd af [.worden we in die ridhMng opgevoed, om niet te zeggen gedrild en erfelijlk- flieiid doet de rest. We mogen niet i links eten, vooral niet iemand de lin- i kerlhand geven lieflbefobéndé moe ders zorgen wel, dat alleen 't „mooie I handje" wordt aangeboden en wan neer we op schóól komen, ziet de on- I depwijizer nauwkeurig toe, dat we met Idle recMerihianld leeren schrijven. Gaan we later aan sport doen, dan fbehooren we met de rechterhand ta schermen en wanneer we onze liefde I verklaard hebben, biefden we onze aanstaande vrouw den rechterarm aan. En alsof dat alles nog niet dui delijk genoeg was, om de minachting voor den iinlkeriaitm aan te boenen, hebben we bovendien gezegden ver- izonnien, zooals: „hij is de rechter- ihanid van zijn patroon", of „hij' is een man met twee rechterhanden", leln daartegenover: „ide stumpier ge draagt zich altijd erg linksch", of: ,,hiji is iemand met twee linkerhan den." Als de mienischjen dat laatste van iemand zeggen, Wees er dan maar zeker van, dat ze geen loftui ting bedoelen. Wanneer we al zulke dingen be denken, kijken we onwillekeurig on zen linkerarm er eens op aan en vragen ons verwonderd af, waar voor we dat lichaamsdeel dan todh gekregen hebben. Alleen om er piano •mlee te kunnen spelen, er mee te wor stelen of er mee in een boom te klim men, drie dringen, die zonder linker arm bezwaarlijk zouden lukken? Moet Overigens de linkerarm beschouwd Worden als een soort van schoon- heidsaanhangsel, ontstaan olmdat we er anders met één arm zoo onsym- metriisch uit zouden zien? Gordon Raymond, die over dit on derwerp een aardig geïllustreerd ar tikeltje in een Engelsch tijdschrift gaf, maakt de zeer juiste opmerking, dat we hier te doen hebben met een menschelijlke inconsequentie. Als een oog, een oor, een been of een vioet vaar een kind zwakker is dan het andere, zullen liefhebbende ouders onmiddel lijk de oorzaak daarvan willen we ten en, zoo mogelijk, het kwaad1 ver helpen, terwijl om een onnaspeurba re reden de linkerhand van het kind :met groote Vastberadenheid wordt verfwaart'oojsd (gejboyoot zegt Ray mond), totdat het op la.te.ren leeftijd een onontwikkeld, nutteloos en bijna Onnoodig aanhangsel gefworden is. Maar hij vertelt nog meer. Uit «zorgvuldige waarnemingen, zoo zegt hij', is gebleken, dat van de honderd Milderen die ter wereld komen, tach tig tweehandig zijn van natuur, dat is te zeggen', dat zij met beide han den naar een voorwerp reiken, zoo dat zij alleen maar onderricht en oe fening noodig hebben, om hunne bel de handen en armen te ontwikkolen tot denzelfden graad van kracht en geschiktheid. Van de andere twintig neigen zeventien tot rechtsh andi gfhei d en drie naar linkshandigheid. Ik laat deze cijfers natuurlijk voor rekening van den schrijver, maar de conclusie die hij er uit trekt mlag wel als juist aangenomlen Worden: namelijk, dat het zaak zou zijn, de kinderen te oefenen in 't gebruik van hun beide handen. Raymond meent, dat de mensehen van cle toekomst daarop zeker zullen worden geoe fend. Veel werktuigelijke arbeid, zoo zegt hij, die tot nu toe met de rech terhand wordt verricht, zou evengoed door de linker kunnen- worden ge daan, wanneer deze er maar op ge- Oefend was; deze wertk/verdeeHnig zou niet alleen de hoedanigheid, maar ook de hoeveelheid van het te leveren werk belangrijk verbeteren. (Naar het schijnt zijn de Japan ners, die in 't voorbijgaan gezegd op t stuk van ijlver en vlijt langzamer hand een nachtmerrie dreigen te wor den voor 't ouide Europa, dezen kant al uitgegaan. Althans van hen wordt gelzegd, dat zij -op school leeren schrij ven en teekenen met beide handen. Ook in Duitsch'e. Ambachtsscholen Wordt daaraan de a'andacht geschon ken. Do leerlingen moeten evengoed met de linker, als met de rechterhand loeren zagen, schaven en hameren en de voordeeion van dubbelhandigheid fworden hun stelselmatig ingepirent-. Men zegt, dat in vroegere tijden, tloen ieder nam wat hij krijgen kon en verdedigde, wat hij behouden wou, de rechtshandighcM is voortge komen uit de zorg, om bij de gevech ten die daaruit ontstonden, het hart, dat. middelpunt van ons bestaan, voor gevaar te behoeden. Dat zal wel een veronldierstelling zijn zooals ie dere andere, maar een feit is het, dat onze voorvaderen dan in elk geval' verstandiger zouden hebben ged'aan niet hunne beidé handen en aranen te ontwikkelen. Zo zouden dan neg be ter hebben kunnen aanvallen en zich verdedigen. Die tijden van ruwheid zijn even wel voorbij. En wanneer Gordon Raymond zegt, dat Raden Poiwell een Isoldaat dan alleeln Volmaakt vindt, wanneer hij evengoed links als rechts sabel, piistool en lans Trant eeren en evengoed van izijn linker- als van zijn rechterschouder vuren lean dan vind ik, dat voor zulke dingen de dubbelhandigheid waarlijk niet be hoeft te worden aangekweekt en dat het al erg genoeg is, wanneer d Imenlscihen rechts hun moordtuigen bant eer en. Maar er zijn betere dingen. Ver schillende chirurgen hebben zich er in geoefend, het mies zoowel links als rechts te voeren en bevinden zich daar wel bij. Schilders gebruiken haar welgevallen beide handen. En voor ons allen zou het heter zijn, wan neer we niet zoo armoedig waren Overgelaten aan onze rechterarm al leen. Wanneer we dien arm breken, kneuzen, verstuiken of verwonden, ja zelfs wanneer er ma-ar een onnoozele steenpuist op kloont, zijn we dadelijk machteloos, kunnen ons werk niet meer doen en bekijken onzen linker arm met droefgeestige verwondering, terwijl we ons zelf liever moesten verwijten, dat we te gemakzuchtig zijn geweest om dat lichaamsdeel be- hoorlijik op te voeden tot gelijkwaar dig aan zijn collega van rechts. Gordon Raymond ziet er evenwel' nog een ander voordeed in. Het her sencentrum, zegt hij, dat het rechter lichaaonsgedeelte leidt en beheersclht, as gevestigd in het linker gedeelte van de hersenen en omgek eerd ont vangt de linkerhelft van het lichaam haar bevelen uit het rechtergedeelte Van de hersenen. Nu brengt de voor keur. die aian de linkerhand wordt gegeven, grooter ontwikkeling van de Imkerhersenlheflft mee, zooda.t er dus niet alleen ongelijklhandigheid, miaar Ongelijkheid in herseniontwiikikeling bestaat. Boe meer nu de beide han den gehruikt worden, des te gelijkma tiger zal de h ersen ontwikkeling we zen en des te grooter het geestelijk evenwicht. Of dit juist is mogen de physiologen uitmaken. Dit is wel zeker, dat men door oe fening het in gelijktijdig gebruik van de beide handen ver kan brengen. De schrijver laat kijken, hoe een klein meisje, na een oefening van enkele weken, tegelijkertijd met de tón keihand schreef en met de rechter teelkende, beide zeer duidelijk; hoe een ander meisje tegelijk met twee handen teekende, met elk verschillen de figuren, een derde tegelijk met twee handen schreef. We behoeven geen geleerden te zijn om in te zien, dat dergelijke oefeningen, die immers de hersens dwingen tot geestelijke samensohiikking, om het zoo te noe men, van groot nut moeten zijn. De conclusie van dit alles kan dus zijn: Schienk aandacht aan uw lin kerhand'. Alleen in één geval zouden we, meen ik, de ontwikkeling der dubbelhandigheid moeten betreuren, namelijk wanneer die aanleiding zou geven tot versnel ling van den gang van den arbeid. Hoewel ik zeker niet de kampioen zou willen zijn van agjheid. en luiheid, zou ik in een anensch, die met de eene hand koop mansbrieven en mot de andere tege lijkertijd gedichten schreef, wel een curiositeit, maar zeker geen model- mensch zien. We hébben waarlijk al zenuwzwakte en zenuwoverspanning genoeg. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. De correspondent Van de „Stan dard" te Petersburg zond aan zijn blad een bericht, dat, zoo het beves tigd wordt, van hoogst emstigen aard wezen kan. Het geldt de vor ming van een „Bond van Russische officieren der landim'acht". Die bond heeft zich gevormd en haar program ma publiek gemaakt. En in dat pro gramma staat, volgens het „Stan dard"-bericht dat de regeering de grondbeginselen, neergelegd in h'et manifest van 17/30 October 1905, ge schonden heeftdat het leger, voort gekomen uit het volk, dé belangen van dat volk moet beschermendat de taak, aan het leger opgelegd, strijd is met zijn eer en zijn waar digheid dat de officieren, door op die1 wijze de regeering te dienen, ihun plicht verraden tegenover de maatschappij en dat deze stand van zaken moet leiden tot het vernieti gen v;an de broederbanden, dlié na tie en leger moeten vereenïgen. Het doel van den bond moet der halve zijn de verlichte elementen uit het leger te vereenigen, het le ger op te leiden in de beginselen van het grondwettig staatsbestuur, en het er toe te brengen een dienst te weigeren, die het karakter van politieke spionnendienst draagt, en die leiden moet tot het gebruik van dé wapens tegen het volk, dat zijn rechten verdedigt. De bedoeling zou dan zijn te weigeren op te treden als uitvoerder |van de vonnissen der veldik'rijgsraden en soortgelijke in stellingen e.n bij straatrumoeren dé wapenen te voeren tegen het betoo- gende volk. Wordt dit bericht van de „Stan dard" bevestigd, dan is het bijna ge daan met de macht der Russische bureaucratie, omdat don haar laat ste en hechtste steun, het leger, haar gaat ontvallen. ALWEER EEN MOORD. Te JekatérinenJjurg is de kapitein der gendarmerie Pitsjkin op straat vermoord, terwijl hij liep te wande len met den commissaris van poli tie. Laatstgenoemde bekwam geen letsel. De moordenaars slaagden er /ittij te ontsnappen, na verscheidene agenten gewond te hebben. LINJEWITSJ TOT STADHOUDER BENOEMD. De Tsaar heeft een oekas onder teekend, waarbij generaal Linje- witsj tot stadhouder van Oost-Azië benoemd wordt. DE WIJNBOUW-CRISIS IN FRANKRIJK. De burgemeester van Montpellier, die zijne ambtgenooten bijleen had ge roepen, in de hoop dat zij hun ont slag zouden intrekken, maar, gelijk men weet, zijn zin niet heeft kunnen dóórzetten, daar de vergadering het tegenovergestelde besloot, heeft heel wat te verdjyren gehad. Men maakte •hem uit voor „verrader" en verlang de dat hij in zijn ontslag zou vol harden. Hij weigerde dit, en even eens om de zaal uit te gaan, toen men dit van hem eischte. Van de 106 aanwezige burgemeester^ stem den 95 voor en vier tegen de hand- Ihavünjg van hun ontslagaanvrage. Zeven bleven buiten stemming. UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer besprak Maandag het door den Senaat gewijzigde ont werp betreffende de vervroegde naar (huiszending van de lichting 1903. De minister van oorlog, generaal Picquart, verzocht de manschap pen voor de rustbewaring in het Zuiden en die hun twee jaar dienst tijd nog moeten voleinden, onder de wapenen te houden. De Kamer be sloot dat ze 12 Juli met «verlof zullen gezonden worden. De Kamer nam vervolgens art. 1 aan met een kleine wijziging in den tekst door den Senaat daaraan ge geven en voegde daaraan toe de be paling, dut van «dit artikel uitgezon derd zullen worden de oud-leerlin gen der militaire scholendaarop werd art. 2 goedgekeurd, hetwelk be- paalt, dat de lichting tot 1 Novem ber onder de wapens kan worden ge il oud en, indien de omstandigheden zulks eischen. De afgevaardigde Laferre stelde voor art. 3, bepalende dat de mui ters van het 17e linie-regiment onder de wapens zullen worden gehóuden, te schrappen. De rapporteur Le Herissé verzocht onder geschreeuw van de rechterzij- die eai de uiterste linkerzijde het amendement te verwerpen. Hij bracht in herinnering, dat de muiters de patronenkamers plunderden. (Ru- nnoervan links wórdt geroepen „Daar déden ze wel aan."). De heer Le Herissé protesteerde tegen deze wooTden. De uiterste lin kerzijde viel hem in die rede en maakte veel gerucht. President Bris- son slaagde er ternauwernood in de kalmte eenigszins te herstellen. De afgevaardigde Le Piastre, mede- onderteelcenaar van hét amen/dte- m ent-Laf «tere, verhaalde de onder werping der muiters. Hij las een stuk Voor, geteekend door vijftien, perso nen, waaruit blijkt, diat de onder prefect, na aan minister-president Clemenceau te hebben getelephoneerd diens verklaringen ter kennis bracht aan het comité der wijnbouwers. Minister Clemenceau,.Jk mijn woord, dat ik dit niét heb ge- telephone erd." De heer Le Piastre „Eén lid van het Comité der wijnbouwers wees den muiters op den ernst van hun daad. Een brigade-generiaal, leid door leden van het Comité, begaf zich tot de muiters...." Minister^ Clemenceau en Picquart protesteerden tegen deze voorstel ling. De heer Le Piastre verzocht ten slotte del" Kamer artikel 3 niet aan te nemen. Generaal Picquart wees er op, dat men een maatregel van lankmoedig heid, genomen om tégemoet te ko men aan de wenschen van het land, niet moet verzwakken, dat men op de muiters niet de welwillende be schikking mag toepassen, genomen ten bate van de lichting 1903. Men moet in het leger weten, dat geen en kele indisciplinaire daad zal "Worden gieduld. Men roept om verdaging der be handeling tot morgen. De heer Clemenceau verzoekt der Kamer de beraadslagingen voort te zetten. D© zitting wordt geschorst. Te 9 uur 35 werd dé zitting her vat. De heer Auzé hervatte het ver haal van de telepbonische bood schap aan generaal Bailloudi Hij •hoopte op een zachtmoedige behan deling wegens de gepleegde feiten. De heer Jaurès hield een lange re de, waarin hij aanraadt vergevens gezind en kalmeerend' te werk te gaan. De zitting duurt voort. DE TOESTAND DER FRANSCHE MARINE. De toestand' in de Fransche mari ne is zoo mogelijk nog hachelijker en ernstiger dan in het léger. In het dok van Toulon ligt naast het wrak van de verongelukt© „Jéna", het linie schip ,,Hoche" van de reserve-divi sie. Admiraal Germinet, de comman dant van deze divisie, heeft in één maandi tijdi /reeds tweemaal brand gehad op een der schiepen, die van zijn divisie deel uitmaken nl. op de „Brennus" en de „Charles Mar tel". In verband hiermede waren er gestrenge bevelen gegeven tegen een bezoek aan de onderste afdeelingen, met onbeschermd licht. Zaterdag schijnt dit aan boord van de „Ho- che" toch gebeurd te zijn en wel in liet zeildoekmagazijn, dat onmiddel lijk grenst aan de kruitkamer. Er brak brand uit en bij een hevig© pa niek aan boord, was men het vuur 'eerst na een uur meester. AMERIKA EN JAPAN. De New-Yoi'ksche World teekent ten sterkste verzet aan tegen de uitzeu- ding van de slagvloot naar den Stil len Oceaan. Handelingen en woor den, zegt zij, die op de onderstelling gegrond zijn dat er oorlog zal ko men, zullen een oorlog teweegbren gen. Zij doet een beroep op Roosevelt om de schepen thuis te houden en daarmee de jingo istische beweging den kop in te drukken. De correspondent te Tokio van de Daily Telegraph seint, dat de gevoe lens in Japan over den tocht der Amerikaansche vloot naar den Stal len Oceaan verdeeld zijn. Sommigen weigeren aan het bericht geloof te slaan. De voornaamste bladen nemen een gereserveerde houding aan. Al leen de Nltsji-Nitsji Sjinboem schrijft er overdoch gematigd. Het blad noemt de onberedeneerde zenuwach tigheid der Amerikanen ongewettigd. Maar wel is de algemeene indirukin Japan, dót de Amerikanen goed zou den doen, de gevoelens der Japan ners wat meer te ontzien. Indertijd heeft ook Japan afgezien van het zen den eener vloot naar de Amerikaan sche wateren, om een dergelijke re den. Stadsnieuws Toestand der Arbeidsmarkt te Haarlem. Omtrent den toeistand der arbedld's markt over de maand Mei ontleenen wij aan het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, het volgende BLOEMBOLLENTEELT. Over het algemeen werd gedurende de maand Mei noch bijzonder© slapte, noch verlevendiging waargenomen. Of in het bedrijf der bloembollenteelt meerdere of mindere drukte heerscht, hengt voornamelijk af van de weers gesteldheid. Is deze gunstig voor het onkruid, clan ontstaat er meerdere vraag naar wieders. De verstandhou ding tusschen patroons en werklieden is oogenschijnlijk goed. CONFECTIEBEDRIJVEN. In den loop der maand Med nam de drukte in daanes-hoédenimakerijen schoenlapperijen eenigszins af. In ver band met het seizoen ondervonden stoffenververs groote drukte, terwijl in de bontwierkerijen algemeen stilte geconstateerd werd. In zadelmakerijen trad in sterke mate verlevendiging in, tengevolge waarvan een tekort aan werkkrachten ontstond. Heeren-kleer- makers hadden het eveneens druk. Het tekort aan werkkrachten in dit bedrijf had een toevloed! van gezellen van huiten ten gevolge. Ten opzichte van dconfectiefabrieken en -miagazijnen kan worden medegedeeld, dat de han del gedurende de afgeloopen maand lev endig was en dat de omzet gestadig toenam. De aanmaak verminderde echter. De toestand du dames-kleerma kerijen gaf alleszins reden tot tevre denheid, vooral nu de beoefening vau dit vak door kleermakers meer meer toeneemt. In de brei-inrichtin- gen werd onder normale omstandig heden gewerkt. In verband met den schoonmaaktijd hadden wajsch- slrijkinrichtingen volop werk, zoodat gebrek aan personeel bestond. De ver standhouding tusschen patroons en werklieden gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. DRUKKERSBEDRIJVEN. De toestand in d£ grafische vakken was gedurende de afgeloopen maand goed te noemen. Wel heerschte min der drukte dan «n April, doch voor d1; maand Mei was ©r nog flink werk voorhanden. Ook over de prijzen viel niet te klagen. In één onderneming Werd onlangs een snelpers bijge plaatst. In een andere onderneming werd het personeel (pl.m. 25 man) ge durende de laatste twee maanden met acht personen, zoowel leerjongens, halfwassen als volwassen gezellen, uit gebreid. Overigens werden in de af ge loopen maand geen nieuwe werk krachten aangenomen. Er blijft echter gebrek aan jongens bestaan. Een on derneming voor lichtdruk werd opge heven, niet wegens slapte, doch we gens andere oorzaken. METAAL- EN HOUTBEWERKING. 1) Op enkele scheepswerven heerschte bijzondere drukte, welke tot uitbrei ding van personeel leidde, terwijl aan een der grootste ondernemingen we gens „spoedwerk" tevens de arbeids dag wórd verlengd Op andere werven was de toestand stationniair. In ma chinefabrieken bleef voldoende werk. Er was nog steeds gebrek aan bekwa- nm arbeidskrachten; vuurwerkers werden tevergeefs gevraagd. Voor ko per- en blikslagerijen was de maand April over het geheel iets gunstiger dun Mei. Er heerschte geen bijzonde re druk/te. Koperwerk wordt voor de bouwvakkeu veel minder gevraagd dan vroegerdaarbij komt de on- gi nstige invloed van de slapte in de genoemde bedrijven. Voor liet goud en zilver smidsbedrijf is de drukste pe riode met de maand Maart voorbij Van werkloosheid valt in deze vak ken, welke zeer stabiel zijn, echter niets te bespeuren. Meubelmakerijen bedden over het giéheel geregeld werk. In April overtrof'zelfs de vraag naar werkkrachten 'het aanbod, doch in Mei was het in sommige werkplaat sen ietfe stiller dan in vorige maan den. Geschillen kwamen niet voor. In het behangers- en stoffeerdersbedrijf heerschte de gewone seizoendrukte. Er v-ordt geklaagd over de „stinkende werkplaats" van een groote meubelfa briek en over een zeer sleahie in een kleinere zaak. Voortjs kwam bij de Kamer een klacht in van een ontsla gen gezel. Een bevredigende oplossing van dit geschil kon echter met wor den gevonden. Voor beeldhouwers werd slapte geconstateerd. Rijtuig- en wagenmakerijen haddenjgewoon, niet overmatig veel werk. Bij de fabricage van spoorwegrijtuigen was echter volop w;©rk. In het bedrijf van bur gersmeden was de toestand in April nog zeer bevredigend. Het ondervindt echter meer en meer den terugslag van de ©lapte in de bouwvakken. VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. Daar het verbruik toenam tengevol ge van het in de badplaats Zand voort aangevangen seizoen en mede >n ver band met de omstandigheid, dat de lgemeen te dezer stede heepschende werkloosheid verminderde, was de toestand in de brood- en beschuitbak kerijen gedurende de afgeloopen maand gunstiger dan in April. In li keurstokerijen, bierbrouwerijen en mineraalwaferfabriéken werd even eens vermeerdering van werkzaamhe den geconstateerd, welke in de laatst genoemde bedde bedrijven behoefte aan 1: sse werkkrachten ten gevolge had. In aaijnfabrieken was het vrij dhuk. Wegens den grooten aanvoer van na tuurboter ondervonden kunBtboterfa- brielcen slapte, welke nochtans niet tot ontslag van personeel aanleiding gaf. I(; de fabrieken vain verduurzaamde levensmiddelen hieettschte noch bijzon dere slapte, noch verlevendiging. In Ier ek-, suiker- en banketbakkerijen, cacao- en chocoladefabrieken en sla gerijen bleef de toestand stationnair. Voor bierbrouwerijenlikeurstokerij en, mineraalwaterfabrieken en azijn- fybrieken nam de vraag naar werk krachten sedert cTe maand April emigszinS toe. Met het oog op het aanstaande seizoen boden zich voor fabrieken van verduurzaamde levens middelen veel vrouwen aan. In de overige bedrijven, bovengenoemd, kwam sedert de maand April geen ve randering in de verhouding tus schen vraag en aanbod van werk krachten. Behalve in het brood- en bpschiuitbakkersbedrijf, waar het aan tal werklooze gezellen verminderde, heerschte nergens werkloosheid. De verstandhouding tusschen patroons en werklieden was over het geheel goed. 1) Dit verslag heeft betrekking op de maanden April en Mei 1907. Koninginnedag. Maandagavond vergaderde de Com missie voor Kinderfeesten en Volks- (vermaken voor den aanstaanden ver jaardag van H. M. de Koningin. Een ontwerp-programma werd be sproken en zal ter goedkeuring aan het Hoofdbestuur worden aangebo den. Bij de verkiezing van een bestuur werd ook nu tot voorzitter gekozen de heer M. H. Binger. Tot aller leed wezen verklaarde deze wegens druk ke zaken de benoeming niet te kun nen aanvaarden. De heer P. L. M. Ketting werd daarop tot voorzitter, de heer S. P. van Dorp tot le secretaris, de heea- .1. M. Arriëns tot 2de secretaris be noemd allen namen de functie aam VEREEN. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In de Maandagavond gehouden al gemeene vergadering werden de aftre dende leiden van den Raad van Be stuur herkozen, terwijl tot nieuwe le den werden benoemd de hoeren J. CL Camerling Helmolt, D. J. A. Wester- veld, G. W. Brongersma, W. W. H, Buma en mevrouw Holland. Uitgebracht webden d!e verslagen van secretaris en penningmeester, welke laatste ontlast werd van zijn beheer, waarvoor hem een woord van (dank werd gebracht. In hét verslag wordt gewezen op •het vele door de vereeniging verricht en op de gunstige resultaten, die be reikt zijn en ten slotte een krachtige oproeping om steun gedaan. Hoe meer steun wij ontvangen, zegt liet bestuur, des te meer patiënten, iwij kunnen laten genieten van de voordeelen van ons dagsanatorium, des te krachtiger onze strijd in 't al gemeen zal zijn. Want meer en langer dient er door allen te worden gearbeid, om dezen •geesel der menschheid gevoelig te treffen- iSflaat allen ons daarbij krachtig ter zijde! Uit het verslag van den penning meester blijkt dat de ontvangsten be droegen 23692.3H; de uitgaven 22688.881; aldus is er een voordeeldg saldo van 1008.46.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1