NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7373 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 11 JULI 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: IIPL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - - - LZU Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 130 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 T^, |jgï J|pg) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GtfUusfreertf Zondagsblad, "voor Haarlem' 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 11 JULI. Brongebouiw: Concert Haarl. Mu- siékkorps, 8 uur. f St. ©UiTO. Orgelbespeling, 23 uur. (Bloeimendiaal: Vergadering van den Gemeenteraad, voorrn. 11 uur. Instal latie van den Burgemeester. Buitenlandsch Overzicht TOESTANDEN IN RUSLAND. Dicht hij de grens van het gouver nement Grodno zijn een aantal bom men geslingerd tegen een; militairen tiein van Warschau naar St. Peters- burg, waarin zich het garde-regiment V8n Volhynië bevond. De bommen ont ploften met een vreöselijfcen knal. Maar, hoewel de weg over een groeten afstand beschadigd is, werd de trleia niet geraakt. Men heeft niet ver van dj plaats, waar de aanslag igedaan werd, nog eenige geladen bommen gevonden. HET FRANSCH-RUSSISCHE VERBOND. We maakten dezer dagen melding van een opvallend schrijven van den Parijschen correspondent van het Nowoje Wremja tegen het verhond tusschen Frankrijk en Rusland. Het voorbeeld van het Nowoje Wiièmja i's thans gevolgd idoor de Rossya. Dit blad, dat in nauwe betrek king staat tot Stolypin, schrijft al op even bitteren toon tegen Frankrijk. O.a. zegt het, dal Rusland den Franschen eigenlijk een dienlst bewe zen heeft door eenige milliard en van hen te leenen tegen een zoo hooge rente. De Russen behoeven Frankrijk (lus heuisch niiet dankbaar te zijn. Ook de Franscihe bladen beginnen mee te doen. De Matin" schrijft, dat bet Russi sche leger Frankrijk geen voldoenden steun waarborgt tegen eventu.eele aan vallen van vreemden. Het verbond met Rusland heeft daarom voor Frank rijk slechts twijfelachtige waarde. Iro nisch vraagt de Matin" dan, wan neer Rusland wel de geleende milliar- den denkt terug te geven. UIT DE FRANSCHE KAMER. Minister Clemenceau beantwoordd> den heer Jaurès. De telephonische boodschap was een verzinsel. Er werd dan ook geen 'enkelen maatregel goed gekeurd tegen één bepaalden, muiter, maar het was een algemeene maatre gel van zeer licht karakter, als men bedenkt welk nadeel zij Frank rijk toebrachten om 'de muiters hui- tijd te laten uitdienen. Wij straf feu hen niet. Wij bewijzen hun een gunst. Indien gij daaraan uw go keuring niet hecht, zult ge het onmo gelijk maken de tucht te doen eerbie digen. Dan blijft ge niet langer het heft in handen houden. Na het antwoord van den heer Jau rès, dat door zijn scheipte een uit bundig gejuich van de uiterste lin ker- en rechterzijde en ernstige beris pingen van prejsident Brisson uitlok te verwierp de Kamer de splitsing van art- 3 volgens het voorstel van •den 'afgevaardigde Laferre met 385 tegen 166 stemmen, nam art. 3 met 39 i tegen 126 stemmen en ten slotte de geheele wet met 466 stemmen tegen 1 aan. DE TOESTAND IN MAROKKO. Runciman hééft op .een' hem gestelde vraag in het Lagerhuis gezegd, dat. de Engeisohe regeering druk uitoefent op de Marokkaanscbe, om deze aan te sporen, tot haar uiterste inspanning om Mac Lean te bevrijden. De Engei sohe regeering heeft gewaarschuwd, dat de Marokkanen geen .stappen moe ten nemen, die het leven van Miac Lean in gevaar zouden kunnen bren- gen. De correspondent van de Temp's te Tandzjer heeft een Marokkaan ge sproken, die met de stemming onder de stammen goed op de hoogte is. Die Marokkaan zegt over Raisoeli het vol gende Nog nauwelijks een maand geleden •had Raisoeli al zijn crediet verloren. Hij had veel gold uitgegeven op zijn vlucht, om gedaan te krijgen van de stamhoofden waar hij kwam, dat die hem bescherming verleenden, en met schrik zag Raisoeli het oogenblik na deren, dat zijn middelen geheel zou den zijn uitgeput. Hij heeft zijn toe stand nu verbeterd door met het maghzen te onderhandelen en door Mac Lean gevangen te nemen. Dat de onbesliste, weifelende houding van het maghzen de streken van Raisoeli 'geheel in de hand werkt is een over weging, waar de stammen zich niet lang mee ophouden. Wat de stammen zien, is eenvoudig, dat. Raisoeli er nu al voor de derde maal in is geslaagd, aich meester te maken van een aan zienlijk Christen, en dat elk van die ■avonturen hem eer en gield heeft op gebracht. Men kent Raisoeli bovennatuurlijke macht toe. Reeds doen verhalen de ronde van wonderen, die id!e groote man verricht zou hebben. Dat kan zeer gevaarlijk worden, vooral als het maghzen weer gaat capituleeren voor Reisoeli, zooals het met de ontvoering •Aan Perdicaris heeft gedaan, toenhet maghzen de voorwaarden van Raisoe li heeft aangenomen. De zegsman van de Temps" is overtuigd, dat het voor Mac Lean ge vaarlijker is, wanneer het maghzen gaat onderhandelen met Raisoeli, dan wanneer Railsoeli krachtig werd aan gepakt. Als het maghzen met een flin ke miacht tegen de Kmes optrekt, zou den dezen, bij het naderen van de troepen, Raisoeli ivel noodzaken zijn gevangene los te laten. Door krachtig optreden van het maghzen zou de hee- Je houding van de stammen tegen Rai soeli veranderen. Dat Raisoeli Mac Lean van het le ven zou berooven, acht ik zeer on waarschijnlijk. zeide de Marokkaan tol den dagbladcorrespondent. Hij weet best, als hij dat deed, de stam men hem terstond aan het maghzen zouden uitleveren om hun ieigen ver antwoordelijkheid te verminderen. Over de Kmes gesproken, daar is Raisoeli op dit oogenblik niet meer. Hij voelde zich' zeker niet veilig onder dien stam en is nu met zijn gevangene naar het gebied van de Beni-Arroes ge weken, een beetje dichter bij Tandzjer. Vrijdag 1.1. heeft de Engel'sche ge zant te Tandzjer den laatsten brief van Mac Lean gekregen. Mac. Lean schreef daarin, dat hij Raisoeli niet veel zag. Raisoeli had' zich verontschuldigd te genover zijn gevangene door te zeg- gien, dat hij onmogelijk anders kon doen dan hem als gijzelaar houden, daar het maghzen nieft te goeder trouw was geweest bij: de onderhandelingen. JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. De pers en het groote publiek in de Vereenigde Staten vinden, dat het meer dan tijd is voor een hartige en openlijke verklaring van Roosevelt. De „New-Yorw World" duet een beroep op den president, toch iaf te zien van het gevaarlijk en onbekookt ondernemen, de slagschepen-vloot te zenden. Zeer zeker zou een bezadigd wcord van den Amerikaanschen pre sident zeer van pas komen en gun stig kunnen werken. Maai", spreekt Roosevelt zelf niet, d hooggeplaatste Amerikaansche vloot- en leger-autoniteiten zijn er slechts te guller om met hun opvat tingen. In de „American" wordt het een en ander meegedeeld over een interview met admiraal Dewey. Deze is een voorstander van de overbrenging der slagschepen naar den Stillen Oceaan. Hij1 acht het onwaarschijnlijk, d'athet. l'moeilijkheden zal komen; maar toch is het goed, gereed te wezen. „Want" liet de admiraal er op volgen „in den Stillen Oceaan moe ten de Vereenigde Staten de opper- n acht hebben." Dewey gelooft niet, dat de vloot naar de Filippijnen zal gaan, tenzij dear werkelijk gevaar mocht dreigen. Een vijand aldus Dewey zou zich kunnen meester malven van de Filippijnen en Hawaïmaar zoodra wij hem op zee zouden ontmoeten, zal hij ze moeten teruggaven. Reeds de aanwezigheid van onze zeemacht in den Stillen Oceaan zou voldoende zijn." Dewey vertelde verder nog, dat een vaart om Kaap I-Ioorn, naar den Stil len Oceaan, niet moeilijk ishet is enkel een zaak van dollars en steen kolen. De -schepen zijn in den Atlanti- schen Oceaan niet noodig, want daar is geen vijand; maar zelfs indien dat wèl het, geval ware, zouden de kust- VP'i'dedigiingswerkendie er voortreffe lijk in orde zijn, voldoende wezen. Tenslotte verklaarde Dewey, daitz. i. de overbrenging van de schepen naar den Stillen Oceaan er toe zal leiden, dat een nieuwe groote Atlantische Oceaan-vloot wordt gebouwd, en dat meerdere voortgang worde gemaakt met de voltooiing van het Panama- Kanaal. HET OORDEEL VAN DEN JAPAN- SCHEN OPPERBEVELHEBBER. Schijnbaar luchtig en «-enigszins hconend beoordeelt in .een interview van het Japansche oppositieblad „Ho- chi Sjimpan" de Japansche opperbe velhebber den toestand. „Indien er vijandelijkheden uitbre ken tussohen Japan en Amerika", zoo zeide hij, „zal de uitslag toch niet be slissend zijn, ten gevolge van het ge brek aan een behoorlijke operatie basis. De plaatsen die daarvoor dienst moeten doen, liggen te ver uit elkaar om daartoe practisch geschikt te zijn, want zelfs de meest nabijgelegen sta tions, de Percadores, Caviti en Mani la, liggen. 960 kilometer van elkander verwijderd. „Maar zelfs wanneer men in Wash- in gtcxn tot den oorlog besloot, is het nog zeer twijfelachtig, of de bij de marine dienende Amerikanen vader landslievend igenoeg zijn om te vech ten. De Amerikaansche marine-officie ren zijn schitterende dansers op bals en zeer geschikt voor publieke plech tigheden, maar ze zijn volkomen on geschikt voor instructies en oefenin gen. In geval van een oorlog moet men niet rekenen op een gloeiend patriot tisme van den kant van het Ameri kaansche marine-personeel." Dezelfde koelbloedigheid kenmerkt de meeste artikelen, die de Japansche bladen aan de komst der Amerikaan sche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan wijden. Zij vinden het voor een deel zeer natuurlijk, dat de Ver eenigde Staten het. in verband «met de aanneming van imperialistische poli tiek noodzakelijk vinden hun zeemacht op een andere wijze te verdeelm. Verder merken de verschillende bla den op, dat deze gebeurtenis niets met, Japan te maken heeft en betreuren zij het, dat het eskader, naar gemeld wordt, zoo kort in de Oosterjsche wa- teien zal blijven, daar Japan nu niet het genoegen kan hebben den Ameri kaanschen zeelieden een zoo gastvrije ontvangst te bereiden als aan de Ja pansche schepen te Jamestown is te beurt gevallen. Een enkel blad echter vraagt zich f, of het zenden van een vloot op dit oogenblik wel strekken kan tot ver- hooging van de bewondering voor dun tact van Amerika, die men in de we reld koestert. Stadsnieuws HET T00NEEL DE „'ZOMERSPELEN." Gisterenavond hebben Ro-yaards en de zijnen den „Lansèl'oet van Dene marken" gegeven, en van avond ko men ze xnet „Elckerlijc". We moeten dadelijk bekennen niet erg getroffen de voorstelling te heb ben verlaten; we zijn teleurgesteld. Wegens .plaatsgebrek blijft de ru briek „Om ons Heen" heden achiter- HINDERWET. Burgemeester en Wethouders Vain Haarlem. Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, .van des voormiid- dags 9 tot dos namiddags 2. uur, tot 23 Juli e. k„ 's namiddags te 1 uur, ter Gemeente-secretarie (7de Afdee- ling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van Gebr. Waaning Tilly, om vergunning tot oprichting van eene oliekokerij in een te stichten gebouw- tjie achter het perceel' aan de Lange Raamstraat no. 43, op de vrijkomen de ruimte van het te sloippen perceel aan de Lange Raamstraat no. 41 b, Kad'. Sectie C No. 3945, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde1 23 Juli e. k., en wel des namiddags te 1 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid1 zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der in richting in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op ar.t. 6 der Hind'erwet Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 23 Juli e. k. 's namiddags te 1 uur, ter Ge meente-secretarie (7e Afd'eeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van C. Veen, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Gedempte Raamgracht no. 60, Kad. Sectie C No'. 2940, en dat op den veer tienden dag na heden, zijnde 23 Juli e k„ en wel des namiddags- te 1 uur op het Raadhuis der gemeente de gier tegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, ber zwaren tegen het opriöhiten der in richting in te brengen. Caecilia. Op de Maandagavond gehouden al gemeene vergadering van het Man nenkoor Caecilia werd bij acclama tie tot le voorzitter (herkozen de ihioer P. van Ooy, en werden als 2e secretaris, bibliothecaris en commis saris resp. herkozen de heeren J. v. Dam, L. Th. Swaalf en J. Lenter- man Jr. Verder werd dour de vereeniging besloten op hare statuten de konink lijke goedkeuring aan te vragen en in 1908 deel te nemen aan het Inter nationale Zahgconcours te Amster dam, hetgeen d'oor de vereenigingen de Vereenigde Zangers en Zanglust aldaar, is uitgeschreven. Caecilia zal daar in de le afdee- ling uitkomen. Benoemd. Met ingang van 1 September is tot directeur der registratie en domei nen te Maastricht benoemd de heer F. Bartelink, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eer ste klasse in de 8ste divisie te Haar lem. Niet om den inhoud van dit „abel spel", want dit was ons beleend toen we er heen gingen en deze Icon dus geen verraJssirig meer (brengen. We wisten, dat we zien zouden „hoe hi (n.l. Lanseloet) wert minnende ene jOnckfrou, die met synder moeder diende", hoe hij ze dan verleidt, haar daarna verlaat, en naderhand1, als 't blijkt dat hij (haar werkelijk lief 'heeft mfa'ar niet meer krijgen kan, van smart sterft. En we wisten dus ook, dat we een stuik te zien zouden krij gen, waarvan het gegeven (een jong- mensch dat 'n ondergeschikte, die hij zijn moeder dient, verleidt.) zich zeer goed leenen zou voor een modern Franscfh' stuk, en waarvan men dan zeggen zou: „Je kunt wel zien, dat 't een Fransch product i's; altijd die ver leidingen en zoo!", terwijl de beeld spraak van den boom in bloesem en den adelaar dan tot een grapje zou geleid hebben, en de moeder, die de onkiesclhe rol van koppelaarster tus- scüien haar eigen zoon en het meisje speelt, tot een product van Fransche, verregaande immoraliteit zou zijn uit gescholden. Dlat Wisten we dus allemaal. En bo vendien, 'dat het stuk niet (kwetsen kon door de naïve, kinderlijke een voud en oprechtheid, waarmee het ge geven behandeld is, en 'zelf-s nog aan leiding tot 't stellen van een „exem pel1' geven kan. ID.it bracht de teleurstelling dus niet. Maar die kwam van de wijze, waar op Rioyaands en de 'zijnen het stuk uiterlijk hadden aangekleed. Zij hadden er n.'l. te veel „theater" •van gemaakt. Schilders hebben hen geholpen, hoorden we. En die schij nen er wat „moois" van te hebben willen maken, wat buitengewoons. En dit strijdt met den soiberen, naïven aard van het stuk. Van het bosch, waarin ddt „abel spel" afspeelt, had den zij iets gemaakt-, dat denken deed aan een fantastisch décor voor een opera, of aan een plaatje van een on- derzeesch landschap uit Julos Verne's Duizend mijlen onder de zee". Het was erg gezocht en gewild. Er was iets opzettelijk buitennissigs in dat hinderde; hier was de schilder aan 't woord geweest, die had willen too- nen wat hij' 'kende. En zoo was 't met de costuums ook. (Die waren ook te theaterachtig, voor een opera, met een kenbaar pogen om er „iets van te maken"; en daarom deden de figuren aan poippen van een plaatje denken met mooie pakjes aan. Verkade als „een ridder" leek wel een •figuur uit een studenten-optocht met 'al die nieuwe plunje, en zelfs mevr. Royaards als Sanderyn was in haar quasi eenvoudig gedrapeerd wit kleed een product van gewild effect; ook zij was „du theatre". Dit pogen, deze wil, het heele stuk •door van „we zullen er eens wat moois van maken," heeft tot gevolg gehad, dat de uiterlijke inikleeid'ing meer iets eigenaardigs dan bijizon- ders in de beteekenis van hoog be grip in eenvoud had gekregen, De fout was, dat men „theater" van dit abel spel had willen maken. Een lleeg to on eel met een paar boom en om het bosch aan te duiden, had meer harmonie tusschen 't innerlijk en ui terlijk gegeven. Nu was 't valsche mooiheid. Het opera-décor, de studen ten-op tocht en Jules Vernes' onder- zeesch landschap streden nu af en toe om den voorrang. 'Dit nam echter niet weg, dat we mooie effecten van verlichting en cos- tuum sagen, maar dit waren mooie dingen op zichzelf die men zoo er uit had kunnen lichten. (Belangrijker, ja, 't belangrijkste van den avond was de voordracht dat is het stuk: de dingen die gezegd worden. En daarbij vond men, in te genstelling met decor en aankleeding, de eenvoud betracht die noodig was. •Bovenal mooi was Royaards, mooi van eenvoudig geluid, zonder omhaal of kunsten: makerijitjes met zijn stem; mooi' ooik van stand en gebaar als de oude dienaar Reinout;, mooi al In de proloog van kinderlijk, naif verhaal- geiluid, en mooi in het nawoord, als hij het publiek het exempel uit het gebeurde voorhoudt. (Hetzelfde kunnen we niet zeggen van Verkade als de ridder, die erg werkte en opzettelijk mooi van geluid Wilde doen met. zijn stem, een geluid dat bovendien te forsch en te zwaar iwas, en dat hij had dienen in te hou den en te dempen om in het toonge- balte van dit abel spel te komen. On voldoende was „des ridders warande Duédase", een man zonder stem of actie, een acteur niet van de bwali teit, die voor zulk werk vereischt wordt. En bepaald slecht was de moe der, demand met een scherp, ongecul tiveerd stemmetje, die niet. articuilce- ren kan en kwekkend rabelt, zoodat ze meestal niet te verstaan was: dit was een gewone dame, die oip het too- need staat te doen wat haar is aange geven. maar geen geboren artiste. De Lanseloet viel te roemen; meest al was hij goed', mooier in zijn droeve momenten dan in de scènes met Sian- deryn. Ook van gebaar en stand wais hij goed, graciedijk en jong krachtig, en hij zegde zijn ral in een juist tem po en op een goede geluidshoogte, be schaafd en wetendJ wat hij deed. We weten niet wie hij wa-s, maar we za gen hem met genoegen. IDle Sanldleryn van mevrouw- Roy aards was eveneens mooi in den toon Nu zal iemand, die kijk op 't tooneel heeft, wel gezien hebben, dat van deze rol met weinig iéts te maken is veel afwisseling van stand en gebaar is niet vereischt, het witte kleed', geeft door de drapeering en de plooien da delijk al een houding en zelf behoeft ze er niet veel bij te maken maar de dictie moet toch van de actrice ko men. En die viel van mevrouw Roy aards oVer 't algemee'n te roeiriem eenvoudig en naïf als de aard der kunst van zuilk een abél spel dat wil, en met gevoel ook, waar de afwisse ling hainer aandoeningen dat ingeeft. En°in die aandoeningen bereikte zij •met haar stem wehkelijk het publiek. Alles bijeen was 't wel een eigen aardige maar geen bijzondere avond, waarvoor men 't heeft willen doen dio orgaan. De zaal van het Brongebouw was tamelijk bezet, maar we hadden toch meer nieuwsgierigen verwacht. FRANS NETSGHEiR. DE HERSTEMMING. Maandagavond heeft de Roomsch- KatlKolLeke, Dinsdagavond de Anti- mev. Kiesvereeniging nog eens verga derd ter bespreking van de Raads verkiezingen. Nieuwe besluiten werden uit den aard der zaak niet genomenbeide vereenigingen houden zich aan haar igedragslijn, om in district I den nieuwen canclMaat J. H. Visser, m III den nieuwen eandidaat A. Gra- vestein te stemmen. De R. K. Kies vereeniging beveelt bovendien het stemmen op den heer Leupen aan, terwijl „Nederland en Oranje" om redenen van- taktiek zich slechts aan den eigen oand'idaat houdt. Voor de aanbeveling der candild'a- tuur-Leupen worden bovendien door Mir. Joh. Enschedé medestanders op geroepen. De z. g. Kieskring, waar van Mr. Enschedé vroeger de leider was, bestaat derhalve blijkbaar niet meer. DE AUTO-TOCHT. De nieuwsgierigen, dJie zich heden langs dien weg haddJen geschaard', dien de automobielen op weg naar Bloemendaal zouden nemen, zijn vrij wel teleurgesteld. Van een auto stoet was geen sprake, met tusschen- poozen van 5, 6, 10 minuten kwamen de wagens Haarlem binnen. Te ruim 12 uur waren er een tiental geteld zoodat de lunch op „Duin en Daal' wel wat verlaat zal worden. Opgedragen. Naar wij vernemen, is het bouwen van 18 woonhuizen op 'terreinen aan d 1 Leid/sche Vaairt, voor rekening van Coöp. Bouwveneeniging Nooit Ge dacht", opgedragen aan de firma B. Hagen, aannemers, alhier. ■Een bo tsing. Hedenmorgen reed een kar, bespan nen met een paard, tegen het gemet selde gedeelte van de brug der Aim- sterdams'ch'e poert, die geheel van zijn fundeering schoof. EENE MOOIE AANHOUDING. Door den inspecteur van politie te Bloemendaail en den adjunct-inspec teur Koker uit Haarlem is te Haar lem aangehouden een Oostenrijker, genaamd W. C. W., verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan vijf inbraken te Bloemendaal en drie te Leiden. Bij eene ged'ane huiszoe king werden een aantal inbrekers- werktuigen in zijn bezit gevonden. Nader meldt men ons: In zake deae aanhouding kan nog worden vermeld, dat hij sedert 1 Juli j.l. alhier woonachtig was op gemeu bileerde kamers in de Groote Hout straat met eene vrouw met wie hiji buiten echt leefde; hij had opgegeven dat hij was stuurman 2e kl. hij eene Engelsche stoomboot-maatschappij en ruim geld verdiende. Door de prove en buitengewone verteringen, die bij dezer dagen had gemaakt op de ker- messe d'été in het Brongebouw eu te Zandrvoort, was de aandacht der poli tie op hem gevallen, tebwijl eens dienstbode van Bloemendaal hem h'id1 herkend als dezelfde persoon, die z'ch in die gemeente had oipgeho' ij en kort vo or de verschil l ende inbraken al daar. Dinsdagnamiddag omstreeks 5 uur toen hij zijne woning Groote Hout straat alhier verliet, werd. hij reels op straat opgewacht door een yiertsi agenten en den adjunct-inspect0ur v. politie Koker, terwijl ook in dé siraat aanwezig waren de inspecteur van Politie Lokerse uit Bloemendaal mat eenige agenten uit die gemeente. In zijn bezit, is gevonden ruim f 120 aan geld, en op de door hem bewoonde ka mers is in beslag genomen een kistje met halve centen, afkomstig van Ie inbraken te Leiden, eenige postzegel» afkomstig van inbraken te Bloemen daal... inbrekerswerktuigen, vieilboir- gen achter een spiegel, terwijl de vrouw met wie hij woonde, in het be zit was van een gouden horloge met ketting, béboiorende tot een der dief stallen gepleegd te Ledden. W. is overgebracht naar het politiebureau Smedestraat en na verhoor medege nomen naar Bloemendaal, om aan verschillende personen te worden ver toond. ONVRIJWILLIG UITSTAPJE'. Met de traan was meneer naar Am sterdam gegaan, hij kon 't in den namiddag net nog doen, en als hij dan met den trein terugging, dan was hij precies op diner-tijd thuis. De trein stond voor 4.55 ver trok hij. Vlug ingestapt, even wach ten nee, gecontroleerd' werd er niet. De fluit gilde, hij ging, meneer zou op tijd thuis zijn,^elukkip-. want hij begon zijn maag al_ te voelen. Haarlem was in 't zicht en 't was dadelijk tijd voor het diner. Meneer verheugde zich op den gezelligen maaltijd. Hij sloeg zijn boek dicht, pakte zijn tasoh op en zijn paraplu, terwijl de trein vaart minderde - - hè, wat reed die trein nu weer ver door, moest j© weer zoo'n eind terug- loopen nou enfin Wat nou wat nou Ging-ie nou nóg ver der, nóg verder Inderdaad, de trein ging verder, ging Haarlem voorbij, ging Heemste de, Vogelenzang. Hillegom, Leiden voorbij, en nog altijd zat meneer met z'n tasch en z'n paraplu q-ereed. om uit te stappen. Wat in Den Haag kon geschieden I De chef behandelde meneer gena dig, hij moest de terugreis naar Haarlem betalen, en met een honge rige maag aanvaardde hij den terug tocht naar zijn mislukte diner. „Zoo iets kan je met de E. S. M.- toch niet overkomen 1" zuchtte hij, eindelijk rustig thuiszittend. DICK. Ook vroeg. De Staatscourant meldt thans, dat aan den heer C. de Vries, hoofd eener openbare school te Haarlem, een pensioen is verleend van ƒ1437. Zooals men weet hier althans, in den Haag blijkbaar niet 1 i's deze heer reeds lang overleden. LUMIèRE's DIRECTE KLEUREN FOTOGRAFIE. Dezer dagen deden wij enkele me dedeel ingen over het direct fotogxa- feeren dn de natuurlijke kleuren, uit gevonden door de gebroeders Lu- mière. Het bestuur van den Nederlandischen Fotografen Kunstkring deelt ons tbans mede, dat op de Dinsdag te Rotter dam gehouden algemeene vergadering namens het bestuur door onzen stad-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1