HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. a mar Li MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Th DONDERDAG 11 JULI 1907 0 BEURSBERICHT VAN Haarlem. 9 Juli 1907. tl De beurs had heden ini schier alle koeken, hij beperkte affaire een ohbe- jcngrijk verloop. Van Staatsfondsen iralt lin het geheel niets te vermel- Ben. Van Petroleuanaandeelen waren de Indische soorten meerendeels hooger gevraagd, doch bleven Koninklijke on veranderd, ofschoon de omzetten daar in weder laimelijk levendig waren. Bet trekt de aandacht, dat. vraag en an aanbod daarin ide laatste dagen juist legen elkaar opwegen en heeft het eenigszins den schijn, alsof daarin koop- en verkooporders uitgedeeld gorden, om het animo gaande te Louden. In Tabaksaandeelen ging zeer wei- pig om, hetgeen voor de meeste fond ben mielt eenige afbrokkeling van de koersen gepaard ,ging. De stemming voor Mijnw'aarden was verdeeld. Palelehs waren vast met tamelijk nitgebreiden handel, i)terwijl Ketah.oens 5 pot. lager, Red-; jang Lebong daarentegen, 9 pet. hoo- jger noteerden. Beide zonder noeimens-: iivaardigen omzet. I Aandeden en claims Simau golden respectievelijk circa 340 pet. en f 40. Great Cobars bleven in navolging van Londen 5 pet. lager, diamantmijnen werden daarentegen hooger verhan deld, speciaal Welgelegen, welke na 7ö pcit. sloten. Wat de markt in New-York betreft, had deze' gisteren een vrij bewogen verloop en speciaal in de zwaardere fehares waren de fluctuaties belang rijk. Ofschoon de openingskoersen over het algemeen, hooger waren, mis te de markt de vaste istemming, waar door het slot zicthi Zaterdag geken merkt had, en alhoewel aanvankelijk gioote kooporders in enkele speciali teiten als AmaJg., Readings eene da- ling tegenhielden, ontstond er later op den dag overheerschend aanbod, waardoor de koersen snel teruglie- Upen, en ide markt op vrijwel de la ag ists prijzen van den dag sloot. Zooals vroeger reeds gezegd, is de jongste rijzing van kunst.matigen I aard geweest en waar dé steun, wel ke de markt van de zijde van het pu bliek ontvangt, nog immer zeer ge el ring- is en ook op het hooger© niveau Ijj de contramine weder meer agressief optreedt, was het niet te veawomdle- j ren, dat. na de vrij belangrijke koers- I verin effing eenige' reactie zou volgen. De mattere stemming werd gisteren in die hand gewerkt door het bericht I dat wederom een bedrag van ca. 2 J mtill. pond sterling goud vloior export naar het buitenland aan de markt 1 onttrokken werd, waardoor de onze kerheid waarin men ten opzichte der geldmarkt verkeert, nog is toegearo- men. Wel is waar is geld in de open markt weder ruimer en is de. koers van call money tot 3 teruggeloo- i pen, maar waar de positie der ban ken op het ©ogenblik verre van j krach/tig is, en ook die toestand der Europeesclhe geld-centra weinig aan leiding lot optimisme geeft, is men niet zonder vrees voor de Iherfst, wan neer de o ogstlbe weging wederom groot© eischen aan de. New-Yorksehe banken zal stellen. Wij wenschenhier •eVenwel op te merken, dat de geld markt meer dan eenige andere markt afhankelijk ig van velerlei om standigheden, welke niet te voorzien zijn en een geheeflé wijziging kunnen brengen in de thans gangbare redie- ne erin g.en. 'Een tweede factor, welke van invloed op het koers-niveau zal zijn, is de oogst en moet Woensdag blijken of de gunstige berichten, wel ke den laatsten tijd gecirculeerd heb ben, juist geweest zijn. Aan het a. s. Woensdag te 'verschijnen officieele rapport wordt uit den aard der zaak nogal waarde gehecht, daar dit, nu Ihefc seizoen verder gevorderd is, een juister beeld van den stand van het gewas geeft dan vroegere mededee- lingen. De onlangs gepubliceerde niet officieele mediedeeling van „Brad- street" was niet zeer optimistisch', doch particuliere berichten, die wij dezer dagen ontvingen, luiden vrij gunstig. 'Met uitzondering van Amalg. Copp. ishrs., (welke in verhand met de goede tvraag naar metaal in vaste stemming verkeerden, waren industrieele waar den over Ihet algemeen lager. In .Steel- «Ihirs. IhaxMen uitg-efoijeide winlgtime- minlgen plaats, waardoor de koers c.a. 1 terugliep. Zooals men iweet zal de vergade ring .op den laatsten Dinsdag van deze maand plaats hebben en voor zoover is na te gaan', zullen de ontvangsten over het tweede kwartaal de grootste zijn sedert het bestaan der Mij. iln onze Aimerik. lafd. was de stem ming ineerenldeels lusteloos, -alleen voor Eries bestond veel vraag waar door de koers van 25 1/4 tot 9/16 op liep en na beurs nog 1/8 hooger bleef in veiband met budtenlandsche tips, waarvoor het motief ons echter niet duidelijk is. Aangezien de ontvangst- cijfers der laatste maanden en de aanhoudende geldbehoeften der Erie Mij. ami juist niet bijlzonder optimis tisch stemmen. OioQc Denver Rio shrs. werden begunstigd en maakten een uitzondering op de overigens zwak ke tendenz. Aan de Londen sche be richten omtrent het gevaar, dat zou dreigen door d!e Japansdh-Ameri- kaansclhe kiwfestie, 'hechten wij' wei nig waarde; veeleer moet de zwakkere stemming geweten worden aan vrees voor duurder igeld te N.-Y. in ver band met terugbetalingen aan de schatkist en stortingen op nieuwe bonidis in .uitgifte. Geld 5 1/4-6 1/2 De Haarlem sche Nijverheid, (Vervolg). Aau liet verschenen jaarverslag der Kroner van Koophandel te Haarlem wordt nog het volgende ontleend De directeur der Scheepsbouwwerf ,,Conrad" deelt mede, dat de geheele productie dezer zaak bijna uitsluitend voor bet buitenland was bestemd, baar afzetgebied) strekte zich, mét uit zondering van Noord-Amerika en Australië, over de geheele wereld uit. De toestand van dit bedrijf was in liet afgeloopen jaar zeer bevredi gend. Aan weekloon en salarissen werd aan deze fabriek uitbetaald een be drag van 345.000. Het aantal werklieden was gemid deld 480. Bij de Haariemische Machinefabriek voorheen Gebr. Figée kwamen in het afgeloopen jaar vele orders van bin nen- en buitenland in. Ook Werden haar wederom wiexken van meer om vangrijken aard opgedragen, waaruit toenemend vertrouwen bleek in de er varing dezer fabriek op het gebied van hefwerktuigen, haven-outillagee, electrische krach.tsoverbrenging, enz. Niettegenstaande' de werkplaatsen de zer fabriek daardoor sterk bezet wa ren en hare capaciteit door over- en nachtwerk en bijplaatsen van nieu were hulpmachines zoo hoog mogelijk werd opgevoerd, verwacht de directie toch nieit, dat de uiitkomisten daarme de evenredig gunstig zullen zijn. De prijzen van schier alle grond stoffen bleven stijgende. Bij de Centrale Werkplaats der Hollandsohe IJzeren Spoorweg Maat schappij waren in 1906 gemiddeld in dienst 1369 werklieden, aan wie door een genomen per Week 19.211.34 ar beidsloon werd betaald. De gebouwen verdien vermeerderd met een loods voor het schoonmaken en het verrich ten van kleine herstellingen aan rij tuigen, een locomotievenloods en 'een gebouw, waarin een werkplaats voor electricians. In de caoutchiouc-fabriek der firma Gebr. Merens waren gedurende het geheele jaar ruim vijftig werklieden werkzaam, belangrijke uitbreiding had niet plaats. De uitbreiding van het automobilis me Werkte gunstig op den omzet van deze moderne voertuigen. Daarente- ger gaat de rijwielhandel achteruit, is althans de toestand der markt voor dit artikel niet gunstig meer. De firma M. Schoolmeester Zoon (eonfeetiefabrikanten) begon de impor talie van confectie-goederen uit En geland, en noemt den uitslag niet on gunstig. Zij' plaatste deze goederen bij •groote winkeliers en magazijnhouldefs ia. Nederland. Dooreen genomen acht deze firma het jaar 1906 nog tamelijk bevredi gend. De firma Victor van Vriesland deelt in aansluiting bij hetgeen zij het vo rig jaar berichtte, mede, dat v-anhare 40 leerlingen 24 na verloop van onge veer een jaar volslagen naaisters zijD geworden. In het bedrijf der ,,danies-confec- tie" was de toestand in 1906 buiten gewoon goed. De steendrukkerij der firma M. A. Jacobson bericht, dat zij zich in het bijzonder heeft, toegelegd op de vei- vaardiging van etiketten en alles wat verpakking betreft, zoowel voor blik ais hout en karton. Van verschillende zijden wordt ge klaagd over de wijze van optreden der ambtenaren van de arbeidsinspec tie (met uitzondering van de hoofd ambtenaren), die somtijds niet vol doende bekend zouden zijn met de toestanden, op min oordeelkundige wijze zouden optreden met eeu eenigszins onaangename autoriteit. In het confectiebedrijf zoude men gaarne zien, dat de bevoegdheid der arbeidsinspectie zich uitstrekte tot de huisindustrie, welke zeer concurree- renid werkt en zich door zeer ongun stige toestanden onderscheidt. BLOEMENDAAL. Voor het overgangsexamen van de eeilste naar de tweede Iclasse van de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam slaagde o. m. voorwaardelijk mej. P. H. Boissevain, te Bloemendaal. IHOHBERIÖHTËN. IDen 22en dezer zal ten Paleize te Amsterdam door H. IM. de Koningin en door Z. K. (H. den Prins der Neder landen laan de 1© gedelegeerden ter Vredesconferentie een gala-diner wor den aangeboden. De Koningin koimlt, hedenavond te 7.58 per iS.-S. 'te 's-Gravenhage aan. H. M. blijft tot Zaterdag in de Resi dentie en keert Idan 's middags 2.28 per S..S. naar Het Loo terug De Koningin, Ide Koningin-Moeder en ide (Prins, die namens den Gemeen teraad ivan 's-Gravemhage waren uit- genoodigd ide isoirée in de Kursaal te Sciheveningen imet hunne tegenWoor- dii'ghelild ite vieitedren, Ihebben allen doen berichten, dat zij, de uitnoocl'- ginigein op prijis stellende, tot liiun (leedwezen verhinderd 'zijn Ihet 'feest bij te wonen. UN EN 'OM \DE CONFERENTIE De bijzondere berichtgever van het Hlbld. seint: Naar aanleiding van die Koreaan- sc'he (belonging an iSitead's bureaux Maandagavond, had ilk een gesprek met ieen hier vertoevend Japanner. Men moelst, zei de hij', dit Koreaansch incident bij d'e Vredesconferentie niet al te erns'tig opvatten. In Japan d'eed men dat ook niet, iai was de vraag of de keizer ial dan niet Ide hand fii'ad in bet zenden eener deputatie naar Den Haag natuurlijk niet zonder beteek©- nis.. De redeneering dat Japan in Korea onrechtmatig handelde, het land be zet houdende ondanks de belofte van onafhankelijkheid, was ieen volkomen verkeerde. Japan iwensdhte. inderdaad Korea onafliankelijlk te zien. want heb was een levensbelang voor Japan dat Korea een zelfstandig rijk vormde. Maar Om onafhankelijk te kunnen zijn, moest Korea geleerd hebben op eigen beenen te staan, .doch dit bleek het niet te Qcunnen, daar twee1 imalen in 10 jaren Korea's zelfstandigheid ernstig werd bedreigd en Japan twee oorlogen had moeten voeren, feitelijk olm Korea. D'e Japanners waren nu bezig den Kore'anen te ileeren zich z-edf te bestu ren. |Zij: hielpen ide Koreanen met geld, dat zij zeiven moesten lleenen, /terwijl Ihet oefenen van invlo'ed iop den gang van izaken in Korea geen wezenlijk (voordeel afwierp. Miaar doOr deze leerling was 'Japans belang bij orde en rust, iop Korea in nog ster ker mate gestegen. Wanneer gij een anOoi huis hebt, vol kunstschatten en ge zorgt er goed voor, timaar vlak naast u staat een iverwiaa/rlooisde woning, /waaruit voortdurend brandgevaar dreigt, dan koopt ge het gevaarlijke huis en breekt het af. Mogendheden, die in gelijk ge val verkeer en, moeten nu eenmaal anders handelen en het gevaarlijke gebied, gevaarlijk vo'or heeil de we reld, bezetten. Van roof mag dan geen sprake wezen, en daarvan is dan ook geen sprake ten aanzien van Japan in Korea, dat onafhankelijk zou wor den wanneer het (bewees op eigen bee nen te kunnen staan. lEn wat van Amerika? vroeg ik. Die Japanners Sn het algemeen en de gouvernementeel© kringen in het bijzonder weten, dat Japan .de Unie- regeei-ing niet vijandig gezind is. Maai- in beide landen zijn Jingo's en de toestand is ongetwijfeld gespan nen. Waar Japan 'toe komen kan is. niet tot een boycot van Amerikaan-' sdhe producten, tmaar .tot een boycot van den handel en de 'haven van San Francisco. De helft van dien handel (import en export) is met Japan. Het zou een kras middel wezen, maar het zou de 'Californiërs toch wel tot an der inzicht brengen. Ik bemerkte intuisschen', dat mijn Japanner over Amerika liever niet sprak en ons 'samenzijn eindigde met vriendelijke woorden zijnerzijds aan de Nederlanders, die eeuwen her den stoot hebben gegeven aan het ontwa ken van Japan's zelfbewustzijn. Thans is officieel bevestigd mijne med'ededling, dat het groote gala-di ner voor de Vredesconferentie ten Pa leize te Amsterdam zal plaats hebben en wel (op den 22en. Ik verneem, dat hjet Zondag Itus- sclhen Duitschland en Frankrijk ge voerd overleg geloop en heeft over de toepassing der RoOde Kruasconventie op den zee-oorlog, bepaaldelijk over h:et recht der oorlogvoerenden om de afgifte te 'vorderen van dOor neutra len opgenomen gewonden, zieken en schipbreukelingen. De commissievergadering, waarin die (fuaestie \D|insd'ag behandeld werd, leverde overigens niets bijzon ders. duinen .toegepaste stelsel tot water- onttrekking door middel van open kanalen of door verticale tot grootere diepte dan 21 M. N. A. P. gaande draineeringen, behoort te worden vervangen door het 's-Gravenhaag- scilie stelsel van dirainage van fijn- zandigen bodem. 2e. Om liet doel te bereiken, voor op gesteld in de nota van mr. Z. van den Bergjh van 12 September 1906, zaa het voldoende zijn ihet Van der Vdiet- kanaal (waarin is begrepen „het Ver bindingskanaal AB'te draineeren, zooals hierboven omschreven over een lengte van rond 2000 strekkende Me ters en daarvoor te besteden een be drag van vierhonderd één en vijftig duizendi gulden (f 451.000), voor welk bedrag eene beschikbare hoeveelheid waiter wordt verkrelgen van 34.000 kub. M. per etmaal 3e. Voor de verdere drainage te be stemmen in de eerste plaats het Boog- kanaal, daarna het Barnaer.tkanaal, terwijl gelegenheid' in overvloed open blijft in de overige onderdeelen van de beschikbare prise d'eau hetzelfde stelsel toe te passen, indien daaraan in de toekomst behoefte mocht ont staan. POGING TOT DOODSLAG. J. van Biel, landbouwer 4e Hilva- renbeek. is voorloopig gevangen ge zet hls verdacht van in den afgeloo pen nacht poging tot dOodslag te heb ben gepleegd op don heer Mol, onbe zoldigd rijksveldwachter aldaar, die hem op jachtovertreding betrapte. De heer Mol, hoewel twee schoten hagel in zijn Meeding ontvangen hebbende, is niet gekwetst. DE NIEDKRDANDSGHE STUDENTEN 'EN (HIET VREDESPALEIS. Naar aanleiding van een daartoe aan het Oollegium te Leiden gericht verzoek, he'bben de senaten der vijf studentencorpsen besloten, bij' hun corps stappen te doen tot liet verkrij gen van bijdragen, ter aanbieding van een geschenk namens de Neder- lanJdsche studentencorpsen aan in 't aanbouw zijnde Vredespaleis, in den vorm van een schoorsteen met schil derstuk in de groote vergaderzaal der gedelegeerden. DE INBRAAK TN DE ROELOF HART- iSTRAAT TE AMSTERDAM. Uit een nadler onderzoek is geble ken, dat door de inbrekers in het per ceel van ide weduwe L. T.. Roelof Hart straat 43, nog heel wat meer 'ont vreemd is, dan op het eerste gezicht door .de bestolene werd vermoed'. To taal zijh gestolen: 24 groote couverts, 12 dessertvorken en lepels, een thee- schiep. een antieke dito met suiker- tang. 12 theelepels, een soeplepel, een sauslepel, 5 servetringen, .een taarten schep, eien lbotermes, een .zuurvork, een vilschines, 2 iSa rtdin emesjes4 vleesclhvorken, eenige stoppen voor flesschen, een mergboor, een gember- vorlk, een gewoon couvert en een par tij Oudé munten,, lalles zan zwaar zil ver, zoodat de .iieeren" hier een hee- len slag hebben (geslagen. D'e politie is ijverig in de weer en meent reeds eenig .spoor van d'e da ders te hebben ontdekt. D;e heer Abrahams, Koningstraat 12 te Amsterdam, bemerkte Dinsdagoch tend It'oen hij zijn slaapkamer walde verlaten, dat deze van buiten was vastgebonden. Met eenige moeite ge lukte het hem buiten de kamer te ko men en (hij bespeurde alras dat on gehorde gasten een bezoek aan zijn magazijn 'hadden gebracht-. Behalve eenige kleinigheden wordt uit eten geldkistje een som van f 700 vermist. •DE AiMSTEiR'DAMSCI-LE WATER LEIDING. De Haagsc-he Hoefijzer-correspon dent van 't Hbld'. zendt het verslag, dat de heer Th. Stang, directeur der Haagsche (waterleiding, in opdracht) van het gemeentebestuur van Amster dam dezer dagen uitgebracht heeft aan IB. en W. over de waterleiding. De conclusies van het rapport luiden al dus: le. iHet thans in de Zandvoortsche OVERTREDING KIESWET. Men meldt uit Enschedé Tegen een drietal fabrikanten alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 57 en 58 der Kieswet ter gelegenheid van de giste ren gehouden stemming voor den ge meenteraad te Lonneker, uit welke gemeenten kiezers bij bedoelde fabri kanten werkzaam zijn. Door den rech ter zal nu moeten worden beslist, of in dit geval in strijd met de wet is gehandeld, nu het de stemming betreft in eene naburige gemeente. OPLICHTING. Men meldt uit 's-Gravenhage Sedert een 8-tal dagen logeerden in een der groote hotels alhier twee da mes, die, toen het Zaterdag j.l. op be talen van de rekening aankwam, ble ken geen geld bij zich te hebben. De rekening was vrij hoog, want de da mes hadden flinke verteringen en uit stapjes per auto; gemaakt. Vermoedende dat men te doen had n-.et twee opliohtsters, werd de poli tie in de zaak gemengd, die aanlei ding vond de beide dames in arrest te stellen. Zij gaven op, m'oeder en dochter, en van Belgische nationali teit te zijn, maar bij gebreke van pa pieren was dit niet na te gaan. Uit den opgegeven naam zou eerder afgeleid kunnen worden, dat zij uit Portugal afkomlstig zijn. Verdaöhit van zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, zijn de vreemdelingen Zondagavond naar hét huis van bewaring overgebracht, om ter beschikking van de justitie te wor den gesteld. UIT HET AMSTERDAMSCHE POLITIERAPPORT. Een circa 12-jarige jongen vroeg aan een bejaard heer eenig vuur om zijn sigaret aan te steken. Toen de heer hieraan voldeed, ontrukte de jongen hem eensklaps zijn gouden dasspeld en maakte zich daarmede uit de voeten. Door een 62-jarig man is bij de politie aangifte gedaan, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer 12 uur, op de Jacob van Lennepkade door twee hem onbe kende personen is aangerand en van oen portemonnaie met- f 20 werd be- iroofd. Ook zijn dien nacht door middel van opensluiting uit drie verschil lende perceelen een zestai rijwielen ontvreemd GRAFSCHENDERS. Maandagavond zijn dioor de poli tie te Amsterdam 3 mannen aange>- houden, die grafschennis hadden ge pleegd op de oude Oosterbegraaf plaats. Zij hadden des mididags een gedeelte van een zwaar brons mefa- len lick van een familiegraf los ge maakt en verstopt. Twee agenten van politie hadden ziclr daarop in burger-Meeding ter plaatse verdekt opgesteld en toen de verdachten, te gen 10 uur in den avond versche nen, om het bedoelde stuk hek te ha len, sprongen de agenten plotseling te voorschijn. Een der verdachten wterri op het kerkhof gearresteerd, de 2 anderen, die het hazenpad ko zen, zijn eenigen tijd later uit hun ne woningen gehaald. Een ballast- schop en een gonje zak, door de da- diers op het graf achtergelaten, zijn in beslag genomen. NEKKRAMP. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. Hier ter stede heeft zich een geval van meningitis cerebrospinalis. (rug- gemerg-hersenvliesontsteking) voor gedaan met .do odelijken afloop, bij zekere mej. F-, op Lombok. MAN TE WATER. Dirk zwom Dinsdagochtend in de Prinsengracht bij de Eland'Sgracht te Amsterdam. Dirk is een bekende figuur daar in die buurt, ook al, omdat hij wel eens mèer aan zijn verlangen toe geeft in 't Amsitex-damsche grachtwa ter rond te spartelen. Dat. verlangen' is bij hem 't sterkst, wanneer hij zijn dorst weggedronken heeft in een of andere herberg. En die be hoefte tot lafenis kan op elk oogen blik van den dag voorkomen, maar. Dinsdagochtend' was ze er dan al' heel vroeg geweest, want om tien uur zwom Dirk al in de Prinsengracht. Zeer ten genoege van een talrijk publiek vertoonde hij zijn zwemkunst en hij had al heel weinig zin weer op het droge te komen, toen een agent van politie hem diaairtloe uitnoodiig- d'e. Toch diuurde het niet lang of hij bezweek voor dit verzoek, ewom naar den wal en klom tegen den gTachtkant op. Druipend stond Dirk onder deboo/- men, liet wiater stroomde hem mou- men en broekspijpen uit en zijn haar. glansde en stond stijl van de nat tigheid onder zijn pet uit. Dat hoofddeksel iwas de heele oor zaak van zijn kennismaking met 't troebele grachtwater, ongevraagd verklaarde Dirk d'it zelf, door te zeg gen „Me petje lee in 't water." Hij zei ei' echter niet bij, wat anderen' kwamen getuigen, dat ie, in dron kenschap, zijn petje naar 't midden' van de gracht had gekeild. Dirk is met op ,zijn gelaat een stille lach van voldoening over 't geen hij' gedaan had, en meer nog over het' feit, dat zijn lastige dronk nu weg was, naar huis gegaan, begeleid door twee agenten. Dat ie wel weer een bekeuring a'ah zijn pantalon zal krijgen, kon 'm niet bommen. (Tel.) ONGELUKKEN. De Zondagvoormiddag te Maarssen dcor den trein gedoode jongen is ge bleken te zijn de 15-jarige J. T. van M., te Utrecht. Hij had Zaterdag de ouderlijke woning verlaten. Nabij het station Baaro werd Maandagavond door -eeh ferein uit Amersfoort loverreden en gedood de 50-jarige heer 'Hofman uit Soest. Maandagavond geraakte te Am sterdam een 21-jarig meisje aan de Muidergracht te water. Eien officier en een onderofficier begaven zich ter redditng te Water, doch fiet mocht bun, niettegenstaande herhaald dui ken, niet gelukken, haar te redden. Door middel van een roeibootje en een dreg fs het meisje eenigen tijd daarna in beiwust.eloozen toestand opgehaald. Nadat onder toezicht van ©en geneesheer de levensgeesten wie der waren opgewekt, is de drenke linge naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. BRANDEN. Dinsdagmorgen ontfetond een uit slaande brand in de groote stoomgrut- tc-rij van den heer Buurma, te Mar- tenshoek. Met vereende krachten is het hoofdgebouw behouden. De ma chinekamer is verloren. De schade is door verzekering gedekt DE UITSLUITING PASSTOORS. Wij hebben dezer diagen uit „De Tijd" een bericht overgenomen, mel dende, dat de voorzitter der Tweede Kamer een bezoek had gebracht ten huize van den heer Passtoors, welk bezoek in Verband zou staan met de door Marylle Markovitch. (Naar het Fransch). 1) Voor het Vaderland. Met de karabijn op schouder en Oen zwaren herdersstaf in de hanid keerde Aly langzaam naar zijn clorp terug, een kudde geiten voor zich uitdrij vend. Met gespannen oor en scherp in het rond ziende volgde hij het smia-l- ie pad langs de berghelling, aan wel ker Voet de onstuimige wateren van den nog dicht bij zijn bron zijnd en Kouban loeiend en bruisend voort- schoten. De regens der laatste dagen hadden in het glooiend terrein diepe voren uitgegraven en het toch reeds zeer primitieve pad geheel onbegaan baar gemaakt door het van afstand tot afstand met boomstammen en rotsblokken te versperren. Doch Aly's voet, eVem vast als die zijner geiten, overschreed werktuiglijk al deze hin derpalen. Half herdér en half soldaat, gelijk hl de Tscherke'sSen, die vooral hun krijgshaftigheid toonden in die vree- gelijke jaren, toen geheel Kaukasië voor .de heilige zaak der onafhank'e- lijkheid streed, droeg Aly dat vreem- dGircassische castuum, hetwelk op zoo treffende wijze met het tweevou dig karakter van dit ras in overeen stemming is. Op zijn borst hing ©en zware, volge propte patroontaJsch, terwijl cenbree- de gordel, juist op de plaats, waar net korte, half geopend buis van rood fluweel eindigde, zijn lendenen om sloot. Een nauwsluitende broek, be nevens een fijne, spityse, aan zijn zijde hangende ponjaard voltooiden deze vreemdsoortige, doch smaakvolle uit- rv'sting. Aan den verren horizont begon de top van den Elbroes, die, gelijk eeri herder te midden zijner kudde, hoog boven do omringende bergen uitstak, zich reeds in duisternis te hullen, ter wijl in de diepte der geheimzinnige wouden de geluiden van den dag één voor één tot zwijgen kwamen. De plechtige stilte van deze ma.jestueuse eenzaamheid werd nog :slechts verbro ken door het bruisen van den stroom eu van tijd tot tijd door het doffe ge raas van naar beneden rollend© stee- nen, die onder de hoeven der geiten van de berghelling losraakten. Weldra werd het reeds zóó donker, dat men den weg nauwelijks meer kon onderscheiden. Doch wat bekommerde de jonge herder zich daarom Het ge bergte was zijn voedster en zou hem niet verraden liet woud was zijn trouwe boezemvriend. In rijm kinds heid waren deze bosschen getuige ge- wieest van zijn spelen, als jongeling sliep hij gaarne in de koele schaJdhw "Van het groene bladerendak, en het was aan ditzeilfdé woud, dat hij thans hulp en besoherming vroeg tegen de Vreemde overweldigers. En voorzeker zou het hem deze bescherming niet weigeren. Met zijn kura's van door nen zou het de barbaren uit het Noor dien, die de vernietiging der Tscher- kessische onafhankelijkheid droom den, terugdrijven. Het zou hen in zij,n poelen en moerassen verstikken, hen met zijn onontwarbaar netwerk van lianen omstrengelen en ailzoo zon deze vriend uit gelukkiger dagen thans als zijn weldoener en bescher mer optreden. Dergelijke gedachten gingen onxler het huiswaarts lceeren door Aly's hoofd en alsof hij uit elke .schrede op den vaderlandschen bodem nieuwe krachten putte, voelde hij in zijn bin nenste de vurige liefde voor zijn ber gen en voor de vrijheid steedls groo- ter en sterker worden. Plotseling, vaag en vlakkerig te midden der toe nemende duisternis, kwam het aoul (dorp) in het gezicht. Het was ge bouwd op den Marouch, in het mid den van een open, door een borstwe ring omgeven plateau, rechts door het woud en aan de achterzijde door rotspartijen beschermd'. Aan de eeni- gi toegankelijke zijde had men een soort van ringmuur opgericht, uit boomstammen en zware rotsbloMïen samengesteld. Achter deze uiterst primitieve omwalling (di© echter in gev.al van nood het dorp in een bijna onneembare vesting1 kon herscheppen) verhief zich een vijftigtal hutten, met muren van leem en daken van stroo en takkebossen. Aly overschreed de opening, die toe gang gaf tot het dorp, en richtte zich, de nauwe, kronkelende straatjes vol gend, naar een rechthoekige open plaats in het middengedeelte. Hier verhief zich in de schaduw .eener zwa re linde een groote hut, waarvan het dak boven al de omringende wonin gen uitstak. Uit eig©n beweging spoedden de geiten zich derwaarts en Aly, hen vol gende, liet zijn dieren binnen de om heining, voor hun nachtverblijf be stemd. Hierop opende hij de deur der wo ning, doch bleef eenige seconden, door het schelle lamplicht verrast, op den drempel staan. Hoewel dit huis aan den bek (dorpshoofd) toebehoorde, was het uiterst eenvoudig ingericht. Een tafel, ©nkele banken, eenige matten en huis houdelijke artikelen, benevens een groot aantal wapenen, vormden het ameublement. Een afscheiding van manshoogte verdeelde het vertrek in twee compartimenten, waarvan het eene klaarblijkelijk vo'or de vrouwen bestemd was. Aan de ruwbewerkte tafel zaten drie mannen te praten en te drinken. Een van hen was een forsch gebouwde grijsaard met ten sneeuwwitten baard, wiens kostuum geheel onder een wijden mantel verdween. De andore persoon, aan rijn zijde gezeten, wa;s naar zijn uniform te oor- deelen, een der luitenants van Sc-ha- myl. En wat den derde aangaat, zijn ge lijkenis met Aly was zoo treffend, dat men hen reeds bij den eersten oogop slag als broeders herkende. Bij het gerucht der opengaande deur had de grijsaard het hoofd op gericht Zijt gij daar, Aly vroeg hij. Ja, vader, ik ben het. Ge komt. laat genoeg. Dat is zoo, vader; doch ik ben met mijn kudde tot in de vallei afge daald, ten einde te vernemen, hoe het met den oorlog staat. Welnu De jongeling naderde den grijsaard, boeg zich eerbiedig voor hem en kus te hem de hand. Welnu, vader, de toestand is zeer ernstig. De tijdingen worden met den dag onrustbarender. Generaal Baratinsky wint voortdurend terrein Schamyl heeft in Weden eene wijk plaats gezocht. De (stelling is gunstig, de plaats zorgvuldig versterkt; doch indien het Baratinsky mocht geluk ken, Schamyl er uit te verdrijven, dan iis het imet de onafhankelijkheid van den Kaukasus gedaan. En ho© is de stemming van de bevolking aan deze zijde der ber gen Aly kon een wanhopig gebaar niet onderdrukken. Aan deze zijde is men weerloos de ontmoediging sluipt in aller hart. De kust der Zwarte Zee wordt van Anapa tot Soukhoum-Khale door de Russen geblokkeerd, zoodat zelfs onze moedigste bergbewoners ternauwer nood eenige verbinding met de Turk- sche smokkelaars Qcunnen onderhou den. Het gebergte en het woud zijn de eenige toevluchtsoorden, die ons over blijven. Maar wie kan ons zeggen tot hoe lang? Gind/s in Ide eerste val leien, aan den voot van den Kara Jai- la (zwarte berg) werken de Ru/ssen met het geweer aan den schouder en den ponjaard tusschen de tanden. Weet gij, wat zij daar maken? Een wegJa, een wieg, dlwars door de vlakte, het moeras en het woudeen weg tot aan den voet van het geberg te. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5