NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7374 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 12 JULI 190T 1 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: perdriemaanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V'Mf Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels S.—~, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)j-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 WS 'SS 50 voor 3 plaatsingen k contant. «Stotend zTd™sblad, "voor 'itatem' I 037K Redactl* en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 lntercommunaaITelefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 12 JULI. Herstemming voor don Gemeente raad, 8—6 uur. Café Centrum: Cursusvergadering •StucaxlooreOxmid!, uur. ©ronigebouwALg. verg. Eigen Hulip. No. 577 Nabetrachting van den Gemeenteraad. Negentien punten op de agenda en niet één ran beteekenis! Ziedjaar d e r langen Rede kurizer ISÜnn! Maar todh wel genoeg, oim er (hier en d!aa.r puntjes uit op te visscüien voor een nabetrachting. Beeft de HoLLand- fiche Spoor wel veel gezegd, toen zij sctireef, dat het personeel van die Haarlemsdhe tram dn dienst zal wor den genomen, voor aoover dat aan de algemeene voorwaarden voldoet en voor de iwefrfkzaamlae'den geschikt is te achten? Onder die voorwaarden behoort immers ook de bepaling van de leeftijdsgrens, die door de meesten van bet personeel is overschreden. Dut de heer Groot daarop de aan dacht vestigde, verwonderde me dan oolk niet, ai kou ik niet graag mee- (giaan met zijn 'dlenidbeeld, lom de overneming van deze menscben aan 't verleenen der definitieve concessie te verbinden. Neem eens aan, dat daarop de heèle zaak afsprong, dar. eou boch de .'gemeente 'zich leelijk in de vingers hebben gesneld©#; daar de nieuwe eleotrische tramlijnen die de Holl. Spoor hier rwil aanleggen, voor Haarlem van groot 'belang zijn. Meer dan een verzoek, zeg een dringend verzoek, is niet mogelijk. Laat ons hopen, dat de Holl. Spoor, ter wille van de bijzondere omstandigholden, baar voorwaarden ditmaal niet al te streng hand/haven zal. Wol bleef de Raad streng op zijn stuk staan in de zaaJk-van Akkeren, 't Zou mij wat ver voeren om op de heele historie van 't ontslag van dezen onderwijzer hier weer in den toraede te te gaan, do lezer kan die trouwens in -het Raadsverslag vinden. Om het kort te zeggen komt zo hierop neer, dat Van Akkeren geen Rijkspensioen kon krijgen omdat izijn stukken niet in orde waren. Er ontbrak eon ver klaring aan van den distriets-school- opzieoer. 'En nu mag men zeggen, dat deze ambtenaar die verklaring had kunnen geven op gezag van twee be kende (Haarlemsche doctoren, aan den anderen kant hoeft de schoolopziener Van lAJklkeren nog in de gelegenheid gesteld, dat bewijs te verkrijgen, mits hij zich nog aan een tweede genees kundig onderzoek onderwerpen wou. Dat heeft de man geweigerd. Waar om .Men had het hem op 't Stadhuis afgeraden, zed de hecfrr Hug^nholtz. Maar de ohef van de afdeeling onder wijs, de heer P. Kulbfleisch, dien we naar de zaak vroegen, ontleent dat. Integendeel, heeft de heer K. van Akkeren gewezen op het belang dat hij er bij had, zich aan die keurig te onderworpen. Daartegen had van Ak keren dan ook geen bezwaar, maar wel hiertegen, dat hij1, zooals de school opziener hean had meegedeeld, ide kosten zou moeten betalen. De heer Kalbfleisch heeft toen een (briefje opgesteld, dat v. Akkeren on- lderteelkeu.de en waarin den heer Roo- Üenburch beleefd verzocht .werd, dag, plaats en uur voor die tweede keuring te willen opgeven, met bijvoeging dat van A. bezwaar had de kosten te be talen. Op delt briefje heeft van A. even- wed nooit antwoord ontvangen, is dus voor de tweedie keuring niet in de ge legenheid gesteld. 't Gevolg is, dat de man die 20 jaar in Haarlem onderwijzer was, zonder een cent pensioen naar huis is gegaan en dan ook onlangs tot een faillissement gekomen. Dit lijkt mij' de pijnlijke kant van 't geval. Eh ik geloof dat, ware dk lid van den Raad' geweest, ik op zuivere gronden van philantropie: gestemd zou hebben voor het voorst el- Groot 'om hem een toelage van f 150 te verleenen. Een voorstel dat nu als een .baksteen zonk, omdat de meer derheid van den Raad van oordeel was, dat er voor de gemeente geen enkele verplichting tot pensioneering aanwezig was. Dê heer Rinkeana maakte aanmer king .op de branidlstlo ffenr elk e ning 7000 tegen 24.000 aan levensmid delen), verschillende lonld'erhoudspos- ten vm de rekening van het St. Eili- zabetbsgasttouis en vroeg, of het werk Voor timmerman, schilder en loodgie ter niet aanbesteed kon worden. Hij kreeg hierop geen antwoord, want de heeren H. D. K raseman en H. van den ©erg, die .regenten teijnp waren tiji- ü'ens de behandeling van het punt de zaal uitgegaan. Of ize dan niet even konden terugkomen om inlichtingen te geven? Onmogelijk, dat verbood af god Vorm. De rekening werd dus goedgekeurd, de heeren kwamen in de zaal ter.ug en de Raad zal schrif telijk inlichtingen krijgen. ,Zoo blijft de schrijverij in de wereld! Overigens staat de rekening van het gasthuis er juist dit jaar heel gunstig bij, het 'gemeentelijk subsidie is nog geen 42000 en was vroeger meerma len ongeveer, zelfs meer dan een (halve ton. De voordeelige geldbeleg ging .en toet hebben van veel goed be talende patieritep zijn daarvan cle oorzaken geweest. Evenwel is 't ibij een gemeentebe stuur vaak zoo, .dat waar aan den een en kant bespaard wor dt, aan den anderen weer minder gelukkig wordt Uitgegeven. Naar Ik hoor, m'oeten 20 banken voor het .gymnasium uit Ame rika komen. De kosten zijn 360, waarvan het Rijk nog de helft ver goedt, .zoodat de uitgaaf onbelangrijk is, maar vreemd' klinkt het toch, dat die niet dichterbij te verkrijgen zijn. Worden in ons eigen land geen ge schikte schoolbanken meer gemaakt? (En zoo vraag je maar verder. „Zijn er," vroeg Mr. Th iel, toen hij op de voordracht van -tlwée personen voor lid der Commissie Ivan toezicht op het Stedelijk Mu's'eum, leeu Heemisfede- naar vonld, „in Haarlem, zelf niet eens twee kunstzinnige personen te vinden, die daarvoor dn aanmerking lcoraen?" Op die vraag zou ik niet graag neen durven zeggen. „Waar blijft," vroeg Mr. Thijissen, „het leerplan van de school voor meer uitgebreid1 lajg&r onderwijs?" Op die eenvoudige vraalg kreeg hij geen ant woord, dian dli't dat B. en W. de ver- 'sclhijning (zullen bespoedigen. E*aa,r heb je wat aan, a'an zo'o'n algemeen heid Er waren nog meer vragen. Een van den heer Kleijnenberg, om voor- itloon geen kenmesse d'é-té meer toe te staan in 't Brongebouw, zoowel in 't belang der omwonenden als in dat van 't. plantsoen. De burgemeester gaf daarop onmiddellijk antwoord. Orde, veiligheid en het openbaar beian; werden, /zei Z.E.A., niet geschaad, daarom was 't moeilijk de toestem ming te weigeren. Ven de omwonen den hadden maar twee bezwaar ge- ■maiaJklt. En wat de plantsoenen be trof, die moest de directie onderhou den.- Misschien kan ik op dit laatste punt de vreesadhtigen geruststellen. Helt hout in 't park van het Brongebouw is niet beschadigd, alles is zóó ge bouwd, dat dit niet .benadeeld' werd. Wel is het grasperk zwaar ontram- poneerd, op tal van plaatsen totaal veriioOid .en op andere zelfs zoo goed als weggetrapt, maar de .geleerden beweren, dat dit met een paar ferme regenbuien weer gauw hersteld zal zijn. Die heer Modoo vroeg .om een stem bureau meer in het derde district en gaf meteen een veeg uit de pan aan C;t stembureau van het Gjeldeloozen- pad, dat niet al te vlug zou hebben getwerfkt. Dit bezwaar kan ik niet be- öordeelen, maar wel zou ik gevraagd willen hebben, of het bepaald nood-ig is, dat alle arbeiders juist tussch.en 12 en 1 uur gaan stemmen. Volgens art. 57 .van de kieswet moét daarvoor twee uur daags beschikbaar worden ge steld, zoodat de stroom van kiezers bij regeling eenigszins zou kunnen worden verdeeld. Er is geen stembu reau, ter wereld, hoe vlug ook, da.t ln staat is tientallen menscben tegelijk te helpen. Vertraging zal van dén groo.ten toevloed in één uur altijd het' gevolg moeten zijn. lEn ten slotte heeft Mr. Mieidema gevraagd of de aanplakbilj.etten niet van de Amis'tend'amsche poort zouden kunnen wórden weggenomen. Onze lezers weten, dat ik daarop onlangs de aandacht heb gevestigd. De voor zitter gaf hierop een antwoord; dat niet al te best op de vraag sloot. Jhr. Bor-eel zei namélijik, dat de .Raad vroeger een voorstel van B. en W., om reclamezuilen in de stad te plaat sen, afgewezen had'. Eh zeer terecht, meen ik, want re clamezuilen zijn ondoelmatig en bij zonder leelijk. Maar al wou de Raad die' niet, dan (hadden :B. en W. toch het aa,oplak ken aan dfe Amsterdamscihe poort wel kunnen verbieden! J. C. P. TWEE RUSSISCHE MANIFESTEN. De Pevolutiionoaire comité's hebben twee manifesten doen drukken. Het eene is opgesteld déor de de mo erati&dtoe arbeidersgroep en is g"- itdteld „De niéuwe misdaad van het Tsarisme". Het is .gericht tot de pro letariërs van alle landen. Na lang te hebben stilgestaan bi] het optreden der regeering tegen over d.e Doema, zegt hét manifest De onbeschaamde regeering des Tsaren profiteert van de rust, die in het tand héenscht, om dé burgers wieder te beroioven van die rechten, dié zij' pas na harden strijd hadden veroverd. De regeering dies Tsaren hoeft ziéh gericht tegen de volksver tegenwoordiging. Zij heeft de rech ten dér nati'e geschonden. Zij heeft het proletariaat beleediigd. Een ant woord is nooidog. Anders zou die on beschaamde regeering voortgaan met haar actie liegen 'het volk. De regee ring des Tsaren heeft het woord ge had. Thans is het aan het volk. Weg met die macht van den Tsaar Leve de souvereine c on stituo eren de verga dering Het tweede manifest is opgesteld door de revolutionn air-socialistische Do erna-groep. De opstellers zeggen o. a. De vloek der natie treft de Ver dwaasde regeering, dié steunt op de bajonetten, de kanonnen, de schavot ten en de gevangenissen. Door den staatsgreep van 19 Juni zijn de rech ten der massa verkracht en de werk lieden zullen in dé derde Doeina slechts een onbete eken ende minder heid vormen. Ten slotte verklaart 't manifest, dat de Tsaar zijn eigen fun- damenteele wetten geschonden heeft FRAAIE TOESTANDEN. Dinsdagmorgen is de kassier der üpto'oriijn MoscouKasan te Moscou aangegrepen door een negental ge wapende mannen, natuurlijk omdat hij een aanzienlijk bedrag aan geld bij zich liad'. De politie, die op de hoogte was gebracht, schoot pp de misdadigers en zette ze zelfs achter na. Zoo konden er vier levend in hechtenis worden genomen, een werd er gedood, een doodelijk en twee ern stig gewond en een wist te ontko men. Zij waren in 't bezit van twee bommen, acht revolvers en twee dol ken. Te- Warschau schoten vier oribéken- die mannen pp den hoek van de No- wbgxodzka en Theo dor straat dien directeur der stedelijke waterleiding» ingenieur Eduard Szynamski, dood, en gingen daarna natuurlijk op de vlucht. Te Lodz overviel een bende jongé»- 'liedan twee kroegen in de Nicolai- straat en vernielden alles wat breek baar was, terwijl tlwee bezoekers ge wond werden. De bende ontkwam, maar er zijn 21 verdachten aange houden. DE WIJNROUW-CRISIS IN FRANKRIJK. De nieuwtoemoeimde prefect vén Narbonne, Ségond, ia, aldaar aange komen. Zijn eerste bestuursdaad is geweest, overal de wachtposten te la ten inrukken, en nog den avond van zijn komst 1000 man troepen per spoor terug te sturen naar hun gar nizoenen. EEN BRIEF VAN DE MUITERS. De Matin maakt een brief open baar van een der soldaten van het muitende 17de, thans in Afrika. De soldaat schrijft aan zijn ouders, d.d. 1 Juli. Hij is behoorlijk teereden op zijn nieuwe standplaats. Als het niet zoo warm was en wij volop water 3 hadden, zouden wij het beter heihen dan eenig regiment in Frankrijk. Maar, legt hui uit, het was hier gis teren 45 graden in de schaduw en 60 in de zon. Meer behoef ik zeker niet to zeggen. Belangrijker dan deze opmerkin gen over het materieele leven is wat de briefschrijver zegt van de officie ren. Die zijn heel vriendelijk en voor komend en zij gaan heel kameraad schappelijk met ons om. Zij behan delen ons niet als muitelingen, zoo als wij eerst Vreesden dat zij zou den doen. De heele toon van den brief is op gewekt en- wijst er op, dat de geest ondier de manschappen van het 17de weer gezond geworden is in Tunis. UIT PORTUGAL. Koning Carlos is niet alleen be leefd en eerbiedig, maar beslist har telijk ontvangen in het stadje Porta- legre. Portalegre ligt zooiwat op de breedte van Lissabon, dicht bij de Spaansche grens. Het landvolk uit den oimtrek was gekomen om den Ko ning te zien en toe te juichen. De straten waren versierd. Van Porta legre trok de Koning naar Alterdé- Chuo. Waar hij langs kwam, werd hij warm toegejuicht. Te Crato was de ontvangst van de bevolking geest driftig. Woensdag zou er een gewichtige miïiistervergadering plaats hebben te Cintra, ten huize van Franco. AMERIKA EN JAPAN. De correspondent van de Daily Te legraph in Den Haag heeft aan een diiplornaat die met hem betvriend is, verzocht, inlichtingen en indrukken voor hem te verzamelen op dé Vre desconferentie en in diplomatieke kringen in Den Haag met betrekking tot den fcegenwoordigen stand van diet geschal tusschen Noord-Amerika en Japan-, dat die kringen bezig houdt en verontrust. De correspon dent vernam het volgende De be trekkingen van Japan met de V. S. zijn werkelijk gespannen, hetgeen aan de internationale en Japansdhé regeeringen den waren staat van za ken verbergen. De Amerikaansche re geering blijft Japan zeggen, dat zij niet bij machte is, ziéh met de inwen dige aangelegenheden van Califor- nic te bemoeien, waarop Japan ant woordt, dat, dit een onregelmatige toestand is, waarmee het geen ge noegen kan nemen, daar Japan, in dien de Amerikaansche regeering er onbekwaam toe- is, zijne internatio nale rechten in Californië zal moeten waarborgen, door zelf maatregelen te nemen om die te 'beschermen. Sedert 20 Juni- staan Japan en Amerika op dit standpunt en de crisis wordt steeds scherper. Daarbij komt dat Japan het optre den van de V. S. thans als dubbel zinnig beschouwt, omdat Noord- Amerika zich in stilte krachtig wa pent, ofschoon de nota's aan Japan ivlrede adlemen en verzekeren, dat een breuk ondenkbaar is. Japan geeft thans onvoorwaarde lijk te verstaan, dat het zijn beleid van voor den oorlog met Rusland te genover die V. S. zal moeten herha len en binnenkort een ultimatum zal stellen, aangezien die toestand zoo niet kan voortdurep. Japan erkent dat de Amerikaan sche regeering veel doet om den volkshartsto'ctot t e breidelen en e'en verstoring van den vrede te beletten maar niet. genoeg. De vriend van den correspondent /voegde, hierbij, dat to'et bovenstaande niet dien indruk moet geven, d'at de diplomaten van Japan en de V. S. in Den Haac- den stand van zaken ho peloos achten. Zij vertrouwen integendeel, dat Washington en Tokio er in zullen slagen, om een bevredigende rege ling te vinden, maar de niet-diploma- tische Japanners in Den Haag z'eh de zaken donker is. TECHNISCHE SCHOOL. Het dep. Haarlem der Maats., van Nijverheid heeft den Raad verzocht, over te gaan tot de oprichting eener middelhaa-e technische school, niet zoo weelderig en uitgebreid als vroe ger Dr. Kuyper zich voorstelde, maar dan toch eien flinke school met bij voorbeeld 3-jarigen cursus, iets tus schen ambachtsschool en Delft in, ter opleiding vooral van diie perso nen, die men in 't algemeen met den naam opzichters bestempelen kan. Nadere bijzonderheden worden door (het departementsbestuur uitgewerkt. Of dergelijke school al of niét zou moeten aansluiten bij een 3-jarigen cursus H. B. S., zal nadter een on derworp van discussie moetén uit maken. Een Inbreker Uitgebroken. Hedennacht is de inbreker W., die Maandag in de Gr. Houtstraat door de Haarlemsche en Bloemendaalsche politie werd gearresteerd en in het Politiebureau te Overveein werd op gesloten, uitgebroken Toen men hedenochtend te 6 uur die cel opende, bleek dé Hongaar door verbreking aan <le achterzijde der cel over het aangrenzend kerk hof te zijn ontvlucht. De politie is druk in d'e weer om hem weer op te sporen. Nog vernemen wij, dat W., vol gens papieren, die in zijn bezit zijn gevonden, gehuwd moet zijn, doch hij leeft gescheiden van zijne wetti ge vrouw met eene andere. Ook is hij bezitter van 80,000 kro- nén, zijnde eene erfenis 'hem nagela ten door zijne moedier, waarvan hij maandelijks de rente ontvangt. 1 Zijn signalement is 28 jaar oud, middelmatig lang, middelmatig ge zet, blond kort haar, blonde snor, geld eed met blauw-grijs geruit eol- bert-cost/uum, slopkousen en Pana mahoed. Van andere zijde tméldt men ons nog: De uit net politiéhuis te O verve en ontsnapte inbreker is zeer waarschijn lijk dezelfde, die voor 4 jaar te Utrecht uit de strafgevangenis is ont vlucht, en die Richter m.oet he-eten, hoewel hij opgeeft te zijn R. C. Wal- ther. Van uit Bloemen/daal is de politie dadelijk naar hem op jacht gegaan. (Dé Inspecteur Lokerse, een politie man, die op dit gebied wel thuis is, is zelf de opsporing begonnen, en (heeft alle hoop den misdadiger nog Bieden in handen te krijgen. Het is zeker te betreuren, dat öe man, die juist gisterenavond bekend toad, thans gelegenheid heeft gevon den om er tusschen uit te gaan. Omtrent de wijze waarop Ridhter- vValther uit het Overveensche „ge- vang" ontvlucht is, vernemen we nog het volgende Hij heeft, blijkbaar met behulp van een stuk van een oud soldatenmes, welk stukje gevonden, is, een schar- n.-er van toet gemakdoksel losgewerkt, e vervolgens daarmede het hout be werkt, waarin de ijzeren spijlen za ten. Zoo viel liet hem vrij gemakkelijk die spijlen weg te breken. Hij heeft teen over het kerkhof den weg geno men, door de plaats van den lieer G. van der Vliet, en is toen rechfjsaf door die van mevr. Bijleveld gegaan, waar men zijn spoor bijster is geworden. Vanmorgen om kwart over 8 moet hij achter MeerenbeTg in de duinen gesignaleerd" zijn, doch op dit oogen- biik (1 uur) houdt hij zich, naar men gelooft; weer meer in de nabijheid van Overveen op, in de duinen namelijk. In die omgeving zijn in alle gemeen ten de toegangen afgezet, zoodat hot den vluchteling vrijwel onmogelijk zal zijn zich een uitweg te banen. Gisteren heeft de verdachte een on derhoud gehad met zijn „vrouw" tegenwoordigheid der politie en van den heer Rijnierse, te Overveen, dié beiden uitstekend verstaan kou. Toen bleek, dat de verdachte haar aanried om: naar Luxemburg te ver trekken, doch de politie gaf haar den raad over Straatsburg naar Basel te vertrekken. Aangezien zij daarin echter geen zin had is zij, Vermoedelijk daarom, in 't geheel niet op reis gegaan. Bij zijn verklaringen voor de politie zeide bij geboortig te zijn uit Ween en tri over Basel en Brussel naar Hol land te zijn gekomen. De diefstallen in Leiden en BloemondaaL werden door hem bekend. Ook vertelde hij een erfenis van 80.000 kronen te goed te hebben. Wij vernemen nog, dat de verdach te in de Taaiste dagen een vrij trouw bezoeker wals van een café op het Kennemerplein, alwaar hij in den middag vaak bezoeken ontving van twee of drie personen, met wie hij vaak lailig In gesprek was. Hij was vrij brutaal, en liep sorris het geheele huis door. Van deze bijzonderheden ils mede- deeling gedaan aan d'e Justitie. Te half één ruim arriveerde per rijtuig de vriendin van den verdachte. Zij werd door den inspecteur Lokerse aan een streng verhoor onderwor pen^ Het meisje maakt een gunstigen in druk Zij is tenger, donker van uiter lijk, met levendige oogen. Haar smal gelaat is vrij Beweeglijk, haar geba ren eenigszins theatraal. Ze ijs ge- Meed in lichten mantel, en draagt een strooien matelot met rood-en- zwart lint. Alle medeplichtigheid aan wat den verdachte wordt ten laste ge legd, wordt door haar ontkend. De Haarlemsche adjunct-inspecteur van politie Koker is hier per fiets aan gekomen. Het publiek, dat voorihet politiebu reau verzameld was, meende in den heer Koker, die niet in uniform is, en een slappen, bjuinen hoed draagt, den verdachte te "herkennen. Alsof die be hoefte hebben zou, om de" kennisma king met het politfèbuféël te vernieu wen. Zooeven is door de politie naar Ber gen getelefoneerd, om een politie- speurhond. Men is namelijk, in 't, bezit van een kleedingstuk, en zou dus zijn spoor kunnen volgen. Omtrent het verhoor van de vrouw vernemen wij nog, dat zij niet alleen alle schuld ontkent, maar ook, dat zij zegt niets te weten van het bedrijf van haren vriend. Deze beweringen vinden echter geen geloof. Er is o.a. van den man een d(-mi-saison in beslag genomen, waar tegen aan de binnenzijde een stuk zwarte voering is genaaid. Neemt men het stukje goed, waarop de fabrikan- tennaam staat, uit d'e jas weg, dan is het stuk zwarte voering een complete zalc, geschikt voor het onzichtbaar ver- hergen van allerlei. Deze zak is blijkbaar door vrouwen hand aangenaaid. De vrouw blijft nog in hechtenis. Twee rechercheurs uit Leiden, die bij haar verhoor aanwezig waren, de heeren Koster en Lukas. vertrokken te 1 uur naar den Hoek van Holland, ten einde aldaar een eventueel ont komen naar Engeland te beletten. De politie 'krijgt den indruk, dat de man behoort tot een internationale bende van de, gevaarlijkste indivi duen. Ten -slotte bericht men ons nog De vrouw is genaamd Paula Engel, bellnerin, geboren te Prlrizburg (Duitschland). De vluchteling heeft vóór 7 jaren ook al in de omgeving van Aerden- hout en Leiden ingebroken. De man zit zeer waarschijnlijk in Vclsen in een bosch. HET TOONEEL DE ZOMERSPELEN. De tweede avond van Roijaards' „Zomerspelen" heeft ons nog mindiecr voldaan dan de eerste. Gaf de eerste menige teleurstelling, de tweede was vervelend. We kregen dan ook de „morale teat" Elekeriyc te zien, waarin de optredenden allen symbolische figu ren zijn, Elckerlyc, dat is iedereen, dat is de menscli, wordt onverwacht opge roepen oim voor den troon van toet Opperwezen te verscQiijnen, om ver antwoording te doen van dö wijze, waarop hij geleefd heeft. Maar hij is bang om alleen te gaan, omdat zijn geweten bezwaard; en daarom vraagt liïj zijn gezellen uit dit leven de Kracht,d© Schoonheid, het Ge zelschap, de Vijf zinnen, enz., hem op den tocht te vergezellen. Maar allen laten hem in den steek. Alleen» als hij boetedoening heeft gedaan, blijven Deugd en Kennis hem trouw.- Er zit een diapen zin in de symbo lische beteakenis van deze morali teit. Maar daarover kunnen we 't'nier nu niet hebbenwel over de uitbeel ding. En dan vinden we hier in nog sterkere mate de fout van „Lanse loet" terug, nml. 't trachten „thea tre" te maken, de behoefte- van mooi aankleeden van heel eenvoudige en naïve zaken, 't zoeken naar 't rea- liseeren van abstracties, naar werke lijkheid tot in detail». De symbolische figuren had men pakjes aangetrokken, die hun sym bolische beteekenls zouden moeten aanduiden de Kracht met zijn glim mend koperen helm deed aan de bes kende afbeeldingen van den oorlogs god. Mars denkende Dood met zijn Loïe Fuller acht ige zwaaiïngen met grauwe lappen werd weergegeven als Bascli in onze jonge jaren den Dood met spiegels in zijn kermistent voor- tooverdede Kennis bleef den heo- len avond met een opgeheven handje of mot voor de bonst- gekruiste han den staan als op een Byzantijnsch prentje het Goed met zijn geldkist jes deer! denken aan dén „Avane" van Molière met zijn kistje en zoo Was er meer. Schilders uit Laren hadden mis* schien geholpen aan 't ontwerpen dér costuums en 't kiezen der kleunen, en mooie effecten waren dan ook te zién. M a ar echter too-nee l-eff ecten ,- soms was 't te druk en te vol kleu ren op de planken, voelde men zich' echt in den schouwburg waar wat te kijken viel. 't Was alles regiewerk. dhf buiten den aard van deze mora liteit viel. De fout was, dat men t onstoffe lijke veel te stoffelijk had willen mo>

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1