Weerbericht Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Schoterkwartier. J. v. d. ÏOOLEN, P. DE WIT, Binnenland MEDEDEEUNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 11 Juli 1907. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. ts Valentie (Ierland)laagste 763.5 m.M. te Kopenhagen (Denemarken). Verwachting tot den avond van 12 Juli: Wind zwakke tot matigen N.-W. wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. nur 773 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. te Haarlem. Donderdag 11 Juli. Hoogste gisteren. F. 63° Laagste heden nacht F. 60° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. ö(K> ken. De costumier, de decorateur en •personen, die altijd realiteitsdingen moeten maken, waren hier veel te veel aan 't woord geweest Dat hinderde. Bovendien was Roij aards door al lerlei dilettanten omringd. Sommige dier symbolische figuren waren lief hebsters (herkenden we in de Vijf Zinnen niet Top Naeff?), die men op ©en groot aantal repetities hun rol had ingepompt, en waarvan vele in hun manier van spreken, van zan gerige klanken maken, in 't aanhou den van 't geluid en de zetting van hun mond kleine Roijaardjes waren hier was de Roijaardsschool aan 't werk. Maar sommigen kondien niet eens spelen of de dingen tot hun recht brengen zooals de Kennis met (het Byzantijnsche handje, en die Schoonheid, diie er heelemaal niets van terecht braoht. Bleef dus van den heelen avond' overRoijaards, Roij aards alléén, die Roijaards niet zou zijn, wanneer hij als Elokerlyc geen mooie dingen had laten zien in zijn angst en na die penitentie had hij zelfs prachtige momenten, die veel goed maakten van 't dilletanten-gedóe van sommige anderen. Toch ging hij af en toe te veel op in de extase van den klonk. Zoo toen hij de stem Gods achter de koe- lissen maakte, en zoo in het gebed met het kruis in de armen als hij ge knield iigt toen was hij in 't ge heel niet te verstaan, toen gaf hij niets dan klank, klank, klank, waaruit geen enkel verstaanbaar woord zi'Ch los maakte en naar bo ven kwam. Maar om van 't mooie te genieten, wat Roijaards uit „Elckerlyc" halen kon, is 't niet noodig dat hij komt te midden van al die costuums en dé cors, tusschen al dat schilders- en regie werk hij heeft wel heel alleen den Julius Caesar gegeven, waarom zou, hij dat met den Elckerlyc ook niet kunnen En dan zou men hem in de soberen omgeving zien, waar in zulke kunst behoort te blijven. FRANS NETSCHER. MUZIEiKBERICHTEN. Onlangs is door de Koninkl. lieder tafel Zang en Vriendschap in begin sel besloten, deel te nemen aan e»n concours, dat twee Amsterdamsche Kedertafels het volgend© jaar zullen gov en, bij gelegenheid resp. van hun 50 en 25-jarig bestaan. Aan de eerste uitvoering van Toon kunst in dezen winter (Damnation de Faust) zal de heer Jac. van Kempen, tenor te Bloemendaal, als solist me dewerken. Onze lezers herinneren ziöh dat onlangs in de rubriek Om ons Heen in dit blad een schets va^n dezen jongen zanger is gegeven. Dat d© uitvoering in de Groette Kerk alhier van Ferrari's ,,La vita nuova (zie tweede blad) met door gaat, vloeit o.a. hieruit voort, dat het kerkelijk college, dat over het be schikbaar stellen der kerk voor mu ziekuitvoeringen heeft te beslissen, van oordeel was, dat het hier geen gewijde muziek gold, zoodat de kerk daarvoor niet kon worden afgestaan. EEN RAADSELACHTIGE HISTORIE. Aan de geloofwaardigheid van on zen berichtgever valt niet te twijfe len. Met een woord van waarheid heeft hij ons bevestigd, dat het zoo was. Dat de jongen in brand stond, en zelf niet wist hoe 't kwam, dat de banden van zijn broek onder z'n blouse in brand stonden en dat daar om de blouse uitgetrokken werd- Dat de jongen zelf niet wist, dót hij in brand stond, en dat het eerst door een sergeant werd' ontdekt, die den jongen bij zijn blouse nam en hem in de sloot wou duikelen. Maar de jongen schreeuwde als ©en mager varken, blijkbaar banger voor 't wa ter dat hij zèg, dan voor 't vuur dat hij niet zag. Van een onderdompe ling is dan ook niets gekomen, maar bet geheimzinnige vuur is gedoofd. Je zoudt het niet gelooven als de berichtgever niet nauwkeurig plaats en tijd had opgegeven Sohoterweg, Woensdagmiddag om een uur of rier. En onze berichtgever is, als wijle* Brütus, een achtenswaardig en geloofwaardig man. Maar raad selachtig is en blijft het FAILLISSEMENTEN. Door de Arr.-Rechtbank alhier zijn bij vonnis dd. 11 Juli 1907 in staat ryan faillissement verklaard le. Pie ter Onrust Dz., koopman in ©fleren^ wonende te Oostzaan. Rechter-Commissaris Mr. E. J. Dor- hout Mees. le. S. van Asperen, winkelier te Haarlem (Gr. Houtstr.). Rechter-Commissaris als voren. 3e. De nalatenschap van de Wed. A. Móolenaar geb. Geertr. Kamp- huys, overl. te Haarlem (N. Gracht). Rechter-oomm. als voren. Opgeheven het faillissement van Frits Hartje, koffiéhuishouder, uitge sproken 18 Juni j.I. (Zitting van Donderdag 11 Juli). Heden stond terecht Joh. de Weers, die in Bloemendaal een hoeveelheid koper, ten nadeele van de E. S. M. had gestolen. Beklaagde bekende, evenals uit het getuigenverhoor het feit voldoende bewezen werd. Het O. M. eischte tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde werd verdedigd door mr. Lieftinck, die clementie verzocht, aangezien beklaagde zonder werk was en geen brood meer in huis had. Het geld, dat hij er voor ontving, had hij ook aangewend om er brood voor te koopen. Verdediger vestigde de aan dacht er op, hoe gemakkelijk door d© opkoopers hier te Haarlem, die le ven van het bloed dier menschen zoo als beklaagde, het verkoopen van gestolen artikelen wordt gemaakt. Uitspraak over 14 dagen. Daarna stond terecht Gerrit van Valen, die een koperen bakje en twee vingerkoandioekj es gestolen had bï] den heer mr. van Lennep te Heem stede. Beklaagde wend verdedigd door mr. Merens, die aan den eersten getuige, mr. van Lennep de vraag liet stellen, waarom hij het koperen bakje niet direct bij de vermiste voorwer pen had opgegeven, doch later, toen getuige het bakje zag. Ook wist getui ge niet hoeveel hij van die vingertkom- doekjes had vóór of na den diefstal en of ze in een winked gekocht of zelf ge maakt waren. Beklaagde ontkende, die voorwer pen gestolen te hebben, het koperen bakje had hij reeds drie maanden ra zijn bezit en had hot op het Amstel- veld te Amsterdam gekocht; de vin- igertkomdóekjes had' hij gekocht op de Meujwmarkt te Amsterdam, zijne vrouw had meer zulke doekjes in huls. Beklaagde was in de buurt bij mr. van Lennep geweest om daar wild strikken te zetten. Getuige Schotvanger verklaarde, Idiat beklaagde in de nabijheid van hot huis op een bank zat en dat hij' op d'en loop ging toon hij hem wilide arresteeren, terwijl bij de bank ©en zak werd gevonden, waarin een paar •sch/iiLderijitjes waren, die toebehoor den aan mr. van Lennep. 'Getuigen Bouman en Van Zeelt, do den het verhaal hoe ze beklaagde ge pakt hadden, doch ontkenden, dat hij gezegd had, dat hij' aangeboden had de wildstrikken aan to wijzen, waar voor hij op de buitenplaats was ge komen. Na 'het veiiioor van acht getuigen, waaronder twee a décharge, neemt d© officier van justitie zijn requisitoir. Hij verklaart, overtuigd te zijn, dat de bekl. degene of een dergenen is ge weest, die op Knapenburg te Heemste de ongewenschte bezoeken hebben ge bracht. Bekl. staat zeer ongunstig bekend. Wegens een brutale inbraak vroeger te Zaandam gepleegd, is hij tot 2 ja ren gevangenisstraf veroordeeld. De eiscih luidt dezen keer 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. WEER TERUGGEBRACHT. Onlangs werden in de School der Doopsgezinden op 't Heiligland twee schorten en een kindermanteltje ver mist. Woensdagavond kwam een jongen aan de school een pakje brengen, dat aangenomen werd door het hoofd van oen naai-cursus, die in 't gebouw ge houden wordt, en waar de vermdtste artikelen inzaten, benevens een pa- rapluie. Of de daderes (of dader) die parapluie vroeger oOlf al gestolen beeft, of deze als een soort premie er bij heeft gevoegd, weet men niet. Nu wórdt gezocht naar den jongen, die 't pakje bracht. DIRECTE KLEURENPHOTO- GRAPH3E. (Naar aanleiding van het berichtje in ons vorig nummer, dat onze stad genoot, de heer P. Clausing Jr., een lezing had gehouden over kleuren- plhotographie, hebben wij den heer Clausing een bezoek gebracht en van hem een en ander aangaande dit nieuwe procédé vernomen. Verschillende pogingen, zoo vertel de hij ons, zijn vroeger al gedaan om een photographic te maken in de na tuurlijk© kleuren, door Ducas de Hauran in 1868, door Ga briel Lipmann in 1891, door Lumière in 1900; doch deze systemen waren alle nog onvolkomen of konden op den naam kleurenphotographle geen aanspraak maken, omdat het procédé te weinig mechanisch was en d!3 photogTaaf te veel in greepDe zelfde gebroeders Lumière, die in 1900 reeds met resultaten voor den dag kwamen, hebben nu een stelsel' uit gedacht, dat hierop neemkomt. Op de plaat wordt eerst een kleefstof gebracht, die het geheim is der uitvinders, daarna worden er stijfselkorrels op gestoven, die oran je, violet en groen zijn gekleurd en wel zoo, dat zoo weinig mogelijk kor rels van dezelfde kleur naast elkaar komen te liggen. De ruimten die nu nog 'Overblijven wordt met koolstof aangevuld, en het geheele laagje ge plet. Het aantal korrels is 8000 a 9000 op een vierkante millimeter, daarna wordt de Joanchromatische broomzil- ver-oollodium laag aangebracht. Dit plaatje wordt geplaatst in het chassis van de camera, met het geprepareer de laagje van het beeld dat opgeno men moet worden af, zoodat door het glas en door de gekleurde korrels heen wordt gephotographeerd, terwijl bo vendien vóór de lens nog een gele schijf wordt geplaatst. De duur van het poseeren is zeer verschillend, in de zon is één secon de voldoende. De glasplaat wordt nu in het donker, zonder een spoor van licht, ontwikkeld, krijgt daarna een tweede ibad, idat het geredu ceerde zilver wegvreet en wordt nu in het daglicht gébracht, zonder nog gefixeerd te zijn. Het niet neergeslagen zilver loopt nu aan, tan gevolge waarvan het beeld op de plaat omkeert, dus van negatief posi tief wordt, vervolgens wordt het njLeuw neergeslagen (zilver ontwik keld, daarna komt de plaat in een oxyadiebad, daarna in een verster- kingsbaxl, in een verhelderingsbad om de kleuren op te halen en wordt eerst dan gefixeerd, gedroogd en af gewerkt. De photograaf heeft dus nu een glasplaat met een positief beeld, een z.g. transparant, dat hij evenwel niet op papier afdrukken kan. Er kan d/us eiken keer niet meer dan één photo wonden gemaakt-, wat het procédé wel duur maakt, maar toch ook de intimiteit daarvan verhoogt. Er zijn al velen, die liever een of twee por tretten hebben in een duur procédé, dan een massa in een goedkoop. De heer Clausing liet ons opne mingen zien, die hij gedaan haJd, o.a. van een vaas met bloemen, een dame in een tuin en een meisje met bloe men op haar schoot. Merkwaardig was daarbij' de juistheid der Meuren, die wij meteen aan de natuur konden controleeren. Zelfs tintverschülen, zo o als tuss chen de Meur van wangen en voorhoofd, waren verrassend weer gegeven. De heer Clausing ziet hierin dan ook een belangrijken stajp vooruit in de ware, mechanische kleurenphoto- graphie. Wanneer de glasplaat op een standaardje met een spiegeltje wondt gezet, kan men evengoed' het (beeld waarnemen, ais op de tegen woordige afdrukken op papier. G e v. V o o r w. Een gedeelte armband, een zweep, een zakmesje, eenige zakdoeken, een broche, een handschoen, een bril, eenige koperen gewichten, een bruin hondje, een huissleutel. Orgelconcert. Op het heden in de Groote Kerk ge houden orgelconcert trad als soliste op mej. Marie Berkhuijsen, sopraan, uit Utrecht. Het tweede nummer, Recitativ und Arie aus Josua, van Handel, dat wij haar hoorden zingen, maakte een zeer goeden indruk. De zangeres be schikt over een helder, vol geluid, dat zelfs in deze groote ruimte uitstekend tot zijn recht kwam. Installatie van den Burgemeester van Bloemendaal Vandaag wapperen in Overveen en Bloemendaal de vlaggen ter eere van den nieuwen burgemeester, Jhr. A. Bas Bakker. Hoewel hij voor een feestelijke ontvangst bedankte, gaf toch die vlaggentooi, met de fijne planten- en bloemenversiering van het Raadhuis een feestelijk aspect. Tegen 11 uur was het druk in en óm het Raadhuis. De looper was uitge legd en vele officieelen begaven zich naar binnen, o. w. we opmerkten den ambtgenoot van den nieuwen burge meester, Mr. D. E. van Lennep, van Heemstede, en vele autoriteiten. In de Raadszaal was de Gemeenteraad' compleet aanwézig. De heer Rouwens opent te 11 uur de vergadering, en stelt voor. de no tulen zonder lezing goed te keuren, waartoe wordt besloten. Daarna wordt door hem voorleering gedaan van het besluit der benoem ming van Jhr. A. Bas Backer tot bur gemeester van Bloemendaal. De heer Rouwens herinnert aan wat aan deze benoeming vooraf ging, namelijk zijn tijdelijk burge meesterschap dat door hem naar eisch kon woTden vervuld, doordat hij de medewerking genoot van al len, die met hem in deze positie in aanraking kwamen. De heer Rouwens betuigt zijn har- telïjken dank aan de leden van den Raad, die hem hebben bijgestaan, en voornamelijk aan den heer De Jonge van Campens Nieuwland, die altijd bereid is geweest hem te helpen. Spr. had gehoopt, dat de heer De Jonge zich nauwer aan de gemeente zou verbinden, doch familie-omstan digheden hebben dit helaas onmoge lijk gemaakt. Voorts brengt spr. hul de aan de heeren ambtenaren ter secretarie, aan den gemeente-opzich ter De Jong, den inspecteur van po litie Lokerse en de andere politie ambtenaren, die met loffelijken ijver hun plicht deden. Ten slotte zich tot den burgemees ter wendende, zegt de heer Rou wens U heet ik welkom Wij hopen in U gevonden te hebben wat wij wenschten, een verstandig beleidvol burgemeester, een welwillend vriend en burgervader. Het zal U niet ont breken aan bewijzen van hoogach ting en aan sympathie, wanneer de belangen d'er gemeente door U wor den behartigd." Spr. reikt dan den ambtsketting en den hamer aan den heer Bas Backer over, en beveelt de belangen der gemeente aan den burgemeester aan. De heer Bas Backer daarop het iwoord nemende, betuigt zijn hartelij- ken dank aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming, en in de twee de plaats voor de hartelijke wijze, waarop hij is ontvangen en ■voor de vriendelijke woorden tot hem gespro ken namens den Raad door den heer Rouwens. Het is spr. niet onverschil lig hoe de verstandhouding tusschen hem en cDe heeren zij, hij hoopt dat zij steeds een goede moge wezen als waarborg voor een goede samenwer king. Voorts brengt spreker hulde aan zijn voorganger, den heer Im- mink, overtuigd dat diens langdurig verblijf van Bloemendaal veel nut heeft gehad. Spr. roemt zijn groote werkkracht, zijn doorzicht en inzicht in gemeentelijke toestanden, en het is, zégt hij, voor Bloemendaal zeker te betreuren dat zijn gezondheids toestand hem heeft genoopt ontslag te vragen als burgemeester der ge meente. Van de ambtenaren der gemeente verwacht spr. volle toewijding, en naar wat hij gehóórd heeft, zal die •verwachting zeker worden vervuldi Het heeft spr. gespeten gehoord te hebben, dat de heer De Jonge van Campens Nieuwland: de gemeente niet zal dienen in de functie die de Raad hem had toegedacht, het spijt spr., omdat hij nu in den heer De Jonge niet zal vinden wat hij ge hoopt had te zullen vinden En voorts zal spr. niet veel zeggen. Hij hoopt dat het hem gegeven mo- ge zijn, hier in aangename verhou dingen werkzaam te zijn in het be lang der gemeente Bloemendaal, en hiermee aanvaardt spr. met genoe- gten het voorzitterschap van het Col lege. De vergadering wordt daarna ge sloten, en de receptite vangt aan in de burgemeesterskamer. De receptie was uiterm/atè druk be zocht. Behalve talrijke bewoners van di- villa's an de omgeving, kwamen deputaties van Bloemend aal's Bloei" do R.-K. geestelijken en de predikant. <1- burgemeesters van Velsen, de heer Weerts: en van Heemstede, mr. Van Lennep, de leden van het Armbestuur, het personeel der scholen, enz. enz., met den nieuwen burgemeester ken nis maken. Op het pleintje reden do rijtuigen af en aam onder de tonen der muziek van ülrïoh's kapel, die zich uitste kend van haar taak kweet. De kinderen maakten een ronde dansje om een boom, of belegerden een paar ijswagentjes, die op de feeste lijkheid waren afgekomen, terwijl ra de warande van het Hotel „Van ouds het Raadhuis^ een' aantal ambtena ren der gemeente zalen. De gemeente- opzichter, do heer De Jong, wijdde in hun midden een dronk aan 't welzijn van de gemeente en van den nieuwen burgemeester. Te ruim 1 uur was de receptie ten Raadhuize afgeloopen, en ving het déjeuner aan in „Hotel van ouds het Raadhuis". Wij deelen onzen lezers mede, dat zij bij eventueele niet-bezorging een blad kunnen krijgen bij den Heer Sigarenwinkelier, Cronjéstraat 5, of bij' den looper De la Reestraat 39. SLOTEN. De gemeenteveldwachter Engels 1s benoemd tot Rijksveldwachter. HAARLEMMER MEER. 'In en om Haarlemmermeer is op twee plaatsen weder telephoondraad gestolen en wel een 1000 Meter! HAARLEAIMERLIEDE. Trouwen per Electrische Spoor. Kwamen voorheen toen bet raad huis nog aan de Liede was, enkele malen trouwpartijen van Halfweg per Electrische, thans Is dit omgekeerd; Woensdagmórgen kwam een aan staand paar van bij Haarlem met de noodige familieleden met dit vervoer middel van Haarlem naar het raad huis te Halfweg. ZANDVOORT. Door den k'erkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is gedurende het badseizoen de consistoriekamer op Woensdagavond aan eenige zusters van het Leger des Heils, beschikbaar gesteld tot het houden van godsdien stige bijeenkomsten. Deze bijeenkomsten zullen uitslui tend gehouden worden voor de dienst boden van badgasten. Aangekomen badgasten Familie Gompertz, Berlijn, Villa Persévéracna, 3 p. J. Drenth, Haarlem, Kerkstraat no. 3, 1 p. M. Bagrach, Dinxperloo, Pension Frank Gerzon. H. Scholten, Dinxperloo, Pension Frank Gerzon. Familie Mussbaum, Frankfort, Pen sion Gompertz, 4 p. H. Levin, Hamburg, Pension Gom pertz, 4 p. Mevr. Mulder, Amsterdam, Villa Johanna Christina. J. G. Strothoff, Bremen, Kerktsraat No. 22. Familie Gundert, Barmen, Pension Buitenrust, 5 p. A. Bunge, Amsterdam, Pension Bui tenrust. Mej. N. Mauve, Amsterdam, Hotel Beau Site. Familie Fuld, Frankfort, Hotel d' Orange, 4 p. Familie Knöfler, Charlottenburg, Pension Quisisana, 3 p. G. F. W. Hartung, Amsterdam, Pension Quisisana, 2 p. J. B. Jannink, Enschedé, Pension Quisisana. Familie Lasooka, Warschau, Pen. sion Quisisana, 2 p. Familie L. Baum. Alzen, Pensiou Quisisana, 5 p. HOFBERICHTEN. H. AL de Koningin beeft bepaald, dat met ingang van den lsten Juli het Bureau der Zaken van Weldadigheid deel uit zal maken van de secretarie van H. AI. de Koningin en heeft Hare Alajesteit den heer Werómüller van Elgg, tot dien datum rekenplichtig secretaris van dit bureau, benoemd tot„Hoofd van het bureau Weldadig heid van H. AI. de Koningin". EERSTE KAMIER. Bij de gisteren voortgezette beraad slaging orver heit Arbeidscontract, fcwam allereerst de Minister van Justitie voor dupliek aan het woord. Hij zette allereerst uiteen, dat de door den heer Van Houten gecritiseer- de overgangsbepaling beslist noodza kelijk was en volkomen in overeen stemming was met ons recht. Dat de kantonrechter competent ;s iin alle 'aribeddisgescMllen, ongeacht' het bedrag, was slechts een doortrek king van de lijn van artikel 39, 3o. Rechterlijke organisatie waarin die regel geldt voor arbeidscontracten met arbeidslieden". iHij ontkende voorts, dat er in de wet een leemte zou aanwezig zijn ten aanz'en van op het oogenblik der in werking treding van de wet aanhan gige processen. Mociit hst echter noodig blijken, dan zou dit punt kunnen worden ge regeld bij een kleine aanvullingswet., voordat deze wet in werking treedt De verschillende bepalingen van dwingend recht worden afzonderlijk door den Minister tegen de daartegen gerichte critiek verdedigd. Ten slotte hoopte de Minister, dat de Eerste Kamer, ondanks haar be zwaren, zal voorstemmen omdat een betere regeling dan de bestaande, hoogst onvoldoende toestand, hoogst noodig is. Da heer 't Hooft stelde nu een motie voor, waarbij de Kamer verklaart, dat het noodzakelijk is om voor de inwer kingtreding van het eventueel kracht van wet te verkrijgen voorstel, betref fende het anheMscontract, bij' de wet te voorzien in de voorschriften, .vol gens welke twistgedingen, op het oogenblik dier inwerkingtreding aan hangig, zullen worden behandeld en afgedaan, en voorts, dat het onder meer iWemschelijfk voortkomt, om te gelijkertijd bij die wet buiten twijfel te stellen, dat de bepalingen van de <wet op het arbeidscontract niet van toepassing zullen zijn op de bestaan de kerkgenootschappen. De heer Air. Pelinck, nieuw benoemd lid voor Drente, werd in deze verga dering geïnstalleerd na aflegging der veredsóhte eeden. Daarna verklaarde de heer Van den Biesen zich aan te sluiten bij het eer ste deel der motie, doch het tweede daarvan bedenkelijk te achten. De minister van justitie zeide posi tief een aanvullingswetje toe, als in het eerste deel der motie bedoeld. De heer 't Hooft handhaafde ook na 's Ministers vertMaring zijne motie. (De motie werd verworpen met 25 tegen 19 stemmen en het wetsont werp aangenomen met 29 tegen 15 stemmen. Vervolgens werd een groot aantal kleinere wetsontwerpen door de Ka mer goedgekeurd, waaronder: nadere bepalingen op den gedistil 1 eerdJac- cijns; stallen op het Loo. oprichting van een Inldi'soh Departement van Gouvernementsbedrijven, tijdelijks voorziening ten aanzien van het in voerrecht op schade. Daarna werd vrij langdurig beraadslaagd over het •onteigeningisontw^rp voor het door trekken der Kortenaerkade te *s-Gra- venihage, waarbij de heeren Van der Feltz en Hovy opkwamen tegen het onteigenen van een grooter gedeelte den voor den nieuwen verkeersweg noodig is. De heer Bevers en de Minister ver dedigden het ontwerp tegen de go- maakte bedenkingen. Het wetsontwerp werd aangenomen. IN EX OM DE VREDESCONFE RENTIE. De bijzondere berichtgever van het Hbld. seint van Woensdagavond: Er heertecht sedert gisteren -een sterk waarneembaar pessimisme in de kringen der gedelegeerden, voor namelijk bij die van de groote lan den, en de stemming is er vandaag niet beter op geworden. De Njedeln- ïandsche staatsman, die aan het ge vleugeld woord' ,,daar komt toch niets van" het aanzijn schonk, zou het ook hebben kunnen toepassen op het he den behandelde voorstel van Ameri ka tot opheffing van het buitreebt ter zee. Als men het hij de stemming den voorrang heeft verleend, dan is het enkel om het met verschuldigde eer te kunnen begraven. Amerika boft niet met zijn pogin gen om le beau róle te spelen ter conferentie. Ik zeide gisteren, dat men de voorstelen van die zijde veel te vaag acht, en dit bezwaar kan ook gelden tegen het in de eerste dagen der Conferentie door mij aangekon digde voorstel van Amerika in zake de verplichte arbitrage, dat thans in handen der deelnemers aan de Con ferentie is. Over dit onderwerp ei- nu reeds een stok of zes, z voorstellen, sommige meer in dé afdalend, en men zegt mij mm meid dat niet dan met begrijpeli schroom dat België ook neig' een voorstel in den vorm van amendement komen zal. Dat Be allen officieusen dementis ten s rwtel voortstellen dóet, is itnouv reeds gebleken. Wat de quaestie van het buitr- aangaat, het is niet twijfelachtig, zelfs ail wondt het principe dór schaffing door velen gedeeld, 1 door Duitschland, men er thans niet aan wil. Er is een stroom om een commissie samen te stel die eenige algemeen e regelen voorstellen ten aanzien van de vrt punten blokkade en contrabande, kon men het daarover eens wore dan zou er eenige kans zijn roor aanvaarding, althans door een mi demeid, van een ,,voeu" om tot opl fing van het buitredht te geraken. Het Amerikaan sche voorstel in ke het permanente Hof Arbitr; maakt het onderwerp uit van drul gediachtenwisseling in besloten kri Rusland moet voornemens zijn amendement daarop voor te stelt waardoor de zaak meer in déte wordt geregeld, en Frankrijk zon d geen afzonderlijk amendement ve st éllen. Daarentegen schijnt Duitsi land minder ingenomen met de d< Rusland in te dienen aimendeerir en zou dat zelf ook willen beproevt r Omtrent de quaestie van het as doen door en verblijf van schep van oorlogvoerende mogendheden neutrale havens, moet door Ned* land een lijvige nota zijn rondgédeel waarin onder mee mfesdedeelïng g daan wondt van de gedaohtenwiss iling die ten aanzien dezer quaest tijdens den Japansch-Russischen oo log langs diploanatieken weg is g voerd, en van de ter zake aan de li üische Regeering gegeven instructie Van de voornaamste quaestie, c ontwapening, hoort mjen niets. Dj wil niet zeggen, dat zij vergeten L maar het is zeetr mogelijk, dat me haar ten Slotte vergeten zal, omd« ndemland lust en opgewektheid zi hebben haar te stellen. Dat de Ned'ei landsche delegatie er mede voor de dag zou komen, is een onderstelling die ik van meer dan een zijde hei vernomen, en die gegrond: zou zijl op uitlatingen in zeer invloedrijk» SNederlan/disclhe kringen, die ik nde niet nader mag aanduiden. Ailaar ii betwijfel zeer sterk of deze onderstel ling op iets meer dan „men zegt.'!' berust. Teekenend voor de stemming di< heden in de vergadering der vierdj commissie beerschte is het, dat Beer naert haar herinneren moest aan hel feit, dat de publiek opinie het recht heeft daden te verlangen en dat Bour geois een beroep moest doen op der goeden geest, die noodig is om over eenstemming te verkrijgen. HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN WORKUM. Kleim stedeke op Frieschen grond. Waan monnik Affing's wiege stond;. Hoe vaak dOor 't woedend nat bespookt, Door twist en mluitziek volk bestookt I Toch waart ge tot op diezen tijd I Groot door eenpaairgen zin en vlijt!? De lang verbeide feestdag was Woensdag aangebroken. De stadwas keurig versierd. De deelneming alge meen. De gansche burgerij heeft mee gewerkt aan de versiering, de kleine luyd'en misschien met nog grooter ijver dan de welgestelden. Overal vlaggen, gevelversleringen, guirlandes van groen, en eerebogen, te veel om ze alle afzonderlijk te be-; schrijven. Overal teekenen van blijd schap over den intocht der kloekmoe dige gemalin van prins Willem V. De feestcommissie heeft eer van j haar werk. Ieder heeft zich beijverd' haar de behulpzame hand te bieden.- Talrijkei, ook stoffelijke blijken van belangstelling, heeft zij ondervonden van oud-Workummers, wier hart, zooals zij schreven, nog warm klopte voor de stad, iwaar zij jongensstre- ken hadiden uitgehaald, of hun bruid naar liet altaar hadden geledd. De j cömfesie was .samengesteld uit de heeren T. M. ten Berge, burgemees ter der gemeente, eere-voorzitterT. H. Siemelink, doopsgezind predikant, voorzitterJoh. G. J. M. Winkel, ka pelaan B. S. Gaastra, H. Reitsma, H. Runia en P. Gaastra. De vrees die de regenachtige dóg van Dinsdag hij velen had gewekt, was gelukkig ongegrond gebleken* Het weer hield zich prachtig. De stad was des morgens dan ook reeds over- vuld. De geheele zuidwesthoek van Friesland was opgekomen de trei nen uit het noorden voerden honder den aan en het aantal fietsen was legio. De regen van den nacht had geen schade aan d'e versieringen ge daan. Des morgens om 9 uur begon het feest. De vlaggen werden ran de to rens, het stadhuis en de openbare gebouwen uitgestoken. De klokken begonnen te beieren. Tegen 10 uur vulde de groote, rui me Geertrui dak erk zich met Wore- kummers en genoodigden. Een koor van 70 zangers, onder leiding van den heer J. Jansen, zong een vijftal liederen, waaruit een stichtelijke, een vaderlandslievende en een jui chende toon den feestgangers tege moet Monk. Gezongen werden het Wilhelmus, Gelukkig Vaderland, Be de voor het Vaderland1, Psalm 84 en Jong Holland. De groote ruime kerk was stampvol. Stellig twee- A drie duizend menschen. De liederen wer den waarlijk verdienstelijk ten uit voer gebracht, wanneer men bedenkt dat het koor voor deze gelegenheid was samengesteld. De heer Sieme-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2