HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Tha mar BEURSBERICHT ™MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON VRIJDA6 12 JILI 1907 VAN Haarlem, 10 Juli 1907. Geld was heden tot den verlaagden Jccers van 4 3/4 a 5 pet. grif te beko- BBiucn en betrekkelijk weinig gevraagd, rlidaai' er de laatste dagen in enkele ^póeken, vooral in de Amerikaansche, jjtafdeelinig nogal wordt opgeruimd, zoo- jJjdat meer prolongatie afgelost dan ge- pSnumen wordt. Petroleumiaiandeelen konden bij be- 'Di,perkte affatee de vorige koersen on geveer handhaven. In tabaJksaandee- len ging zeer weinig om. De grond toon was niet flauw, doch bij gebrek aan affaire bleef de koers van enkele soorten afbrokkelend. Voor Mijinwaarden was de stem ming verdeeld. Redijangs waren ft circa 890 gevraagd, terwijl Totoks aanvankelijk zeer vast waren en tot 143 opliepen, doch later weder 7 pet. reageerden. Ketahoens golden 3 pct> lager, terwijl Paleleh een deel van het jongpte avans moesten prijsge ven. Claimb Sim.au noteerden 20 tof, ƒ28, doch bleven tot den verlaagden prijs goed gevraagd. Great Cobars verlo ren 5 pot. in avereenMemmiiinig met de flauwe stemming voor koperwaarden te Londen. Wat de markt in New-York betreft, schijnt het lokmiddel van hoogere koersen hare uitwerking op de stem ming van het publiek gemist te 'heb ben. De rijzing heeft niemand veel vertrouwen ingeboezemd en in stede van nieuwe koopers in de markt te brengen, was men eerder geneigd om oo liet hoogere niveau. tijdelijk zijn bezit te realiseeren, en zulks te eerder waar de stemming aan de buitenland sche beurzen de laatste id'agen min der optimistisch is geworden, hoofd zakelijk ten gevolge van de onzekere vooruitzichten van de geldmarkt en de verontrustende geruchten, welke liepen met betrekking tot 't Japansch- Amerikaansche gdschil. Geen wonder dan ook, dat de con tramine partij, welke tijdelijk werke loos was gebleven, het moment gun stig achtte een poging te doen om de koersen te drukken. En zooal>s uit de Boteeringen der laatste dagen blijkt, is zulks maar al te zeer gelukt. Veel zal thans afhangen Van het oogstrap- port van heden m mocht dit gunsti ger zijn dan verwacht wordt, dan is het niet onmogelijk, "dat de daling voorloopig geen verdere afmetingen zal aannemen. Het verloop der beurs was gisteren min of meer zenuwachtig en zooals het gewoonlijk gaat, ontbrak 'hel niet aantal van alarm'eerende berichten. Daar is in de allereerste plaats de monetaire positie, welke steeds stof genoeg, levert, om met een zwakke markt die gemoederen te verontrus ten. Zoo werd gisteren gezegd, dat het opzeggen van 30 mill. Regeering- I deposito's bij die banken op heden tot ft moeilijkheden aanleiding zal geven. L Maar o. i. zou het èn van de Reigee- ring èn van de New-Yorksche ban kiers van zeer weinig beleid getui gen, indien deze maatregel, welke toch al maandien vooruit te voorzien is geweest, een ongewensohte stoor nis zou teweeg brengen. Buitendien moet nog een bedrag' van ca. 20 mill, pond sterling op 1 Juli vervallen. Regeering,s obli'g. ingelost worden, zoodiat de hieruit vrij komende gel den zeker tot verruiming der geld markt zullen bijidragen, In sympathie met de heerschende stemming bewogen de koersen zich in dalende richting en was vooral te gen het slot de stemming eerder flauw te noemen. Van spoorweg fondsen waren speciaal Unions zwak gestemd en liep de koers aanvanke lijk 4 terug om ©enigszins beter te sluiten. Heden moet de eerste stor ting op de nieuwe obligaties betaald worden en uit de inlevering der ge- ij kochte claims zal thans blijken in I- hoeverre de emissie een plaatsing J succes geweest is. T Van de industrieele waarden wier den kopershares ongunstig beïnvloed So or de plot selinge daling in dien, prijs van koper, maar naar geizegdl wordt is zulks meer het gevolg van manipulaties dan van overwegend aanbod van het metaal. In Steel- shrs. haddien weder uitgebreide Iwinstnemingen plaats en liep de koers aanvankelijk tot 36 3/4 terug, om tegen het slot eenigszins te verbe teren. Londten waar veel geschermd wordt met het Japansch-Amerikaansch con flict an waar buitendien een faillis sement ontstemmend werkte, zond heden eveneens flauwe koersen en in stede van zooals gewoonlijk bij flauwe marlot te kooienwas het publiek hier ook met fonds aan de mar,kt, en waren de koersen bij ope ning reeds flauw om na een voorbij gaand herstel op het laagste punt te blijven met, ruim binnenlandsch aan bod, terwijl de arbitrage weinig nei ging toonde om op t.e nemen. Geld 43/4—6%. MUiSEiUM V(AN HAARLEM. «Door de welwillend3 beschikking van .Zijne (Excellentie den Minister van 'binnenlandscihe zaken, werden de heide leamers, gelegen in het Pavil joen Welgelegen in iden Haanlemmer hout, waaraan izooveel historische herinneringen verbonden zijn, de Nu- pol eo oskam er en iele (Princessekauier, voor ide heizoeikers van in genoemd Paviljoen gevestigde Museum1 van Kunstnijverheid kosteloos ter bezich tiging' gesteld. vSGHO'OL VOOlR KUNSTNIJVERHEID HAJAIRDBM. De school voor Kunstnijverheid te Haarlem, heeft een aanzienlijke uit breiding gekregen door den aanbouw van zeven nieuwe lokalen, die ruim en goed verlicht, gelegenheid bieden de verschill enlde af deelingen van Ihet praktii'Jch fonderwijis voor decoraitie- 'sclhilcler. voor de houtbewerking en ivoor de metaalbewerking in afzon derlijke lokalen in te richten, terwijl ten behoeve van het teèkenonderwijs eveneens zeer geschikte lokalen ter beschikking komen. Zoodoende ÜS in eene reeds lang gevoelde 'behoefte voorzien, daar de toevloed Van jonge liefden uit verschillende plaatsen rvan ons land, die, ten einde izich in een of anlder kunstambacht te bekwamen, de School iwenscihen te be zoeken steeds toeneemt. 'Door de verbouwing kan dit jaar geen tentoonstelling van het werk der leerlingen dn de 'School worden ge houden; 'doch' de directie der School iwerd aangeizocht op de tentoonstelling wan amibachtswerktuigen, die dit ju ar in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal geopend worden, eene expositie van (het werk der leerlingen te organiseeren. VEREEN. TOT BESTRIJD. DER' TUBERCULOSE. Aan het derde jaarverslag der Ver- eeniging tot Bestrijding der Tuber culose ontleenen wij nog het vol gende Reeds veel is er gedaan sedert men langs dezen weg de tuberculose ging bestrijden, doch veel blijft er nog te wenschen over. Want nog steeds kon men den vij and niet van alle kanten tegelijk be stoken nog steeds bleef, bij het ont breken van een gemeentelijken ont- smettingsdieinst, 'het desinfecteeren van de besmette woningen, van be smet bedde goed en lijfgoed enz. een vrome wensch. Een krachtig hulpmiddel in den strijd wordt onthouden door op on voldoende wijze gegevens worden verschaft over de gevallen van tu berculose. Nog steeds is ten slotte ook in onze stad de gelegenheid', om meergevor derde, zeer besmettelijke lijders in ziekenhuizen, van andere zieken af gezonderd, voor langer en tijd te ver plegen, gebrekkig. In die jaarvergadering van dien Raad van Bestuur werd in de plaats van den heer A. P. Gel oudemans, dri'e bedankt hiadi, tot len secretaris gekozen de heer Mr. H. C. Obreen te Heemstede, terwijl do overige 4 pe ri odiek aftredende h'eeren De Breuk; Havelaar, Breda Kleynenberg en Peereboom als leden van het Dage^- lijksch Bestuur werden herkozen. Tn de daarop volgendte ledenverga dering werd tot nieuw lid van den Raad van Bestuur gekozen de heer W. Badon Ghijben in plaats van den heer P. Goedhart, die naar 's-Gravenhage was vertrokken, en werden verder de periodiek aftreden de leden de heeren Teding van Berk hout, Büerens de Haan,, Binger, Bos scha, Yan den Berg, De Clercq van j Weel, Dozy, Dyserinck, Enschedé, Fontein, F erf, P. Goedkoop en Dr. Goedkoop herkozen. Ook wordt aan de verplaatsing van de lighial herinnerd. Slechts een gering aantal mannen (5) maakten er in de wintermaanden gebruik van; eerst met de lente kwamen ook vrou welijke patiënten en kinderen de ge lederen versterken, zoadat tot nu toe Biet hoogste aantal ald'aa/r tegelijk verpleegde patiënten 17 is geiweefst. Ook wordt er nu voor een voldioendfe voeding gezorgd. Het is gebleken, dat de voedings kosten per dag per patiënt ongeveer1 ƒ0.65 bedragen, zoodat een wekeüjk- sche bijdrage v,an 5 wordt gevraagd, ter tegemoetkoming dus alleen in de kosten der voeding. Worden deze kosten evenwel uit giften van particulieren bijeenge- bnachit, dan is men gewoon 4 per week te berekenen. De Vereenigitng neemt alleen patiënten vtoor minder of geheel kosteloos ia haar lighal op, wanneer zij door extra-bijidiragen daartoe in staat Wordt gesteld. Er vervoegden zich in dit jaar 130 patiënten aan het Consultatiebureau tegen 175 in het vorige jaar en 132 in 'het eerste jaar (15 Nov. 190/»15 Juni 1905). Van deze 130 patiënten "werden er 118 door bun medicus ge zonden en kwamen er 12 uit eigen beiweging (5 mannen, 6 vrouwen en 1 ikind), van wie er G niet behoefden terug te komen. Van het vorilge Vereen igiingsjiaiar 19051906 vervoegden zich in dit jaar nog 43 patiënten, 23 mannen en 20 vrouwen, op het Consultatie-bu reau, van het eerste jaar 19041905, 27 patiënten, 10 mannen en 17 vrou wen.. In het geheel kwamen er dus dit jaar (één of meermalen) 200 pa tiënten, en werden er aan hen 520 adviezen gegeven. In het geheel zijn er van de 200 patiënten 15 gestorven. Het aantal in Haarlem aan tuberculose gestorvenen is in één jaar (1906) n.l. 121, d.i. bij na 111/2% van de totale sterfte over 1906 ad 1064 (van wie 88 aan tuber culose van long of keel) (aan ande re besmettelijke ziekten te zamen maar 67. waaronder 9 aan diphthe ric, die in 1906 nog steeds Haarlem1 •bezocht, en 52 aan mazelen geduren de de geduchte epidemie in Novem ber 1906). Evenals het vorige jaar, blijkt uit die cijfers, dat naar verhouding de tvrouwen het meest tuberculeus wer den bevonden (in 66 2/3 het vorige jaar 7 dan volgden de mannen (57 2/3 a, het vorige jaar 57%), en .eindelijk de kinderen met 16 °l (het vorige jaar 20 van hen, die zich ter onderzoeking aanmelden). Door de Vereeniging is aan ver- pleegg.elden van patiënten en aan extra-bijdragen (buiten de contribu ties en subsidies om) voor opname van patiënten in de lighal een be drag ontvangen van 1100.10. De huishoudelijke kosten (de voeding medegerekend) in de lighal bedroe gen 1102.23. Meer nog dan vroeger heeft men hier erkentelijkheid te betuigen aan alle medici, die zoo trouw bij den arbeid hielpen. Niet minder geldt dit voor het be stuurslid, d'en heer L. W. Havelaar, die ook nu weer bereid bleek, zijn zooveer te waardeeren steun te ver- leenen en de sputa op zijn laborato rium te onderzoeken. De pogingen, welke ten doel had den na.uw.ea-e .aaneensluiting te ver krijgen tusschen de verschillende plaatselijke vereenigiingen, zijn met een goeden uitslag bekroond. De fin ancle el e toestand der Ver eeniging kan betrekkelijk gunstig ge noemd worden. Het aantal contri buanten (donateurs, leden en begun stigers) is van 446 met een gezamen lijke jaarlijkische contributie ad 2026 (in het vorige jaart nu gestegen tot 509 contribuanten (dus 63 meer) met een gezamenlijke jaarlijksohe contri butie ad ƒ2141 (dus ƒ115 meer.) Van de gemeente Haarlem ontving de Vereeniging weer een subsidie ad ƒ1000. In den aanvang van 1907 werd men verblijd door het bericht, dat de Rijkssubsidie over 1906 1500 bedra gen zou (tegen ƒ1000 over 1904 en ƒ500 over 1905). HEEMSTEDE. Aan den heer Mr. H. C. Obreen alhier, is wegens vertrek uit de ge meente, eervol ontslag verleend ah lid der Gezondheidscommissie, zetel Bloeanendaal. HOFBERICHTEN. Met zekerheid wordt thans ge meld, dat Prins Hendrik H. M. da Koningin zal vergezellen bij het be zoek aan Enschedé en Hengelo. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adJjudant, baron Van Heem stra, is Woensdagmorgen 8.41 met ■den D-trein naar Hannover vertrok ken. STAATSCOMMISSIE REDpINGWEZEN. Op de Marinewerf te .Amsterdam werd Dinsdagnamiddag de Staats commissie geïnstalleerd, tot welker instelling H. M. de Koningin, op voordracht der Ministers van Water- slaat, Marine, Binnenlandsclie Zaken, Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft besloten. De Minister van Landbouw, Nijver beid en Handel, de heer Veegen,s, hield, in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden, diie het voor zitterschap heeft aanvaard, de volgen- d redevoering Koninklijke Hoogheid, Mijne Heeren. liet heeft Harer Majdsteit onze ge ëerbiedigde Koningin behaagd, op mijne voordracht en die van mijne ambtgenooten van Waterstaat, van Marine en van Binnenlandsche Za ken.. deze Staatscommissie in te stel len om te onderzoeken lo. of en zoo ja welke voorzie ningen op of van den vasten wal uit aisnog betliooren te worden getroffen, om bij scheepsrampen op de Neder land sche kust, en meer in het bijzon der hij den Hoek van Holland, verlies van nienschenlevens zooveel doenlijk te voorkomenen 2o. of en zoo ja welke wijz:- gingen in de organisatie van het red dingwezen liier te lande behoor en te vierden aangebracht, ten einde een zoo groot mogelijk nuttig effect daar van te verzekeren. Mede namens mijn betrokken ambt gf-nooten zij het mij vergund in de eerste plaats eerbiedig hulde te bren gen aan Uwe Koninklijke Hoogheid, voor de welwillende aanvaarding van het voorzitterschap dezer commissie, waarin wij een krachtigen waarborg zien voor eene goede vervulling harer taak, en voorts onze voldoening er over uit te spreken, dat gij, mijne hee ren, daarin wel hebt willen zitting ne men. De aanleiding tot de instelling de zer commissie is bekend. Zij is gele gen in de schipbreuk van het stoom schip „Berlin" aan den Hoek van Hol land in Februari van dit jaar eene scheepsramp niet zeldzaam noodlotti ge gevolgen, daar van de talrijke op varenden de overgroote meerderheid den dood in de golven vond en slechts zeer enkelen konden worden gered. -Ons reddingwezen is aan den Hoek van Holland goed uitgerust, zoo wat het materieel als wat het personeel be treft het geringe succes, bij deze ge legenheid verkregen, was aan een sa menloop van ongunstige omstandig heden te wijten, loch hebben mijne ambtgenooten en ik gemeend in deze ontzettende ramp aanleiding te moe ten vinden tot het doen instellen van een onderzoek omtrent den toestand van het reddingwezen hier te lande, ten einde tot verbetering te geraken van hetgeen daaraan mocht ontbre ken, en heeft Hare Majesteit de Ko ningin zich vereenigd met onze voor dracht, om dat onderzoeik aan Uwe Commissie op te dragen. De aan Uwie Commissie verstrekte opdracht is in één opzicht beperkt. Zij bepaalt zich tot de voorzieningen, die op of van den vasten wal uit nog kunnen worden getroffen om bij scheepsrampen op onze kust verlies van nienschenlevens zooveel doenlijk te voorkomen. De reddingsmiddelen, die aan boord van liet schip belmoren aanwezig te zijn, vallen daarbuiten dit onderwerp zal worden geregeld bi i of krachtens eene eerlang in te dienen Schepenwet, met welker voorbereiding ©ene andere Staatscommissie is belast geweest. Maar voor het overige is de taak uwer commissie zoo ruini mogelijk ge formuleerd. Zij omvat al datgene, dat tot verbetering in ons reddingwezen of in zijne organisatie wensclielijk mocht blijken. Het zal bijvoorbeeld op uwen weg liggen na te gaan, welke hulpmiddelen tot redding aan den Hoek van Holland nog op en langs de hoofden zijn aan te brengen of gereed te houden, en of het nooclig is dat daar een ziekenhuis of barak ver- rijze tot opneming van. schipbreuke lingen. Daar uwe opdracht zich niet bepaalt tot den Hoek van Holland, maar zich uitstrekt over de geheele Nedei'landsche kust, zal door u zijn te onderzoeken, of er genoeg reddingsta tions aanwezig zijn en of zij overal op de meest geschikte plaatsen zijn ge vestigd, of (het reddingsmaterieel vol doende is zoo wat de hoedanigheid als wat de hoeveelheid betreft, of be schikt wordt over genoegzaam deug delijk personeel en of dat personeel voldoende geoefend wordt. Gij zult, uwe aandacht hebben te wijden aan die organisatie van ons reddingswezen en hebben te overwe gen. of dit gewichtig belang bij voort- doring toevertrouwd kan blijven aan de particuliere maatschappijen, die het sinds vele jaren met zoo groote opoffering, met zooveel toewijding en o vei' het geheel met. zoo goed gevolg behartigen, dan wel of liet. nooaig is het in hanideii te brengen vuni den Staat; en bijaldien dit laatste u niet nrodig of gewenscht voorkomt, of dan. wellicht de behartiging van dit be hing door eenige meerdere centrali satie door tusschenkomst van het Staatsgezag te verkrijgen, nog zoude kunnen worden bevorderd. Het zal U duidelijk zijn, dat ik door enkele grepen te doen uit den over vloed van onderwierpen, die zich aan ds overweging Uwer Commissie op dringen, allerminst beoog haar man daat in eenige richting te willen be perken. Het was mij uitsluitend te deen om eenigie voorbeelden te noe men van hetgeen naar mijne mee- nirig de aandacht Uwer Commissie verdient. De hooge en deskundige leiding, waarin Uwe Commissie zich mag ver heugen, en de veelzijdige kennis van zaken, die bij hare leden wordt aan getroffen, wettigen de verwachting, dat hare werkzaamheid goede vruch ten voor oris reddingwezen zal ople veren. In dat vertrouwen verklaar ik, me de namens mijne betrokken ambtge nooten, Uwe Commissie geïnstalleerd en veroorloof ik mij de leiding harer vergaderingen met den nieesten eer bied in Uwe handen. Koninklijke Hoogheid, over te geven. Z. K. I-I. de Prins der Nederlanden beantwoordde deze redevoering als volgt „Excellentie. Gaarne heb ik het voorzitterschap aanvaard over deze Staatscommissie, welke op voordracht, vain Uwe Excel lentie en van uwe ambtgenooten van Waterstaat, Marine en Binnenland sche Zaken door H. M. de Koningin is ingesteld. Ik kan. u verzekeren, dat ik de eer, het voorzitterschap dezer commissie te mogen aannemen, op zeer hoogen prijs stel. Het algeineene doel, waartoe de commissie in het leven is geroepen, steeds voor oogen houdend, zullen wij niet nalaten in het bijzonder onze aandacht te wijden aan de punten, zooeven door Uwe Excellentie ge ne emd. Namens de commissie zeg ik de Re geerlng dank voor het vertrouwen, in ons gesteld, en geef ik ide verzekering, dat wij onze beste krachten zullen in spannen ten einde de schoone taak. welke ons is opgedragen het verlies van meruschenlevens op de Nederlana- sche kust zoovéél doenlijk te voorko men ten spoedigste tot teen goed einde te brengen. Te 3,30 spoorlij d vertrok de Prim weder naar Apeldoorn. OORLOGSBEGROOTING 1907. De Minister van Oorlog geeft in zijne Nota naar aanleiding van liet Eindverslag te kennen, dat het zijn ernstig streven zal zijn, om bij dé uitwerking zijner plannen zooveel mogelijk in overleg met de Staten- Generaal te handelen, in de hoop en het vertrouwen dat hun medewer king hem in staat zal stellen die plan nen te verwezenlijken. De Minister verdedigt voorts na der dc spoedige regeling der hooge re bevelvoering. De commandant van het (veldleger zal ondergeschikt blij ven aan den Minister van Oorlog, hoezeer er ook naar gestreefd zal moeten worden om dien opperoffi- cier zooveel mogelijk vrijheid van [beweging te geven. Ter voorkoming van misverstand vestigt de Miniver er de aandacht op, dat hij zijn voornemen tot ophef fing van de inspectiën der wapens niet voorloopig heeft uitgesteld en dat het wel in zijn voornemen ligt het aantal luitenant-generaals dat lc a n benoemd worden te verminde ren, doch dat niettemin het aantal oppe(Officieren dat dezen ranig be kleedt, üi den regel hetzelfde zal zijn, als thans het geval is. In beginsel acht de Minister ge centraliseerde kaderopleiding be paald gewenscht. De Minister herhaalt dat elke com missie die hem niet beperkt in den werkkring waarvoor hij verantwoor delijk is, o,p zijn onverdeelde mede werking kan rekenen. Nopens de oorzaken van de bertte gevallen van brand in de Alexandlefr- kaïzerne te 's-Gravenibage kan nog niets met ©enige zekerheid meüége deeld wordien. REORGANISATIE VAN HET KORPS MARINIER- In een Nota, naai' aanleiding van het Eindverslag, verdedigt de Mi nister van Marine zich tegen het verwijt, idat hij in zake de reorgani satie van het korps mariniers eene •weifelende houding zou hebben aan genomen. Oppervlakkig bezien, moge het den schijn hebben alsof de hou ding van den Minister weifelend zou de zijn geweest en alsof hij herhaal delijk zijn inziohten zou hebben prijsgegeven om het wetsontwerp naar de wenschen van verschillende leden der Tweede Kamer te vervor men, inderdaad heeft hij zegt de Minister alleen op zeer onderge schikte punten toegegeven aan fcijös inziens noch onredelijke, nocBi zijne beginselen aantastende wenschen, in die Kamer geuit. Het .resultaat van het gemeen otver- leg tusschen Regeering en een der takken van de Volksvertegenwoordi ging is ten aanzien van het onderha vige wetsontwerp .geweest, diat een deel, de lotsverbetering betreffende, ril dadelijk is aangenomen en dat omtrent een ander deel, de eigenlijk gezegde reorganisatie betreffende, de beslissing tot aan de behandeling der beg rooting van het aanstaande jaar is aangehouden en dat wat de feitelijke getalsterkte van het korps mariniers betreft, inmididels zoover mogelijk de status quo zal woi'den gehandhaafd. ERFGENAMEN PIETER LOY. De erfgenamen van den op het Guanooo: Eiland:. Last, Hope Inlet, Zuid Patagonische Archipel, Chili, overleden Pieter Loy, worden uitge- noocligd zich vóór 1 November 1907 aan te melden bij het departement van Bu'tenlandsche Zaken. (St.-Ct.) 'BARBIERS- EN KAPPiBRiSBON'D. De .algemeen© vergadering van den Nederl. Barbiers- en 'Kap.persbond zni den 26en Augustus a.s. te Amsterdam gehouden Worden, (de zaal zal later bekend worden gemaakt). 'Onder die voorstellen komen de vol gende voor: iDje •algemedne vergadering (mach tige het bonddbestuur tot het ontwer pen van een arbeidscontract regelen de de verhouding «tusschen patroons en bedienden. Het ligt in de bedoeling van het bond'slbestuur dit contract te ontwer pen dn samenwerking met de bedien- denorganisati.e te Amsterdam. Onder den naam „Gulden's Kas" worde dioor den .bond een fonds ge sticht Voor verschillen die nitkJecjrin- gen in .gevallen van voorkomende be smettelijke «ziekten bij 'een der leden. ncringscJbade. ontstaan door brand, Miiksam, gasontploffing, enz. Het 'ligt in de bedoeling van een ter voorstellen om (het vakdepot, der a fel. Amsterdam uit te (breiden door er meer reclame voor te maken. Met een omzet van 6000 per jaar is Ihet moge]ijk een centraal vakdepot van bondsartiikelen te stichten. Blijkt het, idlait geXlu rende twee achtereen- volgende jaren die omzet \f 6000 i's geweest, dan is iiet Ixmdstoestuur ver plicht tot stichting van een centraal- vakdepot over te gaan. OPGRAVINGEN. Nabij de Barbanossastraat ite Nij megen zijn weder eenige belangrijke Romeinsche 'oudheden opgegraven en wel een glazen kruik, 'hoog' ruómi 20 Jc.M., van bijzonder Iranian vorm;J .een zoogenaamd kapglas, vertoon end aan de voor- en achterzijde een men- schelijk gezicht dat laatste bij het upgraven «gedeeltelijk stukgestóoten —en verschillende goed geconserveer de kannetjes en sc'halen van terra siigillata. (Nijm. Ct.) door Marylle Markovitch, (Naar het Fransch). 21 Zoo gaat het reeds sedert jaren! Zij slaan bruggen over onze stroomen, kappen of verbranden oiie kreupcl- bosch en dempen onze poelen. Nog ©enigen tijd, zeg ik u, en de arend zal geen plaats meer kunnen vinden, om zijn nest te bouwen; zij zullen het ge bergte geëffend hebben en er zal niets moer te vinden zijn van hetgeen eens j Kaukasus en het land der Tscher- kesisen was Trillend van sniart en toom zonk Aly op een bank neer en verborg het gelaat in beide handen. Toen hief de grijsaard zich van zijn zetel op. Aan het onzekere zijner bewegingen, aan het beven zijner handen, die een steunpunt zochten en de strakheid van zijn blik kon men gemakkelijk bemer ken, dat hij blind was. Doch toen hij daar zoo irn zijn volle lengte overeind stond, in den wijden, bruinen miantel gefhuld, met den s'ieeuwwit.ten baard over zijn borst uitgespreid, verkreeg hij al de majes teit van een profeet. Met de eene hand r.ii tafel (steunend, toondie hij met de andere aan zijn zonen den luitenant van Schamyl Aly, Youissouf, mijne, kinderen, het uur (dér grobte besluiten fs geko men. Hoort, wat deze man u te zeg gen heeft. Ik zelf, ik ben niets meer dan een weinig stof, hetwelk liet woud weder terugvordert. Doch ik be zit twee zonen. Welnu, het vader land eiischt 'hen. van mij op; zij behoo reu mij niét meer toe. Aly, voegde hij er bij, zich meer in 't hij zonder f.ot dezen wendende, gij ziet hier voor u M'ehemet-Amin, den luitenant van den grooten Schamyl (1), in onze bergen gekomen, om een laa.tete poging te wagen. De imam roept den geheel en (1) Tot beter verstand! der volgende regelen, deelen wij hier mede, dat de lui gdurige opstand der Kaukasische vcllceren (18501860) tegen Russische overheervsc.hing onder de re-geering van Nicolaas I, geleid word door het beleende opperhoofd Schamyl, die door het. preeken van een nieuwen gods dienst, het Sufisme, een buitengewone geestdrift onder zijn aanhangers had opgewekt. Eerst kort na den Krim- ocrtoig waren de Runsen den Kauka sus geheel meester. Kaukasus onder de wapenen; het -■'s thans aan u, mijne zonen, daarop te antwoorden. Aly boog eerbiedig voor den gast. Dat Allah's zegen op uw hoofd moge rusten en dat zijn naam ons tot schutsmuur moge dienen Terwijl de grijsaard zoo isprak, had zich een bobt gerucht in het vrouwen vertrek laten hooren en thans werd o- in het lage beschot zachitkens een deur geopend. Een bevallig jong meüsje verscheen op den drempel en bleef luisterend staan. Zij was schoon, wonderschoon, van die klassieke schoonheid, waar door de Circassdsche vrouwen verdie nen als het meest volmaakte type te worden beschouwd, maar meer nog dan door de zuiverheid der trekkerT, cn de regelmatigheid der lijnen on derscheidde zich hare schoonheid door een vreemde en roerende aantrekke lijkheid, die over haar geheele wezen log uitgespreid. Hare groote, donkerblauwe oogen, omgeven van gitzwarte wimpers en •wenkbrauwen, die de blanke, edel gevormde slapen en de albasten wan gen nog te beter deden uitkomen, her innerden onwillekeurig aan die ge heimzinnige vijvers, welke in de diép ten der wouden onder de dichte tak ken dér pijnboom en .sluimeren. De kleine, roode mond geleek op de wilde beziën, die de zomerzon langs de pa den doet rijpen, terwijl het hooge, edele voorhoofd door zware, donker bruine vlechten omlijfeit werd. Een keurslijf van groen fluweel, van bov,eu in een fijnen, witten boezcm- doelc overgaande, omsloot hare ge stalte verder droeg zij een rooden rek, die tot op de enkels afdaalde, en sierlijke sandalen aan hare kleine voeten. Zooials zij daar stond', met hare hooge, fiere gestalte achteloos (tegen het beschot geleund, scheen zij de verpers o on.1 ijking van het. land der Troherbes&en, waarvoor deze mannen gingen sterven. Mehemieit-Amin was op zijn beurt opgestaan. Bek, zeide hij, en gij beiden, Youssouf en Aly, ziehier wat de imam mij heeft opgedragen u te zeggen De wolven uit het Noorden hebben hun holen verlaten om zich op ons te werpen. Sedert vele jaren strijden wij ieder op zichzelf voor onze dorpen ,en vcor onze vrijheid. Wij zijn echter machteloos, ondanks de vele voordee- len, die het gebergte met zijn inge wikkeld doolhof van kloven en ravij nen ons bij dezen ongclijken strijd aanbiedt, ondanks de hulp van het voedende, woud, dat onze overweldi gers verfoeit. Eiken dag dringt de vijand ons dichter op het lijf, eiken dag wordt weder een nieuwe stam aan zijn genade overgeleverd, moet een nieuw dorp zich omdier het geha te juk buigen. En waardoor anders, dan doordat wij niet eensgezind zijn? Tschcrke>ssen, waartoe dient u uw heldenmoed, niet minder beroemd dan da schoonheid uwer vrouwen, waar toe dient u uw vurige liefde voor den valdierlandsclien bodem, uw on verdeelde toewijding aan de zaak dér vrijheid Onder voorwendsel, dat uw gcdsdilenstsekte van de onze verschilt, vilt gij alleen strijden. Welnu, zie hier, wat de imam zegtVoortaan zijn er geen suuniten (orthodoxen) meer, voortaan zijn er geen schiïten (hervormden) meer, voortaan zijn er slechts muriden (geloovigen), ver knocht aan hun meester en aan hun geboortegrond. Laat ons deze gods diensttwisten stakenAllah is en blijft Allah, op welke wijze men' hem ook aanroept. Weest gehoorzaam, ziedaar de wetvveeet, gelijk, ziedaar d rechtvaardigheid strijdt voor uw volk, ziedaar uw plichtTsclierkes- sen, het vaderland heeft uw hulp noo- dig. Zoudt gij het wegens een niiefi- gen twist over kerkgebruiken die hulp weigeren De beide broeders naderden Melie- met-Amin. Aly, de oudste, nam het woord Zeg den inham, dat hij over be.k Hamiarzat, zijn beide zonen en zijn gc-heelen stam kan beschikken. Het jonge meisje, dat tot hiertoe zwijgend had toegeluisterd, schreed thans voorwaarts. Kan beschikken zeide zij. Is dat voldoende Neen, duszendniaul neen Woorden zijn voortaan nutteloos, het zijn daden, waar het land behoefte aan heeft. Reedb -sedert, dertig jaar wordt deze heilige grond door roovers overstroomd. Onze broeders vallen onder de slagen der Russen devdap- parste aanvoerders zijn gesneuveld ais offers van hun plicht. En zoudt gij dan, gij, Tscherkespen, willen ach terblijven Neem uw horen, Aly, en vereenig den geheelen «tamdat allen de woorden van idën. imam verne men 1 Geef de signalen,_"die bestemd zijn voor de ure cTes gevaars, tenein de uit alle naburige dorpen de ver dedigers van Kaukasië op te roepen. Door de woorden zijner dochter ge troffen, wendde de grijsaard 't hoofd naar de zijde, van waar het geluid kwam. Ge hebt goed gesproken. Tha- raar. Kom hier, mijn kind, koni hier eomhels uw grijzen vader, die trotsch en verheugd is in u de waar dige eohitgénoote, aan zijn ouden dag ontroofd, weder terug te vinden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5