NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Rubriek voor Rechtsvragen. 25e Jaargang. No. 7375 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 13 JULI 1907 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: perdriemaanden: ilfitL Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement N&mt Haariem f 1.20 Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel Vttör de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 130 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant SusfreeJd zTdagsbiad, 'voor Haarlem 1 0%H Refactie en Administraties Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Bttgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE KLAD. Abohné-s van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen., betrekking heb bende op BURGERLIJKE RECHTEN EN VERPLICHTINGEN, of over HAN DELS- en PROCESRECHT, STAAT KUNDIGE RECHTEN en VERPLICH TINGEN, ECONOMISCHE en SOCIA LE AANGELEGENHEDEN alsmede dc RECHTEN en VERPLICHTINGEN in zake ZEGEL, REGISTRATIE, SUC CESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dagelijks voorko menden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang wordlen .geacht en voor oplossing vatbaar sehijnien, worden zij zoo jspoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. N a a tm en woonplaats Van den vrager worden niet genoemd, van de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wanneer de ge dane vragen naar de meening der redactie niet bij haar doch elders tehuis bebooren, wordt zulks medege deeld. AGENDA ZATERDAG 13 JULI. iBPongefbouw: Vergadering Eigen Hulp." OM ONS HEEN No. 678 Particuliere Veiligheidsdienst. •Onlangs iheefit onze redactie uit Duitsdhland een -aanvraag gekregen ötm mee te d-eelen, of hier al een par- ticuliere veiligheidsdienst bestaat, Waarop wij natuurlijk ontkennend ge antwoord Ihébben. Of daaruit nu zal ivolgen, idat een Duitsche onderne ming hier haar agenten heenzendt om bok Haarlem met Izoo'n- dienst te ver rijken iweet -ik niet-, de mogelijkheid is in elk geval niet buitengesloten. En al is op dit oo gen-blik voor ons Haarlemmers h-et denkbeeld nieuiw, verwonderen ziou het mij niet, wan neer binnen enkele jaren de zaak ook hier tot stand igekomen was. Niet zoo zeer omdat de politie hier minder goed' dan vroeger haar plicht I izou doen, integendeel verrichten onze politiemannen in wfeerwil van de slechte regeling, hun taak naar ibe'- feobren, maar omdat de criminaliteit eer toe- dan afneemt en vooral in groote steden en in dicht daarbij ge- legen gemeenten, Wet -aantal inbra ken eveneens. We behoeven maar de j couranten Idfoor te .zJien, om er van overtuigd te worden, -dat elk oogen hlik inbraken en pogingen tot in- i braak (worden beproefd, die dik-wijls de menschen schade berokkenen en, 1 in het gunistigste geval, hun doods- - 6chrik op het lijf jagen. Tn de laatste j»aren nu is de politie - voortdurend minder bij machte ge weest, daarop te -letten. i Dat is de schuld van het Rijk, dat die (zonderlinge gewoonte heeft om! i wanneer het nieuwe wetten gaat uit voeren, er de een of ander bestaande organisatie imee te belasten, die ér niemendal mee te maken heeft. -Zoo krijgt -ieder Ihaar beurt, de gemeente ladministratie in de eerste plaats, de politie, zelfs de post-administrabie, de politie niet het minst, die bovendien nog hepgen werk te verzetten hieeft -voor de justitie. 'i G-Ovtoig daarvan is, dat -in akte belangrijke gemeenten ernstig klaagd wordt over te weinig politie personeel. Toch zien de burgemees ters er tegenop, een -belangrijke uit- breiding voor te stellen, omdat de uit gaven voor politie bij de gemeentera den altijd geringe instemming vinden en het budget van de izo-o zwaar be taste gemeenten -die ook niet dragen kan. 'Vooral izijn dergelijke kosten weinig sympathiek, omdat billijk heidshalve een gedeelte daarvan door het Rijk, waarvoor ze gemaakt wor den, befhOorde te Worden veigsoed, Misschien zal het daartoe mettertijd wel komen, wanneer eindelijk de fi nancieel© verhouding tusschen het Rijk en de groote gemeenten eens be ter zal -zijn geregeld, maar v-ooreerst behoeven Ave daarop nog niet te reke nen. En in den tusschentijd kan wel licht -de particuliere veili-gheid's'dienst een rol spelen. -Hoe -zijn déze maatschappijen in Dui'tjscfM-an/d jingerichf:.? Zh worden daar „Wach- und Schliesiz-Gesell- Isclhaft," letterlijk waadt- -en Isduiit- muatsclhappij, genoemd. „Onze voor naamste taak," zoo lees ik in een cir culaire van een dezer maatschap pij-en-, „bestaat hierin, dat wij ov-er terreinen, fabrieken, villa's, woonhui zen, winkels, dn -aanbouw zijnde per ceel-en- ihoutbelrg- en op-sl agpl-aa/t-s en den gansclh-an nacht een scirerp toe zicht houden en wel ,vijf a zes maal tusschen 's avonds tien en 's morgens zes uur. Deze -bezoeken geschieden met opzet om-ogdlm-afiig, opdat ver dachte pors-onen niet kunnen bereke nen, wanneer de waker komt en du-s geen minuut veilig zijn voor verras sing. Onze bewaking Is pijnlijk nauw keurig, de bewakers die- door een wi-efl- rijdenden beambte, contrdie-stations en contrÓle-uu-rwerit'engecontroleerd worden, hebben strenge opdracht, elke poort en elke deur nauwkeurig te on derzoeken, of zij wel goed' en deug delijk gesloten is. -Bovendien moe ten zij -op dezelfde manier winkels nazien, zich overtuigen of geen ver dachte personen -zich in de ter bewa king toevertrouwde perceel en bevin den en alle vensters van onder tot bo ven beschouwen, wegens gevaar voor brand. -Onze bewakers staan den ge- abonneerden altijd ten dienste in ge val van ziekte, levensgevaar, behoefte aan een dokter of andere onvoorziene gevallen, zijn ook op gezondheidsge bied ontwikkeld en kunnen bij onge lukken .ailtijd .da eerste hulp verke nen, 'daar zij het moedige verband- materiaal steeds bij zich hebben. Wij doen vooral opmerken, dat -onze man schappen geschikte en vertrouwbare personlan zijn en de béste getuig schriften, zoowel uit militairen als ci- vielen dienst, bezitten. Ieder hunner mloet een zekere waarborgsom stor ten, die bij verbeurt, zoodra hij maar de geringste overtreding begaat. In andere gevallen worden aan bewa kers, die zich door bij-zondere plichts betrachting en opmerkzaamheid on derscheiden, premiën toegekend." En zoo voorts. W-ie dat zoo leest, krijgt .een gewaarwording of hij eenmaal bij' deze maatschappij ge abonneerd veilig kan gaan slapen. Komt er een dief in huis-, de bewakers sf-adn klaar om hem te vatten de circulaire geeft dan ook een treffend plaatje, waarbij een bewaker zijn revolver op een boef richt, torwijl zijn makker den anderen boef in den nek grijpt. Valt de heer des hui-zes uit zijn bed, de waker gaat bij den apotheker Kalf halen, worstelt een van de -huis- genooten met een nachtmerrie, de wakers grijpen het dier bij den teu gel en zoo meer. Maar zonder gekheid, liet schijnt, dat in Dmtsdhiand deze particuliere bewiakingsdienst de kinderjaren te boven is. Mag ik de circulaire geloo- ven, dan maken zelfs de openbare in stellingen: van zijn -diensten gebruik, in Berlijn bij-voorbeeld' de hoofdadmi nistratie der posterijen, in Stettin de haven, in Würzburg zelfs het konink lijk slot en bij besluit van den ge mieemteraad -dor stad: Ileidin-gsfeld zijn daar de oude nachtwakers ontslagen en is de nachtelijke bewaking aan een particuliere onderneming toever trouwd. Dat do-en verschillende ge meenten ook met hunne voorsteden. In GotMa is -vóór het gebouw van een ministerie zelfs de militaire wacht in getrokken en de bewaking o-veigedra gen aan een particuliere maat schappij. Er is -iets kluchtigs in, dat terwijl de geest Van den tijd neigt naar voortdurend verder ingrijpen door rijk en gemeente, de zorg voor die vei ligheid, die naar men zeggen zou in de allereerste plaats een taak der ge meenschap is, dn handen komt van particuliere ondernemingen. Zou dit wijzen op een vernieuwing van den eerbied voor het particulier initiatief? En- wat zijn nu de resultaten? Dat de gezamenlijke bewakers der maat schappijen in 1906, altijd volgens de circulaire, niet minder dan 1300 in brekers en indringers in arrest heb ben genomen en ongeveer 500 maal brand geblusdht of brandalarm ge maakt hebben. In Elberfeld nam het aantal branden bij nacht in het eerste jaar na de oprichting der maatschap pij miet 22 procent af. Bovendien zien de maatschappijen een groot voordeel in den heilzonnen afschrik, dien zij den dieven op het lijf jagen jawel, ais maar iedereen zich abonneert, dan dur.ven de boeven in 't geheel niet meer uit stelen te gaan, en besluiten ze, aangezien er toch- niets mee-r te verdienen is, maar liever oen eer zaam leven te leiden en dan kunnen op den duur... de maatschappijen zelf worden opgeheven, omdat or geen werk meer voor hen is. Zóóver is het evenwel nog niet, ge lijk blijkt uit een aantal dankbetui gingen, die in do circulaire staan af gedrukt. Voor den een heeft een be waker een vruchtendief, voor den an der een inbreker gegrepen, voor een dealde een brand geb-luscht, een vier de voor -gPoote schade behoed, door hem er op attent te maken, dat zijn waterleiding gesprongen was. Eén hunner verklaart, dat in sommige stadskwartieren (van Bamberg) zich nooit een politieagent vertoont, een klacht, die we in Nederland ook wel eens vernomen hebben. Zelfs k-omt het voor, dat het inwen dige van huizen en fabrieken hun ter bewaking wordt toevertrouwd! Ik zie een vraag hij den lezer op komen. Is zoo-'n veiligheidsdienst, zo-o zal hij zich afvragen, niet eerder dan een voordeel een groot gevaar, wan neer de bewakers- zélf niet best ver trouwbaar zijn? Inderdaad, -dit is liet zwakke punt. Maar men kan in deze wereld niet op alle gebeurlijkheden rekenen en zon der een beetje vertrouwen komen we er niet. Want datzelfde beswaar kan natuurlijk o'ok tegen de politie Wor den aangevoerd. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE BEWAKING VAN STOLYPIN. Zooals men weet, bevindt Stolypin zich op een eiland in de buurt van Petersburg, waar hij zijn zomer-resi- dentie gevestigd heeft. De maatrege len, die daar voor zijn veiligheid ge nomen worden, toonen duidelijk aan, hoe beangst men is voor een nieuwen aanslag op zijn leven. Het gebeele eiland is met prikkeldraad afgezet, terwijl daarenboven op 30 pas afstand van el-kaar dag en nacht geheime po litieagenten o-p wacht staan, 's Nachts wordt het eiland met groote elect.rx- sche lampen verlicht, waarvan de in stallatie pl.m. 50.000 gulden gekost heeft. Zoeklichten worden gedurende den nacht op de naaste omgeving van het eiland gericht gehouden, om een mogelijke nadering van een verdacht vaartuig te beletten. Wanneer Stoly- pii- zijn. verblijf vertaat, om zich naar Petersburg te begeven, wordt zijn vaartuig door twee torpedobo-oten geëscorteerd. Talrijke telegraaf- en telphoondraden komen in zijn verbliR uit, waardoor men onmiddellijk ver wittigd wordt van eventueele revolu- tionn-adre plannen of samenzwerin gen. HET CONGRES DER ONDER WIJZERS no, te St. Petersburg, waaraan- 282 gede legeerden deelnemen, vertegenwoordi gende 9000 onderwijzers, heeft de vol gende motie aangenomen De regeering heeft de beloften van hrt October-manifest geschonden en zich schuldig gemaakt aan een sn-oo- den staatsgreep. De nieuwe Doem a zal niet de vertegenwoordiging zijn van het volk. Het congres besluit daarom de verkiezingen te boycotten, en het doet een beroep op alle lagen van het Russische volk om insgelijks te handelen. RUSLAND EN FRANKRIJK. Men haast zich m Rusland om aan de voor Frankrijk en het Russisch- Fransclie verbond zoo onwelwillende artikelen in „Nowoje Wremija" en „Rossa" alle beteekenis te ontzeg gen. De berichtgever van den „Matin" te Petersburg seint., dat men in het bui tenland de „Nowoje Wremija" ten on rechte als een officieus blad be schouwt. Het is wel zeer regeerings- gezind, maar niettemin geheel zelf standig op het punt van buitenland- sche. politiek, en het maakt van die zelfstandigheid gebruiik om alle Euro- peesche mogendheden op hun beurt de les te lezen. Thans heeft dan ook Duitschland reeds weer een beurt ge kregen, en raadt de „Nowoje Wre mija" allen anderen volken, aan zich tegen dat land te vereenigen. Over zijn houding in dezen wordt het blad overigens door verschillende Russische bladen aangevallen. Nia de „Roess" ppreekt thans ook de „Retsj" de hoop uit, dat Frankrijk wel zal in zien hier te doen te hebben met een geheel persoonlijke opvatting, waar mede de anderen het volstrekt niet eens zijn. De oorzaak van de houding der bei- da bladen, die zoo onvriendelijk over den Franschen bondgenoot schreven, moet naar het oordeel van den Matin- ccrrejspondent gezocht worden in het feat, dat zij rnet groot leedwezen heb ben gezien, dat de meerderheid der Franische bladen sympathie toonde met de Russische oppositiepartijen. Hun ontevredenheid daarover hebben zi i ietwat onhandig en in weinig par lementaire termen geuit. Doch het ge volg is niets ernstig,ers dan- een dag- bi adpolemiek. DL WIJNBOUW-CRISIS IN FRANKRIJK. De aanvragen om intrekking van ontslag door burgemeester en gemeen teraadsleden uit 't zuiden van Frank rijk blijven- iinkomien. Te Pollestres nam dë gemeenteraad het volgende manmoedige besluit „De gemeenteraad, in buitengewone samenkomst, doet een beroep op de bevolking, om ze uit te noodigen geen gebruik meer te maken van ©enigen alcoholischen drank als absinth, pe permunt, chartreuise enz. en in plaats daarvan wijm te drinken. „Hij verbindt zich eenstemmig om het voorbeeld te geven en een boete van vijf francs op te leggen aan elk raadslid, dat hetra.pt wordt op over treding vaar. dit verzoek, onverschil lig of die geconstateerd wordt in een publiek lokaal of ten huize van een particulier. De boete hij voorkomende gevallen zal onder de armen worden verdeeld. UIT MAROKKO. Te Tanger zijn brieven van Mac Lean ontvangen, dateerende van 7 Juli, waarin hij zegt, dat zijn behan deling bij voortduring goed is. Raisoeli heeft zich tot dusverre vooral bezig gehouden an et het nemen van voorzorgsmaatregelen, teneinde in het -bezit van zijn gijzelaar te blij ven. De berichten uit zuidelijk Marokko luiden weinig gunstiger dan voor heen. De reis van den sultan schijnt, weer meer problematisch, sedert de zaak Mac Lean op het tapijt is ge bracht dientengevolge Is de heilzame indruk, welke door het bericht van die leis in het zuid-oosten was gewekt, weer spoorloos uitgewisdh-t. JAPAN EN AMERIKA. De betrekkingen tusschen Japan en da Vereenigde Staten zijn, na het be kend worden van het plan om eene Amerikaanfiche vloot naar den Stillen Oceaan te zenden, nog steeds het on derwerp van bespreking in tal van bladen. De twee grootste New-Yorfksch© bla den, de „World" en de „Herald" trekken nu gezamenlijk tegen den jin- goïstischen -geest te velde. „Wij erkennen zegt de „World" dat de vereenigde pogingen van dwazen eu heethoofden in bedde lan den vijandelijkheden overijld tot uit barsting zouden kunnen brengen, maar welk belang van staatsman schap, diplomatie, nationale veilig heid, menschelijkheid of vaderlands liefde zou daarmee gediend zijn? Het zou ongelooflijk stom zijn. Indien Root de groote conservatieve kracht in de Amerikaansche regeering is, als hoedanig hij wordt voorgesteld, is het tijd dat hij naar Oyster Bay (de ver blijfplaats* van Roosevelt) gaat., ten einde zijn invloed aan te wenden om het bevel voor de uitzending van de slagvloot vernietigd te krijgen en de ezelachtigheid der jiingo's den kop in te nijpen." De „New-York Herald" wil de vloot wel naar de Filippijnen, maar niet naar de Westkust van Ntoord-Amerika toe hebben. In de Filippijnen zouden de schepen een werktu'g voor den vrede kunnen zijn. En als het toch tot een oorlog komt, een machtig wapen. HET BESTE VREDESBEWIJS. Schout-bij-nacht Evans, die vermoe delijk het hevel zal voeren over de Amerikaansche slagvloot voor de Stil le Zee, heeft zich, hand in hand, met den Japanschen admiraal Jamamoto laten kieken. Stadsnieuws Goed afgeloopen. Achter het huis van den slager B. in de Wolstraat viel Donderdag een schilder van een ladder. De man kwam op een paar ruften terecht, die den val braken, doch hem een bloe dende hoofdwonde bezorgden. Op da Dievenjacht. ;De .installatie van Bloemen d aal's burgemeester heeft gisteren aanmer kelijk minder -belangstelling gelhad dan wel het geval zou geweest zijn, indien dë 'lieer R. C. Walther of Rich ter, inbreker van professo, en uitbre ker bij- gelegenheid, ditmaal niet in -zijn laatste (kwaliteit Ware opgetre den. Het publiek verdeelde zijn aan dacht tusschen de menschen die ter receptie kwamen en tusschen degenen die het naastgelegen politiekantoor uit- en inliepen, voor de meesten was de ontvluchting dan oo-k wel zoo in teressant als de burgem eestersplech- tigfheid, die trouwens, nadat de rij tuigen waren afgereden, vrijwel afge loopen was. EEN STEIRK STUKJE heeft die mieneer Walther zeer zeker uitgehaald. We zijn gisteren eens even in 's m-ans sl'aapsalon gaan kij ken, en we moeten erkennen dat het een verblij-f is om er hoe eer hoe lie ver vandaan te -willen. Links in den ihoe-k een leger van 'strooi en -wat onooglijke dekens, rechts .een gemak, en tegenover de deur, twee meter hoven den 'grond, een raampje, waarvoor twee tralies, 't Raampje stond lopen, voor de fris- sche luc-hrt. Deze Slaapkamer ligt ach ter een berghok van gereedschap, een en ander geheel afzonderlijk, niet in liet politiebureau dus. Nu is er tot 4 uur !s nachts een man op post, die daarna een rondi© doet, terwijl een ander politieman de woning tusschen het arrestantenlokaal en de politie post bewoont. Deze man nu werd gisterenmorgen door den smid van de overzijde op gescheld. Diens vrouw had van uit de bovenvensters gezien, dat iemand op 't kerkhof liep en had tegen haar man gezegd: Die dief is losgebroken. De politieman schoot een kleeding- stuk aan en wierp 'tegelijkertijd de sleutels van 't hok naar benedien, om den ismid gelegenheid te geven te zien of Walther inderdaad weg wa,s. Ja wel, d-e vogel was gevlogen! Hoe hij dit sterke stukje geleverd heeft, heb ben we gisteren reeds medegedeeld. Met een scherp (Voorwerp heeft hij 't houten kozijn uitgezaagd en één tralie weggenomen. Hij heeft zich toen dloor de circa 30 hij 25$ c.iM. wijde ope ning gewrongen en is toen in den vlierboom geklauterd die aohter 't link opgeschoten is, om zoodoend)© over den kerkhofmuur te klimmen. -ZIJN SPOOR. Men heeft zijn spoor kunnen volgen over de plaats van den heer G. van "Vliet en over die van Mevr. Bijleveld. Daarop is hij de duinen ingegaan en raakte men het spoor bijster, totdat te ongeveer 10 uur de jachtopziener EBroék hem in de duinen nabij Vel- Berooid ontdekte. Even te voren had hij bij den caféhouder de Vries aldaar naar den weg gevraagd en hoe laat de trein naar Haarlem ging. De man, zich ontdekt ziende, slioeg op de vlucht, schreeuwend van angst. Velen zagen den man door Broek achtervol gen en namen mee DEEL AAN DE JACHT. Toch wist hij zich er door heen te slaan. Hij had zijn Panamahoed weg geworpen en op de vlucht van een jongen een grijze sportpet, van een schoolmeisje een parapluie gestolen want het stortregende op dat oo genhlik. Vermoedelijk heeft hij zich eenigen tijd achter de huizen op den Kanaalweg tusschen Umuidien sn Ve-Tsen verborgen gehouden, althans, hij werd het eerst weer gezien op den Kanaalweg, komende uit het ijzeren hek bij het kerkje aldaar. De man die hem dlaar zag, S. van der Kolk, vertelde aan onzen verslag gever: „-Meneer, as een haas zoo vlug was hij er uit, en 't slot van 't hekje, d-at dicht was, heeft-ie open- geiwipt, net of-ie een slotebreker Is ook... Hoe die dat lapte weet je niet, maar handig was 't... Toen is-ie de zen weg opgeloopen (den Zeeweg) en een oogenbliik later zat-ie hier in de boschjes... Ik wist natuurlijk niet. wat 't was, anders had ik 'm amgepakt..." „En ik ook", zei een ander. „Ik zat daar tusschen t hout en zag hem aan komen maar toen hij mij zag maakte- ie rechtsomkeert en ging een anderen kant op. Deze man, G. Leyenaar, be nevens S. van Kolk, zochten het ter rein af maar konden niemand vin den. De boschjes akkermaals- en ei kenhakhout liggen in een vierkant tusschen 't emplacement van het sta tion Velsen en het terrein waarop de nieuwe tuchtschool gebouwd wordt.. Er waren dus menschen genoeg, en ■spoedig werd het geheele terrein af gezocht door de inmiddels aangeko men politie uit Bloemende al en U- muiden, vanwaar de inspecteur de Radder was gearriveerd. Er was, hoe wel met 30, en soms met 40 man werd gezocht, GEEN SPOOR VAN DEN VBRDiACHTE meer .te vinden. Eenmaal was mism 'hem zoo dicht op de hielen, dat hij zijn parapluie den vervolgers voor de ivoeten wierp, .doch nadat oogenhlik verdween hij voorgoed. Een paar vrouwen vertelden, dat men iemand liet weiland' had 41 en oversteken, een verklaring die aan vankelijk ongeloofwaardig scheen, doch die naderhand juist is gebleken t.e zijn. Tegen 4 uur arriveerden wij •per rijwiel te Velsen en ontmoet/ten daar den heer Koker, den Haarlem- söhen adjunct-inspecteur, die alle hoop had den man, door hem den dag te voren gearresteerd weer te van gen, doch die nu h-et terrein had' ver laten om met den burgemeester van Beverwijk te overleggen over de af zetting der uitgangswegen. Op het terrein zelf geloofde men nog altijd, dat de man zich tusschen 't hout verscholen hield, en tegen half 5 kwam daar aan de Spijker-automo biel der familie S'too-p te Bloeinen- ddal, met eenige politiemannen uit Bloemendaal en de heer Tadema uit Egmond aan den Hoef met een twee tal speurhonden. De vlugge dieren, met hun schran dere koppen, snolven onrustig rond en rukten aan den ketting, die hen ln bedwang hield. Jammer genoeg was er nu geen enkel kleedangstuk van den verdachte voorhanden, zijn jas die met den geheimen zak was in •Bloemendaal achtergebleven, de hoed 'was door zekeren Sluyters gevonden en naar 't heette, door den inspec teur de Ridder meegenomen naar IJ- -muiden. Doch ook een spoor was vol doende, meende de heer Tadema, en Idra trokken de banden aan 't werk. Je z>ag hun spitse koppen woelen tusschen de kreupelhoschjes, dan weer snelden ze een eindje 't hout in, keerden te rug, snuffelden weer, bleven dan staan, als besluiteloos... Wat zijn 't voor honden? vroeg een collega Verslaggever. 't Banne bepaald Duitsche hon den! zei een van de opjagende men schen, die meneer sprak tenminste Duitsch tegen ze. Maar wat wel zeer bepaald bleek, dat was dat ds honden aan dit spoor geen houvast hadden en dus werd be sloten, dat de politieman Fauwe even per auto naar IJmuiden zou gaan om den hoed te halen. Onize verslaggever sloot zich bij hem aan met de bedoeling in IJmui den nog iets nieuws te zien te verne men en tegelijkertijd daar wat provi and voor onze hongerige magen op te doen. Te even half zes vertrok de auto, en wie vonden in IJmuiden geen nieuws, maar wel den heer de Rid der, die mededeelde, dat dë hoed niet in IJmuiden, maar vermoedelijk in Velsen was. Dus weer terug naOr Velsen, alwaar we de aanwijzing kregen, dat de man langs liet Kanaal ZOU ONTSNAPT ZIJN. We lieten nu de menschen bij de Tuchtschool in den steek, en de vlug ge, prachtigrijdende auto voerde ons ïangs het Kanaal. Aan de eerste de beste boerderij kregen we al de vrij groote zekerheid dat Walther 's mid dags om twaalf uur half een was ontsnapt. Iemand, die volkomen be antwoordde aan zijn signalement, was van den Velserkant den polder door gekomen, had even als besluiteloos hleen en weer gedraaid', en was toen aan den wegkant gaan zitten, zich t hoofd afdrogende met een zakdoek. In de richting van Buitenlhuizen was hij opgewandeld. Voort snelde de auto naar Buiten-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1