HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. X hi sk mar Stadsnieuws BEURSBERICHT AERENS TIELEMAN Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON I 31 ZATÜRDAG 13 JULI 1907 obligatie-uitgifte waarop de eerste storting gisteren voldaan moest wor den, niet groot is geweest. Ofschoon het resultaat gisteren nog niet be kend was, vernemen wij uit N.-Y., dat op de Atchisonbond® voor slechts 10 is ingeschreven en moet deze verhouding voor de Union Pac. al niet 'veel beter zijn. In de industriee- le afd. liepen Steelshrs. aanvankelijk tot 351/4 terug om eenigszins beter te sluiten. Van Londen uit worden juist Steel shrs. g.etipt en had dit fonds de lei ding bij de verbetering, welke daar heden intrad met het gevolg, dat de koersen hier bij opening slechts wei nig bij de slotkoersen van gisteren verschilden om later bij aanboudtog der vaste stemming in vele gevallen zelfs daarboven' te stijgen. Intus- schen heeft de ondervinding der laat ste dagen wederom geleerd hoe on- izeker de markt is, zoodat er daarom 'alle reden is voorzichtigheid te blij ven betrachten. G eld 5—51/4 VAN Haarlem, 11 Juli 1907. De verruiming der geldmarkt, wel- overigens heden minder gepronon- jerd was, kwam thans eenigermate uiting in vermeerderde beleggingü- voor eerste klas fondsen. Voor voor onze nationale schuldbrieven as veel vraag, waardoor deze- 3/8 k half pet. verbeterden. Japausche fondsen, waarin de laat- e dagen niets omging, noteerden he lager m aansluiting aan deLon- koersen, welke reeds vroeger cdaald waren, de oorlogsvrees was heden reeds veel bedaard. In de lokale markt wias het stiller ooit, hetgeen in enkele gevallen )t eene koersafbrokkeling leidde. Vooral was zulks 'het geval hij Aan- eelen Koninklijke Petroleum, welke cor eenig aanbod tot 243 teruglie- m, van welk verlies echter later de elft werd ingehaald, Enimjs, 9um- als en Perlaks sloten zich daarbij an met 1 a 2 pet. koersverlies. Daarentegen waren Aandeelen Ta- 1 pet. hooger gevraagd, welke etere stemming, naar wij verne- aen, alleszins gemotiveerd is door verwachtingen, welke omtrent de gekoesterd worden. Van Mijnaandeelen golden Keta- ;oens bij zeer beperkte affaire 5 pet Paleleh daarentegen ander- pet. lager, tengevolge van eenig [oor de jongste rijzing uitgelokt voor winstniemirig. Great Co- openden nog iets lager, doch ble- 'en vast met 21/2- pet. redres in over- enstemiming met de vastere houding Londemsdhe beurs, Kimberley en verbeterden beide ander- pet. Tabaksaandeelen openden voor zoo- er iets omging nog iets lager, slo- en echter ook in betere stemming. De stemming aan de New-Yorksche leurs was gisteren over het algemeen zenuwachtig en ofschoon het heter was dan algemeen rerwaobt werd, wooig deze gunstige niet op tegen de talrijke ver- berichten, welke gisteren Hoofdzakelijk ils het de ïcer zwakke houding- der Londensche welke een bepaald ongunstagen in W. S. heeft. In Londen nordt het publiek den laatsten tijd yer ontrust door de alarmeer ende be betreffende het Japansch-Ame- geschil, daar de Engelsche sensatie-pers, welke ooik thans weder heeft zelden een gelegenheid laten voorbijgaan om onheil te Zooals uit de hedenmorgen ontvangen telegrammen blijkt, waren berichten, welke gisteren de ronde sterk overdreven en wordt in kringen in Amerika zelfs aan de geheele kwestie weinig waar gehecht. De zenuwachtige stemming in Londen werd gisteren verder be ïnvloed: dooT een faillissement al daar, dat op zichzelf wel niet van groot belang was, maar toch hrree9~ deed .ontstaan voor verdere ^moeilijkheden. Geen wonder dan ook dat. de flauiwe koersen, welke van (hieruit, naar N.-Y. geseind Werden. ,door de contraminepartij. benut wer den, om de markt, welke toch reeds [zeer gevoelig was, verder te druk- Iken. Een stroom van verkooporders jveroorzaakte in de meeste waarden |dan ook een verdere teruggang, wel ke eenigszins tot staan kwam, toen 'het oogst rapport bekend werd. In den. namiddag veroorzaakten contra mine dekkingen een herstel, maar het slot was onzeker en met zwakken grondtoon. Wat het oogstoommuni- que betreft, wijzen de cijfers hier en daar op een eenigszins beteren stand van het gewasalhoewel de opbrengst dit jaar niet onaanzienlijk minder zal zijn dan in 1906, is de vrees voor een geiheele mislukking van het gewas vrijwel geweken. Wij laten hieronder een staatje volgen van den stand op 1 Juli sedert 1900 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 Wintertarwe 80.8 88.3 77. 78.8 78.7 82.7 85.6 78.3 Zomertarwe 55.2 95.6 92.4 82.5 93.7 91. 91.4 87.2 Maïs 89.5 81.3 87.5 79.4 86.4 87.3 87.5 8<X2 Rij ksn ormaalsch o o 1 voor Teekenonderwijs. De to el at dug'®-, overgangs- en eind examens der Rijkp Normaalschool voor Teekenonderwijzers te Amster dam, begonnen op 3 Juni j.l., liepen 8 Juli j.l. ten einde. a. Toelating tot de eerste klasse. Afdeeling A (handteekenen) werd 0.a. verleend aan H. W. J. Sohiuit, te Haarlemafdeeling B (bouw- en werk tuigkundig teekenen) aan B. J. W 1,aneet en W. C. L. Robbers te Haar lem. Ann H. C. Verkruysen, geboren te Haarlem, werd o.a. bet diploma van bet eind-examen, met daaraan ver bonden gratificatie van f 100, toege kend. H i n id e r iw e t. Burgemeester (en 'Wetlhoudfers van Haarlem geven kennis, dat de bij hunne beschikking van 12 Maart j.l. aan P. 'JL iHartel verleende vergun nimg tot oprichting van eene hrood- bakkerij in het perceel aan de Bree- stra.at no. 14. kad. secti <C Nio. 5282, bij beschikking van heden is inge trokken. IJiMUIDEiN. Te IJmuiden lliggen twee fraaie groote stioomaiac/hten, die veel aan dacht trekken. Het zijn het Belgisch Stoomjacht (Prima Vera, 'eigendom van den secretaris (van den Koning van .België en het 200 Eng. voet lange Engelsche stoomjacht Amaltaea. Beidie zijn voer,zien van zoeklicht en snelvuu rkanonnetj es. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik is Woensdagmiddag voor een kort bezoek van de f ami lie van den groothertog van Oldenburg te Rastede bij Oldenburg aangeko- WATE RSTA ATSB EIAMB TEN In de te Utrecht Voortgezette ver gadering van beambten in dienst van den Rijkswaterstaat werden in het hoofdbestuur gekozen de heeren II. .T. Kloet te IJmuiden, J. Grapen- da,al te Jutfaas, tei'Wijl herkozen werd de heer J. Zoeter te Schellingwoud©. Verschillende afdeelingsvoorstellen ter verbetering ran de sociale posi tie d'er beambten werden aangeno men.- Het weder over de loop en de maand is tot dusverre gunstig geweest, zoo dat indien die condities niet minder i worden, een verdere verbetering waarschijnlijk is. In de spoorweg- fondsenafd. was de daling het he vigst in de-zwaardere- shrs., speciaal l Atchisons en Unions, welke onguo- I stig beïnvloed werden door de ver- wachting, dat -het succes der nieuwe ONTAARDING DER PAARDEN SPORT. De heer J. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, aan wiem bekend was, dat door de Nederlamdstihe Harddraverij- en Ren- vereeniging een bedrag van pl.m. f 40.000 jaarlijks aan de Regeering was aangeboden, om dit naar een voorgesteld plan te gebruiken ter be vordering van de paardenfokkerij, verzocht den heer G. Rost, oud-secre- te ris van de Harddraverij-Vereeniging te Groningen, diens oordeel hierom trent te willen mededeelen. De heer Rost heeft zijn meening neergelegd in een schrijven, dat in druk verschenen is, en waarin hij de ze vragen stelt lo. Heeft de Nederlandsche Hard draverij- en Renvereeniging het recht naar goedvinden te beschikken over gelden, door haar willekeurig en zon der gepleegd overleg van de andere Harddraverij-Vereenigingen geëischt Deze vraag wordt door den schrij ver ontkennend beantwoord. 2o. Mag de Regeering het voorstel aannemen en daardoor sanotioneeren de wijze, waarop in de laatste jaren in Nederland de paardensport wordt gediend Wat de tweede vraag betreft, merkt de schrijver o.a. op: ,,Men snapt waarop het aankomt. De Regeering zal het geld accepteeren en het werkplan goedkeuren. Hierdoor willen de hoeren van „de Nederland sche" voor het Vervolg hun doen en laten dekken en de wijze, waarop in Nederland de paardensport wordt ge diend, van een officieel stem-pel voor zien. „De speculatieve bedoeling ligt er evenwel te dik op, dan dat de Regee ring er in zal vliegen. Als de Regee ring meent en aft zal zeer juist ge zien zijn dat het op haar weg ligt dï paardenfokkerij ook door harddra ven en rennen te moeten bevorderen, en wil zij hierbij financieel steunen, zij doe dat dan uit eigen middelen, maar niet met geld afkomstig uit bronnen, waaraan ten grondslag ligt: „dobbelen en zwendel". „Laat de Regeering met den moes ten spoed maatregelen nemen, waar van het gevolg ie, dat de tegenwoor dige toestand verdwijnt en iin navol ging van Duitschland en Frankrijk het oprichten van een Centraal Comi té of technische commissie tot stand komt. „Groningen deed hiervoor vroeger reeds moeite, maar het mocht haar niet gelukken'. „En. hiermede beantwoord ik de tweede vraag „Mag de Regiering 'het voorstel aannemen en daardoor sanctionee- ren de wijze, waarop in de laatste jaren in Nederland de paarden sport wordit gediend uit volle overtuiging' met neen!" VERKIEZING,S-HUMOR Dinsdag kwam er in het stembureau in (het tweede district te Alkmaar een klein meisje met een briefje, waarin de vader schreef, dat hij verhinderd was ter stembus te komen en daarom verzocht of de heeren wel zoo vrien delijk wilden zijn voor hem op den heer Melehers te stemmen. EEN BOTSING. Woensdagavond is de laatste trein van Maastricht naar Roermond op een overweg bij Echt met een rijtuig in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan drie personen licht gekwetst werdendie personen zijn met den zelfden .trein naar Roermond ver voerd. OUDHEIDKUNDIGE OPGRAVINGEN. Mem schrijft uit Vaalssen -. Sedert eenigen tijd verricht men in den Hertekamp, beboorende tot de gronden, onlangs in eigendom over gegaan aan Z. K. II. den Prins der Nederlanden, opgravingen, welke de zer dagen het resultaat hadden, dat een graf wierd opgedolven, waarin een groot aantal beenderen werd aange troffen. Door oudheidkundigen en doctoren is vastgesteld, dat men hier te doen heeft met een menschelijk geraamte, en vermoedelijk, dat van een paard. Volkomen zekerheid omtrent dit laat ste bestaat echter nog niet. Wel heeft men vastgesteld, dat het graf min stens 2800 jaar oud moot zijn, dus heel wat eeuwen voor onze jaartelling. Men 'hoopt, afgaande op gegevens, die men heeft, door systematisch graven, nog veel belangrijks te zullen vindien. Dagelijks zijn daartoe een ze vental arbeiders, onder leiding van twee deskundigen, werkzaam. H. M. de Koningin en Z. K. H. dc Prins interesseeren zich zeer voor de ze opgravingen en komen zich bijna dagelijks van den stand der werk zaamheden overtuigen. ORANJE NASSAU'S OORD. Vox Medic o rum schrijft thans Onomwonden is het oordeel der Nederlandsche geneeskundigen, uit gesproken in hun algemeene verga dering, Dinsdag 2 dezer te Utrecht gehouden inzake de Oranje Nassau's Oord-kwestie. Dr. Donath is niet in 't minste of geringste ooit te kort geschoten in de zeven jaren van zijn directeur schap, noch in ijver en zorgzamebe- langstelling ten opzichte van zijn patiënten, noch in toewijding en goede trouw ten opzichte van het onder zijn bestuur staand sanato rium. Een daverend applaus volgde op deze uitspraak, die door alle aanwe- rigen met blijdschap werd verno men. Zeker, een ondubbelzinnig eerher stel, dat voldoening zal schenken aan den door een ieder hooggeachten aan den sympathieken, koo zeer ge* griefden collega Geheel zijn wij echter nog niet voldaan, daar wij thans hopen en verwachten, dat de raad van com missarissen der Koninklijke stich ting, na deze uitspraak, zich ook openlijk moge uitspreken, en. alsnog het zijne zal bijdragen, om dr. Do nath, die door zijn werken, streven en ijver, de stichting heeft gemaakt tot wat zij vóór zijn vertrek was, de eer te doen toekomen die hij zoo ruimschoots heeft verdiend. DE LUCHTBALLON TE BEETS. 'Omtrent de herkomst van iden Luchtballon, den 25en Juni gevonden te Beets (bij Beetsterzwaag) is thans zekerheid verkregen. Men meldt daar omtrent nog het volgende: 'Vnn de Union Aeronantique, te Saint-Denis, is (het bericht ontvangen dat de vermiste personen zijn de beer Bulckaen, te Saint-Denis (Seine), ei genaar van den ballon en de heer Cannay, to Saint-Ouen (Seine), die hem vergezelde. De ballon is opgeste gen den 24en Juni 's avonds om zeven uur op de Place Jean Bart, te Duin kerken. Sedert is in de woonplaatsen niets naders vernomen omtrent het tot van de ttochtschiippers, die ver moedelijk in zee zijn omgekomen. Voor zoover bekend, is de ballon het laatst gezien bij Uitwellingerga. De ballton is gevonden op korten af stand van de school to Beets en moet zijn neergekomen pl.m. 2 uur des nachts. Omstreeks dien tijd hoorden Üe huïtsgenoaten van het hoofd der school eenig geraas; den volgenden morgen bleek het veroorzaakt te zijn doordat de ballon in aanraking was gewieest met het dak van de school, ■waarvan de sporen duidelijk zicht baar waren. In de mand van den bal lon zijn, gelijk reeds gemeld, gevon den gedeelten van een vergulde en. van een zilveren horlogeketting; ove rigens was de mand geheel ledig. Het signalement van de vermiste personen luidt als volgt: Alphonse Bulckaen, oud 32 jaar; lang 1.65 M.; aankomende knevel droeg blauwe jas met vergulde knoo- pen, eveneens vergulde knoopen aan die vieT zakken; op de linkermouw een ballon met twee nationale vlaggetjes met gouddraad geborduurd; ceintuur van caoutchouc met nikkelen gespen; zwarte broek; witte schoenen en witte pet waaraan leeren en gouden keel band; zilveren horloge; had voorts bij zich papieren van de Eoole d'Aero- statdon ;en papieren ten name van Gharles Michot, 4 rue des Entrepots, St. Ouen. Cannay 42 jaar oud; lang 1.87 M.; grijzend haar; droeg blauw costuum op de schouders goud galon en aan (den halskraag 2 vergulde balonnetjes; droeg voorts bij zich identiteitsbewijs en papieren ten name van Raoul Pï- tanOt, 29 rue Pasteur, St. Ouen (Seine) VAALS EN DE SPEELBANKEN. Men schrijft u-it Vaals, d.d. 9 Juli, aan de Ned. Hoiewel men zich in onze plaats over het algemeen heel weinig inte resseert voor de stembus, omdat hier van partijen geen sprake is, zoo heb ben toch bij' de gisteren gehouden ver kiezing van vijf leden voor den ge meenteraad alle burgers van Vaals ijfverig gelweTkt en ijverig gestemd'. De oorzaak daarvan was, dat er voor deze verkiezing in de gemeente Vaals werkelijk twee partijen ontstaan wa ren, die zeer scherp tegenover elkan der stonden. De richtingen dezer partijen zou uilen het duidelijkst karaikteriseeren met vóór of te'gen de maatregelen van idlen nieuwen burgemeester". Vóótr diens optreden en handelen zijn alle wielgezindien, waartoe de notabelen van het dorp behooren en alle arbei ders. Tegen zijn de hoteliers, herber giers, de meeste neringdoenden en winkeliers. Deze laatsten, hoewel klem in getal, maakten zooveel lawaai en geschreeuw, waren zoo brutaal, dat men geneigd was te meenen, dat ze de sterkste partij voi-mlden. Van beide zijden werd krachtig ge werkt door vergadering en verschil lende strooibiljetten, natuurlijk al les in de Dultsche taal. Tot een zeer lage taktiek nam de oppositiepartij de toevlucht toen zij kort voor de stem ming een strooibiljet verspreidde, waarin zij den kiezers als officieele Candida ten van do geestelijkheid die ,n.b. haar eigene) candidaten aan prees. welke door jd© geestelijkheid juist zoo krachtig bestreden werden. Deze leugen werd echter nog achter haald door de waarheid van het laat ste strooibiljet, in den nacht gedrukt en voor het stembureau aan eiken kiezer uitgereikt. Het resultaat dier verkiezing was, dat de vijf candidaten der welgezin- den ieder met 300400 stemmen meer derheid gekozen werden. Deze verkiezing is een verpletteren de nederlaag voor het geringe aan tal van brutale schreeuwers die ei gen voordeel boven algemeen belang stellen en daardoor de zedelijke ver heffing van Vaals in den weg staan, terwijl zij een schitterende overwin ning is voor allen, die voor het waar achtig heil van Vaals zoowel zedelijk als stoffelijk wiLlen waken. De burgemeester heeft thans voor zijn hervormingsplannen een krach tige meerderheid in den Raad. Dit feit maakt zijn arbeid eerstens aangena mer en verder vruchtbaarder. Wij hebben dan nu ook allen moed, dat nu de speelbanken reeds opgeruimd rijn, die sportbureaux zullen volgen en dat ook een einde gemaakt zal worden aan dat algemeen bekende kwaad, waartegen zjo'o vteden tever geefs gestreden hebben. Dan wordt ons bekoorlijk plaatsje wat het zijn moet en moge het dan recht veel he ao elk errs van (beter soort trekken. DIERENMISHANDELING. Bekrachtiging werd 'geëischt van 's Hofs verstek arrest, waarbij o.a.. M. P.. stalhouder te Zoetermeer, tot 3 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld (de rechtbank te 's-Graven- hage had hieon tot 1 maand veroor deeld) ter zake van mishandeling van een djier. Beklaagde en vijf andere personen waren 1.1. winter uit arren geweest en hadden daarbij' „een flto ken borrel" gedronken; het paard' weigerde ten slotte van vermoeidheid te loopen en werd toen zóó geslagen dat het beest op stal ineenzeeg en den geest gaf. Beklaagde vroeg uitstel van de be handeling van zijn verzot om een ad vocaat te raadplegen, waaraan helt Hof niet voldeed. SOIRéE TE 's-GRAVENHAGE. De speciale verslaggever der „Tel." schrijft Op de soirée van de gemeente 'sGrn- venhage, ter eere van de gedelegeer den der Vredesconferentie, werd tot besluit van het programma opgevoerd, een oud-nollandsche boerenbruiloft. Daaraan namen voornamelijk deel Haagsche jongelieden, uit schilders kringen. „Pulchri Studio" komt in de eerste plaats een woord van lof toe voor hare bemoeiingen in deze. De bedoeling was een gedeelte weer t;. geven van een oud-Hollandsche boerenbruiloft, namelijk dat, waarbij d- hruilfotsgasten zich, voorafgegaan door muzikanten en bruid en bruide gom, met familie, naar de dansplaats (het middengedeelte der Kurzaai) be geven ,van waar zij de familie naar haar versierde zitplaatsen (een po dium tegenovier het tooneel) geleiden en daarna te barer eere een lied toe zingen. Als dit is afgeloopcn reien de paren rich ten dans. Dit is het hoofdmoment van de vertooning. De kleederdrachten waren gekozen uit de schoonste van ons land; die van bruid en bruidegom uit Zeeuwsch- Vlaanderen en voor deze gelegenheid besteld. De samenstelling van het gezelschap feestgenooten is geschied door de wel willende bemoeiing van mevrouw Van Rossum du Chattel en mevr. Martens. De vertooning is geregeld door het commissielid, den heer W. Martens voornoemd. De dans, waaraan twintig paTen deelnamen, werd ingestudeerd onder leiding van mej. Westerbach. Het geheel was een aardige, echt Hollandsche, vertooning. Gezeten te midden van verschillende afgevaardigden, waren wij in de ge legenheid, hun bewondering voor dit inderdaad schoone schouwspel te ver nemen. Bijna onmogelijk vonden zij het, dat amateurs zoo schitterend een en ander konden vertolken. Baron Van Zuylen leidde ook gedu rende de boerendansen het orkest. Co- quelin was weer eenig in zijn optre den. Tot slot vertolkte hij eene voor- ai acht, getiteld: „Les Diplomates", .eene vertolking, die hier zeer zeker zeer gewaagd! was en wellicht niet alle ambassadeurs kon bevredigen. Na afloop werd een druk bezoek ge bracht aan de talrijke buffeten. Van een bezoek aan het terras werd wei nig gebruik gemaakt; de temperatuur e i de hevige wind lokten daartoe niet uit. Het terras was omlijnd door een al gemeene electrische verlichting met decoratief, symholiseerend de we reldconferentie vereenigd in Den Haag oi de verbroedering van alle volken op de aarde. Op den muziektempel was een we reldbol geplaatst in transparant uit gevoerd en door een 50-tal electrische gloeilampen inwendig "verlicht. Van den meridiaan uit gingen stralen van licht naar de 4 hoeken van het terras rond den muziektempel. Langs de ba lustrade, die het terras omgeeft, zijn twee aan (wee de wapens geplaatst der op de conferentie vertegenwoor digde landen, eveneenp in transparant uitgevoerd, elk door 12 gloeilampen verlicht. Aan de beide uiteinden van het ter ras schitterden projecties van de gra- felijke zalen en het nieuwe vredespa leis, verbonden nvt de overige samen stellende dcelen dezer prachtverlich- ting. In het midden van het terras tus- schen de hoektorens waren de heide series wapens gestoken door de wa pens van Rusland, en Nederland, be kroond door een motief in gloeilam pen. Bijna alle ministers en gedelegeer den ter Vredesconferentie hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. In de zalen heerschte een zeer gezel lige geest De dames droegen de keu rigste toiletten, die zich maar laten denken. Tot laai na middernacht heerschte er een feeststemming. Het feest van de stad 's-Graverihage i? boven verwachting geslaagd. TWENTSCH ZENDINGS- FEEST. Te Almelo werd. gisteren in het bofech van mr. A. F. L. graar van Bechteren Iimpurg het Twentsch Zendingsfeast gehouden. Als sprekers traden opds. Otto Schriecke, van Enschedé, Welkomst groet; prof. dr. J. M. S. Baljon, van Utrecht, openingsrededs. P. .T. van der Muelen, van Tubbergen, Zomer; zendeling P. Velling, van Sangi, De zending op Sangidr. A. M. Brouwer, van Meppel, Onze verhouding tot In- die ds. R. J. van der Heulen, van Weïsum, De jongelingschap en dezen- ding zendeling A. Hueting, van Hal- m ah ei ra, Gods werk op Halma heir a ds. G. Goossen van Hiunmelo, De za ligheid der ontevredenen. Te ongeveer 6 uur werd de slotrede uitgesproken door dr. A. van Veld huizen, van Almelo. Het gezang werd begeleid door de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", van Enschedé. Wegenis het ongunstige weer was de opkomst niet bijzonder groot. GEEN MENINGITIS. Het vermelde bericht van meningi tis te Arnhem is gelukkig niet waar gebleken Van medische zijde wordt het beslist tegengesproken. JACHT IN NÖORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de jacht op waterwild i i dit gewest zal worden geopend als volgtin den kring, begrepen binnen den Westfriesohen omringdij.k, in de door M a r-y 11 e M a r k o v i t c h. (Naar het Fransch). Zachtkens schoof het jonge meisje 'een achtjarig kind, hetwelk zich be- vneesd aan haar gewaad vastklemde, I ter zijde en knielde voor haar vader neer, die haar op het edel gevormde voorhoofd kujste en sprak Doe, wat Thamiar gezegd heeft I mijn zoon. Neeni uw horen, ontsteek de nachtelijke signalen; vereenig den gehieelen stam, opdat allen de heilige I woorden van den imam in hun hart opnemen. De jonge man boog toestemmend, I nam zijn herdershoren en zijn kara bijn van den muur en vertrok, door Mehemiet-Amin en Youssouf gevolgd. Wat is hedenavond het wacht woord, vader? vroeg hij, alvorens den drempel te overschrijden. KavaJs (Kaukasië) antwoordde de grijsaard. Na de deur gestoten te hebben, be gaven de drie mannen zich in de duisternis op weg. Zij gingeoi over het kleine dorpsplein, waar het schijnsel der in d'e hutten brandende lampen cp onderscheidene plaatsen het vier kant lichtbeeld van een venstertje op den grond afteekende. Bij den ring muur stonden de schildwachten op pest. In hun bruine mantels gehuld, vormden zij £e midden der duisternis één geheel met hun omgeving. Aly naderde hen, deed zich herken nen en overschreed met zijn gezellen de omwalling van het aoul. Buiten ge komen, sloeg hij den blik naar den hemel op. In de donkerblauwe diepte der oneindige ruimte flikkerde slechts bet ,'schuchtere licht van tallooze ster ren. Helder, droog weer zonder maan, zeide hij met gedempte stem. De nacht •is gunstigde signalen zullen tot op grooten afstand zichtbaar zijn. Binnen weinige uren zullen al de bewoners dei omringende berghellingen hier zijn. Den ringmuur volgend, gingen zij om het aoul heen, terwijl de plecht'ge stem van den Kouban ernstig en ma jestueus tot hen doordrong. De kalme vrede van den nacht zweefde over hét gebergte. De arenden hadden hunne nesten weder opgezocht, de zoogdieren hunne holen, en de stilte van deze on metelijke eenzaamheid werd door geen andere geluiden verbroken dan het gegrom van den stroom en dat ge heimzinnig geritsel, hetwelk getuigt van het leven der ischepselen, zelfls te midden van dezen schijnbaren dood, welke men slaap noemt. Om den top van den Marouch spoe diger te bereiken, namen zij een pad dwars door het woud, aan Aly en Youssouf welbekend, waarvan de in gang door een partij rotsen, welke zij beklommen, aan bet oog onttrokken werd. Onder de ineengestrengelde takken was de duisternis volmaakt Het steile pad volgde de helling van den berg tot op een klein, open pla teau, waar het plotseling eindigde. Op dit plateau aangekomen, haalde Aly een vuurslag uit den zak, ont stak een harstoorts en plantte deze in den grond. Wij hebben dorre takken noodig, ten einde een flink vuur te kunnen aanleggen, sprak hij tot zijn gezel len. Alle drie togen aan het werk, en binnen weinige minuten zond een reusachtig houtvuur zijn rose vlam men en zwarte rookpluim nanr den bemel op. Terwij! Mehemet-Amin en Yeussouf met lange takken gewa pend dit vuur nog meer aanwakker den, nam Aly den aan zijn zijde han genden horen en plaatste zich aan den rend van het plateau. Eerst haalde hij uit zijn speeltuig een langgerek- ten, somberen toon, dien de droef geestige echo van het gebergte steeds vc-rder en verder voortplantte. Daar na volgden korte, haastige, galmende signalen. Het machtig geluid daalde van terras tot terras tot in de diepste valleden afhierop, door de kloven en ravijnen teruggekaatst, steeg het langs de bergwanden 'omhoog om ter stond hierop weder in de diepte af te dalen, gelijk een hooge golf, die uit volle zee komt opzetten, bij' de kutet wordt teruggeworpen en tusschen de klippen in hoogte stuift. Weldra werden op de omringende hellingen, op de hoogste toppen en in de meest verborgen kloven eveneens vuren ontstoken, als waren het van het uitspansel neergevallen sterren. Het was het antwoord der schild wachten. Toen hield Aly met zijn horensigna- len op. Laten wij wachten, zeide hij, tot zij de chefs gewekt hebben. Daar de nacht koud was, namen de driemannen dicht- bij het vuurplaats. Misleid door dit schijnsel, hetwelk zij voor het morgenrood hielden, had den eenige groote vogels hun hoo rnen verlaten en zweefden om den vlam. Door den gloed aangetrokken vernauwden zij hun kringen steeds meer en meer, tot zij ten slotte be dwelmd door den rook en met ver zengde vleugels in het vuur neder- stortten, waar zij knetterend en sis send verteerd werden. Aly volgde hen met de oogen. Dat zij, die tegen onze vrijheid en onze haardsteden samenspannen, sprak hij tot zijn metgezellen, op der gelijke wijze in onze hinderlagen mo gen vallen. Plotseling weerklonk het geluid van een herdershoren door de stilte van den nacht; hierop hoorde men een tweede, een derde en nog vele andere van alle streken van den horizont- Het waren de chefs, die verwittigd van het nachtelijk feignaal, hun- ant woord deden hooren. Door middel van de overeengekomen tonen riep Aly hun toe zich zooveel mogelijk te haasten en snel te handelen. Hierop keerden de drie mannen longs hetzelfde pad weder naar het aoul terug, terwijl de bewoners van at de dorpen die het oppergezag van Ilamarzat-bek erkenden, zich op weg begaven, om aan de roepstem van hun chef te gehoorzamen. Uit alle deelen van de vlakte en van het gebergte kwamen zij opdagen. Tegen het uur, waarop de adelaar zijn nest verlaat, en zich in de oneindige ruimte verheft om een prooi op te sporen, wanneer zich van de koppen der pijnboom en de nevelsluier, waarmede de nacht hen omhult, begint los te maken, na derden zij van alle kanten het aoul. Wakker en vlug, met de karabijn op den schouder en den Circassischen ponjaard in den gordel, zag men hen van de hoogten van den Marouch af di verschillende bergpaden volgen, nu eens alleen, dan weder bij groepen. Nog vóór dat de eerste zonnestralen den top van den Elbroes deden fonke len, was de geheel e stam op de verza melplaats bijeen. Anderen, toevallig langs den weg opgevangen, waren met hen medegekomen, aangelokt door de hoop op een gelegenheid om een schot te kunnen lossen of een. stout stuk to volbrengen. Met elk uur van den dag groeide hun getal nog aan, Abohasen uit de moerassen, met door de koorts ver woeste gelaatstrekken; bewoners der Mingrelische vlakte, verwittigd, hoe, wist men niet, dat zich daar bovenin het gebergte een expeditie gereed maakte. Sommigen droegen de kalpak (muts) van astrakan, bij de stammen der vlakte in gebruik, anderen den zwa- ren geitenharen mantel der bergbe woners; enkelen wareh voorzien van maliënkolders, die hen deden gelij ken op middeleeuwsche ridders, naar deze hoogten verdwaald geraakt- Voor het overige droegen allen een karabijn met getrokken loop, een pi stool, èen Circassischen ponjaard, be nevens een dubbele patroontasch. (Wordt Vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5