HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 15 JL'LI 1907 Haarlemsche Handelsvereenigïng Öoedgek. bij Kon. Beal. van 12 Nov. 1899 !De Haarlemsche Handelsvereeni- (hier ter stede, opgericlhlt 10 'Mei f1892, heeft in den loop van den tijd wel haar rsc/ht van .bestaan bewezen, in zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aairld betreffende, i's zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer Sdhiter dat men al gemeen niet meer blijde geeft, dit te vaarde-eren, door als lid der Veree- Inligang toe te treden. Br zijn wel peer dan 600 leden, maar dat is niet «voldoende. Ellfc handelaar, nering- jdioende, ja, zelfs particulieren, moes- ;ten lid worden, om ten minste te la tten gevoelen, dat, men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Han- delsvereeniginig steeds opneemt, als doende. wat hare hand vindt om te (doen. De voordeden, die de- Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver- sdhililendtën aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Hiaarleimsdhe Handelsvereenl- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor tuen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recM, het hiun gratis te verstrek ken advies van dien rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, (drie ooic in proicediuren en fnillisse- mienten gratis voor hen optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref fende den handel en het bedrijf der leden. (Rechtsgeleerd adviseur der Veree niging is die heer Mr. Th. de Haan Huigenlhfoltz, Spaarne 94, alhier, die voor de loden eiken werkdag van 24 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordlt een vast recht van 5 pet. der vordering be reikend. Bovendien mOet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van in.fionmatiën naar ibuiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ets. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende .personen worden niet behan deld, -wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde advieczen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1907 zijn 52 vorderingen tot een bedrag van f 1143.16 1/2 betaald; 10 vorderingen wordthi afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Oorver, Kennemer- Plein 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Leid- scheplein 47rood, ook wel adres op groende van Kranenburg,; S'chlouw- tjeslaan 25, zich om inlichtingen 4e vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is -dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws "Mus e u m van K u n s t n ij v e r- heid Haarlem. De tentoonstelling; van buitenland- sche drukwerken, die op het Museum van Kunstnijverheid gehouden werd, is thans geheel gereed, d'e catalogus zal de volgende week verschijnen. Zondag is het Museum geopend van 104 uur. HOOGBRE BURGERSCHOOL 5-JARIGiE CURSUS. 'Na gehouden examens zijn toegela ten tot de 'le klasse van de H. B. S. P. IH. Angenet, H. Badon Ghyhen, J, A. H. iBode, D. 'R. K. de Boer, J. M. de Boer, iG. H. Bolhuis, J. Boon, Pe- tronella v. Booren, 1. C. Bosman. A. H. iB-rcdemeyer, W. Buter, H. J. Cal- koen, 'Geivardine H. C. D. Cheriex, -Jo hanna v. d 'Crab, <H. Gotinho, Johan na M. 'C. DalbilhaU'S, P. E. van Dap peren, J. G. Drost. E. IS. -T. ten Dijck. K. iE. van Dijk, 'J. W. van Eek, W. II. N. v. Eikeren, A. iEÜKJinga, H. v. d. Fange, C. A. Fran ken, J. I. Goimpcrts, A. Groenendaal, L. W. Heil, G. Oolfius, G. Hoimmes, Hoo Kang .Injg, H. J. de Jong, Greta A. Jonges, A. Kanne, A. Karseboom; H. R. Kartih-aus, Cornelia Kikkert, R. Ko'dh, P. 'Kool, Th. W. Kreek, Henriet- te J. Kruisem-an, F. C. L. Kuipers, W. Langeveld, W. M. Lavy, N. List, D. C. Lornan, J. J. Meijer, Hendrilka Me- zerius, iH. G. G. Molière, F. J, F. C. M. Muschter, Wei-a Nieborg, W. F. Noordlberg, J. J. v, d. Oord, J. Oosten- broek, J. Oitbo, Rfinske Petrie, P. J. POltenburg, R. W. Reinders, C. B. Reinheid, D. iR-elsig, J. van Rlhijn, A. P. v. Rijnberk, Anna D. G. Roose- boom, 'Catherine W. Rufer, H. iSohde- ving, J. OB. 'iSiclhiolite, TI. J. Schee, C. -I. Schravenidijik, G. Smit, Johanna H. Spruyt, Ottoline Stades, Elizabeth J. won St.ein, G. D. .Sterk, P. Tekelen- burg, B. "VV. J. Vervvey, G. II. L. Ver- wey., Alida P. v. Vliet, G. D. J. Vrij- j, E. iA. M. v. d. Wedden, J. Welter, N. Wexvtholt, J. C. Wildschut, G. L. Wijsman, E. 'Zimmerman, Maria A. Zimmerman, W. R. Zuidema, en Voorwaardelijk: J. van Doesburgh, G. Hos, Th. C. G. de Wilde. Aanbesteding. Vrijdagmiddag werd door den Ar- hiitect J. II. Welsenaar alhier aanbe steed Het bouwen van 21 burgerwoningen op twee terreinen, gelegen aan de Jan I'rederik Helm'erstraait, gem. Haar- lemmerliede. Ingeschreven werd als volgt W. A. v. Santé ƒ43.950. J. Turkenbupg 45.431. C. Nederkoorn en J. Macliielse 45.990. P.Box 41.958. A. Groen f 43.000. J. Blomstra, Schev-eningem f 49.580. J. Roosen Jr. en Zn. 41.250. T. M. van Deursen 45.984. M. Joustra 43.694. H. Schomagel 44.330. Ilaarl. Coöp. Bouwersbond 45.400 Cornelissen en Kreuger 44.831. TI. Steenkist 43.300. H. van Heerclen 46.355. J. Kraaij en Co., I-Iillegom, 43.600, Neuteboom en Zn. ƒ42.788. H. A. van Emmerik 44.550. De Munnik en Schreinders 44.627. Van Krimpen, Zeist, 48.250. De inschrijvers, bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen te Haar lem. CONCERTEN IN DE -BRON Nu -de ikermiésse d'été in het Bron- igetoouiw achter den rug is, wordt er weer gezorgd voor liet geven van goe de -concerten. Zoo zal o.-a. Zondag a.s. de istafmuzidk van het 3e Reg. infan terie uit Bergen op Zoom, zich op een matinee en isodrée dloe-n hooren. Vo'or tbe'iidie uitvoeringen is een prachtig programma isamengetettald en iwij twijfelen niet of dit gunstig bekend staande korps, zal -ook Zon dag hier weer haar goeden naam handhaven. Maandagavond a.s. wordt een extra- concert gegeven door Haarlemsc-h IMuzilakkorpis, een lopterette-avomd, waarop 'uitsluitend muziek v-an Jolhan iStrauss en Paul Lincke zal w-'orden ten gehoore gebracht. Haarlemmer Halletjes (Een Zaterdagavondpraatj e) Bij de Raadsverkiezing van gister-en is een van de candidaten aanbevolen in de taal van de provincie waaruit hij afkomstig is. Dit is een nieuwig heid, die, nu ze eenmaal ontdekt is, nog wel eens meer toepassing vinden zal. We zullen dus voortaan bij ge meenteraadsverkiezingen aanbevelin gen kunnen verwachten in 't Noord- holiandsch, dat zich zo-oials bekend is onderscheidt door een zekere zeurig- faeid en het uitspreken van een bij eonder dikke letter 1, in dezen geest: „Wij... (pauze) gelllooven zeker, dat (pauze) de beer (pauze) Jansen (pauze) wè ..ul (lees wel) een goed (pauze) fi guur (pauze) in den Raad (pauze) za...ul (lees izal) maken. Ddadg!" Wanneer een N-oondlbollanider zoo- aets leest, loopt hij 't vuur uit zijn sloften naar de stembus en stemt Jan sen. De Zuiidlhollander is weer voor an dere dingen gevoelig. „Elk rechtge aard kiezer die Pietersen kent, moei stemmen voor z ij n, hij staat num mer twee op 't kaaretje, dus allen de tweede süp op 't bilj ei zwart ge maakt." Drenth en Groningen zwelgen van geneugt bij 't lezen van een aanbeve ling, waarbij de uitgang n verdub beld is, om den stommen Hollanders aan "t verstand te brengen, dat die n er toch niet is om genegeerd te wor- Öen. „Wij stemmenn op Kilaassenn" enzoovoori. Het breed joviale Bra- Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tegen H. A. van R. i-s proces-ver baal oipgemaakt wegens het visschen in verboden vischiwater. BEVERWIJK. Var hier wordt aan het „Handels blad" het volgende geschreven De verzending der aardbeien is thans ïn vollen gang en dagelijks, vooral in den namiddag, komen de tuinders niet wagens vol de Wijk bin nen om hun waar aan de Meer of aan het (station af te leveren Naar de Meer, waar de booten voor Amster dam liggen, gaan de aardbeien in kleine mandjes v.ca'paktna&r het Sta ll on die in „slofjes" of groote man- den. Zoo onwillekeurig gaat men nu twijfelen aan de gegrondheid der Machten" over het bevriezen der vroege soorten en afvallen der latere door het gure weder van Juni. ,,'t Zal van 't jaar wel gaan" is nu de algemeene meening onder de tuin ders, en als zij dit zeggen, is het heusch niet slecht, want optimisten zijn zij niet. 't ls een lu-st de verzending aan het station te zien. Een zevental expedi teurs, ieder met een bascule, een tafeltje en een -stoel, benevens een staf laders, mannien en vlugge jongens, die d1 waar goed -proeven, zijn opgesteld, cp verschillende punten van 'het on langs vergroote, speciaal voor de aard- beicnvzending besLemde laadterrein, Elke tuinder weet zijn man, aanwien hij in vóórkoop verkocht, te vinden, en zijn eenig streven is vlug af te leveren, ten einde zoo weinig moge lijk van zijn "kostbaren tijd te verlie zen. Ieder wordt echter eerlijk op zijn beurt geholpen, zoodat dringen- wei r.ig helpt. Behalve de groote exped:- teurs, onder wie 2 tuiin dersvere enigi n - gen, is er nog een zestal -anderen, die niet zooveel in voorkoop kochten, en nu trachten te bemachtigen tegen zeer concurreer en de prijzen, wat nog koop baar is. De prijzen zijn over het algemeen ongekend hoog. Duitechland kan veel' gebruiken en nesteedt meer dan men ooit durfde verwachten. Algemeen wordt voor de gewone aardbeien 18 cent per K.G. betaald, terwijl tot hier toe de prijs steedls was 12 cent per K.G. De zoete Franjschen, een fijn soort, kunnen zelfs 30 ct. per K.G. op brengen. W-at nu aan hoeveelheid -mocht te kort komen, wordt dus ruimschoots vergoed door de prijzen. Waarschijn lijk zal er lang kunnen verzonden werden, vooral als het weer koel blijft en alles dus langzaam aanrijpt. Ook dit is in het voordeel van de tuinders. D 2 markt wordt niet overvoerd en hovendien kan de geheele oogst met eigen volk geplukt worden. Dinsdag werd de grootste hoeveel heid van ééh dag verzonden, namelijk waggons, gisteren waren er 29. Heden Zaterdag verwacht men nog meer dan Dinsdagvandaag zou 't de drukste dag zijn. Binnenland HOFBERICHTEN H. iM. de Koningin keerde heden (Zaterdag) middag te half één uit den 'Haag naar Het Loo terug. DE VREDESCONFERENTIE. Tweede commissie, tweede sub-com missie. Voorzitter de heer Asser. De beraadslaging -werd voortgezet over bet onderwerp oorlogsverklaring en 'opening der vijandelijkheden, meer bepaald over (het Fransche voorstel. Men herinnert zich dat te dien aan zien Engeland, Amerika en Japa-n voorbehoud hadden gemaakt, dioch deze drie -Rijken verklaar den heden in te istemmen met. h-et Fransche voor stel. Genera-al Portez '(Afmerika) deed evenwel opmerken dat volgens de grondwet izijn-s lands het recht van oorlogsverklaring aan het Congres behoort, maar Amerika (zag daarin geen bezwaar -om zich met het voor stel te vereendigen. Hij voegde er bi) dat hef recht van den President der Vereeniigde Staten om te -beslissen in geval van -een inval en ter verdedi ging van het grondgebied intact bleef. De heer De Queseda (Cuba) zeide, d.:at izijn -land weigerde iets ie onder schrijven -dat in strijd was met de Cuhiaansche grondwet. E'en IG.rieksche afgevaardigde ver klaarde het eerste artikel van het Fransche voorstel te aanvaarden en het tweede artikel met het Holland- sche lam-endement. Generaal -Den Beer -Poortuga-el (Ne derland) ondersteunde de theorie van -een tijdsverloop tussch-en oorlogs verklaring en uitbreken der vijande- lijiklheden en herhaalde de argumen ten gunste hiervan aangevoerd door kolonel Mdchelson (Rusland). Hij gaf eenige (historische voorbeelden en wees op de beslissing van het Con gres van 'Madrid van 1S94. De heer IBeernaert (België) (herin nert dat de quaes tie van het delai do faveur aan -neutralen in deze verga dering niet zal worden behandeld. Hij stelt uit naam van de Belgische dele gatie voor, dat neutralen een tijds verloop vatn 48 uren kregen na liet uit breken der vijandelijkheden. Over de volgorde van stemming wordt van gedachten gewisseld -door den President en de heeren Renault. Beernaert en Merey (O-ostenrijka. De voorzitter beslist, .dat eerst in stemming zal komen het NederlanQ- sche a-mendement dat 24 uren uitstel igeeft tusschen oiorlogsvericlaring en vijandelijkheden. Het wordt -verwor pen met 16 tegen 14 -stemmen en 5 ont houdingen. Het eerste ariiik-el van het Fransche •voorste], aldus luidende: „De oon- tracteeren-de mogendheden erkennen, dat vijandelijkheden -tusschen hen niet mogen uitbreken zonder vooraf gaande en ondubbelzinnige waarscbu- wing, hetzij -in den vorm van een ge motiveerde -oorlogsverklaring, hetzij in dien van een ultimatum met voor waardelijke oorlogsverklaring," wordt aangenomen met algemeene stemmen op twee na en 2 onthoudingen. Gv-e.r lort. 2 aldus luidende: „De oor logstoestand moet zonder verwijl! wor den bekend gemaakt aan de onzijdige mogendheden," wordt eenige discus sie gevoerd fuisschen de iheere-n Re nault (Frankrijk), Borel (Zwitserland) Beernaert '(België), Nielidow (Rus land), Laicaze {Frank rijk), 'CaTlin (Zwitserland), Den Beer Poo-rtugael (Nederland) en Gronitch (Servië). De Iheer Renault doet opmerken, dat een (helderder redactie van het Bel gische voorstel noo-diig is. H-et is niet toelaatbaar dat men den -neutralen 48 .-uren tijd geeft om de regelen der neutraliteit te verkrachten. De heer Beernaert bevestigt, dat dit -ook niet in de bedoeling van he-t voorstel kan gelegen zijn. De voorzitter stelt voor de qua-es- tie te verzenden naar een commissie van redactie, evenwel constateerend dat het denkbeeld -uitstekend -is doch niet kan aanvaard worden zonder te bants-ch, het bijkans onverstaanbare Limburgsch kan er ook goede dien sten bewijzen. Voortaan zal dan de verkiezingsstrijd', die tot dusver al leen in algemeen Nederlands ah- ge voerd werd. ook in provinciaal dialect gevoerd worden. Dat we nog verder kunnen gaan en een geboren Am sterdammer in zijn moedertaal kun nen aanbevelen, aldus: „Dr. is -gain beiter mins foior de Raod as mehair OorneiMs'se iself', begrijpt de verstan- dage lezer nu we-1, zonder dat ik liet hem behoef te zeggen. En zelfs daar behoeft het speical-i- seeren van de Raadsverkiezing nog. niet op te houden. Worden we door de geleerden niet onderscheiden in blonde en zwarte, gele en blozende, zoo zielfs dat zij daarvoor bepaalde klassenamen hebben uitgevonden? Welnu, tot dusver was het voordeel van blond lof izwart haar te hebben, nog maar zuiver theoretisch. Voor taan maken we daar een element bij de Raadsverkiezing van en vestigen de aandacht van alle blonde kiezers op het feit, dat mijnbeer Wdllemse -een blonde man is van groote verdien sten. Daartegenover mogen dan de Ewartharigen hun candidaat Wouter- sen als een verdienstelijk zwartharig ingezetene aanbevelen. Maar hoe nu, zoo vraagt u mij, wanneer de candi daat in 't geheel geen haar meer heeft? Dan staan, zoo zeg ik u, zijn kansen nog het best van alle, want de grootste symtpathie bestaat onder kaaïhoofdiigen, die immers gewoon lijk van volharigen zooveel spot moe ten verdrogen. Wanneer de oproe ping bomt om te stemmen op Bram- sen, „den helderen, kalen ko-p", stormt alles wat met een heele, halve of kwart maan door het leven gaat, vol geestdrift op de stembus los, ten voordeele van den soortgenoot Bram- sen. 'Zoo k-an iemand van een verkiezing vast en zeker altijd nog wat leeren. Uit een courantje, dat ter aanbeve ling van een caudidiaat werd ver spreid, heb ik vernomen, dat deze be- zuinigen zou op het onderwijs. D'if vind ik een belangrijke nieuwigheid, want tot dusver meende ik, diat on derwijs een peperdure zaak is, maar waar je nu eenmaal -niet aan kunt ontkomen en dat de eenige post, die vatbaar is voor meer of minder de bouwkosten zijn van de scholen. En di-e brengen de duurte niet aan. Zelfs wann-eer een school een duizend gul den of wart, zeg vijf, goedkooper ge bouwd kon worden, zou de belasting betaler het in zijn zak niet voelen. Wat de groote kosten veroorzaakt, dat zijn de salarissen der onderwij zers en de verdere kosten en die kan geen Raadslid ter wereld verminde ren, tenzij hij de leerplichtige kin-de ren zonder ouderwijs wil laten roud- loopen. ©én ding heeft me wel eens verwon derd en, laat ik het er maar dadelijk bijvoegen: ook gespeten. Het gebeurt dikwijls, dat namens een candidaat allerlei beloften -en toezeggingen wor den gedaan van dingen, die een an der zoo niet kan tot stand brengen. Wordt nu -zoo iemand gekozen, dan kan hij die beldofde wonderen tot stand brengen, zoo niet dan blijft de gemeente verstoken van zijn wijsheid. onderscheiden tusschen de -verplich tingen Idle laanstonds kunnen vervuld worden en die eenig uitstel vorderen. Dit voorstel wordt aangenomen. In den loop der (beraadslaging heeft kolonel Tinge (China) doen opmerken dat het noodzakelijk is het begrip „oorlog" te -definieeren. Uit de ge schiedenis van zijn land toont hij aan dat men er vaak -de benaming expe ditie op toepast. De heer Tsudzulei (Japan) wensch- fe gqoon&tatee-ild te izaen idut Jlapan het Fransche voorstel aanvaardde zoo als het daar lag. In de volgende bijeenkomst zal de ovengenoemde commissie benoemd worden. Daarin zal men zich voorts bezig houden -met de quaestie der neu traliteit bepaaldelijk wat betreft die aansprakelijkheid der m-ogendllVöden voor /handelingen barer onderdanen. Men begint het eerst met heit Fran sche voorstel dienaangaande. De vergadering wordt gesloten. IN EN OM DE CONFERENTIE. Er moeöt, dacht mij, -een bepaalde reden zijn voor de vinnigheid, waar mede nu en dan in de debatten ter conferentie vertegenwoordigers van Zuid-Amorikaansche Staten staan te genover die van enkele groote mo gendheden, maar bepaaldelijk tegen oveT de Russische. Aldus de Haag- sclie correspondent van het „Han delsblad", die vervolgens op in fox-ma lie is uitgegaan en oud zeer ontdekt heeft. De zaak zit zoo in het grensgeschil ti-slschen Engeland en. Venezuela in zake Guyana is Rusland (de heer De Martens) arbiter geweest en heeft ten. nadeele van Venezuela ©en vonuils ge wezen, -dat in geheel Zuid-Amlerika als onrechtvaardig en partijdig wordt aangemerkt. Dat heeft men niet ver geten. Maar er komt wat bij. De uit spraak in dit geschil is ook aanvaard als grondslag» van -het vonnis, dat Italië wees in een arbitrage over soortgelijk geschil tusschen Engeland ro Brazilië. Ondanks de arbitrale uit spraak hebben Engeland en Brazilië na dien een compromis gesloten, v/iaai-bij de arbitrale beschikking van den Ihieer De Martenfi eenvoudig ter zijde werd gesteld. Eenerzijds kaïx men hem niet ver geven, aniderzij-dls is er de begrijpelij le i geraaktheid van een miskende autoriteit. Et voila Gisteren is een commissie benoemd om van de Engelscb-Duatsche voor stellen inzake het -hof van beroep voor prijzen_ een hachis te maken. Men verwachtte, dat er van 8 tot 14 dagen zouden verloopen eer deze commissie niet, conclusies zou komen. Maar nu hoor ik, dat er een ontwerp kant en klaar ligt. Van wie dat afkomstig is. is mij niet verteld. Maar is het zoo ik heb geen reden om dat te betwijfe- ler cï-an is er gisteren eene kleine cr-medie geispeelcl. Hoe het zij, de menschen, die op de hoogte kunnen wezen, zeggen, dat er ook van dit mixtum compositum nie mend al zal terecht komen. Het Eiere-Comité bestaat tot dusver re uit Zijne Exc. rar. E. van Kaal te, minister van 'Justitie, en Zijne Exc. prof. dr. J. Kraus, minister van Waterstaat, eere-voorzitter, B. Rei ger, burgemeester van Utrecht, nir. M. W .F. Treub, lid van de Tweede KOmer /der Stat,en-Gen e raaimr. P. J. M. Aalberse. idem; P. L Tak, id.; imgr. idr. W. TI. Nolens, idem; J. H. Schaper, idem; (dr. J. Nouwens, advi seur voor Iden „Hanzebond"; dr. N.' P. tvan Spanje, geneeu*ieer-directeur Onize Lieve Vrouwe Gasthuis; dr. II. J. Dame, dr. Ryk Kramer, dr. A. C. A. Hofman, Gouda; IA. TI. J. Bngell's. ambtenaar Centr.-Bureau Katih. Soc." Actie, Leiden; Henri Polak, voorattsr Alg. Ned. DiamantbewerkersbondH. v. Oosterom, voor/. !R. K. Bakkers- bond; CH. C. Funke, eere-voor/. vam den Ned. br-oiod-, koek- en banketbak kers/bond; -H. Brouwer, voorz. -St. Jo- eefswerkldedenbond in bet Aartsbis dom; mr. IH. W. Metlhorst, dir. cen- traal-bureau voor de 'statistiek; dr. J. Th. ide (Visser, lid van de Tweede Ka mer ider Staten-Generaal. KATHOLIEK SOGTIAAL CONGRES. De voorbere-idings-commdssie van het Kailh'oliek sociaal congres, dat 10 en 11 Augustus te 's-Hertoge-nbosch gehouden wordt, bericht, Ida-t tot voor zitters der sectiën benoemd zijn de navolgende bee ren. Ie (sectie: H. Brouwer, te Hilver sum; lie -sectie: Jos. van den Hoevento 's-Herfcogeinbosclh Ille sectie: J. W. Srn.it te Amster dam; En dat -tot rapporteurs zijn be noemd de heeren: l'e sectie iA. G. Hoes, te Tilburg. (De tweede rapporteur dezer sectie kan nog niet w-obden medegedeeld). He isectte: iA. A. van Hamersveld en D. IM. Lange, te Amrierdam; Ille sectie: Henri -Hermans te Maas tricht-, en J. de Groot, te 's Hertogen bosch. Die deeln-n-mie aan bef. congres be looft belangrijk te worden. Reeds lie ten zich meer dan 80 vereenigingen insdhrijlven, -die zich -alle tio-or iafge vaardigden zull-en doen vertegen woordigen. AFSCHAFFING NACHTARBEID IN t BAKKERSBEDRIJF. Het Na'taouaal (Gong/re's v-o-or af schaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, dat op 24, 25 en 26 September te Utrecht 'in het 'Gebouw „Tivoli" iza-1 worden gelh-ouden, "be looft uitnemend te zullen slagen. Beschermheer is mr. J. D. Veeg-ens, mini-ster van Landbouw, Nijverheid en Handel. Het volledig' programma zal eerstdaags verschijnen, en dan zullen ook -de namen der sprekers be kend worden gemaakt. Voorzitter is de heer .T. v. d. Graaf, lid van den gemeente-raad van .Rotterdam, secretaris de heer H. B. F. v. Bossum, Centr. Best. R. K. Bak- keraboud; penningmeester de h-eer G. Slagt, voorzitter van den Ned. Brood- Koek- en Banketbakkersbond. De heer mr. Th. Stu-art is rechts kundig -adviseur. Dat vdnki ik nu zoo jammer. Heeft iemand' werkelijk den steen der wij zen gevonden, laat bij dien dan niet zelfzuchtig voor zich bewaren, maar de gemeexischap daarvan laten genie ten, ook al wordt bij niet- gekozen. Wanneer dit (gewoonte werd, zou de gemeente d-us dubbel profiteeren, namelijk van de wijsheid van den ge kozene en van die v-an den nietngeko- zene. En daar ons aller roeping toch moet zijn om aller heil en voorspoed te bevorderen, moet elk r-echtgeaai'd candidaat mijns inziens met deze mijn denkbeelden instemmen. Ik lees In het verkiezin-gsoouriantje bovenbedoeld o.a. deze volzinnen: „Wilt ge iemand hebben, die een voorstander is van vormindeling van de kosten van het lager ondei'wij.s, Mest dan de Heer (volgt de naam). En verder: Is dan onzen candidaat tegen billijken salarissen voor onder wijzers? Volstrekt niet-...'" Nu, dat vind ik ook heel verstan dig. Wan-t zo-olang er in gedrukte courantjes zoo wonderlijk met de taal wordt omgesprongen, is de hulp van den onderwijzer nog 1-an-g niet ont- beerl'ijk. De kertmesse d'été is weer teai einde en alles wart er v-an overbleef is een vergeeld grasperk, waarvan we ho pen, dat het n-a een malsch-en regen, waaraan tegenwoordig immers geen gebrek bestaat, weer behoorlijk ver- groend zal wezen. Eerst Carré, toen deze kermesse d'été, waarlijk de pret kan niet op en dan bomt dn 't begin van Augustus de echte, de ware, de groote kermis nog! 't Ziet er tegenwoordig dus niet naar uit of de kermis afgeschaft, in tegendeel veeleer of ze aangeschaft zal worden. Wordt deze kermesse d'été... maar laat ik toch eerst eens verzet aanteekenen tegen deze uit drukking. Kermesse d'été beteékent niets and'eis dan zomerkermis en ie dere kermis is immers een zomerker mis, uitgezonderd dan een enkele ge meente waar ze in 't voorjaar gehou den wordt. De naam heeft dus niet den minsten zin. Veel logischer zou het zijn om van „kleine kermis" te isprek-en, {wart ik dan voorta-an ook ■maar doen zal. Hebben de ondernemers zaken ge maakt? Ik ben te bescheiden om den heer Van Gasteren daarnaar te vra gen, maar ik vermoed van wel. Dus zal 't rwel niet de laatste keer zijn geweest, dat de kleine kermis hier ge houden is en kunnen we in 't volgen de jaar een hei-bal in g, misschien wel tw-ee herhalingen, verwachten. Als dat 2500 is, zullen toch langza merhand de belangen van de bezoe kers der groote kermis wel min of meer in 't gedrang komen, 't Mag waar wezen, dat d-e menschen, al kla gende over den slechten tijd, altijd weer geld hebben om uit te gaan, ten slo'trte is toch niemand zoo knap, dat hij denzelflden gulden tweemaal kan uitgeven. Voor deze menschen, die hun standplaat® met grof geld moeten huren, zullen Carré en de kleine ker mis dus zeker een nadeel wezen en het mooiste is, dat de kleine kermis in 't parit van het Brongebouw na- GEDOOD. Te iRenkuim is de wisselwachter v. S. .uit ©1st hij- Rhenen, di-e -aldaar den nachtdienst waarnam, door de loco motief der Oostei'stoo-mtram gegrepen en -onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouw -met (twee kinderen achter. ARIM/E JONGEN! iSedert Donderdagavond wend 'te Zaandam vermist een vierjarig knaap je, w-on exide dn de Vi nken straat. Al lerlei veronderstellingen werden ge maakt en wijl juist de woonwagens waren gepasseerd, werd reeds aan kinderontvoering gedacht. Heden morgen te 7 uur echter werd het lijlkje uit Ihet -water opgehaald. DE MISTHOORN TE HOEK (VAN HOLLAND. Donderdag is men met het verplaat sen van den masthoorn begonnen. Reeds dikwijls heeft anen geklaagd dat de imistlh-oorn niet op een goede plaats stond -en de zeelied-en daardoor op zijn geluid geen .goede richting konden nomen. In liet gellxmw van den misthoorn komt nu een motor tot het drijven van een luchtpomp. De lucht wordt in 'n reservoir van 10 kub M. geperst, gaat vervolgens door een ijzeren leiding van pl. m. 2500 meter lengte naar den vuurtoren o-p het eind van -de Noorderpier, w;aar zij in een (kleiner reservoir bomt. Daarvandaan gaart -de lucht naar een regelaar, die tuurlijfc geen cent aan de" gemeente "betaalt. Op den duur zou t dus kun nen wezen, dat de gemeentekas scha de ondervond, wanneer om de kleine kermis de groote niet meer zulke hoo- ge prijzen voor standplaatteen op bracht. Of de gemeente moest, o galgenhu mor, danken dart je met zoo'n kleine kermis badgasten tokt voor bet Sta al- bad Haarlem! Ja. propos, hoe is het met Idat S-taalbaid? We "hebben een commissie om te onderzoeken, of een Staalbad hier bestaan kan en we heb ben vaag vernomen van een mislukte poging en daarna niets meer. Be staat, wil ik maar vragen, de Com missie zelf nog en mogen we binnen kort eens iets van haar hooren? Ik weet wel ,dat er niet zoo groote haast biji is, want de bron zal wel blijven loopjen, maar we moeten toch zor gen, dat het ijzer (toepasselijk beeld!) gesmeed woridt als het heet is. Er, heerscht in de geneeskundige wereld toch al neiging om de mensohen voortdurend minder te laten inne men. Geknepen worden ze en gebaad, (bestraald, met licht, gebakken in hitte en geprikkeld met electriciteit, maar de apotheker ziet in droefheid aan, dat zijn talrijke medicamenten maar niet minderen. Laat ons er dus bij wezen als 't nog tijd is. Mogen we dus spoedig iets ran de geachte commissie vernemen? Goe de tijding bedoel ik natuurlijk. Slech te tijding haast niet! FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5