«oodanig ingericht is. dat het geduid om de 12T seconde een stoot geeft van 2§ seconde. Het geluid wordt voortge bracht door een sirene. VELDLEGER Naar de Nieuwe Roti. Ct. van wel ingelichte zijde verneemt is de gene- raal-majoor F. H. A. Sabron, adj. in buitengewonen dienst van H. M. en inspecteur van het militair onder wijs, bestemd tot commandant van bet veldleger. DRANKWET-WIJZIGING. Blij-kens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 28, 4o. van de Drankwet, werd in het algemeen erkend, dat de tegenwoordige Drankwet in menig op- ei cM voor verbetering vatbaar is. Een herziening werd dan ook dringend noodig geacht, men wees b.v. op den -toestand der logementen. Ook met de wijziging, die bij dit wetsontwerp werd voorgesteld konden verscheidene leden zich geheel veree nigen. Zij plaatsten zich op het stand punt van de Regeering', diait, art. 28, 4o, van do Drankwet,, de bedoeling hebbende om te Voorkomen, dat vergunningen zouden bestaan slechts in naam. zonder uitgeoefend te wor den, niet leilscht, dat het bedrijf ook geëxploiteerd wordt door den vergun ninghouder zelf. Ook de zienswijze van de Regeering betreffende het in trekken dei- vergunningen door som mige gemeentebesturen, werd door hen volkomen gedeeld. Door andere leden werd de voorge stelde wetswijziging zeer verderfelijk geacht en zij verklaarden dan ook aan het tot stand komen daarvan hunne medewerking niet te kunnen verlee- nen. Volgens hen wordt door dezo wijzi ging het geheele systeem van de Drankwet veranderd. De grondslag van de Drankwet, dat eene vergum ning niet alleen verleend wordt voor een bepaald lokaal, maar ook voor een bepaald persoon, wordt er h. door aangetast. Deze leden achtten dan ook juist de opvatting van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, wier standpunt blij kens de uitspraken ook door de rech terlijke macht gedeeld werd en zij ocrdeele, dat het toch moeilijk verde digbaar was, dat de Regeering haar eigen wetsinterpretatie door een wets wijziging tot wet trachtte te verheffen om te ontkomen aan de door de rech terlijke macht gehuldigde uitlegging van de Drankwet Deze leden meenden, dat de voorge melde wijziging de deur zal openzet ten voor knoeierijen. Ook tegen de voorgestelde restituties in integrumd werden door verschei dene leden -bezwaren gemaakt. DE BRAND IN DE CA VALER IE- KAZERNE. Uit Den Haag mei dit men aan de „N. R. Cf: Reeds korten tijd na het uitbreken van den jongsten brand in de cavale- riekazeme alhier werd vermoed, dat •hier, zoowel als bij den brand van ec-.nige maanden te voren, gedacht moest worden aan kwaadwilligheid. Een ijverig en streng onderzoek werd ingesteld, doch leidde tot geen resultaat, totdat de politie op het denkbeeld kwam. een ambtenaar, werkzaam bij de Haagpche recherche, in een huzarenpakje te steken en, ■hem door latende "gaan voor een nieu we recruut, in aanraking te brengen imet de verdachten, miliciens, die. naar men vermoed, verstoord waren over de intrekking van den maatregel betreffende het blijvend gedeelte. Hij meldde zich daartoe een 10-tal dagen geleden aan, aan de poort van de Alexanderskazerne, waar hij het verlangen te kennen gaf, als vrijwil liger bij het regiment te worden inge lijfd, en werd daarop als liuzaar- recruut aangenomen. Spoedig werd hij gekeurd, in uniform gestoken en deed alle diensten, die door recruten worden verricht, kreeg rijles enz. Zijn papieren, die op een gefingeer- den naam gesteld waren, bleven ech ter nogal lang uit, zoodat het teeke nen voor het dienstverband nog niet geschied was, toen hij eergist ermor- gen plotseling uit de kazerne was ver dwenen. Den volgenden dag rukte het eska- 'dron, waarbij de verdwenen recruut 'diende, uit en hield op zijn tocht stil vóór het politiebureau aan de Laan van Meerdervoort, waar werd afge stegen en enkelen werden binnenge roepen. Tot hun groote verbazing ont popte zich daar de verdwenen recruut in den inspecteur bij de Haagsche re cherche H. Misset, die hen aan een langdurig verhoor onderwierp. Naar aanleiding van dit verhoor moeten enkelen der verdachten gear resteerd zijn en zich op het O ogenblik in het arrestanten-lokaal van de Alexandei'-kazerne bevinden. Het moet echter in de kazerne be kend zijn geweest, dat zich onder de huzaren een ambtenaar van de cherche bevond, daar een wachtmees ter, die eenigen tijd bij het Haags chr. politiekorps diende, doch weder bij zijn regiment was teruggekeerd, den politieman-huzaar herkende. DE BARMHARTIGE DRONKEMAN EN DE GROENTEKAR. Half vijf in den mengen. Te Am sterdam. Loom hleeft de diag zich Vrijge maakt uit de grauwe nachtsluiers. Triest zevert het gore licht uit de la ge, grijze wolken. Op straat is 't kil. De keien glibbe ren, als de toonbank van 'n vischwin- kel. Op de Blauwbrug, of liever gezegd onder aan de Blauwbrug is 'n man bezig met sjouwen en duwen aan 'n kar, vol geladen met blocmkoolen, bossen wortelen, andijvie, peulen en dergelijke utensiliën. Oogmerk is, om die kar op de brug, en vervolgens aan den anderen kant er weer af te krij gen. Als de man na vijf minuten worsts lens merkt, dat er geen beweging in z'n wagen is te krijgen, gaat hij op de boomen zitten en verzinkt in zwaar moedig gepeins. Komt uit de vale verte, luidruch-' tig kavelend met onzichtbare perso nen, 'n duister mensch zwenkend tus schen meneer en werkman, met 'n kaa^noedje clown-acMig op z'n neus en wildzwaaiende armen. Deze mensdh is dronken. Hij nadert met onvasten cadans en knikkebeehende huppelpass en, op de grillige maat van den gefantaseer den marsch in z'n binnenste. Plots vult den komende de kar in 't oog die daar als 'n donker eilandje staat te mid den der egale, kleur-eentonige stilte, als 'n-meer er om heen. De dronken heer spert z'n oogen wijd open, schokt stal op z'n wankele beenen, murmelt eenfifge dfoeLIooze klanken en toomtt dan opnieuw uiterst behoedzaam na der, als ware de kar'n nooit vermoed afgrijselijk monster. Als de dronke man er vlak bij is, ziet hij den "karre- voerder, nog steeds in sombere zelf- hetr achting gedompeld. En alsof er eensklaps 'n licht voor ham opdaagt, klopt hij dezen op den schouder en hikt goedmoedig: W/a's wa's 'It niou, vader? Ga je nou bij de patotoe neerzittc! Allo, Ikoeraje! Zal ik zal ik je nou es'n handje hellepe? Ga'r dan nau van ga van je kar en steek je vlerreke ook es uit daar gaat-ie' en met z'n volle gewicht werpt de barmhar tige dronken heer zich tegen de kar. Verheugd over deze hulp, spant de karreman z'n spieren de lcar zeult de hoogte op arriveert op 't hoogste punt glijdt er af aan den andoren kant... ijNDaar daarop is de barmhartige niet verdacht. Hij glibbert, struikelt, suit, glijdt, strompelt en valt einde lijk als "n hoop zand in elkaar, cn ligt daar op de brug, als een dot vod den, alleen en miserabel in de klaar der wordende, strakke heldenheid van den groeienden dag. De karreman verdwijnt met z'n vracht in de groe nende verte van 't Jonas Daniël Meijerplein. {B. Crt.) DE ZEISTER DOKTERSKWESTIE. De heer I. G. T. BeiWien heeft een uitvoerig adres aan den Raad van Zeist gericht, waarin hij ten sipt te zegt „Ik meen ernstig te moeten protes teeren tegen de opvatting als zou ik mijn taak niet zoodanig hebben op gevat, als van een goed medicus kan worden verwacht. „Ik wil volstrekt niet beweren, dat het mij steeds heeft mogen gelukken aan de groote eischen te voldoen. „Ik heb voor mijn eigen creweten de stelligste overtuiging dat ik mij geen enkede ernstige fout heb te ver wijten, behoudens de mogelijkheid van falen, waarin elk. feilbaar mensoli blootstaat, ook met de beste bedoelingen. „Ik heb er daarom prijs op gesteld dat alle kladhtën onderzocht wer den". Zooals men weet is de heer Ben- dien door den Raad niet weder be noemd en is een opvolger ZORG DER GEMEENTEN BIJ BRANDGEVAAR. Burgemeester en Wethouders van Enschedé hebben aan de agenten van hrandassurantie-maatschappijen schriftelijk medegedeeld, dat in hun voornemen ligt, bij voorkomende branden, wanneer het gemeen ge vaar door den burgemeester geacht wordt te zijn geweken, alleen dan door de brandweer der gemeente nog verdere diensten te doen verleenen, indien dioor den eigenaar der goe deren of de betrokken assurantie- maatschappij toezegging wordt ge daan van vergoeding van de in hun belang te maken kosten. ZUID-HOLL. ELECTR. SPOOR. ,;De BouwKvereld" geeft in haar jongste nummer voorgevel en platte grond van het stationsgebouw der Zuid-Hollandsche Electrische Spoor weg-Maatschappij te Rotterdam. iHet „voorgebouw" dient als voor portaal der wachtkamers, die achter de viaduct der lijn Beurs—Delftsche Poort op ongeveer 4.5 M. boven de straat gelegen zijn. Twee flinke toe gangen monden uit in een met glas overdekte „hal" waar de spoorkaar tjes verkrijgbaar zullen zijn en ba gage afgegeven zal kunnen worden. Voorts komt er een café-restaurant enz., op den begansn grond en zullen er feest- en vergaderzalen zijn op dc lste verdieping, de tweede étage is bestemd voor dienstpersoneel en keu ken. MUZIEKKORPSEN. Bij den minister van oorlog bestond het voornemen een reorganisatie te doen plaats hebben bij - de muziek korpsen van de regimenten infante rie. Een gedeelte van die korpsen zou (worden veranderd in fanfarekorpsen. Er wordt nu gemeld, dat de Minister van dit voornemen heeft afgezien en dus blijft de organisatie op den be- staanden voet bestaan. BIJEN. Men schrijft uit Veenendaal: De markt, die eertijds de rnensohen een 14 dagen bezig Meld met aan- en wegvoeren, is thans in ten hoogste 4 dagen afgeloopen. Een heel enkele heeft nog aanvraag om inzending ge daan, maar dezen is medegedeeld moeten worden, dat hij geen kans meer had om te verkoopen, daar de opkoopers reeds vertrokken zijn. Ove rigens heeft de markt een treurig aanzien gehad; het is voor de bijen veel te koud en te guur. De diertjes bezwijken bij hun ijverigen arbeid en sommige moeten zeis gevoederd wor den met een oplossing van suiker. De meeste jonge families hebben geen voorraad genoeg voor haar eigen be staan, zoodat, als het weder irie# spoedig ten gunste omslaat, door alle ijmkers dat jaar schade in stede van voordeel zal worden geleden, wat voor de minst kradhtigen ondergang betee- kent, terwijl het ook aan anderen al licht aanleiding zal geven om er het bijltje bij neer te leggen. "Moge het echter zoo ver niet ko men; het zou jammer zijn voor de in de laatste jaren zoo mooi opkomende nijverheid. Ook jammer voor de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland en in het bijzonder voor haar afdeeling alhier. Deze laat niets onbeproefd om de markt en de nijveilheid t.e steunen; zoo heeft zij bij deze gelegenheid weer, na zorg vuldige keuring door een jury, een prijs en diploma uitgereikt aan: J. Otten te Waardenburg voor den bes ten ingezouten korf met volk; A. van Rijnsbergen te Enspijk voor den motw sten stal lossen bouw; N. Hooikaas te Zuilichem voor den mooisten stal vasten bouw; J. van Kessel te Veenen daal voor de beste inzending ijmikers- Igeireedlsc happen; TI. Hu,pk es te De Klomp voor de beste least (ledig); H. van de Vendel te Ede voor den besten korf (ledig); A. van Rijnsbergen te Enspijk voor den grootsten aanvoer en aan E. Mauw te Elspeet voor den grootsten koop. Ook de „Niaaimlooze Vennootschap Kel'tings Eerste Nederlandsche Han- dels-Bijenstand" uit Santpoort heeft zich dit jaar niet onbetuigd gelaten en de markt niet weinig gesteund door hare tentoonstelling van allerlei soorten van bijenwoningen en ge reedschappen, benoodigd tot voordee- lige productie van raat- en slingerho ning. Vooral trok o.m. hare „Hol- iandsdhe W. B. C.-Kastde aandacht, waardoor de bijen belet kunnen wor den om te broeden, waardoor zuiver der en reiner honing wordt verkre- OXGELüKKEN. Te Wageningen is de 68-jarige landbouwer C. M. in een sloot bij zijn woning verdronken. De man liep zeei gebrekkig. Sportpraatje Cricket-overzicht. Water polo. Eindelijk dan toch eens wat bijzonders! 'tBegon werkelijk tijd te worden, zelfs „The King of the Sports" kan vervelend worden. A. C. C. heeft, dan gewonnen van Volharding bar mooi. Schroder maakte net de 117 waarmee Amstels won, en werd „maar" zeven maal ge mist. Ja, ja, dat Volhardingveld is een prettig cricketveldje. Ik kan me zoo goed de aangename gewaarwor ding voorstellen, die je krijgt, als een „drive" vlak voor je neus opspringt op den een of anderen heuvel, of andere strapatsen maakt. Rood en Wit viel eigenlijk n beetje tegen. Want zonder Koolhoven's aj- I er-merkwaardigste en -onverwacht ste 52, had de Haagsche, nog wel zon der Coops en Denninghof Stelling zoo waar nog gewonnen. Donk zij dezen veteraan bleef Rood en Wit echter gespaard, en met nog 4 wickets m handen was 't zaakje in orde. De eerste klasse-stand ofs nu 1. Rood en Wit 2. Volharding 3 H. C. C. 4.A. C. C. T- §o fcó 4 4 0 3 12 3 1 2 4 13 8 2.— 2 0.66 2 0.66 2 0.25 De cenige belangrijke Waterpolo- •match, die gespeeld werd, namelijk D. J. K.—'t LJ, werd met 1—0 door de kampioenen gewonnen, zoodat ze ook wel dit jaar „de aangewezen rnen sohen zullen worden." De reserves doen nog beter, ze be haalden hunne derde overwinning, nu met 20, op 't tweede IJ, en zijn dus al vrijwel van alle zorgen bevrijd. De standen zijn nu: lste Klasse. Afd. A: 1. R. Z C 2. A. Z. 3 H. V. G. S) to to P. 1 1 0 0 2 7 0 10 10 10 0 2 0 1110 oD R <5D 1 D. J. K. 3 2 1 0 5 7 2 2. 't LJ 2 0 11112 3. „De Sportman" 1 0 0 1 0 0 5 2de Klasse. 1 D, J. K. II 2. 't IJ II 3 A. Z. II S - i. o 5P Si "ff, 3 3 0 0 6 20 3 1 0 0 1 0 0 2 2 0 0 2 0 3 18 Zondag H. V. G. B.A. Z. voor de eerste klasse. Allo, Haarlemmers, houdt je taaiwat in Amlsterdam g.o- lijfe is kan thuis gewonnen worden. Waterpolo-matches. Zondag a.s. ontvangt de Haarlem- sche Waterpoloclub „H. V. G. B." al hier twee zeventallen van de A(mster- dsmsche) Z (wem club). De beide „eei*- sten" zullen elkaar voor de eerste klasse-competitie ontmoeten, en gezien het gelijke spel (00) in Amsterdam, i? een spannende en mooie strijd te verwachten. Wij kunnen dan ook ieder, ook hen, die nog niet met het spel bekend zijn, aanraden de Zwem- ir richting van den heer Sprengeraan de Houtvaart Zondag eens met een bezoek te vereeren. Werkelijk verdient deze tak van sport meer belangstelling, dan zij tot dusver van het publiek genoot. De tweede zeventallen spelen een friendly-game, en vangen om 11 uur 's morgeus aan. Na afloop volgt de erste klasse-match. Pers-Overzicht Mr. VAN HOUTEN'S HEENGAAN. D e (R. K.) T ij d zegt het volgende over den lieer Van Houten „De heer Van Houten toonde zich steeds, zoowel in de Eerste als in de Tweede Kamer, onder al zijn li berale medeleden, de bitterste en meest principieele tegenstander van allen, die hij „kerkelijken" noemdle. Hij stelde zich vijandig tegenover het Christendom in eiken vorm en kwam in woord en geschrift er open lijk' voor uit, atheïst te zijn. De politieke nederlaag van derge lijk man te betreuren, kan natuurlijk allerminst verwacht worden van ons. Toch ligt in de wijze, waarop de grijze politicus door zijn partijge- nooten, die aan zijn atheïsme en anti-Christelijke gezindheid nimmer aanstoot hebben genomen, thans als schurftig schaap wordt uitgestooten, omdat hij in een paar gevallen blijk •heeft gegeven van een zeer krachti ge persoonlijke overtuiging, iets dat zelfs bij zijn tegenstander een geVoel van weerzin moet opwekken. Op de stemmen van Ghristelijken in den lande, vioor welke politieke positie ook, kan de heer Van Hou ten natuurlijk geen aanspraak ma ken. Wij zei ven zullen het ons ten plicht rekenen, bij elke voorkomende gele genheid zijn cfind-idlatuur naair beste krachten te bestrijden. Zelf wij zijn er van overtuigd zou hij ook met beslistheid eiken steun van de rechterzijde afwijzen. Van het standpunt der liberale partij echter ware het plicht geweest eèn zóó geheel buitengewone politie ke persoonlijkheid, een parlementai re kracht van zóó groote oorspronke lijkheid en zóó grondige kennis van ons staatsieven, niet uit ons Parle ment te d)oen verdwijnen." Anjjtsrdanische Brieven Groenten en fruit. Hoogst eigenaardige uiting van echt Amsterdamsch leven zijn welde markten, en daarvan wel een der eigenaardigste de groentenmarkt. Groot Amsterdam weet eigenlijk van dat hoogst typische staaltje stads leven, dat zioh in de zomermaanden 's morgens tusschen vier en zes af speelt tusschen Looyersgracht en Ro zengracht, langs de Marnixstraat, heel weinig. Spreek een Amsterdammer over markten en hij denkt in de eerste plaats aan de Maandag-markten op het Amstelveld, het door Kokadorus beroemd geworden Amstelveld, mo gen we gerust wel zeggen. Hij denkt aan den wirwar van kra men en tenten, aan 't marktgecroep en 't marktigedruiscb, aan de duizen den die gedrongen staan rondom de stellage, waarop Kokadorus met z'n grappig gezicht zijn altijd inslaande moppen al zijn ze dikwijls ook nog zoo oud ten beste geeft. Of hiij denkt aan de Zaterdagavond- markten in verschillende deelen van de stad, op 't Ferdinand Bolplein b.v., of aam de Jodenbuurt, waar. 't (eigenlijk altoos markt is behalve als in stilte de Sabbathsrust over die stadswijk is neergestreken. iMaar de groenten- en fruitmarkt kennen heel veel Amsterdammers niet, wamt als daar het bedrijvige le ven bij 't. dager a adsgloren roesemöest dan ligt de groote stad sluimerstil, dan zwijgen nog in h'et centrum en de buitenwijken de groote stadsgelui den, die voor slechts enkele uren meer zich niet hooren doen. Maar die vroeg-markt, wat is dat de moeite waard om daar eens een nachtrust aan op te offeren Om drie uur, 't is bij den droeven, somberen zomer, waarmede we het nu voor lief moeten nemen, nog pikke-donker. Heel even streept in 't Oosten het teêre rood, dat Aurora's aantocht aankondigt. In onontleedbaar zwart staan de omtrekken van huizen en boomen en een enkele wandelaar, met haastigen ■stap, een politie-agent of nachtwaker met rustiigen, vasten tred storen de stilte. Dan hoort ge op 't donkere water de regelmatige riemslagen van boot jes die, in snèiie opvolging, de waren aanvoeren, die zoo straks ter markt hun koopers zullen moeten vinden. Ge moet turen om de omtrekken van roeier en boot te onderscheiden, 't. is alles in diep nacht-zwart en als "t geluid der spanen over 't onherwo- gen water er u niet opmerkzaam op maakte, zoudt ge niets ontwaard hebben. Ontelbare bootjes glijden in het nacht-donker zoo zachtekens door en af en toe klinkt schril de stoomfluit van een stoomboot, die ook al groen ten en fruit aanbrengt. In dén avond reeds zijn van de Meer, uit het West- land de producten aangevoerd en te gen drie uur begint zich de miairkt te vormen. Op den wallekant en op stellages lossen zich bergen booge kroppen sla, bloemkolen, wortelen op, en rij en, rijen bakken vruchten sinaasap pelen, kersen en aardbeien, per eiken en druiven vormen als om 't groen een frisschen rand. De mannen met dé zuurkarretje9, mootjes haring voor een cent, gaan bij de vleet zijn er ook al heel gauw bij en op de bruggen gaan zich de ouwe, versleten mannen postee- ren met touw en haak, die hun kost je ophalen met hulp te bieden als volgeladen karren dé bruggen moe ten worden opgereden, waarvoor ze dan voor eiken keer een cent krij gen. Ze staan den zomer en winter in weer en wind, met zonnebrand en hagelslag, in zwoele zomernachten en fol-koude wintermorgens, tegen al te ruw weer beschut, door 'n ouden aardappelzak, over de schouders ge slagen, 'tls nu tegen half tier, al lichter ge worden. De dag schemert aan en alles staat in dat mystieke halflicht, .dat de omtrekken van ons onvergelijkelijk stadsmooi zoo prachtig af teekent. In de Straten, waar de groenten- venters wonen heel veel in de Jor- d&an loopen de porsters en por ders rond en bonzen op deuren en ramen, of loopen, als de klant in een goed blaadje staat, de gang in of de trap op de deur staat natuurlijk altoojs open om Tienus of Mina te roepen, dat ze „der uit" moeten. Als dan ook om vier uur de bel luidt ten teeken, dat de markt is aan gevangen, dan zijn de luidjes present. Van heinde en vor uit de stad zijn ze kernen aanrijden met hun handkarren of met paard en wagentje, en tus schen de rijen marktwaren is het een dicht opeengiepak van allerlei voertui gen. Jordaan-vrouwen in jakken en baaien rokken koopen haar groenten i en laden zo op de wagens. eestal zijn 't vrouwen, die ter markt gaan en dan op den dag ook de waar aan den man brengen. 't Is een goedig, eigenaardig slag rnensohen. Trouw en eerlijk in den handel, bij de pdnken en stoer. Ze heb ben verstand van hun zaakjes en ze zien tegen .zwaar werk, als de dag nog niet aan (den hemel is, niet op. Even over vieren, tegen hialf vijf, zijn er al heel wat, die hun (inkoopen h ebben gedaan en dan thuis ihiet heele gezin helpt eï dan aan mee aan 't sorteeren gaan. Meestal blijft een gedeelte thuis in 't groententwin- keltje en is een ander deel voor de straat-negoitie bestemd. Uit den Jodenhoek zijn, karren aan gereden voor den inkoop van fruit in hoofdzaak. Ook al bij 't eerste dageraadsgloren. Pientere jodenvrouwtjes, 't tyjïische gehaakte -witte mutsje met roocle strikjes op 't hoofd worden door echt vriend of zoon op de kar naar de markt gereden en daar gaaf de handel aanvangen met echt Oostersclie lev en- dighéid. 't Is alles „verrottigheid" v at ze er zien maar wacht maar, wan neer ze op den middag door Amsfel- stad's straten hun waar venten, dan 'i „bij me gezond, zulke kersen heb je nooit gezien", of wat ze dan ook te koop bieden. Vijf uur, dan straalt alles in den helderen dag, dan gaat een tweede bel en 't marktleven is dan op z'n diukst. De kroegjes zijn open, en daar worden onder een pierenverschrikker- tje ook heel wat zaakjes gedaan. Dan begint Amsterdam ook zoo zoetje<s-aan te ontwaken, en als, te gen zes uur aan, het groote stadsleven begint, dan neemt het marktleven een einde. 'sMiddags hoo't men in de stra ten het eentonig geroep, 's middags weet men niet, of liever, denkt men er niet aan, dat in den nacht al zulk eer intens, woelig, kleurig leven ge leefd is vóór dat die waren onder be reik van de liefhebbers konden wor- cen gebracht. JAN DE KIJKER. DE SPOORWEGRAMP IN BELGIë. De Antwe-ripsche correspondent dJer N. R. Ct. schrijft dd. 11 dezer Den 25en Juni 11. seinde ik u uit Capellen (bij Antwerpen) de ramp aan de spoorbaan een bierkarretje an et drie mensdien cr op werd door den sneltrein Amsterdam—Parijs te splinter geslagen en die voerlieden idoodelijk gekwetsttwee ondier hen zijn nu al dood. Bovendien is de baanwachtster, die voor de ramp aansprakelijk wordt gesteld, nog steeds erg lijdend. In een Antwerpsch blad, de Stan daard, las ik de volgende beschou wingen, die inderdaad treffend zijn en waar de Belgische minister van spoorwegen wel even kennis van mocht nemen. Reeds tienmaal is het parket ter plaatse geweest, doch tot nu toe kon de vrouw niet ondervraagd worden. De verschrikking heeft haar zoodanig getroffen, dat er zeer ernstig voor haar leven wordt gevreesd. Gedurig ligt zij in ijlkoortsen die haar folte ren met ijselijke visioenen en ver vaarlijke zenuwaanvallen doorschok ken haar lichaam. Haar verantwoordelijkheid bestaat en de wet is onverbiddelijk. Die ar me beklagenswaardige vrouw zal ver volgd worden, indien zij aan den dood of aan zware gevolgen van ze- nuwschokking ontsnapt Het mensch is zelf een slachtoffer van het nood lot, dat haar sinds korten tijd met herhaalde slagen treft en haar lij densgeschiedenis zal het beste plei dooi zijn voor haar vrijspraak. Eerst is zij weduwe geworden. De sukkel bleef achter met verscheidene kinderen. Ik meen, dat haar man aan dén ijzeren weg was en dat zij daarom een postje van baanwachtster heeft gekregen. Het mensch had eiken dag aan dien barreel een zware karwei. De baan op Holland is een van de druk ste van het J,and en nu er volop ge bouwd wordt op de Heidebaam en het fort van Capellen, dat aan den over kant ligt, moest hét ijzeren hek don gansc'hen dag zonder verpoozen ge opend' worden. Dat was ondoenbaar werk voor één persoon, dan nog een vrouw. Deze trok daarover 0.80 fr. per dag, doch van die rijke pree werd 0.10 fr. afgehouden voor het bewonen van liet route-huizeke. Dit blijft zeventig centiemen voor 12 uren arbeid, dus noig tegen geen 6 centimen het uur. De brave vrouw tobt zoo al jaren voort. Zij kreeg haar kindieren groot, God weet hoe Zi.i is een voorbeeld van zorgzaamheid en oppassendheid en de statie-overste van Capellen getuigt van haar, dat zij nooit die minste berisping voor 't geringste verzuim heeft opgeloopen. Maar de dienst was te zwaar voor een vrouw; zij zou er op den duur bij valken en dat werd dan ook aan hoogerhand erkend. Den 20en Juni werd eindelijk hét besluit genomen, dut zij verplaatst zou worden, en dat een man voor die taak zou worden aangesteld. Vijf dagen later, den 25en, is het ongeluk gebeurdAls 't noodlot er mee gemoeid is Maar dat is nog al les niet. Eenige dagen te voren was haa zoon, bij het herstellen van een goot van 't dak gevallen en met gebrokei a ran en knieschijf opgeraapt. De moeder moest nu op den kooj toe nog haar jongen verzorgen. Den dag van het ongeluk Was zelve ziek en kon niet uit de voeten Toch bleeif ze op haren post. In döt namiddag, toen ze even naar binnei moest, riep ze tot een van haaT meis jes, nog een kind Pas eens op den barreel, wan de sneltrein van Holland moet voor 'bij komen. De trein was overstuur en de wrouv die er reeds lang had naar uitgeke ken, was eindelijk tooh in huis ge gaan na die aanbeveling tot haai dochtertje te hebben geroepen. Heeft het kind zichzelf vergeten o ■niet begrepen wat ze doen moest De barreel is opengebleven en cU lieer Cockx, zonder eens rechts ol links te zien, ten volle betrouwend op het toezicht, is over het spoor ge reden.... Daar was de express De bots was verschrikkelijk alles vermorzeld en in de lucht geslingerd, Toen de baanwachtster op dén slag buiten is gekomen, heeft zij de ijse lijkheid gezien en is in bezwijming gevallen. Sinds dien kwaim ze niet tot bezin- ning en hoe hiet met haar zal vergaan moeten we nog afwachten. Doch dat de Staat zulk hongerloon van 5 centimen per uur voor zwaren arbeid en verantwooi'délijklieid be taalt, moet bekend worden gemaakt. Misschien sterft de vrouw en dan bekoopt zij met het leven haar ste verzuim. Geneest zij, dan zal ze voor het gerecht verschijnen en j sprakelijk gesteld worden voor de] ramp. Al die verantwoordelijkheid, al die arbeid, Winter en Zomer voor 5 een tiemen per uur TERUGGEZONDEN. De dief van het schilderij uit de Nationalgalerie te Berlijn heeft het in een gewoon omslag gedaan en als brief aan het museum terugge zonden. Donderdagavond werd het daar besteld. Hij had vergeefs be proefd het aan een handelaar in oud heden te verkoopen. Deze durfde den koop niet aan. BEN ONTDEKKINGSREIZIGER GESTORVEN. Te Londen is gestorven de ontdek kingsreiziger eai aardrijkskundige •Edward Hamilton Fellow. Hij is het meest bekend geworden door het feit,] ■in Soedan door Arabieren te zijn op gehangen. Juist toen dezen hun slachtoffer den rug hadden toege keerd, brak het touw. Fellow kwam Weer bij kennis eto slaagdé er in, te ontkomen. HET PROCES HAU. Omtrent het moordproces-H'au, dat binnenkort te Karlsruhe behandeld zal worden, laat de procureur-gene raal in de dagbladen de volgendé in teressante bijzonderheden public ee- ren Hau heeft in Duitschland geen exa mens afgelegd. Hij vluchtte niet met juffrouw Molitor, omdat hij geen toe stemming tot een huwelijk kon krij gen. Integendeel hij trouwde met haar, omdat hij haar voor dien tijd in Zwitserland, toen ze op 'het punt stcvnd zioh met een officier te verlo ven, schaakte. Hij was toen nog stu dent. Dadelijk na het sluiten van zijn huwelijk vertrok hij naar Amerika en studeerde er nog gedurendte zes semesters. De moord op zijn schoonmoeder ge schiedde niet den zevenden, doch dien zesdén November. Den zesden No vember reisde Hau van Frankfort naar Baden-Baden, e&i werd dien ze venden November, 24 uur na de daad, te Londen gearresteerd. Hau ontkent zijn daad niet. Hij bekent, den der den November van Londen, met en valsclie baard, haar Frankfort 'ver trokken te zijn2 ook, dat hij den zes den naar Baden-Baden reisde. Al daar telefoneerde Mj zijn schoonmoe der op het postkantoor te komen en bevond zich kort te voren in de buurt harer villa. Waarom hij zioh vermomde, en wat zijn reis naar Baden-Baden beteeken- de, wil hij niet zeggen. De moord wordt dus noch door hem békend, noch ontkend. Zoo geheimzinnig als de zaak in dertijd voorgesteld werd, is ze niet, vooral niet, omdat men weet. dat mevrouw Molitor ongeveer een mil- lioen Mark aan haar dochter naliet. ÜÏT PARIJS. In liet afgeloopen speelseizoen heb- bei. de ontvangsten van alle Parijschi schouwburgen 43.209.584 francs bedra gen, tegen bijna 42 milliocn het vorig jaar. Hëf is, behalve in het tentoon- stellmgsjaar 1900, toen de ontvangst 58 millioen bedroeg, het grootste be drag, ïdiat ooit bereikt werd. IIOE KOMT LONDEN AAN GROEN TEN EN FRUIT? De Londensche briefschrijver van het „Handelsblad" 'heeft deze vraag, vooral voor ons land van belang - voorgelegd aan den heer S. G. vnh Os, chef "dei Hollandsche firma Vari Os en Co., d'e reedis jaren te Londen een groothandel in genoemde artike- ler drijft. ,,In April, Mei, gedceLtelijk ook Ju ni'', zeide hij, „lcan gezegd worden, dat Eet zuiden van Frankrijk voor fruit en nieuwe groenten in Covent Garden feitelijk het monopolie heeft, behalve voor die artikelen, welke hier in dien tijd: dés jaars uit de broeikas sen kunnen komen'. In het e'nd van Juni, Juli en Augustus komen de groo- l i aanvoeren nit Noord-Frankrijk, uJt Engeland zelf, uit Nederland en Bel gië." ,Ik dacht", zeide ik, „dat Engeland op het gebied van groenten niet veel aan te voeren had. Wat men in dit land als Hollander juist mist zijn on ze heerlijke, malsche groenten." „Die meening", sprak de lieer Van Os, „heb ik meer hooren uiten, doch het is een legende. Feitelijk komen er uit het buitenland en zeker niet uU Nederland of België, veel jonge groen-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6