NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7377 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 JULI 1907 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: SSl Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f 1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer 020. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Aüvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland 1-65 x^| 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. U^usfreenf Zondagsblad, 'voor Haarlem I 0.37H Redacfle en Administratie, Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, ötfgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 16 JULI. "Vergadering Prov. Staten, 11 uur. iSt. Ba<vo: Orgelbespeling, 12 uur. Velsen, Raadsvergadering 10 1/4 u. Groote BiakHhiudis, Zlandvoo/rt: Con cert Haar], Muziekkorps, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht veel veel JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. Nog altijd duurt de opwinding over het gebeurde te. San Diiego in die I stad en li>aar omgeving voort. De bevolking daar blijft er voor houden, dat de gepakte spion een 1 Japansch officier is. ,,Bn" zoo Vraagt men zich nu ginds af „zijn er niet nog tal van andere Jajpan- sohe officieren in de streken langs de kust van den Stillen Oceaan, .road ie open d met even booze voorne mens Te Wallejo izijn de verhoudingen tusschen 'Amerikanen en Japanners niet minder gespannen. Aldaar ge stationeerde Amerikaansche mari niers moeten hebben gedreigd^ ,.,'d'e Japanners de stad uit te jagen." President Rbosevelt doet echter ©en poging om de gemoederen, .tot kalmte te brengen. Nadat hij dien Japanschen admiraal Jamanoto op visite heeft gehad, liet hij publicee- ren, dat het onderhoud tusschen dien admiraal en hem bevestigde, het geen den ïaaitsten tijd door den Ja panschen gezant is in het lidhit ge steld, dat het heeft aangetoond, dat een volmaakte overeenstemming be staat tusschen heide regeeringen en dat heide naties elkanders vrienden zijn." Deze uitiu gvan Roosevelt is als eerste openlijke en onmiskenbare Verklaring van den president zeer ze ker van' gewicht. Het is alleen m'aar jammer, dat bet kalmieerend wooTd van den president niet reeds v«pl eerder is gesproken. Dat zou onnoodig en gevaarlijk de couranten hebben voorkomen. Hoe zouden de partijen er voor staan indien het onverhoiopt eens tot een oorlog kwam Deze vulaag heeft Jean d'Orsan in den „Matin" geleid tot het geven van een overzicht van heider strijd machten. Wij ontleen-en daaraan de volgende gegevens Die Vereenigde Staten' zijn thans m het heziit van,.: (Slagschepen 2d Kuis tverdedigings vaar tuigen 11 Gepantserd© kruisers 12 Kruisers Japan kan daartegenover stellen Slagschepen 15 Kustverdedigingsvaartuigen 1 Gepantserde kruisers 10 Kruisers In dit opzicht zijn de Vereenigde Staten dus eenigszins in het voor deel. Bij gelijk jaar van aanbouw re kent men, dat tegenwoordig, elke ton inhoudsmaat van oorlogsvaartuigen van alle naties gelijkwaardig zijn. Dit aangenomen, heeft Amerika een voordeed van 120,000 ton aan schepen, 38000 aan kustverdedigers, 59,000 ton aan kruisers al of niet voorzien van pantserdek. Hierbij moet bovendien nog in rekening war den gehouden, dat de Amerikaan- sdhe slagschepen gemiddeld nog geen zeven jaar oud zijn, de Japan- BChe bijna tien. De Amerikaansche gepantserde kruisers zijn vijf jaar oud, de Japansche gemiddeld zes en een half jaar meer. W'at 'de verdedigingsmiddelen be treft, heeft Japan de superioriteit. Het bezit nl. 56 torpedojagers, 79 tor- pedobootem en 7 duikbooten, terwijl de Amerikaansche vloot er resp. 20, 79 en 8 telt. Volgens den schrijver is echter het Japansche zeevolk veel rijker aan er varing door den oorlog tegen Rus land. Het zeegevecht bij Cavita de blokkade van Santiago in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog zijn niet te vergelijken met d'e zeeslagen van 10 Augustus en van 27 Meit zoo min als met de operaties tegen Port- Arthur. Mocht het tot een oorlog komen, dan zijn de 4750 mijlen, die Japan van Californië scheiden, een kolossa le moeilijkheid voor beide Staten. Ja pan .heeft om naar Californië te ko men noodwendig stations noodig en zal dan genoodzaakt zijn eerst de kolonies van zijn tegenstander in te palmen. De Amerikanen hebben echter wel degelijk de noodzakelijkheid inge zien de verbinding met hun kolonies in bet Verre Oosten te onderhouden. Hawaï, op de Sandwich-eilandlen, Gesam op de Marian en zijn stations op den weg van de arsenalen aan de Amerikaansche kust naar de Filip pijnen, waar toen een belangrijke basis heeft te Gavita en 'n andere te Ol'ongapo. Verder bezitten de Ame rikanen een kolenstation in den Sa- mo-arohipel te Toetoeila, waar in ge val van oorlog de Amerikaansche es kaders van den Stillen en Van den Atlantischen Oceaan kunnen worden s aangetrokken. Alles te zamen genomen hangt h'et overwicht van een der b'eide zeemach ten uitsluitend' af van de zeeman schap en militaire vaardigheid d'er levende strijdkrachten. hadden, om een aanslag te doen op het leven van Victor Emanuel. De Vaste post, •Oim zoo mogelijk een einde te ma- kamer der Spanjaarden werd oauw-:ta aan de straattumulten, baldadig keurig onderzocht en zij zeiven wer-!jj3, den gevisiteerd. Maar er werd niets1, o verdachts gevonden. Het ©enige merk- Watstraat, waarover bij heriha- wlaardige dat men vond, was een j n£ was geklaagd, is in die straat collectie munten. Het bleek toen, dat öagelijks van 's avonds 8 tot 10 en des de Spanjaarden deze collectie te .nachts van 12 tot 2 uur een agent van koop wilden aanbieden aan den Ko- politie als vaste post geplaatst, ning en dat zij Voorzien waren van t DE TOESTAND IN FRANKRIJK. De Fransöhfe Senaat heeft in zijn laatste bijeenkomst het wetsontwerp tegen de wijnvervalsching behandeld en aangenomen zonder er iets in te veranderen. Het Zuiden is niet tevre den met de nieuwe wet, maar voor- l'oopig is de kans Verkeken, d'at de wetgever den wijnboeren hun zin geeft, want de zitting van de staten- genertaal is gesloten. Toch houdt, in strijd met vorige berichten, de roerigheid in het Zui den aan. Te Narbonne waren Vrij dagavond uit het geheel e district 67 brieven van gemeenteraden ontvan gen, waarin het gevraagde1 ontslag gehandhaafd, werd. In het geiheel omvat het district 73 gemeenten. Naar het schijnt speelt in de door Mar-oelin Albert geleide beweging, ook een vrouw een groote rol. Luitenant Ferroul heeft aan een „Temps'Vre- dacteür verklaard, dat een vrouw de oorzaak is van de vele dwaasheden door den „Verlosser van het Zuidten" uitgehaald. Die vrouw is zijn nicht, de weduwe Marty, 't Mensch heeft een verbalenden invloed, op Albert. Toen wie in zijn café te Argeliers Ver gaderden, was ze er altijd bij. A'an de discussies nam ze echter geen deedze zat maar stil in een hoekje, doch geen woord ontging haar. Deze weduwe Marty heeft een doch ter, die met een ambtenaar aan ministerie van Binnenlandsche Za ken getrouwd is. Herhaaldelijk heeft Albert me van hem verteld, en ik ben er bijna zeker van, dat hij als be middelaar tusschen Gletmenceau Albert optrad'. Ook hier in d'e gevan genis oefent madame Marty nog. in vloed uit op onzen „Verlosser". Ze komt hem dikwijls bezoeken. Als ze weg is, ben ik er zeker van, dat Al- bert me 't een of andere dolzinnige plan mededeelt. Na een poosje is 'hij 't dan weer heelemaal met ons eens. Wij zijn veel kalmer, dan hijenheb- ib'en daardoor een beteren kijk op de dingen. Hij heeft over 't algemeen een hoogen dunk van zichzelf. Toch is 't een eerlijke, trouwe kerel, die op 't oogerublik, dat hij iets zegt, dit ook werkelijk meent. Door zijn overre dingskracht heeft hij een enormen in vloed op de menschen. Jamtoer, d'at zijn verstand niet groot genoeg i's, om van dien invloed' gebruik te ma ken. IN DE BELGISCHE KAMER is het regeeringsvoorstel besproken, om aan een reeds bestaande commis sie het onderzoek op te dragen van 't Wetsontwerp betreffende de overeen komst tusschen den Kong.ostaat België te sluiten, welke overeenkomst door aclit nader door beide staten aan te wijzen gevolmachtigden zal worden aangegaan. De radicale afgevaardigden Lo- rarncl en Janson hebben zich heftig tegen .dit voorstel verzet, doch die mb nister-president De Trooz, gesteund door de rechter- en de liberale lin kerzijde, heeft doen uitkomen, dlat er slechts sprake was van een eenvou dige vormquaestie. Met grolote meerderheid is toen be' sloten net wetsvoorstel te onderwer pen aan het oordeel eener commissie zoodra het geneed zal zijn en het door de Kamer te doen behandelen in een speciale zitting, die den 22en October zal aanvangen. HET ENGELSCHE HOOGERHUIS heeft met 61 tegen 49 stemmen uitge maakt, dat vrouwen niet gekozen mo gen worden tot burgemeester of voor zitter van een Gemeenteraad. Deze beslissing, tegen de regee- xisngsopvatting, werd genomen r een belangwekkende beraadslaging. AANSLAG OP DEN KONING VAN ITALIë? Neen, gelukkig is het niet zoo erg, al scheen het even zoo. Het volgende is gebeurd ,,Een paar dagen geleden arresteer de d)e politie in een hotel te Rome twee Spanjaarden. Men1 had der po litie verteld, dat zij bommen bij zich aanbevelingsbrieven van den Spaan, schen premier. De Spanjaarden wier den toen met de noodig© veront schuldigingen op vrije voeten gesteld en de Koning, die een van de groot ste muntverzamelaars van de wereld is, heeft zijn voornemen te kennen gegeven de munten te koopen." STRIJD TEGEN DE TERING IN ZWEDEN. De commissie tot bestrijding der te ring in Zweden stelt voor in het ge- h'eele land speciale ziekenhuizen voor teringlijders te bouwen, voorts om aan kleine gemeenten de noodige fondsen te verschaffen door middel van staatsle'eningen tegen kleine ren te en den staat 50 oere (ongeveer 34 cent) per dag en per zieke te doen bijdragen dn de verplegiingskosten. De geheele uitgaaf voor dit doel wordt berekend op 11 mïllioen kro nen. UIT TRANSVAAL. Het dreigt in Transvaal voorloopig >.g niet rustig te zullen worden, daar de stakers of eigenlijk slachtof fers der staking in het Randgebied, besloten hebben den kamp tot h'et emd toe vol te houden. DE OORLOG TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN. Volgens een medeideeling van den bekenden journalist en buitengewoon gevolmachtigde van de Engelsche Re- igeering ter vredesconferentie, William T. Stead, is, dank zij besprekingen di: iZaterdag in den Haag zijn gehouden en waaraan ook de bekende bankier Rothschild heeft deelgenomen, het ge vaar voor oorlog tusschen Amerika n Japan geheel geweken. Stadsnieuws UITSTAPJE KRUIDENIERSVER- EIENIG0NG. Evenals voorgaande jaaien, toen een der oudste industrie el e onderne mingen in ons land, nl. de Zoutziede rij van de firma Bouvy en Zonen te Muiden werd beizocht, en waar met veel belangstelling de nieuwste tech nische verbeteringen in deze zaak hoofdzakelijk die geboden werden door de veiligheids- en arbeidswet in ©ogenschouw werden genomen, zal ook dit jaar door de Haarl. Ivruide- niersvereeuiging een excursie worden ©houden. Weid toen, behalve daze groote inrichtingen als bijzondere attractie ook het grafelijk slot te Mui- den bezocht, nu geldt het bezoek een der jongste ondernemingen in den lande, n.l. de biscuitfabriek „Victoria' en de Margarinefabrieken des heeren Alberts te Dordrecht. Daartoe welwillend dor de directeu ren dezer fabrieken uitgeno odigd, zullen de leden op Donderdag 18 Juli des morgens 8 uur van hier vertrek ken om, na bedoelde fabrieken te Dordrecht te hebben bezocht, een boot tocht op de Maas en Merwede te ma ken en daarna nog de groote kerk en het TransVaal-museum te Dordrecht te bezichtigen. Uit een en ander moge blijken, dat deze (vierjarige vereeniging, behalve het direct voor de hand liggend deel. bet gezamenlijk inkoopen van sommige koopmansgoederen, ook het inzicht barer leden op industrieel ge bied wil verruimen, en daarbij tevens het aangename aan het nuttige weet te paren. Het secretariaat dezer vereeniging is gevestigd Spaarmvouderstraat 61. Arme n-o pzichter. Benoemd tot Armen-opziener bij de Diaconie der Ned. "Herv. Gemeente te Haarlem., de heer C. Nel, alhier. Ontslag. Aan den klerk bij de politie, L. C. J. G. Lorenz, is met ingang van 16 de zer eervol ontslag uit zijne betrek king verleend. 3P8 De Nederlandse he Maagd het Brongebouw. Wij; ontvangen bet navolgende schrijven Mijnheer de Redacteur Toen ik Zondagavond het voorrecht had, midden op het groote grasveld, rslaande op mijn bruinhouten .onder stuk, de muziekuitvoering in het park van 't Brongebouw met mijn tegen woordigheid te vereeren, heb ik uit den mond a"an verschillende bezoekers tal van opmerkingen gehoord', waar uit mij bleek, dat zij in het fhzekere waren over de reden van mijn aan wezigheid. Het is om die reden, dat ik U vriendelijk verzoek onderstaande regelen in Uw blad op te nemen, er mijn slecht schrift te excuseer en daar duim en wij|svinger van mijn •echterhandi min of meer beschadigd zijn- De voornaamste reden waarom hier sta ils deze, dat ik het grasperk versier. Wel heb ik boeren zeggen, dat daartoe mijn afmetingen niet groot genoeg zijn, maar men kan natuurlijk cp alles aanmerking maken, en ik ben nu eenmaal niet grooter. Een an dere reden pis, dat de directie, die mij hier neerzette, er op uit is de vader landslïefde van het publiek door mijn aanblik te vensterken, en een derde, dal 'de kapelmeesters^ die in de tent hun dirigeerstok zwaaien, zich zul len herinneren, dat er ook Ned'erland- sche muziek bestaat, wat zij maar al te vaak vergeten. Ten slotte had het grasveld, sedert de kermis het heeft betreden, behoefte aan eenige versie ring, zooals een verlepte juffrouw aan een kleurig strikje, en ziedaar dan redenen-, wiaarom ik midden i den kring sta, dien Benner's carou: sel op het gazon heeft achtergelaten. Ik heb de veronderstelling hooren opperen, dat ik Min er v a zou zijn, omdat ik niet zooals de Neiderland- scftie Maagd behooirft te doen, een speer in d'e hand heb. In dat geval had ik evenWel een uil naast mij moeten hebben en geen leeuw. En wmt die speer betreft, kan ik aan uw lezers rneedteelen, dat ik die tijdelijk heb afgelegd uit beleefdheid tegen over de Vredesconferentie. Het was bij die gelegenheid, dat ik helaas die toppen 'van duim en wijsvinger heb moeten prijs geven. Ten slotte ditde leden van 't 'Brongebouw dragen zidh a.f, of ik van marmer, van gips of pileis ter ben vervaardigd, en dat wel verband met ide regenbuien, die ons diezen zomer nog wel te wachten zul len staan. Erkentelijk voor deze be langstelling in de graad van mijn weerstandsvermogen, kan ik U me- deidieelen, dat ik met marmer niets hem uit te staan en dan ook door de directie in geval van nood des avonds wel zal worden bihnengtehaadl. Mocht evenwel een bui ons overvallen, zoo- dat redding niet toeer mogilijk dan vertrouw ik, dat een van de den mij welwillend een jas zal komen leenen. N:a deze uiteenzetting, M. de R. die naar ik hoop, als een nadere kennismaking tusschen mij- en de be- zfoekers van de Bronge'bo-uw-coucer- ten mag worden beschouwd, spreek ik den wensch uit, dat Ihet mooie weer in ons aller belang nog wat moge voortduren, betuig U mijn dank voor de plaatsing en teeken met hoogachting DE NEDERLANDSCHE MAAGD VAN HET BRONGEBOUW Stenogrfie. Aan Mejuffrouw N. J. Richards al hier is Diploma A voor die zuivere toepassing van het Correspondentie schrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry" verstrekt. PRIESTERJUBILEA. De HoogEerw. Heer P. J. Thiin- nissen, kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem, oud-pastoor van de 'Spaarnekerk. thans rustend priester te Dongen (N.-Br) hoopt op 15 Augustus a.s. den dag te herden ken, dat hij vóór 40 jaren de H. Pries terwijding ontving. 'Op denzelfden dag wordt het Zil veren Priester-jubiié gevierd door den iZiEenw. Heer J. M. Goes, rector van het R. K. Wees- en Armenhuis, ge naamd iSt. Jacob alhier. (N. H. Ct.) VLEBSGHVERGIFTIGING. Naar wij1 vern'emen heeft 4ic'h de vorige week in het Schoterkwartier een geval van vleesöhveigi-ftigin< voorgedaan. Ben viertal huisgezinnen zijn ongesteld geworden na 'het ge bruik van vleesch gekocht bij een in dat kwartier wonenden slager. Hoewel enkele personen vrij ern stig ongesteld zijn geweest, zijn toch allen weder genezen. Het onderzoek van den behandelen- den geneesheer heeft uitgewezen, (dat de ongesteldheid geen andere oor zaak kan hebben dan de bedorven heid van het genuttigde vleesch. Gymnasium. Toegelaten tot de lste kilaSse S. G. Rinnerts', D. R. K. d'e Boer, J. C- Boon, P. IT. A. Bijleveld, Her- mme C. A. C. Bijvoet, J. van Does- burgh, C. 0. Geyl, Hermina C. Giel, I1'. W. N. Hugenholtz, .T. de JongOi, F. W. A. de Korit van Leeuwen-, Louise Cnoop Koopmand, Levina J. Kroef, Leeuw. W. F. van Lennep, W. M. Levy, Louise F. Metcbior, G. Smit, Smits, A.P. Timmer, Anny Tobi, Jean- niette M. van Vollenhoven, Adriana G. Vorstman. (D. R. K. de Boer en J. de Jongh voorwaardelijk). Afgewezen 5. BRAND OP HET LEIDSGHE PLEIN. Door Mejuffrouw Van den Broek wordt ons meegedeeld, dat door haar in hare klasse niets bijzonders is ver richt toen de brand uitbrak, niets meer dan door hare collega's, zoodot zij geen recht had om afzonderlijk ons verslag te werden genoemd. VAN DE ARNHEMSCHE TENTOONSTELLING. In de bladen vindien we 't volgende over de inzending van den heer D. de GLorcq van Bloe-inend'aal op de Arn- hemsche eJeetriciteits-tentoonstelli'ng „Hier vindt men de toepassing van electriciteit in winkels en hotels. Het electro-autom. weegtoestel „Fulmen" is bestemd voor het afwegen van kof fie, thee, enz. in zakjes tot elk wille keurig gewicht van 15 tot 1000 gram, welk afwegen met groote snelheid ge beurt. Dan heeft men er een bordlen- wasch- en spoelmadhine met gas ver warmd, dioch waarvan het roerwerk électrisch in beweging wordt ge bracht. Het gebruik van droogdoeken vervalt er geheel bij en daar in een minimum van tijd de borden en scho tels gereinigd, nagespoeld er droqgd zijn, is deze machine van veel beteekenis voor het hotelhoudersbe- drijf. Voorts Is er eene electrische aard appel- e-n wortelschil- en waschma- chïne, eene electrische lijmmachine voor het gommen van etiketten, om slagen enz., eene electrische boetoma- ?hine voor h'et -boenen van parket- en linoleum-vljoeren, een stofzuiger Dust", een schoenpoetser, welke ih 3 second/en een paar schoenen poetst., een koofctoestel voor Week's sterili sator en een rijwiellant'aarn, welke zeer eenvoudig op een rijwiel gemon teerd kan 'worden en bij gemiddelde snelheid pl. min. 5 kaarsen licht, geeft, alles electrisch natuurlijk". WANDELKAART BLOEMENDAAL. De vereeniging Bloemendaals Bloei zendt ons een wandelkaarf, van B-loe- SHenidaal, Overveen, Aerdenhout, Bent veld en Vogelenzang. Of liever een album van wandel- kaarten. want bet boekje bevat ze: kaarten en een verzamelkaart. Blad I bevat: van de Ruïne van Brederode tot de Donker-1 Laan, II van d'e Donkere Laan tot. d-nn Haar lemiZandvoortspoorweg, Til van de zen spoorweg tot den Zijweg ten zui den van Els wo u.t, IV van den Zijwreg tot Mariënbosch, V van Mariënbosch tot den Vogelenzangschen duinweg, en VI een overzicht van het geiheel. Voor zoover -een eerste overzicht ons leerde, zijn het. practische kaar ten, met groote lijnen, die een duide lijk beeM geven ook aan Avie met kaarten niet goed weten om te gaan en dat zijn er velen. iMaar juist die ruime teekening geeft aanleiding tot een bezwaar: het (boekje is namelijk zóó groot, dot de groobste jaszak het niet bevatten kan en wanneer men het overlangs vouwt, gaat de duidelijkheid in de a'ouw ver loren. 't Beste is dus, de kaart thuis te bestudeer en. Voor 75 cents is het boekje niet Iduur. 't Heeft nog een a-oordeel staan, o genot en wonder, geen adver tenties op! Bloemendaals Bloei kotot met deze uitgave aardig voor den dag. Concordia. (De op 28 Juni j.l. aangevangen on derlinge wedstrijden voor de leden der ondierafdeeling van de Gymnas tiek- en sdheivnvereen. Concordia, werden op 5 en 12 Juli voortgezet. IMet veel animo Averd door de jon gelui aan deze wedstrijden deelgeno men en bij flink doorgezette oefening zullen er zeker verscbeidenen een goed gymnast Avorden. De volledige uitslag der Avedstrijden is nu als volgt: Rektoefeningen: A. J. v. Doorn, le prijs, C. Rademdker 2e pr., A. Boo ij, 3e prijs- 'Mastklimiraen: J. C. d-e Wilde, le prijs, H. de Lugt, 2e pr., H. M. v. d. Vegt, 3e prijs. Vèrspringen. A. Schel-levisch, 415 M„ le prijs: "A. Pom.pe, 4.05 M.; 2e prijs: J. Drahbe, 4 M.r 3e prijs. Hardloopen: W. Fröger. le pr.; F, Fictoor 2e pr.; J. de Groot 3e pr. Hoogspringen: A. v. d. Pol, 1.30 M.t le pr.; J. Smit 1.25 M. 2e or.; A. Bi ters 1.25 M., 3e pr. Touwtrekken: K. Timmer, le pr,; J. Boo ij 2e pr.. J. Cassée 3e pr. De prijzen, bestaande uit nuttige voorwerpen, welke door de leden der hoofdafdeeling van Concordia zijn ge schonken, zullen dezer dagen aan de winners Avorden uitgereik". Verder -kan nog worden medege deeld, dat naar aanleiding van het deelnemen van Concordia aan de groote gymnastïekuitv-oering op 6 en Juli j.l., op het H. F. C. terrein, zidh weder verscheidene jongelui, vooral voor de o-nd eraf deel ing, hebben aan gemeld als lid. Te hopen is het zeker, dat veilen zullen besluiten alsnog aan deze zoo noodige en nuttige lichaams oefening deel te nemen. PROVINCIALE STATEN. Mielkend erzoek Ged. Staten hebben een prea-advies uitgebracht over het voorstel van den heer Caroli, overgenomen door den Iheer Tak, in zak© het melkonderzoek vanwege de provincie. Ged. Staten achten in "t algemeen een bevestigende beantwoording van de vraag ,of het gewenscflit is dat door de provincie stappen Avonden gedaan in het belang van de melkvoorziening, schier van zelf sprekend. De met zorg gekozen woorden „stappen doen", la ten toch ruimte voor de meest uiteen- loopende opvattingen aangaande de taak en de be-voegdlheid'der provincie. Hetzij men echter de heel© zaak Rijks zaak acht hetzij men een provinciale regeling wil, in elk geval zal noodig zijn, dat men vooraf op de hoogte zij van den feitelijfkien toestand. De vraag of verzameling van feiten-ma teriaal noodzakelijk is, beantwoorden Ged. Staten dan ook bevestigend. Zij meenen echter, dat de derde vraag of daarvoor een bijzondere commissie noodig is, in ontkennenden zin moet worden beantwoord, vooral omdat de wettelijke bevoegdheid van zulk eene commissie veel beperkter is dan die van het College van Ged. Staten. Zij adviseeren dus: aan het College van Ged. Staten de uitn-oodiging te rich ten: de noodige inlicJitinglen aan gaande den feïtelijikien toestand der melkvoorziening, inzonderheid bij de Gemeentebesturen en de gezondheids- commissiën in dit gewest in te A\iin- nen; b. Aan de Staten zoo mogelijk in de a.s. najaarszitting mededeeling te doen van die inlichtingen en daar aan de beschouwingen te verbinden, waartoe zij het college aanleiding mochten hebben gegeven. ,Subsidiën. Het vooTstel om de aangevraagde verhooging aran subsidie aan de vak- teekenschool van „Patrimonium" te Amsterdam te weigeren, vindt instem ming bij de rapporteerende cornmls- erie. Polder-reglementen. De commissie voor de beoordeeling van de voorgestelde reglementen voor 'den Aetsveldschen polder en den pol der Kortenhoef, stelt voor de behan deling daarvan tot een volgende zit ting aan te houden.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1