A1EDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildit, 16 Juli. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Stornaway (ten Westen v. Schot land) laagste 760.6 m.M. te Hapa- randa (Oostkust v. Zweden). Verwachting tot den avond van 17 Juli Wind zwakke tot matigen Noorde lijken tot N.-Westel. wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, 's morgens nevelig, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 771 m.'M. Geen neiging tot voor af achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770.5 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 16 Juli. Hoogste gisteren. F. 73° Laagste heden nacht F. 62* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 65» Provinciale Staten. De zitting der Provinciale Staten werd hedenochtend te half 11 her- opend. Nadat besloten is het praeadvies van Ged. Staten in zake het melkon- üerzoek-voorstel heden te behandelen, en nadat is goedgevonden na de pau ze in comité-generaal te gaan, komen aan de orde de verschillende voor drachten tot verleening van subsi- dien: De heer Ter Haar wenscht bij de be handeling van de subsidie-voordracht aan de avondteekenschool te Enkhui zen een opmerking te maken over het niet-betalen van schoolgelden té Enk- huizen. In Umuiden is daarvoor als ontvangst nog 250 uitgetrokken. Wat aangaat de teekenschool te Purme- rend, als men die vergelijkt met Haar lem, Huizen, Edam en Amsterdam, dan blijkt dat ook daar de schoolgel den te laag zijn. Spr. acht zich niet bevoegd de redenen van die verschil len te beoordeelen, maar hij stelt de vraag: Waarom kan in Enkhuizen en Purmerenid niet gebeuren, wat in die andere plaatsen wel kan. Spr. wijst er op, dat in 6 jaar in Amsterdam, dank zij het krachtig optreden van B. en W. en ide inspecteurs, de school gelden van 5000 op f 44000 zijn geste gen, niettegenstaande 'beweerd werd dat het niet kon. De heer Van Hamel spreekt den wensc'h uit, dat in de behartiging der belangen van bet vakonderwijs een overzichtelijke regeling kon worden verkregen. Spr. stelt zich voor dat vanwege de provincie ©enige deskundige voor lichting en centrale bemoeiing zou kunnen worden verkregen, waarbij de provincie zich niet alleen beperkt tot financieele zorg, maar ook rege ling en resultaten van dat onderwijs door haar worden ter harte genomen. Tentoonstellingen van de teekenln- gen dier scholen, bijv. in Haarlem, zou aanbeveling verdienen. Een eigenaardig voorbeeld van de desolutie in dit onderwijs vindt spr. in het geval van Weesp, waar teeken- scholen van den Volksbond en van Patrimonium gescheiden zijn. De heer Vliegen reserveert zijn mee ning omtrent de bestaande regeling. Spr. meent, dat van de overheid in dit opzicht wat meer initiatief moest uitgaan. Behoeften moeten ook ge wekt worden, dat heeft men aan de vroegrit-trams gezien (Gelach). Het spreekt van zelf, zegt spr., dat de heer Heemskerk een genoegelijk oogenbiik heeft, wanneer men van het succes der vroegritten spreekt. Overigens ondersteunt spr. het denk beeld van den heer Van Hamel. De heer Ketelaar zegt, dat hier over dit vakonderwijs gesproken wordt alsof de provincie er iets in te regelen had; dit is niet zoo. Voor een inspec teur van provinciewege voelt spr. niets. Een verslag vindt spr. een goed ding, maar van tentoonstellingen ver wacht hij niets, omdat het werk, het geheel-eigen werk der leerlingen niet wordt geëxposeerd. De provincie heeft toe te zien, dat er goed onderwijs kome, en vooral geen «verbrokkeling van krachten, waar, als in Weesp, best éen school kan zijn. De heer Van den Wall Bake gelooft dat de provincie niet -moet afwijken van den tot nu toe gevolgden weg, waarbij zij eenvoudig als contribu ant optreedt. De opneming van een verslag kan overwogen worden, al Is het nut twijfelachtig. De beraadsl aging wordt daarna ge sloten. De verschillende subsidiën worden daarna conform de voorstel len van Ged. Staten verleend. Bij de voordrachten tot verleening van sub sidiën aan de vereenigingen: R. K. stelt de commissie voor de subsidie voor één jaar te verleenen, ten einde gelegenheid te geven, dat die tw< scholen zich vereenigen. De heer Heemskerk zegt, dat ihij niet voor dit denkbeeld is. Hij vindt ook dat die twee wel konden samen werken, maar dan moet dat eigener beweging geschieden. Spr. heeft nog zoon kleine notie van vrijheid die hem doet zeggen: Die mensdhien moeten zelf weten hoe ze 't willen doen, en de een heeft evenveel recht als de an der. Men zou nu, onder den indruk dat die twee 't zoo goed met elkaar kunnen vinden, hen aanraden samen te werken, maar op dienzelfden grond kan men iets dergelijks raden aan andere vereenigingen, die 't niet zoo best kunnen vinden. De heer Ketelaar betoogt, dat te een kleine plaats als Weesp die ver eeniging slechts goed kan werken, 't belang van goed vakonderwijs vor dert samenwerking. De heer Boreel van 'Hogeianden zegt, dat de heer Heemskerk de zaak te hoog (heeft opgenomen; van aanran ding der vrijheid toch is geen sprake. Ook de heer Vliegen verdedigt de aanneming van het amendement. De heer Heemskerk zegt, dat hij en zijn geestverwanten voor de geestelij ke vrijheid tegenover den heer Kete laar en de zijnen zich nog al eens hebben verweerd, en dat hij dus spo kende van een kleine notie van vrij heid, zich inderdaad te hesoheiden (heeft uitgedrukt. De heer Thijssen wijst er op. dat bij de ook door spr. gewensdhte fusie de moeilijkheid is, om geschikte lokali teit te krijgen. De heer Ketelaar meent, daJt de heer Heemskerk overdreef, en betoogt dat het bezwaar wan den heer Thijssen in de practijk wel oplosbaar is, aange zien de school wel onderscheidene klassen zal hebben. De heer Boreel van Hogeianden zegt, dat hier geen dreigement wordt geuit, maar slechts een wenk wordt gegeven, die we hopen dat opgevolgd zal kunnen worden. De heer Van dien Wall Bake zegt, dat Ged. Staten zich met het voor stel der Commissie vereenigen. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tolt afwijzing van het gevraagd verhoogd subsidie voor de vakteekenschool van Patrimonium te Amsterdam, dringt de heer Tak aan op het verleenen van de gevraag de verhooging, waartoe hij een voor stel doet. De heer Douwes beveelt de aanne ming van dit voorstel aan, daarbij de motieven van Ged. Staten en van de 'Commissie 'bestrijdende. ISpr. betoogt, dat de toestand in Am sterdam de gelegenheid om vakonder wijs te ontvangen, zeer onvoldoende is. Honderden candidaten moeten af gewezen worden, ook bij Patrimonium De heer Ketelaar (be-twijifelt of de zaak ten vorigen jare niet had kun nen worden geregeld, en heeft voorts bezwaar tegen het afwijken van den regel. Het is misschien gewensclht öi& zaak tot het najaar aan te houden. De heer Kouveld steunt het voorstel- Tak, en al is hij geen voorstander van kerkelijke scholen, toch juicht spr. toe dat Patrimonium het zijne doet om tegemoet te korden aan de behoefte, die ongetwijfeld in Amisterd'am be staat. De heer Douwes heeft niet bedoeld Ged. Staten te verwijten, dat zij de zaak niet ernstig hebben onderzocht, hij heeft er op gewezen, dat zij zich enkel aan den regel hebben gehou den zonder nader onderzoek. 'De heer Boreel van Hogeianden dringt er op aan, dat de Staten niet: van den regel zullen afwijken. De heer Ketelaar is niet overtuigd en stelt voor het voorstel aan te hou den tot de najaarszitting. De- heer Douwes zegt, dat dit ten gevolge heeft dat de vereeniging niet kan voortgaan. De heer Tak heeft scherp geluisterd maar heeft niet gehoord wat eigenlijk de bezwaren van den heer Ketelaar zijn. Spr. meent dat de huurprijsbepa ling volstrekt niet ongemotiveerl is. De motie tot uitstel wordt verwor pen met 60 tegen 9 stemmen. De heer Tak beveelt nog eenmaal zijn voorstel aan. Ter wille van 100 of 150 jongens, die onderwijs behoeven, wil spr. gaarne 'afwijken van den re gel, die door den heer Boreel ten on rechte een beginsel is genoemd. De heer Van der Wall Bake verde digt het voorstel van Ged. Staten op grond: van dien regel. De heeren Tak en Kouveld repli- ceeren, waarna het voorstel van den heer Tak wordt aangenomen met 49 tegen 20 stemmen. Het subsidie wordt dus verleend. Hierna wordt pauze gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Doen te weten, dat van heden af op alle werkdagen, van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 30 Juli e.k., 's namiddags te 1 uur, ter gemeente-secretarie (7de afdeeling) ter inzage is nedergelegd het inge komen verzoekschrift met de bijlagen van de Naamlooze Vennootschap „De Iïaarlemische Sodafabriek" om ver gunning tot uitbreiding van eene so dafabriek in het perceel aan den Spaarndamschen weg no. 12, Kad. Sectie C No. 317, door het plaateen van eene horizontale locomobiel van 16 paardenkrachten (19 M2. verwarmend oppervlak) ter vervanging van die van 12 paardenkrachten. En van Bestunrderen der C »pera- tieve Broodbakkerij en Verbruiksver- gtmning tot uitbreiding van eene bak kerij in het perceel aan de Lange Wijngaardstraat no. 16, Kad. Sectie C No. 4609, door vergrooting, ver- en bijplaatsing van eenen heete-lucht- oven. En dat op den 30sten Juli e.k., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of mee" zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden der inrichting in te bren gen. HAAiRDEMSCHlE P0STDU1 VENBOND Uitslag van het iBondsconcours met (jonge duiiven van Roosendaal (95 KM.) Losgelaten ten 6.30 (atadstijd) dooi de goede zorgen van dsn beer Fran cois Schul, met bewolkte lucht. N.-W. wind. Aan het concours namen 101 dui ven deel. (Verplichte inleg). Stadstijd le prijs: Ohr. Gteiszlar, 1015—03 2e pr.: Jac. Kroon, 102150 3e pr.: C. Giebels, 10—2345 4e pr.: Th. N. v. d. Heijden, 10—2415 5e pr.: J. Moerkerk, 102509 6e pr. -.-Mean. 10—26—15 ie pr.: idtöm, 10—26—19 le pr.: C. Ziwollo, 10-27-44 9e pr.: idem. 10—27—44 10e pr.: van Deelen, 10—2822 lie pr.: C. Giebels, 10—29—10 Poule a 10 ets.: le prijs: iGhr. Geiszler; 2e prijs: Jac. Kroon; 3e prijs: C. Giebels; 4e prijs: J. Moerkerk, 5e prijs: C. Zwollo; 6e prijs: vau Deelen. Poule 15 ets.: le prijs: üac. Kroon; 2e prijis: J. (Moerkeurk; Poule a 20 cets: J. Moer kerk. Poule a 25 cents: J. Moer kerk. 3 20 4 4 25 20 4 43 58 4 47 35 4 58 27 5 7 24 5 8 6 6 1 59 6 42 35 7 14 2 7 31 59 7 42 59 J. van De Snelvlieger. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag 6 Juli 1.1. een onderling concours van Poitiers (Frankrijk), af stand 711 K.M. De duiven werden ai daar des morgens 4.20 in vrijheid ge steld, met helder weder en Zuid- Westen wind. De aankomst was als volgt uur min. sec. le A. Groen 2e P. J. van Daalen 3e A. Groen 4e G. Heerschop 5e P. J- van Daalen 6e G. H. Stouten 7e A. Groen 8e G. Heerschop 9e A. C. W. van Niel 10e G. H. Stouten lie JBroekhloff 12e A. C. W. van Niel Speciaal concours, le P. J. van Daalen, 2e idem, 3e G. H. Stouten, 4e A. C. W. van Niel. De duiven vlogen met een snelheid van ruün 1000 Meter per minuut, het geen voor een vlucht als deze, uit het Zuiden van Frankrijk, zeker zeldzaam is, en bijna alle duiven (35 stuks) zijn teruggekeerd. De zilveren medaille, uitgeloofd ■d)oor den heer G. H. Stouten, vioor dé eerstgetoond'e duif, werd behaald dloor A. Groen» De zilveren medaille, uitgeloofd! voor die duif, welke bij de vluchten met oude duiven de meeste punten behaalde, wend gewonnen door ring- nummer 22 - '06 T 163, met 48 pun ten, duif van P. J. van Daalen. De vereeniging hield Zondag 23 Juni' 11. "hlaar eerste kas-vlucht met oude duiven in dit seizoen, van Or leans (Frankrijk), afstand 532 K.M. De duiven werden aldaar door dien convoyeur van den Noord.-Holl. Bond miet sterken Zuiden wind en helder weder 's morgens 5 uur losgelaten, Vooraf was bepaafld, dat elk lid niet meer dan twee prijzen kon winnen. De dieren kwamen aan te uur min. sec. le P. J. van Daalen 2e A. Groen 3e A. Groen 4e G. H. Stouten 5e P. J. van Daalen 6e R. Slot Jr. 7e D. J. Hartel 8e R. Slot Jr. 9e A. C. W. van Niel 10e J. J. Doeglas De zilveren medaille,. voor de eerstgetoond'e duif, werd go- wonnen door P. J. van Daalen. De thuiskomst der duiven was een verrassing voor velen, daar de dui ven vlogen met een snelheid van pl. min. 1400 Meter per minuut, hetgeen bijna ongekend is in de duivensport, daar zeilden op zulk een afstand wordt gevlogen. AUTOMOBIELONGELUK. Naar aanleiding van het automo bielongeluk te Putten (zie ons 2de blad) meldt het Sieuws van den Dag: Bij onderzoek is ons gebleken, dat ide verwonding van den heer Van Tienhoven gelukkig geenszins ernstig ds: zij bestaat in een onbeteekenende schram in bet gelaat. De verwonde is de heer V. J. van Tienhoven. Tot de passagiers behoor de ook zijn broeder, de heer mr. P. G. van Tienhoven. Prettige ontmoeting. Toen Maandag een gepenpionneerd O.-I. militair zich. te dezer stede ver voegde om zijn pensioen te ontvangen, werd hij door de politie gearresteerd. Zijne aanhouding was verzocht door den burgemeester te Heelsum (Gel derland), daar hij verdacht werd van diefstal van kleedingstukken uit een schuur in die gemeente, waarin hem nachtverblijf was toegestaan. De man staat algemeen bekend voor iemand, die veel misbruik maakt van sterken drank. Oploopje. Maandagnamiddag te 7 uur had ln de Lange Wolstraat een oploop plaats voor de woning van iemand, die het niet te best kan vinden met zijn echtgenoote, en daarom tijdens hare 11 34 7 11 34 22 11 39 25 11 46 4 11 46 12 11 57 9 11 60 26 12 3 28 12 5 44 12 11 50 uitgeloofd' kocht, aan een uitdrager in de buurt, die reeds een gedeelte had weg gehaald eu in zijn pakiliuijs geborgen, teen do vrouw thuis kwam. Deze ver zette zich, krachtdadig tegien de ver dere medeneming- van den 'inboedel, waarvan het gevolg is geweest, dat die daai ook in de woning is gebleven, tot groote teleurstelling van echt vriend en koopman. G e v. V o o r w. Een portemonnaie met 2 ringetjes eniz., een paar handschoenen, een boezelaar, een zakboekje, een porte monnaie met geld', een ring met sleu tels, een kraag met lint, een haleket ting met gouden sluiting, een broche, een hoed. Een broche, een kinderwagenband je, een huissleutel, een trapper van een rijwiel, een hond, een kindierdas- je, een horlogeketting, twee mandjes kersen, een wagen met ladders, een rijwielstandaard. R. K. VOLKSBOND. In de Maandagavond gehouden ver gadering werden tot leden der Jury voor liet onderzoeken eener prijs vraag: Op w-elke wijze de vakvereeni- gingen het best tot blijvenden bloei kunnen geraken? werden benoemd de heeren Geestlandt, v. d. Waal, Klein, Stevens eii Roelofs. Tot afge vaardigde naar het Soc. Congres te *s Hertogenbosch op 10 en 11 Augus tus, werd benoemd de heer A. L. Smulders; door de metaalbewerkers iwordt afgevaardigd, de heer Donker- wouJdt Tot 'directeur van de Teekenschool werd benoemd de heer Van Brussel, Onderwijzer met acte M. U. L. O. De heer Alb. van der Kallen hield, vervolgens een rede over de kern van- het Ghristendom, zooals dat in de pau selijke encyclieken is uiteengezet. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. 'De door den gemeente-ontvanger aangeboden rekening over 1906, be draagt in ontvangst 736S4.S8|, in uitgaaf 70495.41^; batig saldo 3189.47 BEN' NElBROEiK iZondagmiddag gekaakte ©enle juf frouw van de Bennebroekerbrug de Reek oprijdende met haar rijiwiel in Üe Bennebroekervaart. Gelukkig wa ren er heel wat menscihen op de been, en was de juffrouw ook vrij spoedig uit haar angstige toestand verlost en kwam alzo o met den schrik en een nat pak vrij. De heer H. P. Verschuur, onze dorpsgenoot, hoeft met uitstekend ge volg het eindexamen van den cursus voor adjunct-administrateur der ma rine te Amsterdam afgelegd. Eene aanstelling tot officier kan nu spoe dig verwacht worden. Mevrouw Willink van Bennebroek zal ook dit jaar aan de kinderen der verschillende scholen een feestdag geven. Dinsdag a.s. zullen de kinde ren der christelijke school alhier een rijtoer naar 'Ziandivoort maken om daar te worden onthaald, terwijl Don derdag a.s. de kinderen der openba re school eer zelfden tocht zullen ma ken. SCHOTEN. Raadsvergadering. De Burgemeester van Schoten maakt bekend, dat eene openbare vergade ring van den Raad is belegd tegen Donderdag den 18den Juli 1907, des na middags te 8 uur. in het gemeente huis. HAARLEMMERMEER. De arbeider B., wonende aan den ringdijk te Haarlemmermeer, bezig rnet den arbeid, had het ongeluk met zijn hand in een hooivork te vallen, zoodat een der tanden door zijr hand ging. De verwonding wajs van dien aard, dat hij geneeskundige hulp meest inroepen. Een derde geval van mond- en klauwzeer onder het vee doet zich te Haarlemmeimeer voor en wel hij den landbouwer B., bij de Oude Wete ring. H1LLEGOM. De auto II. 120, komende van Haar lem naar Rotterdam, is Maandag avond tusschen Bennebroek en deze gemeente uitwijkende voor twee bol- lenwagens, met enorme vaart in de heg langs den weg gereden. Een jon gen werd tusschen auto en heg ge drongen, doch kwam er wonder boven wonder goed af. Gelukkig was de stoomtram van 5.48 uit Haarlem op komsthet personeel hielp den chairf- fpur, die alleen reed, de auto losma ken. De machine was zoo beschadigd, dat zij onbruikbaar bleek. De tram ondervond natuurlijk vertraging daar de baan versperd was. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Fam. Hint, Leipzig, Hotel d'Orange, 3 pers. B. Peper, Amsterdam, idem. Fam. Schneider, Frankfort, idem, 5 pers. Fam. Van der Lee, Amsterdam, Kostverlorenstr. weg no. 82, 7 pers. S. A. Cohen, idem, Hoogeweg no. 70, 2 pers. Fam. Hillerstrom, idem, idem, 5p. Fam. Stuart, idem, idem, 3 pers. Fam. Keek, idem, idem, 5 pers. Fam. Stern, idem, idem, 7 pers. Fam. Wiegand. idem, Pension Buekman, 4 pers. Mevr. Heidebrink, idem, Nieuw- straat no. 9, 2 pers. Fam. Idzerda, Nijmegen, Boulev. Favauge no. 24, 8 pers. H. Fatia, Genève, Hotel Beau Site, 2 pers. Mevr. H. von Meiss, Darmstadt, id. Mevr. E. Lennep, Amsterdam, id., 8 pers. vj. Kiem, mem, p. 1L Goldlust, Baku, Groote Badhuis, 5 pers. -vluttau, Crefeld, idem, 3 pers. E. C. M. Klatee, Amsterdam, idem. W. Scllireiber, .Frankfort, id. 3 p. Mevr. \Y. van Kempen, Amsterdam idem, 4 pers. E. voai Lippen, Keulen, idem. W. S'dhreiber, Frankfort, Hotel l'Oceun, 3 pers. L. Höfelt, Amsterdam, Pension Vallo, 6 pers S. Klatte, idem, idem, 5 pers. VELSEN. In die heden gehouden Raadsverga dering deelden B. en W. mede, dat zij den commies ter secretarie K. Ate- ana hadden opgedragen de berekenin gen te maken over de inkomsten en uitgaven vjan de verschillende dee len der gemeente (met het oog op een mogelijke splitsing der gemeente). Het rapport zal bij de raadsleden cir- culeeren en 8 dagen op de secretarie ter yiisie liggen. De cijfers zijn genomen over het jaar 1905. Umuiden had inkomsten van f 39.985.83 1/2 Uitgaven 38.787.21 Voordeelig saldo f 1.198.62 1/2 Veiseroord: Inkomsten f 9.398.071/2 Uitgaven 17.771.261/2 Nad© ©lig saldo 8.373.19 V e 1 s e n Inkomsten: 11.303.391/2 Uitgaven 9.822.53 Voordeelig saldo 1.480.861/2 W ij k e r o o g Inkomsten ƒ12.161.97 Uitgaven 10.951.311/2 Voordeelig saldo f 1.201.661/2 Santpoort: Inkomsten: 20.696.251/2 Uitgaven f 15.940.881/2 Voordeelig saldo 4.755.37 Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Te Zierikzee is een programma saamgestekl van feestelijkheden hij het aanstaand bezoek van H. M. de Koningin en den Prins. LOONREGELING HOLL. SPOOR. De Directie der Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij heeft een nieuwe loonregeling ontworpen, waaraan wij het volgende ontleen en De volgende wijzigingen zijn door deze nieuwe regeling aangebracht Terwijl ide betrekk'ng van chef van dienst is vervallen, werden opgeno men de betrekkingen van secretaris, chef van het mouvement, van den goederendienst, van handelszaken en van goedterentarieven, met een mini mum-bezoldiging van f 5000 en onbe paald maximum. Het minimum van een inspecteur in aligemeenen dienst is met ƒ300 verlaagd, ovenals dat van ©en hoofd commies opgenomen werd die be trekking van adjunct-inspecteur in algemeenen 'dienst, salaris f 1500 f2700. Voor chef de bureau le en 2e kl. en commies le kl. is 'het minimum en maximum met 60 verhoogd voor de laatste categorie ©east met 1 Ja nuari 1908. Het maximum van een inspecteur d'er comptabiliteit werd 300 hooger van den magazijnmeester-drukiwer- ker en van adjunct-kashouders zijn minimum en maximum met f 60 ver hoogd. Van de stationschefs le, 2e, 3e en 4e kl. locaal spoorwegen, agent le kl. en 2e kl. en ©nderstationschefs is het salaris met f 120 verhoogd van de halte-chefs alleen het maximum. Van de hoofdkassiers, udj.-hloofd- kassiers, chef-treincontröle en sta tionchefs 3e kl. loc. spoorw. zijn mi nimum en maximum met f 60van de stationsopzichters het minimum, van de stationschefs 4e kl. loc. spoor weg, stations-assistenten en halte- chefs loc. spoorweg het maximum met 60van de stationschefs 2e kl. loc. spoorweg, en de haltechefs te Hillegersberg en Amsterdam'Mui- derpoort het minimum met 60 en het maximum met ƒ120 verhoogd. Van de Eisenbahn-Secreitar le kl. en Güter-expedient, le kl. werd het minimum 80 Mark, het maximum 120 Mark höogervan die der 2e kl. be dragen die verhoogingen 80 en 100 Mark. Bij Weg en Werken en bij Tractie en Materieel is van enkele lagere ambtenaren (opzichters) de bezoldi ging in minimum en maximum met ƒ60 verhoogd. De minimum-bezoldiging van chef der centrale of wagenwerkplaats is van ƒ3300 op ƒ5000 gebracht. Er heeft een 'geheele omwerking van de verdeeling der standplaatsen in klassen plaats gehad. De vroegere klasse Amsterdam en Rotterdam is thans klasse I gewor den. Klasse II omvat Haarlem, Den Haag en Scheveningen, vroeger be- hoorende tot klasse I. Klasse III om vat de standplaatsen aan de lijnen, vroeger genoemd in klasse I, behal ve die thans in klasse II zijn opgo nomen, en vermeerderd^ met -de lij nen van dse grens naar Sulzberger, Kleef, Ahaus en Gronau en de stand plaatsen Utrecht en Arnhem. Kl. IV omvat de vroeger in klasse II gerang schikte standplaatsen, met uitzonde ring van Utrecht en Arnhem, doch met bijvoeging van Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Leeuwarden, Nijme gen, Apeldoorn, Zutphen, Deventer, Almelo, Hengelo, Oldenzaal en En schedé. Klasse V omvat de vroeger in de klassen III en IV gerang schikte standplaatsen, voor zoover zij niet reeds in een der hiervoor ge noemde klassen werdén opgenomen. Door deze omzetting van klassen en standplaatsen is het moeilijk, schrijft de H. Ct., een overzicht te geven van de veranderingen, in de minimum- en maximum-bezoldiging aangebracht. Er kan worden vol staan, mede te deeJen, dat dlie va die laagste loonklasse bijna oven met. 0.10 zijn verhoogd. •Door de directie is, in verband mi de nieuwe loonregeling, o. m. b< pa aid Zij, die thans een lioogeTe bezold' ging hebben dan waarop de gewi; zigde loonregeling hun aanspraai geelt, Jjehouuen due huogere bezold: ging. Met ingang van 1 Juli wordt inge trokken de toelage van ƒ5 per maant ivoor stations- en haltecbefs, die 3 ja ren ide mu.vimum-bezoldSging, aai hun betrekking verbonden, genieten Voor hen, die thans die toelage ont vangen, wordt zij vervangen doo oen evenredige verhooging van be zoldiging, die geen invloed heeft oj de periodieke veithooging, zoodat hui die de toelage reeds genieten, boven daen binnen de grenzen der maxi' mum-bezoldiging een verhooging vai bezoldiging van 60 's jaars kan wor don toegekend. De tijd van ingang van de eerste periodieke verhooging onder de ge- wijzigde loonregeling wordt berekend van het tijdstip, waarop de laatste periodieke verhooging toegekend is. Derhalve ontvangen zij, wier bezol diging jaarlijks verhoogd wordt en die de volgens de gewijzigde loonre geling voor hen geldende maximum bezoldiging nog niet genieten, binnen de grenzen, door d'at maximum ge steld, behoudens het bepaalde bij art. 41 der „Bepalingen omtrent het personeel" veithooging van bezol- diiging op 1 Juli 1907 of zoodra zij hun tegenwoordige bezoldiging ge durende een jaar genoten hebben. ROME1NSCHE OUDHEDEN TE 1 HEERLEN. De Nieuwe Limburger Koerier ver neemt d.d. 13 dezer uit Heerlen het volgende over een daar gedane oud heidkundige vondst „Er werd gevonden een urnvormig klein potje met twee ooren, ©en kom metje en een deksel, dit vaatwerk was gaaf en gemaakt van witgelige aarde. Verder fragmenten o.a. van een urn van terra nigra, dik van wand, van twee kruikjes en van twee cylinder- vormige potten. Op de breuk zijn grijs- gelefragmenten grofkorrelig en 't is g-oed merkbaar, dat de aarde ver mengd is geworden met kleine roode doeltjes van pannestukken of ietfa der gelijks. Al het vaatwerk is gemaakt op do draaischijf en is vrij ruw van wand het terra nigra urntje enkel is glad. Een twintigtal grove spijkers, die dienst hébben gedaan bij een brandstapel, kwamen' ook voor den dag. De voorwerpen bevonden zich op oen halven meter diepte en daar ze 'n drie afzonderlijke, met een kiezel laagje bedekte groepen lagen, zullen ze wel afkomstig zijn van verschil lende graven, ook het groot aantal' spijkers wijst hierop. Waarschijnlijk dateeren deze Romeinsclie graven uit de tweiedc eeuw na Chr. De plaats, waar de vondst is giedaan- is een bouwland, toebehoorende aan den heer Jac. Schmitz, waarop een aantal arbeiderswoningen zuillen ge bouwd worden, het perceel ligt ten Westen van den ouden Akerweg, die van de Linde naar den Bek Leidt. Deze is een der Romeinsclie wegen, die in Heerlen elkaar kruisten, Wel eigen aardig is het, dat de piek, waar de voorwerpen ontdekt zijn 't was bij 't delven van een kalkgroef onge veer 30 meter van den heerweg ver wijderd is. Vioor eenigen tijd weird op het belendende perceel bouwland van den heer Merkelbach op denzedfd'en afstand van den weg de steen van eer Romeinschen handmolen gevon den, in verband hiermede vermoeden, wij, dat er ter plaatse een. woning heeft gestaan en de thans gevonden voorwerpen afkomstig zijn van de be graafplaats der vroegere bewoners- dier woning." AMSTERDAM'S FIN'ANCIëN. Naar de Tel. verneemt, sluit de ge meente-rekening van Amsterdam over 1906 met een saldio van ongeveer 1.400.000 (14 ton), tegenover een sal do van 972.132 over 1905. Een voor- uitgang dus van ruim 4 ton. Dit gunstige resultaat is te danken, aan het goede verloop der inkomsten belasting, die voor 1906 op f 4.900.000» was geraamd, maar deze raming met tonnen heeft overschreden. Met zekerheid heeft het blad verno men, dat bij dit saldo van plus minus anderhalf millioen belastingverhoo gd mg is uitgesloten, maar ook dat geen voorstel van B. en W. tot ver mindering van het- percentage van 1/4 inkomstenbelasting zall vol gen. EMIGRATIE NAAR CANADA. Aan hen, die voornemens mochten zijn naar Canada te emigreeren, iwordt aangeraden zich aan te schaf fen een in de Bngelsche taal geschre ven handboek over dat land, bevat tend© vele nuttige inlichtingen en hetwelk tegen vooruitbetaling van eene penny te verkrijgen is bii het. Emigrants' Information Office" 31 Broadway, Westminster, Londen S. W. Speciaal aan landbouwers, dienaar genoemd land wenschen te gaan, wordt in overweging gegeven zicb eerst in betrekking te stellen met het „Dominion of Canada Emigration Office" 11 12 Charing Cross street, London. Voor klerken en kantoorbedienden is in Canada geen arbeid te vin dien. Afgeraden wordt naar Canada te gaan aan hen, die geen Engelsch ver staan of niet in het bezit van genoeg zaam kapitaal zijn om in den eersten tijd na hunne aankomst daar te lan de op eigen kosten te kunnen leveai. (St.-Crt.) PROV. BOND VAN DILETTANTEN TOON EEL-VEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. Bovengenoemde bond hÉedd Zondag te Beverwijk zijn jaarl. alg. verga dering. De waarnemende voorzitter, de heer J. Hene, van de Vereeniging „Eensgezindheid"', verwelkomde de aanwezigen namens de ontvangende afdeel in g. Wegens den slechten toe-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2