HAARLEM'S DAGBLAD. X h a mar BEURSBERICHT lERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON WOENSDAG 17 JULI 1907 VAN Haarlem, 15 J-uli 1907. fsdïoon het in de meeste hoeken zeer stal bleef, was de stemming r bet algemeen tamelijk vast. andeelen Ned. Handel Mij. konden leveer 1 pet. verbeteren, abakjsaandeelen waren prijéhou- id zonder n oero'e'iuAva arclige af- re. >etroüeumaa.ndeelen golden zoowel Koninklijke als -voor de andere liische soorten ongeveer 1 pet. hoo- alleen Zuid Perlak anderhalf pet. ;r. ran Mijnaandeelen waren PaleTeh ard.en wederom gevraagd, vooral preferente 'aandeelen, welke tot 61 opliepen. '.laims Sinau, welke heden voorliet lüst verhandeld konden worden, éden bij opening f 12 afgedaan, oh brachten het later tot circa f 35. real Cobalts 180 jict. zonder veel am ice weinig zelfstandig de New- rksc'he markt op het oogenblik is ek wederom de afgeloopen week, en de gunstige tend'enz, waarin 'allstreet zich aanvankelijk mocht irheugen, plotseling verstoord werd orde zenuwachtige stemming der indensche beurs als gevolg der 'erdreven politieke berichten aldaar, en tegen het einde der week bleek, het meerendeel der oirculeerende uchten sterk overdreven waren en Londenjsche markt een rustiger inzien verkreeg, brak o'ok aan de ew-Yorksche beurs een gunstiger jndenz door. Buiten en behalve de borni's door omvangrijke Londen- ;he verkoope-n teweeg gebracht, wa- ier in New-York evenwel nog een snital .andere factoren, welke ont- emmend werkten. Onder deze noe- ien wij het onverwacht nieuwe op reden der .regeering tegen de trusts., Ie scherpe daling in den prijs van. ;cper, de vrijw,el totale mislukking Ier inschrijving op de nieuwe Obliga ties der Union Pacific and Atchison, en eindelijik de goud-exporten naar pet buitenland. Dat ondier al deze omstandigheden di prijzen in New-York een betrekke lijk geriiTgen teruggang aantoonden, is zeker een bewijs, dat de marktposi tie- op bet oogenblik vrij. gezoncl ijs. Intusschen blijkt die positie der (geldmarkt te New-York een reden tot (bezorgdheid. Uit de weekstaten blijkt .genoegzaam, dat de New-Yorksche [banken op het oogenblik verr.e van drachtig zijnHet surplus dei- serve bedraagt thans slechts 6.880.000 pond sterling en in werkelijkheid vermoedelijk minder, hetgeen voor dezen tijd van het jaar een abnor maal laag cijfer is. Waar bovendien verdere goud exporten niet buitenge sloten zijn, zon de oogstheweging iin den herfst wel weder tot moeilijkhe den aanleiding kuuneni. geven. 'Wat de beurs" van Zaterdag be treft, had deze bij kleine omzetten •eien vast verloop. Het oogsbrapport schijnt algemeen een gumstiigen in druk gemaakt te hebben. Waar de berichten omtrent dien oogst dien laatsten tijd zoo liertbaaldelijk van een mislukking gesproken hebben, waren de verwachtingen niet hoog gespannen, zoodat de gepubli ceerde cijfers wel aanleiding gaven tot een meer optimistische beschou wing. Van de verschillende spoor- wegfondisen waren dan ook die dfcr giraanivervoerende lijnen speciaal ge vraagd', tea-wijl Harrïm an waarden door steun van insiders konden ver beteren. Ook in die dndustrieele afdieeling heerschte een gunstiger tendenz, welke in de eerste plaats Steelshrs. ten goede kwam. In onze Amerik. afd. was de stem ming in navolging van N.-Y. en Lon den "zeer vast, doch de omvang der affaires was natuurlijk geëvenredigd aan de verbetering dier koersen. Voor Steels en Rocks bestond als gieiwloon- lijk lokale belangstelling, ander® soorten als Unions en South, Paci fies wenden voor het buitenland op genomen. De rijzing an Unions doet vermoeden, diat stemming gemaakt wordt voor d'e nieuwe conv. bondis, ofschoon dergelijke manipulaties dén laatsten tijd zelden tot het gawensch- be doel geleid hebbenintusschen kan de markt in het algemeen eer al licht tijdelijk gunstig door aange daan werden.- Geld 51/4%. VERTREK J. A. G. VAN DER STEUR. 'Maandagavond heeft de heer J. A. G. van der Steur onze staid verlaten, '.om zioli in verbanld met zijn be noeming tot tweeden architect bij den bonw van 't Vredespaleis te 's-Gra- ivenbage te vestigen. (Even voordat de trein van 6.48 ver trok werden de heer en mevrouw Van der Steur in de liste klasse wadht- ikamer door vele vrienden en beken den, die hun een vaarwel en tot weer- iziens wenschten toe te roeipen, ontvan gen. Daar werd het woord gevoera door den heer Mr. W. Jager Gerlings, die in welgekozen woordlen d'e ver diensten van den heer Van der Steur schetste en vooral diens aangenamen omgang met vrienden prees. Hiervan weten aldus de spreker de vele Ihder aanwezige oud-officieren der Schutterij te getuigen. Daarom doet het ons leed u te zien vertrekken, maar aan den anlderen kant zijn wij weder met u verheugd over de groote onderscheiding u ten deel gevallen. Wij allen wenschen, dat lxet u "in uw nieuwe betrekking goed moge gaan, en vleien ons met de hoop, dat ge uw vrienden hier in Haarlem niet zult vergeten. Na deze woorden overhandigde de spreker aan mevrouw Van der Steur een zeer fraiaie bouquet. De heer Van der Steur dankte, ook namens zijn eohtgenoote, voor de be toonde belangstelling, waaiidoor zij zeer getroffen waren. Zijit gij allen verzekerd, wij zullen Haarlem en vooral onze vele en hartelijke vrien den niet vergeten. (Na deze min of meer officieele re devoeringen die gevolgd werden door eeniige „lang leve de heer en mevrouw Vian der Steur!" bleef men nog eenige oogenblikken in de .wachtkamer in onderling gesprek bij een. Toen de trein voorreed en het echtpaar in de coupé had plaats ge nomen, werd den vertrek/kenden nog maals een hartelijk vaarwel en tot weerziens toegeroepen. -DE TERREINEN DER E. S. M. BIJ SLOTER1D/IJK. De terreinen bij Amsterdam gele gen tusschen de Kosfcverlorenvaart en de Haarteirumorvaart zijn thans in staat van overgang van weiland naar bouwterrein. Had eerst de N. V. tot 'Exploitatie van Waterleidingen te iSloten het drinkwater van den Wa tertoren aan den Overtoom af ge bracht door de vicarielanden en den. Votweg- op de terreinen ter weerszij den van de E. S. M., weldra zullen die bouwvlakken ook haar gas-v erliclhtiui hebben. De vennootschap „Aerogeen- gas" zal nl. oen fabriek daar ter plaatse doen verrijzen, die h-aar gas ook veel verder in de gemeente zal verkrijgbaar stellen. iDie aannemer De Vilder is bezig met bekwamen spoed den Admiraal de R'uyiterweg zoo zal n.l. de verbin dingsweg buisschen de De Clercq-straat en Sloterdijk heeten te brengen op een breedte van 24 M. De banen der E. S. M. worden van rasterwerken voorzien, waarachter iepen worden geplant, en voorzien van overwegen idaar waar dwarswegen tegen den De iRuyterweg zuilen worden aangelegd. Men wil dat binnenkort aan dien weg, op geri-ngen afstand van den Haarlemmerweg een nieuw postkan toor zai verrijzen en dat bet Rijk daar toe reeds grond in voorkoop zoude hebben. TENTOONSTELLING VAN ROZEN. Thans is het programma versche nen van de tentoonstelling van rozen, die door de vereeniging, ,Nos jungunt rosae" in het Brongebouw op Dins dag 23 en Woensdag 24 Juli gehouden zal worden. De tentoonstelling is in drie hoofd- afdeelingen gesplitst, a. afgesneden rozen, b. bindwerk en c. de beste nieuwste Nederlandsctie aanw-inst nog niet in den handel gebracht en nog niet door N. J. R. bekroond. Deze 'hoofdafdeelingen zijn weder in ver schillende oruderaMeelingen gesplitst en voor elke onderaMeelingen zijn me dailles en enkele geldprijzen beschik baar gesteld gouden medailles ter waarde van 50, verguld zilveren 15, zilveren f 10 en bronzen 5, geslagen anet het stempel der vereeniging. De tentoonstelling heeft plaats on der het reglement der vereeniging vastgesteld op 18 Jan. 1907 te Utrecht. Inschrijvingen moeten voor 10 Juli toegezonden worden aan den secre taris den heer Mr. P. L. Baudet, villa „Icma" de Bildt. De tentoonstellingscommissie be staat uit de heeren: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelaniden, eere-voorzit- ter; J. K. Budide, voorzitter; M. J. ba ron Van Pall'andt, onlder-voorzitter;, mr. P. L. Baudet, 1ste secretaris; G. A. van Rjossem, 2e secretaris; E. E. M. J, Kromme, penningmeester; Jibr. J. L. Mock; H. G. Gratama, F. Brei-ten- Stein, J. D. Kamper baron van Itter- sum, A. E. Thierry de Bye Dolleman, (Mr. P. G. van Tienlhoven. BLOEMiENDiAAL. Zondag waren de beroemde Engel- sche journalist William T. Stead en 'zijn eohtgenoote de gasten van den heer H. T. Overihoff, alhier, die hun ide schoonheid der gemeente en -van Ide oimgavinig liet zien. 'Misschien koimt de heer Stead, die zoo als men weet een belangrijke rol speelt bij de Vredesconferentie, na af loop daarvan nog eenige dagen in Bloem eudiaal loge eren. D Chaibot, F. G. H-oyak, Van Reste ren, Jansen, Kalter, Fris. In verband met dezen wapen stilstand zijin de ge nomen politiemaatregelen aanzienlijk beperkt, al spreekt liet vanzelf, dat de militaire machit aanwezig moet blij ven totdat een meer definitieve toe stand is ingetreden. Tot zoolang zal ook het Verbod van samenscholingen moeten gehandhaafd blijven, hoewel natuurlijk bij de toepassing daarvan met de gesloten overeenkomst en de daaruit te verwachten rust rekening zal worden gehouden. KERKDIEFSTAL. Tusschen drie en vier uur is Zon dagnamiddag door verbreking- van het slot een offerbus in de Sacristy der St. Plechelmueskerk te Oldenzaai gelicht. De bus bevatte de geilden, wel ke dien dag gedurende de godsdienst oefeningen in die kerk waren ingeza meld, naar schatting 14 a 15 gulden. Nog denzelfden avond werd door de maréchaussée aldaar op straat aan gehouden Vaai der Belt uit Raalte, die in het bezit wds van de afgebroken lip der offerbus en ongeveer 7 -gulden, hoofdzakelijk centen. Ook bleek, dat hij op verschillende plaatsen aldaar circa 7 gulden aan rijtoertjes, verte ring -enz. had betaald, hoofdzakelijk met centen. FEEST TE BAARN. Ter gelegenheid van den verjaar dag van id'e Koningin-Moeder zal ie Ba sum op 2 Augustus van gemeente wege een schitterende verlichting worden aangebracht in de nabijheid van de Pekingkom, gelegen in het Baarnsche bosch. Deze illuminatie zal bestaan in een voorstelling van het sedert lang ver dwenen kasteel„Het Huls ter E'em" hetwelk, in de geschiedenis van Baarn zulk een gewichtige plaats hleeft ver vuld. Het kasteel zal zoodanig wor den vervaardigd, dat men zich ook over dag een goed denkbeeld! zal kun nen vormen van dit voormalige slot. DE TOESTAND IN DE ROTTERDAM- SCHE HAVEN. De correspondent van het ,,Hbld." verneemt, dial Zaterdagmiddag en Zondagmorgen ten stadhuize te Rot terdam met den Burgemeester confe renties Ihebben plaats gehad tusschen de verschillende categorieën, die be trokken zijn bij het elevators-conflict, en dus zoowel Britsche als Nederland- •sche importeurs der Elevator Maat schappij, cargadoors en vertegen woordigers der Wegers eni Bootwer- kersvereeniging. Daar moet helsloten zijn. dat deze week zal worden on derhandeld over een compromis, op eisch der werkliedenvereeniiging, en is goedgekeurd, dat deze week, zoolang de betrokken onderhandelingen du ren, de oude toestand zal worden hersteld, zoodat de elevators noch de nieuwe wegers-corporatie „De Vol harding" langszijde of aan' boord zul len worden gezonden. Er zal eene commissie tot onder handeling benoemd worden. Bij die onderhandeling zal uitgesloten zijn de bespreking- van het stilliggen der elevators voorgoed. Een wapenstil stand zal worden gesloten tot Zater dagavond (20 Juli). Gedurende dien wapenstilstand zal niet met elevators gelost worden op de schepen aan het" adres der aanwezigen, behalve uit de „coverhale", welke reeds nu met- ele vator gelost wordt. Op de firma Ruys zullen de aanwezige, cargadoors hun nen invloed' oefenen, om ook. de Li vonia" niet per elevator te doen 'los sen. Inmiddels zal gedurende den wapen stilstand de boycot opgeheven zijn. Voor Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag- zullen de man nen der „Volharding" niet gebruikt worden, mits wegers van andere cor poraties beschikbaar zijn. Gedurende den Maandag zullen de wegers der „Volharding" iin het minst niet be- moeilijikt worden. Een commissie is benoemd, om na der over een vaste overeenkom'st ie beraadslagen. Zij is samengesteld uit de heeren W. C. Hudig, W. A. Engel- biechit, j. C. Smolt, P. W. Schilthuis, ORNITHO^HILIA. Het koperen feest van deze pluinweo- vereenigiaig wordt 14, 15 en 16 Decem ber te Utrecht gevierd miet 'een inter nationale tentoonstelling van pluim vee. Een aantal eereprijzen worden b:j die gelegenheid uitgeloofd. IN DE CEL GESTORVEN. De man, idfe, zooaiis laatst bericht werd, uit de lokalen der Technische IToogeschool te Delft enkele microsco pen ontvreemdde, en zich deswege in het huis van bewaring te 's-Graven- hage in voorarrest bevond, is addaar overleden. ALG. NED. TYPOGR. BOND. In de Maandag voortgezette alge- meene vergadering werd besloten zich niet bij het Ned. Vakvei'bonid aan 'te sluiten. Dit besluit wend genomen anet 26 stemmen voor, tegen '18, 21 blanco. Een voorstel van de af deeling Delft om zich uit te spréken over de aan sluiting bij het comité voor algemeen kiesrecht werd ingetrokken. Op voorstel van de machinezetters Amsterdam, werd bepaald dat de le lden zich moeten aansluiten bij de aJ- deeling in de plaats w,aar zij werk zaam zijn, en mede weid aangeno men, een voorstel van de zetters, Am sterdam, om eene brochure uit te ge ven. waarin in korte trekken de ge varen van 'het typografenvak en de slechte toe&tanldlen diaarin (speciaal van den nacht arbeid) worden uiteen gezet ter waarschuwing voor ouders en verzorgers van kinderen, welke niet"of onvoldoende bekend zijn met deze toestanden. Goedgekeurd werd een voorstel van Alkmaar, om tolt de regeering een adres te richten met verzoek, om in de arbeidswet de bepaling op te ne men, dat de arbeidsdag voor volwas senen in het typografenvak niet lan ger mag zijn dan 10 uur in een et maal, met dien verstande, dat om de twee jaar een uur per dag moet minder gewerkt worden, om geleide lijk tot den 8-urigen arbeidsdag te komen en dat de wékelijksche rusttijd minstens 36 uur moet bedragen. Te vens zal men zich richten tot de Ka mer-fracties, met verzoek een amen dement in dezen geest in te dienen bij'aldien de regeering ongeneigd (blijkt op het verzoek in te gaan. Voorts verklaarde de vergadering zich op voorstel van Groningen tegen 'alle stuk- of preaiiewerk. Gekozen werden de heeren W. C. van Haaien als voorzitter, P. Hols als secretaris, J. van Straten als pen ningmeester en D. Posthumus als re dacteur. BERICHT UIT JNDIë. Blijkens oen uit Nederlandjsch-ln- dië ontvangen telegram is Endeh, op het eilanld Floras, zonder békende aanleiding door de bergbev.odking overvallen en ge-heeil verbrand. Het bestuurs-etaiblissement is behouden. Kapitein Ohristoffel wordt met mare chaussees derwaarts gezonden. CHRISTELIJKE SOCIALISTEN. Nadat eenigen tijd geleden te Am sterdam een christen-socialistische Studie- en Prdpagandaclub was opge richt, heeft zich daaruit thans ont wikkeld eene socialistische organisa tie op positief cOi riste! ijk en grond slage Déze organisatie, die een nationaal (karakter draagt, publiceert de volgen de beginselverklaring: „De Bond van CIhristen Socialisten aanvaardt de Apostolische geloofsbe lijdenis (art. 12 des geloofs). Zijn le den erkennen, dat deze belijdenis ver plichtingen oplegt, niet alleen voor (liet reliigieai'se, maar ook voor het maatschappelijke leven. Daarom ziende, hoe de tegenwoordige maat schappelijke toestand een schande is voor de christenheid, en in strijd met Gods geboden; ziende, hoe deze toestand het onaf wijsbaar gevolg is van het kapitalis tisch stelsel, dat den grond en de pro ductiemiddelen in het privaatbezit van enkelen stelt en de overgroote massa afhankelijk houdt van deze en kelen, terwijl 'het- concurrentiestelsel tot zedelijke en stoffelijke ellende voert; (verbinden de leden van den Bond zich, het kapitalistisch stelsel te be strijden en de overwinning te bevor deren van het socialisme, dat zich de organisatie van arbeid en productie en een betere verdeeling der arbeids producten ten doel stelt, en dit doel bereiken wil door gemeenschappelijk bezit van grond en productiemidde len. De Bond onthoudt zich voorlooplg van alle optreden in actueele politiek en zal zijn kracht zoélcen in schriftelij ke en monidelinge propaganda voor het socialisme als economisch stelsel. Het bestuur van den Bond is als olgt samengesteld: J. v. Campen; Jan J'anze, Bgelantiergr. 100, Amsterdam; 'H. v. d. Linde, Hoogstraat 163, Vlaar dingen, F. v. d. Pers, Bleekersplein 10, Groningen; G. J. Tieker, Amster dam; Daan, van der Zee, Gorinchem, en mej. A. v. d. Vlies, Rotterdam "(E- rasmuss'traat 11), als secretaresse. Deze laatste is de schrijfster der brochure: „Kan een rechtzinnig chris ten socialist zijn?" welke vraag zij be vestigend beantwoordde. Geestverwante personen (mannen en vrouwen) kunnen zich voor het, lidmaatschap van dien Bond aanmel den aan bovenstaande adressen. 1048, eigenaar de heer Nienlvuis te. Amsterdam, met bestemming naai den heer Oudimans, pp Schonenborg alhier, op den circa 3 kwartier gaam rechten weg van Diemen naar Bijstu ren, met de grootste snelheid, ongo veer ais een sneltrein, tegen sen boon gereden, voor de Ghr. school te Hoef De kar vloog van het onderstel er kwam een paar meter verder gekan teld op den weg terecht. De chauffeur kiwaim er met den" schrik af. Van de 5 inzittenden kwa men een heer en twee daim es me: lichte verwondingen te voorschijn Erger was het met twee anderen go steld. De eigenaar der auto, de heer Nienhuis, oud 71 jaar, had eenige rib ben gebroken en ook zijn borst be zeerd, terwijl de heer Van Tienlhoven. zoon van den commissaris der Ki> ningin in Noord-Holland, een diept; wonde in het gelaat had, waardoor veel bloedverlies ontstond en ook nog andere ernstige verwondingen op liep. VEREEN. VOOR VROUWENKIES RECHT. Te Assen vergaderde de Vereen, v. Vrouwenkiesreéhit, onder voorzitter schap van Mevr. dr. Aletta II. Jacobs, die o.a. mededeelde dat sedert 15 (Maart 1.1. 500 nieuwe leden zijn toege treden. Medegedeeld werd voorts, dat er nieuwe afdeelingen zijn opgericht te Arnhem, Gorinchem en Delft. Men zal trachten de afdeelingen Leiden en Veendam-Wildervank tot nieuw leven te wekken, terwijl de afdeeling Bre da, die dreigde te l>ezwijken, behou den bleef. De vergadering hield zich bezig met een bespreking van de manier, waar op door den Bond voor Vrouwenkies recht tegen de vereeniging is opge treden. De artikelen, in verschillende bladen verschenen, en waarin het (hoofdbestuur in het gelijk is gesteld, zullen in brochurevorm uitgegeven en aan de afdeelingen toegezonden wor den. Zeer uitvoerig weiid beraadslaagd over een voorstel van de afdeeling Gro ningen, betreffende bespreking van de gedragslijn der vereeniging bij de aanstaande grondwetsherziening en evenitueele kieswetswijziging. Het resultaat was, dat, op voorstel van de presidente, het hoofdbestuur werd gemachtigd, een brochifre sa men te stellen en het aan 't hoofdbe stuur werd overgelaten, op welke wij ze deze brochure zal worden gepubli ceerd. AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen, ca. 9 uur is de uit de richting Nijkerk komende auto G HANGENDE TUiINEN. Op den toren te Oldenzaai vonu men dezer dagen aan de noordzijd' een bessenstruik mot rijpe vruchten en een bloeiendenvlierstruik, bekb «ongeveer een meter hoog. VOORZITTERS EN SECRETARIS SEN KAMERS VAN ARBEID. Maandag werd te Utrecht de 13e al- gemeene vergadering van deze ver eeniging gehouden onder voorzitter schap van den heer Jos. de Sterke van Rotterdam. Uit het jaarverslag bleek, dat lie: aantal leden van 134 gestegen is tol 151, terwijl het aantal donateurs 4f bedraagt. Het nadeelig saldo bedraaei 27.57. De drie aftredende bestuursla den werden herkozen. De volgende vergadering zal wederom te Ut ree Ir worden gehouden, terwijl op voorsta van het bestuur de minimum contri ibutie wederom vastgesteld werd op 1.50. De heer J. v. Aggelen van Delft lichtte daarna eén door hem Inge diende motie over de door het bestuur imet drie leden aangevulde commissi- tot reorganisatie van de Kamers var Arbei'd toe. Na eenige discussie word: de aanvulling dezer commissie door de vergadering goedgekeurd. (D.e heeren Havers en Itallie uit 's- Gravenhage hadden een motie inge diend betreffende een wijziging var het karakter der vereeniging; daar een gewijzigde motie te laat was out vangen oon daarover nog prae-advier uit te brengen, werd door liet bestuur voorgesteld deze uit te stellen tot eer volgende vergadering. Met algemeeni stemmen werd aldus besloten. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om aan elk der leden en donateurs der vereeniging een exeun plaar te verschaffen van een model voor een collectieve arbeidsovereen komst. Aangenomen werd de volgende mo tie: „De vergadering, gehoord de be sprekingen, fjpheeikt de wensdielijk- heid uit, dat de Kamers van Alrbeio in belangrijke bel a ugenge schillei i steeds tot voorzitter van een Verzoo- ninigsraad benoemen een invloedrijk persoon, die noch patroon, noch werk man is," nadat daarover langdurige discussies waren gevoerd. (FEDERATIEVE BOND VAN FA- BHTBICSOHBF'S. De vereeniging van Fabriékschefs ien afdeelingsdhefs „Onze Industrie vooruit" gevestigd te Amsterdam en Üe vereeniging van Meesterknechts en (opzichters te 's-Rosch, hielden 1.1. Zon dag een gecombineerde vergadering te Amsterdam. Het doel van deze bij eenkomst was het houden van voor- loopige besprekingen nopens de op richting van een landelijken bond van vereenigingen van fabriekschefs in Nederland. Daar men omtrent, het bestaan van dergelijke vereenigingen in de nijver- heildlsdistxicten van ons land, nog zeer weinig met zekerheid wist med< te deelen, werd na langdurige bespre kingen besloten te trachten in ver- door Marylle Markovitch. (Naar het Fransch). 6) Sobamyl, met eenige vrienden en eenige vrouwen in zijn versterking belegerd, deelde aan de mannen de geweren, aan de vrouwen de ponjaar den uit, aan genen met bevel om tot den dood te strijden, aan dezen om zich te doorsteken, indien de citadel genomen mocht worden, en haar ver dedigers mochten vallen. Daarna volg de de heldhaftige worsteling, waarbij di vrouwen met gelijke oiuveiischirolc kenheid als de mannen vochten. Doch ten slotte drongen de Russen de geforceerde citadel binnen, waar op de znJster van Schamyl, de edele Fathim», ontwapend zijnde, en toch aan het bevel van den chef willende gehoorzamen, zie.li in de bruisende wateren ran den bergstroom stortte, waar zij den dJood vond. In dit vreedzame uur, te midden van het slapende kamp, werden al deze herinneringen weder bij haar levendig en evenals Fathöima voelde zij zich bereid op bevel van den mees ter te sterven. Want hij. beheerschte haar geheel en zij had hem in haar ziel zoo volkomen met de voorstelling „vaderland!" vereenzelvigd, dat deze beide denkbeelden in haar binnenste tot één geheel versmolten waren en sterven voor Schamyl bij haar het zelfde beteekende als sterven voor het vaderland. Voor het overige wials de voorstel ling, welke zij' van Schamyl had, van zuiver geestelijken aard. Den imam nimmer gezien hebbende vroeg zij zich in het minst niet af, of hij jonger en schooner wals dan de 'andere krijgs lieden uit haar bergen, evenmin als zij er zich cm bekommerde, terwijl zij voor de vrijheid van Kaukasië streed, of er misschien elders nog schooner vaderland te vinden zou zijn. Een zucht dicht bij de tent trok haar opmerkzaamheid en zeer zacht, nau welijks verstaanbaar, meende zij haar naam te hooren uitspreken. Thamar Th am ar Zij richtte zich op, greep haar sluieT en verliet de tent. De troep was gekampeerd in een diepe kloof aan weerszijden door dacht struikgewas aan het oog onttrokken. Het geluid van een woudstroom, welke in het diepste gedeelte van deze kloof bruis te, overstemde het gerucht van men schan en rijdieren. Reusachtige lorkeboomen, aan den rand van het ravijn geworteld, vorm den zulk een dicht looverdak, dat zelfs op dlit uur nauwelijks een enkele zonnestraal de kloof kon binnendrdn- gern Op den grooten /steen gezeten, sliep de eene wachter nog steeds, terwijl Hassan, in zijn mijmering verzonken, bij het onverwachts verschijnen van Thamar onwillekeurig een achter- waarüsohe beweging maakte. Jaag öik u vrees aan, Hassan 7 vroeg het meisje kalm. Daar hun vaders vrienden waren, kenden zij elkander reeds sedert lang. Vóór dat Thamar door het be reiken van den huwbaren leeftijd tot het dragen van den sluier werd ver plicht, speelden zij te zamen op het dorpsplein, zochten naar braam- beziën of vermaakten zioh met het spannen van eekJhoonistrikken in de diepte (schuilhoeken der bosschen. Vrees? zaide hij, o neen Doch ik meende, dat ge sliept Ik kan niet slapen, zuchtte zij het beeld mijns vaderfs fs steeds aan mijn zijde. Ge hadt ons ook niet moeten volgen, Thamar. Uw vader is oud, en de weg is lang. Het is waar, doch de onafhanke lijkheid van Kaukasië wordt bedreigd. Eeuwige schande over hem of haar, die weigert naar haar roepstem te luisteren Ah Thamar 1 Wie zou niet naar haai' luisteren, wanneer zij door uw lippen vertolkt wordt Zie deze man nen En mei een handbeweging toon de hij haar de in bruine mantels ge wikkelde gestalten, die hier en dJaax, evenals na een veldslag, over dien grond verspreid lagen. Een visioen, ik ben er zeker van, zweeft hun in den droom voor oogen en dat visioen zijit gij. Zij idlroomen, dat zij hun lip pen op den zoom van uw sluier druk ken en ikzelf heb, sinds wij de hoog ten van den Elbroes verlieten, geen rust en vrede meer kunnen vinden, dewijl dat beeld bij mij, nog veel sterker dan bij' hen, tot in het dilepst der ziel is doorgedirongen. Wat zegt ge, Hassan 7 Bevinden wij ons thans hier om woorden van liefde te spreken of aan te hooren Vergeef mij, Thamar. Doch reeds gedurende vele, vele dagen rijd ik aan uw zijde of houd de wacht, terwijl ge slaapt en nimmer is er eten woord ov.er mijn lippen gekomen. Maar tlians beginnen wij Weden te naderen. Nog slechts weinige dagen en ik zal misschien, het gelaat naar de steuren gekeerd, op den grond liggen uitgestrekt, en het zal mijn dood ver lichten u gezegd te hebben Woe vu rig gij door mij bemind wordt Zij naderde hem en stak hean de hand toe, doch hield haar sluier steeds zorgvuldig neergeslagen. Ik waardeer uw genegenheid, Hassan. Wij zijn bijna broeder en zuster. Ik wil u evenwel niet met een ijdele hoop vleien, daar ik onge twijfeld nimmer de woning van uw echtgenoot zal binnentreden. Waarom niet, Thamar? vroeg hij verschrikt. Ik heb mijn leven aan Kaukasië toegewijd, Hassan. Misschien zal ik op gelijke wijze als Fatihima den dood vinden. Doch zoolang ik leef, wil ik aan d!e zijde van den Imam ivoor de vrijheid en onafhankelijk heid van mijn vaderland strijden. En wanneer de vrijheid herkre gen is? Zal dat ooit het geval zijn Waarom niet, Thamar Bedenk, dat wij sterk en moedig zijn, dat wij voor onze haardsteden strijden. In dien Allah ons beschermt, dan zul len wij weldra behouden in onze bergen terugkeeren. Dan zullen wij onze stallen weder openen en even als voortüeen zullen de. geiten de Jon ge spruiten afknabbelen. Evenals vroeger zullen de Tseherkessen den wilden os op de ongenaakbare top pen vervolgen om des avonds detn buit, naar hun echtgenoofén te bren gen, die op de drempels dier won in gen voor (hun zonen de daden der vaderen beziingen. Thamar, daar ge weet, hoe ik u bemin, zoudt gij dan niet om mijnentwille een dier echtge- nooten willen zijn? Doch een nog hooger ideaal Ver vulde hare ziel. En toch had de door- dtringende stem van den jongen her der haar aangenaam getroffen. Ik wil u geen beloften doen, Has san, want wij hebben ons lot niette onze hand. Doch mijn hart is vrij. Doe uw plicht en help ons om Kauka sië te reddenAllah alleen weet, wat de toekomst ons brengen zal. Opnieuw legde zij haar kleine blanke hand in de zijne, waar zij geleek op een schoone, witte duif, in het nest, neergevleid. Hij hield haar 'een oogenblik om klemd, kuste haar en legde b'aacr op zijn hart. Thamar, vroeg hij, indien ik sterf, zult ge mij dan gedenken Na mijn vader zult gij mijn dierbaarste herinnering zijn. Has san. Doch spreek niet van sterven wij moeten integendeel blijven leven leven voor Kaukasië en voor de vrij heid. {Wordt vervolg®.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5