Weerbericht MEDEDEELING'EN VAN HET KONINKL, NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 17 Juli 1907. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Stornoway (ten Westen van Schot land' laagste 753.6 m.M. te Hapa- randai Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 18 Juli Wind matige Noordel. wind. Gesteldheid van de luchtmeest cwaar bewolkt, mogelijk regenbuien. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. ^SOERÜ^ Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 767 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 17 Juli. Hoogste gisteren. F. 69° Laagste heden nacht F. 66* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 60° Provinciale Staten. De sitting dter Staten werd heden heropend. Goedgekeurd worden achtereenvol gens: de derde supp. begrooting voor •Meerenberg over 1906, de rekening over 1906 en van het pensioenfonds tier ambtenaren en bedienden, de Ontwe rpfoegro oting voor 1908, en de rekening over het gesticht „.Zwanen burgwal'" over liet jaar 1906; en de voordracht tot aankoop van de gron den tegenover Meerenberg. Bij de behandeling der ontwerpdie- igrooting van bet gesticht Zwanen burgwal voor 1908, dringt.Dr. Schip pers aan op hei nemen van maatre gelen, om te voorzien in den dringen den nood door gebrek aan plaats ruimte voor de verpleging van krank zinnigen. De heer Van Tienen, namens Ged. Staten, zegt, dat Ged. Staten don nood erkennen, en- zij hebben dit getoond door het djoen van ivoorstelilien tot (voorziening, zoowel door den bouw van Duinenbosoh, als door het afslui ten van contracten met andere ge stichten, o.a. die te Venraay, en te Zutfen. Wat de oogenblikkelijke maatrege len betreft, zullen de gemeenten zich moeten behelpen met art. 14 der Krankzi nnigenwet. De heer Van den Bogaert meent, dat dr. Schippers uitgaat van het denkbeeeld dat Zwanenburgwal zal worden behouden als inrichting van de provincie. Dat denkbeeld bestrijdt spr. -Het gesticht Zwanenburgwal, thans ingericht voor 139 patiënten, zou door de provincie aan de gemeente kun nen worden overgedaan. (De heer Schippers constateert, dat Ged. Staten alles willen doen om aan den nood tegemoet te komen. De voorzitter constateert dat de prov. NooixDHolland in deze aangele genheid meer dan eenige andere pro vincie haar plicht heeft gedaan. Of er behoefte zal zijn aan een (Doorgangshuis zal mlen moeten af wachten. Dr. Schippers brengt hulde aan het geen Ged. Staten gedaan hebben, maar hij heeft willen wijzen op den bestaanden nood in Amsterdam De voordracht wordt daarna goed gekeurd.- Eveneens wordt goedgekeurd d« 'Voordracht tot aanschaffing van in ventaris voor Duinenboscb, en tot het aangaan eener geldleening van i 225.000. Ook de tweede supp. begrooting voor 1907 wordt goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor 1908 vestigt de heer Vliegen de aandacht op de onveiligheid der pro vinciale wegen door het gevlieg van de automobielen, die elk wandelge noegen bederven. Spr. wenseht te vragen of niet over weging verdient bet aanleggen van afzonderlijke automobiel wegen voor te bereiden. Op den duur zal nien daaraan, gelijk in 't buitenland al ge schied is, toah moeten gelooven. De kosten zullen door 't heffen van een flinken tol door die vaartuigen-ihou- 'ders worden betaald. Een antwoord vraagt spr. niet. Ja, zegt spr., de heer Caroli is er al tegen, maar hij weet niet waarover 't gaat. De heer Zubli acht het gesprokene izeer overdreven. Die dingen, waarop de spr. zoo afgaf, dat zijn de dingen, /waarin onze kinderen en kindskinde ren zullen zitten. De heer Vliegen: Ja, de uwe! De heer Zubli: Bovendien Is het aan leggen van zulke wegen Rijkszaak. De heer Sassen is het volkomen met den heer Vliegen eens. Het is hoog noodlg, dat er overwogen worde wat er door de provincie kan worden gedaan. De heer Vliegen zegt, dat de heer Zubli behoort tot de automobiel ri j ders. Maar er zijn altijd nog eenige menschen die er niet in rijden, en al zullen onze kinderen 't misschien al lemaal doen, zoover zijn wij nog niet. 'Nu zegt de heer Zubli, dat de kinde reu dan maar eenigszins minder ze nuwachtig moeten zijn, én dat ware misschien ook wel beter; maar aan den milderen kant is 't toch maar ge lukkig d a t ze 't zijn, want nu sprin gen ze ten minste op zij. 't Is waar, die vegen worden druk begaan op een enkelen dag, maar dat is de nige dag waarop die menschen kun nen genieten. Spr. meent ten slotte, .dat de provincie wel degelijk zelf we igen aanleggen kan. De voorzitter gelooft, dat 'het aan leggen van zulke wegen vanwege de provincie nog wel eens ernstig zal worden mogen overwogen. Spr. meent met den heer Vliegen, dat er iets mioet .worden gedaan, vooral waar nu de auto's tolvrij zijn en zelfs geen be lasting betalen. De heer Van den Bogaert wijst ook op de onbillijkheid dat men voor d automobielen niets betaalt. Die toe stand moet veranderen. Het is hier geen plaats om dat te moveeren, maar spr. wil er toch eens op wijzen, diat het opleggen van belasting zeer bil lijk .zou zijn. Do heer Zubli zegt, dat voor de au tomobielen onder meubilair in de per- soneele, en bovendien in de vermo gensbelasting wordt betaald. De heer Boreel van Hogelanden hoopt, dat wanneer Ged. 'Staten het gebruik, dat vaak misbruik is, zullen gaan regelen, dit dan niet zal gebeu ren op <ie wijize door den heer Van (den Bogaert aangegeven. iSpr. zou t betreuren als door be lastingmaatregelen de Fransche in dustrie van auto's, die zoo belangrijk Is, zou worden getroffen. De heer Vliegen zegt, dat hij dat ook niet wil, bij wil juist automobie len en voetgangers tegelijk gerieven. De heer Van den Bogaert zegt, dat bij geen belastingvoorstel verdedigde, maar alleen de aandacht vestigde op wat door den Rijkswetgever is voor- De discussie wordt gesloten. Besloten wordt, bij de vaststelling der inkomsten, 9 opcenten te hef fen. De begrooting wordt vastgesteld op een totaal van 2.558.071.53^. 'Het voorstel -tot wijziging van art. 8 van het reglement van politie voor het Amstel-Drecht-K anaal, wordt goedgekeurd. De Commissie voor de wijziging der bijzondere reglementen van be stuur voor den Aetsveklschen polder en den polder Kiortenlhoef, vraagt di- iigentverlklarmg, waartoe besloten (wordt. Goedgekeurd worden de wijzigin gen der bijzondere reglementen van een 10-tal polders, evenals het voor stel om aaii Ged. Staten bevoegdheid te verleenen afwijkingen toe te staan tvan de aanvankelijk aangenomen richting voor den aanleg van wegen op Texel. Bij het voorstel tot wijziging van het besluit der Staten van 1 Nov. 1905, houdende toezegging van finan- cieelen steun voor den aanleg van een spoor(tr,am)weg van Schagen naar Wie ringen, is d oor de 'heeren Wibaut c.s. weder ingediend een amendement, strekkende om arbeids voorwaarden van het personeel aan de goedkeuring van -Ged. Staten te onderwerpen. De heer Hazelihoff Roelfsema zegt, 'dat de Staten hier staan voor -een moeilijk geval, omdat, indien aan de Holl. 'Spoorweg-Maatschappij zulk eene bepaling werd voorgelegd, zij waarschijnlijk zou weigeren de exploi tatie van dien weg op zich te nemen. S|pr. kan de aanneming van het amendement niet aanbevelen. De heer Ferf bestrijdt het amende ment op reeds vroeger aangevoerde gronden, voornamelijk op dezen grond, dat zulke bepalingen niet kun nen worden voorgelegd aan een alge- in eene maatschappij, die een groot net met een groot personeel exploi teert, een personeel dat wisselt, en dat dus niet kan staan onder bijzon dere voorwaarden voor een kleine lijn, terwijl bovendien de bepaling onnoodig is, omdat de zorg voor het personeel wordt gewaarborgd door reeds bestaande reglementen. De heer Wibaut zegt, dat Ged. Sta ten blijkens de woorden van den heer Ferf, het standpunt innemen, dat, als men met de Holl. Spoor onderhandelt, men zulke voorwaarden niet stellen moet, omdat de maatschappij dan zeggen zal: Dat doen we niet. En in de tweede plaats niet, omdat die ma terie door RijikSbepalingen is gere geld. Die opvatting nu bestrijdt spre ker. Voor de argumenten van den beer Hazelhoff Roelfsema voelt spr. zooveel, dat hij -zou geneigd zijn zijn amendement in te trekken, ware het niet, dat de heer Ferf zich hadde ge steld op het standpunt, dat men te genover 1de Holl. Spoor zulke voor waarden niet kon stellen. De heer Ferf zegt, dat de provincie niet staat tegenover de Holl. Spoor, maar tegenover de tram-maatschap pij, die de Holl. Spoor alleen als ex ploitant erkent. Diie exploitatie heeft zijn eigen re glement, en zijn eigen personeel, dat hij voor zoo'n kleine lijn zeker niet •aan andere voorwaarden zal onder werpen, wat trouwens ook niet in het belang van dat personeel zou zijn. De voorzitter wijst er op, dat de exploitatie van die trams door de delij'k belang ook van de provincie. Van subsidies geven ,aan de Ho li. Spoor is geen prake. De lieer Wibaut meent, dat dit zijn betoog niet verzwakt, maar versterkt. De arbeidsvoorwaarden echter bij de Spoorwegmaatschappij kon spr. niet loven. Maar om dat hier het geval speci aal is, trekt hij zijn amendement in omdat de gelegenheid om een princi pieels beslissing te nemen zich bij het volgend punt zal voordoen. De voordracht wordt goedgekeurd. Bij de volgende voordracht: tot het verleenen van fin. steun aan de Noor- der Stoomtriamwegmaatschappij voor den aanleg van een stoomtramweg van Alkmaar naar Schagen, dient 'de heer Wibaut c.s. hetzelfde amen dement in, terwijl hij de vraag stelt of hier ook een uitzonderingsgeval aanwezig is. De voorzitter antwoordt, dat hier hetzelfde geval aanwezig is als bij 't vorige voorstel. De heer Ferf maakt de opmerking, dat, indien de arbeidsvoor waarden den heer Wibaut niet- voldoen, hier over toch in de Staten geen debat kan worden gevoerd. (De heer Wibaut betoogt, diat de Holl. Spoor is een particulier, zij het dan een zeer machtige particulier, en tegenover dezen moet de provincie haar zoo schoon en gisteren nog ge roemd beginsel niet maar telkens op zij zetten. Het gaat hier thans over de vraag of de provincie zal zeggen, ook tegenover de Holl. Spoor: Gij zult onder die en die voorwaarden ar beiden. Be voorzitter ontraadt het nemen van een beslissing in den principiee- den zin die de heer Wibaut er aan ge ven wil. 'De heer Wibaut verzoekt den voor zitter aan de leden over te laten of zij dit als een principieele beslissing beschouwen. Het amendement-Wibaut c.s. wordt verworpen met 37 tegen 20 stemmen, •waarna de voordracht wordt aange nomen. Na de pauze k/oont aan de orde het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel Caroli-Tak in zake het melk en de rtzoek. De heer Caroli licht het voorstel, door hem gedaan, in den breede toe, er op wijzende, dat de provincie een sociale taak heeft, en dat daaronder ook valt het bevorderen der volksge zondheid door het maken van een provinciaal reglement, waarin voor schriften worden gegeven omtrent veestallen, enz. eene verordening ge lijk diie reeds in Engeland geldt, maar die -om aan Spr. onbekende redenen niet heeft voldaan. Spr. ziet als ach tergrond en als gevolg van het ook door hem gewenscht onderzoek niet een simpel adres te richten aan de Regeering, waarvan spr. niets ver wacht, maar een krachtig optreden van de provincie zelf. Ook van het aansporen der gemeentebesturen om iets te doen verwacht spr. niets, om dat er zooveel particuliere belangen bij betrokken zijn, gelijk o.a. bleek (bij een mislukte poging om vloe-sch in voer in een groote gemeente, door samenwerking met kleinere in de om geving der stad, tegen te gaan. Het element der goedkoopte door Gedeputeerde Staten aangevoerd voor een onderzoek harentwege, wil spre- kei onmiddellijk climineeren, waar zulk een groot volksbelang op het spel staat. Spreker bestrijdt ook als onjuist de bewering, dat het onderzoek het best zou kunnen worden ingesteld door gemeentebesturen en gezondheids commissie. In-tusschen is het spreker onverschillig, wie het onderzoek doet, mits het maar gedaan worde en goed. gedaan worde. Volgens het oordeel van dr. Josephus Jitta zijn daartoe minstenis 4 deskundigen noodig, een bacterioloog, een chemicus, een hy giënist en een veearts. Spreker beveelt zeer aan het advies an dr. Ringeling, directeur van den Amsterdamschen Gemeentelijken Ge zondheidsdienst, in te winnen. (De zitting duurt voort). Naar Zeist. De bataljons van het 10de regiment infanterie, alhier in garnizoen, zullen van 4 tot en met 14 September a.s. d'e legerplaats bij Zeist betrekken, tot het deelnemen aan veldoefeningeu. Basel Feestelijk© Opening. Leerlingen der II. B. S. hebben het voornemen opgevat aan het in ge bruik nemen van het nieuwe school gebouw een feestelijkheid te verbin den. Hiervoor is echter d'e medewer king van alle leerlingen ten zeetrste gewenscht, en ook 'hun geldelijke steun. Zij noodtgen hun medeleerlingen daarom uit op den briefkaart de grootte van 't bedrag, waarmede zij bet plan willen steunen, in te vullen en deze voor 1 Augustus 1907 aan 't daarop vermelde adres te willen ver zoenden. Na dien datum zullen dan zoo spoedig mogelijk worden toegezon den ten eerste een nader program ma en toegangsbewijzen voor de leer lingen en hun familie, tot het feest, dat bij voldoende deelneming bet ka rakter van eien avondfeest zal dra- gten. De commissie bestaat uitNic. Beers. A. Bloemendal, Martha M. van Bilderbeek, Leegh waters tra at no. 16, W. Boissevain, Jo de Grauw, Emmy Söhnlein, J. Schippers. N. J. van der Stad. Gevonden voorwerpen: Een broche, een winkelhoekje, een rozenkrans, .een gummibal, een huis- Sleutel, een inhoudsmaat, een boeze laar, een rozenkrans, een sabelkwast. Ro- Uit de Omstreken Inbraak te Bloemendaal. J. Drogtrop alhier heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij hij met P. P. Junge, N. J. Kollaard en W. Bakker, is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De officier van justitie kwam mede a hooger beroep tegen alle vier be klaagden. Examens Toonkunst. Bij het Dinsdag te Utrecht gehou den examen der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, slaagden de damesJ. A. M. Langeveld, voor piano, en C. G. H. Stroucken, en M. Middelbeek voor zang. Maandag slaagde mej. Vertregt voor solo-zang. Allen genoten hare opleiding aan de Haarlemsohe Muziekschool der Maat schappij. De Bloembollentelegraaf. Wij ontvingen heden het eerste nummer van den tweeden jaargang van „De Bloembollen telegraaf", een blaadje, dat door G. Zandstra te Lisse gratis wordt uitgegeven, en, zooals de inleiding het aangeeft, dient ter bespoediging van den bloem- bollenhandel onderling. Automobielongeluk. Dinsdagavond omstreeks half tien werd de naar huis fietsende Zand- voorter S. Lokker op de Zandvoort- schelaan bij een kromming van den weg door een in de richting van Haarlem rijdende automobiel aange. reden. Vrij ernstig gewond en met gebroken fiets werd hij opgenomen Holl. Spoor noodzakelijk is, in het I en met de automobiel naar zijne wo- belang van de sterek en van het gel-| ning vervoerd. BLOBM/EiNDA/AL. Naar wij vernemen blijft Jhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland voor- locxpig gemeente-ontvanger, maar treedt daarna in den ijzerfiande-1 en wel in de zaken van de firma Bernet Co., te Amsterdam. Men is thians bezig met de oprui ming van de ruïne der afgebrande villa de Vogelenzang te Aerdenhout. Er zal op dezelfde plaats een nieuwe villa worden gebouwd vioor rekening van den heer Dijkman te Amsterdam. De ondexiafdeeling Kennemerland win den Algemeenen Nederlandschen Politiebond zal aanstaanden Vrijdag middag te twee uur een schietwed strijd op de revolver houden, op een van de terreinen van Woestduin te Vogelenzang. Hedennacht kon zekere A. de L uit Haarlem met zijn hondenkar, bela den met vodden en bloembollen, het maar niet ver brengen. Nadat hij verschillende malen tegen eenige nekken had opgereden en in greppels van de wegen was terecht gekomen, oordeelden de veldwachters Smits en Lolcerse het maar beter, zoowel voor hem als voor zijn armen trekhond, om den man een plaatsje in het ar restantenlokaal te bezorgen. BENNEBROEK. De raad dezer gemeente zal Don derdag IS Juli a.s., des avonds te 8 1/4 uur, bijeenkomen ter behandeling der volgende punten: Mededeelingen. Aanbieding gemeenterekening 1906 Benoeming Commissie nazien der rekening. Onderzoek geloofsbrieven lierkozeu raadsleden. Onder begunstiging van heerlijk zo merweer maakten de leerlingen der Christelijke School Dinsdag j.l. hun jaarlijksch uitfetapje naar Zandvoort, waar zij mild werden onthaald. Zij hebben door de goedheid van mevrouw Willink van Bennebroek weder veel genoten en keerden in blijde stem ming 's avonds dan ook huiswaarts. De door den gemeente-ontvanger aangeboden rekening over 1906 be draagt in ontvangst f 10.429.50, in uit gaaf 9.521.03, batig saldo f 908.47. SCHOTEN. Gelijk wij reeds mededeelden verga dert Donderdagavond de Raad dezer gemeente. Naar wij vernemen, zal ir deze vergadering het rapport der on langis benoemde gascommissie behan deld worden. Aangezien er ook op de agenda staat: „Voorstel tot het aan gaan eener geldleening", zal de stich ting eener gasfabriek in deze vergade ring waarschijnlijk haar beslag krij gen. OVERVEEN. Door den veldwachter De Vries wer den hedennacht vier jongens van 10 tot 13 jaar aangehouden, welke uit het gesticht Hulp voor Onbehuisden in het oude buitengasthuis te Amster dam waren weggeloopen. Zij hebben den nacht op het politie bureau doorgebracht en zijn den vol genden morgen naar Amsterdam te- ruggieivoerd. Men is thank druk bezig met het vertimmeren van het station alhier, dat echter langer duurt dan men aan vankedijk verwachtte, zoodat men de zen zomer niet veel meer van den ver bouw zal profiteeren. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Familie Van Raalte, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 p. Wed. H. Wesseling, Vriesenveen, Hotel Groot Badhuis, 4 p. Dr. Schoute, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 6 p. W. C. de Vlaming, Amsterdam, Ho tel Groot Badhuis, 7 p. Jhr. B. van Sminia, Leeuwarden, Hotel Groot Badhuis, 6 p. H. Ingerman, Amsterdam, Grand Hotel, 4 p. E. von Lippert, Keulen. Grand Ho tel. W. Haskel, Berlijn, Grand Hotel. P. G. Boissevain, Amsterdam, Gr. Hotel, 3 p. L. Rueff, Bafeel, Grand Hotel Mevr. Paravicini-Bachofen C.rand Hotel. D. van Hasselt, Amsterdam, Hotel Driehuizen. D. Mulder, Groningen, Hotel Drie huizen, 2 p. N. J. Daalderop, Tiel, Hotel Drie huizen, 2 p. Th. Waller, Utrecht, Hotel Driehui zen, D p. Dames Kampf, Amsterdam, Hotel Driehuizen, 2 p. Familie Couver, Utreeht, Hotel Drie huizen, 3 p. H. Fatio, Genève, Hotel Beau Site 2 pers. Ch. G. Gleichman, Den Haag, Hotel -Beau Site. Familie Höpken, Amsterdam zenobelstraat no. 23, 3 p. G. van der Hoeven, Amsterdam, Ro- zenobelstraat no. 23, 4 p. Haarlem, Haarlemmerstr. no. 28, 7 p. J. van de Stadt, Zaandam, Kerst- plein no. 5, 8 p. S. Ph. Barber, Amsterdam, Groote Krocht 3, 4 p. A. N. van Gelder, Rotterdam, Groo te Krocht 5, 4 p. Vieyra, Amsterdam, Villa Mil- dridt, 8 p. Paimilie Van Hees, Amsterdam, Pen sion Adriana Clasima, 6 p. Familie Von Schweinitz, Kassei, id 2 pers. Mevr. Schmidt, Amsterdam, Pension Adriana Clasina, 2 p. Familie Westerkamp, Amsterdam Zcndv laan no. 4, 11 p. Familie Weener, Amsterdam, Res taurant Zomerlust, 5 p. A. DahLman, Weenen, Restaurant Zc-merlust. J. Zeniver, Hilversum, Dr. Mezger- straat no. 62, 6 p. M ed. A. C. Sdhut Zimmer, Hilver sum, id. L. Rieith, Berlijn, A dim. De Winter. E. Jaffé, Berlijn, id. Wed. Ryfmyer, Haarlem, Kleine Krocht, 2 p. J. F. Engels, Amsterdam, Kleine Krocht 1, 2 p. H. Jaffé, Berlijn, Zeestraat no. 9. Dames Leyth, Haarlem, Penision De Roos, 2 p. Familie De Wit, Amsterdam, Pen sion De Roos, 3 p. Familie Westerman-Hulsteyn, Pur- merend, 4 p. Familie Du Croo, Gorinchem, Pen sion De Roos, 4 p. De heer Kattenburg, Rotterdam Pension De Roos. Dames Momtijn, Amsterdam, Pen sion De Roos, 2 p. Familie Timmerman, Amsterdam, Pension De Roos, 3 p. Familie Brouwer, Amsterdam, Pen sion De Roos, 3 p. J. Bonnet, Hilversum, Villa Willy, 10 pers. Dr. Bartels, Koningswinter, Boule- ard de Favauge, 6 p. T. R. van Epen, Amsterdam, Pensd on Zomerlust, 6 p. J. Rodriques, Amsterdam, Kanaal- weg no. 7, 4 p. W. F. Gill, Amsterdam, Nieuiwstraat no. 4, 4 p. J. H. Stakelranld, Amsterdam, Post- straat no. 6, 5 p. H. C. Bonger, Amsterdam, Poststr. no 6, 6 p. J. H. Koetser, Amsterdam, Poststr. no. 6, 5 p. Familie Van Arem, Amsterdam. Diaconiehuisstraat no. 34, 5 p. L. van Essen, Amsterdam, Kruis straat no. 6, 5 p. H. J. A. Lamar, Nijmegen, Kerk straat no. 24, 4 p. Familie Wijnoogst, Amsterdam, Kerkstraat no. 13, 5 p. W. Bunge, Amsterdam, Kerkstraat r.o. 13. P. May, Amsterdam, Boulevard de Favauge, 3 p. P. A. Tiel, Genève, Kostverlorenstr.- weg no. 3, 6 p. Mevr. E. L. van Praag, Amsterdam, Halteletraat no. 17, 2 p. W. Peekema, Amsterdam, Kerk straat no. 1, 5 p. Familie Franken, Amsterdam, Zandv. laan no. 10, 10 p. Familie Oltmans, Amsterdam, Hal testraat no. 48, 4 p. J. de Vries, Amsterdam, Haltestr no. 27, 13 p. Familie Klauss, Berlijn, Haltestr. no 34, 3 p. M. A. Verkozen, Amsterdam, Ko ningstraat no. 39, 4 p. Familie Roozeboom, Amsterdam Kostverl.str. no. 30, 5 p. G. HeinsiuE, Utrecht, Hotel Zee- rost, 4 p. B. Frva, Haarlem, Hotel Zeerust. B. Fig'ee, Haarlem, Hotel Zeerust. M. 7. C. Schuit, Amsterdam, Hotel Zeerust. Familie Braun, Aken, Hotel Zee rust, 2 p. punt, ook zeer goed' mogelijk aal A blijken te zijn. h SLOTEN. Bij herstemming is tot lid Van deal gemeenteraad gekozen de heer K daft Vries, met 334 van de 654 g«eldie u t-p gebrachte stemimen. fa haarlemmerliede. E Te Spaarnwoude zijn thans ook data borden verschenen, waarop „Besmet telijke veeziekte mond- en klauwzeer"; bij den veehouder Kroon aldaar is die ziekte uitgebroken, terwijl het vee loopende op de aangrenzende landen, van de ziekte verdacht wordt. Binnenland IJMUIDEN. Onze. coirr. schrijft: Bij de a. b. herstemming Voor ledJen van den Raad der giemeen Velsen tusschien die heeren Delcourt van Krimpen (lib.), Brok (soc.-dem.) Netscher (vrijz.-öem.) en Sluiters fa.-r.) zullen de vrijzinnigen en so ciaal-democraten te zamen gaan te gen de verbonden conservatieven en kerkdijken. Er wordt hard gewerkt van beide izijd'en en nog nimmer werd bij eenige Raadsverkiezing al hier zóo groote werkkracht ontwik keld. Brengen idle vrijzinnigen alle hunne hulptroepen in hot vuur, dan valit de heer Delcourt en verliest daarmee zijn wethoudierszetel. Gemeentesplitsing. Naar aanleiding van de door u gisterenavond gemelde cijfers van inkomsten en uitgaven voor iedler onderdeel der gemeente Velsen, kan ik nog mededeelen, dat de uitvoeri ge gegevens in druk zullen verschij nen en tegen den kostenden prijs voor particulieren verkrijgbaar ge steld zullen worden. Hierop is het wachten van die Commissie, waaraan werd opgedragen de wenschelijkheid van gemeentesplitsing te onderzoe ken. Na het in druk verschijnen der genoemde cijfers 'zal dus weldra ook het rapport dier Commissie verschij nen en het laat zich aanzien, dat, de uitbreiding van IJmuiden en Vel- seroord in de laatste jaren in aan merking genomen, de splitsing der gemeente Velsen niet alleen wen- schelijk, maar uit e<en financieel oog- IN EN OM DE VREDBS-CONFE- t RENTIE. j De bijzondere berichtgever van het* Hbld." meldts Hoe groote waarde men er aan hecht I dat de conferentie althans eenig blij- vend resultaat achterlaat, wanneer R z.j naar alle verwachting tegen de tweede helft van Augustus uiteengaat, I is bewezen' door de eruthousia/ste rede-1 voering door den licht ontvlambaren ji heer TornieLli in de derde commissie p gewijd aan haar arbeid van gisteren ji De toepassing der beginselen van de i conventie van Genève op den zee-oor-1 log. De gedelegeerden, di.? ik gister avond sprak, noemden die redevoe- i ring schromelijk overdreven, en de bekwame rapporteur, de heer Renault, aan wiens werk terecht lof is toege-1 zwaaid, heeft dat zelf te kennen ge geven: „Nous ne croyons pas", schreef hij, „qu'il y ait rien d'essentiel a cl anger" (in de conventie van 1899 namelijk), en later „la convention I de 1899 comprend 14 articles. Le projet j que nous vous soumetitons en renfer- n<e 26. Que l'on ne 's effraiie pas ds cette difference, et que l'on ne croie I pas qu'il y ait de trés grands change- I meints apport's a l'oeuvre de 1899". Wat men gedaan heeft is de nieu were denkbeelden, neergelegd in de Roode-Kruis-conventie van 1906, 'wij zigende die van 1864, ook toe te pas- sen op den zeeoorlog. Welke de voor- I naamste veranderingen zijn blijkt uit I dcommuniques voldoende. Wordt deze ontwerp-conventie door de confe rentie aanvaard, dan kan men met den rapporteur spreken van ,un pro gress sérieux dans le sens de la codi fication du droit des gens", m'aar nieuw recht zal er niet door gescha pen worden. De zitting der arbitrage-commissie is minder belangrijk geweest dan men zich voorstelde, maar staatsraad- As ser heeft de bewondering gewekt door eene meesterlijke redevoering. Een andere rede, die zeer de aan- I dacht heeft- getrokken, was die van den Zweedschen gedelegeerde, die al3 I zeer voorzichtig wordt geroemd. Op- j meriting verdient intusschen, dat de vertegenwoordiigens der groote Euro- peesche Staten, Rusland uitgezonderd, I welks denkbeelden over de arbitrage trouwens van 1899 bekend waren, zich •niieit hebben doen hooren. De ver wachting ijs, dat ook Donderdag de al- gemeene beschouwingen, die het Ame- rikaansche voorstel tot punt van uit gang hebben nog niet zullen afloopen, v. ant noch Argentinië, noch Brazilië hebben gesproken. Er schijnt een poging te zijn be proefd tot „pairing off' in dezen zin. dat de vertegenwoordigers van deze l>eide Zuid-Amerikaansche Staten hun redevoeringen in de binnenzakken hunner gekleede jassen zouden hou den, maar die poging moet mislukt zijn. Het is er sommige, niet allle. Zuid-Amerikaansche Staten om te d«. en duidelijk le doen uitkomen, dat zij het voorstel der Vereenigde Staten zullen steunen, juist omJdat dit niet de Drago-leer huldigt. Dat kan een aardig debat worden het zal er warmpjes toegaan, werd mij gezegd. MIDDENSTANDS-CONGRES. Te Nijmegen is het vierde Midden- standscongres aangevangen. Dinsdag avond was er feestelijke ontvangst. EEN FEESTMAALTIJD. De Holland-Amerika Lijn zal ter cc re van de in Den Haag aanwezige buitenlandsche journalisten een maai tijd geven aan boord van haar nieuw st? schip, de „Nieuw Amsterdam", dat zich dan juist te Rotterdam bevindt. Aan dien maaltijd, welke gegeven zal worden op Woensdag 29 Juli a.s., den dag vóór het feest door de Regeering aan de Vredesconferentie aangebo den, zullen ruim 150 personen deelne men. HET ARBEIDSCONTRACT. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van de Kamers van Ar beid in. Nederland heeft na afloop van haar jaarverga dering aan mr. H. L. Drucker het volgende telegram ge zonden „De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland, in algecmeene vergade ring bijeen, zendt u haar gelukwen- schen met de aanneming der Wet op het Arbeidscontract door de Eerste Kamer en spreekt den wensch uit, dat verwezenlijkt worde, wat gij u van de werking der wet voorstelt." EEN ERFGOOIER IN HECHTENIS. In verband met de ongeregeldheden op „Oud-Bulssem", is de heer Floris Vos gearresteerd, waartoe hij ontbo den was op het stadhuis te Naarden. De arrestatie geschiedde vanwege den substituut-officier van jujstitie, mr. L. C. Besier, wegens huisvredebreuk en wederspannigheid. Zooals men zich zal herinneren, was d heer Floris Vos directeur der maatschappij „Oud-Bussem" en werd door een tegenpartij uit deze functie ontzet. De heer Vos nu heeft geweigerd het gezag van de vroegere bestuurders, mevrouw Van Woensel Kooy en mr. J. E. C. Schook te erkennen, nu de maatschappij op zijn voorstel iln li quidatie wals gegaan, en wafe door gegaan van de goederen der maat schappij gebruik te maken wij ga ven het voorbeeld van het uit den stal geli aaide rijtuig en het kantoor te bezoeken. Hiermee ging de heer Vos door, ook nadat hem officieel was aangezegd, dat hij niet meer op het kantoor zou werden geduld. Ten einde te zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2