Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Letteren en Kunst Koloniën Kerk en School Pers-Overzicht Uit de Arbeiderswereld Gemengd Nieuws MEDEDEELLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 20 Juli 1907. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Aberdeen (Oostkust Schotland); laagste 746.8 m.M. te Memel (Noord- Oostgrens van Duitschland en Rusl.). Verwachting (tot idem avond van 01 Juli. Wind: zwakke tot matigen Noordel. wind. Gesteldheid van de lucht: verander lijke bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 767 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. te Haarlem. Zaterdag 20 Juli. Hoogste gisteren. F. 61° Laagste heden nacht F. 64° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 62o Opgedragen. Aan den heer J. v. d. Broek, fir ma Wed. J. A. B. Voullaire, alhier, Werd heden opgedragen de levering van 432 straatko-lken en 237 putran den voor het werk SloterdijkAm sterdam der E. S. M. SabbatsschooL Voor eenigen tijd schreef men ons, dat het lieden, 20 Juli, 25 jaar gele den zou zijn, dat de gemeente van Zevende Dags Baptisten alhier haar Sabbatsschool oprichtte, en dat dit jubilé thans feestelijk gevierd zou worden. Dit bericht is niet geheel juist. Wel bestaat de Sabbatsschool dezer dage a 25 jaar, doch de feestelijke herden king zal eerst in Augustus plaats hebben. t Zal echter niet meer dan een huis houdelijk feestje zijn. Lawn-tennis. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zullea op de banen der Haarlemsche Lawn- tennis-Club aan de Spanjaardslaan de wedstrijden gehouden worden, uitge schreven door de Ned. Lawn-termis Bond. BLOEMENDAAL. Vrijdagmiddag om twee uur hield de onder-afdeeling Kennemerland van der Algemeenen Nederlandschen Po- l?tie-Bond een schietoefening met ie revolver op een terrein te Woestduin. Over 't algemeen werd een hoog aan bal punten geschoten. Terecht heeft de onder-afdeeling het nut van deze oefeningen begrepen, want wanneer men de resultaten van deze oefeningen nagaat, kan men zien, dat door vele politiemannen gi oote vorderingen in het schieten zijn gemaakt. Tot aanmoediging waren een drietal prijzen uitgeloofd, welke werden ge wonnen door de heeren Van Keulen, Van Zeelt en Pronk. Hierna had een vergadering plaats bij den heer Otte te Woestduin, welke de or 23 leden werd bijgewoond. Het jaarverslag van den penning meester werd goedgekeurd en verder besloten, in de maand Augustus den jaarlijkschen schietwedstrijd te doen piaats hebben te Woestduin. Hiervoor zijn reeds eenige prijizen toegezegd. HAARLEMMERT .TF.DE EN SPAARN- WOUDE. Eindcijfers gemeente-rekening, dienst 1906: Ontvangsten 27133.55^; uitgaven f 26682.21^; batig saldo 441.34. HEEMSTEDE. Heden is de bel in den toren van het raadhuis geplaatst. Ze is gele verd door de firma Addicks te Am sterdam. Het uurwerk door dezelfde firma vervaardigd, wordt de volgen de week in orde gebracht. HALFWEG. Uitslag der alüiier gehouden aanbe steding van het bouwen eener sme derij en wagenmakerij voor den heer J. Cos, alhier. Gcbr. de Graaf, 3509. J. Koene, 3400. M. Gornelissen, 2959. Gebr. v. Essen, f 2790. J. A Kaub, 2710. (Gegund.) ZANDVOORT. Aan het strand alhier zijn aange spoeld drie Noorsche deelen, gemerkt H. B., welke onder beheer der strand vonderij zijn gesteld. Aangekomen badgasten: Fam. v. d. Foest Clement, Hilver sum, Pension Quisiana. Jankelowitz, Gera, Pension Paula. A. Nicolai, Nijmegen, Villa Groot Kijkduin. Jongeh. Stibbe, Amsterdam, Vlllla Groot Kijkduin, 11 pers. W. W. Hertz, Hamburg, Hotel Kur- haus. T. M. Ingenhaus, Den Haag, idem. J. Westerwoud, Baarn, idem. Mr. dr. Schiff, Berlijn, Hotel Groot Badhuis, 2 pers, D. Kyzer, Amsterdam, idem, 4 pers. Mevr. Middelbeek, Utrecht, Hotel Groot Badhuis. Mevr. v. d. Tak, Amsterdam, Pensi on Buitenrust, 4 pers. Mej. Kruimel, Amsterdam, Pension Buitenrust, Mevr. Stroevé, Amsterdam, Pension Buitenrust, 4 pers. Jhr. J. Feith de Hoek, Hilversum, Hotel Beau Site, 4 pers. Mr. P. Gleveriniga, Groningen, id., 3 pers. F. R. Gendje, Amsterdam, (Kerk straat no. 17, 3 pers. Fam. Terren, Amsterdam, School straat 11, 3 pers. Mevr. van Gelder, id., id., 2 pers. Fam. Sitter, idem, idem, 7 pers. Jongeii. A en J. Dake, id., id., 2 p. P. C. Bos, idem, idtem. L. Bernaar, idem. idem. Fam. Heldering, Amsterdam, Spoor straat no. 42, 2 pers. N. J. J. Greeter, Amsterdam, Pen sion Norma, 7 pers. Mevr. Wed. van TijenLaan, Hil versum, idem, 3 pers. J. E. Minne, AmsterdamKleine Krocht, 5 pers. Fam. Baay, Amsterdam, Hoogewag 33, 6 pers. S. Jonker, Groningen, Pension Ma- rezate, 2 pers. Mevr. R. Pincus, Berlijn, Pensdon MIarezate. 2 pers. Fam. Gunning, Arnhem, Pension Frederica, 4 pers. Fam. Hoi veld, Amsterdam, Pension Zee en Duinzicht, 3 pers. Fam. Witteboon, Amsterdam, Halte- straat no. 15a, 6 pers. E. Goudstikker, Amsterdam, Heems kerkstraat no. 7, 3 pers. L. v. d. Woude, Amsterdam, Kerk straat 13, 3 pers. Fam. Furioop, Schoten. Haarlem merstraat 18, 6 pers. Fam. Van Spanje, Amsterdam, Haarlemmerstraat 23, 10 pers. 'KONINKLIJKE GIFTEN. H. M. de Koningi nschonk 200 aan het weduwen- en weezen- en f 200 aan het Ziekenfonds der Kon. Weef- goederenfabriek te Hengelo. DE KONINGIN-MOEDER. fH. M. de KtonimgtimMoeder zal 6 Augustus naar Pyrmont vertrekken, om een bezoek te brengen aan de re- geerende vorsten van Waldeck Pyr mont. Het bezoek zal een week du ren. VAN DE VREDES-CONFERiENTJE Een eiigemaaiidigen indruk van het doen en laten der conferentie krijgt men uit het jongste schrijven van den „Kandelsblad"-correspondent. In de mededeelingen aan de pers is een „vergissing" geslopen en men heeft die gerectificeerd. De correspondent nu laat uitkomen, dat er van vergis sing geen sprake is. maar, zegt hij, „da hoop, dat het offioieele verslag der beraadslagingen zal ophelderen hoe Ideze „verbetering" eigenlijk in de we reld is gekomen, kan men veilig op geven. Dat verslag schijnt met groote omzichtigheid (om geen ander woord te bezigen) te worden opgesteld. Van de scherpe woorden, die bijvoorbeeld tusschen de heeren De Martens en Barboaa zijn gewisseld, vindt men hierin geen spoor. En zoo is het met andere incidentjes net eender. De rap porten, die de groote delegaties eiken dag aan hare kabinetten zenden, heb ben dan ook wel tienmaal den om vang der officieele verslagen. „BERLIN''-HULDE. De redders van de „Berlin" ontvin gen nu weer medailles van het En- gelsche gouvernement; schipper Berk hout bovendien een verrekijker. GEMEENTEWET. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gem. Ambt. heeft een ont- werp-wijziging van de Gemeentewet gepubliceerd. VOLKSONDERWIJS. Het hoofdbestuur van Volksonder wijs beeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin het ver zoekt enikele wijzigingen aan te bren gen in de voorgestelde onderwijs- novelle, voornamelijk ter verkrijging van meerderen waarborg, dat de hoo- gere Rijksbijdrage ook aan de onder wijzers ten goede komt. Mij. TOT NUT DER ISRAëLIETEN. De jaariijiksche algemeene vergade ring der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland zal 11 Au gustus te Zutphen gehouden worden. GEMEENTERADEN. Ook in Middelburg en in Breda heb ben de sociaal-democraten een zetel in den gemeenteraad gewonnen, in Lseuiwarderadeel zelfs vier tegelijk. POSTZEGELS. Te Rotterdam is een postzegel-ten toonstelling geopend. Er schijnt voor tonnen gouds bijeen te zijn. MOND- EN KLAUWZEER. Evenals In de omgeving van Haar lem bomt ook tn Muiden en In Stol wijk mond- en klauwzeer voor. Ongeluk. De 18-jarige dochter van een con ducteur dor Gooisahe stoomtram is te Amsterdam, terwijl zij de tram na liep om baar vader zijn boterham te brengen, daaronder gekomen, de tram reed over hare beide beenen, waarvan een ernstig gebroken is. UIT DEIN HAAG. iDr. J. Th. Mtouton legt zijn -wethou derschap user. BRAND. Vrijdagavond is te Dordrecht de pas onlangs daar opgerichte caeao- en chocoladefabriek van den heer H J. van Asperen geheel uitgebrand. De Haagsche Toonkunstenaarsver- eeniging heeft bij dén Raa>d geprotes teerd tegen het opdragen van het ge ven van volks-concerten aan een di- lötitanten-voreeniging, ver beneden dien prijs. REMBRANDTHUIS. Men hoopt het Rombrandthuis op de Jloden Breestraat te Amsterdam ge heel tot Rambrandt-Museum in te richten. Inhoud van Eigen Haard. Hofmakerij (vervolg), M. W. Maclai- ne Plont, de Heide, C. Herwig met afb., Zomervacantde op Bornholm, J. K. Koch Jzn., met afb.; het Water- blaaskruid als vleeschetende plant, Herm. Heilbron, met afb. en in het bijvoegsel o.o. het portret van den afgetreden leeraar der H. B. S. te Amsterdam, J. H. A. E. de Vries, met bijschrift en portret van Marconi. TIJDSCHRIFTEN. Buiten. Het mooie geïllustreerde Weekblad „Buiten", waaraan de uit gever Van Dishoeck te Bussum en een staf van deskundige redacteuren hun krachten wijden, geeft ditmaal prach tige foto's van hloemen en vruchten. De uitvoering laat niets te wenschen Er is ten mooie kiek in die echter heel leelijk: „Wedde aanzicht" genoemd wordt. Waarom niet landschap of weide-gezicht? POGING TOT INBRAAK. In den nacht van 17 op 18 Juni is te Semarang een poging tot 'iibraak ia het kantoor van den vendumeester aldaar gepleegd, lezen wij in de .Lo comotief". De inbreker heeft gepro beerd. met een boor een gat temaken in het kozijn van het venster van het vendukantoor, om vervolgens met d* hand bij de sluiting aan de binnen zijde te kunnen komen. Dit is hem niet gelukt. Drie groote gaten boorde hij, maar hij stiet tel kens op de ijzeren roede der afsluiting aan de binnenzijde. De man moet daar geruimen tijd bezig zijn geweest in de onmiddellijke nabijheid van de hoofd wacht der politie. Waarschijnlijk heeft hij eindelijk zijne vergeefsche pogingen gestaakt, toen het te laat werd. Men denkt, dat d.- inbreker bekend moet zijn geweest mei den dienst van het vendukantoor; want bij heeft voor zijne poging juist den tijd van het jaar gekozen, waarin vele stortingen worden gedaan, zoodat een bedrag van f 26.000 in zijne han den zou zijn gevallen als de inbraak gelukt was. EEN WOESTELING. De leerling der burgeravondschool Ie Soerabaja Sikka heeft zijn collega Gonzalves met een pennemes een ern st] gen steek in den buik toegebracht. Sikka is dezelfde, die eenige m ran den geleden den heer Louis Bouw meester te lijf ging. („Java-Bode"). EEN OPZIENBAREND GEVAL. Vele maanden geleden werd bij de import-firma Van Nierop Co., te Soerabaja, ontdekt, dat in de kas van den Chineeschen kassier een zeer be Qangrijk tekort was. Eerst werd Ver teld, dat het tekort niiet meer dan ƒ30.000 bedroeg, maar met den dag bleek de som te groeien. Al spoedig wist men dan te vertellen, dat het te kort al meer dan ƒ50.000 bedroeg. De Chineasche kassier was nergens te vin den naar alle plaatsen werd geseind cm aanhouding van den ontrouwen beambteook naar Singapore werd getelegrafeerd, omdat in de Chinee, sche kamp het gerucht liep, dat de kassier met een valsche pas naar de Straits was gevlucht. De man bleef echter zoek, maar er waren personen, d1 de overtuiging hadden, dat d^ Chinees nog binnen de muren van de stad verblijf hield en zeker uit -z'ch- ztlf te voorschijn zou komen, wanneer hlf het tijdstip geschikt zou achten om roet onthullingen voor den dag te komen, dus schrijft onze correspon dent te Soerabaja. Al spoedig toch wierd' verteld, zonder dat echt er "namen genoemd werden, dat de Chinees nlex de hoofddader was, althans niet d-> eenige schuldige. Inmiddels had de geschiedenis voor sommige personen onaangename ge volgen de procuratiehouder nam of verkreeg zijn ontslag, dit is niet uit fe makenmaar ook de boekhouder Va der werd ontslagen. Dat het schadepostje, dat, zooals later bleek, tot het dubbele was uitge dijd, niet onopgemerkt bleef bij "de chefs van de firma in Nederland, was te begrijpen. Wijl men daar vermoed de, dat er iets in de boeken niet in den haak was, belastte de directie in Nederland een accountant met hen onderzoek. Dit onderzoek heeft plaats gehad, maanden lang. Het geschiedde na tuurlijk uiterst geheim zelfs de em ploy é's van de firma werden geheel in het onzekere gelaten van de ver wachte resultaten van de inspectie. De ontslagen boekhouder Vader, di=> kort na de ontdekking van de fraude, evenals alle andere employé's dooi den officier van justitie was onler- vraagd, had dn het geheel geen „Ahnung", dat de justitie op hem zwa re vermoedens had. Toen onlangs de accountant zijn on derzoek geëindigd had, en duidelijk was geconstateerd, dat met de koop mansboeken op zijn zachtst uitge drukt allerzonderlingst was omge sprongen door den boekhouder Vader, en dat jaren lang, zonder dat een van de chefs of procuratiehouders er tets van had ontdekt, en dat ongeveer een ton gouds verdwenen was, vond de officier van justitie termen, om, zooals ik u reeds seinde, bij den ont slagen boekhouder en bij een paar mé nagé res van dezen, huiszoekingen te verrichten, echter zonder bekend re sultaat. In de ruime woning van Vader op Enxbong op Malang, waar hij met zijn fantïiie verblijf hield, werden wel pa pieren gevonden, maar het is niet be kend van welken inhoud. Eerist werd door den officier van juötitie met de.i rechter-commissaris, een griffier, den ccntroleur voor de politie en een paar schouten en politie-opzaeners op Em- bong Malang en daarna ten huize van de ménagères op Praban en Kedoeng- doro huiszoeking gedaan. Vader werd in preventieve hechte nis gesteld. Hij is een hi'er geboren jongmensch, ongeveer 30 jaar oudhij had bij de firma Van Nierop Co. een zeer vol doend salarisbuitendien is zijn fami lie eenigszins gefortuneerd. („B. N.") De aofce-exiamieaiÈ. gymmastMk be ginnen op 8 Aug. te Utrecht. Op 1 Sept. a.s. wondt het zilveren feest der Rijks H. B. S. te Bergen op op Zoom gevierd. HET ONTSLAG VAN DEN MINISTER VAN MARINE. De N. R. Ct. schrijft: „De afkeuring, die de houding van den Minister heeft gevonden, was zoo algemeen, dat hij blijkbaar ingezien heeft, dat zijn positie onhoudbaar ge wonden was. De „Nederlander" merkt op, dat de heer Cohen Stuart de zwakste was on der de Ministers, en na het gebeurde bij het mariniersontwenp was dan ook duidelijk, dat zijn terugtreden slechts een quoetstóe van tijd was. De gisting in de Antwerpsdbe ha ven duuirt voort. De Ned. Glasiblazersbond heeft zich van het Nat. Art). Secr. afgescheiden. Te Oovilhian in Portugal staken 2500 Wevers. VAN OFFICIER TOT SPOORWEG WERKER. Te Milaan werd onlangs, bij den diefstal van een kaas, een spoorweg arbeider gearresteerd. Bij het verho >r bleek het, dat de thans 35-jarige man een voormalige actief dienende offi cier van het Italiaansche leger was, Arnaldo Se ja genaamd. Eenige jaren geleden werd hij, ter gelegenheid van een reis door Zwit serland, verliefd op een jong meisje, Ada genaamd. Daar zoowel zijne als hare middelen een huwelijk niet, toelieten, nam de zeer bekwame officier zijn ontslag, om zijn levensonderhoud op andere wijze te verdienen. De droom der beide gelieven ïam echter ten gevolge der werkloosheid van Se ja een spoedig en treurig em- de, en de kleine familie had met de grootste ellende te kampen. Toen besloot Seja, met vrouw en kind naar Milaan te trekken, om zich in d)e groote stad het noodige levens onderhoud bijeen te arbeiden. Maar deze hoop werd eveneens bedrogen en bet gezin kwam bijna om van gebrek De jonge vrouw nam daarom het be sluit, naar haar ouders terug te kee- reu, en de voormalige officier vond ten 'slotte een baantje als spoorweg- werker. OORLOGSTUIG. De Duitsche infanterie krijgt een nieuwen kogel met spitse punt. Dum dums dus! Het vleesch van een daar mee geschoten dier was geheel ver morzeld. VRIENDSCHAP. De Parijfeche gemeenteraad brengt in October een bezoek aan Londen. VOORUITGANG. In Afganistan wordt een Srtaats- postwezen naar Europe-esch model in gevoerd. NOORDPOOL-EXPEDITEE. De Wellman-expeditie zal in de eer ste week van Augustus den tocht on dernemen van uit Spitsbergen. SMOKKELEN. Aan den oostgrens van Pruisen is een .smokkelaar dioor soldaten dood geschoten. Een der grenswachters die omgekocht was om den man te laten passeeren, ontvluchtte. ECHTSCHEIDINGEN IN FRANKRIJK Van 1884 tot 1904 is het aantal echt scheidingen in Frankrijk van 1879 tot 14.692 geklommen. Het is 21 per 1000, tegen 17 per 1000 in Duitschland en 40 per 1000 tn Zwitserland. VERVAL VAN DEN FRANSCHEN ADEL. DeFransche prinsen deen van zich spreken in den laateten tijd. Kort geleden, zoo lezen we in een Porijschen brief van „Het Vader land", werd de publieke nieuwsgie righeid gewekt en geprikkeld door Ie avontuurlijke stukjes van den jongen prins De Broglie, die, na in Amerika een café-chantant-zangeres te hebben getrouwd, orkest-directeur was gewor den en liét aankondigen, dat 'hij ie Parijs in een dergelijk etablissement zou optreden. De familie De Broglie deed alles om dit te verhinderen, en slaagde daarin door de welwillende medewerking van den politieprefeet Lépine toch vond de papa van den avontuurlijken jongeling, prins De Broglie Senior, liet gewenscht in het publiek het gedrag tegenover zijn zoon te verdedigen, en dat van dien zoon a' te keuren. Dat moet wel een groote overwin ning geweest zijn, door dien fieren aristocraat van oud-historischen stam on zijn hooghartigheid behaald, want zeker heeft het heel wat gekost aan dien gelijke der Medici, wiens voor vaderen familiebanden sloten met rtgeerende vorstenhuizen, zich voor den vulgair en Demos fe rechtvaardi gen het bewijst, dat de -vroeger zoo 'geminachte „vox populi" in onzen modernen tijd een niet geïüng te schat ten waarde heeft, zelfs voor edellieden vier wapenschild door een gesloten kroon gedekt is. Nu liet BrogLie-schandaaltje schijnt bezworen te zijn, trekt een andere prinselijke aangelegenheid de aan dacht. Deze onderscheidt zich van de vorige, doordat zij van eommercieelen aard is; zij komt er mee overeen, doordat een papa-prins zich eveneen? geroepen acht het publiek te vertel len, hoe hij over dë „zaken" van zijn zoon denkt. Dat hij dit doet in be woordingen, "cTdiet een directe beleedi- ging zijn voor een tak van handel, onder welks beoefenaars zoowel hier als elders de meest eerbiedwaardige leden der maatschappij, menschenvan kenndis, van inzicht, van goeden i smaak, worden aangetroffen, strekt hem niet tot eer, en past volgens velen al liet minst aan den achterkleinzoon van maarschalk Bertliier, die afwis selend, maar voordeelig, zijn militaire diensten leende aan Koning Lodewijk XVI en aan den burger-generaal Bo naparte, dezen hielp Keizer worden en na diens val zijn degen ter beschik king stelde van Lodewijk XVIII. Sedert staat de prinselijke familie van Wagram hier in hoog aanzien, voornamelijk omdat zij onmetelijk rijk is. Van dien rijkdom heeft de jonge prins onlangs een bewijs gegeven door, voor een som van vier millioen frsnes, stille vennoot te worden (in den bekenden kunsthandel „Bemheini jeune et Cie.", die eenige maanden geleden in de Madeleine-wijk een groot dubbel magazijn met tentoon stellingszaal geopend heeft, waar de or deze jonge firma zich op den voet van uiterlijke gelijkheid met Du rend, Ruel en. Georges Petit stelde. Maar nu reeds sohijnt de jeugdige afstammeling van den cameleonti- schen maarschalk berouw te gevoelen over zijn deelneming in zaken, waar van hij het bewijs geeft geen verstand te hebben. Na zoowat anderhalf mil lioen van zijn deelgenootschappclijk kapitaal te hebben gestort, doet hij de heeren Bemheim een proces aan, v/aarin hij hen beschuldigt de prijzen der schilderijen, die zij tot de ven nootschap inbrachten, te hebben ver hoogd. De Rechtbank heeft een drietal ex perts benoemd, om te onderzoeken of die schilderijen werkelijk de waarde hebben, door de inbrengers er aan toegekend. En nu doet zich hierbij het hoogst eigenaardig geval voor, dat die schil derijen alleen tot de z.g. impression istische school en nog moderner rich tingen behooren, terwijl de exports boeten Detaille, Poilpot enDameron... wat genoeg zegt om hun meening Ie veten over kunstvormen, die even- gted door Pissarro' en Van Gogh, als dcor Cezanne en Signac vertegen woordigd worden. Met andere woov den, het is bij voorbaat zeker, dat die drie experts van de werken der im pressionisten, der pointillisten en de zer jongere volgelingen „niets hebhen moeten." Het verloop van dit proces wordt in de wereld der kunst, waartoe de autis ten, zoowel als de handelaars en de liefhebbers behooren, met groote be langstelling tegemoet gezien. Ook in de zoogenaamde „groote wereld" vindt het weerklank om de eigenaardige rol die de jonge prins van Wagram er i-i speelt deze immers, die voor dupe poseert, heeft het in beweging gtzet. Papa Wagram is daarover, zooals ik reeds zetue, heel boos geworden, en cir te voorkomen, dat men hem zelf aanziet voor den commanditair van een schilderijenkoopmau, heeft "hij in •Ie couranten verklaard, dat niet hij, maar zijn zoon het is, en hij geeft baijk, het een schande te vinden, want hij schrijft „Dat hij zich nooit met zaken heeft bezig gehouden, en vooral niet van het boort als dat, waarom het hiér gaat. Denk eens aan een Wagram, die nering doet, neen, dan zocht zijn voor vader, de groote Berthier, zijn voor deel op andere wijze, door krijgshaf tig nu eens den Koning, dan den Kei zer en daarna weer den Koning ie dienen. Het „soort" van zaken ,waarm zijn zoon zich betrokken heeft, schijnt den ouden prins al het minst aan te staan; had de vorstelijke spruit zich geasso cieerd met een kruidenier of met een Congoleeschen caoucthouc-exploiteur, naar het voorbeeld van zijn koninklij ken neef van België, dan zou hij misschien nog genade gevonden heb ben voor 's vaders oogen, maar een schilderijen-koopman Toch is deze handel op z*u minst even eerbaar als ieder andere. Hij heeft bovendien nog het pikan te, dat het toeval, of liever de kansen er een Belangrijke rol in vervullen. Er komt spel bij te pas, men waagt, en, zoo daarmede een goede kijk op de tc ekomstige dingen gepaard gaat, kan men veel geld verdienen. Dekunsikoo- pers. die nog geen kwart eeuw geleden bet aandurfden een goede hoeveelheid impressionnisten ik zal maar geen namen noemen voor een appel en een ei te koopen, zijn nu zoo ge lukkig diezelfde stukken voor twintig duizend francs en meer te veikoopen. Zij waagden en wonnen; een handig financier, die aan de beurs eenmooien slag slaat, waagde ook en won. Hij had kunnen verliezen, zooals de ki.nstkoopers met hun impressionnis ten hadden kunnen blijven zitten. Speculatie hoer, speculatie daar maar een speculateur, die op de beurs millionnair werd, aan zijn tafel te noodigen, zal de prins van Wogram niet beneden zijn waardigheid ach-Vt ten, een „groot-financier" en eend edelman mogen hand in hand gaan.—W toch zal het den nakomeling van Ber- w thier niet invallen te vragen, of diet, beursspeculaties niet duizenden te d gronde hebben gericht, en meerderen m nog tot armoede hebben gebracht. v Zij daarentegen, die als handelaars h maar ooit als scherpzinnige en smaak - 6< veile zieners, speculeerden op de wer-v ken van een ontluikende kunstschool,|a openden tevens aan de kunst en de n kunstenaars nieuwe banen; zij waren n den jongen artasfen £oT steun, en de-ig den dezen ruim deelen In de winsten, waarvan de derving voor henzeiven e met ondergang had kunnen gelijk- d slaan. r ONGELUK VlERDEpLD I Temvijl wij 't kould hebben, sterven in Amerika menschen van de hitte. I In Philadelphia werden 2500 deelne mers aan een optocht (bewusteloos, j "VADERLIJKE ZORG. De gemeenteraad van Stuttgart; heeft, ter verschaffing van een warm ontbijt aan 2000 behoeftige leerlinge®! der lagere scholen per idag, een be drag rui {getrokken .Van 41.000 rrnark per jaar. TROPISCHE HITTE. In Schotland schijnt een tropische hitte te heerschen. In die buurt vals Glasgow werden 37 soldaten door een zonnesteek 'getroffen- Twee van hen zijn reeds aan de gevolgen onder leden. HONDSDOLHEID. Te Parijs werden, in drie dagen tijds 15 personen door dolle honden en paarden gebeten. WEER WAT NIEUWS. De Duitsche luitenant Graetz wü trachten Afrika per automobiel te doorkruisen. Hij vertrekt van Dar- es-Salaam (Duitsch Oost-Afrika), en hoopt ten slotte in Duitsch Zuld-^ West-Afrika aan te komen. GEEN AANSLAG. De nasporingen, welke de Parij- sche politie naar Maille, dien man, die den aanslag op President Fal- lières bedreef, deed, toonen aan, dat dleze een alcoholicus van den erg- sten_ graad is. Hij was sedert ver scheidene jiaben verdwenen en zijn familie waande hem in een kir>anfc- zihnigÊngesticht. SCHANDELIJKE BEDRIEGERIJ. Te Buenos-Ayres is een schandelijk, bedrog aan het licht gekomen. Ge durende geruimen tijd reeds haddèn groote Engelische importeurs tuber culeus fokvee, dat in het geheim mefc tuberculime ingeënt was, aldaar in gevoerd. Et .'iieersdht groote verontwaardi ging onder de bevolking, wegens het onberekenbaar groote nadeel, dat aan denl Algerijnsclien veestapel ie toegebracht. Een aantal importeurs zijn ic hechtenis genomen. NOODWEER. Meenen is Woensdag bezocht door een zwaar 'onweder met stortregens, i wolkbreuken gelijk waardoor een deel der stad, de noord-westelijke bui tenwijken, ondör. water kwamen t« «taan. MUZIEK. Te 'Dreinen is een goedgeslaagd mu- riekconcours gehouden. DE BLAUWE DIAMANT. Onze lezers zullen zich de geschiede- r is herinneren van den ring vaa me vrouw De Rodellec, die gevonden werd door de politie in de tundpoeder- flesch in den koffer op de kamer va-i Greger, logé der familie De Rodellec. Greger eischte 1500 frank schadever goeding van graaf en gravin De Ro dellec, omdat die hem beschuldig! hebben valschelijk, zegt Greger van liet stelen van den hlauwen db> mant. De rechtbank heeft Greger zijn eisck- ontzegd, en hem veroordeeld m de kosten a an het geding. PRINS BüLOW moet te Berlijn ean operatie in den mond ondergaan. NOG EEN JUWEELENLIEFHEBBER. Op Queenteberry House, het zomer verblijf van lord Wolverton te New market, is een brutale juweelendief- sial gepleegd. Er is voor een bedrag van eenige duizenden ponden gesto- lm. De dieven hadden het eigenlijk gemunt op de juweelen van lady Wol- verton, maar deze waren juist elders opgeborgen. HET ZOMERWEDER EN HET POOLIJS. W3 zijn in onzen tijd zóó weten schappelijk of misschien nieuwsgierig aangelegd, dat we ons niet; zooals on ze voorouders, rustig neerleggen bij de natuurverschijnselen omdat er nu eenmaal toch niets aan te veranderen valt en in kalme gelatenheid afwach ten, dat er een ommekeer ten goede komt, maar we willen het hoe en waarom weten. Die zucht naar oor- zaakkarmis is bij velen nog sterker ontwikkeld, dan de ontstemdheid over den zonderlingen zomer van 1907. Ge lukkig komt er allengskens licht in de zaak. De Schotsche Pool-expaditie aan boord der Plhoenix" is nu aan gekomen aan de uiterste westpunt van Spitsbergen na ontzettend veel moeite <te hebben gehad met de Jan- ding. Nimmer heeft men om dezen tijd des jaars, zooveel ijs waargeno men, zoover ten zuiden en westen van Bsreneiland en de gehteele kust is nog steeds door een loodrechten muur van ijs omgeven. (Hbld.)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2