HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Haariemsche Han delsvereeniging Stadsnieuws Haarlemmer Halletjes Uit de Omstreken Binnenland MAANDAG 2i JCLI 1907 éoeitgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899 De Kaarlemsché Iia n delsver eeni- •ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den lootp van den tijd wél haar recht van nastaan bewezen. In zeer veile gevallen, zaïken van ver schillenden aairtd betreffende, ils zij opgetreden-, en dikwijls met groot succes. Jammer ecihiter dat men al gemeen niet meer blijk geeft, dit te waardoenen, door als lid der Veree- ndigjing toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voldoende. Eük handelaar, nering doende, ja, zelfs particulieren, moes ten üd worden, om ten minste te la ten gevoelen, dat men bet werk op prijs stelt, dat de Haarlem sche Han- <1 elsrver eeniging steeds opneemit, als doende, wat bare hand vindt om te ■doen. De voordeeilen, die de Vereeniging buiten bare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren ledien aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Hlaarletmisdhe Iiandelsveree.nl- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht., het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, •die ooik in proceduren en faillisse menten gratis voor hen ^optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref fende de® handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Veree niging is de heer Mr. Th. de Haan Hugenlholtz, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering be rekend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 6 ets. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso- oen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende .personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. (Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1907 zijn 52 vorderingen tot een bedrag van 1143.16 1/2 betaald; 10 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geradeh alvorens te le veren aan A. L. Corver, Kennemer- Plein 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Leid- scheplein 47rood, ook wel adres op gerende van Kranenburg, Schiouw- tjeslaan 25, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. .(Een Za terdiagavondpra at je) Bij de imassaas drukwerk, die tegen woordig de wereld in worden ge stuurd. kan het niet anders of er moet een massa kaf onder 't koren loopen. Ais een mensch nu een goed en nut tig boek lezen wil, hoe ter wereld moet. hij dat dan uit die reuzenstapels (opdelven? Dat is zoo moeilijk en om slachtig, dat ilk mij niet verbaas over de menschen, die in 't geheel geen boeken meer lezen, omdat ze den tijd missen eer de goede uit te izoeken. Toch (loopt je af en toe nog wel eens een merkwaardig drukwerk in de thland, 't Was geen roman, dien ik on langs onder de oogen kreeg, geen bundel gedichten, maar een doodnuch- (ter reglement. Wat kan, zoo denkt renen, daar nu ivoor merkwaardigs aan zijn geweest? En toch, zoo zeg ik u, bevatte het boekje een humor, dien twe in onze dagen van wereldsmart en algemeene letterkundige naargeestig- Iheid in tienmaal (dikkere werken niet plegen aan te treffen. (Het was 'it reglement van de zooge naamde Kamer van Woest- kl u i n, een college, dat opgericht is 'als ik het wel begrepen heb, tot rege ling van de weddenschappen op dat (sportterrein. Artikel I .is heel gewoon en luidt aldus: ,-De Kamer van Woestduin bestaat ruit leden, die eene jiaarlijksche con tributie betalen en wier aantal onbe paald is. De jaarlijksche contributie bedraagt f 50 voor de leden-gevers, tvfoor de overigen f 10." (Laten we ons voor 't oogenblik niet Kunstnijverheid. Onze stadgenoot de heer J. J. van Blittenswijk slaagde aan de Rijks school voor Kunstnijverheid voor het examen (einddiploma) voor decoratie ve bouwkunst en meubelvak. NIEUWE iBiLOBMiEIN.WI'N KJEIL. Onze (Zijlstraat is weder een winkel rijker (geworden, en wel een bloemen winkel, iwat niet weinig de aantrek kelijkheid 'dier straat voor de wan delaars taal verhoogen. •In het perceel Zijlstraat '10, dus bij de brug, opent de iRloemkweekerij van Kien ihe'er Joh. van Deventer (Uit Den iBo'&oh, 175 D iSpanjaaixtelft an) een filiaal. De iwinkel ziet met zijn smaakvolle etalages er keurig uit, en zal behalve kijkers ook izeker wel koopers lokken. RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering, De stucad'oor H. L. Doing te Haar lem scharrelt al lang met de Rijks verzekeringsbank. Hij heeft een on geluk aan het rechteroog gehad, en 't resultaat was, dat de Bank hem op 9 Maart een uitkeeirting toekende. Op 15 April verminderde de Bank de uitkeering, betoogende, dat het oog verbeterd "was. Als getuige werd gehoord Dr. Wal ler Zeper. Deze deskundige ver klaarde, dat hij ac.coord gaat met d© opvatting van dien geneesheer van de Bank, het oog is veel verbe terd. Echter aileen wetenschappelijk, daar de man er voor zijn werk nog niets aan heeft De getroffene zei, dat hij steeds een doek voor hiet zieke oog heeft, en er dus nog niet meer aan heeft dan vroeger, toen die wetenschappelijk? verbetering nog niet was geconsta teerd. Uitspraak 2 Augustus. Ui t spraken. Het beroep van C. de Mond te Heemstede werd gegrond verklaard ein de uitkeering bepaald op 35 van het dagloon, zijnde f 0.871/2 per werkdag. Ongegrond werd verklaard het be roep der maatsch. „Fiatum" tegen die uitkeering aan D. de Gunst te IJmui- den. De uitkeering blijft dus door gaan. ALs gegrond werd aangemerkt het beroep van P. ,T. Verhoeven te- Scho ten, ingesteld dóór bemiddeling der Plaatselijke Commissie te Haarlem, terwijl de uitkeering van 25 Maart af werd gesteld op 1.10 per werk- ElEN NiÜEIÜÏWlE MIS VAN PHILIP LOOTS. Naar de N. H. Gt. mededeelt zal (Zondag in de St. Antoniuskerk op de Nieuwe Groenmarkt, onder de Hoog mis ten half elf ure, dJoor het Zang koor „Benedicamus Domino" voor de eerste maal wiorden uitgevoerd de Mis .Auxiilium Oiiristianoruan" van 'onzen stadgenoot den heer Philip Loots. DE INBREKER WALTHER. De uitgebrokendnbreker Wialtiher, die nu goed en wel in onze stevige gevangenis aan luet Spaarne is opge borgen, wordt zooals men weet aan gezien, dezelfde persoon te zijn als Richter, die eenige jaren geleiden uit de gevangenis te Utrecht ontsnapte. De instructie wordt thans nog steeds voortgezet. Eigenaardig is, dat verdiepen in de technischs vraag wat leden-gevers en ov.erige leden betee- kent. 'CKp 'Woestduin, misschien meer nog dan elders, is het aantal menschen die wenschen te 'ontvangen grooter, dan d.ie bereid zijn te geven. Nu komt artikel n: „Aan het hoofd 'staat een bestuur van minstens vijf leden, dat eene on beperkte macht heeft". Het is ormoodig, dat de lezer zijn oioigen uitwrijft Uit vrees, dat hij' niet goed gelezen heeft. I-Iet staat er zoo en niet anders: DAT EENE ONBE PERKTE MACHT HEEiFT. Ook be hoeft ide lezer niet te meenen, dat ik hem tracht te bedotten met een regle ment van laat 'ons zeggen de veertien de eeuw of daaromtrent. Het dateert van 1902 en is dus pas vijf jaar oud. iZoiodra we van den schrik over art. OCI hersteld zijn, gaan w© over tot art. in, dat ailidus luidt: „Leden treden jaarlijks om beurten af, aftredenden zijn herkiesbaar. Het bestuur voorziet zelf in deze verkie zingen sn vult zoo noiodig zichzelf aan." Kan het eenvoudiger? Het bestuur heeft een onbeperkte macht, kiest zich zelf ien vult zichzelf aan. Verdere bij zonderheden bevat het reglement, dat zeventien artikelen groot is, niet of het moest deze bijzonderheid wezen, dat er na de eerste drie artikelen nog veertien anderen noodig waren. Op pervlakkig zou men zeggen, dat met de drie eerste eerste artikelen veilig kon worden volstaan. En toch, laat ons niet al te veel met deze bepalingen spotten, 't Is waar, ze zijn een beetje... draconisch, ze doen wel wat aan Rusland denken, de man nu weer halsstarrig ontkent Richter te zijn. Of dit hem veel baten zal? Waar schijnlijk niet, aangezien vele perso nen, die vroeger mét Richter in aan raking kwamen, in Walther denzelf- fcLen persoon hebben herkend. De Justitie doet nu een ijverig on derzoek naar het verleden van den man, maar moet daarmede nog niet ver geklomen zijn. Zoo- weigert hij steeds zijn geboorteplaats op te ge ven, en zonlder deze acte zal het moei lijk zijn hem aan zijn oflficdeelen naam te helpen. Dit al belet echter niet, dat de man dan toch. wel ais Walther veroor deeld zal worden voor de serie inbra ken,' die hij in den laatsten tijld heeft bddreven. Het bewijs voor den effectendiefstal te Rotterdam moet o.a. al zeer ver meerderd zijn, zoo.d'at hij ook voor dat misdrijf wel tegen de lamp za.1 vliegen. Overpl/aatsing. Naar wij- vernemen vraagt het hoofd van school 'D. aan de Smalle Gracht, de heer te Kiefite, (overplaatsing als- zoodaniig naar de 'Zevende tusschen- sc.hoo], waarvan hét hoofd, (de heer Jansen, pas flot hoofd der opleidings school voor meisjes is benoemd. DE „POLLUX" is bij Hoorn aangevaren. KONINKLIJKE WEST-INDISCHE MAILDIENST. Maandag 22 Juli bestaat deze dienst 25 jaar. LIEFHEBBERS GEVRAAGD. Te Stein in Limburg kan men geen raadsleden krijgen. Er zijn geen lief hebbers. S CHIETSLACHTMA SKER. Ook in Dordrecht ls oppositie tegen het schietmasker in het slachthuis. B. en W. willen echter van afschaf fing niet weten. GEWEIGERD. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben den commies ter Provinciale Griffie, mr. E. van Ketwich Verschuur geweigerd om het raadslidmaatschap van Zwolle te hekleeden. NIEUWE TRAM IN DRENTHE. Donderdag is de tramlijn Klaziena- veenEmmercompascuum feestelijk in gebruiik genomen. TRAGISCH. Niet alleen de Rus, die uit de Hooge school te Delft microscopen stal, miaar cok de vrouw met wie hij leefde heeft zich, terzelfder tijd als hij., van 't le ven beroofd. SP.AARNDAM. Mej. N. Max alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzereis in de hand werken aan school 112 te Amsterdam. B. HELDRING. Te Amsterdam is overleden de heer .1 Heldring, directeur van de Han dels-Maatschappij. Maandag te 12 uur begrafenis op Zorgvliet. ARBITRAGE. Het bestuur der Vrije Gemeente te Amsterdam heeft aan de Tweede Vre- des-Conferentie een adres aangeboden, waarin zij haar welslagen op haar pogingen toewensoht. GALA-DINER. Maandag is er gala-diner te Am sterdam door H. M. ide Koningin aan cl; gedelegeerden ter Vredes-conferen- tij en de gezanten aangeboden. DE (KONINGIN TE HENGELO. •Vrijdag is H. iM. de Koningin te (Hengelo geweest, vergezeld van den Prins. 'De hooge gasten bezichtigden de fabrieken van de iheeren 'Stonk en Co. i(Kon. Weeflgoeldeiienfabriek) en de Machinefabriek der G'ebrs. IStork. Daarna werd een rijtoer door de heele gemeente gemaakt. DE KONINGIN NAAR ZEELAND. Uit de gernieente Biruinisse is een adres aan de Koningin gericht, mei verzoek of Zij ook daar wil komen. KONINGINNEDAG. Te Amsterdam zal op den Koningin nedag weer een goudeivaart worden gehouden. DE MINISTER VAN MARINE. Volgens mededeeling van het Haa0 sche Co rrespondlenti ebureau moet de ontsliag-aanvrage van den Minister van Marine uitsluitend het gevolg zijn van hetgeen er in de Tweede Ka nier "^"voorgevallen bij de behande ling van zijn voorstel betreffende de reorganisatie van het corps mari niers. VERLOF. De Minister van Rinnanlundsche Zaken heeft voor eenigen tijd met ver lof de residentie verlaten. VISSCHERSVLOOT-REVUE. Bij het bezoek van Het Koninklijk- echtpaar aan Zeeland wordt op 13 September een huldebetuiging door do geheele Zeeuwsche visschersvlootvoor beraTct. DE „GROTIUS". Het nieuwe stoomschip „Grotlus' -van de maatschappij „Nederland",, is gedecoreerd door den sierkunstenaar Lion Cachet. Het moet buitengewoon goed werk zijn. maar ze hebben de verdienste van duidelijkheid en openhartigheid. Hoe veel tientallen vereeaigingen zijn er niet waar de feitelijke toestand deze is, dat Ih'et bestuur alles regelt en be- heersciht, dat er niemand in 't bestuur komt, die aan de andere bestuurders onwelgevallig is, maar waarbij de voorzorgsmaatregel is genomen om per reglement aan de leden allerlei voorrechten te verzekeren, die als hot er op aanikomt, toch niets to beteek,e- nen hebben! Menschen die met paarden om gaan, nemen in den regel geen blad voor den mond. Ook het bestuur van de Kamer van Woestduin niet. Het zegt ronduit tot zijn leden: „wij- zijn de baas, jullie hebt niets in te bren gen!" Daar is iets royaals in, waar voor ik sympathie heb. Misschien vindt het voorbeeld na volging bij andere vereenigingen. De drukkosten, die immers vaak een struikelblok zijn voor den penning meester, zouden door een reglement /als ik voorsteMe, namelijk van drie ar tikelen belangrijk worlden verminderd. Toch zou ik een bezwaar willen aan wijzen: de leden zouden het misschien niet aaTdig vinden. Wij menschen zijn eenmaal zoo, dat wij veel wat zoo is, toch niet graag willen hoor-en. En ook in dat opzicht zijn de leden van de Kamer van Woestduin niet klein geestig; zoodat we tot de conclusie moeten komen, dat deze Kamer van Woestduin, zooals ze reilt en zeilt, een model van een vereeniging is. waarbij' do leden het bestuursgeizag even gul aanvaarden als het bestuur (het uitspreekt Bij de ontsporing zijn behalve de heer Braune, nog licbt gekwetst dj heeren Sandstra, van Lemmer, en Schrale, van Warns; een locomotief en een derde klasse-rijtuig zijn zwaar beschadigd, terwijl nog eenige voer tuigen licht werden beschadigd. De oorzaak van de ontsporing is liet bekend. WEER EEN UITBREKER. De 18-jarige bakker Galesloot, ver dacht van inbraak, heeft zich door uit braak uit het politiebureau te Utrecht, aan üe Kimden der justitie onttrokken. Zijn opsporing is gelast. DIAMANTBEWERKERS. In Duitschland heeft een Congre.i van Diamantbewerkers plaats gehad Die industrie bepaalt zich tot enkele sleden, waarvan Harnan de voor naamste is. Henri Polak heeft op dit Congres gesproken. DE SLIMME KLEERMAKER. Op een dorip nabij Rotterdam woont een kleermaker, die de eigenaardige gewoonte 'beeft voor "t geld, dat hij voor nieuw gemaakte pakkm van zijn klanten ontvangt, aan den zwier te gaan. Zijn vrouw wil dit natuurlijk niet hebben e>n ziet nauwlettend toe. dat haar dienigldizame echtgenoot niet met een pak bij zich de deur uitgaat. (Die kleermaker is nu echter zijn vrouw te slim af geweest. 'Oip een a/Vond ging hij de deur uit naar een zijner klanten, voor wien hij een nieuw pak gemaakt had. meld de zich bij hem aan en vwoeg om geld waarop de klant antwoordde: „Ik be taal je niet, want je hebt het pak niet bij je. - O, als 't anders niet is, zei de kleermaker, trok zij.n jas uit, waaron der de nieuwe jas van den klant zat, ien haalde 't zelfde kunststuk met broek en vest uit. Zoo kreeg de klant toch zijn nieuw pak en de kleermaker zijn geld, waar voor hij: waarschijnlijk wel weer aan Ileal rol zal gaan. HET SPOORWEG-ONGELUK TE ALMELO. Een verslaggever der „Zvvol'sche Courant", die toevallig dn den trein zat, seint aan zijn blad over het spoorwegongeval het volgende Zooals gewoonlijk, kwam ook deze sneltrein in volle vaart over de wissels binnenstuiven, maar het gewone ga stoot der rijtuigen was heviger dan gewoonlijk. We helden naar links en een eind vóór het station stond ons rijtuig stil, (scheef overhangend. lik er uit en naar 'het voorste deel van den trein. Vijf rijtuigen lagen uit het spoor. Uit het eerste, achte den bagagewagen, die met den eer sten derde 'klasse-wagen onderstbo ven lag, klauterden de passagiers, wrongen zich door spleten enkapot- ti raampjes. Uit den bagagewagen kwam na eenig angstvallig wachten het treinpersoneelde hoofdconduc teur met enkele schrammen op het gezicht, half versuft, maar toch -n doodsvrees worstelend om er uit te komen dat lukte. De conducteurs wa ren ook ongedeerd. De locomotief zat diep in den grond gewoeld met den ter.der. Zij lagen op zij naast elkaar. De andere wagens waren er voor- bi; geschoven. De vuren werden met zand gedoofd. Bebloede mannen klauterden op de verwrongen, ineen- geramedde kasten en zochten tusschen spangen en platen voor den vuur haard! naar den machinist en stoker, die gemast, werden. Ze moesten er or der liggen. Het. lijk van den stoker werd verkoold ontdekt, de aim aan den stand, klaar om er uit te sprin gen, wat niet moer kon, wijl de ma chine omsloeg en den tender samen vouwde. De imachdnijst bleef zoek. Hij moest onder de ruïne liggen. De hoofdmacht nist, tot even voor Almelo op de ma chine, was juist in den bagagewagen gegaan, die omlsloeg. Hij bleef onge deerd. Automobilisten zijn gewoon om paarden af te schilderen als de ge vaarlijkste beesten van de wereld, 't Kan wel zijn, hoewel je van een ge middeld huurtko etsi erspaard kwalijk gevaarlijke sprongen verwachten kunt, en de eenige vrees, die bij je op kamt bij1 't zien van die stomme die ren, deze is dat ze op een oogen blik heelemaal niet meer verder zul len kunnen. Daarentegen schijnt hét in de laatste dagen of bet om een paardenuifdruklkiriig te gebruiken den automobilisten zelf gaat kolde ren. De een vliegt in een weiland, een 'ander tegen een boom, een derde overrijdt iemand, kortom je kunt geen courant opslaan of er staat van een automobiel-ongeluOc in. lp deze manier wordt het vak van wandelaar levensgevaarlijk en is al leen hij veilig, die zich een buis in de duinen bouwt en er nooit van zijn leven meer uitkomt. De auto's worden voortdurend breeder en grooter, maar de wegen zetten zich niet in dezelfde verhouding uit. Waar moeten we ons op den duur bergen, daar de fabrie ken maar voortgaan met afleveren en het aantal machines op den weg hoe langer boe grooter wordt! Ik geloof, diat ik een redmiddel ge vonden beb, maar wil vooraf eens vertellen, wat een sportsman uit den omtrek gevoelde toen hij een nieuwen automobiel bestellen ging. Zonder zich daar nu juist op te verheffen daarvoor is hij een te joviaal man gevoelde hij zich toch niet als de eer ste de beste, toen bij mot den hoofd agent zijn bestelling ging doen aan de fabriek Daar vond hij toevallig den Engelsoben vertegenwoordiger, .die er honderd tegelijk kwam op ting van den koop door de gemeente geen andere is geweest dan Rem brandt's woning tege nsloopen of be derven in bescherming te nemen, be staat er naar de meening van B. en W., nu de koopaanvrage is geschied door een lichaam, hetwelk zich juist het behoud der perceelen ten doel stelt, geen bezwaar het verzoek in te willigen. 'In dien geest is thans door B. en W. een voordracht bij den Raad in gediend. (BRAND. Door een ongeluk imet een kaars ont- istortd Donderdagavond brand in de woning van \r. A. H. Berkhout te Wageningen. lEen kamer op de 3e ver dieping brandde geheel uit. De brand weer slaagde ier spoedig in het vuur te blusschen. De schade, vooral ver oorzaakt door het water, lis zeer groot, kioch wordt dOor -verzekering gedekt. OPGESPOORD. •Een gedeelte van (de gouden horlo ges, gestolen in (den nacht van 6 No vember 1906 Lij den horlogemaker Y'an Eerden te Aaaihem, is door de Ham- burgsche recherche opgespoord. De dader is voortvluchtig, doch bekend. VRUCHTEN. Op de kerkenviediingen in de Betu we wordit de aanvoer aanmerkedijK kieiner. De handel blijft willig en de prijzen voor eerste qualiteit iets hoo ger. ONGEWENSCHTE VERKIEZINGS PRAKTIJKEN. De burgemeester van Baarn heeft aan de besturen der plaatselijke ki c- vereenigingen een circulaire gerknt, waarin wordt gewezen op de mind-r goede praktijken, welke bij de jongs"-, stemming voor leden van den génie :u« teraad werden aangewend. HET REMlBRANDT-HUIiS. Jn 1905 werden dlooir de gemeente LAmisterdam aangekocht voor f 35.000 de perceelen Jodenbreestraat 4 en 6, te zamon vormende bet huis, waarin Rembrandt van Rijn gedurende een groot deel van zijn verblijf Ln Amster dam gewoond heeft. Destijtdls werd het voorstel tot de zen aankoop door het Dagel. bestuur der gemeente gedaan, in overeen- sbeanmiing met den weulsch van clë toenmaals fungeerende commissie ter feestelijke herdenking van den 300- jarigen geboortedag van Rembrandt, opdat het huis voor het nageslacht ongeschonden zou worden bewaard. Inmiddels is ©en stichting in het le ven .geroepen onder den naam van „Rembrandl-huds", welke zich blij kens de oprichtingsakte ten doel stelt de beschikking te verkrijgen over bo vengenoemde perceelen, ten einde dit gebouw zooveel moigelijk in den staat te brengen, zooals hét tijdens het le ven van Rembrandt was ingericht. De bedoeling is dan het aldus in gerichte gebouw ter bezichtiging te stellen voor het publiek. Ter berei king van dit streven worden door het bestuur der stichting de perceelen aan de Jiodenlbreestraat van de ge meente in koop gevraagd, tegen den prijs, waarvoor zij door de gernieente zijn aangekocht. Aangezien de bedoe- DE VOGRD'EELEN VAN DEN MID DEN-EUROPEES GHEN TUD. Stel, 's nachts om 3 uur, als alle menschen slapen, worden, zonder dat men het dus weel, plotseling allé klok ken 40 minuten voorultgezet. Ik word eenigen tijd later wakker, zie op de buiten mijn weten verzette klok, dat het half acht is m'n ge wone tijd van opstaan en sta dus op; feitelijk al zoo 40 minuten vroeger idan anders. Ik beb dien nacht 40 rni- nuten te weinig geslapen. Ik moet om 9 uur op mijn bureau zijn; ik ga er, denk iik, op m'n gewo nen tijd heen, maar begin feitelijk 49 minuten vroeger te werken. -Om 12 uur ga ik thuis koffiedrin ken, feitelijk 40 minuten vroeger dan gisteren. Om 5 u-ur gaan we eten, feitelijk. 40 minuten vroeger dan anders. Oim half negen komt de courant. Hè, zegt m'n vrouw, wat gek, gis teren en vorige dagen moest dan al tijd het licht opgestoken wonden en nu niet: zeker omdat het zulk helder weer vandaag is. N>u, dat spaart al weer uit. Om half elf gaan we naar bed, feite lijk 40 minuten vroeger dan gisteren. •Den volgenden dag fyerfmlen zich dezelfde verschijnselen, met dit onder scheid, dat er nu niet 40 minuten ge smokkeld wordt op onze nachtrust; alleen behoeft het gas weer niet opge stoken te voiridon als „De Telegraaf" binnen wordt gebracht wat m'n vrouw weer opvalt want zij let op de kleintjes vooral, daar het dien dag niet zulk helder weer geweest is; het heeft zelfs een paai- keer geregend, zooals hier wel eens meer gebeurt. Daar dat latere opstaken van het gas zich voortaan eiken dag herhaalt, vraagt (m'n vrouw mij wat of dat toch is en of dat nog lang zal duren. Ju, zeg ik, dat zul je beelo ver dere leven zoo voortgaan, en ook als wij ai lang dood eai begraven zijn. Dus, concludeert m'n wederhelft, dan bespaart ieder huisgezin, dat gas brandt, dragelijks een paar oemtan aan gas uit, dat is per jaar een gul den of zeven. Volkomen juist, antwoord ik, ecu je welt wél, dat dit, uitgebreid o:ver Ho Hand sche huishoudens, die gas branden, een aardig sommetje wordt, dat per jaar bespaard wordt. Prof. d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, geven, daar wend hij zoo duidelijk geiwaar, dat zijn eene auto maar als een boon in een brouwketel was, dlat hij ten slotte eenige dankbaarheid ge voelde, omdat men hem wel beleefd had willen ontvangen en zijn hesbel- long aangenomen had. Dit evenwel in 't voorbijiguan. Hot eenige midldel dat ik zie om bij den toenemend'en stroom van automobie len wort aan op smalle wegen, rustig te wandelen, is o-m o.p stelten te gaan loopen. Komt er in de verte een ren nende auto aian, geen nood, de wan delaar stapt even in de sloot of vaart daarnaast en zoodra de auto voorbij is, er weer uit. Hij zal van deze natte voeten géén buikpijn krijgen. Boven dien (heeft hij op stelten een veel mooier gezicht op het landschap, dan op zijn voeten, daar hij hoogerep gaat, wat immers in onizen tijd toch inet koortsachtig streven is van ieder een. Deze manier van gaan heeft nog meer voordeel en. Als je tegenwoordig vermoeid bent en rusten wilt, dan zit ten gewoonlijk juist anderen op de banken of er zijn in 't geheel geen banken aanwezig. Om miaar eens een bijzonder miooi punt te noemen: even vorbij de hoogte van Elswout staat maar één bank, die altijd bezet is. Wil Blaemjendaais Bloei daar nièjt een paar banken méér plaatsen, in af wachting van het oogenblik, dat de wandelaars op stelten gaan loopen? Want zijn ze eenmaal zóóver, dian kiezen ze een lagen bak van een boom uit en gaan daarop zitten. Misschien zal iemand het bezwaar opperen van de straatjongens, die er aardigheid in zullen hebben hun naam in iemands stelten te snijder- Geen nood, want een bekwame stelfc- looper maakt er niets van om op een been te staan en slaat dan met het andere de kwajongens om de oor en.- En nu spreek ik nog niet eens van het voordeel, dat niémand meer natte voeten behoeft te krijgen noch. zich moet getroosten in den miodder te loopen. Wie dit alles nu voor een grapjia houdt, die heeft zeker nooit gehoord' of gelezen van de bewoners van de -L a n d e s in Frankrijk, die hun heele leven lang op stelten loopen, daartoe genoodzaakt door de moeraseigheid van dien bodem. Ze gaan ten slotte met hun houten beenen zoo gemakkelijk om, alsof het echte beenen waren. 't Is dan ook hooge ernst, waarmee ik dit denkbeeld aan de hand doe. Wianneer ik vijf gelijkgezinden kan vinden, richten we seen vereeniging bp, de Eerste Baarlemsche steltloo- persclub en trotseeren te zamen den (spot van het publiek. Van grapjes gesproken. Van den heer Visser, het pas geko zen Raadslid, onder wiens artikelen knoop en beihooren, wordt voorspeld, dat hij de lenoopen in den Raad wel zal weten te ontwarren. Van den heer Gravestein, machine- fabrikant, wordt verzekerd, dat hij het ijzer zal smieden als het heet is. Over den heer Middelkoop heb ik geen grapje vernomen. Alleen zei mijn zoon Jan: „Pa, de iRiaud is nu van A tot Z compleet." „Hoezon, jongen?" vroeg ik. „Wel," zei hijt, „A. Gravestein komt er in en Z. Middelkoop." FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5