NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7384 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 24 JULI 1907 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: lllitL ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voer Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-—, elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per regel. V«or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bg Bil Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)- 1.30 JJAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 aT 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant ^•nustreerd6 ZonT^lad. 'voor Haarlem I ",031% Redacfl< en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Iatercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 öitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 JULI. Rxonge.Wo'iivv: RloczentenitoonsteHiog. (Beverwijk: Raarisvergiad ering, 9 3/4 UUT. iZlajBdivoort: Gnoote Badhuis, Mengel- berg-Ooncert, 8 uur. OM ONS HEEN No. 585 Onze Markten, Heft gebeurt maar zelden, dat B. en W. een voorstel doen om het admi- niistraiiitef personeel mn een tak van ■dienst in te krampen. Wel het tegen üeel en dat is oiok natuurlijk, daar de gewone loep van zaken meebrengt, flat in .een groeiende stad ook de ad ministratie rich uitzet en derhalve meer ambtenaren moedig zijn. Hieruit volgt vanzelf, dat het een ongunstig teeken meet genoemd worden, wan neer het perlsonieel ban worden ver minden}. Bat is dian ook volkomen toepasse lijk op het voorstel van ons daige- lijiksch bestuur, om de twee schrijvers en de twee opzetters, die bij de weke lijks dhe kaasmarkt dienst doen, af te schaffen. Hst is pijnlijk maar juist, flat B. en W. daarvoor als aanleiding noemen den steeds toenemenden ach teruitgang van de kaasmarkt en de vermin/de ring van werbzaamlhieden, die daarvan hat geivolg is. 'Inderdaad gaat die kaasmarkt al jaren den kreeftengang. Een Mean overzicihtje van de cijfers van aanvoer en verkoop is voldoende. In 1902 Was de aanvoer neg 1033 stapels kaais ef 140(393 stuks 'en de verkoop 1014 stapels of 138013 stuks; in 1903 daalde .die tot een aanvoer van 741 stapels, of 99007 stuks rast een verkoop wan 729 stapels; in •1904 .was de aanvoer nog maar 544 (stapels en in 1905 was hij alweer te ruggegaan tot 518 stapels. Derhalve is (in den tijd van vier jaar de aanvoer verminderd van 1033 tolt 518 stapels en het is helaas niet aan te nemen, dat daarvan lia den eersten tijd verbete ring te wachten is, daar een eenmaal achteruitgaande markt zeer moeilijk weer kan worden opgehaald. In 1906 was de aanvoer dan ook ge- Kakt tot 396, de verkoop tot 387 sta pels. Zou het, mag ilk wei vragen, onder deze omstandigheden maar niet heter wezen de gehieele markt af te schaf fen? Dan behoefden we ook niet meer voor ongevallen te vreezen, zo.oa.ls er rich de vorige week op de kaasmarkt een heeft voorgedaan, toen door de versperring met wagens en karren de electrö'sdhe tram met een dokter,; koetsje in .aanraking kwam. 't Is dlaar sedert die tram er loopt toch al (een benepen doorgang en die kaasmarkt, hoe beperkt die dan ook wazen raag, maakt er die veiligheid nog geringer. (Verplaatsing naar elders zou hier niet aan te .radon zijn, daar deze al tijd geld kost, wat voor een zoo weg slinkende markt als deze jammer zou zijn. Bovendien is deze markt aan de onmiddellijke nabijheid van het Waag gebouw gebonden. Waarom, dan maar niet flinkweg afgeschaft? De gemeen te kaïs zal er geen schade van heb ben, misschien eerder het tegendeel. Met de groentenmarkt op de Turf markt gaat het precies andersom ais met onze kaasmarkt. Markten zijn eigenaardige zaken: suooes geeft suc ces, achteruitgang lokt versnelden achteruitgang uit. 't Is er mee als met de mensedenWie neiging heeft om dik te worden, wordt dikker en wie neigt tot miager worden, wordt ma gerder. En terwijl nu de kaasmarkt /Wegsmelt, wat jammer i,s, zet de groentenmarkt rich uit, wat lastig is. Want zooals lik vroeger al eens heb doen opmerken deze groente markt is .op die plaats een ware .=>-'• a in den weg. Vroeger, toen de elek trische traan ier nog niet was, kon de Turfmarkt or mee door, maar sedert den aanleg van de Ceintuurbaan en vooral sinds de totstandkoming van de E. S. M. is voor ieder, die zijn dogen nic't in den (zak heeft, duidelijk te zien, dat de groentenmarkt op deze plaats niet gehandhaafd mag blijven. De lijn van de ceintuurbaan heeft daar een scherpe bocht en snijdt de markt in twee ongelijke helften, zoo dat aan weerskanten de bonte verza meling van karren en manden tot vlak bij de rails is vooruitgeschoven., zelfs ikan het voorkomen, dat een marktbezoek e r in hef vu ur van den handel er zijn wiagen zoo diclutbij heeft neergeplant, dat de traan onmo gelijk passeeren kan. Is er in dat ge val geen welwillend man in de buurt, die den wagen des aanstoots verwij dert, dan moet de trambestuurder zelf aan 't weric, vóór hij verder kan rijden. Men moet zien, hoe op drukke marktdagen de tram voetje voor voetje, of wieltje voor wieltje, dooT de drukte heenlsdhuift, mlet luiild en voortdurend! gebel, terwijl nu een be zoeker, dan een hond nauwelijks aan e'en botsing ontkomt. Dat er tot dus ver nog geen ongeluk is voorgekomen, mogen we well danken aan de buiten gewone voorzichtigheid van het trampersoneel. Maar dat de dienst er vaak hinderlijke vertraging onder vindt en natuurlijk dat voortdurend •uitkijken en uitwijken voor de markt- bezoekers bijizonder lastig is, spreekt van zelf. Bovendien zijn er nog andere be langhebbenden: menscihen, die met wagens of karren van de Oude Gracht naar het Buitenspaarne of in de rich ting Anthoniiesltraat moeten, kunnen niet dan met moeite zich door het be wegelijke kluwen een weg banen en voor voetgangers is het overgaan van de groentenmarkt alles behalve een genot, "t iSchiet er alles kris en kras door el/kaar, groemtekarren miet hit ten er voor, (hondenwagens met nijdig keffende honden, mannen en jongens met groote manden alles is in de koortsachtige haast van den handel en berg ij e ana ar voor den voet ganger het parool. De marktmeester en de twee agenten van politie doen wel wat >ze kunnen om een passage open te houden, maar kunnen natuur lijk toch het heen en weer rijden niet verhinderen, zoodat deze markt met haar nasleep feitelijk op den openba ren weg gehouden wondt. Daarom vind ik het zeer toe te juichen, dat B. en W. nu komen met een voorstel om deze markt naar den Koude.nhom te verplaatsen, Men her innert zich, dat deze hoeik van de stad met belangrijke kost/en is verbeterd en geanaiakt tot een vobr markt ge schikt terrein. Destijds lag het wel al in de bedoeling om de groentenmarkt daarheen over te brengen, maar een beslissing daarover werd aan den 'Raad niet voorgelegd. Nu B. en W. daar thans mee komen, erkennen zij tevens, dat zij: tot dusver daarvan hoofdzakelijk werden weerhouden door de overweging, dat schade zou Worden berokkend aan enkele omwo nende ingezetenen. 'Dit standpunt was in 1905 al in.ge- moanen door de Kamer van Koophan del, toen deze aan het gemeentebe stuur over de verplaatsing advies uit bracht. Zij vond „die verplaatsing niet bepaald' noodzakelijk en daarom met het oog op de vele particuliere belangen, die daarbij zijn betrokken, niet gewenscht." ID;e Kamer achtte namelijk het be hoorlijk vrijhouden van de trambaan zeer iwel mogelijk. Wie zooiets kan zeggen, moet toch wel zelden den toe stand hebben gezien en waargeno men. In een vergaderkamer kan na tuurlijk altijd theoretisch worden uit gemaakt, dat tramrails vrijgehouden kunnen worden, als er maar de noo- dige zorg anm wordt besteed. De prak tijk leert zulke dingen dikwijls an ders. 'En wat de particuliere belangen der omwonenden aangaat, deze mogen toch geen beletsel zijn tegen een ver- beterioig in het algemeen belang. Ie dere ldeime wijziging hier of daar be nadeelt den een en bevoordeelt den ander. Wanneer belanghebbenden a dit oogenblik pakhuizen, opslagplaat sen, bergruimten hebben op de Turf markt, dan zal het verlaten daarvan en het zoeken van nieuwe gelegenheid op den Koudenlhorn hun zeker schade en moeite berokkenen, maar toch niet zóó, of cze zullen die spoedig te boven kunnen komen. Er is, als ik het zeg gen mag, iöts kleinsteedsoh in die vrees -voor de belangen van een paar ingezetenen, die bovendien vergoe ding vindt in de belangen van ande ren, die door overplaatsing gediend worden. Immers, wanneer de waarde Van enkele perceelen aan die Turf markt (tijdelijk) daalt, dan stijgt daartegenover die van perceelen a.an den Kouidenihorn. Particuliere belangen zijn hier dan ook rniaar een bijkomstige qua. as tie. De hoofdzaak is het belang van 't al gemeen en dat wordt zeker het best geidiend door verplaatsing van de groentenmarkt naar den Kou den- hom, waar de ruimte grooter is dan op de Turfmarkt, ido los wal even ge makkelijk, de hinderlijke passage van de tram niet bestaat en die van voet gangers, rij- en voertuigen veel gerin ger is, dan op hot bestaande markt terrein. 'Ik veronderstel dan ook, dat de Raad met groote meerderheid, zoo niet eenparig, tot de overplaatsing zal besluiten. j. c. p. Buitenlandsch Overzicht DE TROONSWISSELING IN KOREA. Uit de thans loskomende berichten over den troonsafstand van. den Ko- raaanschen keizer valt met vrij groo te beslistheid op te maken, dat de naaste oorzaak is (geiweest de veront waardiging 'van Japan olvler het zen den van de delegatie naar de Vredes conferentie. Voorts wordt verzekerd dat de keizer aanvankelijk plan had!, in het Russische consulaat te vluch ten, doch dat diit dlo'OT de Japamsch'e troepen wend' belet. Niet alleen is het Koreaansclhie le ger volkomen onmachtig om den toe stand baas te blijven, maar ook hét aantal Japanischo troepen is ten een en male onvoldoende. Er wonden dan ook maat regelen genomen votor de overbrenging van versterkingen uit Simonosaki. De vijandige gezindheid van de me nigte is uitsluitend tegen die Japan ners gericht. De overige vreemdelin gen zijn veilig. Men vreest ze:er voor de veiligheid der Japanners in het binnenland, wanneer het volk van Korea Verneemt wat er gebeurd is. Het eerste, besluit van den nieuwen Keizer beveelt de bestraffing van de iTaagsche deputatie.. De Japanners schijnen over helt al gemeen niet van halve maatregelen te houden en voornamelijk in Korea doortastend te willen optreden. In verband met de. in de hoofdstad van het keizerrijk uitgebroken wanonde- lijikbeden naai' aanleiding van de gedwongen aftreding van den kei zer, rijn er vier maxims in' de Tar- hlanpoort geplaatst. Mochten die Ko- neaansche soldaten den aanval op de Japanséhe politie (herhalen, dian is men dus onmiddellijk gereed tot onderdrukking langs den meeist af- doenden weg. JAPAN EN AiMERIKA. Het heet nu weer, dat Japan eigen lijk te veel economische belangen heeft bij' den vrede met Amerika om dien oorlog te willen. „Men zal zich te Tokio wel wach ten het fraai perspectief voor lange' jaren te verduisteren door een strijd, die v.eel geld kost en nog meer waar de aan wederkeerig goed humeur te loor zal doen gaan. Japan streeft o. m. naar een di recte stoomvaantverbiniding met Zuid-Amerika, een commercieel kleinood, welks glans nooit gevon den wordt, als Mars nog aan het woord moet komen". Dat moet generaal Jamamoto te Montreal hebben gezegd. RAISOELI EN ZIJN GEVANGENE. Te Tanger is bericht ontvangen, dat Raisoeli alle gemeenschap tus- sohien kaïd Mac Lean en de buiten wereld heeft afgesneden. Dit wordt beschouwd als een ernstig teeken. Er loopen echter ook hardnekkige, hoewel onbevestigde geruchten, dat Raisoeli met Mac Lean zijn verster king heeft verlaten en dat zij door den Hkmass-stam gevangen zijn ge nomen. Uit goede bron wordt verze kerd, dat de Maghzen buitengewone gezanten naar die Hkmass heeft ge zonden, die goed werden ontvangen en naar Fez terugkeerden met de verzekeringen van trouw aan den Sultan en de verklaring, dat de lieden van den stam tendienste van de Maghzen staan en bereid zijn aan diens wenschen te voldoen. Raisoeli moet wel heel zeker van zijn zaak zijn, vertrouwen op zijn goed geluk en zijn macht of wel al les op één kaart zetten, want de Ko ran verbiedt nadrukkelijk schending van de veiligheid en vrijheid des bo odöcliappers, zoodlat de gedoevige Muzelman Raisoeli's driad als een ernstig vergrijp tegen de godsdien stige voorschriften moet beschouwen. HET FRANSCH-RUSSISCHE VERBOND. Het Novo je "Wiremja publiceert thans een artikel van Taboerino, waarin een veel gematigder toon wordt aangeslagen dan in de Voor gaande artikelen van het blad, dile zulk een opzien baarden. De schrijver zegt er in, dat de Fransohen n.ie(t hebben begrepen, dat de Russische revolutie een zuiver eco nomisch karakter droeg. Ruslanldis sohuldeischers kunnen gerust zijn, 'bun kapitalen loopen geen gevaar. Wanneer Rusland tot rust zal zijn ge komen, zullen de Russische papieren weder stijgen, want het land be schikt over groote natuurlijke rijk dommen. Taboerime misprijst het in de Firansche pers, dat zij. Rusland' hiard is gevallen over zijn nederlaag in Mandsjoerije. Hij brengt in herinne ring, dat de Russen het bondgenoot schap met Frankrijk rijn aangegaan, toeh dit Rijk door Duitschland ver slagen was. Hij spoort dan de pers en de regeering van Frankrijk aan, om misverstanden te vermijden, die een verkoeling kunnen teweeg brengen in het bondgenootschap, hetwelk zoo nuttig is voor beide landen, vooral voor Frankrijk. Ruslands belangen vordèren een kradhtig Frankrijk, Fr ankrij ks belangen vorderen een machtig en rijk Rusland'. Tabaerino doet ten slotte een beroep op de Franschen om in dezen geest te ar beiden. DE D OEM A-VERKIEZING EN In een bericht uit St. Petersburg lezen w'e de voorspelling, diat dé Doema-vetrktezingen ditmaal een- ze gepraal voor die gematigde partijen (zullen brengen, daar de uiterste par tijen besloten hebben niet aan de verkiezingen deel te nemen. Het heet, dat in verschillende districten ook de kadtetten zich zullen onthouden. De regeerimg zou rekenen op een meerderheid van twee deaden. De onverschilligheid voor de Ver kiezingen is zoo groot, dat te St. Pe tersburg van de 30,000 personen, die bovengenoemde verklaring hadden moeten afleggen, slechts 166 aan de verplichting hébben voldaan. In andere steden moet het met de animo al niet beter gesteld rijn. ONLUSTEN IN RUSLAND. Uit verschillende plaatsen komen weder berichten van boeren -onlusten 't Is weeT een treurige reeks van landgoederen, die geplunderd zijn, landheer en die vermoord zijn en hui zen die in brand 'gestoken zijn. Voor al in het gouvernement Podolië is het erg geweest. Br hebben hier en daar bloedige gevechten plaats gehad tusschen de boeren en de troepen. DE TOESTAND IN BERLIJN. 't Ziet er ingevolge de groote sta king in de bouwvakken^ dïle nog steeds niet geheel geëindigd is, in het bouwbedrijf te Beglijn -voer den aanstaanden winter en zelfs het daarop volgend voorjaar, niet gun stig uit. De staking heeft een zeer ougunstigen invloed uitgeoefend op liet bedrijf, op den bouwlust en op den ondernemingsgeest, terwijl bo vendien de economische toestand met Ihet dure geèd, verder medewerkt om, zoo al geen vol strekten stilstand, dan toch aanmerkelijke beperking té ver. oorzaken. Daardoor zal natuurlijk ook de vraag naar werkkrachten op dé arbeidsmarkt van het bedrijf aan merkelijk afnemen en men meent te Berlijn, dat in den eerstvolgenden tijd gewerkt zal worden zelfs beneden den tot nu toe geldenden loonstan- daard, daar ook de werkgevers, die de nieuwe eischen der werknemers erkend hebben, onder den druk der 'Omstandigheden en bij het groote aanbod van arbeidskrachten, wel zullen moeten overgaan tot terugne ming van hunne toezeggingen en tot wederinvoering van den negenurigen arbeidsdag. EEN OPZIENBAREND ONTSLAG. De hoogstgeplaatste generaal vlan het Franscbe leger, generaal Hagron, lid van den hoogen krijgsraad, se- dërt een jaar commandant van de gezamenlijke legertroepen van het Oosten en dus inderdaad vice-presi dent van den (hoogen krijgsraad, en naar de gangbare uitdrukking „ge neralissimus"aangewezen bevelheb ber der gezamenlijke Fransche leger macht in geval van oorlog, heeft zijn ontslag ingediend, heeft die ontslag aanvrage ondanks de bemoeiingen van den minister van oorlog en van den president van de republiek volge houden en is vervangen door ,g* raai de Lacroix. Dit ontslag heeft de generaal ge nomen, volgens de bladen en pers agentschappen, hoofdzakelijk omdat hij, vanwege de maatregelen die de régeering ondanks zijn raad', waar- ichuwing en verzet heeft gemeend te kunnen nemen, als eventueel bevel hebber der oostelijke legermachten ge voelt, dat hij met de onvoldoende troepenmachten voortaan niet de ver- a n two or de 1 ij kh èid kan dragen die op hem zou kunnen komen te rusten. Men begrijpt, zegt de Temps", dat een generalissimus, doordrongen van zijn verantwoordelijkheid niet den last wil dragen van het plicht Verza ken van bange en onberaden minis ters en parlementsleden. EEN TWEEDE SIMPLON- TUNNEL. De raad van bestuur van de Zwit- sersche spoorwegen heeft voorgoed besloten, een tweetile tunnel door den Simplou te graven die met de be staande evenwijdig zial loopen. De kosten worden op 34.6 millioem. frs. geraamd. DE REGEN IN ENGELSCH-INDIë. Uit Engelsch-Indië komt bericht, dat d'e vurig verbeide regen Valt. Uit alle streken wiordt dé natte moeson gemeld, behalve ten westen van een lijn tusschen Dwarke en Lushiana. EEN SCHEEPSRAMP. Uit San Francisco wordt gemeld', dat het stoomschip „San Pedro" door den mist in aanvaring kwam met 't stoomschip „Columbia" naar Port land, De „Columbia" zonkongeveer (honderd personen verdronken en werden gored. Dé aanvaring geschiedde 's nachts tijdens een dichten mist. De „San Pedro" die met hout geladen was, maakte een groot gat in de „Colum bia" die binnen het kwartier zonk. Het. stoomschip „Roanoke" kwam •te San Francisco aan met een aan tal overlevenden van de Columbia", overgebracht door de „San Pedro en eenigie lijken. Het aantal verdronkenen wordt in dé laatste berichten aangegeven als bedragende 150. (Zie onder Telegrammen.) MIJNRAMP IN JAPAN. Zooidag had een ontploffing plaats in dé Togooka-mijn in de provincie Bunga. Volgens een officieel bericht bevonden zich 477 mijnwerkers in •de mijn. Men -va-eest, dat de moesten van dezen zijn gedood'. Een Amerikaansche professor, Hurlburt genaamd, die twintig jaar in Korea gewoond heeft, !s te Washington aangekomen, om bij rijn regeering verslag uit te brengen over den toestand. Hij verklaarde, dat de bewoners van het land der Morgenkalmte tal rijke rechtmatige grieven tegen het Japanscbe bestuur hebben, al willen de Japanners het doen Voorkomen, dat zij slechts weldaden in dit on gelukkige land hebben verricht, en niet alleen zijn den Koroanen hun zoutmijnen en hun visscherij ontno men, maar ook door de havens voor den bni.te/niliandschen handel open te stellen, hebben zij de inboorlingen be nadeeld. Van de meerdere inkomsten, hier door ontstaan, maakten de Japan ners ricih eveneens meester. Volgens professor Hurlburt zijn dus de voor doelen, door Japan aan Korea ge bracht gelijk nihil, diaar slechts de Japanscbe immigranten er van pro fijt trekken. De ellendie in het land, moet nog grooter zijn dan tijdens het Chmeosche protectoraat. CRISIS IN SERVIë In Servië is weer eens h.et gerucht in omloop, dat de vorst van plan is, afstand van den troon te doen, ten behoeve van zijn oudsten zoon. UIT ITALIë. De bijeen/roeping van den Italiaan se!) en Senaat als Hooggerechtshof te gen Dïnsdlag is even onverwacht ge komen als Nasi's inhechtenisneaning. Diens advocaten -hébben onmiddel lijk aangedrongen op intrekking van het bevel tot inhechtenisneming, en toen de president bet verzoek van de hand wees, zich tot den Senaat in rijn .geheel gewend, met het verzoek een onderzoek te willen instellen naar de wettigheid van dat besluit. Lombardio is reeds voorloopig om gezondheidsredenen in vrijheid ge steld. Naar de senatoren verklaren heeft de samenkomst ten doel even tueel e fouten in de procedure van don president te verbeteren, om zoo mood/ig het aanhoudingsbevel in te trekken en ten derde om verdere uit breiding der ongeregeldheden op Si cilië te voorkomen. Te Palermo is het rustiger gewor den. Zondagavond doorkruiste een duizendtal betoogers dé stad en trachtte ongeregeldheden te verwek ken, de politie nam 400 man gevan gen, allen behoorende tot het ge mote uitvaagsel en daarna köerdc de kalmte terug. Stadsnieuws De Rozententoonstelling. In het Brongebouw werd heden middag te 2 uur de Rozententoonstel ling van ,,Nos Jungunt Rosae" ge opend met een rede van den heer T.- K. Budde, voorzitter der vereentgtog. luidend als volgit Dames en hieeren, genoodigden, le den van „Nos Jungunt Rosae1" 1 Van harte heet ik u welkom op de ze plaats. Elke bloemententoonstelling, ook ai wordt zij uitsluitend gehouden voo onze Flora's kinderen, is mood, eenr tentoonstelling van untsluitend rozen vvaarmen zoowel de typische roos mei vijf bloemblaadjes en een hartje vol gouden meeldraden als de fraaiste vc rm van hybridisatie en cultuur ka- zien, waar zoowel goede oude als d- beste nieuwe verscheidenheden te be wonderen zijn, ziet, dames en heeren een schooner expositie is wel nie:. denkbaar. Zong niet Ten Kate reeds voor Jaren en jaren „Roosjen, roosjen, héérlijk schoon. Van 't gebloemt spant gij de k^oon; Bloedend, Groeiend, Overvloeiend. Van den rijken gieuirerisschat, Die uw gouden hart bevat." En Ten Kate was met de eerste, die do Koningin, der bloemen bezong vcor duizenden jaren werd dat reed- door Grieken en Romeinen gedaan, e i de rozenfeesten van de oudste vol ken waren de meeste belangrijke, die gehouden, werden. Zoover als de geschiedenis kan geraadpleegd worden, ontmoet mei- overal bewijzen, dat de roos ten aller, tijde hoog vereerd werd, en dat zit zoowel bij de wieg als bij het graf als eymbooi van liefde dienst deed. Alles werkt dan ook bij deze bloem mede om haar tot de aantrekkelijkste aller bio. - men te maken; de bekoorlijke vorn., d( buitengewoon fraaie kleur, deteei beid der bloemblaadjes, de gratie van den groei, en niet te vergeten di- sierlijke stekels, het is alles even schoon. Ziet, hoe hier en daar een Mimroo- den gevel van een huis versiert en zï,: doet dat het huisje van den daglou- ner even goed als het paleis onzer Vorstin, die zooveel van rozen houdf en Haar leedwezen te kennen heel gegeven, evenals Haar Moeder eu Z. K. H. den Prins der Nederlanden deze tentoonstelling niet te Icunneu bezoeken. Wat Nos Jungunt Rosae met deze tentoonstelling beoogt? zal men al licht vragen, en ons antwoord luidt de bevordering van de rozenteelt 'u het algemeen en de liefhebberij ir. het bijzonder voor te staan. Aanzien doet gedenken 1 Het kan niet anders dan goed zijn om het groote publiek n j. en dan te laten zi en, waf er op he; gebied van rozencultuur gebeurt, da; men eens kenniB maakt met de nieu wigheden, die in het binnen- en bui tenland gewonnen worden. Gelukkig is het verschijnsel te noe men, dat ook onze rozenkweeker.- reeds kunnen bogen op het ter marki brengen van variëteiten, die met de beste buitenlandsche mogen vergele ken worden. Nos Jungunt Rosae geeft ook een twee-maandelijksch tijdschrift uit, dat de leden gratis ontvangen en waarin de liefhebber alles vindt wat hij noo dig heeft om met succè« de schoonste aller bloemen te kweeken. Onze tentoonstelling is goed ge slaagd en dit danken wij in de eerste plaats aan de liooge belangstelling^'' van het Vorstelijk Huis. Wij mochten toch een medaille ontvangen van H M de Koningin, van H. M. de Ko ningin-Moeder en van Z. K. H. de». Prins der Nederlanden, waarvoor wi, zeer dankbaar zijn." Ten slotte bracht spreker een woord van dank aan de jury, die met roe veel ijver haar moeilijke taak verruit en verklaarde de tentoonstelling ge opend. De jury bestaat uit de heeren A. Hartevelt, RijswijkJ. H. Koli - mann, Driebergen; W. C. v. d. Laan 's-Gravenhage P. Lambert., Trier; J. C de Lange, Rotterdam; Henri van Lunteren, Utreoht; IL W. Mees, Heer- de J. M. MarecHal, Den Bosch; I). Meeuwenberg, Zeist; J. H. van Nes. Boskoop B. Ruys, DedemsvaarfcJac. Smits, Naarcien II. C. Veniers ran der Loeit, Nijmegen en F. van dei- Wissel, Epe.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1