Weerbericht MEiDEDEELINGEN VAN HET ECXNTNKL. NiED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorrei. 10.50 uur). De Bdldt, 27 Juli 1907. Hoogste barometerstand 766.2 m.M. te Comma (Spanje); laagste 753.7 mJM. te Wiek (Oostkust v. Schotland). Verwachting tot den avond van 88 Juli. Wind: matige, Zuid-Westel. wind. Gesteldheid van de lucht: meest «waar bewolkt, waarschijnlijk regen- tuien. Temperatuur: iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762 m.M. Neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 28 Juli. Hoogste gisteren. F. 66° Laagste heden nacht F. 64' Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 65i HOOFDDORP. Op de alhier op 26 Juli j.l. gehou den paardenmarkt waren aangevoerd .418 paarden en veulens, 64 hitten. Prijzen der paardlen van 100ƒ750; prijzen der hitten van 40180. Handel vlug en veel buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. Binnenland H. M. DE KONINGIN komt MaandagvtTormiddag van Het Loo in de residentie, ter ontvangst van de buitengewone zending, belast met de aankondiging van de troons bestijging door Z. M. den Shah van Perzië. Na het diner tar eere van d.at ge zantschap keert H. M. des avonds nog naar Het Loo terug. ROOKEN DOOR KINDEREN. De aid. Wngeningen van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld naar het rooken door schoolkinderen van 9 tot 12 jaar. Van de 245 leerlingen Weken 197 geregeld te rooken siga ren, sigaretten en 21 zelfs een pijp. Het resultaat van dit .onderzoek werd gepubliceerd te gelijk met „oor- die eb der vier te Wageningen geves tigde geneesheeren, die het rooken. door kinderen beneden 16 jaar een- stemmig afkeuren. EEN MOOIE ONTDEKKING. Zooals men weet, had voor enkele maanden te Amsterdam de gerucht makende berooving plaats van den 70-jaiigeai kantoorlooper der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel, waarbij dien man vermoedelijk in gedrang- op de tram een portefeuille met 55.880 werd ontrold. Hoe ijverig ook de naspo ringen der politie waren, 't gelukte haar niet de daders te ontdekken. De politie werd op een merkwaar dige wijze op het spoor gebracht van de vermoedelijke daders. In de Koestraat kregen in die maand Mei j.l. twee vrouwen heftige ruzie. S., die in de onmiddellijke nabijheid zijn borstelmakerij heeft, hoorde 't tumult, ging naar buiten en had de onvoorzichtigheid zich in de kwestie te mengen. Een der vrouwen keerde zich toen tot S-, met den uitroep „Kijk jij maar naar je eigen. Jij hebt je dochter verkocht aan dien „drie- arm", die die 55 duizend gulden van d'e fabriek hèt gestolen." Na dit „compliment" trok S. zich terugt maar er was genoeg publiek bij de kijfpartij aanwezig, om de merkwaardige beschuldiging aan de politie over te brengen. De „drie-arm" is de beruchte zak kenroller Heiman Polak, die zijn laatste veroordeeling dankte aan zak kenrollerij op de Busseansche wed ren. Zijn naam dankt hij aan zijn werkmethode, waarbij hij gebruik maakt van een derden valschen arm, die dan ter rechterzijde op de plaats van den echten arm afhangt. Intus- schen is de rechterarm onder de jas verborgen, zoodat hiermee onopge merkt kan worden „gewerkt". Im mers lijkt het alsof bedde armen on gebruikt afhangen. De „drie-arm" dan zou, als behendig zakkenroller, de berooving hebben bewerkstelligd, in gezelschap van de beide zoons van S., en wel om te trouwen met hun zuster. Vader ontving aandeel inden buit, en Polak trouwde te Londen. De justitie heeft echter bij de huiszoe king bij S. geen stukken van over tuiging gevonden, die zijn en Polak's arrestatie te Londen wettigen, al zijn Polak's handelingen van dien aard geweest, dat men hem vrij zeker als den beroover kan beschouwen. Niet onwaarschijnlijk worden die bewijzen alsnog geleverd. Kerk en School Examen der Nedierl. Toonkunste- naarsvereeniging. 's-Gravehhage, 26 J.uli. Heden zijn van de 5 candtdaten geslaagd voor: Piano (lager onderwijs) de dames G. C. A. Junius, uit Haarlem, en A. P. Ram^pek, uit Rüienen; en de heer A. C. M. Klijn&rian, udt Amsterdam. NATIONAAL ONDERWIJS IN ZULD- AFRiLKA. Di kee»r H. J. Braous schrijft in het Christelijk Schoolblad hei- volgende over den schoolstrijd in Transvaal en de nieuwe onderwijswet van het mi nisterie Botha^Smuts: Heit geheeile verloop van de behan deling van het wetsontwerp tot rege ling van het onderwijs in Transvaal stelt duidelijk in het licht, dat de lei ders des volks niet o{p de hoogte wa ren van wat de schoolkwestie eigen lijk inhoudt, maar niet minder, dat de voorstanders van Christelijk-natio- naal onderwijs al idie jaren van prij selijke oppositie of zelfhandhaving na latig zijn gebleven om juist te fiormu- leeren, wat zij met hunne benaming van Qoristedijk-nationaal onderwijs werkelijk bedoelden. Zij ijverden voor een groot beginsel, voor de totstand brenging van eene vrije school, dae aaD de onderscheiden geestelijke be- 'lnoeften van bun volk kon voldoen; die dje onderrechten handhaafde en niet temin het recht vaar de regeering er kende, om toe te zien, of die vrije school niet te kort schoot in hare taak om een deugdelijk instrument te zijn voor de zoo noodige volksontwikke ling. De ware ernst ontbrak bij ge ms aaaikiaar inzicht. De organisatie, zoo ze dien naam dragen mag, die als hoofdcommissie de hand was, die de subsidie aan die vrije Christelijk nationale scholen verstrekte, verzuim de een program op te stellen, een schema van eene toekomstige rege ling te ontwerpen, zich van de mede werking van de natie te verzekeren, die medewerking te wekken, door ook districtsoommissdën en schoolbestu ren tot medeverkieziug der hoofdlei ders op te roepen en vooral ook om propaganda te maken voor het begin sel, dat men daadwerkelijk scheen voor. te staan. Ln geen opzicht werd studie gemaakt van Wat elders op schoolgebied had plaats gevonden. Gieen duidelijk geformuleerde wen- sohen, geen zaakrijke, practische, wel overwogen rapporten stonden der nieuwe regeering ten dienste. Men waande, dat allen, die de zaak van (heit vrije, het oppositie-onderwijs schenen voor te staan, nu ook het zelfde bedoelden. Nooit, kwam het tot eene beginsel verklaring, drie zou (hebben doen zien, dut de lïeweging voor G. N. O. inderdaad twee, elkaar haast vijandige, beginselen in ach droeg an dat daardoor alle besliste actie verlamd werd. Daarbij kwam, dat het volk even min een klaar besef had van het ge wicht der zaalc, waarover de strijd liep. Het zag dezelfde mannen, die nu als ministers de gewijzigde schoolwet, welke de teleurstelling gebaard heeft, met onverzettelijkheid verdedigden, tot ikort vóór de verkiezingen als le den der hoofdcommissie voor C. N. O. aan de spitse staan; liet worstelde bo vendien met nijpend geldgebrek en steeds algemeener wordende armoede; het werd bekoord dioor het lokaas van kosteloos onderwijs; het had uiter aard vertrouwen in zijne voor mannen. Moeten niet zij, die nu te laat inzien, dat in de wet al brengt ze voor de natie in haar ge-1 lveel eene betere regeling evenmin 'het Christelijk fcarak/ter van de ischool, als de gelijke rechten voor d'e be-ide talen en het medezeggenschap der belanghebbenden voldoende ge waarborgd zijn, zich nu verwijten, dut zij de propaganda onder het volk heb ben nagelaten? Zeer beginselvast zijn die Hblliandscbe Afrikaners nu een maal niet, miaar nergens wordt eigen- i lijk haast 'beginselvastheid waargeno men, als de bestendige voorlichting en de scherpe formuleering van begin selen dioor de mannen, die hst ver trouwen blebben, verzuimd wórden- Ziedaar onze opvatting van de zaak. Deze wet zal slechts voor een over gangstijdperk zijn. Blijft ze onveran derd gehandhaafd, dan wiordt de ver- enigelsdhing dier natie wel merkelijk vertraagd, en dus wel aanvankelijk gestuit, maar wordt het Hollandsch op den duur eene bijtaai. En nu mag nïen eenerzijds wat goeds verwachten van de practijk, maar anderzijds be hoort men weder tot die waakzaam heid" de toevlucht te nemen,, die het gevaar bijtijds dóet ontdekken. De Koloniale .Secretaris kon er bij de behandeling van het reeds aange nomen wetsontwerp op wijzen, dart haast niet eene christelijk-nationale school van beteekenis versmaad had zich over te geven. Dat zegt zeker veel en was voor de regeering een mach tig wapen. We kunnen daartegenover mag wel Laten gelden, dat er m'eer dan ééne C. N. school zich heeft ge handhaafd on dait or weder zullen verrijzen, maar loochenen, dat de overgave vrij algemeen is, kunnen we niet. Sport en Wedstrijden LAWN-TENNIS. Vrijdag werden voor de wedstrij den om de nationale kampioenschap pen van den Ned. Lawn-Tennis Bond op de banen aan de .Spanjaardslaan nog de volgende partijen gespeeld: He eren enkelspel: eerste ronde jhr. Th. Prins .van Wesfdiorpe slaat jihr. mr. J. W. Schorer met 6—3, 64; F. Breitenstein wint van E. G. Mundt met w. o.; mr. J. Lieftinck slaat F. L. Radder met 60, 61, Oh. M. Ben ny slaat J. Wijsman met 6—2, 6—3; jhr. M. Tedirg van Berkhout sla-ai jhr. G. Teding van Berikhout met 6—0 75; „Smash" wint van B. met w.o.; jhr. C. van Lennep wint van jhr. mr. R. van Lennep met w.p.tweede ron de: H. V. B. Wijnmalen slaat „Ad vantage" met 16, 61. 6—2; F. Brei tenstein slaat J. H. Schultz van Hae- gen met 63, 64; E. Vas Visser wint -van jhr. G. C. J. van 'Reenen w.o. Ch. M. Henen y slaat jhr. H. v. Goehoom van Smrinia met 6—0, 6—2; dorde ron de: E. Vas Visser slaat D. M. G. H. Putman Cramer met 86, 75. Heeren- en dames-dubbel-spel: eer ste ronde: Freule ,v. S-tyrum en jihr. M. Teding van Berkhout winnen mat w.o. van mej. N.N. en jfiir. G. C. J van Reenen; mej. A. Daners en Smash slaan m'avr. Breitenstein en E. Vas Visser met 6—1, 9—7; tweede ronde: mej. L. H. Dolleman en jihr. Th. Prins van Westdorpe winnen van mej. B. B. an E. G. Mundt met w. o. Heeren dubbelspel: Eerste Ronde: J. H. Schultz van Haagen en G. Q. en Ivolff winnen ivan jhr. anr. R. van Lenn'ep en N. N. met w.o., twee de ronde: Oh. M. Heoxny en jhr. G. Teding van Berkhout slaan F. L. Riah- der en E. J. Hoos met 61, 61; F. 'Breitenstein en jihr. Th. Prins van Weöbdjorpe slaan Smash" en „Ad vantage' met 36, 63, 108. Heden, Zaterdag, werden die vol gendie partijen gespeeild Heeren enkelspel eerste ronlde Tli. Weytliandt wint dóór het niet opkomen van Jhr. F. Calkoen twee de ronde Jhr. Th. Prins van West dorpe slaat Jhr. M. Teding van Berk hout met 62, 6—2. „Smash" slaat Mr. J. Lieftinck met 6—3, 64. Jhr. C. van Lennep slaat Th. Weytlamdt met 60, 6o derde ronde Jhr. Th. Prins van Westdorpe sl'aat F. Breitenstein met 46, 63, 64. Heeren- en dia mes- dubbe lspe 1eer ste ronde mej. E. Dolleman en H. V. B. Wijnmalen winnen door bet niet opkomen van mej. Q. Q. en Mr. Lieftinck. Dames enkelspel eerste ronde mej. L. H. Dolleman wint door het niet opkomen van mej. B„ mej. A. wint door het niet opkomen van mej. Rijketweede ronde mej. L. H. Dol leman wint door het niet opkomen van mej. Rijke. Mej. L. H. Dolleman komt dus in den beslissenden wed strijd uit. Dames dubbelspeleerste ronde mej. L. H. Dolleman en mej. E. Dol leman winnen door het niet opko men van de dames A. tweedie ronde mej. L. H. Dolleman en mej. E. Dol leman slaan mevr. Van Git ter* en freule Van Citters met 60, 64. De dames Dolleman winnen dus dien prijs voor het Dames enkelspel. Uit de Arbeiderswereld Vrijdagochtend hebben de stakende 'kolenlossers te Belfast den arbeid weder hervatde onderhandelingen met dokwerkers en karrevoerders du ren nog voort. Te AVee-sp heeft het vrouwelijk per soneel van de bi n dr o ttingf abriek van Willems, Morel en van Dorsen het. werk gestaakt. De eisch is 50 cent loonsverhoogdng voor het schuren van 100 kg. bindrotting. Gemengd Nieuws HOE FRANKRIJK FEEST VIERT. Wij hebben dezer dagen een blik doen slaan op de ■Amerikaansche wij ze van feestvieren, thans willen we, uit eene Parijsehe corresponden tie iets mededeelen over da feesten van den 14den Juli in Frankrijk. 'De schrijver had aan een vriend uit Holland beloofd hem 't karakteristie ke dier feestviering te to on en, en hem beloofd, den middag en den avond samen door te brengen. „En zoo ge beurde het dan," schrijft hij, „wat in geen jaren was gebeurd, dat ik op den „Bastille-dag" een Zondag nogal des namiddags te vier uren voor een boulevard-café zat te luiste ren naar een straatmuzikant in zwar ten rok die zeer 'goed viool speelde, en te kijken naar een tweetal parter re-acrobaten, wier toeren in Nou veau-Cirque of Métropol e zeker niet overtroffen werden. Toch had ik hierin minder schik dan in het verhaal dat mijn jonge vriend mij deed van zijn feestonder- vindingen. Hij had mijn raad stipt opgevolgd en was den vorige® avond toen, na afloop der dagelijksche be zigheden, het feest overal was begon nen, een kijkje gaan nemen in een paar volkswijken. Overal had het hem getroffen hoe algemeen en opgewekt de danslust is, en ook hoe ordelijk, ingetogen, zelfs rustig daarbij' al dat dansend volkje zich toont, zoodra de muziek ophoudt de voeten tot bewe ging te nooden. Van het drukke, woe lige, onbesuisde doen, waardoor in Nederland openbare feestdagen zich onderscheiden, had hij niets bemerkt en dat had hem aanleiding gegeven dien Parijsohen feestavond minder jolig, minder., feestelijk te vinden. iMaar, welke prachtige effecten van licht, van kleur en van decoratie had hij waargenomen in die bevolkte, hoogommuurde straten, altijd saam- gesteld uit details die meestentijds eenvoudig, wel eens lievig, heel dik wijls onnoozel banaal waren, toch welker ensemble, in hot geheel, en dan op een afstand gezien, eigenaar dig mooi aandoet Van de legerrevue te Longöhamp, die hij don ochtend van den feestdag zelf was gaan bijwonen, had hij een onvergetelijken indruk ontvangen geen wonder, zoo iets krijg je in Am sterdam nooit te zien. De vroege och- tondiwandeling door liet Bois de Bou logne, de aardig beweeglijke volks menigte op paden en .wegen, do dich te massa's opeengepakt om het veld on in de tribunes, de mooie golvende rviukte in haar prachtige omgeving van hoog gdboomte. nog zoo onge woon frisch en groen, dan het schit terend. woelige militaire schouwspel zelf en de verrassing van den bestuur baren luchtballon, zwemmend door de lucht in bochten en wendingen... dat alles was wel in staat een kunst?- naarsgemoed tot vreugde te stemmen, vooral omdat mijn jonge vriend het geluk had gehad een plaatsje te vin den op een der stedelijke omnibussen, waarmee de dienstdoende politie agenten naar en van Longchamp ver voerd worden, en die, tegenover d3 tribunes, buiten het veld in de sciha- dulw zijn opgesteld. Het vroege uur, waarop sedert en kele jaren dsze traditioneele revue wordt gehouden, blijkt geen verhin dering voor de Parijzenaars om van hun belangstelling blijk te geven. Dc vraag naar plaatsen op de offdcïeelc tribunes is er niet om verminderd en ide toeloop van publiek om het veld evenmin. Toch is 't van half acht af overal dicht bezet: maar te tien uren kan de terugtocht beginnen en voor twaalf uur is de vlakte van Longchamp teruggekeerd tot den zo- •merslaap waarin zij twee maanden lang gedompeld is. Een dubbele voldoening was het dat jde zomer. de. echte. zonwarme zo mer, met den nation alen feestdag zijn intrede hier heeft gedaan. De danslustigen van Zaterdagavond ge noten er van, de revuegangers van 'Zondagochtend ook, en zeker was het genot niet minder voor hen die bij niet .te tellen hoeveelheden Zaterdag de stad hiadlden verlaten, om niet voor Maandagavond of Dinsdagoch tend .er in weer .te keeren want, daar de nationale feestdag op een Zondag viel, werd de dag er op vol gende als rustdag aangenomen: hij was zelfs door de wet als zoodanig aangewezen. Dat een reusachtig aantal Parijze naars iaan Parijs den rug had toege keerd, was zelfs op de groote boule vards te bemerken. Het kwam mij voor, dat er minder menschen waren, dan op een gewonen Zondag en in de •oafd's de dagelijksche .gasten vrij baan gelaten hadden aan de plezier- treinars uit de provincie. Nergens in de stad als daar, op de groote boulevards, is het zoo zeer merkbaar, dat de nationale feestdag een der twee dagen van het jaar is (de andere is Nieuwjaarsdag), waar op de openbare bedelarij aan de wet Ontsnapt. Tegen het wettelijke ver bod in wondt er hier in gewone tijden op straat nog al wat gebedeld: den veertienden Juli echter ziet men de boulevards overstroomd met allerlei volkje dat, onder het voorwendsel van muziek, zang, acrobatie, vingervlug heid, lotsvoorspelling en wat al meer van dien aard, de individueel e lief- dadiig|«eid in werking zet. Het meest afkeurenswaardige in die bedelarij is het misbruik, dat daarbij gemaakt wordt van kinderen, die wij als zots kappen, zoo het jongens zijn, of als iSpaanscfca danseressen, zoo het meis jes zijn, zien uitgedost. Dezen zijn hef (juist die aan de exploitatie der goed- geefsche feestgangers een succes ver- leenen, dat sen betere zaak waardig is. Ilk had mijn jongen vriend beloofd hem eenige hoofdnummers der avond- feestviering te laten zien, en hierbij' in de eerste plaats gedacht aan het Hotel de Vrille. Geen der officie el e gebouwen toch is zoo mooi, zoo schit terend verlicht als dit prachtstuk van Franschen renaissanoe-stijl, welks geheele voorgevel zich afteek ent imvu- rige banden die de lijnen en hoeken en bogen er van volgen. Die reusach tige decoratie, in welker midden het koggeschip van het Parijsehe wapen vlammend prijkt, vormt den achter grond van het groote langwerpig vierkante plein, dat aan nog twee zij den door guirlandes van electrische Iicjhien is omboord, terwijl aan de vierde zijde, waarlangs de Seine stroomt, het donkere boomgroen een treffend contrast vormt, Midden op dat plein staat een groo te muziekkioak, terwijl een tweede ter zijde in de rue de Rivoli staat, en breed om beide heen, onder de helle verlichting van al die electrische gloeiingen, wemelt het van dansende paren in een prettig vroolijk bewe gen, dat telkens door korte rusten woildt afgebroken. En dlie rusten, itooiwel daar .als elders, zijn wol ei genaardig, want nauwelijks hebben tie laatste maten der dansmuziek ge klonken, of ieder haast zich naar zijn plaats in de groote vakken langs do huizenrijen, die de koffiehuishouders heel ordelijk mot stoelen en tafeltjes hebben bezet. Daar wordt in kalmte en met matigheid gedronken, tot de muziek opnieuw do dansers naar de vrije ruimte in hot midden roept. Noch de dansenden, noch de zittemden worden gestoord, want het rijtuig- verkeer schijnt geheel gestremd, en komt er al eens ,een fiaker als een grootte uitzondering opdagen, dan blijft die geduldig wachten tot het nommer voorbij is ,om dan voorzich tig verder te gaan. (Zoo gaat hot daar en zoo gaat het elders, Overal is de feestvreugde vooral, zoo al niet uitsluitend, dans- vreugde; en is de danslust, zooals ik eerder reeds zeide, algemeen en op gewekt, hij blijkt ook onvermoeibaar, iwunt. waar rwïj ons dien avond ook korter of langer ophielden, overal zo gen wij telkens en telkens weer de zelfde dansers zich in beweging zet ten, zoodra de muziek zich opnieuw ideed hooren. Ik heb met mijn jongen vriend nog andere straatbals bezocht, zoo op het plein voor de Beurs, waar de feest verlichting .van de ruime aspholt- viakte hel afstak bij don somberen ernst van den zworen donkeren geld- tetmped, .welks trappen dicht met toe kijkers bezet waren. De schitterende vorliohting en de overmatige dansdrukte op het Opera- plein, de dTuaimolenkerimis vol ge raas en gewoel op de Place do la Ré- publique. de van verre waargenomen vreugdevuren op Montmartre, die de Kerk van hot Heilig Hart afwisselend met rooden en groenen gloed overto- gen, zij waren alle in de reeks der hoofdnummers van die avondfeostvie- ring begrepen; zij gaven allo, en ie der op zoo verschillende wij-ze, oen beeld .van de feestelijke stemming, waarin bijna .geen Wanklanken ge hoord «werden. En zoo al laat in den nacht hier en daar een dronkeimanspartijtje de goe de indrukken van dag en van avond bij mijn jongen vriend een oogenblik moge verstoord hebben, zoo blijft hij toch, naar hij mij later erzekerdo, de mooie en krachtige herinnering be waren van een volksfeest viering, die zich door orde en ingetogenheid, on derscheidt. .Zulk .een getuigenis strekt, meen ik, lot eer der Parijsehe bevolking. DE KEIZER DER SAHARA. In New-York is men niet weinig verbaasd over de onverwachte komst van Jacques Lebaudy, altais Jacques I, keizer der Sahara. Algemeen, neemt men aan, dat Z. M. naar New-York getrokken is om troepen aan te wer den voor een op te richten leger. PARIJS EN ZEEWATER. In den gemeenteraad van Parijs heeft het lid Jolibois voorgesteld van Dieppe uit dagelijks door middel van buizen 5000 a 6000 kub- meter zee- Water naar Parijs te voeren, deels voor therapeutische doeleinden, deels voor vischbassans, badiem, enz. Het plan zou 20 miiioen fr. eischen. MOORD TE BERLIJN. Men herinnert zich nog de jacht op den beruchten inbreker en moorde naar Hennig te Berlijn. 'Een persoon tje, dat, wat zijn vermetelheid betref t, veel overeenkomst met dezen Hennig vertoont, bevindt zich thans in han den der Berlijnsche politie. De man heet Richard Rösel. Dinsdagavond was hij ten huize van de echtelieden Neumann, de ouders zijner verloofd? iu de Mariënburgerstrasse. Toen er een viertal politiebeambten versche nen om hem te arresteeren, greep lnij een geladen revolver, die hij bij zich ihad, en loste vijf schoten on zijn 20- jarige verloofde, Martha Neumann. Een kogel wondde haar aan de hand en een drong haar in de borst. Teen richtte Rösel het wanen tegen zichzelven en schoot zich een kogel iu de rechter borstkas. Rösel en zijn verloofd© werden beiden zwaar, hoe- wie. niet levten>sgaviaarlijk .gewond. Rösel wqrdt verdacht van diefstal in een hotel, waarna hij door vlucht over de daken ontkwam en van nog vijf andere misdrijven. Vrees voor langdurige hechtenisstraf schijnt hem tot zijn poging tot moord en zelf moord gedreven te hebben. EEN WONDERLIJK BEZOEK. De redactie van de „Matin" hleeft een bezoek gehad van iemand, die on der luidruchtige protesten weigerde zijn naam te zeggen en daarna ver telde, dat hij rijk was, en een wed dingschap van 10.000 francs had ge wonnen en deze nu „aan de krant" kwam aanbieden. De man zwaaidle bij die woorden een chèque op een Lon- densche bank door de lucht. Toen hij weer op adem kwam, zeide hij nog, dat hij de gansche wereld doorreisde, en dus niet wist wie er in Parijs arm of rijk was Of de heeren van de krant nu maar zoo goed wil den zijn een paar rnenschen op >e snorren, die 10.000 francs konden ge bruiken. Uit het verdere onderhoud bleek nog dat de onbekende rijkaard nog eene ■weddingschap had aangegaan, waar bij 20.000 francs betrokken. Misschien dat die de „Matin" ook wel in den schoot gegooid worden. De 10.000 fres. werden door de redactie aan de ar men gegeven. DE NIEUWE KOMEET (1907 d) is, volgens een madiedeeling dóór prof. Nijland in Hemel en Damp kring gedaan, thans te vinden in het verlengde van de lijn, die aan het Ientenachteveningspunt naar x i Arietis loopt, welke ster de komeet 16 JUili passeerde. Verwacht wordt, d:at de nieuwe komeet van de derde grootte zal worden, dus voor het bloote oog zeer goed zichtbaar. Men zoeke haar thans, na 1 uur 's nachts met een binocle aan den Oostelijken hemel. LUXE IN DE KEUKEN. Men kan zich wel voorstellen, dat het geen gereedschappen van gegoten of geslagen ijzer zijn diie in de keu kens der vorsten worden gebruikt. (Men beweert, dat de rijkste, de meest schitterende keuken, die van den Czaar is. Van zijn troonsbestij ging af, heeft NicoLaias II, die een echte fijnproever is, meer dan SOO.OOO besteed voor de verandering en ver betering ,van de keukens in het Win terpaleis, te St. Petersburg. Alle ge reedschappen zijn van massief zilver vervaardigd; er zijn daar niet minder den veertig braadpannendie ieder f 800 hebben gekost. Ook ziet men er een gioudlen vleeschroosfcer, die nog van Katharina de Groote afkomstig ls. De chef-kok heeft een salaris van 80.000 en de inkomens van ide zes sous-cihefs varieeren tusschen tien en vijftien duizend gulden. In het geheel geeft de Qzaiar per jtaar bijna, twaalf ton goud voor zijn keuken udt. Na de keuken van den Czaar komt die van den Spaanschen koning, waar het vaatwerk de kapitale som van een millioen gulden vertegenwoordigt. De keuken van den Emgelsch.e ko ning as, vergeleken bij de beide vori ge póoverijes ingericht, ofschoon er niog voor 20.000 koperwerk en 75.000 zilveren schotels en pannen in tegen woordig zijn. De meubelen zijn zeer interessant. Ze zijn vervaardigd on der de regeering van George HI, zijn in oud eikenhout uitgevoerd en kosten Ongeveer 100.000, De keukens van WiJJheLm II bevat ten ni'ets, dat de moeite waard is t.e versnelden. MET EEN BALLON OVER DE ALPEN. De luchtreiziger kapitein Spelterini is in goeden welstand neergekomen ten zuiden van Bergamo, in Italië. De reis heeft zeven uur geduurd en er is in rechte lijn 180 kilometers afgelegd. De ballon werd na zijn ver trek van Andermatt eerst zuidtwaarts gedreven over Castellhorn. Furka, Mont Rosa, den St. Gothard. de piek van Sa-ssello en Val Maggia. Daarna ging hij over het beruchte moeras van Tessino, w'aaar het La go Maggiore begint, dón over de bergen Genèvtre en DLgario, wiaarop de ballon naair't oosten van Lugano dreef over den berg Bre en nabij Gaudria, over het meer van Lugano en Como tot Bella- giö. Daar werd hij eensklaps in de richting van Saia gestuurd, boven het Lago Maggiore en den bergSan- primo tot aan de vallei van Pesura. Dan kwlam er Noordenwind opzetten, die de reizigers terugbracht niaarhlet meer van Pusiano, waar zij 4200 me ters hoogte bereikten. Gedurende de geheele reis dó aide dfe temperatuur niet lager dan 10 graden- Geleius. Weldra" daalde de ballon, door de verdichting van het gas, ap 600 meters, wat veel hallast kostte. Veel nieuws is er door d'e reis niet vastgesteld, 't. Is nu een feit, dat men in een ballon gemakke lijk over de Alpen komt, maar er is een regelmatige atmosfeer noodag. NIET PLEIZlIERIG. De London Gazette, de Engeische staatscourant, bevatte dezer dagen een vreemdsoortige vergissing. Er werd in bekend gemaakt, dat het den Koning behaagd had de benoeming goed t3 keuren van sir Thomas Mac Call Anderson tot lijfarts van Z. Ml, ter vervanging van den overleden sir Thomas Fraser. Sir Thomas Fraser is echter springlevend en heeft open lijk geprotesteerd tegen d'eze vroeg tijdige begrafenis,, waarvan zijne vrienden raar opkeken. Het- gold (hi3r sir William Gairdner, den lijfarts des Konin-gs, die pas overleden is. NIET OP EEN DROOGJE! Het meteorologische instiuut in Sak sen heeft uitgemaakt, da,t van 11 tot 20 Juli in het koninkrijk een hoeveel heid regewis gevallen die alle tot nog ifcoe bekende regenhoeveel'heden Over treft, De hoeveelheid -was twee tot viermaal zoo groot als in gewone tij den. BETER DAN ZOO HééL WEINIG In het Engelsche Lagerhuis werd medegedeeld, dat gedurende een be zoek van vier dagen aan de Ameri kaansche wateren van vier Britsche oorlogsschepen niet minder dan 161 man deserteerden. .EEN SCHIJNDOODE. Een aangrijpend en schrikwekkend tooneel heeft volgens een speciaal her- richt aan de „Petit Bleu", in het Hongaarsch plaatsje Bigar plaats ge vonden. Een zaalbediende van het station, Johan No vacs, was onver wacht in zwijm gevallen en naarhiet hospitaal gebracht, waar de dood ge constateerd Werd. Twee dagen later zou de lijkschouwing plaats hebben, waarvoor het lichaam op die ontleed- tafel werd gelegd. Maar op het oogenblik, dat het scherpe ontleedmes in de borst werd gezet, maakte de gewaande doode een beweging, die den chirurgijn van schrik deed achteruit deinzen. Johan Novacs, door de prikkeling van het. mes uit zijn verdooving ge wekt, -ging ovtereind zitten en keek verbaasd in 't rond. Toen plotseling den toestand begrijpende, sprong hlji den chirurgijn naar de keel. Een oogenblik heerschtei er pen onbe schrijflijke ontsteltenis en de assis tenten hadden .groote moeite den chirurgijn aan de handen van den in 't leven teruggeroepene te ontruk ken. EEN MIDDELEEUWSCHE MAATREGEL. De burgemeester van de gemeente Oppeln, een stad ten zuid-oosten van Breslau, niet ver van ide Russische grens, heeft vreemdelingen van den Israëlietóschen godsdienst verboden, voortaan in het gedeelte van Oost- Pruisen te wonen, d'at valt onder hét gebied van Oppeln. Reeds izijn het vorige jaar 199 vreemde Israëlieten, voor het. mee- rendeel uit Oostenrijk, Hongarije en Rusland uit Oppeln en de omstreken verwijderd. Het schijnt bovendien, dat Breslau dit voorbeeld zal vol gen. Deze maatregelen veroorzaken in Duitschland een zekere ontroering en zijn aanleiding tot scherpe com- mentaiies van ide liberale dagbladen als „Berliner Tagefelatt", „Frankft. Ztg." enz. EEN TREURIGE HISTORIE. Ih de vreedzame uitspanning Berg- Bchlösstóhen bij Fürstenwalde aan de

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2