HAARLEM'S DAGBLAD. TWEED.f.£^v. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. bij Koa. Besl. van 12 Nov. 1899 De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel IiTEar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zalken van ver- scMHende® aajrid betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer ecihter dat men al gemeen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Veree- nagdn'g tóe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voldoende. EQlk handelaar, nering doende, ja, zelfs particulieren, moes ten lid worden, om ten minste te la ten gevoelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Han delsvereeniging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeellen, die de Vereenigiug buiten h'arc bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsdh-e Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te imanen, en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het récht, het hun gratis te verstrek ken advies van don rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procediuren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref fende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Veree- niging is do heer Mr. Tb. de Haan Hugenholbz, Spaarne 94, alhier, die voor de loden eiken werkdag van 24 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der »Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering be rekend. B'ovenkMen mloet 10 cent, voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. (De kosten van inforimatiën naa.r buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ct's. porto-vergoeding. Inforimatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. iPretenitdën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1907 zijn 52 vorderingen tot een bedrag van f 1143.16 1/2 betaald; 10 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Corver, Kennemer- Plein 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Leid- scheplein 47rood, ook wel adres op gevende van Kranenburg,, S'chlouw- tjeslaan 25, aicih om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens abt. 7 dient het geheim der ttijisten van wanbetalers ongeschon den te bleven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- Haarlemmer Halletjes (Ben Zatsidagavondpraatje). De krans was weer eens bijeen. Nia den winter, of liever na die periode uit den almanak, drie wij gewoon zijn winter te noemen, raken deze kleine bijeenkomsten altijd uit. 't Is een Wonderlijk verschijnsel, dat je voor kaartspelen altijd een kachel en een lamp noodig schijnt te hebben. Om het dichterlijk te zeggen: die adiem van de lente blaast een kaartclub uit el kaar. De ervaring van dit voorjaar izou ons het recht geven om te spre ken van „de ijzige noordenwind', die ons gezelschapje uit elkander heeft geranseld," maar daar het weer al thans (op dit o ogenblik mooi geworden is, ga ik daar niet op door. Ook ver wijten aan een onaangenaam verle den moeten hun grens hebben. 'We waren dan nu bij elkaar om- idat Hopma's vrouw jarig was. 't G©- Sprekliep natuurlijk over reizen en uitgaan, over pensions en hótels en iedereen wist daarvan zijn ervaringen mee te deelen. Wouter, die natuurlijk weer haantje de voorste was, begon er m'ee. „We waren," zoo vertelde hij, „eens tei het Geldersche. Neen, ilk vertel jelui niet waar het was, ik ben er in- geloiopen, een ander moet het op zijn beurt ook maar ondervinden." „Heel vriendelijk van je", zei de gastvrouw. Ik was haar dankbaar voor den bitsen toon, waarop ze diait tzei. Hupstra keek bedenkelijk naar zijn vrouw, ik begreep, dat die van den izonier juist ergens in Gelderland zou den vertoeven. seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van "s morgens 9 tot 1 uur en "s namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws OlENSTRlEGtELIINGr SPOORWEGEN. Burgemeester en Wethouders van (Haarlem m/aken bekend, dut ter se cretarie der gemeente (7de afdeeling) ter inzage izijn nedergelegd de ont werpen der vvinterfdienstregelingen 1907/8 van de treinen der Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen en van de Nederlandsche Cen traal Spoorwegmaatschappijen d'at even'tueele opmerkingen dienaan gaande vóór of op 6 Augustus a.-s. rechtstreeks aan het departemient van Waterstaat zijn in te zenden. VERLOF DRANKWET. Burgemeester -en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. Boterbloem om verlof, in het perceel aan het Groot Heilig land no. 37. Hinderwet. B. en W. hebben aan G. Schoorl voor eenen proeftijd van één jaar vergunning verleend tot oprichting van eene zilversmederij, waarbij ais beweegkracht twice electromotoren zullen worden gebezigd, in het perceel aan den Zijlweg kad. Sectie A nos. 3148 en 3149. ZOMERSPELEN. (De opvoering van de Zomerspelen kunnen, wegens onoverkomelijke be zwaren. (men zie de advertenties) te iZaadjVoorit niet plaats hebben. Die op voeringen zullen nu ,te Haarlem in de Kroon gegeven worden en wel Maan dag en Ddnsdogiavond a.s.'Ook nu wor den weder „Lanseloet" en „Elckerlyc" vertoond. „De Snelvliegier." Zondag 21 Juli 1.1. hield de postdui venvereniging „De Sn el vlieger" hare eerste onderlinge vlucht in dit sei zoen, met jonge duiven (broed 1907). van Tilburg, waarvoor door elk der mededingende leden bij den aanvang oer drachten 5 duiven waren aanga w ezen. De uitslag was als volgt le prijs P. J. van Daalen, 9 uur 28 min. 32 sec. 2e prijs Gebr. Heijligers 92843. 3e prijs P. J. van Daalen 9298. 4e prijs A. C. W. v. Niel 93154, 5e prijis D. Hartel 9—314. 6e prijjs M. 931—24. 7e prijs J. J. Doeglas 93221. 8e prijs ld. 9—3228. 9e prijs G. Heerschop 9—344. 10e prijs A. C. W. v. Niel 9—34—43. De prijs voor de eerst aangewezen duif werd behaald door den heer P. J. van Daalen, te 9—2832. Poule I en II le P. J. van Daalen. 2e Gebr. Heijligers. 3e P. J. van Daalen. Museum van K u n s t n dj, v e r- toeid. De tentoonstelling van buiten- landlsch drukwerk, die in het Mu seum van Kunstnijverheid alhier ge opend is, heeft sedert hare opening die aandacht van veie vaklieden in ons land getrokken, terwijl verschil lende buritenlaudische belangstellen den de tentoonstelling bezochten. De catalogus kwam deze week gereed. Inzendingen werden ontvangen uit Berlijn, We enen, Zurich, Leipzig, Chelsea, Kopenhagen', Antwerpen, Kristiania, Hammersmith, Dublin, Offenbach am Main, Brussel, Göte- boig en HeLsingfors. Zondag is het Museum geopend van 10—4 uur. „Ztóoats ik dan zei," ging Wouter met onverstoorbare kalmte voort, ,was het in 't Gieldersclhe. He ünaJd dit pension juist gekozen, omdat het een groote veranda had. "Van wandelen ben ik namelijk geen liefhebber. Alle wegen lijken op elkaar, alle bloemen zijn gelijk, alle heuvels zijn van de zelfde familie en feusschen boonten en hoornen is geen verschil. Dus vind ik het aangenaam, thuis te blijven en in de veranda te zitten. J,e leest of je leest, niet,, malar in leder geval rust je uit." He kon niet nalaten even te glim lachen, daar Wiouter van zijn leven noioiit wat uitvoert en dus alleen rust mioold'ig kan hebben, om uit te rusten van bet rusten. Helaas, dis glimlach zou me berouwen. „Mc ben namelijk niet", ging hij voort,, „ziooals sommige andere men- schen (en hier keek hij me veeübetee- feeneud' aan) „'drie beweren geen rust moofdfig te hebben, hoewel ze zoogoed als niemendal tot stand brengen. Maar dat in 't voorbijgaan. Ik had daar een paar dagen gezeten, heel aardag moet ik zeggen, toen er op zekeren morgen iemand in mijn hoekje zit. Je moet weten: dat was een aardig plekje, met uitzicht naar alle kanten, uit de zon ien beschut tegen den wind'. ~k keek hem aan en zei: „Mijnheer, (dat is mijn plaats." „Mijnheer," zegt hij, „het is de mijne, want ik zit er op.' Als u denkt dlat het geestig is..." zeg ik. „PiarjdJon," zegt hij, ,,'t is alleen maar waar." .Enfin," zeg ik, „ik zit daar al 2300 lang, u zult he,grijpen..." Hoe lang?' vraagt hij. „Een jaar?" Uit de Omstreken HILLEGOM. In de 'Donderdag gehouden Raads vergadering Averden de geloofsbrieven tiler benoemde raadsleden onderzocht en werd tot toelating besloten. ■Op voorstel vari B. en W. werd be sloten tot vérttjJÈpng van een perceel tje grond nabij de Asselerbrug, aan don beer H. Zandbergen Mzn. voor 5 jaar legen een .jiaarlijiksche recognitie van 25 et. per jaar. 't Stukje is thans gei:rokken bij (li-et, ,erf van M. Zand bergen. Ofschoon 'B, en W. voorstelden niet dn te gaan op (het verzoek van dien heer 'J. van Til Pizn. om enkele conife ren to mogen planten en een bloem perk te mogen aanleggen op de Six- laan voor zijn woning, stond de Raad den verzoeker dat toe. Aangenomen werd bet voorstel van B. en W. om niet in te gaan op een adres Van bet (bestuur der Vereeniging tot oprich ting enz. van een Bewaarschool te Bil- flegorn. rin zake schenking van haar (schoolgebouw aan de gemeente. De gemeenterekening werd gesteld in handen eener commissie van on derzoek, beslaande uit. de heeren Van Til, Topper en Guldemond. Tot tijdelijk wethouder werd be noemd de heer Lommer-se. Tot onderwijizer aan de O. 1^. school weid. benoemd, 'de heer A. C. F. Pol6 ie Zevenbergen. De verordening regelende de volks huisvesting werd nog niet herzien. Ze .z-al bij de leden cireuleeren. (De heer II. V. v. Zanten klaagde over het voetballen aan de Sax-laan. De heer Van Wave-ren vroeg naar den datum' van heit volksfeest, die de voor zitter nog niet zeide te weten. De ver gadering werd hierop 'gesloten. Binnenland KINDERSTERFTE ONDER DE ARMEN. Dr. H. Pinkhof hield omtrent dit vraagstuk een enguête in de Amster- damsche volksbuurten, en kwam tot het resultaat, dat de kindersterfte, in 't algemeen dalend, bij de aimenzeec aanzienlijk blijft. Hij schrijft er over in „Molescihott" „Is kindersterfte een noodzake- 1 ij lc verschijnsel bij armoede „Dat kan men te weten komen door aan te teekenen, of er misschien ar me gezinnen zijn, die nimmer een kind hebben verloren. Welnu, over 1905 is hiervan geregeld aanteökening gehouden. Het aantal gezinnen met 3 of minder funderen, waarin kinder sterfte onbekend was, bedroeg in ver schillende buiurtgroepen 61.2 tot 82 van de 100. In de veel grootere groep gezinnen met 4 of meer kinderen, samjs miet 10 of mie er, hadden in de Jodenbuurt 37 van de 100 nimmer een kind .verloren in de buitenwijken 23 van de 100, in de andere buurtgroepen 12.7, 24.2 en 27 (Jordaan). „Deze gezinnen zijn dus géén onmo gelijkheden, ook geen uitzonderling. Door goede zorgen kunnen zij regel worden. „Ook is berekend, of door de toe name van de gezinnen de sterftekans der later komenden toeneemt. Want dat wordt ook al, louter op veronder stelling, beweerd. In het algemeen is gebleken, dat, waar meer dan drie kiDderen waren geboren, onder de drie eerstgeborenen juist meer kindersterf te plaats had dan onder de latere. Dit verschil is intussohen niet zóó groot, en ook niet zóó standvastig, dat men omgekeerd zou mogen beweren, dat d - latere kinderen een betere levens kans hebben dan do eerste. Wat de latere vóór 'hebben, doordat hun moe ders eene grootere ondervinding heb ben opgedaan bij de verzorging hun ner kinderen, verliezen zij in de armste, althans die onzind'elijkste en iMijn bloed begint te koken. „Mijnheer," zeg ik, „iemand komt niet buiten om in een veranda te zit ten". Mijnheer,zegt hij, „dat ben ik ge heel met u eens. Gaat u liever eens een flinke wandeling doen!" Ik verkoos niet langer met zoo'n brutaler man te spreken, keerde hem den rug toe en ging aan den anderen (kant van de veranda zitten. Hij los, ik las. Wacht maar, dacht ik, als je even opstaat, ga ik er zitten. Maar hij silonjd niet op-, den hee'len morgen niet- Toen er werd gebeld, voor koffiedrin ken, ging hij- niet naar binnen, maar liet zich in de veranda bedienen. Vijf tig cent extra, "s Middags liet hij er zijn eten komen. Weer vijftig cents. He zag met vreugde, dat de man zich ioni mij ruïneerde. Den volgenden morgen besloot ik Ibietm voor te wezeai. Anders sta ik nooit vroeg op, maar toen was ik al (oan zes uur er uit. Zuchtjes om hem niet wakker te maken, kleed ik me aan, sltui-p naar beneden, sla den hoek van 't huis om... „Morgen mijmheer," klinkt me in de öoren. Hij zat er al. Dien dag was 't weer hetzelfde spel letje. Hij kwam niet van de plaats. Ik kookte en vroeg hem, of hij maar niet liever zijn bed in de veranda zou laten zetten. Beleefd antwoordde hij, dat hij er over zou deniken.- Hk bracht een klacht In bij de eige nares van 't pension. Zij' antwoordde, dat ze zich daarmee niet kon inlaten. Toen ben ik vóór mijn tijd vertrok ken. NauWelijiks was ide trein in be weging, of ik zag den anderen kerel, onwetendste gezinnen, doordat daar de noodige zorgvuldigheid meer en meer verslapt als de wasch grooter wordt en het gezin drukker. „De sterfte beneden bet jaar was onder ,de armen door elkander geno men hoogor, dan dn de laatste ja ren onder de algearueene bevolking van Amsterdam, maar zelfs in de ongun stigste buurten Veel lager dan vóór 20 jaien het algemieene cijfer voor Am sterdam bedroeg, waaruit men mag afleiden, dat ook onder de armen de kindersterfte niet toeneemt, maar af neemt. De Jodenbuurt maakt hier al weder een gunstige uitzondering. Het kindersterftecijfer ondier de Joodsche, ai men is belangrijk lager dan onder de gelieele Amsterd'amsohe bevolking: 9.8 (over de opgaven van 1905) per! 100 geborenen. In de andere buurten 13.2 (buitenwijken) tot 18.1 (eilanden enz.)" Het verschijnsel is volgens schrijver te verklaren uit het feit, dat het zoo- ger. bij de Joodsche vrouwen meer re gel is. „Van de borstkinderen der in 1905 ondervraagde vrouwen zijn beneden het jaar gestorven in de Jodenbuurt 7 pet., in de buitenwijken 8.3 pet., in de overige buurtgroepen 12.516.2 pct.„ „Van de fleschlainderen zijn gestor ven in de Jodenbuurt 29.9 pet., in de buitenwijken 25 pet., in de overige buurtgroepen 32.636.5 pet. „Hier ziet men de Joodsche bevol king van haar hoogen rang afdalen hier toont zich de invloed van de be krompen woning, de donkere straat ei de geringe ontwikkeling in al zijn kiacht. Mijn persoonlijke ondervin ding leerde mij dan ook, dat voor de kindersterfte rin die buurten enkele ge zinnen aansprakelijk zijn, die voor èen. groot deel gedegenereerd zijn, aan erfelijke ziekten lijden.' of aan onmatigheid onderhevig zijn; terwijl bij tie groote ma(ssa der gezinnen kin dersterfte als maatschappelijk ver schijnsel feitelijk onbekend is." DE VERONGELUKTE BALLON. Thans is ook het lijk van den twee den luchtschipper van den luchtbal lon „Floreal" gevonden. Zooals men weet, werd te Beeis op 24 Juni een geheel ontredderde bal lon gevonden en bleek later, dat deze te Duinkerken den dag te voren was opgestegen. Aangezien dit lijk eveneenjs bij Ost ende werd gevonden, moeten beide reizigers kort na de opstijging uit het schuitje zijn gevallen. SHERLOCK HOLMES TE ROTTER DAM. De chef van een firma te Rotter dam vermiste ial gerudmen tijd gelei uil zijn lessenaar, zonder dat men den dader kon betrappen. Toen werd be sloten de particuliere recherche van de Algemeene Dienstverrichting in den arm te nemen en met een waar lijk schitterend resultaat, met buiten gewone volharding hieibben de heeren rechercheurs zich van hun opdracht gekweten. Met een vindingrijkheid, den legen- fdarischen detective bovengenoemd waardig, werd in het kantoor van den chef en daarboven een inrichting ge maakt, om den dief op heeterdaad te kunnen betrappen. De lessenaar, die dcoi' den langvinger zoo gekoesterd werd, kwam door een electrisclie ge leiding in verbinding met de kamer boven het kantoor gelegen, en wel op zoo'n wijze, dat, als de lessenaar ge opend werd, een eleotrisch lampje bo ven ging gloeien. Dan was er eene kleine opening in het plafond gemaakt waardoor men, zoodra het lampje ont stoken werd, kon waarnemen, wat er beneden voorviel. Veertien dagen lang hebben twee rechercheurs op den loer gelegen met een uithoudingsvermogen, dat respect moet afdwingen. Niet minder dan ze ventien uren daags hebben die detec tives van de Dienstverrichting hunne Speurorganen tot het uiterste gespan nen.... totdat eindelijk Donderdagmid dag om half Vier hun werk beloond werd. Het lampje ontgloeide, een der rechercheurs liet zich op den grond vrllen ongelukkigerwijze zóó hard, die een wandeling deed. Sedert dat o'ogenlblik ga ik niet meer naar pen sions." Er heerschte een oogenblik stilte. Niemand had lust 10m Wouter te zeg gen, dat hij deze ervaring aan zijn ■eigen onaangenaam optreden te wij ten had. Nu kwam Hupstra. met zijn verhaal. „Wie waren in Duitscfiland gelo geerd," zei hij. „in een klein hötel in tien Harz en deden vandaar uitstap jes- Naasifc onze kamer logeerde een zwaarlijvige Duitscher, die altijd laat, in de Bierkneip© zat en. dan met veel gestommel thuis kwam. Waren we daar eenmaal wakker van geworden, dan sliepen we niet meer in. want, tien minuten later begon hij te snor ken. Hij snorkte niet zoo als een aaidler mensch, maar veel luider en een heele toonladder langs, van boven naar be neden, totdat je op eens niets meer hoorde. „Hij is dood", zei mijn vrouw den eersten avond toen we dat hoor den en ik daaht er cxver om den kell- ner te bellen, toen hij opnieuw be-, gon. En dat ging zoo den heelen nacht door, eerst hoog, dan laag en dan weer niets, precies of hij gestikt was en opeens weer adem kreeg om op nieuw te beginnen. 's-Morgens tegen een uur of zes dommelden we van (vermoeidheid, in en sliepen een gat in den dag. Toen dat zoo drie dagen geduurd (had, vroegen we een andere kamer. (Die was vlak hij een mos (hoop en een varkensstal. Hielden we het raam dicht, dan smoorden we, zetten we het open, dan vergingen we van de geur. Toen zijn, we maar vertrokken en waren zoo blij als kinderen, diat 'we maar weer thuis waren. Thuis is dat de dief onraad hoorde en den reedis geopenden lessenaar weer sloot en zijn collega holde de trap af, en trof daar een der leden van het per soneel aan. De man was zóó confuus, dat hij weldra door de mand viel. Op staan - den voet kreeg hij zijn ontslag. („R- N.") DE NIEUWE HBMiBRUG. Het Rbid. kan op grond van alles zins afdoende inlichtingen, bevesti gen die mededeelingon betreffend den toestand van de nieuwe Hembrug. Het draaiwerk moge eens wat niin- ider glad loopen en geluid gemaakt (hebben, idit heeft volstrekt niets on rustbarends en wijst niet op eemrig gebrek of beginnend defect. Wanneer het bedienend personeel door onder vinding zijn bedrevenheid in het open- en dichtdraaien der reusachti ge brug zal hebben vermeerderd, zul len naar alle waarschijnlijkheid geen klachten meer worden gehoord. KATOENCULTUUR. Vrijdag is ten paleize het Loo ont boden de lieer R. A. de Moncihy Jr., secretaris der Vereeniging ter bevor dering der Katoen cultuur in de Ne- derlandische Koloniën, ten einde door H. M. de Koningin nader gehoord te worden in zake den katoen-aanplant in Nieid. Otost- em West-Tntdië. BRANDEN. Donderdagavond even over half elf (brak in een perceel op de Ganzen- (markt te Utrecht, bewoond door den heer HummieOing, en waarin geves tigd was een magazijn van luxe- en (huislblouidlelijlke artikelen, een hevige uitslaande brand uit. De bewoner kon izi.ch, met zijne ec'htgenoote, met moei te langs een ladder redden, daar de brand in het benedenhuis was ont staan en het niet meer mogelijk was den .uitgang van het huis te bereiken Het vuur greep zóó heftig om zich heen, dat weldra ook het aangrenzen de perceel, waarin eveneens de zaak van den heer Hummeling gevestigd was, in lichte laaie stond. De brand weer trad krachtig op en wist met een aantal stralen der waterleiding en met twee stoombrandspuiten te circa kwart vóór 12 uur de vlammen meester te worden. Beide huizen brandden echter voor 't grootste deel uit. Te Wdttelte bij. GOliever ontstond! brand' in de arbeiderswoning van B. Klaster; van den inboedel kon bijna niets gered worden. K. heeft huis on inboedel verzekerd. Oorzaak onbe kend. Te Rijssen is een schuur met hooi, turf enz. van bakker S. afgebrand. Een en ander was verzekerd. Door het spelen van kinderen met lucifers, is afgebrand de landbouav- sdhuur achter de woning van K. Oly te Heer Hugowaard (N.-H.) DlENiSTBOHENNOOD. De iHaagsdhe correspondent der N. Rolt, Gt. schrijft aan (zijn blad bVer den diensiboidennood in de Residen tie. Wat, zoo vraagt Ihij, is er te doen om het euvel ,te verhielpen? Vermoede lijk maken -wij' een overgangstijdperk door. Daarin zoekt wie diet ')>e- talen (kan troost bij eten van (den kok (zoo weer meewerkend om keuken meiden aan te sporen zich als juffrouw -kokin te vestigen en bij dure nood hulpen. Wie daar niet bij kan, moet zelf de hand-en duchtig uit de mouwen steken, menig werk (doen, waarvoor de familie voor haar kennissen niet alles toch m'aar op zijn best!" Hierin viel Hopma hem bij. „■Ik heb," zei hij, „van mijn leven veel gereisd, maar zoo den heelen diag in warme, stoffige treinen te zit ten, eten te krijgen, waar je niet erg van houdt, en bedden die maar zoo 200 zijn, is toch welbeschouwd een twij felachtig genot. Het vorige jaar zijn wo uit (geweest met een reisgezel schap. Twee vri.enlden van ons, di. mee zouden gaan, moesten op het laatste ©ogenblik daarvan afzien, zoo dat we op reis gingen niet niets dan vreemdelingen. Er was één juffrouw bij, die ',t altijd maar had oiver het wassenbeeldensp 3 van Madame Tus- Sarud in Londen on vond, dat ik zoo merkwaardig veel geleek o.p den mloor- d en aar Troppmuun. Dan was er een heer, die vol: was over de politiële. Hij kon urenlang redeneeren over de toestanden in Ghina, Japan, Marokko en weet ik wat al meer. Maakten we een rijtoer, dan kw.am hij altijd bij ons zitten en praatte net zoolang tot ik in slaap viel. Zioo kan ik niet aan 't zuiden van Frankrijk denken, of ik denk meteen aan mandarijnen, d3 open deur politiek, het gele gevaar, de conferentie van Aiigeoiras en dergelijke boeiende dringen meer. Toen we thuis kwamen, zei de hond waf en de kat m d a u w en ik was dankbaar, dat da stomme dieren van politiek geen ver stand hadden." „En jij", vroeg Wouter mij, „jij .bent zeker altijd a-arddg en lief en ple zierig uit geweest? Is 't niet? Jij hebt nooit wat onaangenaams gehad." ITet is namelijk een eigenaardig heid van Wouter, dat hij' niet velen 'kan, dat een and-er niet moppert. Te- vraden wezen, dat is de grootste zon- best uit durft komen, en zich voorts belli elpen met een goedkoop dagmeis je Om het werk met zoo weinig mo gelijk dienstpersoneel af te kunnen, en noodeloos trappengeloop te voor komen as ook een ander mid del in zwang gekomen, dat geleide lijk grooter verhoudingen aanneemt. Niet te ver van den belknop waar schuwen opschriften: Aan de deur wordt niet gekocht. Drukwerken wor den niet teruggegeven. Armenzorg. Voor brieven niet bellen. Schuifbord- jies vermelden: (Mevrouw: uit. (Mijnheer: -thuis, hier en da ai" ziet men al; -Bakker: -Slager: niet nooddg. Groentenlboer: niet noodig. Melkboer: Zoo begint zich al een schikking te vormen. Het is n-og rxiet te zeggen waar deze h-een zal voeren. Zal reac tie komen? Zullen vele juffertjes, te leurgesteld in hare illusie van -verbe terde positie, terugkeeren tot schuier en bezem, tot den eenvoudiger werk kring in veiliger huis met vetter soep? Of zal anderzijds aan de neiging tot grootdoen itoegege>ven moeten worden dioor de hiuismeid en de keukenprin ses te verheffen tot juf'? Zal aan uit Indië komend e residentie-a aspiranten de raad gegeven moeten worden in grooter aantal, dan reeds geschiedt, Jarvaansdhe jongens, kokki's en ba- boe's mee te brengen? Zullen mis schien iwerkelooze' mannen tot de ont dekking komen dat een huisknecht en kok .zoo'n sliecht leventje nog niet heb ben, .en .zullen zij gaan mededingen 'in deze rubriek ter arbeidsbeurs? Zul- 3en ,de ondernemers, die hunne hui zen dn den Matsten tijd minder spoe dig verhuurd zien. dan zij verwacht haddsn, mét. dit. eu.vel rekening hou den en een poging dioen oan arlieiders- wijken an de duinen en bij het Bosch te vormen? Vermoedelijk zullen al de ze middelen -samenwerken om een be teren toestand te doen ontstaan. Tn afwachting daarvan .moeten de huis vrouwen in Duinoord haar invloed maar doen gelden om het groote ka- zerneplan 'in de Westduinen tot uit voering t,e doen komen, dan zijn zij gered." HONDEN. Voor de op 31 Augustus te Baarn te houden internationale hondeutrntoon- stelling zijn reed® aan liet bestuur ge schonken om al® eer©- .en -speciiaie prij zen te wordm uitgeloofd: één zilve ren eerebeiker. één gouden breloque, één émail krui®, één bronzen plaquet te, vier verguld zilveren, negen zil veren, vier bronzen en .13 vermeil me dailles, lienevens -een 15-.ta! geldprij zen. HULDEBLIJK AAN DR. KUYPER. Door 'hoofden en onderwijzers van" oen groot aantal Chr. scholen in ons land zal aan dr. Kuyper. bij gelegen heid: van (zijn 70en verjaardag een geschenk in geld worden aangebo den te gebruiken voor een doel door -fin-. Kuyper aan te wijzen. Een al bum met. de namen der gevers zal worden bijgevoegd. CHRIST. DEM. BOND Naar men verneemt Is te Amster dam een af deeling opgericht vlan den pas-gestichten Christ. Dem. Bond. Het bestu/ur der afdteelïng bestaat uit de heeren H. van Munster, voorzit ter G. van Riotsehote, secretaris van Driel, G. Troelstra en H. Ger ritsen. DE ELEVATOR-QUAESTIE. Alle pogingen tot een minnelijke schikking blijken vergeefs te zijn de, die iemand volgens mijn lieven neef kan begaan. „Octi," zei ik, „als je op reis bent, moet je wat weten te gev311 en te ne men. Ik heb wel eens plezierig en wel eens minder plezierig gereisd, maar ik trok m© van kleine onaangenaam heden nooit veel aan. Miaar jelui, die .zulke slechte ondervinding hebt opgedaan, blijft zeker thuis?"' „Och," antwoordde Hupstra aarze lend, „wij gaan een week of drie rtaar Oosterbeefk, voor de gezondheid van de kinderen." „Wij. willen het nog maar eens pro- beeren met een gezelschapsreri® naar tie 'Italiaansdie m.eren," zei Hopma. „Em jij zelf Wlouter?" „lik", zei Wouter, „dat zal i:k jelui eens vertellen. Ik heb een pension ge vonden, dat zoo goed. als niets kost, in een niet al te groote stad- met uit stekende middelen van vervoer, met rondom bosschen en prachtige wan delingen, dicht bij zee. Daar kan ik eten wat ik wil, heb een heerlijk bed, kortom ik kan het nergens beter heb ben dan daar..." „Waar is dat?" vroeg mevrouw Hopma gretig. „Dat is mijn eigen huis in Haar lem," zei Wlouter en blonk van genoe gen, dat zij er in geloopen was. FEDELIO. ■Naschrift. Bij nader onderzoek blijkt het zeggen van Wouter, dat hij rin Haariem bleef, toch maar bluf be zijn geweest. Toen ik zijn huis voor bijging, zag ik dat het gesloten was. De buren vertelden, dat hij naar Put ten op de Veluwe was gegaan. Of er (ook een veranda aan zijn pension Is?

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5